Ένα βήμα πριν τη μεταμόσχευση-Απορίες

felaini

Active Member
Ισχυεί.
Ο χρονος εκπλυσης (washout period) από το σώμα ειναι 7-8 μερες.
de Menezes FG, Ribeiro W, Ifa DR, et al. Bioequivalence study of finasteride. Determination in human plasma by high-pressure liquid chromatography coupled to tandem mass spectrometry. Arzneimittelforschung. 2001 Feb;51(2):145-50

Ειδικά μετα από χρόνια χρηση που έχουν κορεστει οι υποδοχεις οποιαδηποτε αναστροφη δρασης χρειαζεται σχεδον 15 μερες.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Κε αναστασακη..καλησπερα σας..σας θεωρω απ τους καλυτερους ανερχομενους ιατρους μεταμοσχευσης..θα θελαμε την γνωμη σας γενικα για την φιναστεριδη,ντουνταστεριδη...

Σας ευχαριστω πολύ!
ειναι τεραααααααααααααααααστιο θεμα!
Αλλα υπόσχομαι να σας απαντησω πλήρως σύντομα!
 

L.a.

Member
Φίλε εγώ θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις μινοξιδιλη και να χρησιμοποιείς κάποιο προϊόν για styling που δεν θα κολλάει τις τρίχες μεταξύ τους όπως το ζελέ. Εν ανάγκη να βάζεις ελάχιστη ποσότητα κάποιου καλυπτικου τύπου τοπικ μέχρι να έρθει η ώρα για μμ.
Όλοι θέλουμε να έχουμε τούμπανο μαλλί. Και εγώ σκέφτομαι ότι αν ξεκινουσα φίνα θα φουντωνα στο crown και στις πίσω ζώνες που έχω μαμά μαλλιά και η εικόνα μου θα ήταν πιο τούμπανο αλλά με ποιο αντάλλαγμα και για πόσο;; Πόσο θα αντέξω να παίρνω χάπι; 4-5 χρόνια; Μετά μόλις κόψω κατρακύλα. Εν ολίγης προς το παρόν όσο αφορά το middle μπορεί να πας για μαλλί και να καταλήξεις με το ίδιο μαλλί. Κροταφους φτιαχνεις ελεύθερα δεν υπάρχει φόβος.

Φίλε Δημήτρη για τη φίνα έχεις δίκιο. Όποιος την ξεκινήσει, την παντρεύεται για μια ζωή, εκτός αν έχει σοβαρές παρενέργειες. Τοπικ βάζω τα τελευταία 4 χρόνια αλλιώς στο φως κάνω μπαμ. Τον τελευταίο ενάμιση χρόνο μάλιστα βάζω κάμποσο αλλά και πάλι επειδή οι περισσότερες τρίχες είναι αδύναμες και δεν ψηλώνουν όσο κάποιες άλλες, το πρόβλημα φαίνεται.
Πιστεύεις ότι αν ξεκινήσω και πάλι μινοξιδίλη θα δω πάλι το μπαμ ή ότι έδωσε έδωσε τα 2.5 χρόνια που έκανε τον κύκλο της; Επίσης πιστεύεις
ότι κάνοντας μόνο κροτάφους θα υπάρξει φυσικό και ωραίο αποτέλεσμα ή δεν θα δέσει καλά;

Φίλε μου καλησπέρα.
Βάσει των φώτο σου, μπορώ να πω ότι το pattern που ακολουθεί σε σένα η α.α. Μοιάζει αρκετά με τη δική μου περίπτωση, με τη διαφορά ότι εσύ ίσως να έχεις λίγο πιο χοντρή τρίχα, ενώ το γεγονός ότι είσαι 34 νομίζω είναι αρκετά σημαντικό ως προς το ότι κράτησες τόσο μαλλί μέχρι τώρα.

Αυτό που θα ήθελα να σου πω πάντως και μην όντας έμπειρος σχετικά με μ.μ. Καθότι κι εγώ τους τελευταίους μήνες μέσω του φόρουμ έμαθα όσα έμαθα, είναι ότι το θεωρώ δύσκολο να σε αναλάβουν στο σημείο αυτό που θέλεις, το vertex δηλαδή αν δεν κάνω λάθος στην ορολογία. Πρόσφατα έστειλα κι εγώ φώτο μου στην Hair Of Istanbul καθαρά και μόνο για να εκτιμήσουν την κατάσταση μου και μου απάντησαν το εξής, το οποίο θεωρώ πως θα πουν και σε σενα

"Thank you very much for sincere interest in our clinic and your pictures.

Although you have still hairloss at the top side of your head (vertex and crown areas); you still have high density hair there.

We suggest you to wait till your head skin is (more) visible clearly... Then we or any clinics can fix your all hair problems in 1 session successfully.

Otherwise, transplant 1 hair there may mean, damage 1 hair there.. and as a company principle, we never damage existing hair in this operation.

Our suggestion is; try to be happy what you have at the moment. And do not waste your money.

*In short, now only your frontal hairline problem can be fixable!* "

Με λίγα λόγια, το θεωρώ πολύ δύσκολο να δουλέψουν τέτοιες περιπτώσεις όπως η δική σου ή η δική μου όπου ακόμη υπάρχει αρκετό μαλλί, έστω και σε κατάσταση thinning.

Από κει και πέρα νομίζω ότι αν είσαι αποφασισμένος να πάρεις το ρίσκο, υπάρχουν και πιθανότητες επιτυχίας, ποτέ δεν ξέρεις.

Dimiforg σ' ευχαριστώ φίλε για την απάντηση. Θα σου ήταν εύκολο να μου στείλεις κάποια φωτογραφία σου με p.m.; Παίρνοντας ως δεδομένο ότι έχουμε παρόμοια τριχόπτωση και σε σένα αρνήθηκαν, δεν θα 'παιρνα εννοείται το ρίσκο να φάω πατάτα. Και για οικονομικούς αλλά και για λόγους αισθητικούς και ταλαιπωρίας. Σκέφτεσαι να το αναβάλεις για δυο-τρία χρόνια υποθέτω, σωστά;

Ισχυεί.
Ο χρονος εκπλυσης (washout period) από το σώμα ειναι 7-8 μερες.
de Menezes FG, Ribeiro W, Ifa DR, et al. Bioequivalence study of finasteride. Determination in human plasma by high-pressure liquid chromatography coupled to tandem mass spectrometry. Arzneimittelforschung. 2001 Feb;51(2):145-50

Ειδικά μετα από χρόνια χρηση που έχουν κορεστει οι υποδοχεις οποιαδηποτε αναστροφη δρασης χρειαζεται σχεδον 15 μερες.

Καλησπέρα γιατρέ και ευχαριστώ για την απάντηση. Στον δικό μου οργανισμό μπορώ να δω αύξηση της λίμπιντο σε 3 μέρες, χωρίς να διαφωνώ ότι η βιβλιογραφία αναφέρει τις 7-8 μέρες.
Κατά τα άλλα, επειδή με βάση τα αποτελέσματά σας, σας θεωρώ εκ των δύο καλύτερων στην Ελλάδα, θα ήθελα να σας ρωτήσω με βάση τις φωτογραφίες μου. Εσείς θα αναλαμβάνετε να δουλέψετε στα υπάρχοντα μαλλιά; Επίσης, θεωρείτε ότι αξίζει τον κόπο να γίνει μεταμόσχευση μόνο στους κροτάφους ή δεν θα είναι φυσικό το αποτέλεσμα αν δεν δουλευτεί και η πιο πίσω περιοχή;
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Φίλε Δημήτρη για τη φίνα έχεις δίκιο. Όποιος την ξεκινήσει, την παντρεύεται για μια ζωή, εκτός αν έχει σοβαρές παρενέργειες. Τοπικ βάζω τα τελευταία 4 χρόνια αλλιώς στο φως κάνω μπαμ. Τον τελευταίο ενάμιση χρόνο μάλιστα βάζω κάμποσο αλλά και πάλι επειδή οι περισσότερες τρίχες είναι αδύναμες και δεν ψηλώνουν όσο κάποιες άλλες, το πρόβλημα φαίνεται.
Πιστεύεις ότι αν ξεκινήσω και πάλι μινοξιδίλη θα δω πάλι το μπαμ ή ότι έδωσε έδωσε τα 2.5 χρόνια που έκανε τον κύκλο της; Επίσης πιστεύεις
ότι κάνοντας μόνο κροτάφους θα υπάρξει φυσικό και ωραίο αποτέλεσμα ή δεν θα δέσει καλά;



Dimiforg σ' ευχαριστώ φίλε για την απάντηση. Θα σου ήταν εύκολο να μου στείλεις κάποια φωτογραφία σου με p.m.; Παίρνοντας ως δεδομένο ότι έχουμε παρόμοια τριχόπτωση και σε σένα αρνήθηκαν, δεν θα 'παιρνα εννοείται το ρίσκο να φάω πατάτα. Και για οικονομικούς αλλά και για λόγους αισθητικούς και ταλαιπωρίας. Σκέφτεσαι να το αναβάλεις για δυο-τρία χρόνια υποθέτω, σωστά;



Καλησπέρα γιατρέ και ευχαριστώ για την απάντηση. Στον δικό μου οργανισμό μπορώ να δω αύξηση της λίμπιντο σε 3 μέρες, χωρίς να διαφωνώ ότι η βιβλιογραφία αναφέρει τις 7-8 μέρες.
Κατά τα άλλα, επειδή με βάση τα αποτελέσματά σας, σας θεωρώ εκ των δύο καλύτερων στην Ελλάδα, θα ήθελα να σας ρωτήσω με βάση τις φωτογραφίες μου. Εσείς θα αναλαμβάνετε να δουλέψετε στα υπάρχοντα μαλλιά; Επίσης, θεωρείτε ότι αξίζει τον κόπο να γίνει μεταμόσχευση μόνο στους κροτάφους ή δεν θα είναι φυσικό το αποτέλεσμα αν δεν δουλευτεί και η πιο πίσω περιοχή;


ΟΧΙ! Δεν θα άγγιζα εκει μέσα! :)
Εισαι πολυ πυκνός, ευτυχως για σενα!
Οι κροταφοι αναλογα με την ηλικία και το ύψος που ειναι τωρα το mid-frontal point, ναι θα μπορουσαν να αποκατασταθούν.
Έχω ποσταρει ένα παρομοιο περιστατικο προσφατα, νέο παιδι, μονο προταφοι, μολις 1300 FUs, καστανο μαλλι, λεπτή τριχα.
Δες το και κρινε μονο σου κατα πόσο σε ικανοποιεί.
Δες βιντεο και μετα το πριν-μετα σε φωτος
 

vag25

Well-Known Member
ΟΧΙ! Δεν θα άγγιζα εκει μέσα! :)
Εισαι πολυ πυκνός, ευτυχως για σενα!
Οι κροταφοι αναλογα με την ηλικία και το ύψος που ειναι τωρα το mid-frontal point, ναι θα μπορουσαν να αποκατασταθούν.
Έχω ποσταρει ένα παρομοιο περιστατικο προσφατα, νέο παιδι, μονο προταφοι, μολις 1300 FUs, καστανο μαλλι, λεπτή τριχα.
Δες το και κρινε μονο σου κατα πόσο σε ικανοποιεί.
Δες βιντεο και μετα το πριν-μετα σε φωτος

Σαν παρατηρηση για το βιντεο. Θα ηταν ενδιαφερον να βλεπαμε και το ''πριν'' καθως και στην περιγραφη του βιντεο τις λεπτομεριες τις επεμβασης.
Ενα καλο παραδειγμα ειναι τα βιντεο το λορεντζο, αν και τα βαζει καπως ανακατεμενα σε 2 γλωσσες ολα μαζι στην περιγραφη.
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Σαν παρατηρηση για το βιντεο. Θα ηταν ενδιαφερον να βλεπαμε και το ''πριν'' καθως και στην περιγραφη του βιντεο τις λεπτομεριες τις επεμβασης.
Ενα καλο παραδειγμα ειναι τα βιντεο το λορεντζο, αν και τα βαζει καπως ανακατεμενα σε 2 γλωσσες ολα μαζι στην περιγραφη.

Υπάρχει link από κατω!
Πατηστε το και θα δειτε slider pics!
 

L.a.

Member
ΟΧΙ! Δεν θα άγγιζα εκει μέσα! :)
Εισαι πολυ πυκνός, ευτυχως για σενα!
Οι κροταφοι αναλογα με την ηλικία και το ύψος που ειναι τωρα το mid-frontal point, ναι θα μπορουσαν να αποκατασταθούν.
Έχω ποσταρει ένα παρομοιο περιστατικο προσφατα, νέο παιδι, μονο προταφοι, μολις 1300 FUs, καστανο μαλλι, λεπτή τριχα.
Δες το και κρινε μονο σου κατα πόσο σε ικανοποιεί.
Δες βιντεο και μετα το πριν-μετα σε φωτος

Ευχαριστώ για την απάντηση.
Πολύ ωραίο και φυσικό το αποτέλεσμα του παιδιού!
 

dub88

New Member
Με αφορμή το συγκεκριμένο νήμα, και επειδή θεωρώ παρόμοια την κατάστασή μου με τον @L.a. θα ήθελα την γνώμη σας. Καταρχήν να αναφέρω ότι πριν 3 χρόνια έκανα θεραπεία με φιναστερίδη, μινοξιδίλη και κάποιες βιταμίνες που μου είχε δώσει ο δερματολόγος. Είχα αρκετά καλά αποτελέσματα οσο τήρησα την θεραπεία (12 μήνες την έκανα, είδα διαφορά καλή και πύκνωση στο μαλλί μου μπροστά στην hairline ειδικά μετά τον 6ο μήνα) αλλά είχα διαπιστώσει πτώση στη λίμπιντο, όπως αναφέρεται και διαπιστώνεται από πολλούς με αποτέλεσμα και να τη σταματήσω. Προφανώς μετά από λίγο καιρό επανήλθε και πάλι η αραίωση και το αδυνάτισμα της τρίχας. Για ένα χρόνο ακόμη μετά την παύση της φιναστερίδης, συνέχισα αυτοβούλως το Hairway minoxdil 5% το οποίο έβαζα μία φορά την ημέρα στα σημεία που εμφανίζω αραίωση. Ωστόσο το τελευταίο δίμηνο άρχισα να σκέφτομαι το θέμα της μ.μ. και θα ήθελα την γνώμη σας, τι είναι προτιμότερο και τι είναι εφικτό να ακολουθήσω. Παραθέτω κάποιες φώτο προς υποβοήθηση.
 

Συνημμένα

  • IMG_20200607_005914_3.jpg
    IMG_20200607_005914_3.jpg
    884.3 KB · Προβολές: 46
  • IMG_20200607_005106_2 (1).jpg
    IMG_20200607_005106_2 (1).jpg
    502 KB · Προβολές: 51
  • IMG_20200607_005705_2.jpg
    IMG_20200607_005705_2.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 40

danceworld_2001

Well-Known Member
Με αφορμή το συγκεκριμένο νήμα, και επειδή θεωρώ παρόμοια την κατάστασή μου με τον @L.a. θα ήθελα την γνώμη σας. Καταρχήν να αναφέρω ότι πριν 3 χρόνια έκανα θεραπεία με φιναστερίδη, μινοξιδίλη και κάποιες βιταμίνες που μου είχε δώσει ο δερματολόγος. Είχα αρκετά καλά αποτελέσματα οσο τήρησα την θεραπεία (12 μήνες την έκανα, είδα διαφορά καλή και πύκνωση στο μαλλί μου μπροστά στην hairline ειδικά μετά τον 6ο μήνα) αλλά είχα διαπιστώσει πτώση στη λίμπιντο, όπως αναφέρεται και διαπιστώνεται από πολλούς με αποτέλεσμα και να τη σταματήσω. Προφανώς μετά από λίγο καιρό επανήλθε και πάλι η αραίωση και το αδυνάτισμα της τρίχας. Για ένα χρόνο ακόμη μετά την παύση της φιναστερίδης, συνέχισα αυτοβούλως το Hairway minoxdil 5% το οποίο έβαζα μία φορά την ημέρα στα σημεία που εμφανίζω αραίωση. Ωστόσο το τελευταίο δίμηνο άρχισα να σκέφτομαι το θέμα της μ.μ. και θα ήθελα την γνώμη σας, τι είναι προτιμότερο και τι είναι εφικτό να ακολουθήσω. Παραθέτω κάποιες φώτο προς υποβοήθηση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

L.a.

Member
Μια απορία για όποιον γνωρίζει. Τα χάπια του pillfood complex τα παίρνουμε σε ένα γεύμα ή ενα πρωί κι ένα το βράδυ;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Μπλουζα