Gregkont13, Hattingen 30/09/2021-01/10/2021, Dr. Muresanu, 3780 grafts

gregkont13

Verified MM member
Καλησπέρα σε όλους,

1 χρόνο και 10 μήνες μετά από την πρώτη μεταμόσχευση μου στην Κύπρο, αποφάσισα να κάνω τη δεύτερη με FUT στην Ελβετία και συγκεκριμένα στη Hattingen. Μιας που δεν έχω δει άλλο νήμα στο φόρουμ από την κλινική θα γράψω λίγες παραπάνω λεπτομέριες για την εμπειρία μου.

Αρχικά η νέα κλινική, γιατί μετακόμισαν πριν κανά χρόνο νομίζω, βρίσκετε στο Schaffhausen, περίπου 50 λεπτά μακρία από τη ζυρίχη με το τρένο. Ο γιατρός δεν έχει οδηγό που σε παίρνει απο τη ζυρίχη, παρόλα αυτά μου έκοψε 500 ευρώ για τα αεροπορικά (πέταξα απο λονδίνο) και το ξενοδοχείο που το πρότεινε αυτός (άμα θες το κλείνει και για σένα). Τα 500 ευρώ που μου έκοψε κάλυψαν το αεροπορικό εισητήριο, τα τρένα για να παω και να γυρίσω από το Schaffhausen και 2 βράδια στο ξενοδοχείο. Το τρίτο βράδυ το πλήρωσα εγώ. Απο κει πέρα το πρωινό ήταν καλυμμένο στο κόστος του ξενοδοχείου, το μεσημεριανό το παρείχε η κλινική και το βραδίνο το πλήρωνα έγω. Τα μόνα δηλαδή έξτρα έξοδα ήταν το βραδινό και τα ταξί από και προς την κλινική που ήταν 5 λεπτά απο το ξενοδοχείο. Παρόλα αυτά, η ελβετία είναι ακριβή οπότε μια διαδρομή ήταν 15 φράγκα.

1η Μέρα επέμβασης
Πήγα στη κλινική στις 7, η οποία είναι πραγματικά τρομερή και βρίσκετε μέσα σε ένα δάσος. Αμά κάποιος είναι περιέργος, μπορώ να ποστάρω και φώτος της κλινικής.
Συνάντησα τον Γιατρό και μιλήσαμε λίγο. Στη συνέχεια υπέγραψα κάποιες φόρμες και συζητήσαμε για το πλάνο. Ο γιατρός είχε ως στόχο να κάνει μικρές βελτιώσεις στη hairline που έφτιαξα στην Κύπρο(μου είπε ότι η δουλειά του Μιχάλη στην Κύπρο είναι πάρα πολύ καλή). Συγκεκρίμενα, να κλείσει ελάχιστα τα temples και να προσθέσει μερικές <<ανομοιομορφίες>> όπως το είπε για να δείχνει πιο φυσική. Στη συνέχεια το σχέδιο του ήταν να βάλει όλα τα πολύτριχα (τρίτριχα-τετράτριχα) στο forelock και στο midscalp ώστε να είναι πολύ δυνατές πιά αυτές οι ζώνες. Τέλος θα έβαζε δίτριχα στο vertex και η πύκνοτητα θα έσβηνε σιγά σιγά προς τα πίσω. Λόγω του προηγούμενου Fue μου στη Κύπρο, υπολόγιζε 4000 μοσχεύματα και επειδή η ελαστηκότητα μου ήταν καλή , ειδικά στα πλαινά, έπεσε μέσα, βγάλαμε 3780. Στη συνέχεια ήρθε και η σύζηγος του γιατρού, η οποία είναι επίσης γιατρός και χειρουργούνε μαζί από πάντα για την ακρίβεια. Ο γιατρός μου έκανε σιγά σιγά την αναισθησία, η οποία ήταν άβολη αλλά όχι κάτι τρομερό και στη συνέχεια βγάλανε το Fut από το πίσω μέρος του κεφαλιού. Ειλικρινά, επειδή μου μίλαγαν, ούτε που το καταλάβα. Πίστευα, ότι ακόμα έκαναν αναισθησίες. Στη συνέχεια έχουν 6 κοπέλες οι οποιές βάζουν τα μοσχεύματα στα μικρόσκοπεία, τα χωρίζουν και κάνουν αν χρειαστεί και splitting. Μετά το στριπ μου έκαναν μερικές ακόμα ενέσεις αναισθησίας, που δεν ένιωσα και έκανα ένα πεντάλεπτο διάλειμμα όπου με άφησαν να δω και μερικά grafts στο μικροσκόπειο. Έπειτα, η Laura Murenanu, μου έκανε τις οπές για αρκετή ώρα. Η αναισθησία στη λήπτρια έγινε με ένα μηχάνημα που ήταν σαν ρόλερ (στη Κύπρο ήταν απλά πολλαπλές ενέσεις) το οποίο τσιμπούσε λίγο εδώ και εκεί, αλλά δεν ήταν καθόλου δύσκολο. Μετά από αυτό δεν ξανάνιωσα τίποτα. Μόλις τέλιωσαν οι οπές έκανα διάλειμμα για φαγητό και στη συνέχεια επέστρεψα. Τότε οι Placers, που νε 4 και αλλάζουν συνέχεια σειρά, άρχισαν να τοποθετούν στη χερλαιν και στο κροούν. Τοποθετήσαμε περίπου 450 μονότρια στη hairline και 1438 δίτριχα στο crown. Η διαδικασία κράτησε ως τις δυο το μεσημέρι. Μου έδεσαν το κεφάλι με μπαντάνα και γάζες, τις οποίες έβγαζα και ψέκαζα κάθε 2 ώρες με ορό. Επίσης, μου έδωσαν μπόλικα παυσίπονα για το βράδυ που με βοήθησαν να κοιμηθώ, αλλά κάθε 2 ώρες ξύπναγα, αφου κοιμόμουν σε μαξιλαρακί αεροπλάνου (πάνω από το κανονικό μαξιλάρι) και με εμπόδιζε. Παρόλα αυτά, τήρησα τις οδηγίες κατα γράμμα.

2η Μέρα επέμβασης
Πήγα πάλι στη κλινική στις 7 και αρχίσαμε αμέσως με το ίδιο πλάνο. Ο Sever μου έβγαλε το στρίπ με τις ίδιες ενέσεις που δεν πόνεσαν παραπάνω από την πρώτη μέρα και μετά η γυναίκα του έκανε τις οπές, ενώ οι ίδιες κοπέλες έκαναν το placing. Δουλέψαν το mid και το forelock μόνο με δίτριχα, τριτρίχα και τετράτριχα. Έβαλα 1892 μοσχεύματα σύνολο σε αυτές τις περιοχές με λόγο κοντά στο 2.7. Τέλιωσα στις 3 το μεσημέρι. Ο ύπνος ήταν πιο δύσκολος εκείνη τη μέρα, λόγω πόνου και φαγούρας. Η φροντίδα του κεφαλιού και τα φάρμακα ήταν τα ίδια.

3η Μέρα
Πήγα στις 8 στη κλινική για να με λούσουν. Μου έδωσαν μπαντάνες για το αεροδρόμειο, ένα μαξιλάρι ύπνου (αυτό που έχουμε και στα αεροπλάνα) για 10 μέρες, σαμπουάν, φυσιολογικό ορό, παυσίπονα και μια λοσιόν για μετά το λούσιμο να την απλώνω στα grafts. Μου είπαν να περιμένω να λουστώ πάλι από το επόμενο πρωί , 2 φορές τη μέρα και να μείνω με τη μπαντάνα εκείνη τη μέρα επειδή ταξίδευα. Όταν έφτασα στο λονδίνο με λίγη καθυστέρηση, λόγω της αεροπορικής είχα πολύ φαγούρα. Έβγαλα τη μπαντάνα, ψέκασα και κοιμήθηκα. Γενικά είχα την περισσότερη φαγούρα, εκείνη τη μέρα.


Σήμερα είμαι στη τέταρτη μέρα(δεύτερη μετά το χειρουργείο) και μετά το πρώτο λούσιμο και το γεγονός ότι πλέον το κεφάλι είναι καθαρο, χωρίς να φοράω κάτι, νιώθω καλύτερα αν και πρησμένος. Ο γιατρος μου έδωσε και ένα ψαλίδι μαζί για τα ράμματα αν θέλει να τα κόψει η κοπέλα μου ή κάποιος δικός μου. Αν θέλω βέβαια πάω και σε νοσοκομείο να το κάνω τη 12η μέρα. Μου έστειλε και ένα βίντεο πως γίνετε και αν θέλουμε να το κάνουμε μόνοι μας, καθως θεωρεί είναι ευκολο. Αυτό δεν το ξέρω. Θα σας πω όταν έρθει η ώρα!!

Σήμερα είμαι στη δευτερη μέρα post-op και παραθέτω φωτογραφίες. Μετά τη 15 μέρα μου είπε πως μπορώ να κουρευτώ με μηχανή στα πλαινά και πίσω, αλλά και στη hairline, χωρίς προβλήμα. Τα βάρη απαγορεύονται για αρκετό καιρό στο γυμναστήριο. Αυτά, πάνω κάτω.

Γενικά, η εμπειρία μου ήταν πάρα πολύ καλή. Ο γιατρός και η γυναίκα του με ενημέρωσαν πως έχω σίγουρα άλλα 2500 με FUT και 1500+ με FUE και κυριολεκτικά κάθε 10 λεπτά με ρωτούσαν πως είμαι κατα τη διάρκεια του χειρουργείου. Άλλαζαν στάση τον αυχένα μου, μου άλλαζαν μαξιλάρια κλπ κλπ. Επίσης, ήταν διαθέσιμοι όλο το 24ωρο και μου είπαν πως αν πονάω πολύ το βράδυ μπορώ να πάω στην κλινική να μου κάνουν ενέσεις στη δότρια για να κοιμηθώ πιο ήρεμα, ακόμα και στη μια τη νύχτα. Γενικά, η εμπειρία μου ήταν πάρα πολύ καλή και ευχάριστη στην κλινική. Το κόστος ήταν 3.15 ευρώ το graft, μειον τα 500 που μου έκοψαν για όσα είπα παραπάνω. Επίσης, είχα πληρώσει τη μέρα του χειρουργείου για 4000 θύλακες και όταν βγήκα απο το χειρουργείο τη παρασκευή, μου είπαν πως έβγαλαν 3780 και να τους δώσω το λογαριασμό μου για να επιστρέψουν την άλλη μέρα τα χρήματα πίσω για τα 220 θυλάκια που είμασταν μείον. Αυτά πάνω κάτω, και παραθέτω φωτογραφίες. Αναμένω και εύχομαι να πάει καλά και να μη χρειαστώ κάτι άλλο για τουλάχιστον 5-6 χρόνια.

WhatsApp Image 2021-10-03 at 17.07.41.jpeg WhatsApp Image 2021-10-03 at 17.07.55.jpeg WhatsApp Image 2021-10-03 at 17.11.06.jpeg WhatsApp Image 2021-10-03 at 17.12.37.jpeg Προβολή συνημμένου 40882 WhatsApp Image 2021-10-03 at 18.10.29.jpeg


------------------------------VERIFICATION PHOTOS ΤΕΛΙΚΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ ΑΠΟ CVIAL 23/7/2022 ----------------------------------------
Η ανάλυσή μου στο post #283
group2.jpeg

group1.jpeg

group3.jpeg

group4.jpeg

group5.jpeg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Καλή επιτυχία φίλε! Πολύ χρήσιμη η παρουσιάση και οι εντυπώσεις από μια τοπ κλινική FUT στην Ευρώπη. (Σβήσε το ονομά σου, αν έχεις θέμα, από το χαρτί με τα στατιστικά).
 

gregkont13

Verified MM member
Καλή επιτυχία φίλε! Πολύ χρήσιμη η παρουσιάση και οι εντυπώσεις από μια τοπ κλινική FUT στην Ευρώπη. (Σβήσε το ονομά σου, αν έχεις θέμα, από το χαρτί με τα στατιστικά).

Σε ευχαριστώ πολύ, CVIAL! θα ήθελα τη γνώμη σου για το πλάνο και την τοποθέτηρη, όποτε έχεις χρόνο!
 

gregkont13

Verified MM member
@gregkont13 καλή επιτυχία πήγες Στους τοπ το αποτέλεσμα θα είναι κορυφή. Την έκπτωση 15% δεν ισχύει

Σε ευχαριστώ πολύ!

Έχει γίνει ήδη η έκπτωση από όταν άλλαξαν κλινική. Δεν άλλαξε το προσωπικό, στην ουσια μετακόμισαν εκεί για να ρίξουν τις τιμές. Είναι η εφόρια τρομερή στην ελβετία για τις αισθητικές επεμβάσεις. Ηταν 10% ακριβότερα πριν ένα χρόνο.
 

gregkont13

Verified MM member
Θα ανεβάσω μερικές φώτος και απο την κλινική γιατί πραγμάτικα μου φάνηκε απίστευτη.
 

Συνημμένα

  • WhatsApp Image 2021-10-01 at 14.41.50.jpeg
    WhatsApp Image 2021-10-01 at 14.41.50.jpeg
    269.1 KB · Προβολές: 594
  • WhatsApp Image 2021-10-01 at 14.41.46.jpeg
    WhatsApp Image 2021-10-01 at 14.41.46.jpeg
    161.9 KB · Προβολές: 513
  • WhatsApp Image 2021-10-01 at 14.41.41.jpeg
    WhatsApp Image 2021-10-01 at 14.41.41.jpeg
    343.3 KB · Προβολές: 460
  • WhatsApp Image 2021-10-01 at 14.41.35.jpeg
    WhatsApp Image 2021-10-01 at 14.41.35.jpeg
    688.6 KB · Προβολές: 555

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μπορείς να βάλεις και κάποιες φώτο με το τελικό αποτέλεσμα από την 1η μμ για να έχουμε reference?
 

Κουρσαρος

Presicion turbo
Σε ευχαριστώ πολύ!

Έχει γίνει ήδη η έκπτωση από όταν άλλαξαν κλινική. Δεν άλλαξε το προσωπικό, στην ουσια μετακόμισαν εκεί για να ρίξουν τις τιμές. Είναι η εφόρια τρομερή στην ελβετία για τις αισθητικές επεμβάσεις. Ηταν 10% ακριβότερα πριν ένα χρόνο.
Έχω εποικοινωνισει με την κλινική Πριν ένα χρόνο και η έκπτωση υπήρχε, η τιμές αυξήθηκαν φέτος δλδ πλήρωσες τελική τιμή 11.900?
 

gregkont13

Verified MM member
Ναι αμέ.
 

Συνημμένα

  • WhatsApp Image 2021-09-03 at 10.28.50.jpeg
    WhatsApp Image 2021-09-03 at 10.28.50.jpeg
    219.8 KB · Προβολές: 580
  • WhatsApp Image 2021-09-03 at 10.29.53.jpeg
    WhatsApp Image 2021-09-03 at 10.29.53.jpeg
    127.7 KB · Προβολές: 593
  • WhatsApp Image 2021-10-03 at 18.27.03 (2).jpeg
    WhatsApp Image 2021-10-03 at 18.27.03 (2).jpeg
    112.8 KB · Προβολές: 611
  • WhatsApp Image 2021-10-03 at 18.27.03 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2021-10-03 at 18.27.03 (1).jpeg
    47.1 KB · Προβολές: 605
  • WhatsApp Image 2021-10-03 at 18.28.39.jpeg
    WhatsApp Image 2021-10-03 at 18.28.39.jpeg
    68.5 KB · Προβολές: 582
  • WhatsApp Image 2021-10-03 at 18.27.03.jpeg
    WhatsApp Image 2021-10-03 at 18.27.03.jpeg
    83.1 KB · Προβολές: 666

vlafo

Well-Known Member
Grekgont13 καλώς ήρθες και πάλι.
Καλή επιτυχία κατά αρχήν σε μια κορυφαία κλινική που είναι δεδομένη.
Δύο παρατηρήσεις.
Αν θυμάμαι καλά είχες τεράστια έκταση κεφαλιού να καλύψεις αλλά κυρίως σε τμ σαν επιφάνεια.
Έχεις ήδη κάνει μια 3290 στο Μιχάλη και άλλη μία τώρα με 3780, σύνολο 7000g.
Έχεις αλλά 2500 με fut και 1500 με fue?
Άρα μιλάμε για δότρια μαμούθ.

Αν εξαιρέσεις τα 450 μονότριχα της χερλάιν, έβαλες 3300 σε μια έκταση πολύ μεγάλη.
Λόγος αναμενόμενα υψηλός (αλλά όχι παντού)για να μπορέσεις να φτάσεις στην επιθυμητή κάλυψη.
Ο κύριος λόγος σου είναι 2.2.
Πόση θα είναι αυτή σε αριθμό τριχών στο mid,forlock και crown?
Θα είναι αρκετή ώστε να σου παρέχουν πλήρη κάλυψη?
Στατιστικά περισσότερα γνωρίζεις να μας πεις?
Ευχαριστώ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gregkont13

Verified MM member
Grekgont13 καλώς ήρθες και πάλι.
Καλή επιτυχία κατά αρχήν σε μια κορυφαία κλινική που είναι δεδομένη.
Δύο παρατηρήσεις.
Αν θυμάμαι καλά είχες τεράστια έκταση κεφαλιού να καλύψεις αλλά κυρίως σε τμ σαν επιφάνεια.
Έχεις ήδη κάνει μια 3290 στο Μιχάλη και άλλη μία τώρα με 3780, σύνολο 7000g.
Έχεις αλλά 2500 με fut και 1500 με fue?
Άρα μιλάμε για δότρια μαμούθ.

Αν εξαιρέσεις τα 450 μονότριχα της χερλάιν, έβαλες 3300 σε μια έκταση πολύ μεγάλη.
Λόγος αναμενόμενα υψηλός (αλλά όχι παντού)για να μπορέσεις να φτάσεις στην επιθυμητή κάλυψη.
Ο κύριος λόγος σου είναι 2.2.
Πόση θα είναι αυτή σε αριθμό τριχών στο mid,forlock και crown?
Θα είναι αρκετή ώστε να σου παρέχουν πλήρη κάλυψη?
Στατιστικά περισσότερα γνωρίζεις να μας πεις?
Ευχαριστώ.
Ευχαριστώ Πολύ!

Αρχικά τα 2500 είναι άμα κανω μετά FUT ή FUE σαν επόμενη. Όχι, ότι μπορώ να κάνω Fut και Fue 2500 και 1500+. Με λίγα λόγια, αν κάνω μια ακόμα FUT μετά μπορεί να χω 500 μόνο για FUE ή αν κάνω FUE με 1500 να έχω τα μισα για FUT κλπ.

Ο λόγος μου ήταν περίπου 2 στο κροουν, 2.7 mid forelock και χερλαιν μόνο μονότριχα. Λόγω ξυρίσματος, όπως το κάνουν η έκταση μοιάζει αρκετά μεγαλύτερη. Ο λόγος χωρίς τα μονότριχα στη hairline ήταν 2.36. Αν θες μετρήσεις περιοχών της τοποθέτησης, όχι δεν έχω κάτι. Ο αριθμός τριχών φαίνεται στα σταστικά. Τώρα για την κάλυψη που να ξέρω? θα δείξει. Σύμφωνα με το γιατρό θα υπάρχει παντού κάλυψη με μια πυκνότητα που θα σβήνει στο κρόουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

gregkont13

Verified MM member
Ευχαριστώ Πολύ!

Αρχικά τα 2500 είναι άμα κανω μετά FUT ή FUE σαν επόμενη. Όχι, ότι μπορώ να κάνω Fut και Fue 2500 και 1500+. Με λίγα λόγια, αν κάνω μια ακόμα FUT μετά μπορεί να χω 500 μόνο για FUE ή αν κάνω FUE με 1500 να έχω τα μισα για FUT κλπ.

Ο λόγος μου ήταν περίπου 2 στο κροουν, 2.7 mid forelock και χερλαιν μόνο μονότριχα. Λόγω ξυρίσματος, όπως το κάνουν η έκταση μοιάζει αρκετά μεγαλύτερη. Ο λόγος χωρίς τα μονότριχα στη hairline ήταν 2.36. Αν θες μετρήσεις περιοχών τις τοποθέτησεις, όχι δεν έχω κάτι. Ο αριθμός τριχών φαίνεται στα σταστικά. Τώρα για την κάλυψη που να ξέρω? θα δείξει. Σύμφωνα με το γιατρό θα υπάρχει παντού κάλυψη με μια πυκνότητα που θα σβήνει στο κρόουν.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Όπως βλέπεις σε συνθήκες ηλιοφάνειας το μπροστινό κομμάτι είναι see-thru σε όλο σχεδόν το βάθος του κυρίως για 2 λόγους, μηδενική κάλυψη/σκίαση από πίσω και όχι πολύ ισχυρό κεντρικό forelock. Νομίζω ότι την πρωτη αιτία με την πύκνωση με 2.7h/g στο mid θα την διορθώσεις αισθητά και σίγουρα θα βελτιωθεί και η εικόνα της 1ης μμ. Εκτιμώ όμως ότι σε κάποια σημεία στο κέντρο θα ήθελε ενίσχυση η 1η μμ κάτι που μπορεί να κάνεις σε επόμενο στάδιο fine tuning. Επίσης το crown με 2τριχα μόνο δεν πρόκειται να αποκατασταθεί αλλά σίγουρα θα μαυρίσει. Το ζητούμενο νομίζω για σένα από αυτή την μμ είναι ένα καλό μπάζωμα και στήριξη της 1ης μμ. Πάντως είσαι δύσκολη περίπτωση, πολύ μεγάλη επιφάνεια.

WhatsApp Image 2021-09-03 at 10.28.50r.jpg
 

gregkont13

Verified MM member
Όπως βλέπεις σε συνθήκες ηλιοφάνειας το μπροστινό κομμάτι είναι see-thru σε όλο σχεδόν το βάθος του κυρίως για 2 λόγους, μηδενική κάλυψη/σκίαση από πίσω και όχι πολύ ισχυρό κεντρικό forelock. Νομίζω ότι την πρωτη αιτία με την πύκνωση με 2.7h/g στο mid θα την διορθώσεις αισθητά και σίγουρα θα βελτιωθεί και η εικόνα της 1ης μμ. Εκτιμώ όμως ότι σε κάποια σημεία στο κέντρο θα ήθελε ενίσχυση η 1η μμ κάτι που μπορεί να κάνεις σε επόμενο στάδιο fine tuning. Επίσης το crown με 2τριχα μόνο δεν πρόκειται να αποκατασταθεί αλλά σίγουρα θα μαυρίσει. Το ζητούμενο νομίζω για σένα από αυτή την μμ είναι ένα καλό μπάζωμα και στήριξη της 1ης μμ. Πάντως είσαι δύσκολη περίπτωση, πολύ μεγάλη επιφάνεια.

Προβολή συνημμένου 40895

φαντάζομαι, ότι για να τα κλείσω όλα (όσο γίνετε), θα κάνω άλλη μια. Θα δω πως θα παει αυτή και θα κρίνω. Μεγαλύτερο στριπ δεν μπορούσε να βγει πάντως σε αυτή την επέμβαση. Επίσης μικραίνει και ο αριθμός των grafts λόγω προηγούμενης fue
 

aeratos28

Just aeratos
Μπράβο ρε cvial,κυριολεκτικά με πρόλαβες..συγκρίνετε τη μια φώτο ,αυτή που είναι έξω στο φως ημέρας,με αυτή που είναι μέσα στο σπίτι..τεράστια η διαφορά.
 

gregkont13

Verified MM member
Μπράβο ρε cvial,κυριολεκτικά με πρόλαβες..συγκρίνετε τη μια φώτο ,αυτή που είναι έξω στο φως ημέρας,με αυτή που είναι μέσα στο σπίτι..τεράστια η διαφορά.

Γενικά σε αυτή με το φως ειναι και πιο κοντό το μαλλί, όταν είναι πιο μακρύ και το χτενίσεις πίσω δεν περνάει το φως και δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα. Παρόλα αυτά τώρα που έκλεισαν τα κενά στο mid, αυτό θα διορθωθεί(αν όλα πάνε καλά) όπως είπε και ο CVIAL.

Και ο Muresanu μου είπε πως γενικά χρειάζομαι ακόμα άλλα 1500-1800 σε mid-crown-forelock για να είμαι σε όλες τις περιοχές καλός, όμως δεν έβγαιναν άλλα σε μια επέμβαση.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα