Μεταμόσχευση 2500 fut kai 550 fue. Κλινική ΑΝΑΣΤΑΣΑΚΗΣ. Αρνητική εμπειρία.

Disco

Well-Known Member
Εσύ σε ρωτάω σε ποια κατηγορία τον βάζεις..άσε τι έχουν πει..τα είδα.
Στην κατηγορία που δεν έχει την δότρια για ενα αξιοπρέπες αποτέλεσμα, ώστε να είναι ευχαριστημένος. Οπότε αν δεν έχεις μια αξιοπρεπή πυκνότητα πάνω στο scalp πιστεύω τότε καλύτερα ειναι να τα ξυρίσεις και ίσως κανένα SMP και να ξεχάσεις το θέμα μεταμόσχευση γλιτώνοντας έτσι και την ταλαιπωρία αλλά και τα λεφτά που θα δαπανήσεις. Τώρα αν όντως έχει και BUPA/DUPA τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα.
Εσύ αεράτε σε ποια κατηγορία τον βάζεις;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tol

Well-Known Member
τελικο κλάσμα όφελους/κοστους (ας υποθεσουμε ως κοστος την απρόβλεπτη ουλή) ειναι, κατα τη γνωμη μου πάντα, πολυ υπερ του όφελους, δηλαδη να έχει μαλλια και να μην ειναι καραφλός.


Προσωπικα θεωρώ πως το κοστος 2 απρόβλεπτων μήκους 2-3cm και πλατους 05-0,7cm με αντάλλαγμα να μην θεωρείται καραφλός ο ασθενής και να έχει και ένα φυσικό και ωριαότατο αποτέλεμσα ειναι μια πολυ συμφέρουσα ανταλλαγή.

Συγγνωμη, κυριε Αναστασακη...

Θεσατε πολλα ερωτηματα απευθυνομενος σε εμας (τα μελη του forum)...με πιο σημαντικο το ερωτημα αν ειναι προτιμοτερη η τωρινη κατασταση του πελατη απο την προηγουμενη
(nw 6).

Φυσικα η απαντηση ειναι δεδομενη...η τωρινη κατασταση ειναι καλυτερη.

Ειναι σαν να ρωτατε αν προτιμα καποιος να ειναι τυφλος ή μονοφθαλμος. Φυσικα και προτιμα να ειναι μονοφθαλμος!!!

Απο την αλλη, ομως, εγειρεται το εξης απλοϊκο ερωτημα που το απευθυνω και σε εσας προσωπικα..

Μηπως θα ηταν προτιμοτερο ο φιλος μας να μην ειχε επιλεξει την κλινικη σας και το "ατυχεστατο" strip που του κανατε αλλά καποιο αλλο "μπακαλικο" ή "χασαπικο", οπως τα αποκαλειτε;

Τι θελω να πω;

Αν, αντι για 7000 ευρω που πληρωσε σε εσας και δυο "τεραστια χαμόγελα" strip εκατερωθεν να τον συνοδευουν ισοβια, πηγαινε π.χ. σε ενα "μπακαλικο" της Τουρκιας, οπως ο dr. Cinik, και εβαζε 4000 grafts (3000 FUE και 1000 απο γενια) πληρωνοντας 3000 ευρω, θα ειχε ενα αναλογο αποτελεσμα με το δικο σας...ναι ή οχι;

Κυριε Αναστασακη, σας ρωτω ευθεως..θα ηταν καλυτερη η τωρινη του κατασταση απο την προηγουμενη; Αν εκανε μεταμοσχευση στον κ. Cinik, θα ειχε μαλλια που, αν τα αφηνε 10 εκατοστα (οπως προτρεπετε στο προηγουμενο σχολιο σας) θα ηταν πολυ καλυτερη η εικονα του παρα να ειναι τελειως φαλακρος;

Και το σημαντικοτερο ολων...

Αν εκανε τη μεταμοσχευση στο τουρκικο χασαπικο, θα ειχε αποφυγει τα δυο "κουσουρια" που του κληροδοτησατε εκατερωθεν της κεφαλης και θα ειχε 4000 ευρω επιπλεον κερδος (ποσο που θα γλιτωνε αν δεν εμπιστευοταν την κλινικη σας);
 

aeratos28

Just aeratos
Συγγνωμη, κυριε Αναστασακη...

Θεσατε πολλα ερωτηματα απευθυνομενος σε εμας (τα μελη του forum)...με πιο σημαντικο το ερωτημα αν ειναι προτιμοτερη η τωρινη κατασταση του πελατη απο την προηγουμενη
(nw 6).

Φυσικα η απαντηση ειναι δεδομενη...η τωρινη κατασταση ειναι καλυτερη.

Ειναι σαν να ρωτατε αν προτιμα καποιος να ειναι τυφλος ή μονοφθαλμος. Φυσικα και προτιμα να ειναι μονοφθαλμος!!!

Απο την αλλη, ομως, εγειρεται το εξης απλοϊκο ερωτημα που το απευθυνω και σε εσας προσωπικα..

Μηπως θα ηταν προτιμοτερο ο φιλος μας να μην ειχε επιλεξει την κλινικη σας και το "ατυχεστατο" strip που του κανατε αλλά καποιο αλλο "μπακαλικο" ή "χασαπικο", οπως τα αποκαλειτε;

Τι θελω να πω;

Αν, αντι για 7000 ευρω που πληρωσε σε εσας και δυο "τεραστια χαμόγελα" strip εκατερωθεν να τον συνοδευουν ισοβια, πηγαινε π.χ. σε ενα "μπακαλικο" της Τουρκιας, οπως ο dr. Cinik, και εβαζε 4000 grafts (3000 FUE και 1000 απο γενια) πληρωνοντας 3000 ευρω, θα ειχε ενα αναλογο αποτελεσμα με το δικο σας...ναι ή οχι;

Κυριε Αναστασακη, σας ρωτω ευθεως..θα ηταν καλυτερη η τωρινη του κατασταση απο την προηγουμενη; Αν εκανε μεταμοσχευση στον κ. Cinik, θα ειχε μαλλια που, αν τα αφηνε 10 εκατοστα (οπως προτρεπετε στο προηγουμενο σχολιο σας) θα ηταν πολυ καλυτερη η εικονα του παρα να ειναι τελειως φαλακρος;

Και το σημαντικοτερο ολων...

Αν εκανε τη μεταμοσχευση στο τουρκικο χασαπικο, θα ειχε αποφυγει τα δυο "κουσουρια" που του κληροδοτησατε εκατερωθεν της κεφαλης και θα ειχε 4000 ευρω επιπλεον κερδος (ποσο που θα γλιτωνε αν δεν εμπιστευοταν την κλινικη σας);
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Συγγνωμη, κυριε Αναστασακη...

Θεσατε πολλα ερωτηματα απευθυνομενος σε εμας (τα μελη του forum)...με πιο σημαντικο το ερωτημα αν ειναι προτιμοτερη η τωρινη κατασταση του πελατη απο την προηγουμενη
(nw 6).

Φυσικα η απαντηση ειναι δεδομενη...η τωρινη κατασταση ειναι καλυτερη.

Ειναι σαν να ρωτατε αν προτιμα καποιος να ειναι τυφλος ή μονοφθαλμος. Φυσικα και προτιμα να ειναι μονοφθαλμος!!!

Απο την αλλη, ομως, εγειρεται το εξης απλοϊκο ερωτημα που το απευθυνω και σε εσας προσωπικα..

Μηπως θα ηταν προτιμοτερο ο φιλος μας να μην ειχε επιλεξει την κλινικη σας και το "ατυχεστατο" strip που του κανατε αλλά καποιο αλλο "μπακαλικο" ή "χασαπικο", οπως τα αποκαλειτε;

Τι θελω να πω;

Αν, αντι για 7000 ευρω που πληρωσε σε εσας και δυο "τεραστια χαμόγελα" strip εκατερωθεν να τον συνοδευουν ισοβια, πηγαινε π.χ. σε ενα "μπακαλικο" της Τουρκιας, οπως ο dr. Cinik, και εβαζε 4000 grafts (3000 FUE και 1000 απο γενια) πληρωνοντας 3000 ευρω, θα ειχε ενα αναλογο αποτελεσμα με το δικο σας...ναι ή οχι;

Κυριε Αναστασακη, σας ρωτω ευθεως..θα ηταν καλυτερη η τωρινη του κατασταση απο την προηγουμενη; Αν εκανε μεταμοσχευση στον κ. Cinik, θα ειχε μαλλια που, αν τα αφηνε 10 εκατοστα (οπως προτρεπετε στο προηγουμενο σχολιο σας) θα ηταν πολυ καλυτερη η εικονα του παρα να ειναι τελειως φαλακρος;

Και το σημαντικοτερο ολων...

Αν εκανε τη μεταμοσχευση στο τουρκικο χασαπικο, θα ειχε αποφυγει τα δυο "κουσουρια" που του κληροδοτησατε εκατερωθεν της κεφαλης και θα ειχε 4000 ευρω επιπλεον κερδος (ποσο που θα γλιτωνε αν δεν εμπιστευοταν την κλινικη σας);

Η Anastasakis Hair Clinic σας ευχαριστει για την προσφορα σας στο νημα.
 
  • Like
Reactions: tol

Panos1982

Well-Known Member
To παιδί έψαχνε εναγωνίως να κάνει μμ, ήταν διατεθιμένος να πάει παντού. Ήξερα ότι δεν ήταν υποψήφιος αλλά με ενδιάφερε να δούμε και σε consultation ένα τέτοιο περιστατικό. Ο Jose μετά τις μετρήσεις, κλπ του έδειξε 2-3 παρόμοια περιστατικά NW7 και τι μπορεί να περιμένει. Το παιδί είχε μεγαλύτερες απαιτήσεις και όταν κατάλαβε ότι αυτό είναι το ταβάνι είπε δεν αξίζει δεν κάνω τίποτε. Μας ευχαρίστησε και μου είπε ότι ήταν πολύ ευχαριστημένος από το consultation γιατί πλέον ξέρει.

Το point ειναι οτι ο loren δουλεύει fue only και του εδειξε τι μπορει να παρει μονο μεσω αυτης της στρατηγικής...
Αν ειχε το παιδι στο μυαλο του οτι μπορει να χρησιμοποιήσει και strip ωστε να αυξησει την διαθεσιμοτητα θυλακιων κατα πολυ,
Πιθανως το αποτελεσμα που θα μπορουσε να παρει να τον καλυπτε...
 

Panos1982

Well-Known Member
Το παιδί δεν ήθελε να κάνει FUT ή τουλάχιστον έτσι κατάλαβα εγώ.

Επειδη ανεφερες οτι ηταν διατεθειμένος να.κανει τα παντα κ να παει παντού θεωρησα οτι δε θα ειχε θεμα.....
Περιεργο παντος να επιλέγει να μεινει αδειος απ το να υπαρχει πιθανοτητα να παρει αποτελεσμα που θα του εκανε,
Ειδικα αν ειχε καλο laxity...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ε αυτό είναι και το πρόβλημα πολλές φορές και γίνονται και οι παρεξηγήσεις. Να καταλάβεις ποια είναι τα όρια που μπορείς να φτάσεις με βάση τα δικά σου χαρακτηριστικά
 

Panos1982

Well-Known Member
Ε αυτό είναι και το πρόβλημα πολλές φορές και γίνονται και οι παρεξηγήσεις. Να καταλάβεις ποια είναι τα όρια που μπορείς να φτάσεις με βάση τα δικά σου χαρακτηριστικά

Γι αυτο εχουν αξια τα ανεξαρτητα (που δεν ωραιοποιουνται ) αλλα και δυσκολα περιστατικα μεγαλων nw για να διατηρουνται οι ρεαλιστικες προσδοκιες...
Αυτο που ολοι διαφημίζουν περιστατικα τυπου cristiano ronaldo ειναι καλο για μαρκετινγκ αλλα κανει τον καθενα να πιστευει οτι μπορει να γινει ετσι....
 

jersey

Well-Known Member
Το θέμα πιστεύω στην περίπτωση του @jacksmith είναι ότι όταν πληρώνεις περισσότερα λεφτά σε σύγκριση με αυτά που θα έδινες σε μια άλλη κλινική, έχεις και υψηλότερες απαιτήσεις για το αποτέλεσμα και λογικό είναι να δείχνεις απογοητευμένος όταν καταλαβαίνεις ότι τελικά δεν σου πρόσφερε τίποτα παραπάνω και δεν ξέρεις αν πήρες κιόλας το μέγιστο από αυτά που μπήκαν. Αλλά εδώ ο jacksmith σε οποιαδήποτε κλινική να πήγαινε με λιγότερα λεφτά θα έπαιρνε το ίδιο, ίσως και καλύτερο αποτέλεσμα (αν του έβγαζε περισσότερα grafts) και δεν θα είχε αποκτήσει και τις ουλές στην δότρια του. Το οποίο ανέφερε και ο @tol που συφμωνώ μαζί του.
 
  • Like
Reactions: tol

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Γι αυτο εχουν αξια τα ανεξαρτητα (που δεν ωραιοποιουνται ) αλλα και δυσκολα περιστατικα μεγαλων nw για να διατηρουνται οι ρεαλιστικες προσδοκιες...
Αυτο που ολοι διαφημίζουν περιστατικα τυπου cristiano ronaldo ειναι καλο για μαρκετινγκ αλλα κανει τον καθενα να πιστευει οτι μπορει να γινει ετσι....

Συμφωνώ σε αυτό. Ακόμα και του Cuto είναι εξαιρετικά ωραιοποιημένα, με αυστηρά επιλεγμένα χαρακτηριστικά και NW3 τα περισσότερα. Δεν λέω ότι ο άνθρωπος δεν είναι καλός προς θεού, είναι πολύ καλός αλλά είμαι σίγουρος ότι τα ανεξάρτητα δικά του θα δείχνουν μια πιο «γήινη» εικόνα. Αυτό έχει σημασία να δει ο καθένας.
 

jacksmith

Active Member
Όπως είχα αναφέρει και στη αρχή του νήματος δεν ήμουν αιθεροβάμων.6 χρόνια στο φόρουμ είχα καταλάβει ότι είναι αδύνατον να πάρω ένα αποτέλεσμα με μεγάλες πυκνότητες και εντυπωσιακό αποτέλεσμα. Όμως, όπως και ο CIVIAL αλλά και άλλα μέλη, μου αρέsei να δίνω βάση στους αριθμούς γιατί εκεί κρύβεται η αλήθεια. Και στο κομμάτι των μεταμοσχεύσεων όταν λέμε αριθμοί,εννοούμε εμβαδά ,πυκνότητα, αριθμός τροχοθυλλακίων πάχος τρίχας,λόγος.Κάτι που έχω την εντύπωση δεν αρέσει και πολύ στις κλινικές,ειδικά εδώ στην Ελλάδα.
Πρίν κανω την μεταμόσχευση, μετά το ραντεβού με την κλινική,υπολόγιζα ότι θα καλύψω μιά επιφάνεια 130 εκ.Νομίζω σκεφτόμενος λογικά, υπολόγιζα ότι θα βγάλω 3000 με 3200 που μου είπε η κλινική,έχω και μερικά από την προηγούμενη, οπότε θα καταφέρω να πετύχω ένα μέσο όρο 25 grafs. Με μια δεύτερη διαδικασία , αυτό θα έφθανε 35-36.Για μένα θα ήταν μια χαρά. Οι πρόχειρες μετρήσεις που έκανα δείχνουν εμβαδό λήπτριας 120. Αν υποθέσουμε ότι έχω κάνει λάθος, κατά την γνώμη μου το εμβαδό είναι κάπου εκέι, 120 με 130. Μιλάμε για μέσους όρους απο 3300 συνολικά τριχοθυλλακια, από 25 μέχρι 27,5 ανα τετραγωνικό σε κάθε περίπτωση και περίπου 6.800 τρίχες.Η εκτίμηση όμως αυτην την στιγμή η δική μου είναι ότι, σε καμία περίπτωση δεν βλέπω τέτοια εικόνα στο κεφάλι μου. Ο μόνος σίγουρος αριθμός είναι το τεράστιο ποσό για τα δικά μου δεδομένα που έδωσα,αλλά αυτό είναι δική μου ευθύνη.
Και κάτι άλλο.Εγώ αν ήμουν γιατρος και μάλιστα τρίτης γενιάς και μίλαγα για ηθική, έιχα ένα σωρό τίτλους ,βιογραφικό, μέλος σε οργανισμούς, αναγνωρισμένος και το σημαντικότερο, ήμουν ο ίδιος θύμα της ΑΓΑ και έκανα αγώνα να την νικήσω κάνοντας 3 μεταμοσχέυσεις, τατούαζ, φιναστερίδη και δεν ξέρω και γώ τι άλλο, τόπικ κ.τ.λ.,δηλάδή θα με ''έκαιγε'' και μένα αυτό ζήτημα, και ερχόταν ένας ασθενής μου πλήρως απογοητευμένος στο γραφείο μου ,θα έκανα τα πάντα να αμβλύνω την απογοητευσή του και αν θεωρώ ότι έχω κάποια ευθύνη να την αναλάβω.
 

Georgie

Well-Known Member
Καταλαβαίνω όπως και όλοι εδώ την απογοήτευση σου φίλε .
Θα μπορούσε να ειχε τύχει και σε εμάς .
Ματώσες οικονομικά και στεναχωρέθηκες με το αποτέλεσμα και τη ζημιά που άφησε στη δοτρια στο τελος της ημέρας .
Είχαμε καιρο να δούμε στο φορουμ περιστατικό με χαμηλή φυτρωση, χρονια θα έλεγα, δεν εχω πρόθεση να στηλιτεύσω τη κλινική ουτε και να ειρωνευτώ κανέναν .
Δεν εχει καμία αξια .
Η αλήθεια όμως ειναι αυτη .
Ο φίλος ειναι απογοητευμένος και το περιστατικό failed.

Παρ´ολη την απογοήτευση σε ευχαριστούμε για τη παρουσίαση και το ψυχικό σθένος να προβείς σε αυτη .

Αν υπαρχει η δυνατότητα repair και το πετύχεις θα ειναι οτι καλυτερο.
Ειλικρινά εύχομαι να υπαρχει αυτη η δυνατότητα .
 

aeratos28

Just aeratos
Ο γιατρός λέει πάντως πως στο 12μηνο θα είσαι ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα..ας περιμένουμε λοιπόν το 12μηνο..ως προς το αποτέλεσμα..όσο για το θέμα των αριθμών τώρα.οι μετρήσεις του jacksmith είναι αυτές..τα μέλη εδώ τι έχουν να πουν? Ας γίνει ανάλυση και για τον φίλο μας jacksmith
 

tol

Well-Known Member
Και κάτι άλλο.Εγώ αν ήμουν γιατρος και μάλιστα τρίτης γενιάς και μίλαγα για ηθική, έιχα ένα σωρό τίτλους ,βιογραφικό, μέλος σε οργανισμούς, αναγνωρισμένος και το σημαντικότερο, ήμουν ο ίδιος θύμα της ΑΓΑ και έκανα αγώνα να την νικήσω κάνοντας 3 μεταμοσχέυσεις, τατούαζ, φιναστερίδη και δεν ξέρω και γώ τι άλλο, τόπικ κ.τ.λ.,δηλάδή θα με ''έκαιγε'' και μένα αυτό ζήτημα, και ερχόταν ένας ασθενής μου πλήρως απογοητευμένος στο γραφείο μου ,θα έκανα τα πάντα να αμβλύνω την απογοητευσή του και αν θεωρώ ότι έχω κάποια ευθύνη να την αναλάβω.

Φιλε jacksmith, εμενα προσωπικα δε με εκπλησσει η εντονη δυσαρεσκεια σου προς το προσωπο του κ. Αναστασακη.

Απο τη πρωτη στιγμη εχω καταλαβει οτι προκειται για ενα υπερφιαλο ατομο, φοβερα αλαζονικο που σε καμια περιπτωση δεν αναγνωριζει τα λαθη του, αλλά επιμενει να επιρριπτει τις ευθυνες σε εξωγενεις παραγοντες (την τυχη, το δερμα του ασθενους, την αντιδραση του καθε οργανισμου κ.α.).

Δεν εκπλησσομαι που δε δειχνει την αρμοζουσα κατανοηση και συμπαρασταση. Ειδικα, αν θεωρει οτι καποιος τολμα να του ασκει κριτικη, ειναι ικανος να τον θεωρησει ως ασπονδο εχθρο του .

Γραφεις για οφειλομενη ευαισθησια απο καποιον ομοιοπαθουντα, οπως ο γιατρος.

Παρα πολυ σωστο!

Αντι ο κ. Αναστασακης, ο οποιος πασχει και ο ιδιος απο ανδρογενετικη αλωπεκια, να συμπασχει με τους συμπατριωτες του Ελληνες, εχει μετατρεψει την κλινικη του σε τεραστια κερδοφορο επιχειρηση.

Αντι να προσπαθει, ακολουθωντας μια τιμια οικονομικη πολιτικη, να ελαφρυνει τον πονο των συμπατριωτων του, προτιμα να υπερκοστολογει τις υπηρεσιες που προσφερει, να "απομυζει" οικονομικα τους πελατες του και στην τελικη, αν διαπραττει λαθη, να υπεκφευγει και να αποποιειται τις ευθυνες του.

Αυτη δεν ειναι, λοιπον, ορθη συμπεριφορα και ειναι λογικο να λειτουργει αποκρουστικα σε καποιους (συμπεριελαμβανομενου και του υποφαινομενου).

Καπου, καποτε το εχω αναφερει ξανα...

Ενας φιλολογος διορισμενος σε δυσπροσιτη περιοχη της Ελλαδας, οχι οικονομικα ευκαταστατος, εκτιμωντας την οικονομικη αδυναμια των ντοπιων οικογενειων και συναισθανομενος το κοινωνικο του χρεος, παρεδιδε για μεγαλα χρονικα διαστηματα ιδιαιτερα μαθηματα ειτε αφιλοκερδως ειτε εναντι ενος τιμηματος υποτριπλασιου εναντι του συνηθισμενου μεσου ορου.

Ας συγκρινουμε, λοιπον, φιλοι μου συμπεριφορες και στασεις.

Και οσοι τυχον αρχισουν να προβαλλουν δικαιολογιες του τυπου..."ειναι πολλα τα εξοδα της επιχειρησης, ειναι λιγα τα καθαρα κερδη", μαλλον ζουν εκτος πραγματικοτητας.

Πως ο κ. Τυρκαλας μπορει και ανταπεξερχεται (εχοντας κατ' εμε αρκετα κερδη) με χρεωσεις 1 ευρω ανα graft ;

Αυτος δεν ειναι ανθρωπος; Δεν εχει αναγκες;

Γιατι ο κ. Αναστασακης να εχει σχεδον τριπλασιες χρεωσεις;

Μηπως ο κ. Αναστασακης επιζητα συνεχως μεγαλυτερο πλουτισμο εις βαρος των ομοιοπαθουντων πελατων του;

Και οχι μονο αυτο, αλλά και να μην επιδεικνυει και την αναλογη ευαισθησια και εντιμοτητα, συμπαραστεκομενος στους πελατες σε καθε αρνητικη εκβαση, οπως η συγκεκριμενη του φιλου jacksmith;
 
Μπλουζα