Όλες οι πληροφορίες για ντουταστερίδη (Avodart)

sovagg

New Member
Απ: Όλες οι πληροφορίες για ντουταστερίδη (Avodart)

tatini είπε:
Αν επιτρέπεται να κάνω μια παρατήρηση sovagg, for all my opinion matters, η 9μηνη χρήση φιναστερίδης που επικαλείσαι απ' ό,τι βλέπω στην υπογραφή σου αφορά ΜΙΣΟ propecia την ημέρα, ενώ όπως έχω διαβάσει εδώ μέσα η μίνιμουμ δόση που μπορεί να δώσει αποτελέσματα είναι 0,8 mg (την ημέρα). Για να λες ότι από τα 17 σου έχεις τέτοιο πρόβλημα είναι προφανές ότι η DHT κάνει πάρτι στο σώμα σου. Νομίζω ότι αν θες να πεις ότι δοκίμασα τα πάντα και δεν είδα αποτέλεσμα, θα πρέπει να σκεφτείς τη φιναστερίδη του 1mg.

Φιλε tatini σωστη η παρατηρηση σου..Αλλα κανα 2μηνο ειχα αυξησει τη δοση της φινα κ επαιρνα 1/6 προσκαρ(0,8mg)..Να μου πεις τι να σου κανει ενα μονο 2μηνο η χρηση 1/6 προσκαρ??Ειναι οντως πολυ λιγο..Αλλα με τη φινα ειχα θεμα λογω παρενεργειων(χαμηλη λιμπιντο κ αραιο σπερμα)..Κ επειδη ειμαι μικρος ακομα,(μολις μπηκα στα 24) κ θελω να τεκνοποιησω καποτε,φοβηθηκα κ την εκοψα μαχαιρι...Ετσι κι αλλιως αποτελεσμα δεν εβλεπα...Με δοσεις λοιπον μικροτερες του 1mg ειχα παρενεργειες,φαντασου τι παρενεργειες θα ειχα αν επαιρνα κ 1mg...Οποτε αποκλειω την περιπτωση να ξαναπαρω φινα...Απ οτι θυμαμαι καπου ειχα διαβασει κ στο φορουμ(νομιζω απο τον Ακη) οτι η φινα δεν βοηθαει ιδιαιτερα σε ατομα με διαχυτη αλωπεκια...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tatini

New Member
Απ: Όλες οι πληροφορίες για ντουταστερίδη (Avodart)

Sovagg, είσαι από τις περιπτώσεις που μου έχουν τραβήξει την προσοχή, κυρίως επειδή σε έχω ακούσει πολλές φορές να παραπονιέσαι ότι ενώ έχεις δοκιμάσει τα πάντα δεν έχεις δει κανένα αποτελέσμα. Πρέπει να είσαι ο μόνος απ' τον οποίο έχω ακούσει κάτι τέτοιο μέσα στο φόρουμ.

Θα σου πω πως βλέπω εγώ την κατάσταση, επειδή τυχαίνει να έχουμε την ίδια αλωπεκία, διάχυτη και αρκετά επιθετική. Καλώς ή κακώς η ενδεικνυόμενη θεραπεία ορίζει σαν μέσο όρο δοσολογίας τη φιναστερίδη του 1 mg την ημέρα. Πήρα λοιπόν εδώ και κάποιους μήνες το προπέσια, συνδυάζω και με ριγκέιν, και τα αποτελέσματα μπορεί να μην είναι να έχω γίνει αφάνα, αλλά έχει σταθεροποιηθεί η κατάσταση, βλέπω το τριχωτό μου μέρα με τη μέρα να μαυρίζει και ελπίζω για κάτι καλύτερο, διότι απ' ό,τι έχω καταλάβει καθώς περνά ο καιρός και η τρίχα ανανεώνεται βγαίνει όλο και πιο δυνατή γιατί ο θύλακας ωριμάζει. Άρα θα κρίνω στον έναν χρόνο αν η φίνα με βοήθησε, όχι στους 2 μήνες.

Θέλω να παίρνω εγώ φιναστερίδη; Όχι. Δε νομίζω ότι υπάρχει άτομο που αν μπορούσε να αποφύγει τη φιναστερίδη δε θα το έκανε. Κι εγώ είχα στην αρχή κάποιες παρενέργειες, με τον καιρό μειώθηκαν και τώρα είμαι εντάξει. Το τι και αν θα γίνει κάτι βέβαια στο μέλλον κανείς δεν τον ξέρει, αλλά στηρίζομαι στις 5ετείς έρευνες της μερκ και στην ηθική των γιατρών και των φαρμακοποιών που τη χορηγούν άφοβα.

Δε θα σου πω εγώ αν πρέπει να ξεκινήσεις φιναστερίδη (ούτως ή άλλως το αποκλείεις όπως λες), αλλά εφόσον δεν το κάνεις όπως πρέπει -σόρι κιόλας- μη λες "δοκίμασα τα πάντα και δεν είδα τίποτα". Το 0,5 mg είναι καθαρά για να πείσεις τον εαυτό σου ότι ακολουθείς τη θεραπεία, ενώ στην ουσία δεν κάνεις τίποτα -καλύτερα να μην έπαιρνες καθόλου δηλαδή. Επίσης, όχι ότι έχω λόγο αλλά επειδή μου φαίνεται εξίσου παράλογο, θα μου επιτρέψεις να είμαι λίγο επιφυλακτικός ως προς τις παρενέργειες που είχες με τόσο χαμηλές δοσολογίες φιναστερίδης. Πιο πιθανό να είχες χαμηλή λίμπιντο λόγω αυθυποβολής, παρά να στις προκάλεσε η ουσία καθαυτή.

Εν πάση περιπτώσει, δυστυχώς η κατάσταση απαιτεί αποφασιστικότητα, υπομονή και συγκεκριμένα φάρμακα. Ή επιλέγεις αυτό ή δεν κάνεις τίποτα.

Φιλικά.
 

sovagg

New Member
Απ: Όλες οι πληροφορίες για ντουταστερίδη (Avodart)

tatini είπε:
Sovagg, είσαι από τις περιπτώσεις που μου έχουν τραβήξει την προσοχή, κυρίως επειδή σε έχω ακούσει πολλές φορές να παραπονιέσαι ότι ενώ έχεις δοκιμάσει τα πάντα δεν έχεις δει κανένα αποτελέσμα. Πρέπει να είσαι ο μόνος απ' τον οποίο έχω ακούσει κάτι τέτοιο μέσα στο φόρουμ.

Θα σου πω πως βλέπω εγώ την κατάσταση, επειδή τυχαίνει να έχουμε την ίδια αλωπεκία, διάχυτη και αρκετά επιθετική. Καλώς ή κακώς η ενδεικνυόμενη θεραπεία ορίζει σαν μέσο όρο δοσολογίας τη φιναστερίδη του 1 mg την ημέρα. Πήρα λοιπόν εδώ και κάποιους μήνες το προπέσια, συνδυάζω και με ριγκέιν, και τα αποτελέσματα μπορεί να μην είναι να έχω γίνει αφάνα, αλλά έχει σταθεροποιηθεί η κατάσταση, βλέπω το τριχωτό μου μέρα με τη μέρα να μαυρίζει και ελπίζω για κάτι καλύτερο, διότι απ' ό,τι έχω καταλάβει καθώς περνά ο καιρός και η τρίχα ανανεώνεται βγαίνει όλο και πιο δυνατή γιατί ο θύλακας ωριμάζει. Άρα θα κρίνω στον έναν χρόνο αν η φίνα με βοήθησε, όχι στους 2 μήνες.

Θέλω να παίρνω εγώ φιναστερίδη; Όχι. Δε νομίζω ότι υπάρχει άτομο που αν μπορούσε να αποφύγει τη φιναστερίδη δε θα το έκανε. Κι εγώ είχα στην αρχή κάποιες παρενέργειες, με τον καιρό μειώθηκαν και τώρα είμαι εντάξει. Το τι και αν θα γίνει κάτι βέβαια στο μέλλον κανείς δεν τον ξέρει, αλλά στηρίζομαι στις 5ετείς έρευνες της μερκ και στην ηθική των γιατρών και των φαρμακοποιών που τη χορηγούν άφοβα.

Δε θα σου πω εγώ αν πρέπει να ξεκινήσεις φιναστερίδη (ούτως ή άλλως το αποκλείεις όπως λες), αλλά εφόσον δεν το κάνεις όπως πρέπει -σόρι κιόλας- μη λες "δοκίμασα τα πάντα και δεν είδα τίποτα". Το 0,5 mg είναι καθαρά για να πείσεις τον εαυτό σου ότι ακολουθείς τη θεραπεία, ενώ στην ουσία δεν κάνεις τίποτα -καλύτερα να μην έπαιρνες καθόλου δηλαδή. Επίσης, όχι ότι έχω λόγο αλλά επειδή μου φαίνεται εξίσου παράλογο, θα μου επιτρέψεις να είμαι λίγο επιφυλακτικός ως προς τις παρενέργειες που είχες με τόσο χαμηλές δοσολογίες φιναστερίδης. Πιο πιθανό να είχες χαμηλή λίμπιντο λόγω αυθυποβολής, παρά να στις προκάλεσε η ουσία καθαυτή.

Εν πάση περιπτώσει, δυστυχώς η κατάσταση απαιτεί αποφασιστικότητα, υπομονή και συγκεκριμένα φάρμακα. Ή επιλέγεις αυτό ή δεν κάνεις τίποτα.

Φιλικά.

Δεκτες οι αποψεις σου φιλε tatini να σαι καλα..Σου ευχομαι τα καλυτερα φιλε...
 

tatini

New Member
Απ: Όλες οι πληροφορίες για ντουταστερίδη (Avodart)

Επίσης αγορίνα μου :)

Σου εύχομαι πραγματικά να βρεις μια λύση στο πρόβλημά σου γιατί είμαι συμπάσχων και καταλαβαίνω :)
 
Απ: Όλες οι πληροφορίες για ντουταστερίδη (Avodart)

δεν επρεπε να την σταματησεις ... παντως υπαρχουν πολλα ακομα να κανεις..
μπορεις να δοκιμασεις duta.. αν και πιστευω πως fina>duta ..
σπιρο αλλα οχι τοπικα.. χιλια2 υπαρχουν..
εσυ αποφασιζεις.. ψαξτο το θεμα.. εγω ποτε δν προκητε να αποδεχτω οτι θα τα χασω
 

pairis

New Member
Απ: Όλες οι πληροφορίες για ντουταστερίδη (Avodart)

Ο Tatinι εγραψε:Tο 0,5 mg είναι καθαρά για να πείσεις τον εαυτό σου ότι ακολουθείς τη θεραπεία, ενώ στην ουσία δεν κάνεις τίποτα -καλύτερα να μην έπαιρνες καθόλου δηλαδή.

Αυτο που αναφερεις ειναι εντελως αυθαιρετο και δεν εχει καμια επιστημονικη βαση.Ισα ισα που ειναι αποδεδειγμενο με μελετες οτι ισχυει το ακριβως αντιθετο..Διαβασε σχετικα αρθρα...να μην τα ξαναγραφουμε...
 

tatini

New Member
Απ: Όλες οι πληροφορίες για ντουταστερίδη (Avodart)

Balex, ξαναλέω: η ΜΙΝΙΜΟΥΜ δόση ενδεικνυόμενης φιναστερίδης για την τριχόπτωση είναι 0,8 mg την ημέρα -απ'όσα τουλάχιστον άρθρα έχω διαβάσει μέχρις στιγμής. Προφανώς και το να ρίχνεις μια ψεξακασιά μινοξιδίλης στο μαλλί σου αντί για ~6 που είναι η προτεινόμενη δόση καλό είναι, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θα έχεις κάποιο αποτέλεσμα. Αν έχεις κάποιο σχετικό άρθρο που να αποδεικνύει ότι αυτή η ποσότητα αντιμετωπίζει επαρκώς το πρόβλημα της τριχόπτωσης, ευχαρίστως να το διαβάσω, δώσε μου το λινκ.
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Όλες οι πληροφορίες για ντουταστερίδη (Avodart)

tatini αυτο που κανει η φινα ειναι να σου μειωνει την δυιδροτεστοστερονη στο αιμα.....
η διαφορα της μειωσης αναμεσα στο 0.5 mg και στο 1mg ειναι πολυ μικρη.....
με το 1mg την μειωνεις περιπου 65% και με το 0.5 mg καπου στο 55-60%
οποτε οπως καταλαβαινεις εχει δικιο ο balex.....
και το 0.5mg κανει εξ ισου αρκετη δουλεια.....
απλα η μερκ συνιστα το 1mg ως την ιδανικη ποσοτητα για να επιτυχεις το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα....
και να εχεις οσο το δυνατον λιγοτερες παρενεργειες φυσικα....
 

tatini

New Member
Απ: Όλες οι πληροφορίες για ντουταστερίδη (Avodart)

Συγνώμη, ομολογώ δεν το ήξερα... αλλά: όταν ήδη στα 20+ σου έχεις χάσει έναν σημαντικό αριθμό τριχών (όπως εγώ ή ο sovagg) και η τριχόπτωση συνεχίζει ραγδαία, μάλλον προκύπτει ότι και αυτή η μικρή απόκλιση που φτάνει και το 10% είναι σημαντική. Αν εμφάνιζα πρόβλημα μετά τα 30 και με αργούς ρυθμούς, ενδεχομένως και το 0,5 mg να με βόλευε, αλλά δυστυχώς άρχισα να χάνω πολλά μαλλιά από πολύ νέος, άρα και το 1% παραπάνω της DHT στον οργανισμό μου παίζει καθοριστικό ρόλο για το μαλλί μου. Αν μειώσω τη φιναστερίδη που παίρνω θα το κάνω το νωρίτερο αφού κλείσω έναν χρόνο λήψης της ουσίας σαν συντήρηση... Τέλος πάντων, ο καθένας κάνει ό,τι πιστεύει ο ίδιος καλύτερο για τον εαυτό του.
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Όλες οι πληροφορίες για ντουταστερίδη (Avodart)

αν δεν εχεις παρενεργειες ουτε στο ελαχιστο δε βρισκω τον λογο να την μειωσεις......
μεινε σταθερα στο 1μγ.....
 

tatini

New Member
Απ: Όλες οι πληροφορίες για ντουταστερίδη (Avodart)

Βλέποντας και κάνοντας, δεν παύει να είναι φάρμακο :)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

sakis9282

Member
Απ: Όλες οι πληροφορίες για ντουταστερίδη (Avodart)

Παίδες διαβάζω με προσοχή όσα γράφεται.Γνωρίζετε αν η DHT μετά από κάποια ηλικία μειώνεται; ή δεν έχει σχέση αυτο;
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Όλες οι πληροφορίες για ντουταστερίδη (Avodart)

sakis9282 είπε:
Παίδες διαβάζω με προσοχή όσα γράφεται.Γνωρίζετε αν η DHT μετά από κάποια ηλικία μειώνεται; ή δεν έχει σχέση αυτο;

για ποιες ηλικιες μιλας τηλεκατευθυνομενε? :p
το χα διαβασει αυτο καποτε.....ξερω οτι σιγουρα μειωνεται η τεστο.....αρα αντιστοιχα και η dht....
αλλα δεν εχει να λεει....μιλαμε για ελαχιστη μειωση ανα δεκαετια μετα την ηλικια των 30.....
αλλα οσο γερνας γινεται και το μαλλι πιο ευαισθητο οποτε κλαιν μαιν.....
 
Απ: Όλες οι πληροφορίες για ντουταστερίδη (Avodart)

θα την σταματησω μαλον την ντουτα.. δεν ξερω πραγματηκα αν βοηθαει αυτο το πραμα.. καμια φορα σκεφτομε ισως γιαυτο δεν περνει το οκ.. θα μου ρηξει ολα τα μαλια στο τελος.. μονο ασχημα λογια ακουω για ντουτα .. ισως γιατι υπεραυξανει την τεστο στο scalp σε αντιθεση με την φινα.. Φινα και παλι φινα.

Εκτος αν υπαρχει κανενας απο δω που εχει να πρωτηνει κατι που κραταει τα επιπεδα τεστεστερονης χαμηλα.. τοπικά ή oral..
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: Όλες οι πληροφορίες για ντουταστερίδη (Avodart)

Panos1982 είπε:
[quote author=sakis9282 link=topic=382.msg43097#msg43097 date=1292015602]
Παίδες διαβάζω με προσοχή όσα γράφεται.Γνωρίζετε αν η DHT μετά από κάποια ηλικία μειώνεται; ή δεν έχει σχέση αυτο;

για ποιες ηλικιες μιλας τηλεκατευθυνομενε? :p
το χα διαβασει αυτο καποτε.....ξερω οτι σιγουρα μειωνεται η τεστο.....αρα αντιστοιχα και η dht....
αλλα δεν εχει να λεει....μιλαμε για ελαχιστη μειωση ανα δεκαετια μετα την ηλικια των 30.....
αλλα οσο γερνας γινεται και το μαλλι πιο ευαισθητο οποτε κλαιν μαιν.....
[/quote]

Μπορεις να μου εξηγήσεις νέε μου τι σημαίνει το τελευταίο που εγραψες;; ( κλαιν μαιν ) ::) ::) ;D
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Όλες οι πληροφορίες για ντουταστερίδη (Avodart)

ANAR είπε:
[quote author=Panos1982 link=topic=382.msg43105#msg43105 date=1292020111]
[quote author=sakis9282 link=topic=382.msg43097#msg43097 date=1292015602]
Παίδες διαβάζω με προσοχή όσα γράφεται.Γνωρίζετε αν η DHT μετά από κάποια ηλικία μειώνεται; ή δεν έχει σχέση αυτο;

για ποιες ηλικιες μιλας τηλεκατευθυνομενε? :p
το χα διαβασει αυτο καποτε.....ξερω οτι σιγουρα μειωνεται η τεστο.....αρα αντιστοιχα και η dht....
αλλα δεν εχει να λεει....μιλαμε για ελαχιστη μειωση ανα δεκαετια μετα την ηλικια των 30.....
αλλα οσο γερνας γινεται και το μαλλι πιο ευαισθητο οποτε κλαιν μαιν.....
[/quote]

Μπορεις να μου εξηγήσεις νέε μου τι σημαίνει το τελευταίο που εγραψες;; ( κλαιν μαιν ) ::) ::) ;D
[/quote]

Αστο ρε γεροντα... :grandpa: τι να σου εξηγω τωρα.......
ειναι τα καινουργια ελληνικα αυτα.....ψιλα γραμματα για σενα.....εχεις και πρεσβυωπια....σιγα μη τα δεις....χα0χα0αχ0χ0α......
 

nonpaper

New Member
Απ: Όλες οι πληροφορίες για ντουταστερίδη (Avodart)

Αγόρασαν Dutasteride capsules 0,5 mg από την εταιρεία 4RX.com. Το κόστος για 30 κάψουλες ήταν 57 € μαζί με τα έξοδα αποστολής. Είναι αξιόπιστη ειταρεία; Μπορώ να χρησιμοποίησω τα φάρμακα; Η δοσολογία είναι 0,5 την ημέρα; Θα το χρησιμοποιήσω μαζί με Nizoral σαμπουάν και λοσιον regain.
Ευχαριστώ.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Όλες οι πληροφορίες για ντουταστερίδη (Avodart)

το avodart στα φαρμακεια εχει 30 ευρο,30 καψουλες
 

nonpaper

New Member
Απ: Όλες οι πληροφορίες για ντουταστερίδη (Avodart)

Δεν το δίνουν χωρίς συνταγή γιατρού, στα φαρμακεία.
 
Μπλουζα