ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΗ ΜΕΡΚ

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

tatini

New Member
Πριν κάνα μήνα πήρα την πρωτοβουλία να επικοινωνήσω με την αντιπρόσωπο εταιρία της MERCK στην Ελλάδα. Σκοπός μου ήταν να θέσω τα ερωτήματα/προβληματισμούς που ακούγονται κατά καιρούς εδώ μέσα σχετικά με τη φιναστερίδη από την ίδια την εταιρία, ώστε να ξέρουμε τις επίσημες θέσεις της (άσχετα αν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα ή όχι, αυτό δεν μπορούμε να το ξέρουμε). Μίλησα στο τηλέφωνο με έναν ευγενικό κύριο, ονόματι Ευαγγελίδης, συμφωνήσαμε να του στείλω τις απορίες μου σε mail και από εκεί και πέρα να συνεχίσουμε.

Το πρόβλημα είναι ότι αυτό το διάστημα έχω μετακομίσει εκτός Ελλάδας για σπουδές και μου είναι δύσκολο να επικοινωνήσω άμεσα (από το τηλέφωνο) με τον κύριο αυτό, αν και μετά το παρακάτω mail μου ζήτησε να μιλήσουμε στο τηλέφωνο.

Αν υπάρχει κάποιος που μπορεί και να έχει καλύτερες γνώσεις από εμένα σχετικά με την DHT και τη φίνα και θα ήθελε να αναλάβει το έργο, μπορεί να μου στείλει μήνυμα να του δώσω το τηλέφωνο του γιατρού και να συνεχίσει εκείνος τον διάλογο.


Το mail που έστειλα:

Κύριε Ευαγγελίδη,

Όντας σχεδόν ένα χρόνο χρήστης του propecia και ενεργό μέλος του www.hairlossgr.com, θα ήθελα να εκφράσω κάποιες απορίες σχετικά με τη φιναστερίδη. Από τη μικρή μου εμπειρία στο θέμα της τριχόπτωσης θα σας έλεγα ότι οι απορίες αυτές δεν απασχολούν μονάχα εμένα προσωπικά, αλλά όλους τους πρώην, νυν και υποψήφιους χρήστες του propecia, οι απαντήσεις σας λοιπόν είναι βαρύνουσας σημασίας για έναν πολύ μεγάλο αριθμό ατόμων που αντιμετωπίζουν το πρόβλημα των μαλλιών τους με το φάρμακό σας.

Το www.hairlossgr.com είναι ένα φόρουμ ελεύθερης ανταλλαγής απόψεων και πληροφόρησης σε ό,τι αφορά το θέμα της τριχόπτωσης. Είναι η πιο συγκροτημένη εγχώρια προσπάθεια για ενημέρωση πάνω σε ένα θέμα που απασχολεί όχι μόνο πάρα πολλούς άντρες, αλλά και πολλές γυναίκες. Για τους λόγους που σας ανέφερα, οι απαντήσεις σας θα αναρτηθούν στο φόρουμ ώστε οποιοσδήποτε έχει απορίες σχετικά με τη φιναστερίδη να μπορεί να ανατρέξει σε μια υπεύθυνη απάντηση δοσμένη από μια ομάδα εξειδικευμένου ιατρικού προσωπικού. Ενθαρρύνω δε, την άμεση συμμετοχή σας στο φόρουμ, καθώς όπως αντιλαμβάνεστε αφενός ο παράλληλος διάλογος είναι πολύ καλύτερος, αφετέρου μπορεί στο μέλλον να προκύψουν κι άλλα ερωτήματα. Θα σας ευχαριστούσα αν συμμετείχατε κι εσείς στην προσπάθειά μας.

Συγχωρέστε τυχόν λάθη/ανακρίβειες εκ μέρους μου και διορθώστε με ελεύθερα όπου κάνω λάθος, καθώς δεν είμαι γιατρός και δεν διαθέτω τις απαιτούμενες γνώσεις για επιστημονική ορολογία και ακρίβεια. Επίσης, αν πιστεύετε ότι κάποια ερώτηση πρέπει να απαντηθεί από την ίδια την MERCK μπορείτε να κάνετε τις κατάλληλες ενέργειες για να πάρετε τις απαντήσεις από την εταιρία και απλώς να μας τις μεταφέρετε. Τέλος, θα σας παρακαλούσα οι απαντήσεις σας να περιλαμβάνουν όσο το δυνατόν αντικειμενικά στοιχεία από έρευνες/αναλύσεις ώστε να στοιχειοθετούν μια ολοκληρωμένη, υπεύθυνη και επιστημονική άποψη.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Ερωτήσεις:

1) Στο φυλλάδιο του propecia αναφέρει ότι μόνο το 2% των χρηστών της ομάδας της πενταετούς έρευνας σημείωσε παρενέργειες (μειωμένη λίμπιντο, ανεπάρκεια στύσης, κ.λπ.). Ωστόσο, όπως προκύπτει από τα στοιχεία στο hairlossgr.com, το ποσοστό χρηστών του propecia που εμφανίζει τις αναφερόμενες παρενέργειες είναι πολύ μεγαλύτερο. Δημιουργείτε ως εκ τούτου η εντύπωση ότι το 2% δεν είναι πραγματικός αριθμός. Πού πιστεύετε ότι οφείλεται αυτή η διαφορά στα νούμερα;

2) Πολλοί πρώην χρήστες αναφέρουν ότι μήνες, ακόμη και χρόνια μετά τη διακοπή της λήψης του propecia έχουν το χαρακτηριζόμενο post finasteride syndrome: ανεξήγητη ατονία και αίσθηση κούρασης χωρίς ουσιαστικό λόγο, κατάθλιψη, ανικανότητα στύσης, κ.λπ. Έχει συντονιστεί μάλιστα αντίστοιχο φόρουμ στο ίντερνετ, το www.propeciahelp.com, όπου αναφέρονται τέτοια περιστατικά. Πρόσφατα ανακοινώθηκε ότι ένας χρήστης στον Καναδά μήνυσε την MERCK για το λόγο αυτό (http://www.kleinlyons.com/class/propecia-proscar/Propecia-Notice-Civil-Claim.pdf). Η ερώτησή μου είναι: υπάρχει περίπτωση μετά τη διακοπή της χρήσης του propecia να παραμείνουν μη αναστρέψιμες παρενέργειες/βλάβες στον χρήστη του φαρμάκου (όπως ανικανότητα στύσης);

3) Το propecia ελαττώνει την διυδροτεστοστερόνη, γεγονός που προκαλεί στον οργανισμό την έκκριση περισσότερης τεστοστερόνης. Ωστόσο, εφόσον η τεστοστερόνη είναι υπεύθυνη για την αντρική σεξουαλική διάθεση και άρα περισσότερη τεστοστερόνη ίσον μεγαλύτερη σεξουαλική διάθεση, για ποιο λόγο σημειώνεται το αντίθετο; Διαφορετικά, ποιος μηχανισμός προκαλεί ανεπάρκεια στύσης και μείωση της λίμπιντο;

4) Ορισμένοι χρήστες του propecia έχουν παρατηρήσει γυναικομαστία. Αυτό οδηγεί πολλούς στους συμπέρασμα ότι η πλεονάζουσα τεστοστερόνη μετατρέπεται σε οιστρογόνα. Αν όχι, από τι προκαλείται αυτή η παρενέργεια και πού καταλήγει η επιπλέον τεστοστερόνη;


Οι πρώτες μου απορίες είναι αυτές. Σας ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο που διαθέτετε, θα ήθελα δε να εκλάβετε το mail μου σαν την έναρξη ενός εποικοδομητικού διαλόγου για την επίλυση οποιασδήποτε απορίας σχετικά με την φιναστερίδη. Αναμένω με αγωνία τις απαντήσεις σας.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΗ ΜΕΡΚ

πολύ ωραία η πρωτοβουλία σου αλλά δεν ξέρω αν χρειαζόταν κι όλας..., ακόμα και να απαντηθούν τα ερωτήματα αυτά δεν θα αλλάξει κάτι ιδιαίτερο, τα sides δυστηχώς παραμένουν...
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΗ ΜΕΡΚ

Fenimore είπε:
πολύ ωραία η πρωτοβουλία σου αλλά δεν ξέρω αν χρειαζόταν κι όλας..., ακόμα και να απαντηθούν τα ερωτήματα αυτά δεν θα αλλάξει κάτι ιδιαίτερο, τα sides δυστηχώς παραμένουν...

feni.....eixes καποια sides απ την φινα?? και την εκοψες?? και παραμενουν??
 

tatini

New Member
Απ: ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΗ ΜΕΡΚ

Φαντάζομαι ο Fenimore εννοεί πως ό,τι κι αν απαντήσει η MERCK το χάπι θα εξακολουθεί να προκαλεί sides σε όσους το παίρνουν... Ωστόσο αν παρατηρήσεις Fenimore δεν εστιάζω σε κάτι τέτοιο. Πιο πολύ ρωτάω για μόνιμες παρενέργειες (δεδομένου ΠΑΝΤΑ βέβαια ότι γίνεται σωστή χρήση του φαρμάκου) και τι παίζει με τη βιοχημεία του σώματος όταν εισέρχεται η φίνα σε αυτό.
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΗ ΜΕΡΚ

Panos1982 είπε:
[quote author=Fenimore link=topic=2674.msg47587#msg47587 date=1297371510]
πολύ ωραία η πρωτοβουλία σου αλλά δεν ξέρω αν χρειαζόταν κι όλας..., ακόμα και να απαντηθούν τα ερωτήματα αυτά δεν θα αλλάξει κάτι ιδιαίτερο, τα sides δυστηχώς παραμένουν...

feni.....eixes καποια sides απ την φινα?? και την εκοψες?? και παραμενουν??
[/quote]

οχι, σορρυ δεν το έθεσα καλά, εννοούσα ότι δεν θα αλλάξει κάτι στα sides που προκαλεί η fina αυτό μόνο. Δεν έχω πάρει ποτέ μου φίνα, και ούτε το βλέπω να πέρνω δηλαδή ;)
 

tatini

New Member
Απ: ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΗ ΜΕΡΚ

Νομίζω ότι δεν θα ήταν ανούσιο να μάθουμε ποιες είναι οι επίσημες θέσεις τις εταιρίας που παρασκευάζει τη φιναστερίδη σχετικά με την ουσία. Τόσα ερωτήματα έχω γράψει, κανέναν σας δεν ενδιαφέρουν;
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΗ ΜΕΡΚ

ώχ, μάλλον παρεξηγήθηκα και για δεύτερη φορά :p , @boost αυτο που είπε ο blindfold πιο πάνω εννοώ. Ότι και να απαντηθούν αυτά τα ερωτήματα δεν θα γίνει ουσιαστικά κάτι, πάντα η fina θα παρουσιάζει sides σε κάποιο ποσοστό του πλυθησμού που την χρησιμοποιεί. αυτο μόνο...!!!

@Blindfold τα ερωτήματα μας ενδιαφέρουν σχεδόν όλους, αύριο το thread σου θα έχει φτάσει τις 5 - 6 σελίδες ;)
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΗ ΜΕΡΚ

Πολυ καλη κίνηση...να δουμε αν υπάρξει και απαντηση :chinscratch
 

kyris

Member
Απ: ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΗ ΜΕΡΚ

Πολυ καλη η πρωτοβουλια σου blind...αυτο σημαινει οτι ενδιαφερεσαι για το φορυμ αλλα και για να παρουμε επιτελους(αν παρουμε) για το φαρμακο που περνουμε... :chinscratch
 

kyris

Member
Απ: ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΗ ΜΕΡΚ

kyris είπε:
Πολυ καλη η πρωτοβουλια σου blind...αυτο σημαινει οτι ενδιαφερεσαι για το φορυμ αλλα και για να παρουμε επιτελους(αν παρουμε)* για το φαρμακο που περνουμε... :chinscratch
* απαντησεις...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tatini

New Member
Απ: ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΗ ΜΕΡΚ

Υπήρξε απάντηση-πρόσκληση σε τηλεφωνική επικοινωνία. Ο Ευαγγελίδης μου έστειλε (μέσω mail) κάποιους αριθμούς για να τον πάρω και να συζητήσουμε το θέμα, εγώ του εξήγησα ότι εφόσον είμαι εξωτερικό λίγο δύσκολο να μιλήσουμε στο τηλέφωνο για ένα τόσο μακροσκελές θέμα (δεν είμαι πλούσιος) και μου είπε ότι αναγκαστικά θα περιμένει κλήση μου όταν επιστρέψω Ελλάδα (πράγμα που όμως θα γίνει μετά από 3 χρόνια... ). Με ενημέρωσε επίσης ότι η επικοινωνία των φαμακευτικών εταιριών με μπλογκς, φόρουμ, κ.λπ. απαγορεύεται ρητώς από τον νόμο. Γι' αυτό το πόσταρα... επειδή θα μπορούσε κάποιος άλλος που βρίσκετε στην Ελλάδα να έρθει σε επικοινωνία με τον Ευαγγελίδη, να κάνει αυτή την κουβέντα και να τη μεταφέρει εδώ. Αλλιώς θα περίμενα πρώτα τις απαντήσεις και μετά θα άνοιγα το θέμα.
 

tatini

New Member
Απ: ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΗ ΜΕΡΚ

Σκεπτικιστή μην αναλώνεσαι σε συνομωσιολογικές θεωρίες. Δεν είμαι αυτό ακριβώς που λέμε "net freak" ώστε να παίζω την τεχνολογία στα δάχτυλα και για να εξηγήσω τι εννοώ το skype δεν υπάρχει καν στον υπολογιστή μου, πόσω μάλλον να ξέρω πώς λειτουργεί - αντ' αυτού χρησιμοποιώ το εύχρηστο και απλοϊκό msn. Το ξέρω ότι είναι "κάπως" αυτό που ζητάω και ΟΚ και άτομο να μη βρεθεί θα το καταλάβω... αλλά θα προτιμούσα να μη χρειαστεί να περιμένω πότε θα πάω Ελλάδα για να ξεθάψω το θέμα και να παίρνω τηλέφωνο τον Ευαγγελίδη ποιος ξέρει πόσο καιρό μετά για να συζητήσουμε για τη φιναστερίδη.
 

moxitos99

New Member
Απ: ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΗ ΜΕΡΚ

[align=center][pre]
ΚΑΛΗΜΕΡΑ...ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΟ ROOM!!! ΑΠΟΦΑΣΗΣΑ ΝΑ ΓΙΝΩ ΜΕΛΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗΣ...
ΕΙΜΑΙ 28 ΧΡΟΝΩΝ ΧΑΝΩ ΤΡΙΧΕΣ ΑΡΚΕΤΕΣ ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΠΟΥ ΧΑΝΕΙ Ο ΜΕΣΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ 80-100 ΑΛΛΑ ΣΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΑΙ ΝΑ ΦΙΑΞΩ ΤΑ ΜΑΛΙΑ ΜΟΥ, ΕΧΕΙ ΑΔΥΝΑΤΙΣΕΙ Ι ΤΡΙΧΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΡΕΩΣΗ ΠΙΣΩ ΠΙΘΑΝΩΝ ΝΑ ΤΑ ΕΧΩ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΤΑ ΜΑΛΙΑ ΑΦΟΥ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΛΗ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΒΑΖΑ ΛΑΚ ΚΕΡΙ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ ΒΑΛΕ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ! ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΣΕ 2 ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΥΣ, Ο ΠΡΩΤΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΥΚΛΟΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΜΑΛΙ ΜΟΥ
ΚΑΙ Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΜΙΑ ΣΥΝΤΑΓΗ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΑΜΠΟΥΑΝ ΤΗΣ ΠΛΑΚΑΣ :knup: ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 0000 ΑΑΑ... ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΡΩΩ ΚΑΙ ΖΕΛΕ, ΛΕΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΡΕΥΝΑ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ. ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΗΓΜΗ (ΑΣΕ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ Ο ΖΕΛΕΣ)ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΧΡΙΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΚΑΛΑ ΣΑΜΠΟΥΑΝ ΤΟΥ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟΥ ΠΑΝΤΑ ΤΟΥ ΕΜΠΟΡΕΙΟΥ ΚΑΤΙ ΦΤΗΝΑ ΚΑΙ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΥΑΝ ΤΑ ΜΑΛΙΑ ΜΟΥ!
ΜΕΓΑΛΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΦΩΒΟΜΟΥΝ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΦΑΝΕΙ ΑΡΕΩΣΗ ΚΑΙ 2ΤΕΡΟΝ ΔΙΣΚΟΛΕΥΟΜΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΦΙΑΞΩ ΩΣΤΕ ΠΑΛΙ ΝΑ ΜΗΝ ΦΑΝΕΙ...ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ.. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ HELP ME :'(
ΤΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΤΑ ΜΑΛΙΑ ? ΜΟΥ ΠΟΙΟ ΣΑΜΠΟΥΑΝ? ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΡΧΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΚΑΙ ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΚΑΝΩ ΕΡΕΥΝΑ ΑΓΟΡΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΜΕ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΥΝΑΜΟΣΟΥΝ ΝΑ ΠΥΚΝΟΣΟΥΝ (ΝΑ ΤΑ ΣΩΣΩ) ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΝΑ ΞΑΝΑΒΓΟΥΝ!
ΕΣΕΙΣ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕ ΑΓΩΝΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΙΣΕΙΣ ΣΑΣ..ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΟΡΘΟΓΡΑΘΙΚΑ ΛΑΘΗ ΜΟΥ ::) ΑΝΑΠΝΕΩ ΑΡΑ ΥΠΑΡΧΩ!!!​
[/pre]​
[/align]
 

xDante

Member
Απ: ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΗ ΜΕΡΚ

οπου να ναι ποστάρετε ρεεεεεεεεεε ???
υπάρχει ενοτητα στο φορουμ ''Σχετικα με εσάς'' ψαχτείτε λίγο πριν ποστάρετε για ντοματες στο section με τα κρέατα :guns
 

ΚΩΝ/ΝΟΣ

New Member
Απ: ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΗ ΜΕΡΚ

πολύ καλή η πρωτοβουλία του Blindfold.

Μπορεί να συνεχίσει την συζήτηση ένας από τη διαχείριση του site
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΗ ΜΕΡΚ

Προσπάθησα πολλές φορές να έρθω σε επικοινωνία μαζί του, τελικά απάντησε σε email με λόγια που δεν με ικανοποιούν:
___________________________________________________________________________________________________________________

Αξιότιμε κύριε xxxxxxxx,



Απαντώντας στο σχετικό σας ερώτημα, σας γνωρίζω ότι το ιδιοσκεύασμα που χρησιμοποιείτε δεν έχει την ένδειξη από τον Εθνικό Οργανισμό Φαρμάκου για την αντιμετώπιση της ανδρογενετικής αλωπεκίας , η δε κατάτμιση του δισκίου μπορεί να ενέχει κινδύνους για τον χρήστη.

Σας συστήνουμε να συμβουλευτείτε τον θεράποντα ιατρό σας , δεδομένου ότι σύμφωνα με την Ελληνική νομοθεσία απαγορεύεται ρητά στις Φαρμακευτικές Εταιρείες

η προώθηση και συζήτηση θεμάτων πληροφόρησης κοινού για θέματα υγείας ή φαρμάκων που χορηγούνται με ιατρική συνταγή μέσω ιστοσελίδων ή ιστολογίων.

Aυτό ακριβώς εξήγησα και στο άλλο μέλος του φόρουμ της ιστοσελίδας σας και συνεπώς δεν τίθεται από την πλευρά μας θέμα προτίμησης προφορικής ή γραπτής επικοινωνίας.

Με εκτίμηση,



A.Ε.
New Business Development & Training Manager
VIANEX S.A

LICENSEE / DISTRIBUTOR OF MERCK SHARP & DOHME

Division of MERCK & Co, Inc, Whitehouse Station, N.J., USA

___________________________________________________________________________________________________________________

Φοβήθηκε να απαντήσει, ενώ παράλληλα αποποιήθηκαν κάθε ευθύνη απο το φάρμακο μιας και το proscar "δεν κάνει για τριχόπτωση", το propecia κάνει που έχει 5 φορές μεγαλύτερη τιμή καραφλοκοροιδα.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα