Η ζωη με Covid-19

Georgie

Well-Known Member
Στην αρχη, αγχωθηκα...νομιζα οτι σε επηρεασε ο κορονοιος που χουν εισαγει σε εξασθενημενη μορφη μεσα στο εμβολιο...μετεπειτα ομως παραλλαχτηκε η γνωμη κι αφου εν τελει το καψιμο δεν προηλθε εκ της βατσινας, τοτε καλλιστα δικαιουσαι να προχωρησεις αφοβα και στην-ις επομενη-ες δοση-εις...
Γενικα δεν ειμαι μπυροποτης αλλα αν επινα μπυρουλα σαν την Αθηνουλα (μια αγαπη αιγαλιωτικη) τοτε θα προτιμουσα ξανθια μπυρα αν και το Νανακι φερνει σε καστανομελαχρινο ( το φυσικο της)...με ψεκασε με το ποτο του ερωτος αν και η ιδια ηπιε ολες τις μπυρες τη μια και μονη φορα που αντικρισα τους οφθαλμους της στη Νικαια! Δε χτυπησε ακομα μπολι το μπογεακι μου προφανως αλλα οταν στα τζαμπο οπου εργαζεται την υποχρεωσουν να πηδηξει προς το επομενο σταδιο, τοτε πιστευω πως θα μεταβει σε ενα εμβολιαστικο κεντρο οχι για να χτυπησει νεα τατουαζαρα (μιας και γεμει απο τετοια) αλλα να ψεκασει το αιμα της με το προστατευτικο κατα εσενα, δηλητηριωδες κατ εμε υγρο! Πρωτα ομως πιτσιλισε καρδιες ανδρων με ερωτα χαρασσοντας ζωες ριμοδημιουργων κι υστερα καταφευγει στο χαρακτηριο της δικης της ζωης! Αχ ρε νανουκα o_Oo_O
2132046000
Κλείσε ένα δίκλινο και στις 18 που έρχομαι θα περάσω .
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Να πας να το κάνεις.
Δυστυχώς φαίνεται ότι οι εμβολιασμοί πήραν την κάτω βόλτα, 94κ σήμερα με πτωτική πορεία σταθερά από τα 110κ ημερησίως. Λίγο εως πολύ καθοριστικό ρόλο πρέπει να παίζουν τα συμβάντα του ΑστραΖενεκα αλλά και του Τζονσον κ Τζονσον, καθώς και η γενικότερη χαλάρωση. Το άσχημο είναι ότι την άρνηση την «επιβαρύνονται» οι μικρότερες ηλικίες, με την συζήτηση να καταλήγει στον αναμενόμενο εμβολιασμό και των παιδιών άνω των 12…

+100K σήμερα, άρα ακόμα "παίζεται" αν υπάρχει σταθερή πτώση.
 

athenian

Well-Known Member
Ο τροπος που λειτουργει το εμβολιο ειναι διαφορετικος απο τον τροπο που λειτουργει ο ιος αν τον κολλησεις.
Η ανοσια δεν ειναι ιδια .
Για αυτο και λενε να εμβολιαστουν ολοι και δε γινεται διαχωρισμος σε νοσουντες και μη.
Το δευτερο σκελος θα συμβει αλλα δεν ξερεις ποτε...προς το παρον τα μεταλλαγμενα στελεχη δημιουργουν προβλημα.
Όσοι νόσησαν δεν θα εμβολιαστούν άμεσα. 9 μήνες ή 1 χρόνο μετά το θετικό τεστ τους ίσως.
Άμεσα σίγουρα όχι. Εμένα το πέρασε ο αδερφός μου τον Απρίλιο και πάρα το ότι μένουμε στο ίδιο σπίτι και έτυχε να πιούμε κι από το ίδιο μπουκάλι μια μέρα πριν το θετικό του τεστ δεν κόλλησα. Να σημειώσω ότι όλο το διάστημα της καραντίνας 14 ημερών δεν άλλαξα σπίτι (έκανα δύο τεστ ένα rapid κι ένα μοριακό σε αυτό το διάστημα) και μετά το πέρας αυτής εκτός από νέο μοριακό τεστ έκανα και αντισωμάτων μήπως και το είχα περάσει πριν από αυτόν χωρίς να το καταλάβω. Αρνητικά όλα βγήκαν.
 

Georgie

Well-Known Member
Λοιπόν βρέθηκα θετικός στο Covid
Τον τσίμπησα λίγο πριν η λίγο μετά τον εμβολιασμό .
Τα συμπτώματα έχουν υποχωρήσει κατά 90% και γενικά ήταν πολύ ήπια και express .
Πιθανό να βοήθησε και το εμβόλιο σε αυτό .
Ενημέρωσα όλες τις επαφές μου και οι περισσότεροι είναι για test sσημερα .
 

F1ght3r

Well-Known Member
Λοιπόν βρέθηκα θετικός στο Covid
Τον τσίμπησα λίγο πριν η λίγο μετά τον εμβολιασμό .
Τα συμπτώματα έχουν υποχωρήσει κατά 90% και γενικά ήταν πολύ ήπια και express .
Πιθανό να βοήθησε και το εμβόλιο σε αυτό .
Ενημέρωσα όλες τις επαφές μου και οι περισσότεροι είναι για test sσημερα .
Στα έλεγα εγώ, ήμουν σχεδόν σίγουρος. Γιατί τα συμπτώματα σου ήτανε σαν τα δικά μου. Ειδικά το κάψιμο στα στήθια. Περαστικά σου.
 

Xristoforaz

Well-Known Member
Στα έλεγα εγώ, ήμουν σχεδόν σίγουρος. Γιατί τα συμπτώματα σου ήτανε σαν τα δικά μου. Ειδικά το κάψιμο στα στήθια. Περαστικά σου.
Τοσο καιρο δεν ειχε κολλησει κορονοιο και κολλησε τωρα που εμβολιαστηκε...το θεωρεις τυχαιο? Ερωτηση κανω...μη με αποπαρεις!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

F1ght3r

Well-Known Member
Xristoforaz

Το ότι κανεις εμβόλιο δεν σημαίνει ότι δεν θα κολλήσεις κορονοϊό. Υπάρχει περίπτωση να κολλήσεις αφού δεν είναι 100% σίγουρο. Η αριθμοί δεν θυμάμαι αλλα λένε 95% προφύλαξη εφόσον κανεις και το δεύτερο για να μην αρρωστήσεις βαριά όχι ότι δεν θα το κολλήσεις. Ο Georgie έκανε μονο την πρώτη δόση οποτε ίσος να είχε μια βοήθεια που δεν αρρώστησε πιο βαριά αφού είδη είχαν περάσει 2 εβδομάδες και ίσος είχε κάνει κάποια αντισώματα. Μετά το πρώτο εμβόλιο και αν περάσουν 2 εβδομάδες έχεις κάπου στα 50% προφύλαξη να μην αρρωστήσεις βαριά, αν και δεν θυμάμαι ακριβώς τους αριθμούς. Τώρα το αν είναι τυχαίο ναι έτσι πιστεύω, δεν ξέρω που το πας :) . Αφού για να σου παρουσιαστούν τα συμπτώματα πρέπει να περάσουν 5-14 μέρες οποτε ύστερα από το εμβόλιο κόλλησε τον κορονοϊό,Το πιο συνηθισμένο είναι γύρο στις 5 μέρες.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Νομίζω 16 μέρες πριν το έκανε όταν τον παρουσιάστηκε, λίγο πιο πίσω στο νήμα το γραφει.

Αν είναι έτσι σίγουρα την έβγαλες "καθαρή" γιατί είχες μερική προστασία από το εμβόλιο. Στις 16 μέρες έχεις μερική προστασία, δηλαδή αντισώματα αλλά όχι αρκετά. Είχα περίπτωση γνωστού μου με προβλήματα υγείας που είχε κάνει την 1η δόση, κόλλησε σε εκδήλωση από ασυμπτωματικό-αρνητή (τα ακούς Christopher?) ο οποίος κόλλησε άλλους 30, και την έβγαλε light σε νοσοκομείο. Οι γιατροί του είπαν αν δεν είχες κάνει την 1η δόση θα είχες "χαιρετήσει".
 

Kostas97

Well-Known Member
Η απορια μου ειναι αν τον κολλησεις λιγες ημερες πριν το εμβολιο(ασυμπτωματικος) ή λιγο μετα,
κατα ποσο το εμβολιο επιβαρυνει την κατασταση ή οχι.
Εαν ειναι Astra-Johnson και ποσο αν ειναι Pfizer.
 

athenian

Well-Known Member
Αν είναι έτσι σίγουρα την έβγαλες "καθαρή" γιατί είχες μερική προστασία από το εμβόλιο. Στις 16 μέρες έχεις μερική προστασία, δηλαδή αντισώματα αλλά όχι αρκετά. Είχα περίπτωση γνωστού μου με προβλήματα υγείας που είχε κάνει την 1η δόση, κόλλησε σε εκδήλωση από ασυμπτωματικό-αρνητή (τα ακούς Christopher?) ο οποίος κόλλησε άλλους 30, και την έβγαλε light σε νοσοκομείο. Οι γιατροί του είπαν αν δεν είχες κάνει την 1η δόση θα είχες "χαιρετήσει".
Πως γίνεται σε μια εκδήλωση ένας να κολλάει τριάντα και να υπάρχουν ζευγάρια που να κολλάει μόνο ο ένας από τους δύο δεν το καταλαβαίνω.Και είναι κάτι που ακούγεται συχνά δεν είναι σπάνιο.
 

Georgie

Well-Known Member
Παιδιά νιώθω σα να μην έχω τίποτα ειλικρινά
4 μέρες κρατησαν τα συμπτώματα .
1μερα ενόχληση στο λαιμό και αδυναμία
2μερα μπούκωμα και ρινικη καταρροή
3μερα ίσως δέκατα ξηρός βήχας και κάψιμο έντονο στο στήθος ( αυτό με ανησύχησε επειδή δε μου έχει ξανασυμβει)
που με ξύπνησε τη νύχτα .
4η μέρα άρχισα να νιώθω καλύτερα με ελαττωμένο βήχα και κάψιμο .

Θα συμφωνήσω με τον ,@CVIAL ότι το εμβόλιο έπαιξε το ρόλο του
Επειδή ήταν εξαιρετικά παροδική η φάση .
 

F1ght3r

Well-Known Member
Αν είναι έτσι σίγουρα την έβγαλες "καθαρή" γιατί είχες μερική προστασία από το εμβόλιο. Στις 16 μέρες έχεις μερική προστασία, δηλαδή αντισώματα αλλά όχι αρκετά. Είχα περίπτωση γνωστού μου με προβλήματα υγείας που είχε κάνει την 1η δόση, κόλλησε σε εκδήλωση από ασυμπτωματικό-αρνητή (τα ακούς Christopher?) ο οποίος κόλλησε άλλους 30, και την έβγαλε light σε νοσοκομείο. Οι γιατροί του είπαν αν δεν είχες κάνει την 1η δόση θα είχες "χαιρετήσει".
Έτσι είναι, Ο georgie με το που είπε κάψιμο στα στήθια μου θύμισε την δίκια μου περίπτωση, και η ιατροί δεν είχαν παρόμοια φάση αφού δεν είχα αναπνευστικά προβλήματα και το οξυγόνο στο αίμα ήτανε 95 και πάνω. Μου πήραν αίμα για να δούνε αν έχω θρόμβωση στα πνευμονια, καρδιογράφημα και έφυγα μετά από μια ώρα σπίτι αφού δεν μου βρήκαν τίποτα. Μου πέρασε το κάψιμο ύστερα από 3-4 μέρες. Αυτό το κάψιμο στα στήθια είναι μάλλον μια πολύ σπανια περίπτωση από ότι κατάλαβα, και ήταν το τελευταίο πράγμα που είχα πριν γίνω καλά ακριβώς όπως ο Georgie.
 

F1ght3r

Well-Known Member
21 Απρίλιος 2021
Αυτά ακριβώς έγραψα στις 21 Απριλίου.

Εγώ είχα κορονοϊό στις 1 Απριλίου με έπιασε, το ξεπέρασα, πυρετό πρώτη μέρα 39, δεύτερη μέρα μέχρι ενατη μέρα πυρετό από 37-37.7. Πόνο στην πλάτη, βουλωμένα ρουθούνια για 2 μέρες, έχασα την γεύση για 4-5 μέρες. Τις 3 τελευτές μέρες καιγόταν τα στήθια μου από μέσα.
Δεν είχα προβλήματα με την αναπνοή και το οξυγόνο ήτανε OK όλες τις ημερες 95 και πάνω.
Είναι να πετάξω για MM τώρα την κυριακή. Είμαι λίγο αγχωμένος γιατί πρέπει να κάνω το PCR test και φοβάμαι ότι μπορεί αν είμαι άτυχος να δείξει ότι έχω ακόμα κορονοϊό μου είπανε η γιατροί και ας μην το μεταδίνω σε άλλους. Μακάρι να μην δείξει τίποτα και να μπορώ να πετάξω την κυριακή. Αυτά.
 

Georgie

Well-Known Member
Φαντάσου οι Άνθρωποι που το περνάνε βαριά !
Εμβόλιο παιδιά !
Όλοι νομίζουμε ότι δε θα μα τύχει
 

vlafo

Well-Known Member
Φαντάσου οι Άνθρωποι που το περνάνε βαριά !
Εμβόλιο παιδιά !
Όλοι νομίζουμε ότι δε θα μα τύχει
Με αυτά τα καψίματα φιλε που μας είπες,θα πρέπει να πάρουμε και τον καρδιολόγο μαζί μας.
Ευτυχώς που στο νοσοκομείο που θα είμαι,έχω άμεση πρόσβαση παντού.
Κάτσε μην αλλάξω γνώμη την τελευταία στιγμή.:)
Εχτές μιλούσαμε για folie και σήμερα για καψίματα.
Ρε τι είναι ο άνθρωπος.Τι είναι?
Ένα τίποτα.:)
 
Μπλουζα