Έρευνα αγοράς σε Ελλάδα - Κύπρο

super7

Member
Scrooge είπε:
Μου έκαναν εντύπωση τα εξής:

2) Το πόσο διέφερε από κλινική σε κλινική ο εκτιμώμενος αριθμός τριχοθυλακίων που θα μεταμοσχευθούν: Από περίπου 1.200 μέχρι 3.000, με τις ελληνικές κλινικές να προτείνουν λίγα τθ (κατ' εκτίμηση, γιατί οι περισσότερες δεν δίνουν αριθμό τθ) και τις κυπριακές να προτείνουν πολλά. Να υποθέσω ότι αντιμετωπίζουν πιο συντηρητικά τη μμ στην Ελλάδα;

Αυτο το διαπιστωσα κι εγω στην ερευνα μου. Εκει που κατεληξα ειναι οτι οι ελληνικες κλινικες ασχολουνται με το αμεσο προβλημα σου ωστε το κοστος να ειναι μικρο και να μπορεις να το κανεις...ετσι σε πιανουν για πελατη κ μετα απο μερικα χρονια να ξαναπας σε αυτους να καλυψεις την αραιωση που εχει προχωρησει...αν δεν εχεις λεφτα μπορεις να το κανεις ετσι αλλα δε σου δινουν ολοκληρη την εικονα για να μη φοβηθεις.

Οι κυπριακες το βλεπουν με βαθος χρονου...κοιτανε να ξεμπερδευουν με την περιοχη που θα ασχοληθουν μια κ εξω...οποτε καλυπτουν το αμεσο προβλημα κ ενισχυουν μια περιοχη που ξερουν οτι τα επομενα χρονια θα αδειασει....

ετσι το καταλαβα εγω...διαλεγετε κ παιρνετε...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tropheus

Well-Known Member
super7 είπε:
Scrooge είπε:
Μου έκαναν εντύπωση τα εξής:

2) Το πόσο διέφερε από κλινική σε κλινική ο εκτιμώμενος αριθμός τριχοθυλακίων που θα μεταμοσχευθούν: Από περίπου 1.200 μέχρι 3.000, με τις ελληνικές κλινικές να προτείνουν λίγα τθ (κατ' εκτίμηση, γιατί οι περισσότερες δεν δίνουν αριθμό τθ) και τις κυπριακές να προτείνουν πολλά. Να υποθέσω ότι αντιμετωπίζουν πιο συντηρητικά τη μμ στην Ελλάδα;

Αυτο το διαπιστωσα κι εγω στην ερευνα μου. Εκει που κατεληξα ειναι οτι οι ελληνικες κλινικες ασχολουνται με το αμεσο προβλημα σου ωστε το κοστος να ειναι μικρο και να μπορεις να το κανεις...ετσι σε πιανουν για πελατη κ μετα απο μερικα χρονια να ξαναπας σε αυτους να καλυψεις την αραιωση που εχει προχωρησει...αν δεν εχεις λεφτα μπορεις να το κανεις ετσι αλλα δε σου δινουν ολοκληρη την εικονα για να μη φοβηθεις.

Οι κυπριακες το βλεπουν με βαθος χρονου...κοιτανε να ξεμπερδευουν με την περιοχη που θα ασχοληθουν μια κ εξω...οποτε καλυπτουν το αμεσο προβλημα κ ενισχυουν μια περιοχη που ξερουν οτι τα επομενα χρονια θα αδειασει....

ετσι το καταλαβα εγω...διαλεγετε κ παιρνετε...

Εγώ θα έθετα λίγο διαφορετικά :

Οι κλινικές - γιατροί στην Ελλάδα δε μπορούν να φτάσουν σε υψηλές πυκνότητες. Όχι δηλαδή ότι και οι πυκνότητες που φτάνουν στο εξωτερικό είναι και μεγάλες ...
 

Gio

New Member
Το θέμα πυκνότητας έχει εξεταστεί ενδελεχώς σε προηγούμενα θέματα. Αυτό που μπορώ να σας πω εγω (αφού και εγώ ήθελα μεγάλες πυκνότητες που εν μέρει πέτυχα) είναι οτι υπάρχουν κάποιοι παραμέτροι -ξεχωριστοί για κάθε άνθρωπο/κεφάλι- που είτε την μειώνουν, είτε την αυξάνουν. Ας μιλήσουμε με παραδείγματα για να καταλάβουν τα νεότερα μέλη τι εννοώ.

Περίπτωση 1 : Άνδρας, με σταθεροποιημένο pattern norwood 2 ηλικίας 40 ετών. Σε αυτή την περίπτωση μπορούμε να πάμε για πραγματικά υψηλή πυκνότητα τύπου 50-70 τριχοθυλακίων ανα τετραγωνικό εκατοστό αφού αφενώς δεν θα εξελιχθεί η τριχόπτωση, αφετέρου η περιοχή που θα καλυφθεί είναι μικρή και τέλος, ακόμα και αν υπάρχουν απώλειες επανερχόμαστε με δεύτερη διορθωτική επέμβαση αντικαθιστώντας όσο μοσχεύματα δεν επιβίωσαν.

Περίπτωση 2 : Άνδρας, ηλικίας 23 ετών με εξελισόμενη τριχόπτωση και τωρινό norwood 3. Eδώ τα πράγματα είναι λίγο πιο περίπλοκα καθώς θα πρέπει κατα κάποιο τρόπο να προβλεφθεί η μελλοντική κατάληξη της τριχόπτωσης οπότε θα πρέπει να εφαρμοστεί ένα πιο συντηρητικό πλάνο προσέγγισης. Έαν "καταναλώσει" πάρα πολλά μοσχεύματα για το εμπρόσθιο τμήμα του τριχωτού που έχει ΤΩΡΑ πρόβλημα , πιθανόν στον μέλλον να μην έχει αρκετά μοσχεύματα για να καλύψει και την κορυφή του κεφαλιού. Αυτό δεν ισχυεί αν ο ασθενής δεν έχει πρόβλημα στο να είναι γυμνός στην συγκεκριμένη περιοχή.

Περίπτωση 3 : Άνδρας, ηλικίας 36 ετών με τελικό norwood 6. Εδώ τα πράγματα είναι ξεκάθαρα. Με απλά μαθηματικά, μετρώντας το εμβαδόν της περιοχής προς κάλυψη και έπειτα μετρώντας τις δυνατότητες της δότριας κάνουμε ισόποση κατανομή σε όλο το κεφάλι. Δυστυχώς, σε αυτές τις περιπτώσεις ακόμα και με πλούσια δότρια δεν μπορούμε να ξεπεράσουμε πυκνότητες τύπου 30-35 θυλάκων ανα cm2 ενώ πιθανόν να χρειαστούν μοσχεύματα απο σώμα ή γένια για ενίσχυση.

Αυτά σε γενικές γραμμές. Βέβαια να ξέρετε οτι την τελική απόφαση για το πως θα κατανεμηθούν τα μοσχεύματα την παίρνετε εσείς! Οπότε και το τελικό αποτέλεσμα εξαρτάται απο την δική σας επιλογή..
 

tropheus

Well-Known Member
Gio είπε:
Το θέμα πυκνότητας έχει εξεταστεί ενδελεχώς σε προηγούμενα θέματα. Αυτό που μπορώ να σας πω εγω (αφού και εγώ ήθελα μεγάλες πυκνότητες που εν μέρει πέτυχα) είναι οτι υπάρχουν κάποιοι παραμέτροι -ξεχωριστοί για κάθε άνθρωπο/κεφάλι- που είτε την μειώνουν, είτε την αυξάνουν. Ας μιλήσουμε με παραδείγματα για να καταλάβουν τα νεότερα μέλη τι εννοώ.

Περίπτωση 1 : Άνδρας, με σταθεροποιημένο pattern norwood 2 ηλικίας 40 ετών. Σε αυτή την περίπτωση μπορούμε να πάμε για πραγματικά υψηλή πυκνότητα τύπου 50-70 τριχοθυλακίων ανα τετραγωνικό εκατοστό αφού αφενώς δεν θα εξελιχθεί η τριχόπτωση, αφετέρου η περιοχή που θα καλυφθεί είναι μικρή και τέλος, ακόμα και αν υπάρχουν απώλειες επανερχόμαστε με δεύτερη διορθωτική επέμβαση αντικαθιστώντας όσο μοσχεύματα δεν επιβίωσαν.

Περίπτωση 2 : Άνδρας, ηλικίας 23 ετών με εξελισόμενη τριχόπτωση και τωρινό norwood 3. Eδώ τα πράγματα είναι λίγο πιο περίπλοκα καθώς θα πρέπει κατα κάποιο τρόπο να προβλεφθεί η μελλοντική κατάληξη της τριχόπτωσης οπότε θα πρέπει να εφαρμοστεί ένα πιο συντηρητικό πλάνο προσέγγισης. Έαν "καταναλώσει" πάρα πολλά μοσχεύματα για το εμπρόσθιο τμήμα του τριχωτού που έχει ΤΩΡΑ πρόβλημα , πιθανόν στον μέλλον να μην έχει αρκετά μοσχεύματα για να καλύψει και την κορυφή του κεφαλιού. Αυτό δεν ισχυεί αν ο ασθενής δεν έχει πρόβλημα στο να είναι γυμνός στην συγκεκριμένη περιοχή.

Περίπτωση 3 : Άνδρας, ηλικίας 36 ετών με τελικό norwood 6. Εδώ τα πράγματα είναι ξεκάθαρα. Με απλά μαθηματικά, μετρώντας το εμβαδόν της περιοχής προς κάλυψη και έπειτα μετρώντας τις δυνατότητες της δότριας κάνουμε ισόποση κατανομή σε όλο το κεφάλι. Δυστυχώς, σε αυτές τις περιπτώσεις ακόμα και με πλούσια δότρια δεν μπορούμε να ξεπεράσουμε πυκνότητες τύπου 30-35 θυλάκων ανα cm2 ενώ πιθανόν να χρειαστούν μοσχεύματα απο σώμα ή γένια για ενίσχυση.

Αυτά σε γενικές γραμμές. Βέβαια να ξέρετε οτι την τελική απόφαση για το πως θα κατανεμηθούν τα μοσχεύματα την παίρνετε εσείς! Οπότε και το τελικό αποτέλεσμα εξαρτάται απο την δική σας επιλογή..

Δε θα διαφωνήσω αλλά σε κάθε περίπτωση ισχύει αυτό που είπα.

Έτσι αν εγώ θέλω από μια κλινική - γιατρό στην Ελλάδα πυκνότητα αντίστοιχη με αυτή κλινικών του εξωτερικού το θέμα είναι ότι δεν μπορούν. Απλά πράγματα...
 

Gio

New Member
Και σου ξαναλέω φίλε tropheus, εσυ έχεις την δική σου κρίση με βάση το δικό σου πρόβλημα, το οποίο κατ'εμέ είναι μηδαμινό. Αν ρωτήσεις κάποιον που έχει να δει τριχούλα στο κεφάλι του 30 χρόνια θα σου πει οτι είναι ευχαριστημένος και με 20 θύλακες ανα τετραγωνικό (τρόπος τινά).

Όσον αφορά τώρα για το αν οι κλινικές της Ελλάδος μπορούν... χμ.. Εγω πιστεύω οτι μπορούν, απλά όχι με μία συνεδρία. Και νομίζω οτι είναι καλύτερα να κάνεις επαναληπτική συνεδρία γιατί έτσι εξασφαλίζεις μεγαλύτερη επιβίωση των μοσχευμάτων. Τώρα, αν πάλι θέλει κάποιος να φτάσει αυτό το νούμερο (60-70) με μια συνεδρία υπογράφει οτι είναι υπεύθυνος αν δεν εξασφαλιστεί το 90% της επιβίωσης των μοσχευμάτων.
 

tropheus

Well-Known Member
Gio είπε:
...Τώρα, αν πάλι θέλει κάποιος να φτάσει αυτό το νούμερο (60-70) με μια συνεδρία υπογράφει οτι είναι υπεύθυνος αν δεν εξασφαλιστεί το 90% της επιβίωσης των μοσχευμάτων.

Ενδιαφέρουσα πληροφορία αυτή. Δεν το ήξερα ότι οι Ελληνικές κλινικές σε βάζουν να υπογράψεις αποποίηση ευθύνης ειδικά στην περίπτωση που θέλεις "υψηλή" πυκνότητα :s
 

Panos1982

Well-Known Member
tropheus είπε:
Οι κλινικές - γιατροί στην Ελλάδα δε μπορούν να φτάσουν σε υψηλές πυκνότητες. Όχι δηλαδή ότι και οι πυκνότητες που φτάνουν στο εξωτερικό είναι και μεγάλες ...

Καλησπερα Τροφ :)

Θυμαμαι ειχες αγορασει ενα σαν μικροσκοπιο πιο παλια,
εχεις μετρησει μηπως ποσοι ειναι οι θυλακες που εχεις στη ληπτρια και ποσοι στη δοτρια σου ανα cm² ??
 

tropheus

Well-Known Member
Panos1982 είπε:
tropheus είπε:
Οι κλινικές - γιατροί στην Ελλάδα δε μπορούν να φτάσουν σε υψηλές πυκνότητες. Όχι δηλαδή ότι και οι πυκνότητες που φτάνουν στο εξωτερικό είναι και μεγάλες ...

Καλησπερα Τροφ :)

Θυμαμαι ειχες αγορασει ενα σαν μικροσκοπιο πιο παλια,
εχεις μετρησει μηπως ποσοι ειναι οι θυλακες που εχεις στη ληπτρια και ποσοι στη δοτρια σου ανα cm² ??

Καλησπέρα Πάνο,
όχι τελικά δεν είχα πάρει κάτι τέτοιο αλλά τώρα που το λες δεν είναι κακή ιδέα :)
 

Gio

New Member
tropheus είπε:
Gio είπε:
...Τώρα, αν πάλι θέλει κάποιος να φτάσει αυτό το νούμερο (60-70) με μια συνεδρία υπογράφει οτι είναι υπεύθυνος αν δεν εξασφαλιστεί το 90% της επιβίωσης των μοσχευμάτων.

Ενδιαφέρουσα πληροφορία αυτή. Δεν το ήξερα ότι οι Ελληνικές κλινικές σε βάζουν να υπογράψεις αποποίηση ευθύνης ειδικά στην περίπτωση που θέλεις "υψηλή" πυκνότητα :s

Βεβαίως αγαπητέ Τροφέα. Βέβαια να τονίσω οτι μιλάω για την κλινική που έκανα εγώ την μεταμόσχευση μου. Για μένα η τακτική αυτή είναι σωστή, και επιχειρηματολογώ στο γιατί :

Όταν κάνει κάποιος μια κοσμητική επέμβαση, αυτό που προέχει εκτός του τελικού αποτελέσματος είναι αφενώς η ασφάλεια του ασθενή (η υγεία συνολικότερα) και αφετέρου η βιωσιμότητα των μοσχευμάτων. Η δότρια, σε κάθε άνθρωπο ξεχωριστά, έχει ένα peak μοσχευμάτων που μπορούν να παρθούν, συνεπώς δεν μπορούμε να τα χαραμίζουμε άσκοπα. Έχει ξανασυζητηθεί το θέμα πυκνότητας και μάλιστα είχε παρατεθεί στο σχετικό νήμα μια έρευνα που έλεγε οτι όσο ανεβαίνει η πυκνότητα, τόσο αυξάνεται και η απώλεια. Αυτό συμβένει διότι όσο περισσότερα μοσχεύματα σε μια περιοχή τόσο περισσότερο αίμα χρειάζονται για την επιβίωση τους, πόσο μάλλον δε όταν η περιοχή αυτή ήταν προηγουμένως γυμνή, χωρίς προϋπάρχοντα μαλλάκια.

Όταν λοιπόν μια κλινική σου εγγυάται ας πούμε οτι μέχρι 45 μοσχεύματα ανα cm2 θα έχεις πάνω απο 90% φύτρωση τότε αν θέλεις να ανέβεις η ευθύνη για το ποσοστό της επιβίωσης (και όχι για την επιτυχία της επέμβασης!) την αναλαμβάνει ο ασθενής..
 

George3V

Member
Giο μη πέσει κάτω κανα υποννοούμενο για την αγαπημένη σου κλινική και δε σκύψεις να το μαζέψεις...
 

Gio

New Member
George3V είπε:
Giο μη πέσει κάτω κανα υποννοούμενο για την αγαπημένη σου κλινική και δε σκύψεις να το μαζέψεις...

George3V απαγορεύεται και η άποψη πλέον; Aκόμα και αν είναι η αγαπημένη κλινική (που δεν είναι γιατί δεν έχω καμία σχέση μαζί τους παρά μόνο σαν ασθενής) εσένα πιο είναι το πρόβλημα σου; Έκανα κάποια διαφήμιση ή παρέπεμψα κανένα να πάει εκεί;

Λοιπόν, μην γυρίζουμε στα προ-pazuzu (πρώην rocknrolla ο οποίος παρεπιπτόντως έχει να φανεί απο την μέρα που κλείδωσε το επίμαχο νήμα) γεγονότα. Ο καθένας μπορεί να κρίνει τις προθέσεις μου και αν αυτές είναι καλοπροαίρετες ή οχι αλλά δεν σου δίνω κανένα δικαίωμα να με κατηγορείς για πράγματα που δεν ισχύουν. Ας σταματήσει το θέμα εδω σε παρακαλώ..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

n094

Active Member
Παίδες δεν θα αντέξω πάλι να το κάνουμε Βαγδάτη.... Τα πράγματα είναι απλά. Στην DHI βάζουν μέχρι 45-50 μοσχ/εκ2 και σου λένε ότι εγγυώνται για πάνω από 90-95% φύτρωση και αν δεν έχεις (για διάφορους λόγους στους οποίους μπορεί να μην ευθύνεται η κλινική ή που μπορεί και να ευθύνεται) σου ξαναβάζουν αυτά που δεν φύτρωσαν δωρεάν. Αν θέλεις μεγαλύτερη πυκνότητα σου λένε για επαναληπτική.

Στην Κύπρο βάζουν 60 μοσχ/εκ2 στη ζώνη της χερλαιν όλα μονότριχα (κάποιοι λένε ότι βάζουν και 70) και πίσω το ανώτερο μέχρι 45 μοσχ/εκ2. Δεν ξέρω τι εγγύηση σου δίνουν για τα μοσχεύματα, αλλά θυμάμαι ότι στον Φλοσκ (αν δεν κάνω λάθος) που δεν φυτρώσανε όλα, στην επαναληπτική του τα βάλανε δωρεάν ή με μικρό κόστος (ας μας πει ο φλοσκ με σιγουριά).

Αυτά είναι τα δεδομένα, χωρίς πολλές, πολλές φαμφάρες. Ας αφήσουμε τα υπόλοιπα για τα φόρουμ των ποδοσφαιρικών ομάδων.
 

Flosk

Well-Known Member
Καλησπερα, εμενα μου βαλανε δωρεαν τα μοσχευματα και πληρωσα μονο τα εισητηρια του αεροπλανου!Γραπτη εγγυηση δεν υπηρχε αλλα μου το ειχε πει δια στοματος και ο γιατρος και ο διευθυντης επικοινωνιας! Δεν ειχα υπογραψει ομως για κατι τετοιο αν και θεωρω πως θα πρεπει να δεσμευονται ολες οι κλινικες γραπτως για αυτο το πραγμα γιατι τα λεφτα ειναι πολλα..
 

Panos1982

Well-Known Member
tropheus είπε:
Καλησπέρα Πάνο,
όχι τελικά δεν είχα πάρει κάτι τέτοιο αλλά τώρα που το λες δεν είναι κακή ιδέα :)

κακη ιδεα δεν ειναι....ετσι για να ξεραμε καλυτερα σε πραγματικα νουμερα αριθμο μοσχευματων και αποτελεσμα που δινει...γιατι πανω κατω τα χρωματα μας ειναι ιδια....αν το κανεις ενημερωσε με αν γινεται...

**Κατι αλλο...το ταττοο το γνωριζεις... ειναι μονο γι αυτους που κοβουν το μαλλι 1-3 χιλ...? η θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει και σε ατομα με το δικο μας hairstyle σε πιο μακρυ μαλλι δλδ για να αυξησει την οπτικη πυκνοτητα??
ειτε σε χερλαιν ειτε σε κροουν ενοοω....εχεις δει καποιο παραδειγμα?
 
Πολύ ενδιαφέρον αυτό που λες φίλε Πάνο!

Επειδή το κοιτάζω αυτή τη περίοδο πέραν και κάποιων άλλων θεμάτων, να πω ότι το έχω δει - στο διαδίκτυο όχι από κοντά - μέχρι στιγμής σε scars από strips, εννοείται και σε καραφλό δέρμα. Αν βάλω ένα βαθμό στο πόσο με ικανοποιεί αυτό που θα έβαζα ένα 5 με 6 στα 10. Ανάλογα και τη κλινική/γιατρό που τη πραγματοποιεί. Έχω καταλήξει νομίζω Ιταλία, όποιος κάνει έρευνα και βρει κάτι καλό αξίζει να αναφερθεί.
Ανάμιξη micropigmentation σε μακρυά μαλλιά (για περιοχή hairline και crown) δεν έχω δει ακόμα, εννοείται πως συναντάς κατά κόρον το αντίθετο δηλαδή m/p σε πολύ κοντό και αραιό μαλλί.
Κατ'εμέ είναι ένα σχετικά καλό option για "πύκνωση" (density illusion) και ίσως σε λίγο καιρό να δούμε και αξιόλογα αποτελέσματα..

αναμένουμε..

Το άφησα για το τέλος αλλά αξίζει ένα μπράβο στο φίλο scrooge για τις πληροφορίες / ενημέρωση!
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Εμένα αρχικά με γοήτευε η ιδέα του Καναδά και hasson, είδα την δουλειά του panos1982 και τρελάθηκα. Απίστευτη πυκνότητα και φυσικότητα. Στην πορεία όμως άκουσα πως δεν χειρουργεί ο γιατρός και ξενέρωσα, και απο τα συμφραζόμενα του hairlosscursed έχει πέσει λίγο ο πύχης. Σαπίρο, ραχάλ, μπισάνκγα τους θεωρώ κορυφαίους, όμως πανάκριβοι και απρόσωποι.

Η Κύπρος φαντάζει τίμια επιλογή. Προσωπικά θα προτιμήσω Μ.Γ. γιατί μου κάνει καλή τιμη, ειναι σωστός και θα εμπλακεί 100% σε όλο το χειρουργείο. Σε περίπτωση αποτυχίας για τον Α ή Β λόγο εννοείτε σου κάνει δωρεάν repair Και αυτό μετράει για μένα πολύ. Για Κύπρο εκεί θα πήγαινα. H D... ειναι μεν φθηνότερη αλλά πιστεύω έχουν εντελώς άλλη νοοτροπία, λιγότερη εμπειρία - μαεστρία και δεν μπορούν ακόμη να κυνηγήσουν τις πυκνότητες άλλων γιατρών.
 

n094

Active Member
Panos1982 είπε:
tropheus είπε:
Καλησπέρα Πάνο,
όχι τελικά δεν είχα πάρει κάτι τέτοιο αλλά τώρα που το λες δεν είναι κακή ιδέα :)

κακη ιδεα δεν ειναι....ετσι για να ξεραμε καλυτερα σε πραγματικα νουμερα αριθμο μοσχευματων και αποτελεσμα που δινει...γιατι πανω κατω τα χρωματα μας ειναι ιδια....αν το κανεις ενημερωσε με αν γινεται...

**Κατι αλλο...το ταττοο το γνωριζεις... ειναι μονο γι αυτους που κοβουν το μαλλι 1-3 χιλ...? η θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει και σε ατομα με το δικο μας hairstyle σε πιο μακρυ μαλλι δλδ για να αυξησει την οπτικη πυκνοτητα??
ειτε σε χερλαιν ειτε σε κροουν ενοοω....εχεις δει καποιο παραδειγμα?

έχω κάνει εγώ στη δότρια και σαν τέστ σε ένα μικρό τμήμα της λήπτριας. Σίγουρα μέσα στους επόμενους μήνες θα κάνω και σε κάποια σημεία πίσω και στις πτέρυγες για να "κλείσω οπτικά" κάποια μικρά κενά που έχω. Δες εδώ το θέμα που είχα ανοίξει: http://www.hairlossgr.com/forum/thread-7647.html.

Επίσης αν δεις εδώ: http://www.hairlossexperiences.com/view_forum.php?id=52 θα βρεις πολλά αποτελέσματα για πύκνωση.
 

tropheus

Well-Known Member
Panos1982 είπε:
**Κατι αλλο...το ταττοο το γνωριζεις... ειναι μονο γι αυτους που κοβουν το μαλλι 1-3 χιλ...? η θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει και σε ατομα με το δικο μας hairstyle σε πιο μακρυ μαλλι δλδ για να αυξησει την οπτικη πυκνοτητα??
ειτε σε χερλαιν ειτε σε κροουν ενοοω....εχεις δει καποιο παραδειγμα?

Σίγουρα το micropigmentation είναι μια καλή επιλογή ακόμα και για μακρυά μαλλάκια. Άλλωστε ήδη χρησιμοποιειται σε γυναίκες που έχουν μακριά μαλλάκια με ικανοποιητικά αποτελέσματα. Είναι όμως σχετικά νέα τεχνική η οποία έχει ακόμα κάποια προβλήματα και προς το παρόν θα ήμουν από τη μεριά εκείνων που περιμένουν να βελτιωθεί.
Άσε που, αν και εκ' πρώτης όψεως δεν της φαίνεται, απαιτεί μεγάλη εμπειρία που προς το παρόν δεν είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν πολλοί που την έχουν...


danceworld_2001 είπε:
Εμένα αρχικά με γοήτευε η ιδέα του Καναδά και hasson, είδα την δουλειά του panos1982 και τρελάθηκα. Απίστευτη πυκνότητα και φυσικότητα. Στην πορεία όμως άκουσα πως δεν χειρουργεί ο γιατρός και ξενέρωσα, και απο τα συμφραζόμενα του hairlosscursed έχει πέσει λίγο ο πύχης. Σαπίρο, ραχάλ, μπισάνκγα τους θεωρώ κορυφαίους, όμως πανάκριβοι και απρόσωποι.

Η Κύπρος φαντάζει τίμια επιλογή. Προσωπικά θα προτιμήσω Μ.Γ. γιατί μου κάνει καλή τιμη, ειναι σωστός και θα εμπλακεί 100% σε όλο το χειρουργείο. Σε περίπτωση αποτυχίας για τον Α ή Β λόγο εννοείτε σου κάνει δωρεάν repair Και αυτό μετράει για μένα πολύ. Για Κύπρο εκεί θα πήγαινα. H D... ειναι μεν φθηνότερη αλλά πιστεύω έχουν εντελώς άλλη νοοτροπία, λιγότερη εμπειρία - μαεστρία και δεν μπορούν ακόμη να κυνηγήσουν τις πυκνότητες άλλων γιατρών.

Πολλοί από αυτούς τους μεγαλογιατρούς είναι υπερεκτιμημένοι. Έχουν ένα πολύ καλό τμήμα μάρκετινγκ αλλά αν το ψάξεις λίγο βαθύτερα μιλώντας με πελάτες τους μετά από καιρό και αφού καταλάγιασαν οι πρώτες εντυπώσεις τους θα δεις ότι πάρα πολλοί έχουν να πουν και πολλά αρνητικά ...
Για εσένα πάντως danceworld_2001 πιστεύω ότι θα έχεις πολύ καλά αποτελέσματα για πολλούς λόγους με κυριότερους ότι δεν έχεις μεγάλο πρόβλημα και ότι δεν πας να κάνεις extreme πράγματα (τρελά κατεβάσματα hairline και τέτοια). Και φυσικά ο γιατρός στον οποίο έχω πολύ μεγάλη εκτίμηση.
 
Μπλουζα