donk, FUE, ~2250g, 8/12/2020

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

donk

Member
Καλησπέρα!
Μόλις ολοκληρώθηκε και η δική μου μεταμόσχευση.
Επιτυχώς ή όχι, θα φανεί στο μέλλον!
Ακριβή νούμερα δεν ξέρω ακόμα, θα τα μάθω μεθαύριο..!
Σίγουρα μπήκαν λίγα παραπάνω από τα 2.000 μοσχεύματα που είχαμε κανονίσει, χωρίς επιπλέον κόστος από τη κλινική.
Λίγα λόγια για τη διαδικασία και τη κλινική: Με εξέπληξε ευχάριστα το πολύ όμορφο περιβάλλον, από τη καθαριότητα μέχρι τη θέα του επεμβατικού, ο επαγγελματισμός όλου του προσωπικού αλλά και το γεγονός ότι όλη η επέμβαση γίνεται παρουσία ιατρού (και αναισθησιολόγου στην εξαγωγή). Ήταν κάτι που δεν το γνώριζα, αλλά για την εξαγωγή των grafts με μισο-κοίμησαν και πέρασε η ώρα ξεκούραστα και γρήγορα.. Δε ξέρω, αυτό γίνεται παντού;
Αν και το αποτέλεσμα με ανταμείψει, θα είμαι πολύ ευχαριστημένος με την επιλογή μου.
Είναι αρκετά εξαντλητική διαδικασία καθώς εισαι ~8 ώρες ακίνητος (φυσικά με διαλείμματα τουαλέτα, φαγητό κλπ), αλλά όχι κάτι αποτρεπτικό για όποιον το σκέφτεται.
Αν εξαιρέσουμε κροτάφους και hairline το υπόλοιπο μαλλί είναι το λεγόμενο "δε μπαίνει βούρτσα" επειδή είναι κατσαρό και έχω πολύ χοντρή τρίχα και άφθονα πολύτριχα, με δυσκολία έβρισκαν μονότριχα.. Ελπίζω και το γκρι χρώμα που έχω, να βοηθήσει σε ένα φυσικό αποτέλεσμα. Η ηλικία μου 34 στα 35.
Εδώ να πω ότι η hairline μου από το φυσικό της ήταν αρκετά χαμηλά και όσες γνώμες έλαβα, μου έλεγαν οτι δεν πρόκειται να μου βάλουν τόσο χαμηλά μοσχεύματα καθώς θα φαίνονται αφύσικα.
Σχετικά με το πλήθος των μοσχευμάτων, μπορεί ο συγκεκριμένος ιατρός να είναι σχετικά ακριβότερος από την εγχώρια αγορά και τη Κύπρο και πολύ ακριβότερος από τη Τουρκία, ήταν ο μοναδικός όμως που μου είπε ότι με 2.000 μοσχεύματα θα είμαι μια χαρά... Όσες άλλες γνώμες έλαβα, μου ειπαν παραπάνω με αποκορύφωμα τον Yaman στη Τουρκία που μου είπε 3.700!!!! Το αποτέλεσμα βέβαια θα δείξει αν θα δικαιώσει τον Αναστασάκη ή... τον Yaman!
Στο πριν εχω προσπαθήσει να τονίσω το πρόβλημα με χτένισμα ολα πίσω κλπ, περισσότερες φωτογραφίες θα έχω από τη κλινική κάποια στιγμή.
 

Συνημμένα

  • 20201201_122004.png
    20201201_122004.png
    1.7 MB · Προβολές: 494
  • 20201117_115659.jpg
    20201117_115659.jpg
    195.5 KB · Προβολές: 506
  • 20201117_115558.jpg
    20201117_115558.jpg
    121.4 KB · Προβολές: 498
  • 20200724_174601.jpg
    20200724_174601.jpg
    87.8 KB · Προβολές: 462
  • 20201208_190234.jpg
    20201208_190234.jpg
    715.7 KB · Προβολές: 447
  • 20201208_190238.jpg
    20201208_190238.jpg
    796.8 KB · Προβολές: 434
  • 20201208_190245.jpg
    20201208_190245.jpg
    701.9 KB · Προβολές: 460
  • 20201208_190251.jpg
    20201208_190251.jpg
    548.8 KB · Προβολές: 472
  • 20201208_190256.jpg
    20201208_190256.jpg
    472.5 KB · Προβολές: 486
  • 20201208_190258.jpg
    20201208_190258.jpg
    363.4 KB · Προβολές: 507
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Stratos

Well-Known Member
καλή επιτυχία, πόσο έδωσες? γιατί δεν ξυρίσατε όλο το κεφάλι? βλέπω μεγάλη πυκνότητα στην hairline αλλά προς τα μέσα πιο αραιά νομίζω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

donk

Member
Δε το ξύρισα όλο το κεφάλι ώστε αν αποτύχει να ρίχνω τη χαίτη μπροστά:D Πλάκα κάνω, δε ξέρω, λογικά θα τα κόψω και τα υπόλοιπα τις επόμενες μέρες! Η κλινική χρεώνει 2.5 με 3 ευρώ το graft. Εγώ σε αυτή τη τιμή είχα μια μικρή έκπτωση ως ένα "εύκολο" περιστατικό και έχει και μια προσφορά που τρέχει τον Δεκέμβριο με δωρεάν το λέιζερ για το σπίτι για 4 μήνες. Αν υπολογίσουμε και τα ~200 παραπάνω μοσχεύματα που δεν χρεώθηκαν, θεωρώ ότι ήταν μια λογική τιμή για το σύνολο της υπηρεσίας που έλαβα (και δίπλα στο σπίτι μου)..
 

felaini

Active Member
Ευκολο Περιστατικο οποτε 2,5 με 3 ευρω το γκραφτ; Δηλαδη στα δυσκολα να πουλησουμε κανα σπιτι;; Οτι να ναι.. περιεργη τιμολογιακη πολιτικη..οχι ξεκαθαρη..κ ακριβη για τα σημερινα ελληνικα δεδομενα..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

donk

Member
Η τιμολογιακή τους πολιτική είναι 2.5 με 3 ευρώ, ανάλογα τη δυσκολία, το πλήθος κλπ. Άλλο να ναι μια repair και άλλο ένα παρθένο κεφάλι. Άλλο να βάλεις 1000 μοσχεύματα άλλο να βάλεις 4000. Εγώ το βρίσκω λογικό να μην υπάρχει fix τιμή. Φυσικά υπάρχουν πάντα οι διαφορές διαπραγματεύσεις και προσφορές σε όλες τις κλινικές που μπορεί να πετύχεις και κάτι καλύτερο ανάλογα και τη περίοδο..Θεωρώ ότι σε μικρό αριθμό grafts είναι και αστείο να παίζει σημαντικό ρόλο η τιμή στην επιλογή.Αντιλαμβάνομαι βέβαια ότι σε μεγάλο πλήθος μοσχευματων αλλάζει το πράγμα. Εμένα με φοβίζει η σκέψη να πάω σε ξένες κλινικές/super market και να πάρω ένα random αποτέλεσμα για να γλιτώσω 1000 ευρώ και να μην μπορώ ούτε να συνεννοηθω με το προσωπικό και να λείπω από την οικογένειά μου 4 5 μέρες.. Εκτός των άλλων, ήθελα οπωσδήποτε τη περίοδο του lockdown όπου τα ταξίδια είναι αδύνατα..
 

Stratos

Well-Known Member
Μακαρι να εχεις το αποτέλεσμα που θελεις, παντως δεν ειναι ολες οι κλινικες super market και η διαφορά στην τιμη δεν ειναι μονο 1000ευρω..
 
  • Like
Reactions: tol

ΛΕΣ

Active Member
Με όλο τον σεβασμό φίλε δεν μιλάς σαν πελάτης. Μιλάς σαν συνεργαζόμενο μέλος. Τι πάει να πει 2.5-3 ευρώ ανάλογα. Δηλαδή, εσένα σε είδαν και σου είπαν έτσι όπως σε κόβουμε είσαι για 2.5 με 3 ευρώ; Μισό ευρώ στα 2000 γκραφτ είναι 1000 ευρώ, οπότε για μένα καλύτερα να μην μιλάς έτσι. Επίσης, σε ρώτησε ένα άλλο μέλος πόσα έδωσες δεν σε ρώτησε πες μου την τεχνική διαπραγματεύσης σου, εσύ σχολιαστές προσφορές μίλησες για παζάρια μίλησες για 200 γκραφτς τσάμπα πόσα πλήρωσες δεν είδα να γράφεις. Μετά λες ότι αφού δεν μπορούσες να κάνεις ταξιδι και δεν ήθελες κλινική σούπερ μάρκετ έκανες εκεί μμ το οποίο είναι ακραίο τσουβαλιασμα. Καταλαβαίνω ότι όλοι εδώ περα φιλτράρουν οτιδήποτε λέγεται και μπορούν να καταλάβουν τι να κρατάνε και τι όχι από κάθε περιστατικό. Είμαι από τα μέλη που ποτέ δεν μπήκα σε αντιπαράθεση με τον γιατρό στο φόρουμ η με το ακαουντ της κλινικής γιατι μπορώ να διαχωρίσω τι να κρατήσω και τι να πετάξω από τα λεγόμενα του καθενός. Αλλά εσύ το έχεις παρακάνει. Αυτά φίλε μακάρι να έχεις ένα πολύ καλό αποτέλεσμα και να χαρείς την εμφάνιση σου.
 

aeratos28

Just aeratos
Με τα λεφτά που έδωσες εκεί που πήγες ,δεν θα πήγαινες σε σούπερ μάρκετ στο εξωτερικο..σε τοπ κλινικές θα πήγαινες με αποτελέσματα διαστημικά και όχι random..τώρα για το οικονομικο που λες και για σούπερ μάρκετ ,αν αναφέρεσαι σε αυτά που λέμε και εμείς σούπερ μάρκετ τότε θα σου κόστιζε περίπου 1500€ το ανώτερο και εκεί θα μιλάγαμε για random καταστάσεις..τις οποίες κάνεις εδώ μέσα δεν σκέφτεται και δεν προτείνει ποτέ και σε κανέναν..πάντως με τα λεφτά που έδωσες θα σου έβαζαν 3000 grafts και θα γίνουν τσιμέντο μπροστά ..θα άλλαζες δεκαετία προς τα πίσω..και μάλλον θα έπαιρνες και ρέστα από το ποσό που έδωσες..και μιλάω για Κύπρο τώρα σε αναγνωρισμένη κλινική με πολλά χρόνια σε πάρα πολύ καλά ως άψογα αποτελέσματα.
 

donk

Member
Άρχισαν οι θεωρίες συνωμοσίας τώρα, θα τη πληρώσω εγώ τη κόντρα σας με τον γιατρό.. Πήρα 4-5 προσφορές πριν αποφασίσω και φυσικά δε πήρα από άσχετες κλινικές. Η προσφορά που πήρα από Αναστασάκη ήταν στο μέσο όρο, φυσικά ήταν στο μέσο όρο λόγω ΚΑΙ λιγότερων graft που πρότεινε. Εγώ δεν είμαι αρνητικός και στα λιγότερα graft. Στη τελική δεν ήθελα να κάνω μαλλί τσιμέντο όπως λες και να γίνει παντού γνωστό ότι έκανα μεταμόσχευση. Προτίμησα τη λογική του Αναστασάκη. Επίσης random θεωρώ το αποτέλεσμα που θα πάρεις στον Βεκρη, random θα πάρεις και στον Ερντογάν, όταν κάνει 9 χειρουργεία τη μέρα, λογικό είναι. Δεν λέω απαραίτητα ότι δε θα ναι και καλό... Ήμουν πολύ κοντα στο να πάω Κύπρο, αλλά οικογενειακές υποχρεώσεις και covid, με απέτρεψαν. Επίσης στον κουμπάρο μου πχ που είναι στενά οικονομικά και θέλει αρκετά περισσότερα grafts, του χω πει να πάει Βεκρη. Οπότε όχι, δεν είμαι πληρωμένο μέλος της κλινικής.. Αν το επιθυμείτε ή θέλετε να με κάνετε το εξιλαστηριο θύμα της κόντρας σας, μπορώ να διακόψω τη παρουσίαση..

Σε αυτά που φαντάζομαι ενδιαφέρουν τον κόσμο, τη πρώτη βραδιά έχω ταλαιπωρηθεί απο πονοκέφαλο και είμαι σχετικά αϋπνος... Ίσως φταίνε και τα φάρμακα και η συχνοουρια από αυτά..
 

aeratos28

Just aeratos
Όταν λες κάποια πράγματα παίρνεις και κάποιες απαντήσεις.γιατι είστε τόσο ευαίσθητοι και αμέσως το παίρνετε σαν επίθεση δεν καταλαβαίνω..επίσης για ποια θεωρία συνομωσίας μιλάς?φαντάσματα βλέπετε?τεσπά την έκανες την επιλογή σου και τελείωσε.θα απαντήσεις στη μία ερώτηση που σου έγινε το πόσο κόστισε η το βλέπεις και αυτό σαν θεωρία συνομωσίας?
 

donk

Member
Ο φίλος παραπάνω με είπε συνεργαζόμενο μέλος της κλινικής, εκεί πήγαινε το θεωρία συνωμοσίας.

Αεράτε, χαλάρωσε λίγο με το υφάκι σου γιατί εγώ δεν ειμαι η κλινική να βγάζεις τα αποθυμένα σου. Με μεγάλη μου χαρά μπήκα με το που γύρισα απ τη κλινική, ακόμα ζαλισμένος σχεδόν, να σας το παρουσιάσω και βλέπω φοβερά μεγάλη εμπάθεια. Να το κοιτάξετε αυτό! Χαίρομαι να λέω πράγματα και να παίρνω απαντήσεις, αυτό λέγεται διάλογος! Δεν έγινα ποτέ ευαίσθητος ούτε βλέπω φαντάσματα. Μάλλον εσύ βλέπεις!

Και επειδή δε βλέπω να προχωράει το θέμα αν δεν ακούσετε τη τιμή, που κατά τη γνώμη μου στο περίπου την έχετε καταλάβει και δεν καταλαβαίνω στην εμμονή σας να την ακούσετε σε ακρίβεια εκατοντάδας, έδωσα ένα ποσό κοντά στην παρακάτω ανάλυση, περίπου στα μισά... Και έχω και 4 μήνες το λέιζερ σπίτι μου.

Βεκρής μιλούσε για 2.500 grafts με 1.5 = 3750
Κύπρος μιλούσε απο 2.500 grafts και πάνω (χαλαρά) με 2.1 = 5.250 +
BHR ίδια τιμή με Βεκρή.
Yaman 3500-3700 grafts = 3250€

Παμε παρακάτω τώρα;

Καθοριστικό ρόλο στην απόφασή μου έπαιξε και η κοντινή απόσταση από το σπίτι μου (με τα πόδια) και η δυνατότητα να το κάνω ακριβώς αυτη τη βδομάδα που ήθελα εν μέσω lockdown λόγω μιας έκτακτης αλλαγής στο πρόγραμμα στη δουλειά... Αν το άφηνα πάλι, ίσως να μην το έκανα και ποτέ και σε 1-2 χρονια να τα ξύριζα να φεύγαν και τα άσπρα που με τσαντίζουν o_O
 
Τελευταία επεξεργασία:

Giorgos-3

Well-Known Member
Ο φίλος παραπάνω με είπε συνεργαζόμενο μέλος της κλινικής, εκεί πήγαινε το θεωρία συνωμοσίας.

Αεράτε, χαλάρωσε λίγο με το υφάκι σου γιατί εγώ δεν ειμαι η κλινική να βγάζεις τα αποθυμένα σου. Με μεγάλη μου χαρά μπήκα με το που γύρισα απ τη κλινική, ακόμα ζαλισμένος σχεδόν, να σας το παρουσιάσω και βλέπω φοβερά μεγάλη εμπάθεια. Να το κοιτάξετε αυτό! Χαίρομαι να λέω πράγματα και να παίρνω απαντήσεις, δεν έγινα ποτέ ευαίσθητος ούτε βλέπω φαντάσματα. Μάλλον εσύ βλέπεις!

Και επειδή δε βλέπω να προχωράει το θέμα αν δεν ακούσετε τη τιμή, που κατά τη γνώμη μου στο περίπου την έχετε καταλάβει και δεν καταλαβαίνω στην εμμονή σας να την ακούσετε σε ακρίβεια εκατοντάδας, έδωσα 4.200 ευρώ. Αν υπολογίσουμε ότι τελικά δεν μπήκαν τα 2.000 που συμφωνήσαμε αλλά 2.250 περίπου, μου κόστισε 1.9 το graft και έχω και 4 μήνες το λέιζερ σπίτι μου. Φαντάζομαι ΔΕΝ ειναι τιμή που την δίνει εύκολα η κλινική, ίσως ήμουν τυχερός καθώς ήθελαν να γεμίσουν κενά από ακυρώσεις εξωτερικού. Στις πρώτες μου επικοινωνίες ήταν ακριβότερα, αλλά ενδεικτικά σας λέω ότι την έκλεισα τη προηγούμενη Πέμπτη για Τρίτη.

Βεκρής μιλούσε για 2.500 grafts με 1.5 = 3750
Κύπρος μιλούσε απο 2.500 grafts και πάνω (χαλαρά) με 2.1 = 5.250 +
BHR ίδια τιμή με Βεκρή.
Yaman 3500-3700 grafts = 3250€

ΟΚ με τη τιμή; Παμε παρακάτω τώρα; .....

Καθοριστικό ρόλο στην απόφασή μου έπαιξε και η κοντινή απόσταση από το σπίτι μου (με τα πόδια) και η δυνατότητα να το κάνω ακριβώς αυτη τη βδομάδα που ήθελα εν μέσω lockdown λόγω μιας έκτακτης αλλαγής στο πρόγραμμα στη δουλειά... Αν το άφηνα πάλι, ίσως να μην το έκανα και ποτέ.
Καλή επιτυχία φίλε μου. Να πάνε όλα καλά . Μην παρεξήγησε με τα μηνύματα δεν ειναι παράλογα απλά υπάρχει δυσπιστία για την εν λόγω κλινική κ όχι άδικα ....είσαι το δεύτερο ανεξάρτητο περιστατικό κ ελπίζω να μείνει έτσι... Ελπίζω δηλαδή να συνεχίσεις την παρουσίαση σου μέχρι το τέλος χωρίς να μεσολαβήσουν άλλοι κ να επιρεαστεις από άλλους που πολύ πιθανόν να σε ενοχλήσουν ....η ουσία του φόρουμ είναι ανεξάρτητες παρουσιάσεις απ' όλες τις κλινικές με απόψεις κ φωτός των μελών μόνοι τους και ανεπηρέαστα.
 

donk

Member
Καλή επιτυχία φίλε μου. Να πάνε όλα καλά . Μην παρεξήγησε με τα μηνύματα δεν ειναι παράλογα απλά υπάρχει δυσπιστία για την εν λόγω κλινική κ όχι άδικα ....είσαι το δεύτερο ανεξάρτητο περιστατικό κ ελπίζω να μείνει έτσι... Ελπίζω δηλαδή να συνεχίσεις την παρουσίαση σου μέχρι το τέλος χωρίς να μεσολαβήσουν άλλοι κ να επιρεαστεις από άλλους που πολύ πιθανόν να σε ενοχλήσουν ....η ουσία του φόρουμ είναι ανεξάρτητες παρουσιάσεις απ' όλες τις κλινικές με απόψεις κ φωτός των μελών μόνοι τους και ανεπηρέαστα.
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου!
Είμαι 100% ανεξάρτητος και όπως είπα παραπάνω, στον ίδιο μου τον κουμπάρο του έχω προτείνει Βεκρή! Αρχικά λόγω κόστους και οικονομικής του δυσκολίας (θέλει αρκετά πάνω από 3000 grafts), κατά δεύτερον γιατί δε θέλει να ταξιδέψει για χειουργείο και τρίτον φυσικά επειδή ξέρω ότι δεν έχει απαιτήσεις να γίνει....τσιμέντο!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα