Η ζωη με Covid-19

Georgie

Well-Known Member
5691818 δοσεις σε 155 μερες εμβολιασμων . δηλαδη γυρω στους 37 χιλιαδες τη μερα ως τωρα . Ανω των 60 που νοσουν και πεθαινουν το περισσοτερο εχουμε γυρω στο 60% καλυψη νομιζω; Αν θελαμε να κοψουμε μαχαιρι θανατους , κρεβατια , μεθ , επιπλοκες θα πρεπε οσο πιο γρηγορα γινοταν να φουλαρουμε σε εμβολια αυτους οχι τα παιδακια . Δεν υπαρχει ζητηση σε μια ομαδα , παμε στην επομενη να μη μενουν εμβολια . Ασε που το αστραζενεκα εχει και τις λιγοτερες επιπλοκες σε αυτες τις ηλικιες 60+. Η χωρα ειχε option το φλεβαρη να παρει ακομα 2 εκατ. moderna . Δε το εκανε .
Αφού το turn out στις ηλικίες αυτές ειναι προς το χαμηλό, και οχι μονο στην Ελλαδα .
μα δεν εμβολιαστηκες ; νομιζα ειχες κανει
Ναι τη πρωτη δόση Pfizer πριν 16 ημέρες
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν είναι κάμψη από 110 σε 94Κ. Είναι φυσιολογικό, όσο εμβολιάζεις ο ρυθμός να πέφτει. Μακάρι μέχρι τέλος Ιούνη να είμαστε στο 50Κ την ημέρα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
5691818 δοσεις σε 155 μερες εμβολιασμων . δηλαδη γυρω στους 37 χιλιαδες τη μερα ως τωρα . Ανω των 60 που νοσουν και πεθαινουν το περισσοτερο εχουμε γυρω στο 60% καλυψη νομιζω; Αν θελαμε να κοψουμε μαχαιρι θανατους , κρεβατια , μεθ , επιπλοκες θα πρεπε οσο πιο γρηγορα γινοταν να φουλαρουμε σε εμβολια αυτους οχι τα παιδακια . Δεν υπαρχει ζητηση σε μια ομαδα , παμε στην επομενη να μη μενουν εμβολια . Ασε που το αστραζενεκα εχει και τις λιγοτερες επιπλοκες σε αυτες τις ηλικιες 60+. Η χωρα ειχε option το φλεβαρη να παρει ακομα 2 εκατ. moderna . Δε το εκανε .

Μα όλες οι ομάδες έχουν ανοίξει. Αν ο άλλος δεν θέλει να εμβολιαστεί τι να του κάνεις. Το θέμα των ΜΕΘ έχει πλέον τελειώσει οριστικά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Hairsick

Active Member
Αύριο πάω για covid test και απο σημερα εθελοντική καραντίνα τουλάχιστον μεχρι να πάρω το αποτέλεσμα .
Περίεργο !
13 μερες μετα τον πρωτο εμβολιασμό ξεκίνησαν τα συμπτωματα .
Ήπια μπορω να πω, αν και με ανησύχησε ο πονος στο στηθος εχθές το βράδυ και ο ξηρος βήχας .
Πυρετό δεν εχω κανει , ίσως δέκατα πριν απο 2 μερες που είχα μονο ρινική συμφόρηση .
Τωρα που γράφω νιώθω καλυτερα και ελπιζω να μην ειναι κατι .
Κοίταξε το Georgie, μετά από τόσες μέρες δεν είναι καλό δείγμα να χεις παρενέργειες.
 

Georgie

Well-Known Member
Κοίταξε το Georgie, μετά από τόσες μέρες δεν είναι καλό δείγμα να χεις παρενέργειες.
Κοιτα δε νομίζω να ειναι παρενέργεια .
Η εχω κρυώσει λογω τρελής αλλαγής καιρού απο βροχές κρύο στον ήλιο και στη ζέστη .
Η δεν εχω αναπτύξει αρκετά αντισώματα και τσίμπησα τον covid που μεχρι τωρα ειναι light .
Κλείνω προς τη πρωτη εκδοχή
 

Hairsick

Active Member
Αυτό που αναρωτιέμαι είναι αν η διάθεση του Άστρα στις μικρότερες ηλικίες θα οφελήσει τελικά το «ισοζύγιο» του εμβολιασμού. Από την μια εμβολιάστηκαν νωρίτερα κάποιοι, ανεβάζοντας ποσοστό ανόσιας, αλλά από την άλλη έκανε κακό αυξάνοντας κατακόρυφα τον σκεπτικισμό απέναντι στα εμβόλια.
 

bobby

Well-Known Member
Για τους αρνητές των εμβολίων:
Στις ΗΠΑ, που μένω προσωρινά, το 40% (130 εκατ.) είναι πλήρως εμβολιασμένοι και άλλο ένα 10% έχει κάνει την πρώτη δόση (στοιχεία 28-5-21). Οι εμβολιασμοί ξεκίνησαν αρχές του έτους. Στο διάγραμμα φαίνονται οι ημερήσιες μολύνσεις Covid ανά 100.000 κατοίκους ενώ με μπλε είναι η πρόβλεψη μέσου όρου ημερήσιων μολύνσεων αν σήμερα σταμάταγαν οι εμβολιασμοί εντελώς.... Ουσιαστικό lockdown είχε μόνο στις μεγαλουπόλεις.
Κάντε εμβόλιο!
5662690A-2765-4C4B-B2B4-6B700DCFF8E2.jpeg
 

george_hatzi

Well-Known Member
Μια άλλη διάσταση είναι ότι υπάρχει τεράστια δυσπιστία απέναντι σε κρατικο μηχανισμό και ΜΜΕ (οτι ορίζουμε ως συστημα). Και τώρα που και οι δύο φορείς προσπαθούν για κατι αυτονόητο (εμβολιασμος) απλά δεν μπορούν να πείσουν. Πολλες φορές μαλιστα μπορεί να λειτουργεί και αντίστροφα- ό,τι παρουσιάζεται απο το σύστημα ειναι ψέμα άρα δρω αντιστροφα. Το ειδαμε και στο δημοψήφισμα το 2015. Το κοινωνικό συμβόλαιο στην Ελλάδα έχει προ πολλού διαρραγεί.
 

koumparos

Well-Known Member
Καλά τα εμβόλια αλλά θα πρέπει να ενημερώνουν τον κόσμο ότι οι παρενέργειες καραδοκούν.Δεν μιλάω για τις σπάνιες περιπτώσεις θρομβώσεων και ελαχίστων περιπτώσεων θανάτου αλλά μιλάω για τις συχνές παρενέργειες που ακούω καθημερινά από πολύ κόσμο που έρχομαι σε επαφή.Δυστυχως δεν ενημερώνουν τον κόσμο σωστά ώστε να είναι ψυχολογικά προετοιμασμένος ότι ενδεχομένως να εμφανίσουν ήπιες η ενοχλητικές παρενέργειες.Ειδικα για άστρα έχω βαρεθεί να ακούω σοβαρά παράπονα.Για Τζόνσον έγραψα παραπάνω.Ευτυχως για phizer και modernas δεν έχω ακούσει τίποτα και ίσως οφείλεται στην νέα τεχνολογία που φέρνουν.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Georgie

Well-Known Member
Μια άλλη διάσταση είναι ότι υπάρχει τεράστια δυσπιστία απέναντι σε κρατικο μηχανισμό και ΜΜΕ (οτι ορίζουμε ως συστημα). Και τώρα που και οι δύο φορείς προσπαθούν για κατι αυτονόητο (εμβολιασμος) απλά δεν μπορούν να πείσουν. Πολλες φορές μαλιστα μπορεί να λειτουργεί και αντίστροφα- ό,τι παρουσιάζεται απο το σύστημα ειναι ψέμα άρα δρω αντιστροφα. Το ειδαμε και στο δημοψήφισμα το 2015. Το κοινωνικό συμβόλαιο στην Ελλάδα έχει προ πολλού διαρραγεί.
Δεν ειναι μονο στην Ελλαδα .
Δυστυχώς ειναι μεγαλυτερο το προβλημα .
Καλά τα εμβόλια αλλά θα πρέπει να ενημερώνουν τον κόσμο ότι οι παρενέργειες καραδοκούν.Δεν μιλάω για τις σπάνιες περιπτώσεις θρομβώσεων και ελαχίστων περιπτώσεων θανάτου αλλά μιλάω για τις συχνές παρενέργειες που ακούω καθημερινά από πολύ κόσμο που έρχομαι σε επαφή.Δυστυχως δεν ενημερώνουν τον κόσμο σωστά ώστε να είναι ψυχολογικά προετοιμασμένος ότι ενδεχομένως να εμφανίσουν ήπιες η ενοχλητικές παρενέργειες.Ειδικα για άστρα έχω βαρεθεί να ακούω σοβαρά παράπονα.Για Τζόνσον έγραψα παραπάνω.Ευτυχως για phizer και modernas δεν έχω ακούσει τίποτα και ίσως οφείλεται στην νέα τεχνολογία που φέρνουν.
Δε δίνουν φυλλάδιο του εμβολίου στο κέντρο εμβολιασμού ?
Εδω αυτο κανουν και αναφέρει τα πάντα μεσα για το εμβόλιο που δέχεσαι
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Καλά τα εμβόλια αλλά θα πρέπει να ενημερώνουν τον κόσμο ότι οι παρενέργειες καραδοκούν.Δεν μιλάω για τις σπάνιες περιπτώσεις θρομβώσεων και ελαχίστων περιπτώσεων θανάτου αλλά μιλάω για τις συχνές παρενέργειες που ακούω καθημερινά από πολύ κόσμο που έρχομαι σε επαφή.Δυστυχως δεν ενημερώνουν τον κόσμο σωστά ώστε να είναι ψυχολογικά προετοιμασμένος ότι ενδεχομένως να εμφανίσουν ήπιες η ενοχλητικές παρενέργειες.Ειδικα για άστρα έχω βαρεθεί να ακούω σοβαρά παράπονα.Για Τζόνσον έγραψα παραπάνω.Ευτυχως για phizer και modernas δεν έχω ακούσει τίποτα και ίσως οφείλεται στην νέα τεχνολογία που φέρνουν.

Έλα ρε συ Koumpare τι παρενέργειες? Λίγο πυρετό, κόπωση, μυαλγίες που την επόμενη άντε βαριά μεθεπόμενη έχουν εξαφανιστεί (και μιλάω για το Astra κυρίως). Όπως όλα τα εμβόλια που γίνονται τόσα χρόνια. Τι ψυχολογικά και κουραφέξαλα.
 

koumparos

Well-Known Member
Αδερφέ έκανα στην μάνα μου και δεν μας έδωσαν τίποτα.Μονο τι φάρμακα παίρνει ρώτησαν.Τα ίδια στο ίδιο εμβολιαστικο κέντρο με αδερφικο φίλο.Επελεξα phizer διότι εάν γράψω εδώ δύο περιστατικά με άστρα που ξέρω από πρώτο χέρι θα σηκώσω θύελλα και δεν θέλω να μπω σε συνομωσίες.Θα πω όμως ότι δεν είναι τυχαίο ότι η ΕΕ τα αποφεύγει πλέον...δεν είναι τυχαίο πόσα ακούμε καθημερινά για το συγκεκριμένο εμβόλιο...
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μια άλλη διάσταση είναι ότι υπάρχει τεράστια δυσπιστία απέναντι σε κρατικο μηχανισμό και ΜΜΕ (οτι ορίζουμε ως συστημα). Και τώρα που και οι δύο φορείς προσπαθούν για κατι αυτονόητο (εμβολιασμος) απλά δεν μπορούν να πείσουν. Πολλες φορές μαλιστα μπορεί να λειτουργεί και αντίστροφα- ό,τι παρουσιάζεται απο το σύστημα ειναι ψέμα άρα δρω αντιστροφα. Το ειδαμε και στο δημοψήφισμα το 2015. Το κοινωνικό συμβόλαιο στην Ελλάδα έχει προ πολλού διαρραγεί.

Θα έλεγα ότι γενικά έχει διαρραγεί η επικοινωνία με την κοινή λογική σε σεβαστό κομμάτι του πληθυσμού. Βέβαια τα Ελληνικά ΜΜΕ έχουν ίσως το χαμηλότερο επίπεδο στην Ευρώπη. Αστοιχείωτοι δημοσιογράφοι, τρομολαγνία, κλπ, κλπ, κλπ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

koumparos

Well-Known Member
Cvial εδώ είσαι λάθος.Μεγαλο μέρος του πληθυσμού δεν έκανε η έκανε σπάνια εμβόλια.Με όλα αυτά που ακούμε και διαβάζουμε κάθε μέρα φαντάσου να εμφανίσει κάποιος συμπτώματα έστω και πυρετό πως θα το πάρει ψυχολογικά και τι συνειρμούς θα κάνει.Ενημερωση σοβαρή χρειάζεται.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αδερφέ έκανα στην μάνα μου και δεν μας έδωσαν τίποτα.Μονο τι φάρμακα παίρνει ρώτησαν.Τα ίδια στο ίδιο εμβολιαστικο κέντρο με αδερφικο φίλο.Επελεξα phizer διότι εάν γράψω εδώ δύο περιστατικά με άστρα που ξέρω από πρώτο χέρι θα σηκώσω θύελλα και δεν θέλω να μπω σε συνομωσίες.Θα πω όμως ότι δεν είναι τυχαίο ότι η ΕΕ τα αποφεύγει πλέον...δεν είναι τυχαίο πόσα ακούμε καθημερινά για το συγκεκριμένο εμβόλιο...

Και εμένα έχουν κάνει καμμιά 10ρια φίλοι και ο αδελφός μου Αστρα. Τα περί άστρα και θρομβώσεων είναι γνωστά. Για τις υπόλοιπες παρενέργεις (όσον αφορά τις πρώτες μέρες) δεν καταλαβαίνω τι επιλήψιμο υπάρχει. Είναι προφανές ότι του χρόνου δεν θα γίνονται τα κλασσικά γιατά τα mRNA είναι καλύτερα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Cvial εδώ είσαι λάθος.Μεγαλο μέρος του πληθυσμού δεν έκανε η έκανε σπάνια εμβόλια.Με όλα αυτά που ακούμε και διαβάζουμε κάθε μέρα φαντάσου να εμφανίσει κάποιος συμπτώματα έστω και πυρετό πως θα το πάρει ψυχολογικά και τι συνειρμούς θα κάνει.Ενημερωση σοβαρή χρειάζεται.

Μα τώρα τι λες. Έχει βουίξει ο κόσμος για τα συμπτώματα μετά τον εμβολιασμό. Στο εμβολιαστικό κέντρο που πήγα την γυναίκα μου είχε κάτι πινακίδες τεράστιες και στην αναμονή και μέσα στο δωμάτιο και μετά στην αναμονή για τα συμπτώματα. Οι τηλεοράσεις το ίδιο.
 

F1ght3r

Well-Known Member
Αύριο πάω για covid test και απο σημερα εθελοντική καραντίνα τουλάχιστον μεχρι να πάρω το αποτέλεσμα .
Περίεργο !
13 μερες μετα τον πρωτο εμβολιασμό ξεκίνησαν τα συμπτωματα .
Ήπια μπορω να πω, αν και με ανησύχησε ο πονος στο στηθος εχθές το βράδυ και ο ξηρος βήχας .
Πυρετό δεν εχω κανει , ίσως δέκατα πριν απο 2 μερες που είχα μονο ρινική συμφόρηση .
Τωρα που γράφω νιώθω καλυτερα και ελπιζω να μην ειναι κατι .
Εγώ όταν είχα κορονοϊό είχα πυρετό, βουλωμένα ρουθούνια για 2 μέρες, κάψιμο στο στήθος χωρίς να έχω πρόβλημα με αναπνοή, και Δεν είχα γεύση όσφρηση. Μακάρι να μην έχεις τίποτα περαστικά σου.
 

Georgie

Well-Known Member
Αδερφέ έκανα στην μάνα μου και δεν μας έδωσαν τίποτα.Μονο τι φάρμακα παίρνει ρώτησαν.Τα ίδια στο ίδιο εμβολιαστικο κέντρο με αδερφικο φίλο.Επελεξα phizer διότι εάν γράψω εδώ δύο περιστατικά με άστρα που ξέρω από πρώτο χέρι θα σηκώσω θύελλα και δεν θέλω να μπω σε συνομωσίες.Θα πω όμως ότι δεν είναι τυχαίο ότι η ΕΕ τα αποφεύγει πλέον...δεν είναι τυχαίο πόσα ακούμε καθημερινά για το συγκεκριμένο εμβόλιο...
Δε τα αποφεύγει η Ε.Ε κανονικά εμβολιάζονται με Astra παντού .

Το ιδιο εγινε και με εμένα περίμενα λιγο στη σειρά αφού τσέκαραν το I.D μου.
Έπειτα μου έδωσαν ενα φυλλάδιο με πληροφορίες για το Pfizer .
Μετα με ρώτησαν για το αν παίρνω φάρμακα, και αν ειμαι αλλεργικός .
μετα το εμβόλιο σε στέλνουν σε αίθουσα αναμονής με καθίσματα που ειναι στα 2 μέτρα απόσταση και παραμένουν όλοι οσοι εμβολιάζονται για 15 λεπτά
Εγω ως αλλεργικός παρέμεινα 30λεπτα .
Μετα σκουπίζεις με αντισηπτικά το κάθισμα και αποχωρείς .
 
Μπλουζα