Έρευνα: Η κετοκοναζόλη είναι growth stimulant

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Nikoς

Member
Απ: Έρευνα: Η κετοκοναζόλη είναι growth stimulant

φιλε παναγιωτη ομως απ οτι διαβασα στο φορουμ και με το fungoral οπως και με τα περισοτερα σαμπουαν λουζομαστε 2 φορες σε καθε λουσιμο...(οπως ειναι το σωστο? ???)
αρα περισοτερη ουσια στο κεφαλι μας...αρα 3 φορες τη βδομαδα ή μηπως 2? :chinscratch
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Έρευνα: Η κετοκοναζόλη είναι growth stimulant

γεια σου νικο

για παρα πολλους μηνες 3 φορες το χρησιμοποιω και εγω
τωρα τελευταια το βαζω 2 φορες μονο

κοιτα την πρωτη φορα που λουζομαστε ξεπλενομαστε κατευθειαν μιας και το κανουμε για να φυγουν τα πολλα - πολλα

την δευτερη φορα αφηνουμε με το σαμπουαν στο κεφαλι περιπου 4 λεπτα για να απορροφηθει και να κανει την δουλεια του μικρη - μεγαλη
οποτε τοτε απορροφατε

ετσι στο πρωτο λουσιμο δεν περναει ιδιαιτερα στον οργανισμο η δραστικη ουσια

πολλες φορες βαζω ενα σαμπουαν αλοης για το πρωτο λουσιμο ( κατι απλο ) για να φυγουν τα πολλα πολλα
και επειτα βαζω το σαμπουαν κετοκοναζόλη
 

baybars

New Member
Απ: Έρευνα: Η κετοκοναζόλη είναι growth stimulant

Παναγιωτης είπε:
δεν νομιζω η καθημερινη χρηση να ειναι καλη επιλογη

για την εταιρια συμφερει να το βαζεις καθε μερα γιατι θα τελειωσει πιο γρηγορα και ετσι θα ξανα παρεις

αλλα για να λενε μεχρι 3 φορες την εβδομαδα κατι παιζει

οποτε εχει δεν εχει λιπαροτητα καλυτερα να χρησιμοποιητε το πολυ 3 φορες την εβδομαδα
εφοσον εχει την ιδια περιεκτικότητα στην ουσια

Ισως για αυτό ορισμένα άλλα σαμπουάν, όπως το Revita περιέχουν κετοκοναζόλη 1%. Ουσιαστικά, πιστεύω ότι "σπάνε" τα 2 ml μέρα παρά μέρα σε 1ml καθημερτινής χρήσης. :angel:
 

aggelos

Member
Απ: Έρευνα: Η κετοκοναζόλη είναι growth stimulant

Άρα Παναγιώτη συνεχίζω με Botaderm και βλέπουμε...Έχω πάρει και το Exesio (πιθανόν να είναι μεγάλη μούφα :p)που είναι με βότανα, δάφνη κτλ για να το χρησιμοποιώ παράλληλα
 

heyya

New Member
Απ: Έρευνα: Η κετοκοναζόλη είναι growth stimulant

Τελικά έχει κανείς δοκιμάσει κρέμα κετοκοναζόλης;; Αν ναι τι πιστεύεται;
 

azyx

New Member
Απ: Έρευνα: Η κετοκοναζόλη είναι growth stimulant

heyya είπε:
Τελικά έχει κανείς δοκιμάσει κρέμα κετοκοναζόλης;; Αν ναι τι πιστεύεται;

Ναι φιλε την εχω δοκιμασει εγω λιγες φορες αλλα επειδη ειναι σε κρεμα δεν βολεύει να την βαζεις στο μαλι! Εκτος αν ειναι πολυ κοντο η ξυρισμένο! Φυσικα μπορεις να την βαζεις στους κροταφους αν θελεις! Πιστευω κανει καλύτερη δουλεια απο το σαμπουαν! Με το σαμπουαν 6 μηνες δεν ειχα δει τιποτα! Η καλύτερη μορφη κετοκοναζολης κατα εμε ειναι η λοσιον με την οποια εχει γινει και ερευνα και τα αποτελέσματα με τις φοτο του γιαπωνεζου που εχουμε δει ολοι!
PIIS0923181106002490.gr1.lrg.jpg

Fig. 1. A 23-year-old Japanese man who used 2% ketoconazole (KCZ) lotion during shampooing everyday. Six months later, hair regrowth was attained (b) in comparison with the pre-treatment condition (a). Suspension of use for 3 months, however, caused recurrent hair loss (c). Renewed use of KCZ induced renewed growth of vertex hair (d). A 25-year-old Japanese man with AGA (e) applied 2% KCZ lotion immediately after shampooing everyday. Ten months later, hair regrowth was apparent (f).

*The subjects applied topical 2% KCZ lotion (Nizoral®) almost every day during or immediately after hair washing with their own unmedicated shampoos.

*πουθενα δεν αναφερει οτι τα αποτελεσματα ειναι απο χρηση σαμπουαν κετοκοναζολης! Τα αποτελεσματα αυτα ειναι απο χρηση λοσιον! + λεει οτι λουζοντουσαν με δικα τους σαμπουαν ασχετα εντελος και βαζανε λοσιον κετοκοναζολης μετα!

http://www.hairsite.com/hair-loss/forum_entry-id-25116-page-0-category-0-order-last_answer.html
 

heyya

New Member
Απ: Έρευνα: Η κετοκοναζόλη είναι growth stimulant

azyx είπε:
Ναι φιλε την εχω δοκιμασει εγω λιγες φορες αλλα επειδη ειναι σε κρεμα δεν βολεύει να την βαζεις στο μαλι! Εκτος αν ειναι πολυ κοντο η ξυρισμένο! Φυσικα μπορεις να την βαζεις στους κροταφους αν θελεις!

Φίλε azyx, πιστεύω ότι πέρα από τους κροτάφους φαντάζομαι θα μπορεί κάποιος να βάζει σε κάποια σημεία όπου παρατηρείτε η αραίωση/κενό και όχι απαραίτητα σε όλο το κεφάλι!

azyx είπε:
Πιστευω κανει καλύτερη δουλεια απο το σαμπουαν! Με το σαμπουαν 6 μηνες δεν ειχα δει τιποτα!

Αυτό το θεωρώ σχεδόν σίγουρο, ότι δηλαδή σίγουρα θα είναι πιο αποτελεσματικό! Και μόνο που μπορείς και το αφήνεις να δρα τόση ώρα σε αντίθεση με το σαμπουάν που μένει λίγα λεπτάκια! Αλήθεια, πως τη χρησιμοποιούσες; Την άφηνες για κάποια ώρα και ξέβγαζες μετά ή την άφηνες μέχρι να λουστείς;

azyx είπε:
Η καλύτερη μορφη κετοκοναζολης κατα εμε ειναι η λοσιον με την οποια εχει γινει και ερευνα και τα αποτελέσματα με τις φοτο του γιαπωνεζου που εχουμε δει ολοι!

:eek: Για λοσιόν δεν έχω ακούσει τίποτα! και σίγουρα είμαι από τους λίγους που δεν έχω δει φώτο γιαπωνέζου :p ...αν έχεις κανα λινκ..!
 

azyx

New Member
Απ: Έρευνα: Η κετοκοναζόλη είναι growth stimulant

Με προλαβες οσο εψαχνα τα λινκ και τις φοτο:) την εβαζα μονο στο vertex και στους κροταφους για λιγες μερες,,, αλλα μετα το γύρισα στην τρετινοινη! αν βρω λοσιον κετοκοναζολης θα την συμπεριλαβω σιγουρα στην θεραπεια!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

cmos516

Member
Απ: Έρευνα: Η κετοκοναζόλη είναι growth stimulant

azyx υπαρχει τετοια λοσιον ?να παω να την παρω αν ειναι ,να βαζω τοπικα μονο στα σημεια που εχω αραιωση στον κροταφο,και να σταματησω να λουζομαι με το σαμπουαν κετοκον.... καθε 2 φορες τη βδομαδα.Αλλα αληθεια μετα ποια θα πρεπει να ειναι η συχνοτητα εφαρμογης της λοσιον.
 

azyx

New Member
Απ: Έρευνα: Η κετοκοναζόλη είναι growth stimulant

cmos516 είπε:
azyx υπαρχει τετοια λοσιον ?να παω να την παρω αν ειναι ,να βαζω τοπικα μονο στα σημεια που εχω αραιωση στον κροταφο,και να σταματησω να λουζομαι με το σαμπουαν κετοκον.... καθε 2 φορες τη βδομαδα.Αλλα αληθεια μετα ποια θα πρεπει να ειναι η συχνοτητα εφαρμογης της λοσιον.

Καλημερα!
Σιμος την λοσιον απο online αναζητηση που εκανα δεν ειδα να υπαρχει στα φαρμακεια....Θα ρωτησω ομως οταν παω...Αν δεν εχει θα παρω χαπια κετοκοναζολης που υπαρχουν και θα φτιαξω λοσιον μονος μου αλλα οχι 2% αλλα 5% για τους κροταφους μου μονο :)
Την κρεμα τωρα που υπαρχει και εχει και κατω απο 2 ευρω μπορεις να βαζεις στους κροταφους κανονικα, στις οδηγιες λεει 2 φορες τη μερα!



*****
RX KETOCONAZOLE 2% SOLUTION
Ketoconazole 2 g
Polyethylene glycol 300 80 mL
Propylene glycol 20 mL

KETOCONAZOLE Properties: White or like crystal powder; Odorless and no taste. Easily dissolved in chloroform, slightly dissolved in ethanol; Insoluble in water. Can Be Dissolved In Propylene Glycol.

Οποτε αν θελουμε να φτιαξουμε δικη μας λοσιον θα χρειαστουμε PPG σαν διαλυτη για την κετοκοναζολη μετα μπορουμε να προσθεσουμε και οινοπνευμα...
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Έρευνα: Η κετοκοναζόλη είναι growth stimulant

Υπάρχει και αφρός ketokonazole σαν τον αφρό Rogain μόνο που έχει διαφορετικό τρόπο χρήσης.

Το σκεύασμα φέρει την ονομασία KETOMOUSSE και προέρχεται από Ιταλία.
Μπορείς να το βρεις εδώ http://farmaciamontera.it/ αλλά υπάρχει ένα θέμα με τον τρόπο που θα έρθεις σε επαφή μαζί τους....
Πριν κάποια χρόνια που είχα επιχειρήσει να μιλήσω μαζί τους είχα πρόβλημα καθώς δε γνωρίζαν Αγγλικά... Αν και φαντάζομαι ότι πλέον θα υπάρχουν και άλλες πηγές..

Το KETOMOUSSE το απλώνεις στο κεφάλι 30 λεπτά πριν λουστείς (αυτό τουλάχιστον λένε οι οδηγίες). Δεν το αφήνεις πάνω στο κεφάλι όπως το Rogain Foam.
Αν θυμάμαι καλά ο αφρός αυτός περιέχει και ψευδάργυρο...
 

azyx

New Member
Απ: Έρευνα: Η κετοκοναζόλη είναι growth stimulant

Μηπως να κοψουμε τα σαμπουαν κετοκοναζολης που εχουν ολα Sodium lauryl sulfate απ οτι ειδα και να τα αντικαταστήσουμε με αφρο κρέμες και λοσιον κετοκοζολης + σαμπουαν SLS FREE? Δεν ξερω κατα ποσο αλληλεπιδραει η μινοξ με την κετοκοναζολη αλλιος θα μπορουσα να προσθεσω και λιγη κετοκοναζολη στην KIRKLKAND...
 

SE-freak

New Member
Απ: Έρευνα: Η κετοκοναζόλη είναι growth stimulant

Πωπω τι έχουν τραβήξει αυτά τα μπουκάλια του minox. Στο τέλος θα βάζουμε και το μεσημεριανό μας μέσα :p
 

azyx

New Member
Απ: Έρευνα: Η κετοκοναζόλη είναι growth stimulant

Εχουμε ξεφυγει εντελος :)
Οταν με ρωτανε καμια φορα στο φαρμακειο τι τα θελω ολα αυτα και τους λεω.. παθαινουν λιγω σοκ:) Δεν εχουν πραγματικα ιδεα και ειναι η δουλεια τους αυτη ρε γαμώτο!
 

SE-freak

New Member
Απ: Έρευνα: Η κετοκοναζόλη είναι growth stimulant

azyx είπε:
Εχουμε ξεφυγει εντελος :)
Οταν με ρωτανε καμια φορα στο φαρμακειο τι τα θελω ολα αυτα και τους λεω.. παθαινουν λιγω σοκ:) Δεν εχουν πραγματικα ιδεα και ειναι η δουλεια τους αυτη ρε γαμώτο!

Το θεικό είναι να πηγαίνεις στο φαρμακείο για regaine και να σε ρωτά ο φαρμακοποιός "τι το θες εσυ" . Όλες οι υπόλοιπες απορίες έρχονται δεύτερες λολ
 

heyya

New Member
Απ: Έρευνα: Η κετοκοναζόλη είναι growth stimulant

azyx είπε:
Μηπως να κοψουμε τα σαμπουαν κετοκοναζολης που εχουν ολα Sodium lauryl sulfate απ οτι ειδα και να τα αντικαταστήσουμε με αφρο κρέμες και λοσιον κετοκοζολης + σαμπουαν SLS FREE?

συμφωνώ απόλυτα... πάντως σαμπουάν κετοκοναζόλης χωρίς sls είναι τα revita, libroman και ίσως κάποια ακόμα!

azyx είπε:
Δεν ξερω κατα ποσο αλληλεπιδραει η μινοξ με την κετοκοναζολη αλλιος θα μπορουσα να προσθεσω και λιγη κετοκοναζολη στην KIRKLKAND...

Είναι ένα ερώτημα και αυτό... εγώ πιστεύω μάλλον κάτι θα παίζει με την λογική ότι η μινοξ έχει πουληθεί/ανακατευτεί με όλες σχεδόν τις ουσίες (spiro,duta,fina,cystine, κ.τ.λ.), με την κετο όμως δεν έχει υπάρξει κάτι :chinscratch
 

baybars

New Member
Απ: Έρευνα: Η κετοκοναζόλη είναι growth stimulant

azyx είπε:
[quote author=heyya link=topic=122.msg20178#msg20178 date=1257696312]
Τελικά έχει κανείς δοκιμάσει κρέμα κετοκοναζόλης;; Αν ναι τι πιστεύεται;

Ναι φιλε την εχω δοκιμασει εγω λιγες φορες αλλα επειδη ειναι σε κρεμα δεν βολεύει να την βαζεις στο μαλι! Εκτος αν ειναι πολυ κοντο η ξυρισμένο! Φυσικα μπορεις να την βαζεις στους κροταφους αν θελεις! Πιστευω κανει καλύτερη δουλεια απο το σαμπουαν! Με το σαμπουαν 6 μηνες δεν ειχα δει τιποτα! Η καλύτερη μορφη κετοκοναζολης κατα εμε ειναι η λοσιον με την οποια εχει γινει και ερευνα και τα αποτελέσματα με τις φοτο του γιαπωνεζου που εχουμε δει ολοι!
PIIS0923181106002490.gr1.lrg.jpg

Fig. 1. A 23-year-old Japanese man who used 2% ketoconazole (KCZ) lotion during shampooing everyday. Six months later, hair regrowth was attained (b) in comparison with the pre-treatment condition (a). Suspension of use for 3 months, however, caused recurrent hair loss (c). Renewed use of KCZ induced renewed growth of vertex hair (d). A 25-year-old Japanese man with AGA (e) applied 2% KCZ lotion immediately after shampooing everyday. Ten months later, hair regrowth was apparent (f).

*The subjects applied topical 2% KCZ lotion (Nizoral®) almost every day during or immediately after hair washing with their own unmedicated shampoos.

*πουθενα δεν αναφερει οτι τα αποτελεσματα ειναι απο χρηση σαμπουαν κετοκοναζολης! Τα αποτελεσματα αυτα ειναι απο χρηση λοσιον! + λεει οτι λουζοντουσαν με δικα τους σαμπουαν ασχετα εντελος και βαζανε λοσιον κετοκοναζολης μετα!

http://www.hairsite.com/hair-loss/forum_entry-id-25116-page-0-category-0-order-last_answer.html
[/quote]

Επίσης, να αναφέρουμε ότι τα ποσοστά επιτυχίας από τη ζρήση της ketokonazole lotion ήταν όχι κ τόσο ενθαρρυντικά : περίπου 24%, δηλαδή οι 2~3 στους 10 είδαν αποτέλεσμα από τη χρήση της.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα