Συζήτηση για το φόρουμ και το μέλλον του

Georgie

Well-Known Member
Φίλε georgie δεν τσακώνομαι απλά εξηγώ ότι ένας καλός παίκτης υψηλής ποιότητας θα βελτιώσει όσους συναναστραφεί μόνο και μόνο μεταφέροντας τις παραστάσεις του......
Καλά πλάκα κάνω
Αλλά ρε φίλε να σου πω !
Αν ο Ριμπο έπαιζε στην ομάδα μου την ΑΕΚ τελευταία πιστεύεις εσύ ότι θα μάθαινε ο Μπακάκης να κάνει κοντρόλ κανονικό και όχι με το καλάμι?
Εγώ όχι !
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

chris1908

Member
Καλά πλάκα κάνω
Αλλά ρε φίλε να σου πω !
Αν ο Ριμπο έπαιζε στην ομάδα μου την ΑΕΚ τελευταία πιστεύεις εσύ ότι θα μάθαινε ο Μπακάκης να κάνει κοντρόλ κανονικό και όχι με το καλάμι?
Εγώ όχι !
Αν και άσχετο με το νήμα θα σου απαντήσω και δεν θα επανέλθω γιατί χαλάμε το νήμα, επειδή από χόμπι ασχολούμαι με τον ομαδικό αθλητισμό σε επίπεδο προπονητή, θα σου πω ότι ένας πολύ ποιοτικός παίκτης μπορεί να προσφέρει ποικιλοτρόπος σε μια ομάδα και στο ψυχολογικό κομμάτι και να είσαι σίγουρος ότι οι χαμηλότερης ποιότητας παίκτες σίγουρα θα προσπαθήσουν παραπάνω με την παρουσία του. Δεν θα γίνουν οι ριβάλντο αλλά θα προσπαθούν περισσότερο στο ταβάνι τους.....
 

Georgie

Well-Known Member
Αν και άσχετο με το νήμα θα σου απαντήσω και δεν θα επανέλθω γιατί χαλάμε το νήμα, επειδή από χόμπι ασχολούμαι με τον ομαδικό αθλητισμό σε επίπεδο προπονητή, θα σου πω ότι ένας πολύ ποιοτικός παίκτης μπορεί να προσφέρει ποικιλοτρόπος σε μια ομάδα και στο ψυχολογικό κομμάτι και να είσαι σίγουρος ότι οι χαμηλότερης ποιότητας παίκτες σίγουρα θα προσπαθήσουν παραπάνω με την παρουσία του. Δεν θα γίνουν οι ριβάλντο αλλά θα προσπαθούν περισσότερο στο ταβάνι τους.....
Αν το κατάφερνε αυτό ( με το Μπακάκη)
Σειρά στο Netflix θα το γύριζαν
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Καλά πλάκα κάνω
Αλλά ρε φίλε να σου πω !
Αν ο Ριμπο έπαιζε στην ομάδα μου την ΑΕΚ τελευταία πιστεύεις εσύ ότι θα μάθαινε ο Μπακάκης να κάνει κοντρόλ κανονικό και όχι με το καλάμι?
Εγώ όχι !

Αδόκιμο το παράδειγμα. Άλλο το ταλέντο και τα personal skills και άλλο η γνώση. Η γνώση μια χαρά μπορεί να μεταδοθεί και να τους βελτιώσει.
 

Georgie

Well-Known Member
Αδόκιμο το παράδειγμα. Άλλο το ταλέντο και τα personal skills και άλλο η γνώση. Η γνώση μια χαρά μπορεί να μεταδοθεί και να τους βελτιώσει.
Τι απαντάς σε μένα ?
Μια χαρά το εξήγησα
Αφού τα παλικάρια μίλησαν για Ριβάλντο.
Αν μιλούσαν για bill Gates θα είχες δίκιο
Το.ταλεντο μόνο να το βελτιώσεις μπορείς
Να το αποκτήσεις ως αμπαλος αποκλείεται.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Σωστά, εσένα σε πήρε η μπάλα σαν τελευταίος στην σειρά αναπαραγωγής της παρομοίωσης.
 

chris1908

Member
Τι απαντάς σε μένα ?
Μια χαρά το εξήγησα
Αφού τα παλικάρια μίλησαν για Ριβάλντο.
Αν μιλούσαν για bill Gates θα είχες δίκιο
Το.ταλεντο μόνο να το βελτιώσεις μπορείς
Να το αποκτήσεις ως αμπαλος αποκλείεται.
Georgie είσαι λάθος, το ταλέντο θα σου ανοίξει το δρόμο, στην πορεία ποτίζεσαι με γνώση και εμπειρία....με το ταλέντο μόνο δεν πας μακριά, συνεπώς μπορεί να δεις καλούς επαγγελματίες που δεν είχαν μεγάλο ταλέντο αλλά δούλεψαν και έμαθαν δίπλα σε υψηλής ποιότητας προπονητες, δασκάλους κ.α. ( ανάλογα το είδος....) και πορεύτηκαν φτάνωντας ψηλά.....μπορώ να σου απαριθμίσω άπειρα ταλέντα που δεν έκαναν ούτε το μισό από τον αγαπημένο σου μπακάκη....... :)
 

Aldo

Well-Known Member
Εγώ που έχω υπάρξει εκπαιδευτικός λοιπόν μπορώ να σας πω με βεβαιότητα πως σε σχεδον όλους εκεινους που τα ξέραν όλα (νόμιζαν) δε μπόρεσα να τους βοηθήσω να φτάσουν στο επίπεδο που φτάσαν άλλοι που ήρθαν αρχάριοι .
Ξέρεις αυτός που είναι γεμάτος/γαματος δεν έχει χώρο για αλλα …
Αυτό δε σημαίνει βέβαια ότι αυτοι στους οποίους αναφέρεστε ανήκουν στη παραπάνω κατηγορία!
 

Georgie

Well-Known Member
Georgie είσαι λάθος, το ταλέντο θα σου ανοίξει το δρόμο, στην πορεία ποτίζεσαι με γνώση και εμπειρία....με το ταλέντο μόνο δεν πας μακριά, συνεπώς μπορεί να δεις καλούς επαγγελματίες που δεν είχαν μεγάλο ταλέντο αλλά δούλεψαν και έμαθαν δίπλα σε υψηλής ποιότητας προπονητες, δασκάλους κ.α. ( ανάλογα το είδος....) και πορεύτηκαν φτάνωντας ψηλά.....μπορώ να σου απαριθμίσω άπειρα ταλέντα που δεν έκαναν ούτε το μισό από τον αγαπημένο σου μπακάκη....... :)
Καλά το να δουλέψεις σκληρά να πάρεις γνώση και να βελτιωθείς μέσα στα χρόνια ισχύει . Δε διαφωνεί κανείς .
Όλοι λίγο πολύ αυτό κάναμε κανουμε .στη ζωή μας.

Το χάρισμα και το ταλέντο όμως είναι άλλο πράγμα φίλε . Τελείως διαφορετικό .
Κορυφαίος σε οτιδήποτε μόνο με δουλειά και προσπάθεια δε γίνεσαι.

Αν έχεις όμως και το χάρισμα, γίνεσαι.
Πάλι με δουλειά και προσπάθεια..

Αλλά αν είσαι αμπαλος, είσαι αμπαλος
End the story
 

Troufas

Active Member
Καλησπέρα σε όλους.

Ωραια και γονιμη κουβέντα. Θα ηθελα να καταθέσω και εγω με τη σειρα μου την προσωπικη μου αποψη:

1) Η αίσθηση που αποκομίζεις από τη δια ζωσης παρατήρηση ενός μεταμοσχευμενου περιστατικου είναι τελείως διαφορετική από τη φωτογραφική του αποτύπωση, ακόμα και εάν δεν υπάρχει δόλος. Έχω δει από κοντά περιστατικά που τα θεωρούσα πολυ υψηλού επιπέδου, αλλα δεν ήταν, καθώς και το αντίστροφο.
Η βοήθεια λοιπον στα μέλη του φόρουμ που σκεφτονται να επιλεξουν γιατρό και στρατηγική, μπορεί να δωθει και μεσω των ανεξαρτητων παρουσιασεων, αλλα και μεσω κατ'ιδίαν συναντήσεων. Ας είμαστε διαθέσιμοι λοιπον εφόσον κάποιο μέλος το ζητήσει, να διαθέσουμε 10 λεπτά για να συναντηθούμε δια ζωσης. Βοηθάει το μελος που σκεφτεται να κανει μεταμόσχευση στο να βάλει τον πήχη σε ένα πραγματικό ύψος, να ξέρει τι μπορεί να περιμένει και να λύσει απορίες.
Ίσως και μια γενική συνάντηση των μελών του φόρουμ για μια μπυρα (βραδακι με σκια ), δε θα ήταν κακή ιδέα.

2) Ωραία η ιδέα των verified παρουσιάσεων, αρκεί να μην δημιουργηθεί ένα forum 2 ταχυτήτων. Να μη σημαίνει δηλαδη ότι ένα άτομο που εχει τη διάθεση να κανει το δυνατόν μια ανεξάρτητη παρουσιαση, αλλα δεν έχει το χρόνο ή τη δυνατότητα να έρθει για επιπλεον μετρήσεις/αξιολόγηση, οτι δεν είναι ενα αξιόπιστο αποτέλεσμα.

3) Γνωμη μου ειναι οτι σε περίπτωση αξιολόγησης verified αποτελεσμάτων θα πρέπει να δημιουργηθεί μια ομάδα που θα το κάνει αυτό, εφοσον υπάρχει θέληση και από άλλα έμπειρα μέλη. Μην παρεξηγηθώ @CVIAL , δεν αμφισβητώ επ ουδενί την καλη σου πρόθεση, την κρίση σου,την ακεραιότητα σου και την προστιθέμενη αξία σου στο φόρουμ, αλλά καλό είναι να υπάρχει πολυφωνία και εναλλαξιμοτητα. Στο τελος της ημέρας, είμαστε αρκετοί πλέον και δεν ξέρω πως τα προλαβαίνεις όλα!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

oreo

Well-Known Member
Οι παρουσιάσεις το τελευταίο διάστημα (με την βοήθεια των αγαπητών πρωτεϊνούχων αυγών).

  1. Να εδώ ο Μιχάλης όταν πρωτοήρθε στην κλινική μας.
  2. Επειδή είμαστε γαμάτοι καταφέραμε να εξάγουμε κάθε safe τριχοθυλάκιο , αλλά δυστυχώς δεν μπορούμε να μοιραστούμε στοιχεία, διότι ως μη ιατροί είστε ακατάλληλοι να τα ερμηνεύσετε.
  3. Η υπεργαματοσύνη μας φαίνεται σε αυτή την φώτο που ο Μιχάλης απέκτησε μαλλιά και χτύπησε το γκομενάκι
Τα μέλη απορούν, σπάνε το κεφάλι τους, απάντηση επι της μετ δεν παίρνουν, οπότε αρχίζουν τα σχόλια.
Αρνητικά σχόλια χωρίς την επίδειξη αστυνομικής ταυτότητας, απολυτηρίου στρατού και συστάσεις εργοδοτών της τελευταίας 10 ετίας, δεν γίνονται δεκτά, οπότε το νήμα κλειδώνεται αφού έχει βομβαρδιστεί.

Μενουν φιμωμένα τα
αυγουλάκια τα καημένα.
 

Συνημμένα

  • 75643888.jpg
    75643888.jpg
    20.9 KB · Προβολές: 47
  • stock-photo-couple-cute-egg-face-easter-man-woman-creative-painted-eggs-c8e6c9a0-5bf5-4ca2-a2e...jpg
    stock-photo-couple-cute-egg-face-easter-man-woman-creative-painted-eggs-c8e6c9a0-5bf5-4ca2-a2e...jpg
    37.2 KB · Προβολές: 44
  • 190694ed3a71dea622b32fee8d9ff189.jpg
    190694ed3a71dea622b32fee8d9ff189.jpg
    82.6 KB · Προβολές: 45
  • eggs-painted-faces-medical-masks-different-179733233.jpg
    eggs-painted-faces-medical-masks-different-179733233.jpg
    184.2 KB · Προβολές: 49

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Καλησπέρα σε όλους.

Ωραια και γονιμη κουβέντα. Θα ηθελα να καταθέσω και εγω με τη σειρα μου την προσωπικη μου αποψη:

1) Η αίσθηση που αποκομίζεις από τη δια ζωσης παρατήρηση ενός μεταμοσχευμενου περιστατικου είναι τελείως διαφορετική από τη φωτογραφική του αποτύπωση, ακόμα και εάν δεν υπάρχει δόλος. Έχω δει από κοντά περιστατικά που τα θεωρούσα πολυ υψηλού επιπέδου, αλλα δεν ήταν, καθώς και το αντίστροφο.
Η βοήθεια λοιπον στα μέλη του φόρουμ που σκεφτονται να επιλεξουν γιατρό και στρατηγική, μπορεί να δωθει και μεσω των ανεξαρτητων παρουσιασεων, αλλα και μεσω κατ'ιδίαν συναντήσεων. Ας είμαστε διαθέσιμοι λοιπον εφόσον κάποιο μέλος το ζητήσει, να διαθέσουμε 10 λεπτά για να συναντηθούμε δια ζωσης. Βοηθάει το μελος που σκεφτεται να κανει μεταμόσχευση στο να βάλει τον πήχη σε ένα πραγματικό ύψος, να ξέρει τι μπορεί να περιμένει και να λύσει απορίες.
Ίσως και μια γενική συνάντηση των μελών του φόρουμ για μια μπυρα (βραδακι με σκια ), δε θα ήταν κακή ιδέα.

2) Ωραία η ιδέα των verified παρουσιάσεων, αρκεί να μην δημιουργηθεί ένα forum 2 ταχυτήτων. Να μη σημαίνει δηλαδη ότι ένα άτομο που εχει τη διάθεση να κανει το δυνατόν μια ανεξάρτητη παρουσιαση, αλλα δεν έχει το χρόνο ή τη δυνατότητα να έρθει για επιπλεον μετρήσεις/αξιολόγηση, οτι δεν είναι ενα αξιόπιστο αποτέλεσμα.

3) Γνωμη μου ειναι οτι σε περίπτωση αξιολόγησης verified αποτελεσμάτων θα πρέπει να δημιουργηθεί μια ομάδα που θα το κάνει αυτό, εφοσον υπάρχει θέληση και από άλλα έμπειρα μέλη. Μην παρεξηγηθώ @CVIAL , δεν αμφισβητώ επ ουδενί την καλη σου πρόθεση, την κρίση σου,την ακεραιότητα σου και την προστιθέμενη αξία σου στο φόρουμ, αλλά καλό είναι να υπάρχει πολυφωνία και εναλλαξιμοτητα. Στο τελος της ημέρας, είμαστε αρκετοί πλέον και δεν ξέρω πως τα προλαβαίνεις όλα!

Μα αυτή είναι και η επιδίωξη μου, να υπάρχει πολυφωνία αρκεί να βασίζεται σε πραγματικά δεδομένα και σε αντικειμενική κρίση πέρα από συμπάθειες ή αντιπάθειες σε πρόσωπα. Εδώ χρειαζόμαστε λίγο δουλειά ακόμα. Μακάρι να το βελτιώσουμε, θα βοηθούσε πολύ, θα έκανε τα πράγματα πολύ ευκολότερα. Η ιδέα των δια ζώσης συναντήσεων μεταξύ μελών είναι εξαιρετική αφού κάποιος μπορεί να δει ένα περιστατικό από κοντά έτσι ώστε να καταλάβει περισσότερα για τον γιατρό που θα ήθελε να επιλέξει.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Καλά το να δουλέψεις σκληρά να πάρεις γνώση και να βελτιωθείς μέσα στα χρόνια ισχύει . Δε διαφωνεί κανείς .
Όλοι λίγο πολύ αυτό κάναμε κανουμε .στη ζωή μας.

Το χάρισμα και το ταλέντο όμως είναι άλλο πράγμα φίλε . Τελείως διαφορετικό .
Κορυφαίος σε οτιδήποτε μόνο με δουλειά και προσπάθεια δε γίνεσαι.

Αν έχεις όμως και το χάρισμα, γίνεσαι.
Πάλι με δουλειά και προσπάθεια..

Αλλά αν είσαι αμπαλος, είσαι αμπαλος
End the story

Μακάρι το πρόβλημα μας να ήταν να γίνει κάποιος κορυφαίος. Στον τόπο της Φαιδράς πορτοκαλέας το πολύ καλός θα ήταν σωτήριο.
 

montecristo

Well-Known Member
Καλησπέρα σε όλους.

Ωραια και γονιμη κουβέντα. Θα ηθελα να καταθέσω και εγω με τη σειρα μου την προσωπικη μου αποψη:

1) Η αίσθηση που αποκομίζεις από τη δια ζωσης παρατήρηση ενός μεταμοσχευμενου περιστατικου είναι τελείως διαφορετική από τη φωτογραφική του αποτύπωση, ακόμα και εάν δεν υπάρχει δόλος. Έχω δει από κοντά περιστατικά που τα θεωρούσα πολυ υψηλού επιπέδου, αλλα δεν ήταν, καθώς και το αντίστροφο.
Η βοήθεια λοιπον στα μέλη του φόρουμ που σκεφτονται να επιλεξουν γιατρό και στρατηγική, μπορεί να δωθει και μεσω των ανεξαρτητων παρουσιασεων, αλλα και μεσω κατ'ιδίαν συναντήσεων. Ας είμαστε διαθέσιμοι λοιπον εφόσον κάποιο μέλος το ζητήσει, να διαθέσουμε 10 λεπτά για να συναντηθούμε δια ζωσης. Βοηθάει το μελος που σκεφτεται να κανει μεταμόσχευση στο να βάλει τον πήχη σε ένα πραγματικό ύψος, να ξέρει τι μπορεί να περιμένει και να λύσει απορίες.
Ίσως και μια γενική συνάντηση των μελών του φόρουμ για μια μπυρα (βραδακι με σκια ), δε θα ήταν κακή ιδέα.

2) Ωραία η ιδέα των verified παρουσιάσεων, αρκεί να μην δημιουργηθεί ένα forum 2 ταχυτήτων. Να μη σημαίνει δηλαδη ότι ένα άτομο που εχει τη διάθεση να κανει το δυνατόν μια ανεξάρτητη παρουσιαση, αλλα δεν έχει το χρόνο ή τη δυνατότητα να έρθει για επιπλεον μετρήσεις/αξιολόγηση, οτι δεν είναι ενα αξιόπιστο αποτέλεσμα.

3) Γνωμη μου ειναι οτι σε περίπτωση αξιολόγησης verified αποτελεσμάτων θα πρέπει να δημιουργηθεί μια ομάδα που θα το κάνει αυτό, εφοσον υπάρχει θέληση και από άλλα έμπειρα μέλη. Μην παρεξηγηθώ @CVIAL , δεν αμφισβητώ επ ουδενί την καλη σου πρόθεση, την κρίση σου,την ακεραιότητα σου και την προστιθέμενη αξία σου στο φόρουμ, αλλά καλό είναι να υπάρχει πολυφωνία και εναλλαξιμοτητα. Στο τελος της ημέρας, είμαστε αρκετοί πλέον και δεν ξέρω πως τα προλαβαίνεις όλα!
Αν όντως προχωρήσει η ιδέα με το "verified", όντως είναι μια πολύ Καλή ιδέα αυτό με την δημιουργία μιας επιτροπής που θα αξιολογεί τα αποτελέσματα και να υπάρχουν και αναπληρωματικά μέλη της επιτροπής σε περίπτωση απουσίας μελών της επιτροπής. Έτσι θα αποφευχθούν και τυχόν παράπονα ότι συγκεκριμένες κλινικές ή γιατροί ευνοούνται και αβαντάρονται σε βάρος άλλων ή οτι δεν υπάρχει η ιδια αυστηρότητα στα περιστατικά και σίγουρα μια πολυφωνία και εναλλαγή απόψεων μεταξύ της επιτροπής θα βοηθήσει στη λήψη σωστών αποφάσεων.

Επίσης το verified να μη θεωρείται πανάκεια όπως λες. Καθώς μπορεί κάποια μέλη παρότι κάνουν μια παρουσίαση στα σωστά πρότυπα να μην έχουν τον χρόνο ή να αδυνατούν να παρευρεθούν για μετρήσεις οπότε δεν θα σημαίνει οτι δεν είναι αξιόπιστοι καθώς η παρουσίαση τους θα είναι και σε πραγματικό χρόνο αλλά και με το κατάλληλο φωτογραφικό υλικό οπότε θα βοηθάει στο να βγουν συμπεράσματα όπως γίνεται εξάλλου και στα φόρουμ του εξωτερικού που δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο με το verified, γιατί αλλιώς θα αποθαρρύνονται πολλά μέλη να κάνουν παρουσίαση και θα μειωθούν οι ανεξάρτητες παρουσιάσεις.
 

Aldo

Well-Known Member
Μακάρι το πρόβλημα μας να ήταν να γίνει κάποιος κορυφαίος. Στον τόπο της Φαιδράς πορτοκαλέας το πολύ καλός θα ήταν σωτήριο.
Να πω ένα τυχαίο όνομα που πιστεύω έχει τα φόντα για κορυφαίος και ασχολείται, Αργυρίου… νέο παιδί και χέρι απ ότι έχω καταλάβει, έχει δουλέψει δίπλα σε ονόματα όχι «κλαδευτήρια»!
 

oreo

Well-Known Member
Ρε αφήστε τα vεrified κατα μέρους και ας συμβουλεύουμε ευγενικά τα παιδιά που παρουσιάζουν ανεξάρτητα για αρχή το που, πως να τραβάνε φώτο και βίντεο. Θα κάθεται ο κόσμος να τον ξεψειρίζει ο cvial σαν την μαϊμού?
 

Aldo

Well-Known Member
Labour intensive process που αμφιβάλω εαν θα ειανι εφικτό μακροπρόθεσμα και με τι δειγμα .
Ενώ αν δώσουμε κίνητρο στις κλινικές να στέλνουν κόσμο να παρουσίασει θα έχουμε παρουσιάσεις σε πραγματικό χρόνο …..
Εξάλλου αυτό θύμαμαι ήταν και το ζητούμενο παρουσιάσεις σε πραγματικό χρόνο.
Δε νομίζω ότι θα έχουν πρόβλημα οι κλινικές (χαχα!)
 

oreo

Well-Known Member
Να πω ένα τυχαίο όνομα που πιστεύω έχει τα φόντα για κορυφαίος και ασχολείται, Αργυρίου… νέο παιδί και χέρι απ ότι έχω καταλάβει, έχει δουλέψει δίπλα σε ονόματα όχι «κλαδευτήρια»!
Για κάποιο λόγο αδιευκρίνηστο, θυμήθηκα το ανέκδοτο: 'Ηταν 2 πλαστικοί χειρούργοι και ένας ξύλινος.
 

oreo

Well-Known Member
Labour intensive process που αμφιβάλω εαν θα ειανι εφικτό μακροπρόθεσμα και με τι δειγμα .
Ενώ αν δώσουμε κίνητρο στις κλινικές να στέλνουν κόσμο να παρουσίασει θα έχουμε παρουσιάσεις σε πραγματικό χρόνο …..
Εξάλλου αυτό θύμαμαι ήταν και το ζητούμενο παρουσιάσεις σε πραγματικό χρόνο.
Δε νομίζω ότι θα έχουν πρόβλημα οι κλινικές (χαχα!)
Ο cvial έχει την καλή διάθεση σίγουρα, επιπλέον θα υπάρξουν αρκετά παιδιά που θα θέλουν να δουν τη δουλειά έγινε στο κεφάλι τους. Στο τέλος θα μπλέξει ο mod. Δεν το αναλύω αυτό βεβαίως τώρα, αλλά σίγουρα θα μπλέξει.
 
Μπλουζα