Όλες οι πληροφορίες για ντουταστερίδη (Avodart)

dim d

Well-Known Member
Δεν κοιταω την τιμη αλλα την ποιοτητα κι το consistency της δουλειας. Μια τιμη 1/ γκρ μπορει να ναι πανακριβη και μια τιμη στα 3 / γκρ μπορει να ειναι καλη.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nikoskiske

Member
Τι τιμή σου είπε?
Από ότι κατάλαβα δεν πάει με το graft αλλά με την μέρα επέμβασης.
6 χιλιάρικα μου είπε.
Οκ. Εγώ έχω 9 χιλιάρικα εισόδημα τον χρόνο οπότε το απέκλεισα αμέσως.
Αλλά υπάρχει πολύ κόσμος που δεν του είναι τίποτα τα 6κ και άνετα τα δίνει για να πάρει αποτέλεσμα οπότε πιστεύω ο συγκεκριμένος εκεί απευθύνεται και όχι στην μεσαία /χαμηλή τάξη.
Βέβαια επειδή έχει έρθει μόλις Ελλάδα δεν έχουμε αποτελέσματα εδώ στο φόρουμ.
Το μόνο που είδα είναι οι δικές του παρουσιάσεις που ήταν όντως εντυπωσιακές με πολύ υψηλούς λόγους γύρω στο 3.
Αν όντως κάνει τόσο καλή δουλειά και τα έχεις τα λεφτά απλά τα δίνεις. Δεν ψάχνεσαι ούτε για εξωτερικό ούτε για αμφιβόλου ποιότητας αποτελέσματα.
Με λίγα λόγια επειδή τον συμπάθησα τον συγκεκριμένο γιατρό. Μου φάνηκε ο πιο ντόμπρος επεξηγηματικος και ειλικρινής από τους άλλους που έχω πάει δεν θα τον κακολογησω σαν ακριβό. Απλά έχει άλλο πελατολόγιο.
 

nikoskiske

Member
εγω παντως κι το μελος FreeThinker νομιζω στο συνδυασμο φινα χ 5 κι ντουντα χ2 ειχα σεντινκ για 8 μηνες που δεν σταματαγε...θα προτεινα 4χ ντουντα
Δηλαδη dim με 4 Avodart την βδομάδα είδες αισθητή αλλαγή από το 5x2; παρατήρησες κάποια παρενέργεια; πόσο καιρό το ακολουθείς αυτό;
 

vlafo

Well-Known Member
Με λίγα λόγια επειδή τον συμπάθησα τον συγκεκριμένο γιατρό. Μου φάνηκε ο πιο ντόμπρος επεξηγηματικος και ειλικρινής από τους άλλους που έχω πάει δεν θα τον κακολογησω σαν ακριβό. Απλά έχει άλλο πελατολ
Ισχύει το επικυρώνω.
Άρα καλά σου είπα 3€ το g γιατί παραπάνω από 2000g δεν θα σου πρότεινε,ακριβώς γιατί παίζει με λόγους κοντά στο 3 και παραπάνω.
Έχει ομολογουμένως εντυπωσιακά αποτελέσματα.
 

Kostas97

Well-Known Member
Πάντως οι δυο πιο ακριβές κλινικες στην Ελλάδα έχουν τον τίτλο της ISHRS ή οπως λεγεται τελος πάντων. Ίσως να παίρνουν κάποια κατευθυνση και από εκεί για μια συγκεκριμένη τιμολογιακή πολιτική ασχέτως χώρας;;

**τυπου θεμιτος ανταγωνισμός.
 

vlafo

Well-Known Member
Όχι Κώστα
Ζούμε σε ελεύθερη αγορά και προφανώς καθορίζει τον τιμοκατάλογο του ο Γιατρός,με βάση αυτό που κρίνει και αξιολογεί ο ίδιος και μόνο στην κλινική του.
Στην τελική όμως αυτό που μετράει είναι το αποτέλεσμα που προσφέρει και τόσο το κοστολογεί.
Και πίστεψέ με,σε αυτόν τον κλάδο αυτό πληρώνεται ακριβά εάν και εφόσον είναι υψηλών προδιαγραφών.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dim d

Well-Known Member
Δηλαδη dim με 4 Avodart την βδομάδα είδες αισθητή αλλαγή από το 5x2; παρατήρησες κάποια παρενέργεια; πόσο καιρό το ακολουθείς αυτό;
δεν ειχα καμια παρενεργεια σε φινα με ντουντα αλλα ενα μονιμο σεντινκ...το σχημα το ειχα για 9 μηνες περιπου...αποφασισα απλα καποια στιγμη να γυρισω για λογους ανεσης κι οικονομικου αποκλειστικα στην ντουντα.
 

orange

Member
καλημερα
ειμαι 39 με norwood 3
το 2013, oπου γινοταν απο n2 σε n3, και αρχισε να με ανησυχει το θεμα βρηκα το site.
ετσι δοκιμασα fungoral αλλα το σταματησα εξαιτιας του πολυ λιπαρου μαλλιου μου με λεπτη ισια τριχα και καστανοξανθη, που το εκανε να λιγδωνει οποτε και εδειχνε ασχημα. Επισης για αυτο δεν προχωρησα ουτε σε minox, αφου διαβαζα οτι και αυτο επιβαρυνει.
Τωρα ομως, που εχουν προχωρησει ακομη πισω οι κροταφοι και εχει αραιωσει επισης το μπροστα επανω, ειμαι αποφασισμενος να προσωρησω σε θεραπεια. Θα προτιμουσα μμ αλλα τα οικονομικα δεν εξυπηρετουν, τουλαχιστον προς το παρων. Οποτε, παρολο που διαβασα και τις 36 σελιδες για το avodart, ειμαι προβληματισμενος σε ποια απο τις δυο ουσιες να παω, ντουταστεριδη ή φιναστεριδη.
Δυστυχως δεν βρηκα εδω, στο παρων θρεντ, αρκετες γνωμες και εντυπωσεις που ηλπιζα πως θα βρω για τις συνεπειες-παρενεργειες της ντουτα ωστε να καταληξω καπου, περα απο κατι αρκετα ανησυχητικες του tropheus και καποιες εντελως καθησυχαστικες του Georx απο την αλλη.
Και βεβαια ενα ευχαριστω σε ολους σας που εχετε συμμετασχει στο site για την συνεισφορα σας στην ενημερωση
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
καλημερα
ειμαι 39 με norwood 3
το 2013, oπου γινοταν απο n2 σε n3, και αρχισε να με ανησυχει το θεμα βρηκα το site.
ετσι δοκιμασα fungoral αλλα το σταματησα εξαιτιας του πολυ λιπαρου μαλλιου μου με λεπτη ισια τριχα και καστανοξανθη, που το εκανε να λιγδωνει οποτε και εδειχνε ασχημα. Επισης για αυτο δεν προχωρησα ουτε σε minox, αφου διαβαζα οτι και αυτο επιβαρυνει.
Τωρα ομως, που εχουν προχωρησει ακομη πισω οι κροταφοι και εχει αραιωσει επισης το μπροστα επανω, ειμαι αποφασισμενος να προσωρησω σε θεραπεια. Θα προτιμουσα μμ αλλα τα οικονομικα δεν εξυπηρετουν, τουλαχιστον προς το παρων. Οποτε, παρολο που διαβασα και τις 36 σελιδες για το avodart, ειμαι προβληματισμενος σε ποια απο τις δυο ουσιες να παω, ντουταστεριδη ή φιναστεριδη.
Δυστυχως δεν βρηκα εδω, στο παρων θρεντ, αρκετες γνωμες και εντυπωσεις που ηλπιζα πως θα βρω για τις συνεπειες-παρενεργειες της ντουτα ωστε να καταληξω καπου, περα απο κατι αρκετα ανησυχητικες του tropheus και καποιες εντελως καθησυχαστικες του Georx απο την αλλη.
Και βεβαια ενα ευχαριστω σε ολους σας που εχετε συμμετασχει στο site για την συνεισφορα σας στην ενημερωση
Kαλημέρα, ορισμένες εξετάσεις αίματος κάνε και αν όλα είναι καλά θα αρχίσεις με τη φιναστερίδη. Πιο μετά η ντουτα και ΑΝ κριθεί απαραίτητο. Για να είσαι μόνο NW3 στα 40 σου ενώ το θέμα το έχεις κοντά στην δεκαετία τώρα σημαίνει ότι εξελίσσεται με ρυθμούς χελώνας η όλη φάση οπότε η φίνα είναι υπεραρκετή για να σου εξασφαλίσει το υπάρχον μαλλί σε καλύτερη κατάσταση από την τωρινή για αρκετά χρόνια.
 

orange

Member
Kαλημέρα, ορισμένες εξετάσεις αίματος κάνε και αν όλα είναι καλά θα αρχίσεις με τη φιναστερίδη. Πιο μετά η ντουτα και ΑΝ κριθεί απαραίτητο. Για να είσαι μόνο NW3 στα 40 σου ενώ το θέμα το έχεις κοντά στην δεκαετία τώρα σημαίνει ότι εξελίσσεται με ρυθμούς χελώνας η όλη φάση οπότε η φίνα είναι υπεραρκετή για να σου εξασφαλίσει το υπάρχον μαλλί σε καλύτερη κατάσταση από την τωρινή για αρκετά χρόνια.
Καλημέρα. Ναι, αυτη ειναι μια πρώτη σκέψη που μου έρχεται και μενα συνυπολογιζοντας τα παρακάτω. Μια δεύτερη ομως που με κάνει να το ξανασκεφτομαι ειναι οτι: αφου θα μπω σε ουσια, γιατί να μην μπω σε μια που θα καλύπτει μεγαλύτερο ποσοστό της πρώτης αιτίας που με κανει να χανω τα μαλλια, δηλαδή -αντιγραφω από βικι- ισοένζυμο τύπου 5α-αναγωγάσης και τύπου Ι φτάνει στο 65-70% ενω η ντουτα στο 99% και επισης η ντουτα καλύπτει και το αλλο ισοενζυμο τυπου ΙΙ που η φινα δεν καλύπτει; Και εντάξει, σκέφτομαι πως "ξεκινάς με την φινα και στο χρονο επανω, δυο χρόνια, αν δεις οτι δεν σε ικανοποιεί πας σε ντουτα, αλλα και εδω λεω να μην χασω δυο χρόνια με κατι "δεύτερο" ενω θα ημουν επαρκως καλυμμενος με την ντουτα.
Υγ. Το θεμα το εχω απο τα 20 που ηδη προχωρουσα σε n2. Στα 30 εμπαινα σε n3.
 
Τελευταία επεξεργασία:

thatcher

Active Member
@dim d Δημήτρη, εφόσον πλέον χρησιμοποιείς μόνιμα ντουτα περνώντας σταδιακά από φίνα σε φίνα+ντουτα σχήματα θα μπορούσες να σημειώσεις σε ένα ποστ εάν σου είναι εύκολο τη πορεία βήμα βήμα ( εάν την έχεις καταγεγραμμένη κάπου ή εάν τη θυμάσαι ) και τι διαφορές είδες μέχρι να φτάσεις στο τελικό σχήμα ντουτα 3 φορές τη βδομάδα αν θυμάμαι σωστά που ανέφερες σε κάποιο ποστ σου;
Κάνω μια μικρή έρευνα και θα με βοηθούσε και η δική σου πορεία. Ευχαριστώ
 

Marios1982

Well-Known Member
@dim d Δημήτρη, εφόσον πλέον χρησιμοποιείς μόνιμα ντουτα περνώντας σταδιακά από φίνα σε φίνα+ντουτα σχήματα θα μπορούσες να σημειώσεις σε ένα ποστ εάν σου είναι εύκολο τη πορεία βήμα βήμα ( εάν την έχεις καταγεγραμμένη κάπου ή εάν τη θυμάσαι ) και τι διαφορές είδες μέχρι να φτάσεις στο τελικό σχήμα ντουτα 3 φορές τη βδομάδα αν θυμάμαι σωστά που ανέφερες σε κάποιο ποστ σου;
Κάνω μια μικρή έρευνα και θα με βοηθούσε και η δική σου πορεία. Ευχαριστώ
εαν κάποιος είναι χρήστης φινας για 1-2 χρόνια με καλά αποτελέσματα, έχει νόημα να πάει κ σε ντουτα μήπως για τυχόν ακόμα καλύτερα, η όχι;
 

dim d

Well-Known Member
Hμουν σε ταξιδι για αυτο κι σας απαντω αργοπορημενα. Ειχα φοβηθει με οσα ακουγα για φινα κι αργησα να ξεκινησω οταν πια ειχα ανεβει αρκετα νορ στο κραουν, το 2019. Επαιρνα σταθερα για ενα ετος φινα, με τοεδαφος να υποχωρει κι λογω μια θυλακιτιδας που με παιδευε για τουλαχιστον ενα εξαμηνο. Οταν καθαρισε αυτο, συνεχισα αλλο ενα εξαμηνο φινα κι εβαζα σιγα σιγα μια ντουντα την βδομαδα. Περιπου ενα χρονο τωρα ειμαι μονιμα ντουντα με 3/3,5 μγ την βδομαδα κι τωρα βλεπω μια σταθεροποιηση πια οχι κατι παραπανω. Την προτιμησα λογω κι αποτελεσματικοτητας κι τιμης σε σχεση με φινα. Συνεχιζω κι με μινοξ αλλα την αφαιρω σιγα σιγα.
 

basilistheo

New Member
εαν κάποιος είναι χρήστης φινας για 1-2 χρόνια με καλά αποτελέσματα, έχει νόημα να πάει κ σε ντουτα μήπως για τυχόν ακόμα καλύτερα, η όχι;
κι εγώ το ίδιο δίλημμα έχω, αν έχει κάποιος προσωπική εμπειρία ας απαντήσει
 

dlazaros

Well-Known Member
κι εγώ το ίδιο δίλημμα έχω, αν έχει κάποιος προσωπική εμπειρία ας απαντήσει
Χρήστης φίνας τα τελευταία 2-3 χρόνια με διακοπές και χρήστης ντούτας εδω και 5 εβδομάδες. Αν παίρνεις φίνα και έχεις σταματήσει την τριχόπτωση και έχεις επανέρθει σε καλό σημείο τότε μείνε εκεί. Αν περιμένεις επανέκφυση απο την ντούτα θα περιμένεις άδικα, καλύτερα να προσθέσεις μινόξ αμα θέλεις επανέκφυση αλλιώς διορθωτική ΜΜ. Η ντούτα είναι για βελτίωση στην διάμετρο της τρίχας και ισως κάποια επαναφορά μετά απο 1-2 χρόνια φίνα ή αν δεν έχει σταματήσει η τριχόπτωση με την φίνα οπότε πάς σε κάτι δυνατότερο για να το πετύχεις όπως η ντούτα. Κάποιοι έχουν ευαισθησία και στο τύπου 1 ένζυμο που το πιάνει μόνο η ντούτα για αυτό βλέπεις οτι κάποιοι παίρνουν 6 μέρες φίνα και μια μέρα ντούτα για να τα καλύψουν όλα.
 
Μπλουζα