Zelig. FUE, 3822g, 31-07/2021-01/08/2021

tamaliamoupiso

Well-Known Member
Εγώ πιστεύω έχει δίκιο ο Bigk , αν δεις τις πρώτες φωτογραφίες πίσω δεν είχε τίποτα , και τώρα λίγο το χτένισμα που έχουν κολλήσει τρίχες μεταξύ τους λίγο το φως που είναι από πάνω δεν δείχνει πραγματικά όπως είναι το αποτέλεσμα , αν κουρευτεί λίγο και δεν είναι κολλημένα τα μαλλιά μεταξύ τους θα δείχνει πολύ διαφορετικό !

Μακάρι. Γενικότερα αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι να εκφέρω άποψη σε μεταμοσχεύσεις που δεν θεωρώ ότι είναι ιδανικές για να μην στεναχωρώ τους φίλους, εκτός και αν το ζητήσουν οι ίδιοι! Στο παρόν η πρώτη εντύπωση (που πάντα μένει), δεν είναι καλή. Μακάρι να κάνω λάθος και όλα να έχουν πάει όπως έπρεπε.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Kostas97

Well-Known Member
@zelig Το αποτελεσμα ειναι αυτο που περιμενες μεχρι τωρα ή οχι;
Νομιζω αυτι εχει τη μεγαλυτερη σημασια δεδομενης της εκτασης του προβληματος.
 

zelig

Member
Παιδιά δεν με ενοχλούν τα αρνητικά σχόλια. Ό,τι έγινε έγινε. Βρίσκω το αποτέλεσμα ως τώρα αρκετά συμπαθητικό. Ούτε σούπερ αλλά ούτε μηδενικό. Στο crown είχα αδειάσει τελείως και πλέον έχω μαλλιά. Αν σας έβαζα φωτογραφίες υπό ουδέτερο φως, θα φαινόταν ότι έχω πάρει διαστημικό αποτέλεσμα. Το θέμα όμως εδώ δεν είναι η προσωπική μου γνώμη. Εγώ μπορεί να είμαι τρελός και να πιστεύω ότι πήρα το απόλυτο αποτέλεσμα.
Ο λόγος που ποσταρω την εξέλιξη της μεταμόσχευσης μου, είναι για να συνεισφέρω με πληροφορία στο φόρουμ και να έχουμε όσο το δυνατόν περισσότερες ανεξάρτητες παρουσιάσεις γίνεται. Όλες οι γνώμες δεκτές. Θα συνεχίσω την παρουσίαση μέχρι και τον δωδέκατο μήνα φυσικά
 

Bigk

Well-Known Member
Σίγουρα θα πυκνώσει
Παιδιά δεν με ενοχλούν τα αρνητικά σχόλια. Ό,τι έγινε έγινε. Βρίσκω το αποτέλεσμα ως τώρα αρκετά συμπαθητικό. Ούτε σούπερ αλλά ούτε μηδενικό. Στο crown είχα αδειάσει τελείως και πλέον έχω μαλλιά. Αν σας έβαζα φωτογραφίες υπό ουδέτερο φως, θα φαινόταν ότι έχω πάρει διαστημικό αποτέλεσμα. Το θέμα όμως εδώ δεν είναι η προσωπική μου γνώμη. Εγώ μπορεί να είμαι τρελός και να πιστεύω ότι πήρα το απόλυτο αποτέλεσμα.
Ο λόγος που ποσταρω την εξέλιξη της μεταμόσχευσης μου, είναι για να συνεισφέρω με πληροφορία στο φόρουμ και να έχουμε όσο το δυνατόν περισσότερες ανεξάρτητες παρουσιάσεις γίνεται. Όλες οι γνώμες δεκτές. Θα συνεχίσω την παρουσίαση μέχρι και τον δωδέκατο μήνα φυσικά
Σωστός, ψύχραιμος και αντικειμενικος... Μην ανησυχείς θα φτιάξει ακόμα πιο πολύ και θα έχεις ένα πολύ καλό αποτέλεσμα.. με 'γεια σου και καλορίζικα ...
 

seeker

Verified MM member
Φίλε zelig το αποτέλεσμα είναι καλό γιατί έχεις πάει απο την ανομοιομορφία και το περίεργο pattern σε μία ομοιομορφία έστω και αν αυτή έχει επέλθει με λίγο αραιή δότρια και λήπτρια. Νομίζω ο βασικός στόχος των ΜΜ είναι η ομοιομορφία. Και έχεις και μερικούς μήνες ακόμα να ολοκληρωθεί.

Καλή συνέχεια!
 

veg

Active Member
πολυ καλο αποτελεσμα , το crown απο αδειο εγινε 'αδυναμο ' πραγμα που εχει τεραστια διαφορα , επισης τα μαλλια δεν φαινεται να ειναι λουσμενα , μετα απο λουσιμο και χτενισμα τα μαλλια φαινονται θεωρω πλουσιοτερα ( οταν στεγνωσουν ) . Επισης δεν διακρινω κατι μη φυσικο φαινεται, ομοιομορφη εικονα , σαν να γυρισε ο χρονος πριν καποια χρονια οταν υπηρχε καποια αραιωση αλλα οχι αδειασμα .
 

Pan77

Active Member
Για το cons δεν θα επεκταθω , ήταν άστοχο από οποία μεριά και αν το δουμε , όλα τα μετρήσιμα στοιχεία ήταν εκτός πραγματικότητας.
Θα μείνω στο θέμα της μμ και της προσέγγισης που εισέπραξα.

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος? Τι εννοείς ότι τα στοιχεία ήταν εκτός πραγματικότητας?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Με την ευκαιρία θα κάνω μια τοποθέτηση σχετικά με την κλινική και την εμπειρία που είχα από την εκεί επίσκεψη μου πριν μερικούς μήνες .

Θα αποφύγω τα ...πόσο καλός είναι ο τυρκάλας και η κλινική, τα έχουμε πει αυτά.

Για το cons δεν θα επεκταθω , ήταν άστοχο από οποία μεριά και αν το δουμε , όλα τα μετρήσιμα στοιχεία ήταν εκτός πραγματικότητας.
Θα μείνω στο θέμα της μμ και της προσέγγισης που εισέπραξα.

Η φιλοσοφία λοιπόν ήταν η εξής, αφού από πάνω είσαι άδειος τι να την κάνεις την δοτρια. Ας την εξαντλήσουμε , ας πάρουμε ότι μπορούμε εξαρχής και μετά ότι έχει μείνει κάνουμε μια διορθωτικη. Φουλ επίθεση δηλαδή.
Η επίθεση όμως σε μια περιορισμένη σε εύρος δοτρια με ανύπαρκτα πλαϊνά λόγω ρετρό όπως η δικιά μου, τα 4000plus που θα έβγαζα θα προκαλούσαν μεγάλη καταπόνηση στην περιοχή ακόμα και αν η εξαγωγή γινόταν με 0.9 που τελευταίως χρησιμοποιεί η κλινική, αυξημένο το ρίσκο λοιπόν..
Αυτό έγινε και στον φίλο εδώ , επίθεση σε μια δοτρια που με το μάτι έδειχνε προβληματική εξαρχής, πιστεύω πως με τέτοιες προσεγγίσεις δε θα αργήσουμε να δούμε και άλλα παρόμοια περιστατικά.

Τάσο είσαι straight to the point. Αυτό για μένα είναι το μεγαλύτερο θέμα του Τυρκαλά γιατί από φυτρώσεις τα πάει γενικώς καλά. Πολύ επιθετική προσέγγιση σε 1μμ σε κεφάλια που δεν μπορούν να την υποστηρίξουν. Αν η δοτριά σου είναι αρκετά περιορισμένη (λόγω NW ή άλλου θέματος όπως εδώ) o μόνος τρόπος για την μεγιστοποιήσεις και να βρεις τα διαθέσιμα graft που χρειάζεσαι για την λήπτρια είναι να το πας με μικρότερο αριθμό και 2η μμ σε 5-6 μήνες αν βιάζεσαι. Το να έχεις καλή φύτρωση στην λήπτρια αλλά να έχεις ταλαιπωρήσει τόσο την δότρια έτσι ώστε να έχεις μειώσει την εν δυνάμει δυναμικοτήτα της είναι μισή νίκη. Αν δεις την αριστερή πλευρά του φίλου (5 φώτο) εδώ καταλαβαίνεις ότι είναι "τελειωμένη" οριστικά και αμετάκλητα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Επίσης ένα σχεδόν μηδενικό ισοζύγιο πριν/μετά (για να μην πω αρνητικό βάζοντας μέσα και το χτένισμα) υπάρχει μέσα στον κίτρινο κύκλο. Δεν ξέρω αν αυτό εννοεί ο @tamaliamoupiso. Δεν είναι μεγάλη έκταση βέβαια αλλά είναι σε κακό σημείο.

zelig3.png
 

Pan77

Active Member
Όντως, ενώ μπήκανε και εκεί μοσχεύματα για κάποιο λόγο το αποτέλεσμα φαίνεται το ίδιο (ή λίγο χειρότερο).
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Pan77

Active Member
Διαβάζοντας το νήμα του φίλου από την αρχή, αυτό που αποφάσισε μαζί με τον γιατρό είναι κάλυψη γ' ζώνης και πύκνωση α' και β'. Στο crown υπάρχει φύτρωση και γενικά βελτίωση στην εικόνα του, αλλά στην α' και β' προσωπικά εγώ δεν βλέπω πύκνωση με τις αρχικές φώτο προ μμ, παρότι τώρα τα μαλλιά του είναι και μακρύτερα (ίσως λίγο στην α', αλλά η hairline?). Ίσως ο φίλος έπρεπε να ζητήσει να ρίξει όλα το μοσχεύματα στο crown για αρχή, γιατί εκεί ήταν τελείως άδειος και πλήρης κάλυψη δεν υπάρχει ακόμα. Τώρα τα άλλα για την δότρια, συμφωνώ με τον τάσο και τον cvial.
 
Σαν σύνολο έχει βελτιωθεί η κατάσταση του φίλου. Δεν το συζητάμε, μην λέμε τρελά πράγματα ρε παιδιά. Όχι και μηδέν εις το πηλίκον. Σαν φύτρωση τουλάχιστον πήγε πολύ καλά. Τα προβλήματα είναι σίγουρα η δότρια που καταπονήθηκε πολύ. Έφαγε ξύλο και φαίνεται. Το ανησυχητικό είναι το shockloss που έβαλε ο CVIAL στο κίτρινο κυκλάκι, το οποίο εμφάνισε και ο PAN7 και μάλλον αυτό του έδωσε το κακό αποτέλεσμα που έχει και επίσης που έχω και εγώ προς το παρόν μπροστά και είναι εκτεταμένο (αλλά είμαι νωρίς ακόμα για να ξέρουμε τι θα βγει και τι όχι). Δεν ξέρω τελευταία το βλέπω συχνά ενώ στα παλιότερα περιστατικά δεν το είχα παρατηρήσει κάπου. Το ότι έχω shockloss όμως είναι μια πραγματικότητα προς το παρόν. Σε 3 μέρες κλείνω 3μηνο και θα ανεβάσω φωτό
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Σαν σύνολο έχει βελτιωθεί η κατάσταση του φίλου. Δεν το συζητάμε, μην λέμε τρελά πράγματα ρε παιδιά. Όχι και μηδέν εις το πηλίκον. Σαν φύτρωση τουλάχιστον πήγε πολύ καλά. Τα προβλήματα είναι σίγουρα η δότρια που καταπονήθηκε πολύ. Έφαγε ξύλο και φαίνεται. Το ανησυχητικό είναι το shockloss που έβαλε ο CVIAL στο κίτρινο κυκλάκι, το οποίο εμφάνισε και ο PAN7 και μάλλον αυτό του έδωσε το κακό αποτέλεσμα που έχει και επίσης που έχω και εγώ προς το παρόν μπροστά και είναι εκτεταμένο (αλλά είμαι νωρίς ακόμα για να ξέρουμε τι θα βγει και τι όχι). Δεν ξέρω τελευταία το βλέπω συχνά ενώ στα παλιότερα περιστατικά δεν το είχα παρατηρήσει κάπου. Το ότι έχω shockloss όμως είναι μια πραγματικότητα προς το παρόν. Σε 3 μέρες κλείνω 3μηνο και θα ανεβάσω φωτό

Για να μην παρεξηγηθούμε, εγώ δεν είπα μηδέν εις το πηλίκον, είπα μηδέν στο κυκλάκι.
 
Για να μην παρεξηγηθούμε, εγώ δεν είπα μηδέν εις το πηλίκον, είπα μηδέν στο κυκλάκι.

CVIAL εννοείται δεν αναφέρθηκα σε εσένα. Κάπου είδα το σχόλιο μηδέν εις το πηλίκον απλά και το ανέφερα. Το θεωρώ λίγο υπερβολικό. Ναι έχει προβλήματα η ΜΜ του φίλου αλλά σαν εικόνα το κεφάλι του άλλαξε προς το πολύ καλύτερο κατά την γνώμη μου
 

tamaliamoupiso

Well-Known Member
CVIAL να σου πω τι εννοούσα. Από την πρώτη στιγμή δεν μου άρεσε ο συνολικός τρόπος αντιμετώπισης του φίλου. Καταρχάς μιλάμε για μια εξελισσόμενη τριχόπτωση όπου στα τελευταία 6 χρόνια έχουν αραιώσει τα 2/3 του κεφαλιού, κατά λογική συνέχεια στα επόμενα δύο με τρία χρόνια θα αραιώσει και το υπόλοιπο 1/3 που αφορά στο μπροστινό μέρος του κεφαλιού. Όλα αυτά χωρίς την συμμετοχή φαρμάκων.
Συνεπεία των παραπάνω άποψή μου είναι ότι δεν θα έπρεπε να ασχοληθεί στο παρόν καθόλου με Α και Β ζώνη, καθώς η εκεί τοποθέτηση μοσχευμάτων, χωρίς να γνωρίζουμε την ανταπόκριση του φίλου στη φαρμακευτική αγωγή, δείχνει να πηγαίνει χαμένη.
Θα έπρεπε να ασχοληθεί με την Γ ζώνη αποκλειστικά στη πρώτη συνεδρία, και όπως σωστά επισήμανες, για να προστατευθεί η δότριά του.
Δηλ. εδώ.

Photo91.jpg


Σε συνέχεια, και βλέποντας πως θα πάει η θεραπεία, και η εξέλιξη της αλωπεκίας, να προχωρήσει και στις Α και Β ζώνες οι οποίες επί του παρόντος θα μπορούσαν να κρύψουν την αδυναμία τους με ένα ανάλογο χτένισμα από τα αριστερά προς τα δεξιά και για όσο χρονικό διάστημα χρειαζόταν να αποκαλυφθεί η εξέλιξη της δραστηριότητας.
Γι 'αυτό και το μηδέν εις το πηλίκον. Ούτε την Γ ζώνη έδεσε, ούτε τις Α και Β στις οποίες τοποθέτησε μοσχεύματα έκανε τίποτα. Και μέσα σε όλα έχουμε και τη δότρια που δεν ξέρουμε αν θα βοηθήσει στο μέλλον.
Σόρρυ φίλε.
 

oreo

Well-Known Member
CVIAL να σου πω τι εννοούσα. Από την πρώτη στιγμή δεν μου άρεσε ο συνολικός τρόπος αντιμετώπισης του φίλου. Καταρχάς μιλάμε για μια εξελισσόμενη τριχόπτωση όπου στα τελευταία 6 χρόνια έχουν αραιώσει τα 2/3 του κεφαλιού, κατά λογική συνέχεια στα επόμενα δύο με τρία χρόνια θα αραιώσει και το υπόλοιπο 1/3 που αφορά στο μπροστινό μέρος του κεφαλιού. Όλα αυτά χωρίς την συμμετοχή φαρμάκων.
Συνεπεία των παραπάνω άποψή μου είναι ότι δεν θα έπρεπε να ασχοληθεί στο παρόν καθόλου με Α και Β ζώνη, καθώς η εκεί τοποθέτηση μοσχευμάτων, χωρίς να γνωρίζουμε την ανταπόκριση του φίλου στη φαρμακευτική αγωγή, δείχνει να πηγαίνει χαμένη.
Θα έπρεπε να ασχοληθεί με την Γ ζώνη αποκλειστικά στη πρώτη συνεδρία, και όπως σωστά επισήμανες, για να προστατευθεί η δότριά του.
Δηλ. εδώ.

Προβολή συνημμένου 46780

Σε συνέχεια, και βλέποντας πως θα πάει η θεραπεία, και η εξέλιξη της αλωπεκίας, να προχωρήσει και στις Α και Β ζώνες οι οποίες επί του παρόντος θα μπορούσαν να κρύψουν την αδυναμία τους με ένα ανάλογο χτένισμα από τα αριστερά προς τα δεξιά και για όσο χρονικό διάστημα χρειαζόταν να αποκαλυφθεί η εξέλιξη της δραστηριότητας.
Γι 'αυτό και το μηδέν εις το πηλίκον. Ούτε την Γ ζώνη έδεσε, ούτε τις Α και Β στις οποίες τοποθέτησε μοσχεύματα έκανε τίποτα. Και μέσα σε όλα έχουμε και τη δότρια που δεν ξέρουμε αν θα βοηθήσει στο μέλλον.
Σόρρυ φίλε.
Α σε βλέπω με ανάποδα τιμόνια στα καλύτερα σαλόνια εσένα. Πρέπει όμως να πούμε οτι ο φίλος zelig έχει πολύ "σκληρές" απογυμνωτικές φώτο κ άβαφο μαλλί , εκτός και αν απατώμαι. Πράγματα που θα έδειχναν την εικόνα σαφέστατα καλύτερη. Βέβαια δεν αναιρούνται τα κακώς κείμενα. Θα ήθελα να δω κ φώτο του zelig προ μεταμόσχευσης με σηκωμένη την hairline , εκεί περίμενα διαφορετικό αποτέλεσμα.
 
Μπλουζα