ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

Silencer

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

Καλησπέρα συμπολεμιστές.

Διάβασα και τις 91 σελίδες του θέματος και αποφάσισα να χρησιμοποιήσω spiro.

Το πρόβλημα που έχω είναι ότι δεν θέλω να την φτιάξω ο ίδιος (είμαι πολύ τσαπατσούλης, θέμα συντήρησης - χρήσης) και δεν θέλω και να βάλω την s2 cream γιατί έχει 5% το οποίο θεωρώ ότι με μακροχρόνια χρήση θα χρειαστώ σουτιέν.

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει για το πως θα μειώσω την περιεκτικότητα της spiro στην κρέμας? Π.χ. σκέφτομαι να βάζω μία Χ ποσότητα cream και 4Χ τζελ αλοη βέρα στο χέρι μου, να το πλάθω και μετά να το εφαρμόζω στο κεφάλι. Μήπως λέω βλακίες? :D

Γενικά δεν θέλω lotion γιατί τρέχει στο κεφάλι, έχω ερεθισμούς-φαγούρες τρελούς. Φανταστείται ότι το regain το βάζω στα καπάκια μετά από την airol (Ιδέα καπαμαρού 8) και σε καμοιά εβδομάδα θα ξεκινήσω το foam.

Έχει κανείς καποια άλλη ιδέα. Ο χημικός-δοκιμαστής της παρέας τι πιστεύει? (καπαμαρού :worshipper)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

Καλησπέρα συμπολεμιστές
:15m:

Διάβασα και τις 91 σελίδες του θέματος και αποφάσισα να χρησιμοποιήσω spiro.
ηρωας ::)

Το πρόβλημα που έχω είναι ότι δεν θέλω να την φτιάξω ο ίδιος (είμαι πολύ τσαπ@τσούλης, θέμα συντήρησης - χρήσης) και δεν θέλω και να βάλω την s2 cream γιατί έχει 5% το οποίο θεωρώ ότι με μακροχρόνια χρήση θα χρειαστώ σουτιέν.
και εγω πιστευω οτι με την s5 cream το σουτιεν ειναι αναποφεκτο

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει για το πως θα μειώσω την περιεκτικότητα της spiro στην κρέμας? Π.χ. σκέφτομαι να βάζω μία Χ ποσότητα cream και 4Χ τζελ αλοη βέρα στο χέρι μου, να το πλάθω και μετά να το εφαρμόζω στο κεφάλι. Μήπως λέω βλακίες? :D
γινεται

Ο χημικός-δοκιμαστής της παρέας τι πιστεύει? (καπαμαρού :worshipper)
ειναι ετοιμος για την πιστα :22m: :22m: :22m:
Bomfunk MC's - Freestyler
 

kos1987

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

kapamarou είπε:
επειδη δεν εχω pdf τι λεει ακριβως?

Λεει μεταξυ αλλων οτι η τοπικη σπιρο με αλκοολες οπως αιθανολη προπανολη καθως και με γλυκερολη, προπυλενικη γλυκολη κλπ. δεν ειναι σταθερο μιγμα και δεν μπορει να αποθηκευτει για μεγαλο διαστημα.Λεει οτι οταν η σπιρο αρχιζει να μετουσιωνεται αρχιζει να μυριζει δυσαραστα εξαιτιας της μερκαρπτανης που δημιουργειται.
Η δικια τους πατεντα ειναι αυτη
A preferred formulation of the present invention comprises:
1.0 to 12.0 wt. percent spironolactone;
1.5 to 12.0 wt. percent of a mixture of cetear yl alcohol and sodium laur yl
sulfate;
1.0 to 6.5 wt. percent of a mixture of glycerol monostearate and
polyoxyethylene stearate;
1.0 to 12.0 wt. percent mineral oil;
0.5 to 6.0 wt. percent diisopropyl adipate;
1.0 to 15.0 wt. percent petrolatum;
0.02 to 0.3 wt. percent propyl-p-hydroxybenzoate;
0.02 to 0.3 wt. percent methyl-p-hydroxybenzoate;
0.13 to 1.3 wt. percent of a weak acid salt;
0.1 to 1.0 wt. percent of a weak acid;
50 to 80 wt. percent water
A more preferred formulation of the present invention comprises:
1.0 to 12.0 wt. percent spironolactone;
7.2 to 10.8 wt. percent of a 90:10 mixture of cetear yl alcohol and sodium laur yl
conve

PROCEDURE
1. In a suitable vessel charge the white petrolatum; light mineral oil,
diisopropyl adipate, cetear yl alcohol and sodium laur yl sulfate mixture, and
glycerol monostearate and polyoxyethylene stearate mixture. Melt and heat
to about 80 to 82°C. This is the oil phase.
2. In another suitable vessel, charge the methyl paraben, sodium citrate
dihydrate, citric acid monohydrate, and purified water and heat to about 80
to 82°C with agitation. This is the aqueous phase.
3. After all materials are melted and the temperature of the oil phase reaches
about 80 to 82°C, add the propyl paraben and spironolactone to the oil
phase.
4. Homogenize the oil phase and then combine the oil phase with the
aqueous phase under vacuum using homogenizer and agitator speeds
suitable to provide the desired emulsification.
5. Cool with gradually reduced agitation until the product temperature
reaches about 25°C; then transfer the product to an appropriate container.


EXAMPLE 2
Using the procedure of Example 1, formulations containing var ying amounts of
the spironolactone active ingredient can be prepared. The following shows the
amounts in weight percent of the various ingredients used to make formulations
containing 1%, 3% or 5% of spironolactone.
INGREDIENTS %
(W/W)
5%
CREAM
3%
CREAM
1% CREAM
OIL PHASE
Spironolactone, USP micronized 5.0 3.0 1.0
Cetear yl Alcohol and Sodium Laur yl
Sulfate Mixture(1)
9.0 9.0 9.0
Glycerol Monostearate and
Polyoxyethylene Stearate Mixture(2)
5.0 5.0 5.0
Light Mineral Oil, NF 6.0 6.0 6.0
Diisopropyl Adipate 4.5 4.5 4.5
White Petrolatum, USP 10.5 10.5 10.5
Propyl-p-Hydroxybenzoate, NF (Propyl
Paraben)
0.05 0.05 0.05
AQUEOUS PHASE
Methyl-p-Hydroxybenzoate, NF (Methyl
Paraben)
0.15 0.15 0.15
Sodium Citrate Dihydrate, USP 0.65 0.65 0.65
Citric Acid Monohydrate, USP 0.5 0.5 0.5
Purified Water, USP 58.65 60.65 62.65 (1) Lanette SX(2)
Arlacel® 165
SureChem - Help - About - Terms & Conditions
© 2011
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

Λεει μεταξυ αλλων οτι η τοπικη σπιρο με αλκοολες οπως αιθανολη προπανολη καθως και με γλυκερολη, προπυλενικη γλυκολη κλπ. δεν ειναι σταθερο μιγμα και δεν μπορει να αποθηκευτει για μεγαλο διαστημα.Λεει οτι οταν η σπιρο αρχιζει να μετουσιωνεται αρχιζει να μυριζει δυσαραστα εξαιτιας της μερκαρπτανης που δημιουργειται.
στην πραξη δεν ησχυει εντελως,για 2 μηνες τουλαχιστον ειναι σταθεροτατο και δραστικο.
αν κρατησω την λοσιον παραπανω παρατηρω μια πτωση
 

Silencer

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

kapamarou είπε:
:15m:

ηρωας ::)

και εγω πιστευω οτι με την s5 cream το σουτιεν ειναι αναποφεκτο
γινεται
ειναι ετοιμος για την πιστα

Ευχαριστώ φιλαράκι για την απάντηση.

Συνεπώς, X s5 cream με 5% spiro + 4Χ αλόη => 1% σπιρο ή θα είναι 5% spiro αλλά θα βάζω το 1/5 της ποσότητας κρέμας στο κεφάλι μου και άρα θα "περνάει" στον οργανισμό 5% spiro αλλά στο 1/5 της απαιτούμενες ποσότητας?? Αν ισχύει η δεύτερη περίπτωση, θα είναι άραγε ασφαλής;
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

Silencer είπε:
Ευχαριστώ φιλαράκι για την απάντηση.

Συνεπώς, X s5 cream με 5% spiro + 4Χ αλόη => 1% σπιρο ή θα είναι 5% spiro αλλά θα βάζω το 1/5 της ποσότητας κρέμας στο κεφάλι μου και άρα θα "περνάει" στον οργανισμό 5% spiro αλλά στο 1/5 της απαιτούμενες ποσότητας?? Αν ισχύει η δεύτερη περίπτωση, θα είναι άραγε ασφαλής;
δεν υπαρχει κανονας για το ποσο θα περασει αλλα καλο ειναι να ξεκινησεις με μια περιεκτικοτητα 1% και βλεπεις στην πορεια
 

Silencer

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

kapamarou είπε:
δεν υπαρχει κανονας για το ποσο θα περασει αλλα καλο ειναι να ξεκινησεις με μια περιεκτικοτητα 1% και βλεπεις στην πορεια

Συμφωνώ απόλυτα, γι'αυτό ψάχνω ένα τρόπο να κάνω την s5 cream από 5% spiro σε 1% spiro. Έχει κανείς καμοία ιδέα, γιατί από ότι καταλαβαίνω αν βάζω Χ ποσότητα cream και 4Χ gel αλόης δεν θα έχει ως αποτέλεσμα να γίνει η cream 1% :(.
 

kakashi

Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

καπ για πες μου τη γνωμη σου....ξεκινησα σπιρο 1 μαιου 1%...τοτε θυμαμαι ειχα εποχικη τριχοπτωση εχανα καμμια 150 τριχες τη μερα....μετα απο κανα μηνα η τριχοπτωση αυξανοταν σταδιακα μεχρι που εφτασα σε σημειο ιουλιο αυγουστο να χανω 350-400 τριχες τη μερα...τωρα τις τελευταιες 2 εβδομαδες εχει ηρεμησει λιγο η τριχοπτωση αλλα παλι χανω παρα πολλες....150-200 παλι περιπου....βεβαια ισως η μειωση αυτη της τριχοπτωσης να οφειλεται κ στο οτι τις τελευταιες 2 εβδομαδες παιρνω ξανα τις βιταμινες biocaps αλλα δεν νομιζω...σπιρο βαζω καθε βραδυ περιπου 3 μλ κ καπακι βαζω μινοξ....τα απογευματα συνηθως βαζω μισο μλ σπιρο σε χερλαιν κ κροταφους....εχουν περασει 4 μηνες κ δεν εχω δει τιποτα απο βελτιωση....μονο λιγο αραιωση....λες να μην κανει για μενα?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

kakashi είπε:
καπ για πες μου τη γνωμη σου....ξεκινησα σπιρο 1 μαιου 1%...τοτε θυμαμαι ειχα εποχικη τριχοπτωση εχανα καμμια 150 τριχες τη μερα....μετα απο κανα μηνα η τριχοπτωση αυξανοταν σταδιακα μεχρι που εφτασα σε σημειο ιουλιο αυγουστο να χανω 350-400 τριχες τη μερα...τωρα τις τελευταιες 2 εβδομαδες εχει ηρεμησει λιγο η τριχοπτωση αλλα παλι χανω παρα πολλες....150-200 παλι περιπου....βεβαια ισως η μειωση αυτη της τριχοπτωσης να οφειλεται κ στο οτι τις τελευταιες 2 εβδομαδες παιρνω ξανα τις βιταμινες biocaps αλλα δεν νομιζω...σπιρο βαζω καθε βραδυ περιπου 3 μλ κ καπακι βαζω μινοξ....τα απογευματα συνηθως βαζω μισο μλ σπιρο σε χερλαιν κ κροταφους....εχουν περασει 4 μηνες κ δεν εχω δει τιποτα απο βελτιωση....μονο λιγο αραιωση....λες να μην κανει για μενα?
υπομονη μεχρι τους 12 μηνες και βλεπεις εκει.
εγω ειμαι στους 9 με την τελευταια συνταγη και αρκετη τριχοπτωση ακομα,καπου στις 70 την μερα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

weznem

Well-Known Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

ρε παιδια εξηγηστε μου κατι διοτι εγω παραδινομαι χρησιμοποιω σπιρο αρκετο καιρο κανα 9μηνο και για δευτερη φορα λγω ελειψης χαπιων μειωσα την δοση,για να γινω πιο σαφης,
εβαζα πλεον 15 χαπια σε 27μλ προπιλεν 28οινοπνευμα 12απιονισμενο νερο και εχανα καμια 80 αρια τριχες πανω κατω επειδη εκανα αυξηση στην δοση συνεχεια νομιζα οτι θα ηταν shed δυστυχως ο καπα με ενημερωσε οτι δεν ειναι.. για δευτρη φορα εβαλα 13 χαπια στις ιδιες αναλογιες δεν επεφτε τριχα ουτε με αιτηση στα χερια..5 τριχες μονο οταν εβαλα σπιρο και 20 με το ρεγκαιν το βραδυ τι στο καλο σημαινει αυτο??πως γινεται με χαμηλοτερη δοση να αποδιδει καλυτερα η συμβαινει τπτ αλλο?
σας εχει τυχει παρομοιο περιστατικο..?επισης εξηγηστε μου παρακαλω πως ξερετε ποσο ποσοτητα σπιρο σε μλ παραγεται αναλογα με την αυξηση των χαπιων για να ξερω ποσα βαζω στην καζανα μου.. :tease:
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

ρε παιδια εξηγηστε μου κατι διοτι εγω παραδινομαι χρησιμοποιω σπιρο αρκετο καιρο κανα 9μηνο και για δευτερη φορα λγω ελειψης χαπιων μειωσα την δοση,για να γινω πιο σαφης,
εβαζα πλεον 15 χαπια σε 27μλ προπιλεν 28οινοπνευμα 12απιονισμενο νερο και εχανα καμια 80 αρια τριχες πανω κατω επειδη εκανα αυξηση στην δοση συνεχεια νομιζα οτι θα ηταν shed δυστυχως ο καπα με ενημερωσε οτι δεν ειναι.. για δευτρη φορα εβαλα 13 χαπια στις ιδιες αναλογιες δεν επεφτε τριχα ουτε με αιτηση στα χερια..5 τριχες μονο οταν εβαλα σπιρο και 20 με το ρεγκαιν το βραδυ τι στο καλο σημαινει αυτο??πως γινεται με χαμηλοτερη δοση να αποδιδει καλυτερα η συμβαινει τπτ αλλο?
ξεκινησαν τα αποτελεσματα,συνεχισε
επισης εξηγηστε μου παρακαλω πως ξερετε ποσο ποσοτητα σπιρο σε μλ παραγεται αναλογα με την αυξηση των χαπιων για να ξερω ποσα βαζω στην καζανα μου.. :tease:
μην σε απασχολει αυτο δεν εχει καμια σημασια,κρατα μονο συνολικα ml και χαπια μεσα που δεν σου κανουν παρενεργειες υπο την προυποθεση οτι η λοσιον θα ειναι παντα με προπυλαινογλυκολη η γλυκερινη
 

weznem

Well-Known Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

δηλαδη λες να συνεχιζω να φτιαχνω την μικροτερη δοση οπωσ τωρα?
 

3746741

Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

υπαρχει δυνατοτητα να αγορασω απο καπου ετοιμη σπιρολακτονη περιεκτηκοτητας 1.5 ή 2 % αν δεν θελω να την φτιαξω μονος μου???
 

Silencer

New Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

3746741 είπε:
υπαρχει δυνατοτητα να αγορασω απο καπου ετοιμη σπιρολακτονη περιεκτηκοτητας 1.5 ή 2 % αν δεν θελω να την φτιαξω μονος μου???

Αυτό ψάχνω και εγώ φίλε μου (έχω ξοδέψει αρκετές ώρες) αλλά δεν έχω βρει τίποτα :'(

Εγώ θα προτιμούσα =< 1% γιατί νομίζω ότι κάποια παιδιά έγραψαν στο forum ότι είχαν παρενέργειες έστω και με 1.5-2%.

Ας ελπίσουμε ότι οι παλιές καραβάνες του forum θα βρουν κάτι ως πατέντα για την αραίωση του 5% cream που κυκλοφορεί (δεν βλέπω με καλό μάτι το άλλο προϊον του Dr κλαιν-μαιν :D
 

3746741

Member
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

ψαχνω κ εγω,ψαξε κ εσυ κ οποιος βρει να πωλειται σπιρολακτονη 1 ή 2 % στο εμποριο ας ενημερωσει!!!
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

Silencer είπε:
Συμφωνώ απόλυτα, γι'αυτό ψάχνω ένα τρόπο να κάνω την s5 cream από 5% spiro σε 1% spiro. Έχει κανείς καμοία ιδέα, γιατί από ότι καταλαβαίνω αν βάζω Χ ποσότητα cream και 4Χ gel αλόης δεν θα έχει ως αποτέλεσμα να γίνει η cream 1% :(.
κανε το,ειναι σωστο
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΑΥΤΟ είναι το καλύτερο και φτηνότερο topical ....

Silencer είπε:
Αυτό ψάχνω και εγώ φίλε μου (έχω ξοδέψει αρκετές ώρες) αλλά δεν έχω βρει τίποτα :'(

Εγώ θα προτιμούσα =< 1% γιατί νομίζω ότι κάποια παιδιά έγραψαν στο forum ότι είχαν παρενέργειες έστω και με 1.5-2%.

Ας ελπίσουμε ότι οι παλιές καραβάνες του forum θα βρουν κάτι ως πατέντα για την αραίωση του 5% cream που κυκλοφορεί (δεν βλέπω με καλό μάτι το άλλο προϊον του Dr κλαιν-μαιν :D
ψαχνω κ εγω,ψαξε κ εσυ κ οποιος βρει να πωλειται σπιρολακτονη 1 ή 2 % στο εμποριο ας ενημερωσει!!!
εγω λεω φτιαξτε το μονοι σας,ειναι παρα πολυ ευκολο,αφηνεις τα χαπια στο οινοπνευμα,να λιωσουν προσθετεις τα υγρα,και γλιτωνεις 20-30 ευρο.
απο ενα σημειο και μετα ειναι ποιο δυσκολο να φτιαξεις φραπε παρα αυτο
 
Μπλουζα