Όλες οι πληροφορίες για ντουταστερίδη (Avodart)

Georgx

New Member
Εχεις κανα νεο George ;
Αργησα πολυ καιρο να σου απαντησω,τελικα απο τον ιουλιο παιρνω δυο καψουλες avodart δηλαδη 1mg τη μερα τη φινα τη σταματησα εκεινο το διαστημα τελικα και ναι σε 4 μηνες φουντωσε το κεφαλι να το πω ετσι απλα,καμια παρενεργεια μετα απο λιγες μερες χρησης της duta.προχωραω με 1 mg και αργοτερα μετα 4-5 χρονια ανεβαζω στο 1,5 mg η και παραπανω μιας και δεν υπαρχει κινδυνος για κατι απο αυτη την ουσια σε τετοιες ποσοτητες.
η φινα ειναι καλη με κρατησε πολλα χρονια αλλα η ντουτα ειναι κατι εντελως πιο δυνατο
στα 36 μου κανονικα δεν θα ειχα τριχα λογω κληρονομικοτητας,με εσωσε η φινα και τωρα η ντουτα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Αργησα πολυ καιρο να σου απαντησω,τελικα απο τον ιουλιο παιρνω δυο καψουλες avodart δηλαδη 1mg τη μερα τη φινα τη σταματησα εκεινο το διαστημα τελικα και ναι σε 4 μηνες φουντωσε το κεφαλι να το πω ετσι απλα,καμια παρενεργεια μετα απο λιγες μερες χρησης της duta.προχωραω με 1 mg και αργοτερα μετα 4-5 χρονια ανεβαζω στο 1,5 mg η και παραπανω μιας και δεν υπαρχει κινδυνος για κατι απο αυτη την ουσια σε τετοιες ποσοτητες.
η φινα ειναι καλη με κρατησε πολλα χρονια αλλα η ντουτα ειναι κατι εντελως πιο δυνατο
Δώσε λίγο παραπάνω πληροφορίες.
Πόσα χρόνια φίνα?
Είχε κάτσει πλέον?
Πόσο χρονών είσαι?
Τi nw?
Γίνε λίγο πιο σαφής όταν λες με φούντωσε.
Βάλε καμιά φώτο πριν και μετά.

Αυτό το φούντωμα θα μας φάει.:)
 

Georgx

New Member
Δώσε λίγο παραπάνω πληροφορίες.
Πόσα χρόνια φίνα?
Είχε κάτσει πλέον?
Πόσο χρονών είσαι?
Τi nw?
Γίνε λίγο πιο σαφής όταν λες με φούντωσε.
Βάλε καμιά φώτο πριν και μετά.

Αυτό το φούντωμα θα μας φάει.:)
36 ειμαι,στη φινα ημουν 8 χρονια μονο στη αρχη ειχα θεματα παρενεργειες,πονος στους ορχεις αραισωση σπερματος μετα λιγους μηνες ολα τελειωσαν αυτα,απο τον ιουλιο ειμαι με 1mg δλδ 2 καψουλες avodart καθημερινα με το που ξυπναω 8 το πρωι ,οταν ξεκινησα την φινα ημουν nw 2 και κατι αλλα ηταν επιθετικο πλεον εχανα καθε μερα πολλες τριχες,ο πατερας μου στα 29 δεν ειχε μαλλια και καπως ετσι θα ημουν και εγω,με τη φινα αρχισα να βλεπω αποτελεσματα μετα κανα χρονο κρατησε καλα για 8 ετη και πλεον αρχισα να χανω αρκετα μαλλια ,εκανα συνδιασμο με προσκαρ και ντουτα αλα τελικα απο τον ιουλιο ειμαι με μονο ντουτα 2 καψουλες τη μερα.το μαλλι οχι μονο δεν επεσε ,δυναμωσε ειδικα τους τελευταιους 2
 
Τελευταία επεξεργασία:

vlafo

Well-Known Member
Σε φίνα ήσουν σε καθημερινή χρήση?
Ντούντα γιατί 2 χάπια τη μέρα,1 πρέπει να παίρνεις.
Είδες επανέκφυση η μόνο σταθεροποίηση και αύξηση πάχους τρίχας?
 

Georgx

New Member
Σε φίνα ήσουν σε καθημερινή χρήση?
Ντούντα γιατί 2 χάπια τη μέρα,1 πρέπει να παίρνεις.
Είδες επανέκφυση η μόνο σταθεροποίηση και αύξηση πάχους τρίχας?
καθημερινα 8 χρονια ,ντουτα ξεκινησα με 1 χαπακι και διαβασα οτι ειναι δοσοεξαρτωμενο οποτε πηγα στο 1 mg(2 καψουλες),δεν υπαρχει κανενα στοιχειο στην ιατρικη να προκαλει καποια βλαβη ακομα 50 και 100 φορες πανω απο την προτεινομενη δοσολογια για τριχοπτωση,
ειδα επανεκφυση εννοειται και η τριχα παχυνε οσο ποτε

δεν ξερω αν ειμαι απο τους τυχερους που επιασαν τοσο καλα οι ουσιες αλλα σημερα δεν θα ειχα τριχα

δεν εχω φωτογραφιες πριν πολλα χρονια που ξεκινησα τη φινα,οι φωτο που εβγαζα με φλαςς εδειχναν ενα κεφαλι να αδειαζει τωρα το αντιθετο μετα τοσα χρονια
 

ManCyprus87

Well-Known Member
καθημερινα 8 χρονια ,ντουτα ξεκινησα με 1 χαπακι και διαβασα οτι ειναι δοσοεξαρτωμενο οποτε πηγα στο 1 mg(2 καψουλες),δεν υπαρχει κανενα στοιχειο στην ιατρικη να προκαλει καποια βλαβη ακομα 50 και 100 φορες πανω απο την προτεινομενη δοσολογια για τριχοπτωση,
ειδα επανεκφυση εννοειται και η τριχα παχυνε οσο ποτε

δεν ξερω αν ειμαι απο τους τυχερους που επιασαν τοσο καλα οι ουσιες αλλα σημερα δεν θα ειχα τριχα
Φίνα σε τι ηλικία ακριβώς ξεκίνησες φίλε;
 

Georgx

New Member
27 ετων φιλε ξεκινησα,ηδη ειχα αραιωση τεραστια στη μεση του κεφαλιου,δεν παρελειψα ουτε μια δοση ουτε μια μερα τη φινα για 8 χρονια.
επισης να πω και κατι αλλο τη δοσολογια την αυξησα μονος μου χωρις να κανω καποια εξεταση ποτε,ρωτησα αργοτερα εναν γνωστο δερματολογο και μου ειπε δεν υπαρχει θεμα με 1 και με 5 mg ντουτα ανα ημερα ,μονο αν ειναι να γινω πατερας να το σταματησω για 8 μηνες πριν.
 

ManCyprus87

Well-Known Member
27 ετων φιλε ξεκινησα,ηδη ειχα αραιωση τεραστια στη μεση του κεφαλιου,δεν παρελειψα ουτε μια δοση ουτε μια μερα τη φινα για 8 χρονια.
επισης να πω και κατι αλλο τη δοσολογια την αυξησα μονος μου χωρις να κανω καποια εξεταση ποτε,ρωτησα αργοτερα εναν γνωστο δερματολογο και μου ειπε δεν υπαρχει θεμα με 1 και με 5 mg ντουτα ανα ημερα ,μονο αν ειναι να γινω πατερας να το σταματησω για 8 μηνες πριν.
Ενδιαφέροντα αυτά που αναφέρεις φίλε.
Ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση.
Καλή συνέχεια να έχεις και με την ντούτα, που σίγουρα θα σε κρατήσει.
 

Georgx

New Member
Ενδιαφέροντα αυτά που αναφέρεις φίλε.
Ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση.
Καλή συνέχεια να έχεις και με την ντούτα, που σίγουρα θα σε κρατήσει.
θα συνεχισω και αν δω οτι μετα απο 5 χρονια πρεπει να ανεβω σε δοσολογια θα το κανω σιγουρα!οι συγγενεις μου θειοι κτλ με ρωτανε πως εγινε αυτο τι εκανες εμφυτευση και απλα τους λεω με χαπακια και τιποτα αλλο.η ντουτα ακομα και 50 φορες πανω απο την προτεινομενη δοσολογια για τριχωπτωση δεν δημιουργει κανενα απολυτως προβλημα με βαση τις μελετες που διαβασα.
σε αυτο το φορουμ εμαθα για τη φινα και τη ντουτα και ετσι σωθηκα με αυτο το προβλημα γιατι για να χασω τα μαλλια μου ειναι οτι χειροτερο μπορουσε να μου συμβει.να ειστε καλα και μη φοβαστε τιποτα με τοσο μικρες ποσοτητες της φινας και της ντουτα δεν παθαινετε τιποτα
 

vlafo

Well-Known Member
καθημερινα 8 χρονια ,ντουτα ξεκινησα με 1 χαπακι και διαβασα οτι ειναι δοσοεξαρτωμενο οποτε πηγα στο 1 mg(2 καψουλες),δεν υπαρχει κανενα στοιχειο στην ιατρικη να προκαλει καποια βλαβη ακομα 50 και 100 φορες πανω απο την προτεινομενη δοσολογια για τριχοπτωση,
ειδα επανεκφυση εννοειται και η τριχα παχυνε οσο ποτε

δεν ξερω αν ειμαι απο τους τυχερους που επιασαν τοσο καλα οι ουσιες αλλα σημερα δεν θα ειχα τριχα

δεν εχω φωτογραφιες πριν πολλα χρονια που ξεκινησα τη φινα,οι φωτο που εβγαζα με φλαςς εδειχναν ενα κεφαλι να αδειαζει τωρα το αντιθετο μετα τοσα χρονια
Δεν θέλω φώτο πριν την φίνα,αλλά να δω την ντούντα τι σου έκανε,μόλις σταμάτησες φίνα.
Αυτό με ενδιαφέρει.
 

Georgx

New Member
Δεν θέλω φώτο πριν την φίνα,αλλά να δω την ντούντα τι σου έκανε,μόλις σταμάτησες φίνα.
Αυτό με ενδιαφέρει.
ανεβασα παραπανω 2 φωτος το μαλλι εχει πυκνωσει και ειναι οπως ημουν 20 χρονων χωρις καμια πλακα και αν χρειαστει οπως ξανα ειπα θα ανεβασω δοσολογια αργοτερα εως και τα 5mg ,αλλα θα περασουν πολλα πολλα χρονια για να φτασω στο σημειο να παιρνω 5mg.ειναι κατι πολυ δυνατο αυτο το φαρμακο
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Άρα ουσιαστικά η φίνα σε κράτησε,αλλά η ντούντα σε απογειώσε και είδες τη μεγάλη διαφορά σε πάχος και επανέκφυση.
 

Georgx

New Member
Άρα ουσιαστικά η φίνα σε κράτησε,αλλά η ντούντα σε απογειώσε και είδες τη μεγάλη διαφορά σε πάχος και επανέκφυση.
η φινα εκανε επανεκφυση σε περιπου 1 χρονο ειδα καλα αποτελεσματα αλλα σε καμια περιπτωση οπως της ντουτα,σε καμια περιπτωση,αν γνωριζα το 2013 που ξεκινησα τη φινα οτι κραταει για 8 ωρες και μετα αρχιζει ξανα να ανεβαινει η dht θα πηγαινα απευθειας στη ντουτα.στον οργανισμο μου επιασε και καθισε καλα με αποτελεσματα τελεια
πριν το 2013 και πριν γνωρισω αυτο το φορουμ επαιρνα πριοριν καθε μερα για αρκετα χρονια αλλα το πριοριν θα βοηθησει αλλα οχι σε ανδρογενετικη αλωπεκια.
 

vlafo

Well-Known Member
Αν σε πιάνει η φίνα τέλεια θα σε πιάσει και η ντούντα.
Είχα πάντα ένα πειρασμό για τη ντούντα.
Η φίνα εμένα με έπιανε τέλεια.
 

Georgx

New Member
Αν σε πιάνει η φίνα τέλεια θα σε πιάσει και η ντούντα.
Είχα πάντα ένα πειρασμό για τη ντούντα.
Η φίνα εμένα με έπιανε τέλεια.
ποσο εισαι;παιρνεις φιναστεριδη τωρα;για μενα χιλιες φορες καποιος να παρει απευθειας ντουτα .δεν τ συζητω πλεον,δεν υπαρχει κανενας κινδυνος απο τη ντουτα αλλα και φυσικα απο τη φιναστεριδη
 

vlafo

Well-Known Member
ποσο εισαι;παιρνεις φιναστεριδη τωρα;για μενα χιλιες φορες καποιος να παρει απευθειας ντουτα .δεν τ συζητω πλεον,δεν υπαρχει κανενας κινδυνος απο τη ντουτα αλλα και φυσικα απο τη φιναστεριδη
Φίλε μου εγώ είμαι βετεράνος,παίρνω φίνα 20 χρόνια,την πρώτη δεκαετία με επανέφερε εκεί που ήμουν,ποτέ όμως χερλάιν και κροτάφους,την έκοψα στα 40 για 6 χρόνια και έχασα έδαφος σε nw3,έκανα μμ και τώρα είμαι nw0.
Αλλά θα ήθελα να δω αν στις πίσω ζώνες μπορεί να μου επαναφέρει το πάχος και να έχω επανέκφυση που βασικά το θεωρώ σίγουρο.
Αλλά στα 49 το σκέφτεσαι αν αξίζει να μπω σε αυτό το τρυπάκι.
Ήδη είμαι σε φίνα 3 φορές τη βδομάδα σταθερός
τα τελευταία 6 χρόνια.
 

Georgx

New Member
Φίλε μου εγώ είμαι βετεράνος,παίρνω φίνα 20 χρόνια,την πρώτη δεκαετία με επανέφερε εκεί που ήμουν,ποτέ όμως χερλάιν και κροτάφους,την έκοψα στα 40 για 6 χρόνια και έχασα έδαφος σε nw3,έκανα μμ και τώρα είμαι nw0.
Αλλά θα ήθελα να δω αν στις πίσω ζώνες μπορεί να μου επαναφέρει το πάχος και να έχω επανέκφυση που βασικά το θεωρώ σίγουρο.
Αλλά στα 49 το σκέφτεσαι αν αξίζει να μπω σε αυτό το τρυπάκι.
Ήδη είμαι σε φίνα 3 φορές τη βδομάδα σταθερός
τα τελευταία 6 χρόνια.
το να παιρνεις ενα φαρμακο οπως η φιναστεριδη 3 φορες τη βδομαδα ειναι σαν να μη παιρνεις τιποτα,αυτο το φαρμακο κραταει 8 ωρες το 24ωρο ετσι και αλλιως,αδικα το παιρνεις.χιλιες φορες να παιρνεις το avodart καθε μερα 0,5 mg να εχεις και αποτελεσματα,ξερεις ποσα σχολια διαβασα εδω μεσα που φοβουνται να παρουν η την φινα η την ντουτα;κια ομως δεν προκαλουν τιποτα ακομα και σε 50πλασιες ποσοτητες,αντιθετα θα τους χαρισουν τα μαλλια τους και τιποτα αλλο
 

vlafo

Well-Known Member
το να παιρνεις ενα φαρμακο οπως η φιναστεριδη 3 φορες τη βδομαδα ειναι σαν να μη παιρνεις τιποτα,αυτο το φαρμακο κραταει 8 ωρες το 24ωρο ετσι και αλλιως,αδικα το παιρνεις.χιλιες φορες να παιρνεις το avodart καθε μερα 0,5 mg να εχεις και αποτελεσματα,ξερεις ποσα σχολια διαβασα εδω μεσα που φοβουνται να παρουν η την φινα η την ντουτα;κια ομως δεν προκαλουν τιποτα ακομα και σε 50πλασιες ποσοτητες,αντιθετα θα τους χαρισουν τα μαλλια τους και τιποτα αλλο
Μην το λες με κρατάει και είναι πλέον διαδεδομένο από τους περισσότερους γιατρούς πλέον,πως αυτή η δόση λειτουργεί.
Σε μένα τουλάχιστον,και μετά από τόσα χρόνια χρήσης σε καθημερινή την πρώτη δεκαετία,δεν είχα ποτέ θέμα.
Αλλο εδώ μέσα θεωρείται το χάπι του διαβόλου

Για ντούντα όμως πάμε αλλού δεν είναι ακριβώς το ίδιο.
 

vag25

Well-Known Member
το να παιρνεις ενα φαρμακο οπως η φιναστεριδη 3 φορες τη βδομαδα ειναι σαν να μη παιρνεις τιποτα,αυτο το φαρμακο κραταει 8 ωρες το 24ωρο ετσι και αλλιως,αδικα το παιρνεις.χιλιες φορες να παιρνεις το avodart καθε μερα 0,5 mg να εχεις και αποτελεσματα,ξερεις ποσα σχολια διαβασα εδω μεσα που φοβουνται να παρουν η την φινα η την ντουτα;κια ομως δεν προκαλουν τιποτα ακομα και σε 50πλασιες ποσοτητες,αντιθετα θα τους χαρισουν τα μαλλια τους και τιποτα αλλο
Φιλε Georgx, στην αρχη (τον πρωτο μηνα) μπορει να ειναι ετσι οπως το λες, αλλα μετα υπαρχει συγκεντρωση στους ιστους του δερματος (που θελει κανα μηνα για φυγει, απο οσο θυμαμαι). Για αυτο και ο λορενζο πολλες φορες προτεινει φινα 5mg καθε δευτερα ας πουμε. Και εχει τα ιδια αποτελεσματα με το να το παιρνεις καθε μερα.
Η duta ειναι καλύτερη γιατι μπλοκαρει και κατι αλλο που δεν το κανει η φινα. Οχι γιατι μενει περισσοτερο στο αιμα.

Η φινα δουλευει αρκει να μην περασει εβδομαδα χωρις να την παρεις. Ο λορενζο το μετραει σε ποσο την εβδομαδα οχι την ημερα.

Στο αιμα το half-life ειναι 8 ωρες, στο δερμα 30 μερες.
 

Georgx

New Member
Μην το λες με κρατάει και είναι πλέον διαδεδομένο από τους περισσότερους γιατρούς πλέον,πως αυτή η δόση λειτουργεί.
Σε μένα τουλάχιστον,και μετά από τόσα χρόνια χρήσης σε καθημερινή την πρώτη δεκαετία,δεν είχα ποτέ θέμα.
Αλλο εδώ μέσα θεωρείται το χάπι του διαβόλου

Για ντούντα όμως πάμε αλλού δεν είναι ακριβώς το ίδιο.
υπαρχουν φαρμακα και φαρμακα που δημιουργουν βλαβες στο συκωτι αυτα τα 2 οχι ομως.σε καμια περιπτωση οχι.οι γενικες αιματος που κανω καθε 6 μηνες δεν εδειξαν ουτε 1% ανοδο στις τρανσαμινασες.ουτε το εμβολιο του covid εχει τσιπακια αλλα ουτε η φιναστεριδη και η ντουταστεριδη δεν θα προκαλεσουν αποκλιση ουτε 0,001 % ακομα και 20 χρονια χρησης στο ηπαρ.ενα αλγκοφρεν μπορει να ισοδυναμει με 300 καψουλες avodart με τις μελετες που εχω διαβασει.-
 
Μπλουζα