Mελλοντική μμ σε κλινική Εξωτερικού (De Freitas κλπ) (Ισπανία)

pablopaolinio

Active Member
Ο Lorenzo δεν ζητάει φίνα μόνο άμα φτάσεις τα 50 ..Στα 35 δεν γλυτωνετε
Εβγαλε μολις παντως ενα ενδιαφερον βιντεο
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

alex7

Well-Known Member

ManCyprus87

Well-Known Member

ManCyprus87

Well-Known Member
Χώρις φίνες,αλλά τον πήγε αργά και όχι επιθετικά αλλά και πάλι είδες ότι χρειάστηκε και άλλη μμ και μπορεί να πήγαινε και σε αλλη
Δε λέω μπρο. Εννοείται χωρίς φίνες μόνο όταν δε πάει επιθετικά η φάση και άνω των 35.
Σίγουρα θα χρειάζεται ενισχυτικές ΜΜ.. μπαίννει με ΜΜ, ενισχύει, και φεύγει.
 

Thanos92

Active Member
Καλημέρα και πάλι.
Μίλησα με γνωστό ενδοκρινολόγο που επισκέπτομαι απο μικρό, μου είπε ποιες εξετάσεις να κάνω αν θέλω να κάνω έλεγχο πριν ξεκινήσω φιναστερίδη αλλά μου είπε ότι εκείνος δεν θα μου δώσει συνταγή για το συγκεκριμένο φάρμακο γιατι πιστεύει ότι δεν πρέπει να το ξεκινήσω. Τον ρώτησα γιατί και μου είπε για νέες μελέτες που έχουν γίνει περι στειρότητας και εμφάνισης καρκίνου. Μάλιστα μου είπε για ενα άρθρο που μπορεί να μου το στείλει ηλεκτρονικά γνωστή μας δερματολόγος μιας νέας μελέτης. Εν κατακλέιδι έχω προβληματιστεί πολύ.
Σας παρακαλώ μην μου πείτε οτι αν με προβληματίζει/αγχωνει τοσο οτι δεν ειναι για εμένα το χάπι. Γιατί η κλινική Freitas που θέλω να κάνω μεταμόσχευση μου λέει οτι ο γιατρός δεν κάνει την επέμβαση αν ο πελάτης δεν λαμβάνει φιναστερίδη...Εν τέλη δεν ξέρω τι να κάνω...και ναι απο την μια φοβάμαι να ξεκινήσω φινα και απο την αλλη θέλω να κανω μεταμόσχευση σε μια πολύ καλή κλινική... πραγματικά δεν ξέρω τι να κανω... :(
 
Τελευταία επεξεργασία:

vlafo

Well-Known Member
Kαλημέρα φίλε μου.
Αν υποθέσουμε λοιπόν πως όλοι οι Ισπανοί γιατροί όπως και πολλοί άλλοι,κοιτάνε μόνο το συμφέρον τους και το αποτέλεσμα τους, στο γιατρό λοιπόν που εμπιστεύεσαι ζήτα του τεκμηριωμένα αυτές τις μελέτες που επικαλείται όπως και τα άρθρα να σου τα στείλει και εδώ είμαστε να τα δούμε και να τα αναλύσουμε.

Αλλά όχι να σε αρχίσει δεν βρίσκω τις μελέτες και τέτοιες δικαιολογίες.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
How finasteride affects male fertility
Finasteride is one of a number of medications that may reduce fertility.


Finasteride is one of a number of medications that may reduce fertility.

According to recent research, this might occur through finasteride interfering with the hormone prostaglandin. Prostaglandin is linked to calcium, or Ca2+, signaling in sperm. Blocking this signaling may affect sperm functions including motility (ability to move) and capacitation (the changes that must be undertaken for sperm to fertilize an egg).

Finasteride also appears to affect sperm counts. A small 2020 study found that within six months of starting finasteride to treat hair loss, subjects’ sperm counts and testosterone levels had decreased.

The medication doesn’t appear to impact all people equally. Research from 2013 suggests that finasteride may be more likely to lower sperm count in those who already have other conditions that affect their fertility, compounding its effect.

Is the effect of finasteride on fertility permanent?
In some cases it appears that finasteride’s impact on fertility may be temporary. Some research suggests that sperm counts return to normal after stopping the medication, with the study finding 11.6-fold increases on average and no decreases.

In many men, though, finasteride’s effects on sexual function and fertility may persist or possibly be irreversible. Side effects that don’t fade quickly may last for months or years. A small 2012 study examined 54 healthy young men with ongoing sexual side effects after taking finasteride. It found that 96% continued to experience side effects after approximately 14 months, with the effects qualifying as sexual dysfunction in 89% of the men.

Some men are now calling this condition post-finasteride syndrome (PFS). A 2018 research article noted that the prevalence of PFS is unknown and needs further attention, along with treatment recommendations. Even as recently as 2020, the syndrome has not really been acknowledged by the medical community, despite men increasingly experiencing long-lasting adverse effects. Based on available research, the author concluded that PFS may affect a subset of susceptible men, but that more research needs to be completed.

Με λιγο σερτς που έκανα το μόνο που βρήκα είναι αυτό. Αυτά σου έδειξε ο ενδοκρινολογος ; @Thanos92
 

Thanos92

Active Member
Στο τηλεφωνο μιλησα σημερα μαζι του, δεν βρεθήκαμε απο κοντα σημερα. Επισης για τις εξετασεις αιματος που ειπε να κανω, μου ειπε να επικοινωνήσω με την γραμματεα του για να μου πει ποιες εξετάσεις να συμπεριλαμβάνει
 

Gianney

Well-Known Member
Πάντως οι γιατροί στην Ελλάδα είναι κάπως.Φιλος μου που ασχολείται ενεργά με γυμναστηριο βάρη κτλ ρώτησε για πρωτεινες κρεατινες κτλ και οι απαντήσεις ήταν τραγελαφικες
 

Kostas97

Well-Known Member
Πάντως οι γιατροί στην Ελλάδα είναι κάπως.Φιλος μου που ασχολείται ενεργά με γυμναστηριο βάρη κτλ ρώτησε για πρωτεινες κρεατινες κτλ και οι απαντήσεις ήταν τραγελαφικες
Γιανναρε μου που να δεις φρουτα κα φρουτα που υπάρχουν. Χανεις πασα ιδέα.
Και τα καλύτερα θα τα μάθεις αν μιλήσεις με φαρμακευτικό αντιπρόσωπο.
 

Thanos92

Active Member
Να ρωτήσω κάτι. Ο Freitas λεει οτι αμα δεν ξεκινησεις φινα δεν σου κανω μεταμόσχευση. Αυτοί πώς ξέρουν οτι παίρνεις φινα? Πας εκει και σου κανουν εξετάσεις αίματος και αν δεν δουν φινα στο αιμα σου σε στέλνουν πισω στο αεροδρόμιο ?
 

Eradon

Member
Καλησπέρα! Είμαι μέλος στο forum περιπου 2 χρόνια τώρα, αλλά ποτέ δεν έχω ασχοληθεί ουσιαστικά με το κομματι που με απασχολει, το οποιο είναι η μεταμόσχευση μαλλιών. Μετά απο σκέψη έχω αποφασίσει οτι θέλω να κανω ΜΜ σε κλινική του εξωτερικού και συγκεκριμενα στην Ισπανια η κάτι άλλο αλλά αντίστοιχου επιπέδου.
Η ιδέα είναι να το κάνω σε 1-1.5 χρόνο απο τώρα. Επίσης να πω οτι είμαι 29 χρονών. Όσες φορές έχω μπεί να διαβάσω κάποια πράγματα πανω στο αντικείμενο, είναι η αλήθεια οτι έχω χαοθεί και μετα απο λίγο απλά κλείνω την σελίδα. Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν τα έμπειρα μέλη εδώ, τι πρέπει να διαβάσω και τι πρέπει να γνωρίζω πριν έρθω σε επικοινωνία με κλινικές. Για να μην γίνει παρεξήγηση, δεν θέλω μασημένη τροφή. Να διαβάσω θέλω και να ενημερωθώ απλά μια κατεύθυνση χρειάζομαι απο έμπειρα μέλη για να μην χαοθώ πάλι. Αν κάποιος διαφωνεί σε κάτι απο αυτά που γράφω ας μου το πεί με ήρεμο τρόπο. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και χρόνια πολλά σε όλους !
Αυτός που έχεις διαλέξει...πιστεύω πως είναι ένας από τους κορυφαίους στον κόσμο.
Θα χαρούμε αν κανονίσεις και πας, να μη μας ξεχάσεις, αλλά να μας πεις λεπτομέρειες για όλα τα περί της μεταμόσχευσης και φυσικά τα αποτελέσματα.
Εκεί σκέφτομαι να πάω κι εγώ...αν τα καταφέρω... :p
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα