ΤΥΡΚΑΛΑΣ 20/2/2023 ΑΔΥΝΑΜΗ ΔΟΤΡΙΑ.

montecristo

Well-Known Member
18 μέρες σήμερα η κοκκινίλα στη δότρια έχει καλυτερέψει αρκετά. Αυτό που με ανησυχεί είναι κάποιες φωτογραφίες που έβγαλα με μάκρο φακό στη λήπτρια και φαίνεται σαν να έχει πύον και γενικά πολυ περίεργο το δέρμα. Δεν ξέρω να είναι απλά στη διαδικασία της επούλωσης ακόμα η συμβαίνει κάτι άλλο. Θα πάω αύριο κ από την κλινική να το κοιτάξουν.
Ωραιος φίλε. Η δότρια όντως έχει βελτιωθεί ήδη πολυ σε σχέση με τις αρχικές φωτογραφίες και θα βελτιώνεται ακόμα περισσότερο, όσο περνάνε οι μερες, καθώς βρίσκεσαι μόλις στις 18 μέρες.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

JimKan1

Well-Known Member
Εμενα μου φαινεται πολυ περιεργη η ληπτρια. Ζουμαρισε λιγο στις εικονες να δεις. Ειδικα στην τελευταια το δερμα ειναι σαν να εχει σκασει παντου. Και σε καποιους θυλακες στη ριζα εχει πυον αμα δεις οπως φωτο 1 και 4.
δεν νομιζω πως ειναι πυον, και εμενα ετσι ακριβως φαινοταν στις 3 βδομαδες
 

saras

Member
Εμενα μου φαινεται πολυ περιεργη η ληπτρια. Ζουμαρισε λιγο στις εικονες να δεις. Ειδικα στην τελευταια το δερμα ειναι σαν να εχει σκασει παντου. Και σε καποιους θυλακες στη ριζα εχει πυον αμα δεις οπως φωτο 1 και 4.
Μία χαρά είσαι παιχταρά μου. Υπομονή και θα φτιάξουν όλα
 

petrospap

Active Member
Στην κλινική που το είδε ο γιατρός είπε ότι έχω 3-4 σπυράκια με πύον και μου δώσανε μια συνταγή λοσιόν να βάζω για ένα μήνα.
Επίσης έχω αρκετή ξηροδερμια και θα λούζομαι με fungoral μια με 2 φορές τη βδομάδα αλλά τις υπόλοιπες μέρες μου είπαν να σταματήσω το σαμπουάν για μωρά γιατί κανει πιο έντονη την ξηροδερμια και να λούζομαι με ένα ουδέτερο ph αλλά όχι παιδικό/για μωρά. Καμία πρόταση για τέτοιο σαμπουάν?
 

Disco

Well-Known Member
Στην κλινική που το είδε ο γιατρός είπε ότι έχω 3-4 σπυράκια με πύον και μου δώσανε μια συνταγή λοσιόν να βάζω για ένα μήνα.
Επίσης έχω αρκετή ξηροδερμια και θα λούζομαι με fungoral μια με 2 φορές τη βδομάδα αλλά τις υπόλοιπες μέρες μου είπαν να σταματήσω το σαμπουάν για μωρά γιατί κανει πιο έντονη την ξηροδερμια και να λούζομαι με ένα ουδέτερο ph αλλά όχι παιδικό/για μωρά. Καμία πρόταση για τέτοιο σαμπουάν?
Καλή επιτυχία φιλε. Και το fungoral ειναι για τη σμηγματοροικη δερματιτιδα, όχι για ξηροδερμία. Μόνος σου το παίρνεις ; Για τα αλλα σαμπουαν που λες πάρε κάποιο φαρμακευτικό για τριχόπτωση όπως της apivita, korres, priorin, frezyderm...
 

petrospap

Active Member
Καλή επιτυχία φιλε. Και το fungoral ειναι για τη σμηγματοροικη δερματιτιδα, όχι για ξηροδερμία. Μόνος σου το παίρνεις ; Για τα αλλα σαμπουαν που λες πάρε κάποιο φαρμακευτικό για τριχόπτωση όπως της apivita, korres, priorin, frezyderm...
Όχι από εκεί μου είπαν. Ευχαριστώ για τις προτάσεις.
 

Kostas144

Member
Στην κλινική που το είδε ο γιατρός είπε ότι έχω 3-4 σπυράκια με πύον και μου δώσανε μια συνταγή λοσιόν να βάζω για ένα μήνα.
Επίσης έχω αρκετή ξηροδερμια και θα λούζομαι με fungoral μια με 2 φορές τη βδομάδα αλλά τις υπόλοιπες μέρες μου είπαν να σταματήσω το σαμπουάν για μωρά γιατί κανει πιο έντονη την ξηροδερμια και να λούζομαι με ένα ουδέτερο ph αλλά όχι παιδικό/για μωρά. Καμία πρόταση για τέτοιο σαμπουάν?
Εχει πολλα με ουδετερο ph και σε σουπερ μαρκετ να πας θα βρεις ειχα παρει και εγω
 

bobby

Well-Known Member
Εγώ χρησιμοποιώ αυτό καθημερινά και είμαι πολύ ευχαριστημένος!

https://www.skroutz.gr/s/10914308/Apivita-Gentle-Daily-Chamomile-Honey-Σαμπουάν-Καθημερινής-Χρήσης-για-Όλους-τους-Τύπους-Μαλλιών-250ml.html?product_id=58933381&sponsored=true
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

petrospap

Active Member
Σημερα ειχα ραντεβου και με δερματολογο που μου ειχε δωσει κατι κρεμες για τη ληπτρια για να δει πως παει και ειδε οτι στο πανω μερος του κεφαλιου εχω θυλακιτιδα. Με την κλινικη που μιλησα μου ειπαν οτι η λοσιον που μου ειχαν γραψει ηταν για θυλακιτιδα, απο οτι ειδα ειναι η ιδια και με του μελους jhack11. Παρολα αυτα απο το Σαββατο που ξεκινησα να την βαζω ειδα οτι μου εχει κοκκινησει ληπτρια οπως φαινεται και στη φωτο ενω δεν ειχα καθολου κοκκινιλα τον τελευταιο καιρο. Ειναι σαν να επανηλθε η ερυθροτητα των πρωτων ημερων. Ισως λογω της κορτιζονης που εχει η λοσιον?
 

Συνημμένα

  • 333300917_2484255478388453_4598332956909121816_n.jpg
    333300917_2484255478388453_4598332956909121816_n.jpg
    110.6 KB · Προβολές: 135

petrospap

Active Member
Ειμαι στην 22η μερα και ηδη πεφτουν τριχες στο λουσιμο η οταν απλωνω την λοσιον με τα δαχτυλα. Ειναι φυσιολογικο απο τοσο νωρις?
 

JimKan1

Well-Known Member
Ειμαι στην 22η μερα και ηδη πεφτουν τριχες στο λουσιμο η οταν απλωνω την λοσιον με τα δαχτυλα. Ειναι φυσιολογικο απο τοσο νωρις?
εμενα που επεφταν απο την τριτη βδομαδα(21 μερες) εως και στο τριμηνο
 

petrospap

Active Member
Ρε μάγκες τι φάση με το μούδιασμα. Ακουμπάω το πάνω μέρος του κεφαλιού κ δν νιώθω τιποτα. ΔΕΝ έχουν πει grafts εκεί οπότε δν στέκει να είναι από κόψιμο νεύρων που γιατρεύονται με τον καιρό. Πώς γίνεται να έχει μουδιάσει εκεί? Η αναισθησία λογικά βγαίνει απτό σύστημα σε λίγες μέρες υποθέτω (άσε που δεν έγινε καν αναισθησία σε εκείνο το σημείο)
 

aeratos28

Just aeratos
Αρχικά,ΜΗΝ ακουμπάς καν το κεφάλι σου..μόνο όταν λούζεσαι.
Ρε μάγκες τι φάση με το μούδιασμα. Ακουμπάω το πάνω μέρος του κεφαλιού κ δν νιώθω τιποτα. ΔΕΝ έχουν πει grafts εκεί οπότε δν στέκει να είναι από κόψιμο νεύρων που γιατρεύονται με τον καιρό. Πώς γίνεται να έχει μουδιάσει εκεί? Η αναισθησία λογικά βγαίνει απτό σύστημα σε λίγες μέρες υποθέτω (άσε που δεν έγινε καν αναισθησία σε εκείνο το σημείο)
 

Lex-A

New Member
Ρε μάγκες τι φάση με το μούδιασμα. Ακουμπάω το πάνω μέρος του κεφαλιού κ δν νιώθω τιποτα. ΔΕΝ έχουν πει grafts εκεί οπότε δν στέκει να είναι από κόψιμο νεύρων που γιατρεύονται με τον καιρό. Πώς γίνεται να έχει μουδιάσει εκεί? Η αναισθησία λογικά βγαίνει απτό σύστημα σε λίγες μέρες υποθέτω (άσε που δεν έγινε καν αναισθησία σε εκείνο το σημείο)
Εμένα μου κράτησε το μούδιασμα κοντά μήνα. Οπότε μην αγχώνεσαι και στο 5μηνο που είμαι τωρα πάω καλά. Γενικά απέβαλλε το άγχος ότι είναι να γίνει θα γίνει.
 

montecristo

Well-Known Member
Εμένα μου κράτησε το μούδιασμα κοντά μήνα. Οπότε μην αγχώνεσαι και στο 5μηνο που είμαι τωρα πάω καλά. Γενικά απέβαλλε το άγχος ότι είναι να γίνει θα γίνει.
Εσύ που έκανες επέμβαση φίλε;

Πάντως έχει δίκιο ο φίλος από πανω μην αγχώνεσαι με το παραμικρό...ασε τα πράγματα να εξελιχθούν..
 
Μπλουζα