Όλες οι πληροφορίες για ντουταστερίδη (Avodart)

JORJE

Active Member
Με όσους γιατρούς έχω μιλήσει (δερματολόγους και ουρολόγους) θεωρούν ασφαλής τη μακροχρόνια χρήση φιναστερίδης.
Οπότε αυτό δεν είναι κάτι που με απασχολεί ιδιαίτερα. Θεωρητικά πρέπει να τη συνεχίσεις μέχρι να βρεθεί κάποιο καλύτερο φάρμακο και για όσο σε ενδιαφέρει να μην εξελιχθεί η Φαλάκρα.
Πολύ κατατοπιστική η απάντησή σου..Είναι προτιμότερο ένα χαπάκι φίνας να φρενάρεις την ΑΓΑ,παρά λοσιόν μινοξ κτλ.με μηδενικά αποτελέσματα κ περιττά έξοδα..Τουλάχιστον εγώ πια έχω κόψει όλες τις λοσιόν.Περιστασιακά βάζω μινοξιδίλη..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

JORJE

Active Member
ναι δυο φορες την βδομαδα
Πως τη δέχτηκε ο οργανισμός σου??Την λαμβάνεις καιρό??Και από θέμα αιματολογικών εξετάσεων,όλα οκ??Συγγνώμη για τις ερωτήσεις,αλλά όπως προανέφερα σκέφτομαι πολύ σοβαρά να ξεκινήσω να λαμβάνω μία φορά την εβδομάδα για αρχή..Ευχαριστώ.
 

dim d

Well-Known Member
αιματολογικες θα κανω σε κια βδοαμδα με φινα πριν ξεκινμησω ολα οκ...παιρνω 5 μηνες περιπου, χωρις καποιο θεμα, βλεπω μια μικρη βελτιωση.
 

cool11

Well-Known Member
Το ότι η ντουταστερίδη είναι αποτελεσματική το ξέρουμε.
Έχω δει στο παρελθόν και 2 μελέτες που η ντουταστερίδη είχε θετικά αποτελέσματα σε χρήστες που δεν είχαν θετικά αποτελέσματα από τη χρήση φιναστερίδης (finasteride non responders).
Το θέμα είναι αν είναι ασφαλής για μακροχρόνια χρήση, το οποίο (μάλλον) δε το ξέρουμε.

Προσωπικά τη χρησιμοποιώ σε τοπική λοσιόν (trichofoam) μια φορά την εβδομάδα το οποίο έχουν αρχίσει και το προτείνουν αρκετοί γιατροί (κυρίως σε Ισπανία).
Ο Dr. Mwamba στο site του ισχυρίζεται ότι η τοπική ντουταστερίδη μπορεί να μειώσει έως το 90% της scalp DHT με χρήση μια φορά την εβδομάδα.

Ακόμη και σε μορφή λοσιόν δεν υπάρχει κάποια έρευνα που να απαντάει στην αποτελεσματικότητα, πιθανότητα παρενεργειών + συστημικής απορρόφησης του φαρμάκου.

Στο αντίστοιχο αμερικάνικο φαλακροφόρουμ υπάρχουν πολλοί χρήστες τοπικής ντουταστερίδης.
Οι περισσότεροι δηλώνουν θετικά αποτελέσματα χωρίς παρενέργειες.
Υπάρχουν όμως και κάποιοι που δηλώνουν παρενέργειες.
Κάποιοι κάνουν και μετρήσεις των DHT levels για να δουν κατά πόσο απορροφάται συστημικά το φάρμακο.
Υπάρχουν και κάποιοι που δηλώνουν πως είχαν αυξημένους ηπατικούς δείκτες από τη τοπική χρήση ντουταστερίδης.
Όλα αυτά βέβαια είναι "μαρτυρίες χρηστών ενός φόρουμ" και όχι μελέτες - έρευνες.

Ελπίζω κάποια στιγμή να υπάρξει κάποια μελέτη-έρευνα για τη τοπική ντουταστερίδη γιατί ακούγεται υποσχόμενη λύση.
Ειδικά οι θεραπείες μεσοθεραπείας ντουταστερίδης δείχνουν πολύ δυνατά αποτελέσματα.

Η trichofoam, ειναι ας πουμε, ενας 'προαγγελος' ετοιμου σκευασματος φινα, οτι πλησιεστερο σε δοκιμασμενο εμπορικο προιον;
Απο που το αγοραζεις και ποσο;
Και ειναι τοσο αποτελεσματικη, που βλεπεις διαφορα με εφαρμογη μια φορα τη βδομαδα;;;;
Το προτεινεις ως κατι για αμεσα, μεχρι να βγει το almiral, που εχεις αναφερει;
 

grg19ggls

Member
Η trichofoam, ειναι ας πουμε, ενας 'προαγγελος' ετοιμου σκευασματος φινα, οτι πλησιεστερο σε δοκιμασμενο εμπορικο προιον;
Απο που το αγοραζεις και ποσο;
Και ειναι τοσο αποτελεσματικη, που βλεπεις διαφορα με εφαρμογη μια φορα τη βδομαδα;;;;
Το προτεινεις ως κατι για αμεσα, μεχρι να βγει το almiral, που εχεις αναφερει;
Δε θα έλεγα ότι είναι προάγγελος.
Το trichofoam είναι vehicle που χρησιμοποιείται για διάφορες τοπικές λοσιόν (φιναστερίδης, μινοξιδίλης, ντουταστερίδης κλπ.).
Το χρησιμοποιώ με ντουταστερίδη 1-2 φορές τη βδομάδα γιατί θεωρητικά η ντουταστερίδη έχει μεγάλη διάρκεια παραμονής στο δέρμα.
Επιπλέον θέλω να ρισκάρω όσο το δυνατόν λιγότερο.

Δε ξέρω αν απορροφάται από τον οργανισμό.
Δε ξέρω αν έχει καλύτερη αποτελεσματικότητα απο το χάπι φιναστερίδης/ντουταστερίδης ή αν έχει λιγότερες παρενέργειες από το χάπι φιναστερίδης/ντουταστερίδης.
Δεν υπάρχουν έρευνες.

Το μόνο που ξέρω είναι ότι πολλοί δερματολόγοι προτείνουν τοπική φιναστερίδη σε trichofoam.
Υπάρχουν και άλλοι που χρησιμοποιούν διαφορετικές λοσιόν τοπικής φιναστερίδης (λιποσομιακή, gel, κλπ).
Δε ξέρω ποια είναι καλύτερη ή αν υπάρχει καλύτερη.

Ίσως για κάποιον να αξίζει να δοκιμάσει πρώτα τοπική φιναστερίδη αντί να πάρει χάπι.

Για να το προμηθευτείς πρέπει να βρεις ένα φαρμακείο που να συνεργάζεται με τη fagron (στέλνεις ένα email στη fagron και τη ζητάς να σου προτείνει συνεργαζόμενο φαρμακείο στη περιοχή σου).
H τιμή του παίζει από 20-30 ευρώ ανάλογα με το φαρμακείο.
Μπορείς να ζητήσεις να σου φτιάξουν λοσιόν Φιναστερίδης + Mινοξιδίλης,.
Σε κάποιο άλλο ποστ μου αν ψάξεις, είχα ανεβάσει και τις συγκεκριμένες φόρμουλες της fagron.
 
Τελευταία επεξεργασία:

cool11

Well-Known Member
grg19ggls ευχαριστω για τις πληροφοριες.

Μαλλον θα περιμενω το 'επισημο' τοπικο σκευασμα φινας που συζητουσαμε πιο πανω...
Ελπιζω οντως να βγει εντος του ετους.
 

grg19ggls

Member
grg19ggls ευχαριστω για τις πληροφοριες.

Μαλλον θα περιμενω το 'επισημο' τοπικο σκευασμα φινας που συζητουσαμε πιο πανω...
Ελπιζω οντως να βγει εντος του ετους.
Ακόμα δε ξέρουμε καλά καλά αν θα κυκλοφορήσει σε όλη την ευρώπη.
Δε νομίζω να βγει εντός έτους. Δεν αποκλείεται αλλά δε θα στοιχημάτιζα σε αυτό.
 
Παρόλα αυτά, η Fagron δεν έχει κάνει έρευνες ούτε για την αποτελεσματικότητα της Τοπικής Φιναστερίδης, ούτε για το ποσοστό Scalp DHT που μειώνει η Τοπική Φιναστερίδη σε Trichosol, ούτε την ιδανική συγκέντρωση για το σκεύασμα, ούτε για το ποσοστό της λοσιόν που απορροφάται συστημικά από τον οργανισμό.

Αν κυκλοφορήσει η φόρμουλα της Almirall, θα έχουμε σίγουρες απαντήσεις σε αυτά τα ερωτήματα γιατί έχουν πραγματοποιηθεί μελέτες.
Και ένα έτοιμο σκεύασμα με μελέτες, θα είναι πιο εύκολο ένας δερματολόγος να το προτείνει και να το προωθήσει σε σχέση με τις υπάρχουσες εναλλακτικές. Επομένως σε βάθος χρόνου θα υπάρχουν περισσότερες αναφορές σε θέματα αποτελεσματικότητας.

Δε σε κοντράρω. Άλλωστε χρησιμοποιώ Trichosol.
Απλά δε μπορούμε να υποτιμούμε τη δυναμική που μπορεί να έχει ένα εγκεκριμένο σκεύασμα.

Χμ, δηλαδή αυτό το σκεύασμα (Trichosol) ή κάτι σχετικό, δεν μπορεί κανείς απλώς να το βρει έτοιμο σε φαρμακεία; (ή να το παραγγείλει από την εταρία; ). Μου φαίνεται φασαρία (ίσως να μην κατάλαβα καλά) να πρέπει να ζητήσεις από την εταιρία να στείλει τα υλικά κλπ σε φαρμακείο και να φτιάξουν εκεί κάτι.
(χμ, τώρα έψαξα λίγο περισσότερο, και βρήκα κάποια site - ελληνικά φαρμακεία - που πουλάνε Trichosol με παραγγελία, όμως αν ξέρετε ποιο είναι πιο κανονικό/σωστό, αν έχετε δηλαδή παραγγείλει από κάποιο οκ, πείτε μου είτε εδώ είτε σε μήνυμα :) )


Και μία ακόμα ερώτηση: γιατί δε μπορεί κανείς να παραγγείλει Rogaine από ελληνικό site; Υπάρχει εδώ και εκατό χρόνια στην αγορά, έλεος :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

grg19ggls

Member
Χμ, δηλαδή αυτό το σκεύασμα (Trichosol) ή κάτι σχετικό, δεν μπορεί κανείς απλώς να το βρει έτοιμο σε φαρμακεία; (ή να το παραγγείλει από την εταρία; ). Μου φαίνεται φασαρία (ίσως να μην κατάλαβα καλά) να πρέπει να ζητήσεις από την εταιρία να στείλει τα υλικά κλπ σε φαρμακείο και να φτιάξουν εκεί κάτι.
(χμ, τώρα έψαξα λίγο περισσότερο, και βρήκα κάποια site - ελληνικά φαρμακεία - που πουλάνε Trichosol με παραγγελία, όμως αν ξέρετε ποιο είναι πιο κανονικό/σωστό, αν έχετε δηλαδή παραγγείλει από κάποιο οκ, πείτε μου είτε εδώ είτε σε μήνυμα :) )


Και μία ακόμα ερώτηση: γιατί δε μπορεί κανείς να παραγγείλει Rogaine από ελληνικό site; Υπάρχει εδώ και εκατό χρόνια στην αγορά, έλεος :)
Το trichosol υπάρχει σε ελληνικά φαρμακεία και το παρασκευάζει ο φαρμακοποιός.
Απλά δεν υπάρχει σε ΟΛΑ τα ελληνικά φαρμακεία.
Οπότε για να το προμηθευτείς πρέπει πρώτα να επικοινωνήσεις με την Fagron και να της ζητήσεις να σου προτείνει ένα συνεργαζόμενο φαρμακείο στη περιοχή σου.
Εναλλακτικά μπορείς να αρχίσεις μόνος σου να ψάχνεις τα φαρμακεία της περιοχής σου μέχρι να βρεις κάποιο που να συνεργάζεται (Δε θα στο πρότεινα).
 

dim d

Well-Known Member
εχω ξεκινησει ταυτοχρονη ληψη προσκαρ 1,25mg με avodart 0.5mg καθημερινά. ξερει κανεις αν υπαρχει αλληλεπιδραση μεταξυ των δυο ουσιων? επισης στο φυλλο οδηγιων του avodart διαβασα οτι εχει ως παρενεργεια την τριχοπτωση....





















=
Απο το σωμα οχι στα μαλλια.
 
Χμ, ξέρει κανείς τίποτα για το ακόλουθο;


Είναι topical με minox και finasteride. Φαίνεται πως κατασκευάζεται μόνο στην Ινδία (όχι και ο καλύτερος οιωνός μάλλον).
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Kostas97

Well-Known Member
Χμ, ξέρει κανείς τίποτα για το ακόλουθο;


Είναι topical με minox και finasteride. Φαίνεται πως κατασκευάζεται μόνο στην Ινδία (όχι και ο καλύτερος οιωνός μάλλον).
Πας φαρμακειο και στο φτιαχνει ο φαρμακοποιός 50ml με 16 ευρω. Του ερχεται από τη φαγκρον ακριβώς αναλογίες και ολα. Απλά τα αναμειγνύει.

Γιατί να μπλέκεις;;;
 

Georgx

New Member
καλησπερα σας,απο το 2013 απριλιο(8 ΧΡΟΝΙΑ !!!) ξεκινησα την φιναστεριδη 1mg τη μερα,σπαζω το proscar στα 5.τα μαλλια μου διατηρηθηκαν χωρις απωλειες ενω κανονικα χωρις το φαρμακο δεν θα υπηρχαν!
εδω και λιγους μηνες αρχισε μια πιο εντονη τριχοπτωση και απο προχθες ξεκινησα το avodart 0.50 mg τη μερα + τη φινα κανονικα στο 1mg .
σε αυτη την περιπτωση τι πρεπει να κανω? να κοψω τη φινα και να παιρνω το avodart μιας και ειναι πολυ πιο δυνατο απο μονο του; η συνεχιζω κανονικα και με τα 2 φαρμακα;ευχαριστω
 

Kostas97

Well-Known Member
καλησπερα σας,απο το 2013 απριλιο(8 ΧΡΟΝΙΑ !!!) ξεκινησα την φιναστεριδη 1mg τη μερα,σπαζω το proscar στα 5.τα μαλλια μου διατηρηθηκαν χωρις απωλειες ενω κανονικα χωρις το φαρμακο δεν θα υπηρχαν!
εδω και λιγους μηνες αρχισε μια πιο εντονη τριχοπτωση και απο προχθες ξεκινησα το avodart 0.50 mg τη μερα + τη φινα κανονικα στο 1mg .
σε αυτη την περιπτωση τι πρεπει να κανω? να κοψω τη φινα και να παιρνω το avodart μιας και ειναι πολυ πιο δυνατο απο μονο του; η συνεχιζω κανονικα και με τα 2 φαρμακα;ευχαριστω
Πλακα κανεις ετσι;;
Τη φινα αμα ξεκινας ντουτα την κοβεις μαχαιρι. Δεν θα αφησεις μεσα ιχνος DHT!!!!!
 

Georgx

New Member
Πλακα κανεις ετσι;;
Τη φινα αμα ξεκινας ντουτα την κοβεις μαχαιρι. Δεν θα αφησεις μεσα ιχνος DHT!!!!!
ειναι κακο αν δεν μεινει ιχνος απο την dht?
φοβαμαι μη γινει καμια μαλ..κια και αρχισουν να πεφτουν χωρις την φινα ενω διαβασα οτι ειναι πολυ πιο δυνατο σαν φαρμακο το avodart
και αν σταματησω τη φινα οπως λες η δοση των 0,50 mg του adovart φτανει καθε μερα ;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kostas97

Well-Known Member
Ή το ενα ή το αλλο χωρις αγχος. :D
Δεν θα πεφτουν τριχες αν παιρνεις ντουτα απο ανδρογεννετικη/.
 

Georgx

New Member
Να σαι καλα φιλε,οποτε κοβω την φινα και παιρνω μονο ντουτα.ο πατερας μου εχασε τα μαλλια στα 28 γενικα ολοι οι κοντινοι συγγενεις απο ανδρογενετικη αλωπεκια,εγω τα διατηρησα με τη φινα σχεδον τελεια.
στα 0,50 ειναι οκ η πρεπει παραπανω τη μερα;
- απο τα 25 μου ξεκινησε να πεφτει το μαλλι καπως επιθετικα και στα 27 ξεκινησα φιναστεριδη ,οτι εχασα επανηλθε παντως μεσα σε 1 χρονο και διατηρηθηκε εκτος απο τους τελευταιους μηνες που πεφτει πιο πολυ το μαλλι γιαυτο διαβασα για τη ντουτα και ξεκινησα
 

vag25

Well-Known Member
Ειχες αραιωση η απλα τριχοπτωση, γιατι περιοδος τριχοπτωσης υπαρχει και με φινα.
 
Μπλουζα