Έφτασε και η δική μου ώρα κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη...

Cre1974

Member
Χαίρετε αγαπητοί φίλοι και χρόνια πολλά σε όλους. Μπαίνω κατ’ευθείαν στο ψητό: είμαι 47 χρονών ίσια τρίχα και την κατάστασή μου την βλέπετε στις φωτογραφίες. Διαβάζω το φόρουμ ως επισκέπτης ανά διαστήματα και με κενά. Η πρώτη μου φορά νομίζω ήταν πριν από περίπου 12 χρόνια όταν ξαφνικά έχασα πολλά από τα μαλλιά μου. Τότε δοκίμασα πολλές από τις θεραπείες που διάβασα στο φόρουμ (μινοξ, big3, αλοιφές αβοταρντ σε αυτοσχέδιο διάλυμα, πολλές συμβουλές από τα τότε πολύ ενεργά μέλη). Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα δει καμιά φοβερή βελτίωση σίγουρα όμως μια σταθεροποίηση. Η ενασχόλησή μου με τις θεραπείες κράτησε για περίπου 1,5 χρόνο μέχρι που έσκασε κάτι πολύ σοβαρό στην υγεία μου (το οποίο μου άφησε και την ουλή που βλέπεται στην φωτογραφία) και τα έκοψα όλα. Ίσως και κάποιες από τις θεραπείες/σκευάσματα να έπαιξαν εν μέρει ρόλο σε αυτό που έπαθα αλλά δεν μπορώ να το πω με σιγουριά γιατί δεν έχω ιατρική γνωμάτευση με απόλυτη σιγουριά, παρά μόνο κουβέντες με διάφορους γιατρούς. Στο θέμα μας, αυτή η εικόνα που βλέπετε στις φωτογραφίες είναι σταθεροποιημένη τα τελευταία περίπου 6 χρόνια. Δεν λαμβάνω καμία θεραπεία πλέον και ούτε θα ήθελα να λάβω, αλλά θέλω να προβώ σε μεταμόσχευση. Νομίζω ότι έχει έρθει πλέον η ώρα και θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με τον αριθμό των μοσχευμάτων που νομίζετε ότι χρειάζομαι για ένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα. Σε πρώτη φάση ίσως να κάνω μόνο μπροστά και αφήσω το πίσω για πιο μετά.

Διαβάζοντας διάφορα νήματα στο φόρουμ νομίζω ότι χρειάζομαι περί τα 2000 μοσχεύματα για μπροστά για να καλύψω την επιφάνεια από τη μέση μέχρι την αδρή γραμμή που τράβηξα. Ανέκαθεν είχα μεγάλο μέτωπο και δεν με ενδιαφέρει να κατεβάσω την χερλαιν πολύ χαμηλά. Προτιμώ να δώσω ένα σχήμα στο πρόσωπό μου και να πετύχω μια σχετικά καλή πυκνότητα παρά να κατεβάσω την χερλαίν πολύ χαμηλά και να είναι αραιό το αποτέλεσμα. Η επιφάνεια που θέλω να καλύψω είναι περίπου 60 εκ2 εκ των οποίων τα 50 εκ2 είναι εντελώς άδεια. Τί λέτε γι’ αυτό το νούμερο θα φτάσουν τα 2000 μοσχεύματα; Επίσης, δεν θα ρωτήσω για κλινικές κλπ μιας και αμέσως μετά τις γιορτές θα ξεκινήσω τις επισκέψεις μου. Δεν θέλω να την κάνω στο εξωτερικό, Δεν θέλω να μπω σε αεροπλάνο με γάζες ή χωρίς και γι’ αυτό θα μείνω στις εγχώριες επιλογές, κάποιες από τις οποίες, από τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα που βλέπω στο φόρουμ είναι μια χαρά. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις όποιες απαντήσεις και καλώς σας βρήκα και επίσημα ως μέλος του φόρουμ και όχι ως απλός επισκέπτης πια.
mprosta1.jpg piso.jpg profil aris.jpg skymenos mprosta.jpg Inkedprofil deks_LI.jpg skymenos mprosta.jpg
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

bobby

Well-Known Member
Η hairline που έχεις σχεδιάσει είναι πάρα πολύ ψηλά περίπου στα 12cm από την γραμμή των φρυδιών. Μια ώριμη hairline είναι στα 8 άντε 9 cm από την γραμμή των φρυδιών. Πρέπει να την αναθεωρήσεις.

Με hairline στα 8cm για μπροστινή ζώνη (τελείως άδεια είναι τώρα) θέλεις περίπου 3000-3500 graft ανάλογα την έκταση (65-75 cm2).

Το crown σου πάει χαμηλά αλλά δεν είναι μεγάλο και οι γέφυρες σου είναι ψηλές. Εκτιμώ ότι για mid & crown θέλεις άλλα τόσα (3000-3500, μεγαλύτερη έκταση αλλά εκεί δεν θες τόσο μεγάλες πυκνότητες όσο καλό λόγο τρίχες/graft).

Συνολικά λοιπόν 6000-7000 για πλήρη αποκατάσταση σε δυο ΜΜ. Ακριβή νούμερα (και κατά συνέπεια πλάνο και εφικτότητα) θα μπορεί να σου πει κάποιος γιατρός μόνο κατόπιν μετρήσεων (πυκνότητα-έκταση δότριας, έκταση ληπτριας, πάχος τρίχας κλπ).
 

Flag17

Well-Known Member
Καλησπέρα φίλε μου. Θα σου μιλήσω ειλικρινά, αυτό που έχεις σχεδιάσει όταν γεμίσει τρίχες θα σου δώσει ένα πολύ περίεργο οπτικά αποτελεσμα. Συμφωνώ με τον Μπόμπι. Για να πάρεις ένα άρτιο οπτικά αποτελεσμα θα το συζητήσεις με τον γιατρό θα κατεβάσεις 2 πόντους τουλάχιστον την hairline. Για να κάνεις ένα καλό ξεκίνημα θα βάλεις 4κ σε μια έκταση 85-100cm2 ανάλογα την δοτρια σου. Τα 4000 μπορείς να τα πάρεις εντός Ελλάδας από αρκετές κλινικές εντός των 5 χιλιάδων που έχεις προϋπολογισμό. Τα 2000 που λες θα σου δώσουν ένα εξαιρετικά φτωχό αποτελεσμα . Θα μπορούσες να βάλεις 2-3 καλύτερες φώτο από την δοτρια ;
 

dim d

Well-Known Member
το crown εχει κατεβει πολυ θες θεραπεια συν 5,000 μοσχευματα στο νερο για ενα αξιοπρεπες αποτελεσμα. Το καλο ειναι οτι εχεις ψηλες γεφυρες που βοηθανε.
 

witcher

Well-Known Member
Φίλε τα 2000 που λες δεν φτάνουν ούτε για πλάκα για μπροστά. Και το hairline σου εκεί που το έβαλες ειναι εξαιρετικά ψηλά και θα φαίνεται άσχημο το αποτέλεσμα σε αυτό το ύψος και θα το μετανιώσεις. Άντε να το πας στα 8 cm το πολύ από το ύψος των φρυδιών. Για χτίσιμο της μπροστινής ζώνης θες μεταξύ 3000-3500 για μπροστά και άλλα 3000 περίπου για το πίσω. Θες αρκετά μοσχεύματα όπως καταλαβαίνεις για να έχεις ένα καλό αποτέλεσμα.
 

Georgie

Well-Known Member
Τι βοήθεια να σου δώσουν τώρα !
Άτυχος φίλε μου
Το μισό φόρουμ με παρακεταμόλη τη παλεύει
 
Τελευταία επεξεργασία:

gerassis

Well-Known Member
Συμφωνω με τα παιδια. Τα 2.000 δεν ειναι ουτε τα μισα απο αυτα που χρειαζεσαι. 5.000 το ελαχιστο
 

giorgosv

Active Member
4000-5000 μοσχευματα για αρχη. μπαζωμα σε ελληνικη κλινικη οπου θα σου βγει στα ιδια χρηματα. 1ε το μοσχευμα δηλαδη.
Η hairline που θα σου φτιαξουν μπορει να καλυπτει και την μιση ουλη. στη μεταμοσχευση μπορουν να σου βαλουν και μοσχευματα απο γενια λογω μεγαλης ληπτριας οπου μελλοντικα αν θελησεις να το τελειοποιησεις θα χρειαστεις αλλες 2000-3000 μοσχευματα.
Μπορεις να πας πολυ καλα και για εμενα στο nw που εισαι δεν θα προτεινα φινα. οτι ηταν να χασεις νομιζω το εχασες.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Έχεις λεπτή και λιπαρή τρίχα και αυτό δεν βοηθάει καθόλου. Σίγουρα 2 μμ και 6000-7000g.
 

Cre1974

Member
Αν επιτρεπεται, απο τι προηλθε η ουλη και πως σχετιζεται αυτο με τα φαρμακα?

Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις. η ουλή προήλθε από άνοιγμα για παροχέτευση εσωτερική ενδοκοιλιακής αιμορραγίας η οποία σχετίστηκε με υψηλή αρτηριακή πίεση (που ποτέ δεν είχα) η οποία ίσως προήλθε δευερογενώς από την λήψη των θεραπειών. Βέβαια, κανένας γιατρός δεν μου το είπε με σιγουριά και άρα δεν θα ήθελα να τρομάζω κόσμο τζάμπα. Υποθέσεις κάνω...
 

Cre1974

Member
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παίδες και περαστικά σε όσους νοσούν από Covid. Απ'ότι βλέπω οι περισσότεροι λέτε ότι σχεδίασα την χερλαιν ψηλά και ίσως έχετε δίκιο. Αυτό που θα ήθελα εγώ είναι να πετύχω μια πύκνωση της τάξης των 35 περίπου μοσχ/εκ2 εξού και η χερλαιν εκεί. Επίσης βλέπω ότι μιλάτε για τουλάχιστον 3.000 μοσχεύματα για μπροστά, πράγμα το οποίο σημαίνει ότι αν προσθέσω άλλα 20 εκ2 (σύνολο 80 εκ2με τα 50 να παραμένουν άδεια) πάμε για μια πύκνωση πάνω από 40 μοσχ/εκ2. Από αυτά που διαβάζω αυτό είναι σούπερ νούμερο. Αυτό που καταλαβαίνω από τις παρουσιάσεις είναι ότι από τα 30 μοσχ/εκ2 και πάνω (ανάλογα και με την ποιότητα της τρίχας) τα αποτελέσματα είναι καλά, αληθεύει; Ας δούμε τι θα πουν και οι ειδικοί. Έχω ήδη κανονίσει τα πρώτα ραντεβού μέσα στον μήνα. Θα επανέλθω με καλύτερες φωτογραφίες δότριας....
 

Flag17

Well-Known Member
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παίδες και περαστικά σε όσους νοσούν από Covid. Απ'ότι βλέπω οι περισσότεροι λέτε ότι σχεδίασα την χερλαιν ψηλά και ίσως έχετε δίκιο. Αυτό που θα ήθελα εγώ είναι να πετύχω μια πύκνωση της τάξης των 35 περίπου μοσχ/εκ2 εξού και η χερλαιν εκεί. Επίσης βλέπω ότι μιλάτε για τουλάχιστον 3.000 μοσχεύματα για μπροστά, πράγμα το οποίο σημαίνει ότι αν προσθέσω άλλα 20 εκ2 (σύνολο 80 εκ2με τα 50 να παραμένουν άδεια) πάμε για μια πύκνωση πάνω από 40 μοσχ/εκ2. Από αυτά που διαβάζω αυτό είναι σούπερ νούμερο. Αυτό που καταλαβαίνω από τις παρουσιάσεις είναι ότι από τα 30 μοσχ/εκ2 και πάνω (ανάλογα και με την ποιότητα της τρίχας) τα αποτελέσματα είναι καλά, αληθεύει; Ας δούμε τι θα πουν και οι ειδικοί. Έχω ήδη κανονίσει τα πρώτα ραντεβού μέσα στον μήνα. Θα επανέλθω με καλύτερες φωτογραφίες δότριας....
Αν μπροστά έχεις 30 grafts /cm2 είσαι c-throu θες 45 και προς τα πίσω ας φθίνει σιγά σιγά. Εσύ που έχεις και λεπτή τρίχα ακόμα χειρότερα σκέψου. Απλά πρέπει να γίνουν μετρήσεις για την δοτρια σου για αρχή για να φανεί αν είναι εφικτό το πλάνο που σου λέμε. Αν δεν έχεις θέμα να να ξυρισεις την δοτρια μπορείς να κάνεις κάποιες βασικές μετρήσεις και μόνος σου
 

Cre1974

Member
Χαιρετώ την ομάδα με νέα και φωτογραφίες δότριας. Λοιπόν, έκανα μία διαδυκτιακή συνάντηση με Παπανικολάου και μια φυσική συνάντηση με advanced hair clinic, ενώ έχω στείλει και στον Ζώντο φωτογραφίες και περιμένω. Στη συνέχεια θα ακολουθήσουν και άλλες ελληνικές κλινικές και βλέπουμε. Σήμερα θα γράψω μόνο για Παπανικολάου γιατί για Βεκρή θέλω να πάρω ένα τηλέφωνο για διευκρινήσεις. Οπότε εντυπώσεις και στοιχεία από Παπανικολάου:

Νέος και ευγενικός, απάντησε σε όλες μου τις ερωτήσεις με υπομονή. Η δότριά μου του φάνηκε μια χαρά (από ότι μπόρεσε να καταλάβει). Μπορεί να βγάλει από 1500 μοσχ και πάνω την ημέρα και τελικά αυτό που μου πρότεινε είναι μία συνεδρία από 1500-2000 μοσχ με 3000 ευρώ. Όταν του είπα ότι θεωρώ πως είναι λίγα μου είπε ότι καλό θα ήταν να ξεκινήσουμε με αυτά και να μπούμε με δεύτερη με τα ίδια νούμερα μοσχευμάτων μετά από κάποιο διάστημα και με κόστος στα 2700 ευρώ ενώ αν χρειαστεί και τρίτη αυτή θα κοστίσει 2500 ευρώ. Από την κουβέντα που έκανα μαζί του θεωρώ ότι ξέρει την τέχνη αλλά από αυτά που μου είπε και από τα αποτελέσματα που είδα νομίζω ότι οι πυκνότητες του είναι κάτω του μετρίου, τα περισσότερα όμως αποτελέσματά του δείχνουν πολύ φυσικά και αυτό είναι σημαντικό πλεονέκτημα. Στο επί τούτου για περίπου 3.500-4.000 μοχευματα θα χρειαστώ κοντά στα 5700 ευρώ και η πρόταση του ήταν να πάμε για δύο συνεδρίες σε διαφορετικό χρονικό σημείο.

Παρακάτω και οι φωτογραφίες της δότριας και θα επανέλθω με την κουβέντα που είχα με την κλινική του Βεκρή (advanced hair clinic).
 

Συνημμένα

  • back.jpg
    back.jpg
    237 KB · Προβολές: 112
  • plai.jpg
    plai.jpg
    217 KB · Προβολές: 105

alex7

Well-Known Member
Για να πάρεις 4000 grafts σε διήμερο έχει καλύτερες τιμές η ελληνική αγορά .Μπορείς να δεις τα νήματα από τις κλινικές να συγκρίνεις .Σωστα πας στις κλινικές για να σου πουν τη γνώμη τους για τη δότρια
 

panosss23

Active Member
Την δική μ καράφλα μου θυμίζεις. Απλά σε λίγο περισσότερο κατέβασμα πίσω εσένα. Όσο αφορά τις κλινικές. Ο Π με κέρδισε από την αρχή την εμπιστοσύνη. Στα λίγα νούμερα μοσχεύματων με χαλούσε με την τιμή. Γιατί όντως βρίσκεις εξίσου καλά αποτελέσματα και χαμηλότερη τιμή. Ότι κ να διαλέξεις καλή επιτυχία να έχεις.
 

vlafo

Well-Known Member
Καλησπέρα φίλε μου.
Κάνεις πολύ καλά που ξεκινάς αναζήτηση σε όλες τις κλινικές.

Έπρεπε πριν από όλα,να πας στον Bissanga η στον Αργυρίου να δεις τη δότρια σου.
Προσωπικά αμφιβάλλω αν τα έχεις τα 7000,μέχρι 6000 πιστεύω διαθέτεις,οπότε αν στην αξιολογήσουν τόσο που εύχομαι να διαψευστώ,θέλεις άριστο πλάνο,στρατηγική,άριστη διαχείριση δότριας, σπασμένη σε πολλά session και πάνω από όλα άριστο γιατρό.
Οι συγκεκριμένοι δεν νομίζω να τα διαθέτουν αυτά.

Όταν με το καλό πας στον Ζώντο,ενημέρωσε μας,γιατί κάνει πολύ καλό Cons και με μετρήσεις,άρα εκεί θα ξέρεις.

Καλή επιτυχία.
 

panosss23

Active Member
Καλησπέρα φίλε μου.
Κάνεις πολύ καλά που ξεκινάς αναζήτηση σε όλες τις κλινικές.

Έπρεπε πριν από όλα,να πας στον Bissanga η στον Αργυρίου να δεις τη δότρια σου.
Προσωπικά αμφιβάλλω αν τα έχεις τα 7000,μέχρι 6000 πιστεύω διαθέτεις,οπότε αν στην αξιολογήσουν τόσο που εύχομαι να διαψευστώ,θέλεις άριστο πλάνο,στρατηγική,άριστη διαχείριση δότριας, σπασμένη σε πολλά session και πάνω από όλα άριστο γιατρό.
Οι συγκεκριμένοι δεν νομίζω να τα διαθέτουν αυτά.

Όταν με το καλό πας στον Ζώντο,ενημέρωσε μας,γιατί κάνει πολύ καλό Cons και με μετρήσεις,άρα εκεί θα ξέρεις.

Καλή επιτυχία.
vlafo,αν καποιος εχει καλη δοτρια για πολλες μμ ,μπορει να κανει όσες θελει?η υπαρχει ενα οριο?(π.χ εως 3 ανεξαρτητος δοτριας) πες οτι καποιος εχει διαθεσημα 15k g
μπορει να βαλει 5 φορες απο 3κ μπορει ομως να κανει και 7μμ απο 2k g πχ.η δεν ειναι καλο να γινετε αυτο?
 
Μπλουζα