Έρευνα: Η κετοκοναζόλη είναι growth stimulant

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Άκης

Administrator
Η τοπική χρήση κετοκοναζόλη (ketoconazole - η ενεργή ουσία του nizoral/fungoral) απέδειξε σε κλινική έρευνα στην Ιαπωνία ότι διέγειρε την ανάπτυξη τρίχας σε εργαστηριακά ποντίνια.

Η κετοκοναζόλη (KCZ) είναι αντιμυκητοκτόνο, ενώ είναι αποτελεσματικό και για την σμηγματορροική δερματίτιδα (seborrheic dermatitis) και την πυτιρίδα. Πρόσφατα, η τοπική χρήση 2% σαμπουάν με Ketoconazole, έδειξε σε κλινικές έρευνες ότι έχει αποτέλεσμα και σε ανδρογενετική αλωπεκία.

Η πρόσφατη αυτή έρευνα, έδειξε την δυνατότητα της κετοκοναζόλης σαν growth stimulant.
Η έρευνα έγινε σε αρσενικό ποντίκι το οποίο αφού έκοψαν τις τρίχες σε ένα σημείο, το φωτογράφισαν και το παρείχαν τοπικά μία ποσότητα κάθε μέρα για 3 εβδομάδες.
Τα αποτελέσματα έδειξαν ότι η 2% κετοκοναζόλη μπορεί να διαγείρει την ανάπτυξη της τρίχας. Οι έρευνες έγιναν επανειλημένα για να επιβεβαιωθούν τα αποτελέσματα.
Έτσι αποδείχτηκε ότι τα τοπικά προϊόντα είναι ικανά να διαγείρουν την ανάπτυξη της τρίχαν, καταρίπτοντας ακόμη μία φορά τον μύθο ότι τα τοπικά προϊόντα δεν δουλεύουν.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Έρευνα: Η κετοκοναζόλη είναι growth stimulant

να ενας ακομη λογος που συγκαταλεγεται στις πιο επιτυχημενες θεραπειες
 

Άκης

Administrator
Απ: Έρευνα: Η κετοκοναζόλη είναι growth stimulant

Όντως. Είναι μέρος του Big 3 και θα πρέπει να το χρησιμοποιούμε σε κάθε θεραπεία.
Επειδή βρίσκεται και σε φαρμακείο, καλό είναι να το αγοράσουν όσοι ενδιαφέροντε.
 

baybars

New Member
Απ: Έρευνα: Η κετοκοναζόλη είναι growth stimulant

Εγω αρχισα να χρησιμοποιω fungoral εδω κ 2 εβδομαδες, αλλα 3 φορες την εβδομαδα (συμφωνα με τις οδηγιες χρησης του φυλλαδιου). Λογικα, το fungoral θα εχει αποτελεσμα σε καθημερινη χρηση...σωστα? Αν κανω λαθος, διορθωστε με.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Έρευνα: Η κετοκοναζόλη είναι growth stimulant

baybars είπε:
Εγω αρχισα να χρησιμοποιω fungoral εδω κ 2 εβδομαδες, αλλα 3 φορες την εβδομαδα (συμφωνα με τις οδηγιες χρησης του φυλλαδιου). Λογικα, το fungoral θα εχει αποτελεσμα σε καθημερινη χρηση...σωστα? Αν κανω λαθος, διορθωστε με.
έχει ξαναγραφεί ότι fungoral χρησιμοποιούμε μέρα παρά μέρα,3 φορές την εβδομάδα
στις σχετικές μελέτες,και στην πράξη,σαν μέρος του big 3 δίνει αποτελέσματα μετά από 6-8 μήνες και σίγουρα ορατά μετά 12-18 μήνες
 

Martini

New Member
Απ: Έρευνα: Η κετοκοναζόλη είναι growth stimulant

Εχει διαφορα το Fungoral 2 % απο το 1 % ? γιατι απο οτι καταλαβαινω δεν εχουνε σημαντικη διαφορα μεταξυ τους , τελικα τι ισχυει ξερει κανεις να μας πει ?
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Έρευνα: Η κετοκοναζόλη είναι growth stimulant

σίγουρα υπάρχει διαφορά στην περιεκτικότητα κετοκοναζόλης - το 1% με το 2% είναι 10 χστγ/γρ. σαμπουάν,το οποίο είναι διαφορά στην ποσότητα ενεργής ουσίας ανά λούσιμο...

οι μελέτες άλλωστε έχουν γίνει με nizoral/fungoral 2%...
 

baybars

New Member
Απ: Έρευνα: Η κετοκοναζόλη είναι growth stimulant

ΜΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΑΙΔΙΑ...ΑΦΟΥ Η ΚΕΤΟΚΟΝΑΖΟΛΗ ΕΙΝΑΙ GROWTH STIMULANT, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΣΕ LOTION?ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΟΤΙ ΤΑ ΑΜΠΟΥΑΝ ΕΧΟΥΝ ΜΙΚΡΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ...
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Έρευνα: Η κετοκοναζόλη είναι growth stimulant

baybars είπε:
ΜΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΑΙΔΙΑ...ΑΦΟΥ Η ΚΕΤΟΚΟΝΑΖΟΛΗ ΕΙΝΑΙ GROWTH STIMULANT, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΣΕ LOTION?ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΟΤΙ ΤΑ ΑΜΠΟΥΑΝ ΕΧΟΥΝ ΜΙΚΡΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ...
γιατι ειναι θεμα ποσοτητας φανταζομαι εγω
φαντασου οτι σε σαμπυαν σου λεει
οτι πρεπει να το βαζεις το πολυ 3 φορες την εβδομαδα και οχι καθημερινα

οποτε πρεπει να βρεις μια μια ποσοτητα περιπου την μιση απο οσα εχουν τα σαμπουαν ωστε να βαζεις καθε μερα

εξαλλου μπορει να διεγειρει την αναπτυξη
αλλα ποιος ειπε οτι μπορει να το κανει καλυτερα απο την μινοξιδιλη
 

aggelos

Member
Απ: Έρευνα: Η κετοκοναζόλη είναι growth stimulant

παιδια εχει δοκιμασει κανεις το σαμπουαν Botaderm?το λεω γιατι περιεχει και αυτο 2% ketoconazole
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Έρευνα: Η κετοκοναζόλη είναι growth stimulant

φυσικα

και εχω πει πιο παλια οτι το προτιμώ απο το fungoral οπως επισης και απο το abba

κανει περισσοτερο αφρο και εχει πιο ωραια αισθηση
πανω σε αυτα ειναι καλυτερο το botaderm
απο αποτελεσμα μην περιμενεις καμια διαφορα σχεδον ιδια ειναι
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Έρευνα: Η κετοκοναζόλη είναι growth stimulant

Για όσους δεν το ξέρουνε να πούμε ότι κυκλοφορούν στα φαρμακεία αλοιφές με κετοκοναζόλη σε περιεκτικότητα 2%. Τα εμπορικά τους ονόματα είναι :

EBERSEPT (BROS) , FUNGORAL (JANSSEN-CILAG) , ILGEM (RAFARM) , KETOCONAZOLE/NOVEXAL (NOVEXAL) και με κόστος 3-5€.

2973p.jpg


Είμαι σίγουρος ότι έχουν αρκετά καλή απορρόφηση από το δέρμα τόση ώστε να φτάνει στο θύλακα της τρίχας αλλά το κακό είναι ότι δίνουν μια σχετική λιπαρότητα... (για αυτό το λόγο προσωπικά δεν τις χρησιμοποιώ).
 

vrm

Member
Απ: Έρευνα: Η κετοκοναζόλη είναι growth stimulant

tropheus είπε:
Για όσους δεν το ξέρουνε να πούμε ότι κυκλοφορούν στα φαρμακεία αλοιφές με κετοκοναζόλη σε περιεκτικότητα 2%. Τα εμπορικά τους ονόματα είναι :

EBERSEPT (BROS) , FUNGORAL (JANSSEN-CILAG) , ILGEM (RAFARM) , KETOCONAZOLE/NOVEXAL (NOVEXAL) και με κόστος 3-5€.

2973p.jpg


Είμαι σίγουρος ότι έχουν αρκετά καλή απορρόφηση από το δέρμα τόση ώστε να φτάνει στο θύλακα της τρίχας αλλά το κακό είναι ότι δίνουν μια σχετική λιπαρότητα... (για αυτό το λόγο προσωπικά δεν τις χρησιμοποιώ).
Εχει την ίδια δράση με το fungoral 2% ;
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Έρευνα: Η κετοκοναζόλη είναι growth stimulant

vrm είπε:
Εχει την ίδια δράση με το fungoral 2% ;

Αν αναφέρεσε στην αποτελεσματικότητα, κανείς δεν ξέρει καθώς δεν υπάρχει σχετική έρευνα. Μπορείς όμως εύκολα να δεις τα + και - του καθενός...
Σίγουρα στα + του σαμπουάν είναι ότι επειδή λούζεσε και το δέρμα βρέχεται από ζεστό νερό οι πόροι τα δέρματος ανοίγουν και η πρόσβαση της ενεργής ουσίας στο θύλακα είναι αρκετά καλή.
Από την άλλη η αλοιφή εκτός της κετοκοναζόλης περιέχει και άλλα συστατικά που βοηθούν την απορρόφηση.

Πάντως σε κάθε περίπτωση δεν πρέπει να αποκλείσουμε την συστηματική απορρόφηση. Προσωπικά έχω προσέξει μια ιδιαίτερη γεύση στο στόμα όταν κάποιες φορές που λούζομαι με το fungoral χρησιμοποιήσω μεγαλύτερη ποσότητα από ότι συνήθως. Πάντως παρενέργεια δεν έχω δει ...

Αν δε με ενοχλούσε η λιπαρότητα που προκαλεί η αλοιφή στα μαλλιά σίγουρα θα τη χρησιμοποιούσα καθημερινά....
 

NoMoreLoss

New Member
Απ: Έρευνα: Η κετοκοναζόλη είναι growth stimulant

tropheus :worshipper δεν το ήξερα αυτό. έχω κοντά μαλλιά θα του δώσω μια ευκαιρία να δώ τι θα κάνει
 

vrm

Member
Απ: Έρευνα: Η κετοκοναζόλη είναι growth stimulant

tropheus είπε:
[quote author=vrm link=topic=122.msg17628#msg17628 date=1252852798]
Εχει την ίδια δράση με το fungoral 2% ;

Αν αναφέρεσε στην αποτελεσματικότητα, κανείς δεν ξέρει καθώς δεν υπάρχει σχετική έρευνα. Μπορείς όμως εύκολα να δεις τα + και - του καθενός...
Σίγουρα στα + του σαμπουάν είναι ότι επειδή λούζεσε και το δέρμα βρέχεται από ζεστό νερό οι πόροι τα δέρματος ανοίγουν και η πρόσβαση της ενεργής ουσίας στο θύλακα είναι αρκετά καλή.
Από την άλλη η αλοιφή εκτός της κετοκοναζόλης περιέχει και άλλα συστατικά που βοηθούν την απορρόφηση.

Πάντως σε κάθε περίπτωση δεν πρέπει να αποκλείσουμε την συστηματική απορρόφηση. Προσωπικά έχω προσέξει μια ιδιαίτερη γεύση στο στόμα όταν κάποιες φορές που λούζομαι με το fungoral χρησιμοποιήσω μεγαλύτερη ποσότητα από ότι συνήθως. Πάντως παρενέργεια δεν έχω δει ...

Αν δε με ενοχλούσε η λιπαρότητα που προκαλεί η αλοιφή στα μαλλιά σίγουρα θα τη χρησιμοποιούσα καθημερινά....
[/quote]
To έχω πάθει και γω αρκετές φορές,όταν λούζομαι με το fungoral!!Λές να είναι απο τη χρήση μεγαλύτερη ποσότητα απ'ό,τι πρέπει ;
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Έρευνα: Η κετοκοναζόλη είναι growth stimulant

δεν νομιζω η καθημερινη χρηση να ειναι καλη επιλογη

για την εταιρια συμφερει να το βαζεις καθε μερα γιατι θα τελειωσει πιο γρηγορα και ετσι θα ξανα παρεις

αλλα για να λενε μεχρι 3 φορες την εβδομαδα κατι παιζει

οποτε εχει δεν εχει λιπαροτητα καλυτερα να χρησιμοποιητε το πολυ 3 φορες την εβδομαδα
εφοσον εχει την ιδια περιεκτικότητα στην ουσια
 

Pathetic_Losser

New Member
Απ: Έρευνα: Η κετοκοναζόλη είναι growth stimulant

Παναγιωτης είπε:
δεν νομιζω η καθημερινη χρηση να ειναι καλη επιλογη

για την εταιρια συμφερει να το βαζεις καθε μερα γιατι θα τελειωσει πιο γρηγορα και ετσι θα ξανα παρεις

αλλα για να λενε μεχρι 3 φορες την εβδομαδα κατι παιζει

οποτε εχει δεν εχει λιπαροτητα καλυτερα να χρησιμοποιητε το πολυ 3 φορες την εβδομαδα
εφοσον εχει την ιδια περιεκτικότητα στην ουσια

Ενα βασικο ερωτημα ειναι τι ποσοτητα θα πρεπει να χρησιμοποιουμε, δεδομενου οτι δεν μπορουμε να υπολογισουμε ακριβως ποση ποσοτητα κετοζανολης περναει στον οργανισμο μας με το λουσιμο :-\ ::)
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Έρευνα: Η κετοκοναζόλη είναι growth stimulant

3 φορες το ανωτερο την εβδομαδα
ανα ml εχει 20mg της δραστικης ουσιας
υπολογισε ποσα παιρνεις

επισης μην μπερδευεσαι απο το στομα παιρνουν μεγαλυτερες ποσοτητες
αλλο ομως αυτο

40 με 60 mg την εβδομαδα ειναι καλα
αν απορροφατε κοντα στο 15% τοτε υπολογισε ποσο θα φτασει στο αιμα σου

σαν χαπι καποιοι παιρνουν εως και 400mg
αλλα αλλο το χαπι αλλο το τοπικο
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα