Anastasakis Hair Clinic,#monotovideometraei, video 12, στάδιο 4 προς 5, FUE, 3000 τριχοθυλάκια | 9 μήνες μετά

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

JimKan1

Well-Known Member
Καποιοι θα ηθελαν το forum να ειναι σαν το hairtransplantnetwork που γραφουν οι ιδιοι και οι ιδιοι απο κατω "amazing result" σαν μποτακια σε καθε λογης αποτελεσμα.
Αυτο βεβαια βολευει τους γιατρους στο να τα κονομανε αλλα δυστυχως ( η μαλλον ευτυχως για εμας) σε αυτο εδω το forum τετοιου τυπου λογαριασμοι ειναι περιορισμενοι.
Εγω οσο ειμαι ενεργος μελος του φορουμ οταν βλεπω αστοχιες θα τις επισημαινω και οταν βλεπω επιτυχιες θα τις αναγνωριζω.
Αν η επισημανση της αποτυχιας συνοδευτεται απο ειρωνικη απαντηση, με passive aggressive υπεροπτικο στυλακι οπως εχει ο Αναστασακης τοτε θα τα ακουει οπως και του αρμοζει και οπως εγινε στο νημα που ειχε pitting ο ασθενης του και μας το διαφημιζε για επιτυχια και μετα μας ειπε οτι φταιει το φως. Αν δεν υπηρχε το forum και η κριτικη που γινεται μεσα σε αυτο ο Κολωνακιωτης και ο καθε Κολωνακιωτης θα κατεστρεφε κεφαλια καθε μερα.
Γι αυτο και αν δεν γινει ανθρωπος πρωτα ο καθε γιατρος που θελει να παρουσιαζει αποτελεσματα εδω μεσα δεν θα βρει ησυχια
 

panos1234

Well-Known Member
Η ιδανική περίπτωση για τον γιατρό είναι να κάνει τις παρουσιάσεις του όπως εκείνος επιθυμεί προς προβολή - διαφήμιση της εταιρείας του, απαγορεύοντας τις κριτικές και τους αρνητικούς σχολιασμούς.

Σε αντίθετη περίπτωση απειλούνται τα μέλη με μηνύσεις, πιο παλιά με μπράβους και γενικώς με κάθε μέσο προκειμένου να αποφευχθεί η αλλοίωση και δυσφήμιση του συγκεκριμένου brand.
Κάθε γιατρός ή εταιρεία που μπαίνει εδώ μέσα και αναγκαστικά μπαίνει επώνυμα για ευνόητους λόγους(διαφήμισης), θα δέχεται και κριτική και σχολιασμό και θα υπάρχει ελευθερία λόγου.
Το επώνυμος - ανώνυμος είναι μια αστεία τοποθέτηση που δυστυχώς αναφέρεται και σήμερα από διάφορες κλινικές και γιατρούς.

ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ σου (αρχικά να είσαι σε ένα φόρουμ που ανταλλάσσονται απόψεις), δεν στο επιβάλει κανείς να αναφέρεις το όνομα σου , είτε είσαι γιατρός είτε κλινική.... είτε ακόμα και απλό μέλος.

Αν το χάσμα δεν γεφυρώνεται με τίποτα, ας αποχωρήσει με τις καλύτερες αναμνήσεις που χάρισε σε όλους μας!!!!!

Δεν κρατάμε κανέναν με το ζόρι
 
Τελευταία επεξεργασία:

aeratos28

Just aeratos
Θα μας τρελάνεις Αναστασάκη τελείως έτσι??τον μόνο που πονάνε οι αλήθειες ,είναι ο εαυτός σου..τώρα άρχισες την πίπιζα για μη ιατρούς πάλι?? Εμείς δεν εξετάζουμε κεφάλια από κοντά σε ιατρεια όπως ο μη ιατρός φίλος σου Joe που αυτόν τον αντιμετωπίζεις σαν ιατρό ενώ δεν ειναι,όπως εσύ ο ίδιος είπες ..ο Τζοε δεν σε πειράζει και μπορεί να εξετάζει κεφάλια,αλλά εδώ αν πει κάποιος γνώμη απλά,δεν έχει δικαιωμα..διαμετρικα αντίθετα δεν είναι αυτά ιατρε??
Εσείς όμως το πάτε κάπως επιθετικά και ίσως για αυτό αντιδρούν έτσι τα υπόλοιπα μέλη!
ΟΧΙ. Απλα το να λεω την αλήεθαι σε καποιους που το ΠΑΙΖΟΥΝ ιατροι λεγοντα ςοτι "μην κανετε τους ιατρούς" ειδικα ανωνυμα και οταν το συνεχιζουν τους αποκαλω ΑΝΙΔΕΟΥΣ ψευτο-ξερολες δεν ειναι ΕΠΙΘΕΣΗ: ειναι μια ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ.
Το να σου λεει καποιος την ΑΛΗΘΕΙΑ και μετα να το προβαλλεις επειδη ενοχλήθηκες ή δηθεν προσβληθηκες ειναι αρχικα αστειο και
κατα δευτερον ΠΑΡΑΝΟΜΟ.

θα το καταλάβεις αυτό ποτέ ?? Λέμε την άποψη μας,όπως έκαναν και αυτοί δύο που εσύ έβαλες στο βίντεο και έκριναν γιατρούς,τεχνικές ,προσεγγίσεις κτλ...εκεί δεν σε είδα να αντιδρας..επειδή δεν ήταν προς εσένα η κριτική ..γτ αν ήταν προς εσένα ,θα τους έλεγες μπακαλόγατους και θα τους έλεγες πως οι σχέσεις μεταξύ σας θα αλλάξουν..έτσι δεν είναι??
 

Harris_G

Well-Known Member
Γιατρε με ολο το σεβασμο μας αντιμετωπιζετε σαν τις γυναικες που πανε στα συνεργεια και τις κοροιδευουν επειδη δε γνωριζουν. Οταν παμε εμεις ξερουμε πανω κατω τι φταιει , μπορω για παραδειγμα να καταλαβω οταν σταζει κατι κατω απο το αυτοκινητο και δε πατιεται καλα ο συμπλεκτης οτι ειναι το πομπακι του συμπλεκτη. Μηχανικος ειμαι; Δεν είμαι. Γνωριζω καποια βασικά πραγματα για να μη με πιανουν κοροιδο, γνωριζω. Και στην τελικη ερωτησεις σας κανουμε, δεν σας υποδεικνυουμε πως να κανετε τη δουλεια σας.
 

ManCyprus87

Well-Known Member
18 σελίδες από ποστς, νήμα που ανοιχτήκε πριν 1 βδομάδα..
Πώς να βγει από μέσα κάποιος που ξεκινάει να το διαβάζει από την αρχή..
Μαλλιά θέλουμε μάγκες και ξύλο στην αλωπεκία, όχι 1.000.000 ποστ από συγκρούσεις και διαφωνίες.
 

Disco

Well-Known Member
Δεν νομίζω οτι αφορά κανένα μέλος αν ειναι επώνυμος ή ανώνυμος ο αλλος. Δηλαδή τι; αν ειναι επώνυμος ο αλλος δεν θα λεει αυτό που βλέπει το μέλος μη προσβληθεί ο «επώνυμος»; ο οποιος κατα τη δικη του εκδοχή μπορεί να προσβάλλει, βρίζει, μειώνει οπωσ Θέλει ο ίδιος τα τα μέλη αλλά να μη μπορούν τα μέλη να του μιλήσουν με το ίδιο ύφος γιατί είναι…επώνυμος…ωραία λογική
Μου φαινεται οτι χρησιμοποιείται όλο αυτό με την επωνυμία σαν "ασπίδα" για να μη δέχεται κριτική και παράλληλα μιλάει συνεχώς για δικαστήρια και δικηγόρους ώστε να εκφοβίζει τα μέλη και να επικρατεί ενα κλίμα "τρόμου" στο φορουμ οπότε και τα μέλη να σωπάσουν και να κάνει ανενόχλητος η διαφήμιση του...

Ηταν επιλογή του επωνυμου να μπει στο φορουμ για να διαφημιστεί και να βρει νεους πελάτες, οπότε ηταν γνωστά ολα αυτά από πριν. Αν δεν συμφωνεί με τους κανονες ενώ φόρουμ όπου κανείς δεν υποχρεούται να δώσει τα στοιχεία του τότε μπορει να αποχωρήσει ο ιδιος και να πάει σε ενα φόρουμ γιατρών να κανει εκει τα δικά του...αλλά επειδη εκει δεν θα βρισκει πελάτες του αρέσει καλύτερα εδώ να διαφημίζει τον εαυτό του και παράλληλα να εκφοβίζει τα μέλη με μηνήσεις και να προσπαθεί να μειώσει την άποψη τους για να περνάει τα δικά του.

Εχει κουρασει όλο αυτό με τους… ανώνυμους που κρύβονται....δεν κρυβεται κανένας απλά δεν έχει κανένα λόγο να εκτεθεί σε ενα φόρουμ καθώς δεν βγάζει λεφτά από αυτό όπως ένας γιατρός...σε ολα τα φορουμ παγκοσμίως τα μέλη χωρίς στοιχεία γράφουν και δεν επιτρέπεται να ζητάει κανένας τα στοιχεία του άλλου...αν ειχαν και τα μέλη οικονομικό όφελος μέσω της προβολής τους όπως οι γιατροί/κλινικές θα έγραφαν και αυτοί επώνυμα....
 

gregkont13

Verified MM member
Παίδες, δεν θα βγάλετε ποτέ άκρη. Μιλάει για disclaimers και μετά ο ίδιος αραδιάζει 150 νομικά πραγμάτα ενώ δεν έχει ιδέα από νομική. Μετά λέει έχω νομική ομάδα και γι' αυτό ξέρω. Δηλαδή αν εγώ έχω ένα κολλητο γιατρό και μου λεεί και γράφω, αυτό είναι οκ για κείνον... Ο άλλος ο Χρήστος, γράφει για Ελβετικά τυριά, ο δόκτωρας δεν έχει προβ. Αν όμως κανείς γράψει για Ελβετικά τυριά για τον ίδιο, μιλάει για μυνήσεις. Στη συνέχεια λέει πως του προκαλούμε βλάβη γιατί μιλάει με όνομα και μετά λέει ότι επειδή η επίθεση μας είναι άδικη, αυτό τον κάνει συμπαθή και κλείνει δουλίες...... Αφού λοιπόν κλείνει δουλίες με ότι κάνουμε, που είναι η βλάβη; Μετά εγώ μιλάω στο Χρήστο και του λέω αν έχεις θέμα μαζί μου έλα να με βρεις, μιας που μάστε και οι δυο ανώνυμοι και μου λέει ο δόκτωρας να δώσω στον ίδιο τα στοιχεία μου αν είμαι άντρας! Ενώ μιλάω στο Χρήστο (θεωρητικά πάντα γιατί όλοι ξέρουμε ποιος είναι ο Χρήστος)... Μετά μας λέει κιολάς ότι ο Joe που αγοράσε και το βιβλίο του! (σημαντική λεπτομέρια) έχει δει κεφάλια χωρίς πτυχίο Ιατρού αλλά εμείς δεν μπορούμε να πούμε λέξη χωρίς disclaimer και είμαστε παράνομοι.

Αυτός βέβαια λέει πως ένα πουλάκι του είπε ποιος είναι ποιος στο φόρουμ και αμα έβλεπες τις φάτσες θα καταλάβαινες.... μετά μας λέει ότι ο Xρήστος είναι ένας James Bond στην πραγματικη ζωή που άμα τον δούμε θα σκιαχτούμε και μετά βάζει και ένα βιντέο που κάποιος(Μη Ιατρός και παντελώς άσχετος) λέει πως δεν του άρεσε η τακτική Λορετζο, αλλά αμα εμείς πούμε πως δεν μας αρέσει η τακτική Aναστασακή, θέλουμε νομική ομάδα, disclaimer και τους Άγγελους του Τσάρλι (για προστασία, αν μας βρει σε καμιά σκοτεινή γωνιά ο Χρήστος και επιτεθεί!).

Και συνάμα εμείς βρίζουμε κιολάς, δεν έχουμε τρόπους και είμαστε ανάγωγοι.... Δεν θα βγάλετε άκρη ποτέ παιδιά μου.... Επειδή γράφει επώνυμα πάντα θα έχει ασυλία και αν εμείς πούμε κάτι, θέλουμε νομική ομάδα γιατί είμαστε ανώνυμοι, παράνομοι, θρασύδειλοι που μας κατέστρεψαν άλλοι και το βγάζουμε σε αυτόν.............................................. :p :p :p

Και φυσικά όποιος ποτέ ρωτήσει αν δίνει άδεια να ανέβουν ηχητικά και στοιχεία από Aldo ή Jacksmith δεν θα πάρει απάντηση ποτέ.

Υ.Γ. στο video έλεγαν πως εμείς τον κράζουμε γιατί δίνει Φινά που αυτό και αν δεν έγινε ποτέ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

aeratos28

Just aeratos
Είναι αλεπουδιαρης ,θέλει και την πίτα ολόκληρη,και τον σκύλο χορτάτο..χαχαχαχα
Άραγε ,η προστασία του καταναλωτή θα συμφωνούσε με εμάς που ως πελάτες ζητάμε να μάθουμε για την αντιμετώπιση που είχαν οι πελάτες του οι οποίοι δεν πήραν καλό αποτέλεσμα και είπαν,ο ένας, πως του είπε ο Αναστασάκης ότι θα αλλάξουν οι μεταξύ τους σχέση αν δείξει στο φόρουμ το κακό αποτέλεσμα ειδικά στη δοτρια ,και ο άλλος ότι επειδή δεν πήγε καλά το αποτέλεσμα ,να σταματήσει να ανεβάζει φωτο??η προστασία του καταναλωτή εί
Παίδες, δεν θα βγάλετε ποτέ άκρη. Μιλάει για disclaimers και μετά ο ίδιος αραδιάζει 150 νομικά πραγμάτα ενώ δεν έχει ιδέα από νομική. Μετά λέει έχω νομική ομάδα και γι' αυτό ξέρω. Δηλαδή αν εγώ έχω ένα κολλητο γιατρό και μου λεεί και γράφω, αυτό είναι οκ για κείνον... Ο άλλος ο Χρήστος, γράφει για Ελβετικά τυριά, ο δόκτωρας δεν έχει προβ. Αν όμως κανείς γράψει για Ελβετικά τυριά για τον ίδιο, μιλάει για μυνήσεις. Στη συνέχεια λέει πως του προκαλούμε βλάβη γιατί μιλάει με όνομα και μετά λέει ότι επειδή η επίθεση μας είναι άδικη, αυτό τον κάνει συμπαθή και κλείνει δουλίες...... Αφού λοιπόν κλείνει δουλίες με ότι κάνουμε, που είναι η βλάβη; Μετά εγώ μιλάω στο Χρήστο και του λέω αν έχεις θέμα μαζί μου έλα να με βρεις, μιας που μάστε και οι δυο ανώνυμοι και μου λέει ο δόκτωρας να δώσω στον ίδιο τα στοιχεία μου αν είμαι άντρας! Ενώ μιλάω στο Χρήστο (θεωρητικά πάντα γιατί όλοι ξέρουμε ποιος είναι ο Χρήστος)... Μετά μας λέει κιολάς ότι ο Joe που αγοράσε και το βιβλίο του! (σημαντική λεπτομέρια) έχει δει κεφάλια χωρίς πτυχίο Ιατρού αλλά εμείς δεν μπορούμε να πούμε λέξη χωρίς disclaimer και είμαστε παράνομοι.

Αυτός βέβαια λέει πως ένα πουλάκι του είπε ποιος είναι ποιος στο φόρουμ και αμα έβλεπες τις φάτσες θα καταλάβαινες.... μετά μας λέει ότι ο Xρήστος είναι ένας James Bond στην πραγματικη ζωή που άμα τον δούμε θα σκιαχτούμε και μετά βάζει και ένα βιντέο που κάποιος(Μη Ιατρός και παντελώς άσχετος) λέει πως δεν του άρεσε η τακτική Λορετζο, αλλά αμα εμείς πούμε πως δεν μας αρέσει η τακτική Aναστασακή, θέλουμε νομική ομάδα, disclaimer και τους Άγγελους του Τσάρλι (για προστασία, αν μας βρει σε καμιά σκοτεινή γωνιά ο Χρήστος και επιτεθεί!).

Και συνάμα εμείς βρίζουμε κιολάς, δεν έχουμε τρόπους και είμαστε ανάγωγοι.... Δεν θα βγάλετε άκρη ποτέ παιδιά μου.... Επειδή γράφει επώνυμα πάντα θα έχει ασυλία και αν εμείς πούμε κάτι, θέλουμε νομική ομάδα γιατί είμαστε ανώνυμοι, παράνομοι, θρασύδειλοι που μας κατέστρεψαν άλλοι και το βγάζουμε σε αυτόν.............................................. :p :p :p

Και φυσικά όποιος ποτέ ρωτήσει αν δίνει άδεια να ανέβουν ηχητικά και στοιχεία από Aldo ή Jacksmith δεν θα πάρει απάντηση ποτέ.

Υ.Γ. στο video έλεγαν πως εμείς τον κράζουμε γιατί δίνει Φινά που αυτό και αν δεν έγινε ποτέ.

ναι υπεύθυνη για τέτοια?? Η κάποιος άλλος?? Γτ δεν τα ξέρω αυτά ρε greg..Γτ πραγματικά δεν νιώθω ότι ζητάω και εγώ αλλά και άλλοι κάτι παράνομο ..:rolleyes::oops::D:D:D
 

gregkont13

Verified MM member
Είναι αλεπουδιαρης ,θέλει και την πίτα ολόκληρη,και τον σκύλο χορτάτο..χαχαχαχα
Άραγε ,η προστασία του καταναλωτή θα συμφωνούσε με εμάς που ως πελάτες ζητάμε να μάθουμε για την αντιμετώπιση που είχαν οι πελάτες του οι οποίοι δεν πήραν καλό αποτέλεσμα και είπαν,ο ένας, πως του είπε ο Αναστασάκης ότι θα αλλάξουν οι μεταξύ τους σχέση αν δείξει στο φόρουμ το κακό αποτέλεσμα ειδικά στη δοτρια ,και ο άλλος ότι επειδή δεν πήγε καλά το αποτέλεσμα ,να σταματήσει να ανεβάζει φωτο??η προστασία του καταναλωτή εί


ναι υπεύθυνη για τέτοια?? Η κάποιος άλλος?? Γτ δεν τα ξέρω αυτά ρε greg..Γτ πραγματικά δεν νιώθω ότι ζητάω και εγώ αλλά και άλλοι κάτι παράνομο ..:rolleyes::oops::D:D:D
άστο μαν, γενικά δεν έχω ανοίξει και το στόμα μου... τέσπα.
 

george_hatzi

Well-Known Member
Κάποιες μικρές επισημάνσεις περί επιστημοσύνης γιατί βλέπω πολύ συχνά αναφορές για ένα σύγραμμα.
1. Οι εκδοτικοί οίκοι θέλουν να βγάζουν όσα περισσότερα βιβλία γίνεται γιατί αυτό σημαίνει απλά κέρδος για αυτούς. Τα βιβλία των εκδοτικών οίκων δεν περνάνε από καμία αξιολόγηση (με λίγες εξαιρέσεις). Ο καθένας μπορεί να γράψει ένα βιβλίο περί τριχόπτωσης.
2. Και φυσικά ο καθένας γράφει καθώς δεν υπάρχει επιστημονικό ερευνητικό αντικείμενο "μεταμόσχευση μαλλιών". Όταν υπάρχει διδακτορική εξειδίκευση του γιατρού αυτή είναι πάντα σε άλλες ειδικότητες.
3. O εκδοτικός Springer όχι απλά δεν είναι ο καλύτερος εκδοτικός οίκος για συγράμματα αλλά είναι μάλλον από τους κακούς στις σχετικές λίστες (https://en.wikipedia.org/wiki/Rankings_of_academic_publishers). Δεν θα πιστέυετε στα μάτια σας πόσο κακές δουλειές δημοσιεύονται σε πολύ καλύτερους εκδοτικούς οίκους από τον Springer.
4. Το επίπεδο του επιστήμονα φαίνεται με δημοσιεύσεις σε καλά επιστημονικά περιοδικά, στα οποία υπάρχει "τυφλή" αξιολόγηση από άλλους επιστήμονες του χώρου (blind peer-reviewed). Στην περίπτωσή μας τέτοια θα ήταν τα Journal of the American Academy of Dermatology, ή Journal of Clinical Medicine. Φυσικά σε τέτοια ούτε απ'έξω.

ΥΣ1. Η σημαντικότητα της επιστημονικής δουλειάς δεν φάινεται σίγουρα από τον αριθμό των σελίδων ο οποιός εδώ τονίζεται διαρκώς λες και ένα βιβλίο είναι τηλεφωνικός κατάλογος.
ΥΣ2. Για να χαρακτηριστεί κάτι σύγραμμα θα πρέπει να βρίσκεται στον κατάλογο των Πανεπιστημιακων συγγραμάτων (https://service.eudoxus.gr/search/). Μέχρι να γίνει αυτό είναι απλά βιβλίο.

Δεν θέλω να ανοίξω καινούριο κύκλο, απλά επειδή ακούγονται ένα σωρό ανακρίβειες και ο κόσμος φυσικά δεν γνωρίζει τον ακαδημαικό χώρο, καλό είναι να ενημερωθεί. Από παπάτζες στην Ελλάδα έχουμε χορτάσει...

Καλή συνέχεια
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gregkont13

Verified MM member
Κάποιες μικρές επισημάνσεις περί επιστημοσύνης γιατί βλέπω πολύ συχνά αναφορές για ένα σύγραμμα.
1. Οι εκδοτικοί οίκοι θέλουν να βγάζουν όσα περισσότερα βιβλία γίνεται γιατί αυτό σημαίνει απλά κέρδος για αυτούς. Τα βιβλία των εκδοτικών οίκων δεν περνάνε από καμία αξιολόγηση (με λίγες εξαιρέσεις). Ο καθένας μπορεί να γράψει ένα βιβλίο περί τριχόπτωσης.
2. Και φυσικά ο καθένας γράφει καθώς δεν υπάρχει επιστημονικό ερευνητικό αντικείμενο "μεταμόσχευση μαλλιών". Όταν υπάρχει διδακτορική εξειδίκευση του γιατρού αυτή είναι πάντα σε άλλες ειδικότητες.
3. O εκδοτικός Springer όχι απλά δεν είναι ο καλύτερος εκδοτικός οίκος για συγράμματα αλλά είναι μάλλον από τους κακούς στις σχετικές λίστες (https://en.wikipedia.org/wiki/Rankings_of_academic_publishers). Δεν θα πιστέυετε στα μάτια σας πόσο κακές δουλειές δημοσιεύονται σε πολύ καλύτερους εκδοτικούς οίκους από τον Springer.
4. Το επίπεδο του επιστήμονα φαίνεται με δημοσιεύσεις σε καλά επιστημονικά περιοδικά, στα οποία υπάρχει "τυφλή" αξιολόγηση από άλλους επιστήμονες του χώρου (blind peer-reviewed). Στην περίπτωσή μας τέτοια θα ήταν τα Journal of the American Academy of Dermatology, ή Journal of Clinical Medicine. Φυσικά σε τέτοια ούτε απ'έξω.

ΥΣ1. Η σημαντικότητα της επιστημονικής δουλειάς δεν φάινεται σίγουρα από τον αριθμό των σελίδων ο οποιός εδώ τονίζεται διαρκώς λες και ένα βιβλίο είναι τηλεφωνικός κατάλογος.
ΥΣ2. Για να χαρακτηριστεί κάτι σύγραμμα θα πρέπει να βρίσκεται στον κατάλογο των Πανεπιστημιακων συγγραμάτων (https://service.eudoxus.gr/search/). Μέχρι να γίνει αυτό είναι απλά βιβλίο.

Δεν θέλω να ανοίξω καινούριο κύκλο, απλά επειδή ακούγονται ένα σωρό ανακρίβειες και ο κόσμος φυσικά δεν γνωρίζει τον ακαδημαικό χώρο, καλό είναι να ενημερωθεί. Από παπάτζες στην Ελλάδα έχουμε χορτάσει...

Καλή συνέχεια
Συμφωνώ σε όλα. Επειδή για το διδακτορικό μου έκανα δυο δημοσιευσείς, το επιστημονικό επίπεδο όντως φαίνεται από τις δημοσιευσείς και κυριώς από το impact factor εκείνων. Μπορει π.χ. σε ένα πεδιό το springer να έχει πολύ χαμηλό impact factor, ενώ σε άλλο ψηλό. Η Springer από όσο ξέρω δεν είναι καν ξακουστό για medical papers και medical research.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ds5010

New Member
Κάποιες μικρές επισημάνσεις περί επιστημοσύνης γιατί βλέπω πολύ συχνά αναφορές για ένα σύγραμμα.
1. Οι εκδοτικοί οίκοι θέλουν να βγάζουν όσα περισσότερα βιβλία γίνεται γιατί αυτό σημαίνει απλά κέρδος για αυτούς. Τα βιβλία των εκδοτικών οίκων δεν περνάνε από καμία αξιολόγηση (με λίγες εξαιρέσεις). Ο καθένας μπορεί να γράψει ένα βιβλίο περί τριχόπτωσης.
2. Και φυσικά ο καθένας γράφει καθώς δεν υπάρχει επιστημονικό ερευνητικό αντικείμενο "μεταμόσχευση μαλλιών". Όταν υπάρχει διδακτορική εξειδίκευση του γιατρού αυτή είναι πάντα σε άλλες ειδικότητες.
3. O εκδοτικός Springer όχι απλά δεν είναι ο καλύτερος εκδοτικός οίκος για συγράμματα αλλά είναι μάλλον από τους κακούς στις σχετικές λίστες (https://en.wikipedia.org/wiki/Rankings_of_academic_publishers). Δεν θα πιστέυετε στα μάτια σας πόσο κακές δουλειές δημοσιεύονται σε πολύ καλύτερους εκδοτικούς οίκους από τον Springer.
4. Το επίπεδο του επιστήμονα φαίνεται με δημοσιεύσεις σε καλά επιστημονικά περιοδικά, στα οποία υπάρχει "τυφλή" αξιολόγηση από άλλους επιστήμονες του χώρου (blind peer-reviewed). Στην περίπτωσή μας τέτοια θα ήταν τα Journal of the American Academy of Dermatology, ή Journal of Clinical Medicine. Φυσικά σε τέτοια ούτε απ'έξω.

ΥΣ1. Η σημαντικότητα της επιστημονικής δουλειάς δεν φάινεται σίγουρα από τον αριθμό των σελίδων ο οποιός εδώ τονίζεται διαρκώς λες και ένα βιβλίο είναι τηλεφωνικός κατάλογος.
ΥΣ2. Για να χαρακτηριστεί κάτι σύγραμμα θα πρέπει να βρίσκεται στον κατάλογο των Πανεπιστημιακων συγγραμάτων (https://service.eudoxus.gr/search/). Μέχρι να γίνει αυτό είναι απλά βιβλίο.

Δεν θέλω να ανοίξω καινούριο κύκλο, απλά επειδή ακούγονται ένα σωρό ανακρίβειες και ο κόσμος φυσικά δεν γνωρίζει τον ακαδημαικό χώρο, καλό είναι να ενημερωθεί. Από παπάτζες στην Ελλάδα έχουμε χορτάσει...

Καλή συνέχεια
Χωρίς να είμαι ειδικός στην έρευνα, μερικές παρατηρήσεις:
1) Στο link της wikipedia που έστειλες ο springer βρίσκεται στις 3 απο τις 4 λιστες
2) δεν έχει τύχει ποτέ αν δω τον αναστασάκη να αναφέρεται στα βιβλία του ως συγγράμματα, πάντα τα αναφέρει ως "βιβλία"
3) τα βιβλία του δεν είναι για την "Μεταμόσχευση Μαλλιών" όπως λες αλλά για την Ανδρογενετική Αλωπεκία
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Κάποιες μικρές επισημάνσεις περί επιστημοσύνης γιατί βλέπω πολύ συχνά αναφορές για ένα σύγραμμα.
1. Οι εκδοτικοί οίκοι θέλουν να βγάζουν όσα περισσότερα βιβλία γίνεται γιατί αυτό σημαίνει απλά κέρδος για αυτούς. Τα βιβλία των εκδοτικών οίκων δεν περνάνε από καμία αξιολόγηση (με λίγες εξαιρέσεις). Ο καθένας μπορεί να γράψει ένα βιβλίο περί τριχόπτωσης.
2. Και φυσικά ο καθένας γράφει καθώς δεν υπάρχει επιστημονικό ερευνητικό αντικείμενο "μεταμόσχευση μαλλιών". Όταν υπάρχει διδακτορική εξειδίκευση του γιατρού αυτή είναι πάντα σε άλλες ειδικότητες.
3. O εκδοτικός Springer όχι απλά δεν είναι ο καλύτερος εκδοτικός οίκος για συγράμματα αλλά είναι μάλλον από τους κακούς στις σχετικές λίστες (https://en.wikipedia.org/wiki/Rankings_of_academic_publishers). Δεν θα πιστέυετε στα μάτια σας πόσο κακές δουλειές δημοσιεύονται σε πολύ καλύτερους εκδοτικούς οίκους από τον Springer.
4. Το επίπεδο του επιστήμονα φαίνεται με δημοσιεύσεις σε καλά επιστημονικά περιοδικά, στα οποία υπάρχει "τυφλή" αξιολόγηση από άλλους επιστήμονες του χώρου (blind peer-reviewed). Στην περίπτωσή μας τέτοια θα ήταν τα Journal of the American Academy of Dermatology, ή Journal of Clinical Medicine. Φυσικά σε τέτοια ούτε απ'έξω.

ΥΣ1. Η σημαντικότητα της επιστημονικής δουλειάς δεν φάινεται σίγουρα από τον αριθμό των σελίδων ο οποιός εδώ τονίζεται διαρκώς λες και ένα βιβλίο είναι τηλεφωνικός κατάλογος.
ΥΣ2. Για να χαρακτηριστεί κάτι σύγραμμα θα πρέπει να βρίσκεται στον κατάλογο των Πανεπιστημιακων συγγραμάτων (https://service.eudoxus.gr/search/). Μέχρι να γίνει αυτό είναι απλά βιβλίο.

Δεν θέλω να ανοίξω καινούριο κύκλο, απλά επειδή ακούγονται ένα σωρό ανακρίβειες και ο κόσμος φυσικά δεν γνωρίζει τον ακαδημαικό χώρο, καλό είναι να ενημερωθεί. Από παπάτζες στην Ελλάδα έχουμε χορτάσει...

Καλή συνέχεια
Εχεις δικιο, ειμαι ασημαντος
 

gregkont13

Verified MM member
Χωρίς να είμαι ειδικός στην έρευνα, μερικές παρατηρήσεις:
1) Στο link της wikipedia που έστειλες ο springer βρίσκεται στις 3 απο τις 4 λιστες
2) δεν έχει τύχει ποτέ αν δω τον αναστασάκη να αναφέρεται στα βιβλία του ως συγγράμματα, πάντα τα αναφέρει ως "βιβλία"
3) τα βιβλία του δεν είναι για την "Μεταμόσχευση Μαλλιών" όπως λες αλλά για την Ανδρογενετική Αλωπεκία
1. Δεν λεεί απαραίτητα κάτι αυτό. Το Springer από όσο ξέρω είναι δυνατό σε operational research, finance, statistics κλπ και όχι τόσο σε medical research. Μπορεί να κάνω και λάθος σε αυτό, αλλά δεν νομίζω πως είναι Οίκος που ασχολείται με Ιατρική έντονα.
2. Δες παρακάτω φωτό και λινκ.
3. οκ

Στο μόνο που δεν είμαι σίγουρος από όσα λέει ο @george_hatzi είναι ότι τα εκδίδουν όλα στο Springer. Έχω εκδώσει 3 βιβλία σε άλλο είδος (μυθιστορήματα) σε Ελλάδα και εξωτερικό και ξέρω πως οι εκδοτικοί όικοι όταν πρόκειται να τυπώσουν ένα βιβλιο και να το διανείμουν σε βιβλιοπωλεία κάνουν αυστηρή διαλογή γιατί αυτό έχει μέσα επένδυση και κόστος. Αν μείνουν απούλητα τα βιβλία χάνουν λεφτά με λίγα λόγια, συν κάνουν εξώφυλλα, επιμέλεια κλπ. Όταν μιλάμε για print on demand, τότε τα εκδίδουν σχεδόν όλα. Δεν ξέρω με τι τρόπο εκδίδει ο Springer, οπότε εξαρτάται την περίπτωση. Ωστόσο, όντως όλοι οι ακαδημαϊκοί καθώς και τα ακαδημαϊκά metrics, κρίνονται από την έρευνα που σε τεράστιο ποσοστό αξιολογείται από τα papers ενός επιστήμονα και το impact factor τους.


1709166725969.png

 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
1. Δεν λεεί απαραίτητα κάτι αυτό. Το Springer από όσο ξέρω είναι δυνατό σε operational research, finance, statistics κλπ και όχι τόσο σε medical research. Μπορεί να κάνω και λάθος σε αυτό, αλλά δεν νομίζω πως είναι Οίκος που ασχολείται με Ιατρική έντονα.
2. Δες παρακάτω φωτό και λινκ.
3. οκ

Στο μόνο που δεν είμαι σίγουρος από όσα λέει ο @george_hatzi είναι ότι τα εκδίδουν όλα στο Springer. Έχω εκδώσει 3 βιβλία σε άλλο είδος (μυθιστορήματα) σε Ελλάδα και εξωτερικό και ξέρω πως οι εκδοτικοί όικοι όταν πρόκειται να τυπώσουν ένα βιβλιο και να το διανείμουν σε βιβλιοπωλεία κάνουν αυστηρή διαλογή γιατί αυτό έχει μέσα επένδυση και κόστος. Αν μείνουν απούλητα τα βιβλία χάνουν λεφτά με λίγα λόγια, συν κάνουν εξώφυλλα, επιμέλεια κλπ. Όταν μιλάμε για print on demand, τότε τα εκδίδουν σχεδόν όλα. Δεν ξέρω με τι τρόπο εκδίδει ο Springer, οπότε εξαρτάται την περίπτωση. Ωστόσο, όντως όλοι οι ακαδημαϊκοί καθώς και τα ακαδημαϊκά metrics, κρίνονται από την έρευνα που σε τεράστιο ποσοστό αξιολογείται από τα papers ενός επιστήμονα και το impact factor τους.


Προβολή συνημμένου 62559
Κοιτα, μονο και μονο που καποιος πεφτει τοσο χαμηλα που να τολμαει να υποθαλψει το εργο μου κριτηκαροντας ΤΟΝ ΕΚΔΟΤΗ (αχχαχχαχαχαχαχα) δεν αξιζει καν την κουβεντα.
Επισης, δες τι γινεται αξιωματικα σε ενα λασπολογικο, τοξικό και κομπλεξικο περιβαλλον (ΓΕΝΙΚΑ ΜΙΛΑΩ!)
1. Αν υποστηριξω τον εαυτο μου εναντια στις γελοιοτητες που γραφει καποιος για τον εργο μου, αυτοματως δημιουργω υπονοιες οτι για να το υποστηριζω μαλλον δεν ειναι και τοσο αξιόλογο.
2. Αν αποδειξω καταφερω να αποδειξω πως ειναι απλα ενας κομπλεξικός καραγκιοζης παραθετωντας τεκμηρια οτι αυτα που γραφει ειναι λαθος, θα ορμηξουν οι υπολοιποι να τον υποστηριξουν + θα ανατρεξουν μεχρι και στα παιδικα μου χρονια μπας και βρουν κατι για προσωπικη επιθεση. ΠΡΟΣΕΞΕ: οχι αντεπιχειρημα, αλλα "ναι αλλα εσυ Αναστασακη μπλαμπλα μπλα
Ο άλλος της προαλλες εγραψε οτι δηθεν στα 18 σπουδασα μπρατισλαβα για να υπονοήσει οτι ειμαι αποτυχημενος (btw σπουδασα στο Semmelweis της Βουδαπεστης που ηταν 140 θεσεις μπροστα απο την Ιατρικη Αθηνων το 1992-1998. ΦΥΣΙΚΑ δεν εχει σημασια αφου δεν περασα ΙΑτρική Αθηνων στα 18, ααααααααρα ειμαι αποτυχημενος!!!)
3. Αν αποδειξω πως ειναι απλα ενας κομπλεξικός καραγκιοζης, θα ορμηξουν αλλοι αντιστοιχοι να πους οτι 2 από τα εκατονταδες περιστατικα μου δεν πηγαν καλα + οτι δεν τους αρεσει η συμπεριφορα μου γενικα
4. Αν αποδειξω πως ειναι απλα ενας κομπλεξικός καραγκιοζης, θα ορμηξουν να που πως δεν τους αρεσει η δουλεια μου κτλ.

ΓΕΝΙΚΑ, μην ασχολησε.
ΟΤΙ και να απαντησεις, ΟΣΟ τεραστια και να ειναι η ταπα, ειναι Λερναια Υδρα: Θα βρουν κατι άλλο, θα μετακινησουν το γκολποστ.
και ξερεις γιατι?
Το ΠΡΟΒΛΗΜΑ δεν ειναι ΠΟΤΕ αυτο που γραφει αυτος που ΔΗΘΕΝ κανει τον Εισαγγελεα.
Το προβλημα ειναι ΠΑΝΤΑ κατι προσωπικο στη ζωη του.

Τωρα, αν εσυ θελεις να εχεις ρεαλιστικό αναντιρρητο επιχειρημα που θα αποτελεσει αγγουρι σε οποιαδηποτε τρυπα το χωρεσεις σε οποιονδηποτε κακοβουλο ειναι το εξης:
ΤΙ ΛΕΝΕ ΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΕΡΓΟ ΜΟΥ, που ειναι μαλιστα ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΜΟΥ!

https://www.amazon.com/Androgenetic...+to+z,digital-text,394&sr=1-1#customerReviews

https://www.amazon.com/Androgenetic...b7-4de5-a684-b51d10f04408&ref_=aufs_ap_sc_dsk

https://www.amazon.com/Androgenetic...swatch_0?_encoding=UTF8&qid=1693139421&sr=1-3


Αν θες να με υποστηριξεις, ανεβασε αυτα και ας δουμε τι θα βρουν μετα.
 

gregkont13

Verified MM member
3. Αν αποδειξω πως ειναι απλα ενας κομπλεξικός καραγκιοζης, θα ορμηξουν αλλοι αντιστοιχοι να πους οτι 2 από τα εκατονταδες περιστατικα μου δεν πηγαν καλα + οτι δεν τους αρεσει η συμπεριφορα μου γενικα

Το ΠΡΟΒΛΗΜΑ δεν ειναι ΠΟΤΕ αυτο που γραφει αυτος που ΔΗΘΕΝ κανει τον Εισαγγελεα.
Το προβλημα ειναι ΠΑΝΤΑ κατι προσωπικο στη ζωη του.

ΤΙ ΛΕΝΕ ΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΕΡΓΟ ΜΟΥ, που ειναι μαλιστα ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΜΟΥ!

https://www.amazon.com/Androgenetic-Alopecia-Diagnosis-Etiology-Disorders-ebook/dp/B09Q81KNF9/ref=sr_1_1?crid=15R4PIOW5OOGO&keywords=Androgenetic+Alopecia+From+A+to+Z&qid=1693139421&s=digital-text&sprefix=androgenetic+alopecia+from+a+to+z,digital-text,394&sr=1-1#customerReviews

https://www.amazon.com/Androgenetic...b7-4de5-a684-b51d10f04408&ref_=aufs_ap_sc_dsk

https://www.amazon.com/Androgenetic...swatch_0?_encoding=UTF8&qid=1693139421&sr=1-3
Δηλαδή όσα χρόνια χειρουργείς ever έχεις μόνο 2 αποτυχημένα περιστατικά;

Ναι, όλοι έχουμε πρόβλημα προσωπικό στη ζωή μας. ίσως, και συ μια έλλειψη αποδοχής από κάποιον.

8 Amazon reviews.... Επειδή έχω και Paper και βιβλία στο Amazon, δεν θα σχολιάσω καν.

Μην μου απάντησεις καν... Ένας καραγκιόζης με καδένα, τσαπόνυχο και προσωπικά προβληματα είμαι :)
 

JimKan1

Well-Known Member
Ο άλλος της προαλλες εγραψε οτι δηθεν στα 18 σπουδασα μπρατισλαβα για να υπονοήσει οτι ειμαι αποτυχημενος (btw σπουδασα στο Semmelweis της Βουδαπεστης που ηταν 140 θεσεις μπροστα απο την Ιατρικη Αθηνων το 1992-1998. ΦΥΣΙΚΑ δεν εχει σημασια αφου δεν περασα ΙΑτρική Αθηνων στα 18, ααααααααρα ειμαι αποτυχημενος!!!)

Οποιος εχει τη μυγα μυγιαζεται ;)

Γενικα στα @@ μας το που σπουδασες, το σχολιο αφορουσε οτι ουτε που καταλαβαινεις τι διαβαζεις στα ελληνικα πραγμα που αποδεικνυεις στην πραξη

Οσο για το ποιος ειναι κομπλεξικος καραγκιοζης νομιζω ειναι πολυ προφανες σε ολους

Αυτη ειναι και η τελευταια φορα που απανταω σε οτιδηποτε γραφεις, καλη συνεχεια.
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Οποιος εχει τη μυγα μυγιαζεται ;)

Γενικα στα @@ μας το που σπουδασες, το σχολιο αφορουσε οτι ουτε που καταλαβαινεις τι διαβαζεις στα ελληνικα πραγμα που αποδεικνυεις στην πραξη

Οσο για το ποιος ειναι κομπλεξικος καραγκιοζης νομιζω ειναι πολυ προφανες σε ολους

Αυτη ειναι και η τελευταια φορα που απανταω σε οτιδηποτε γραφεις, καλη συνεχεια.
Μακαρι, αν και αποκλειεται να το τηρησεις
Η μπορει να το τηρησεις και απλα σε καθε ευκαιρια σε ασχετα νηματα θα ασχολησε να επιτηθεσαι και να κραζεις, κλασσικο
δειλο-ανταρτικο...
Ευχομαι παντα υγεια
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα