Σύγκριση Τιμών μεταξύ Ελληνικών Κλινικών - Έρευνα για Μεταμόσχευση

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Σήμερα πλέον η μμ είναι ρουτίνα και με μια σχετικά καλή επιλογή,δεν πρόκειται να ξαναασχοληθείς μελλοντικά.
Αλλοίμονο στους άτυχους προ 2003 που δεν υπήρχε η fue,και ήταν καταδικασμένοι.
Αυτά είναι τα άλματα της ιατρικής και όχι μόνο στις μμ,αλλά είναι πραγματικά εκπληκτικό πως μία επέμβαση σαν αυτή έχει καταντήσει μια απλή διαδικασία.
Τυχεροί οι σημερινοί νέοι και δεν πρέπει να παραπονιέται κανείς πλέον.

Προσωπικά δεν την θεωρω καθόλου απλή διαδικασία την ΜΕΤ
Ειναι μια εξαιρετικα πολυπλοκη αλυσιδα βημάτων με ελάχιστο margin of error.
Απλά η μερική της αποτυχία δεν μετραται από εύκολα μέχρι καθόλου (μειωμενη επιβιωση, κτλ.) οπότε δυσκολα "κατηγορειται" καποιος, ενω η σχεδον πληρης αποτυχία της, αισθητικα ή χειρουργικα "συγχωρειται" αφού δεν έχει άλλες συνεπειες.

Απλη την παρουσιάζουν οι ιατροί που την αντιμετωπίζουν ως απλή γιατι δεν καταλαβαινουν το βάθος της.
Ειναι η πιο πολύπλοκη αισθητική επέμβαση με διαφορα.α
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

grg19ggls

Member
Σήμερα πλέον η μμ είναι ρουτίνα και με μια σχετικά καλή επιλογή,δεν πρόκειται να ξαναασχοληθείς μελλοντικά.
Αλλοίμονο στους άτυχους προ 2003 που δεν υπήρχε η fue,και ήταν καταδικασμένοι.
Αυτά είναι τα άλματα της ιατρικής και όχι μόνο στις μμ,αλλά είναι πραγματικά εκπληκτικό πως μία επέμβαση σαν αυτή έχει καταντήσει μια απλή διαδικασία.
Τυχεροί οι σημερινοί νέοι και δεν πρέπει να παραπονιέται κανείς πλέον.
Ρουτίνα δεν είναι.
Τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα σε σχέση με 20 χρόνια πριν λόγω του ότι:
-εχουν εκπαιδευτεί περισσότεροι γιατροί
-εχει συγκεντρωθεί περισσότεροι γνώση και έχουν διαμορφωθεί προτόκολλα
-εχει υπάρξει τεχνολογική πρόοδος στα εργαλεία που χρησιμοποιούν οι γιατροί

Πλέον καλοί γιατροί και καλές κλινικές για να κάνει κάποιος μια αξιοπρεπή μεταμόσχευση μαλλιών υπάρχουν (και με σχετικά χαμηλό κόστος).

Όμως το μεγαλύτερο πρόβλημα παραμένει και οφείλεται στη μηδενική κρατική ρύθμιση του κλάδου των Ιδιωτικών Κλινικών.
Ακόμα υπάρχουν κλινικές-σφαγεία που κάνουν "πωλήσεις Μεταμοσχεύσεων" σε 19χρονους αγχωμενους απο τη φαλάκρα για να τους τσιμπήσουν 2 χιλιάρικα.
Δυστυχώς δεν έχουν όλοι τις γνώσεις και την ενημέρωση που προσφέρει το φορουμ.

Στη πλατεία Συντάγματος υπάρχει πωλήτρια γνωστής Κλινικής-Σφαγείο που έκανε πωλήσεις Μεταμοσχεύσεων σε Νεους με αραίωση.
Αν σε έβλεπε γεματούλη σου πωλούσε και Θεραπείες Αδυνατίσματος (εμένα μου τα διαφήμισε και τα 2).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Mak39

Member
O Cvial ειναι πραγματικος ηγετης για το φορουμ, αλλα μη τρελαινομαστε κιολας που δεν υπαρχουν αρκετα μελη εδω μεσα που να μπορουν να αξιολογησουν το αντικειμενο σε πολυ ικανοποιητικο επιπεδο.
Θα γυρίσω λίγο τον χρόνο πίσω. Πριν 1,5 χρόνο η λέξη FUT ήταν απαγορευμένη στο forum. Απαρχαιωμένη μέθοδος με καταστροφικές συνέπειες για τον ασθενή κ.τ.λ. Μιλούσαμε (όχι όλοι) κολακευτικά για άλλες κλινικές που τώρα δεν θελουμε να τις θυμόμαστε. Όλα αυτά αλλαξαν σε σύντομο χρονικό διάστημα και βγήκαν και «νέοι» γιατροί στο προσκήνιο.

Η ζωή είναι ένα ταξίδι γνώσεων και εμείς σαν μαθητές καλούμαστε να μάθουμε 5 πράγματα. Αν τα ξέρει καλύτερα ένας γιατρός η ένα μέλος αυτό το αφήνουμε στη κρίση του καθενός. Αυτό που κάνει τον Cvial ηγέτη (συμφωνώ με τον όρο) είναι ότι γνωρίζει τα όρια του και συνεχίζει να εξελίσσεται. Κάτι που το συναντάς σπάνια σήμερα.

Από την άλλη υπάρχουν και αυτοί που δεν μπορούν να δώσουν λύση στη περίπτωση τους και κατευθύνουν άλλους δεξιά και αριστερά. Δεν είναι λίγες οι φορές που ένας υπέρμετρος ενθουσιασμός μπορεί να μας οδηγήσει σε λάθος κατεύθυνση.
 

Aris81

Well-Known Member
Προσωπικά δεν την θεωρω καθόλου απλή διαδικασία την ΜΕΤ
Ειναι μια εξαιρετικα πολυπλοκη αλυσιδα βημάτων με ελάχιστο margin of error.
Απλά η μερική της αποτυχία δεν μετραται από εύκολα μέχρι καθόλου (μειωμενη επιβιωση, κτλ.) οπότε δυσκολα "κατηγορειται" καποιος, ενω η σχεδον πληρης αποτυχία της, αισθητικα ή χειρουργικα "συγχωρειται" αφού δεν έχει άλλες συνεπειες.

Απλη την παρουσιάζουν οι ιατροί που την αντιμετωπίζουν ως απλή γιατι δεν καταλαβαινουν το βάθος της.
Ειναι η πιο πολύπλοκη αισθητική επέμβαση με διαφορα.α

Γιατρέ,χωρίς να θέλω να απαξιώσω τον τομέα σου,θεωρείς πως μία μμ,είναι πιο πολύπλοκη αισθητική επέμβαση από μία π.χ.ρινοπλαστική;

Δε θέλω να κάνω το δικηγόρο του vlafo,αλλά δεν αποδεικνύεται καθημερινά πλέον ότι η μμ αντιμετωπίζεται σαν επέμβαση ρουτίνας;
Πράγμα που δεν ίσχυε,για παράδειγμα πριν 10χρόνια;
Δεν ισχύει ότι η ανάπτυξη της τεχνολογίας στον συγκεκριμένο τομέα,έχει βελτιώσει κατά πολύ τα αποτελέσματα και έχει μειώσει τις πιθανότητες αποτυχίας;

Επαναλαμβάνω πως δεν απαξιώνω την επιστήμη σας,απλά δεν μπορούμε να παραβλέψουμε τα βήματα προς τα εμπρός και την αυτοματοποίηση κάποιων διαδικασιών.
 

koumparos

Well-Known Member
Δεν είναι καθόλου επέμβαση ρουτίνας.Οταν θα σκάσει το πρώτο μέτριο αποτέλεσμα θα δεις τι έχει να γίνει και τι βλακείες θα διαβάζουμε.Εκει θα καταλάβεις ότι το φθηνό αποδείκνυεται τελικά ακριβό.
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Γιατρέ,χωρίς να θέλω να απαξιώσω τον τομέα σου,θεωρείς πως μία μμ,είναι πιο πολύπλοκη αισθητική επέμβαση από μία π.χ.ρινοπλαστική;

Δε θέλω να κάνω το δικηγόρο του vlafo,αλλά δεν αποδεικνύεται καθημερινά πλέον ότι η μμ αντιμετωπίζεται σαν επέμβαση ρουτίνας;
Πράγμα που δεν ίσχυε,για παράδειγμα πριν 10χρόνια;
Δεν ισχύει ότι η ανάπτυξη της τεχνολογίας στον συγκεκριμένο τομέα,έχει βελτιώσει κατά πολύ τα αποτελέσματα και έχει μειώσει τις πιθανότητες αποτυχίας;

Επαναλαμβάνω πως δεν απαξιώνω την επιστήμη σας,απλά δεν μπορούμε να παραβλέψουμε τα βήματα προς τα εμπρός και την αυτοματοποίηση κάποιων διαδικασιών.
Εννοείται.
Αν δεις το βιογραφικό μου έχω εξειδικευτει στην Γερμανια στην πανεπιστημιακή κλινική του Ulm στο Facial Plastic Surgery.
Μιλαω μετα λόγου γνωσης.
Η δυσκολία δεν έχει να κανει με την ...πολυπλοκότητα των κινησεων.
Που και αυτες, στην ΜΕΤ , ειτε FUT ειτε FUE ειναι πολυ πιο ακριβεις από την ρινοπλαστική!
Θα μπορούσα μόνο με μικροιχειορυργική ή οφθαλμοχειορυργική να τις συγκρινω
Εχει να κανει με την έκταση των επεμβασεων, με τα δεκαδες γραναζια που πρεπει να λειτουργούν άψογα (από τι φωτα έχει το ταβανι μέχρι πόσο κοφτερη ειναι η βελονα), έχει να κανει με τις χιλιαδες κινησεις που μοιαζουν ίδιες αλλα δεν ειναι ίδιες, έχει να κανει με την διαχειριση κούρασης, προσωπικού και πολλά άλλα.
Μια ρινοπλαστική παιρνεις τα εργαλεια σου σου (ενα μικρο βαλιτσακι) τα αποστειρωνεις, ζητας μια νοσηλευτρια να κραταει αναρροφηση και δουλευεις στο 100% των ικανοτητων σου (που μπορει να ειναι και τοπ!) σε καθε μερος του πλανητη.
Για να δουλεψεις στο 100% στη ΜΕΤ μπορεις να το κανεις μονο στο χειρουργειο σου, με τα εργαλερια σου και με το πολυμελες προσωπικό σου.
και μην μπερδευεσαι που υπάρχουν περιπλανωμενοι "χειρουργοι" ΜΕΤ. Δεν δουλευεουν ούτε στο 100% τους ουτε καν κοντα στο 100% που γινεται.
Και δεν νομιζω κανενας τοπ χειορυργος ΜΕΤ να κανει το ταξιδιωτη.

Επειτα, η ΑΓΑ εξελλισεται και πρπει να κανεις πλανο για το μελλον, ο συνεχης "καβγας" μου με όσους μιλανε για "μαλλια μπετο".
Έπειτα, έχεις ότι σου δινει η Φυση: με λιγα να κανεις δουλεια, με λιγα, με πολλα, με λεπτα, με χοντρα , ότι βρεις.
Ειναι τουλάχιστον 10 επιπλεον λογοι που κανουν την ΜΕΤ την πιο δυσκολη αλλα και την πιο εντυπωσιακή αισθητική επεμβαση.

Όχι αυτη που γινεται στις διάφορες ...κλινικές.
Αυτη που πρεπει και μπορει να γινεται.
 

Aris81

Well-Known Member
Εννοείται.
Αν δεις το βιογραφικό..........................................
.........ου πρεπει και μπορει να γινεται.

Ευχαριστώ για την εμπεριστατωμένη απάντηση,είναι μία οπτική γωνία που σαν ασθενής και όχι γιατρός,δε θα μπορούσα να έχω.

Μάλλον έκρινα εκ του αποτελέσματος,μιας και ο ίδιος είχα πει στον εαυτό μου πριν τη μμ μου,
πως αν τα πράγματα πάνε τελείως στραβά,θα τα πάρω όλα με την ψιλή και τέλος.
Ενώ έχω διαβάσει κάποια περιστατικά στο thread του forum περί ρινοπλαστικής,
που πραγματικά τους λυπήθηκε η ψυχή μου,άνθρωποι που μετά από 3-4 χειρουργεία ήταν χειρότεροι από ότι στην αρχή
και άλλες ιστορίες για αγρίους..
Έχω και ένα προσωπικό κόλλημα με τη μύτη,τη θεωρώ σημείο αναφοράς περί αρμονίας/συμμετρίας/ομορφιάς του προσώπου.

Αν δηλαδή αντί για μμ χρειαζόταν να κάνω τη μύτη μου,
θα διάβαζα κανά 2-3 χρόνια το forum,θα πήγαινα στον καλύτερο ανεξαρτήτου budget και δε θα επέλεγα όπως επέλεξα τη μμ μου.
Ξέρω ότι θα έπρεπε να ακολουθήσω την ίδια διαδικασία και για τη μμ μου,αλλά δεν το έκανα,άσχετα αν κατόπιν εορτής τα πράγματα πήγαν καλά.
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Ευχαριστώ για την εμπεριστατωμένη απάντηση,είναι μία οπτική γωνία που σαν ασθενής και όχι γιατρός,δε θα μπορούσα να έχω.

Μάλλον έκρινα εκ του αποτελέσματος,μιας και ο ίδιος είχα πει στον εαυτό μου πριν τη μμ μου,
πως αν τα πράγματα πάνε τελείως στραβά,θα τα πάρω όλα με την ψιλή και τέλος.
Ενώ έχω διαβάσει κάποια περιστατικά στο thread του forum περί ρινοπλαστικής,
που πραγματικά τους λυπήθηκε η ψυχή μου,άνθρωποι που μετά από 3-4 χειρουργεία ήταν χειρότεροι από ότι στην αρχή
και άλλες ιστορίες για αγρίους..
Έχω και ένα προσωπικό κόλλημα με τη μύτη,τη θεωρώ σημείο αναφοράς περί αρμονίας/συμμετρίας/ομορφιάς του προσώπου.

Αν δηλαδή αντί για μμ χρειαζόταν να κάνω τη μύτη μου,
θα διάβαζα κανά 2-3 χρόνια το forum,θα πήγαινα στον καλύτερο ανεξαρτήτου budget και δε θα επέλεγα όπως επέλεξα τη μμ μου.
Ξέρω ότι θα έπρεπε να ακολουθήσω την ίδια διαδικασία και για τη μμ μου,αλλά δεν το έκανα,άσχετα αν κατόπιν εορτής τα πράγματα πήγαν καλά.
Το καλο με την ρινοπλαστική ειναι πως:
-Γενικα την εκτελουν έμπειροι ιατροί. Μερικοι δεν ειναι καλοί και την ακρωτηριαζουν υπερβολικα, αλλα δεν γινεται να την κανει ειδικευομενος ή μη ιατρός. ΒΕΒΑΙΑ, στη Τουρκια έχει ξεκινησει και αυτο!
- Γινεται με γενική αναισθησια. Συνεπως, ο ιατρός ειναι σε περιβάλλον που υπάρχει έλεγχος και δεν μπορει να κανει οτι θελέι ουτε να κρυψει τα λαθη του, την απαρχαιωμενη τεχνική του κτλ.
Τον βλεπουν
Και τα νεα μαθαινονται γρηγορα!
Οπότε οι κακοί ή μαθαινουν ή τους πεταει η αγορά έξω
- Η μυτη αν γινει μια φορα σωστα καθαρισες. Δεν μεγαλώνει (ενταξει μεγαλώνει λιγο :)) δεν ξαναστραβωνει και δεν μεγαλώενι το προβλημα όσο περναει ο καιρός.
- Υπάρχουν άλλες πηγες χόνδρου-οστων για μοσχευματα στην χειροτερη περιπτωση που ο προηγούμενος χειρουργός τα έχει σακαταψει όλα
-δεν χρειάζεται να παιρνεις μια ζωη ενα χαπι για ναμην μεγωλωσει περισσοτερο η μυτη σου!

Εχει και άλλα θετικά. αλλα you get the point!
 
Τελευταία επεξεργασία:

vlafo

Well-Known Member
Προσωπικά δεν την θεωρω καθόλου απλή διαδικασία την ΜΕΤ
Ειναι μια εξαιρετικα πολυπλοκη αλυσιδα βημάτων με ελάχιστο margin of error.
Απλά η μερική της αποτυχία δεν μετραται από εύκολα μέχρι καθόλου (μειωμενη επιβιωση, κτλ.) οπότε δυσκολα "κατηγορειται" καποιος, ενω η σχεδον πληρης αποτυχία της, αισθητικα ή χειρουργικα "συγχωρειται" αφού δεν έχει άλλες συνεπειες.

Απλη την παρουσιάζουν οι ιατροί που την αντιμετωπίζουν ως απλή γιατι δεν καταλαβαινουν το βάθος της.
Ειναι η πιο πολύπλοκη αισθητική επέμβαση με διαφορα.α
Η σύγκριση πάντα γίνεται με το παρελθόν όπου επικρατούσε το χάος και η αναρχία στο χώρο, αλλά και γιατί η ιατρική δεν είχε δώσει ακόμα λύση σε αυτό το κομμάτι.
Σήμερα πλέον δεν υπάρχει αα με τη μμ και εκεί αναφερόταν το σχόλιο μου.
Με σωστή επιλογή και ένα καλό πλάνο,έχεις καθαρίσει.
Τόσο απλά.
Θα συμφωνήσω ότι είναι η πιο πολύπλοκη αισθητική επέμβαση.
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Η σύγκριση πάντα γίνεται με το παρελθόν όπου επικρατούσε το χάος και η αναρχία στο χώρο, αλλά και γιατί η ιατρική δεν είχε δώσει ακόμα λύση σε αυτό το κομμάτι.
Σήμερα πλέον δεν υπάρχει αα με τη μμ και εκεί αναφερόταν το σχόλιο μου.
Με σωστή επιλογή και ένα καλό πλάνο,έχεις καθαρίσει.
Τόσο απλά.
Θα συμφωνήσω ότι είναι η πιο πολύπλοκη αισθητική επέμβαση.

Δηλαδη σαν να λεμε το 1960 "Θελουμε να πάμε στο Φεγγαρι" και να επιλεξουμε τη NASA και μετα να λεμε ότι "τοσο απλα πηγαμε στο φεγγαρι, σιγα τον άθλο."
Οκ, τωρα το καταλαβα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
[QUOT
E="Anastasakis Hair Clinic, post: 253475, member: 24602"]
Δηλαδη σαν να λεμε το 1960 "Θελουμε να πάμε στο Φεγγαρι" και να επιλεξουμε τη NASA και μετα να λεμε ότι "τοσο απλα πηγαμε στο φεγγαρι, σιγα τον άθλο."
Οκ, τωρα το καταλαβα.
[/QUOTE]
Μάλλον δεν το καταλάβατε,αλλά δεν πειράζει,αλλά θα μπω στον πειρασμό να απαντήσω.
Όταν οι πρώτοι ανοίγουνε το δρόμο,σε όλους τους τομείς,τότε ναι γίνεται σύνηθης διαδικασία μετα γιατί διαχέεται η τεχνογνωσία.Και ναι η Νasa μετά από αυτό έκανε άπειρες επιτυχημένες προσπάθειες σε πολλά άλλα project εξαιτίας αυτής της τεράστιας ανακάλυψης.
Ελπίζω τώρα να έγινε κατανοητό πέρα από τη προσπάθεια υποβάθμισης αυτού που θέλω να πω.
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
[QUOT
E="Anastasakis Hair Clinic, post: 253475, member: 24602"]
Δηλαδη σαν να λεμε το 1960 "Θελουμε να πάμε στο Φεγγαρι" και να επιλεξουμε τη NASA και μετα να λεμε ότι "τοσο απλα πηγαμε στο φεγγαρι, σιγα τον άθλο."
Οκ, τωρα το καταλαβα.
Μάλλον δεν το καταλάβατε,αλλά δεν πειράζει,αλλά θα μπω στον πειρασμό να απαντήσω.
Όταν οι πρώτοι ανοίγουνε το δρόμο,σε όλους τους τομείς,τότε ναι γίνεται σύνηθης διαδικασία μετα γιατί διαχέεται η τεχνογνωσία.Και ναι η Νasa μετά από αυτό έκανε άπειρες επιτυχημένες προσπάθειες σε πολλά άλλα project εξαιτίας αυτής της τεράστιας ανακάλυψης.
Ελπίζω τώρα να έγινε κατανοητό πέρα από τη προσπάθεια υποβάθμισης αυτού που θέλω να πω.
[/QUOTE]

Α, εννοεις την προσπαθεια να υποβαθμίσεις την πιο πολύπλοκη αισθητική επέμβαση σε απλη επιλογη πλανου και ιατρού?
Σωστα...
Και ο αγαπητος μας Lorenzo αλλος ενας ιατρός ειναι και απλα ένα πλανο κανει...
Τόσο απλα??

Λοιπό, δεν ισχυει καθόλου αυτο που γραφεις.
Δεν ειναι οτι δεν συμφωνω.
Δεν ισχύει

Δεν έχει σημασια ΤΙ ανακαλύψαν οι παλαιότεροι, πρεπει καποιοσ να τα εφαρμόσει.
Η ΜΕΤ ειναι υπηρεσια χειρονακτική που απαιτει τελειότητα (και όχι να την ...παρακαμπτουμε επειδή βρηκαμε καλή τιμούλα :) )
Η τελειότητα απαιτει ικανοτητα και έχει πολυ μακρυα καμπύλη εκμάθησης, δεν ειναι κατι που μαθαινεται σε 2-3 χρόνια, ρωτα και τον @CVIAL που θατου τα έχει πει ο Lorenzo.
Δεν θα μιλήσω για ταλεντο, θα σου πω απλα "ώρες πτησης" να έχεις γράψει και να ενδιαφερεσαι να βελτιώνεις τις διαδικάσιες.
Γιατι αλλιώς εισαι ταξιτζης που κανει διαδρομες, ενω η ΜΕΤ θέλει οδηγο Formula 1.
Η ικανοτητα χτιζεται ασχετα με το τι ανακαλυψαν οι παλαιότεροι.
και ΟΧΙ, τα "συγχρονα" πινελα δεν κανουν καλύτερους ζωγραφους.
Πρωτα μαθαινεις να ζωγραφιζεις.

Έπειτα απαιτει πολυ προσωπικό, εξαιρετικό προσωπικό, ικανότητες manager, HR, επιχειρηματια, και κάποια άλλα.
Ειναι εξαιρετικά πολύπλοκο για αυτο και παγκοσμίως οι ασθενείς ψαχνουν με το φαναρι του Διογενη για ικανούς ιατρούς
και υπάρχουν τοσοι λιγοι, σε αντιθεση με άλλες υπο-ειδικότητες.

Ως έμπειρο μέλος, απορω για ποιο λόγο το υποβιβάζεις έτσι?
Δεν έχει καταλάβει την πολυπλοκότητα?
Έχεις καποιο άλλο λόγο;
Ειναι πολυ ενδιαφερον!!!
 

vlafo

Well-Known Member
Ως συνήθως το πάτε εκεί που θέλετε για να μου αποδείξετε αυτά που μόνο εσείς ξέρετε.
Και φυσικά και εγώ.
Συμφωνούμε ότι διαφωνούμε και δεν πρόκειται να βρούμε κοινό σημείο επαφής,αυτό είναι σίγουρο.
Σε καμία περίπτωση δεν την υποβίβασα,αντιθέτως έχω αναφέρει πολλές φορές την πολυπλοκότητα της.
Παρέθεσα απλά μια διαδικασία,μια ιατρική πράξη,που εν έτει 2000 δεν υπήρχε καν ούτε και με στριπ στον παγκόσμιο χάρτη,ακόμα και στην Αμερική όταν πρωτοείχε ξεκινήσει,ήταν πολύ θολές οι διαδικασίες και τα πρωτόκολλα και δεν γνωρίζανε ούτε οι ίδιοι ιατροί.
Σήμερα έχει αλλάξει εντελώς το τοπίο και είναι απόλυτα λογικό.
Αν δεν το καταλαβαίνετε και μου παραθέτετε όλη την διαδικασία και την εξέλιξη της σαν να είμαι σχολιαρόπαιδο του δημοτικού,είναι καθαρά δικό σας θέμα,όπως τα περισσότερα άλλωστε.

Και μια και αναφέρετε το θέμα της τιμής και που αφορά εμένα προσωπικά γιατί σε μένα απευθύνεστε,θα πρέπει να ξέρετε ότι θα πήγαινα Ισπανία ή Lorenzo ή Freitas που είχα κλείσει τελικά.
Τελικά κατέληξα αλλού που έκρινα ότι ήταν η καλύτερη λύση,αλλά μάλλον από ότι βλέπω ενοχλεί αφάνταστα η επιλογή μου.
Υ.γ:Το οικονομικό δεν αποτελούσε κριτήριο για μένα και δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα να τα σκάσω.
Αυτά έτσι για να μην υπάρχουν σκιές και αιωρούνται στον αέρα επιθέσεις ύπουλες όπως σας αρέσει να χαρακτηρίζεται και να λέτε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aris81

Well-Known Member
Γιατρέ,μετά τα περί power game που έγραψες παλαιότερα,μη χαλιέσαι νομίζοντας ότι κάποιος προσπαθεί να υποβιβάσει τον τομέα σου,πόσο μάλλον εσένα.
Είσαι και νέος άνθρωπος,κρίμα να χρίσεις εαυτόν Δον Κιχώτη του forum.

Όταν σου έγραψα ότι θεωρώ τη μμ επέμβαση ρουτίνας πλέον,δεν βλέπεις ότι ο ίδιος μου,εξαιτίας αυτής μου της θεώρησης,
αντιμετώπισα την ίδια μου την μμ επιπόλαια;
Δηλαδή τη θεώρησή μου αυτή,την εφάρμοσα στην κεφάλα μου την ίδια.
Βλέπεις κανέναν δόλο ή προσπάθεια υπονόμευσης;

Προσπαθώντας να υπερασπιστείτε την επιστήμη σας,θα μας κάνετε να ξεχάσουμε τι γινόταν στο όχι τόσο μακρινό παρελθόν.
Πόσες φορές έχει αναφερθεί σε τωρινή παρουσίαση μμ,ότι το ίδιο μέλος είχε κάνει κάποτε μμ,με τραγικά αποτελέσματα.
Αποτελέσματα που είναι σαφώς λιγότερα σήμερα,μιας και το αντικείμενο εξελίχθηκε,συνέδραμε η τεχνολογία,αυξήθηκε ο ανταγωνισμός και οι επιλογές.

Τι λέμε ακριβώς τώρα;
Ότι στην Ελλάδα και σε όλο τον κόσμο αρχές 2000,αρχές 2010 και αρχές 2020,
έχουμε το ίδιο ποσοστό σε κακά αποτελέσματα;
Μαθητής Γυμνασίου ήμουν όταν συγγενής μου έσκασε μερικά εκατομμύρια για strip
που πραγματικά θα έπρεπε να με αλυσοδέσουν για να μου κάνουν κάτι τέτοιο,
πόσο μάλλον να πληρώσω...
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Γιατρέ,μετά τα περί power game που έγραψες παλαιότερα,μη χαλιέσαι νομίζοντας ότι κάποιος προσπαθεί να υποβιβάσει τον τομέα σου,πόσο μάλλον εσένα.
Είσαι και νέος άνθρωπος,κρίμα να χρίσεις εαυτόν Δον Κιχώτη του forum.

Όταν σου έγραψα ότι θεωρώ τη μμ επέμβαση ρουτίνας πλέον,δεν βλέπεις ότι ο ίδιος μου,εξαιτίας αυτής μου της θεώρησης,
αντιμετώπισα την ίδια μου την μμ επιπόλαια;
Δηλαδή τη θεώρησή μου αυτή,την εφάρμοσα στην κεφάλα μου την ίδια.
Βλέπεις κανέναν δόλο ή προσπάθεια υπονόμευσης;

Προσπαθώντας να υπερασπιστείτε την επιστήμη σας,θα μας κάνετε να ξεχάσουμε τι γινόταν στο όχι τόσο μακρινό παρελθόν.
Πόσες φορές έχει αναφερθεί σε τωρινή παρουσίαση μμ,ότι το ίδιο μέλος είχε κάνει κάποτε μμ,με τραγικά αποτελέσματα.
Αποτελέσματα που είναι σαφώς λιγότερα σήμερα,μιας και το αντικείμενο εξελίχθηκε,συνέδραμε η τεχνολογία,αυξήθηκε ο ανταγωνισμός και οι επιλογές.

Τι λέμε ακριβώς τώρα;
Ότι στην Ελλάδα και σε όλο τον κόσμο αρχές 2000,αρχές 2010 και αρχές 2020,
έχουμε το ίδιο ποσοστό σε κακά αποτελέσματα;
Μαθητής Γυμνασίου ήμουν όταν συγγενής μου έσκασε μερικά εκατομμύρια για strip
που πραγματικά θα έπρεπε να με αλυσοδέσουν για να μου κάνουν κάτι τέτοιο,
πόσο μάλλον να πληρώσω...

Εσυ ρωτησες κατι, ομορφα και ωραια, σου απαντησα ομορφα κα ωραια, και τελειωσε.
Ο αγαπητος @vlafo δεν βλεπω να έχει την ίδια ατζεντα με σενα και θεωρω οτι όντως θέλει να υποβιβασει την ΜΕΤ.
Σκέψου το.
Υποβιβαζοντας την έχει μονο οφέλη: Μειωνει τον expertise μου, μειωνει την αποσταση της γνωσης του με έναν ειδικό λογω της λιγοτερης γνωσης, σπειρει επιπλεον καχυποψια για το ποσο άσχετοι ειναι οι ιατροι που ακομα και αυτο το χειρουργειο ρουτινας το κανουν χάλια, αυτοαναγεται σε ψιλο-ειδικο αφου ειναι θέμα ρουτινας και απλο και άλλα αν θες που βαριεμαι να γραφω
Οχι, δεν θα ισχυει τιποτα απο αυτα.

Ειναι τοσο πολυπλοκο θεμα που ειτε δεν μπορει το μεγεθος να αντιληφθει ή την πολυπλοκότητα ολων των παραμετρων, από το decision process μεχρι την παραμικρη λεπτομέρεια, ή το καταλαβαινει και τρολλάρει.
Καλο σεναριο δεν υπάρχει.
Και δεν υπάρχει και περιπτωση να δεχθω αυτες τις παραδοχες.
Ενταξει, νισαφι.
Ειπαμε, να κανουμε τα στραβα ματια στο καθε κατα φαντασια ιατρό εδω μεσα.
Αλλα να υποβιβαζει και την Επιστημη και Τεχνη της ΜΕΤ ο κάθε μη-ιατρός και να σιωπω, πάει πολυ.
 

manly_Man

Well-Known Member
Και μια και αναφέρετε το θέμα της τιμής και που αφορά εμένα προσωπικά γιατί σε μένα απευθύνεστε,θα πρέπει να ξέρετε ότι θα πήγαινα Ισπανία ή Lorenzo ή Freitas που είχα κλείσει τελικά.
Τελικά κατέληξα αλλού που έκρινα ότι ήταν η καλύτερη λύση,αλλά μάλλον από ότι βλέπω ενοχλεί αφάνταστα η επιλογή μου.
Υ.γ:Το οικονομικό δεν αποτελούσε κριτήριο για μένα και δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα να τα σκάσω.
Αυτά έτσι για να μην υπάρχουν σκιές και αιωρούνται στον αέρα επιθέσεις ύπουλες όπως σας αρέσει να χαρακτηρίζεται και να λέτε.
Φίλε vlafo, χαιρομαι που το ανεφερες αυτο γιατι νομιζει οτι έκανες την επιλογη σου βάσει τιμής και όχι βάσει ικανοτήτων, και επειδη δεν είχες λεφτά να πας αλλού, επειδή πλήρωσες όσα πλήρωσες και ότι τον ζηλεύεις που έχει ακριβότερη τιμή και γιαυτό του κάνεις κριτική. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΣΤΕΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ!!! Δεν έχει καταλάβει ότι θα τα σκάσεις μόνο σε αυτόν που αποδεδειγμένα ΑΞΙΖΕΙ και όχι σε όποιον και όποιον.... ;)
 

Disco

Well-Known Member
Ρε παιδιά συγγνώμη κιόλας αλλά είναι δυνατόν να ρωτάτε έναν γιατρό που κάνει κάποιου είδους αισθητικές επεμβάσεις αν κάποιου άλλου είδους αισθητικές επεμβάσεις είναι πιο σοβαρές ή πιο δύσκολες διαδικασίες από αυτή που κάνει ο ίδιος; Δηλαδή περιμένετε να σας πει ναι η FUE είναι μια σχετικά απλη και ασφαλής διαδικασία χωρίς ιδιαίτερο κίνδυνο επιπλοκής και γιαυτο μπορούν και την κάνουν και technicians ή νοσηλευτές και έχει βελτιωθεί αρκετά το επίπεδο των περισσοτερων κλινικών, σε αντίθεση με άλλα χειρουργεία που τα κάνουν μόνο γιατροί; Δεν έχετε ακούσει τη φράση "αν δεν παινέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει"; Προφανώς και κάποιος γιατρός θα σου πει ότι είναι η πιο δύσκολη και πιο σύνθετη αισθητική ή μη επέμβαση που υπάρχει προκειμένου να υπερασπιστεί την αξία της δουλειάς του ή να δικαιολογήσει τα λεφτά που ζητάει ή προκειμένου να σε τρομοκράτησει λέγοντας ότι όλες οι υπόλοιπες κλινικες είναι χαμηλού επιπέδου ώστε να μη κάνεις άλλη επιλογή κλινικής και να πας σε αυτόν καθαρά για το προσωπικό του όφελος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Xristos87

Well-Known Member
θα πήγαινα Ισπανία ή Lorenzo ή Freitas που είχα κλείσει τελικά.
Τελικά κατέληξα αλλού που έκρινα ότι ήταν η καλύτερη λύση,αλλά μάλλον από ότι βλέπω ενοχλεί αφάνταστα η επιλογή μου.
Υ.γ:Το οικονομικό δεν αποτελούσε κριτήριο για μένα και δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα να τα σκάσω.
Εδω ενα μελος ειχε τα λεφτα κ ειχε κλεισει να παει Lorentzo κ Freitas αλλα πηγε Θεσσαλονικη. Πηγε στην ακομη καλυτερη λυση(ετσι λεει) η οποια του εκανε ταμειο,

περιπου 1000 τθ μειον, 38 πολυτριχα στα 2/3 της hairline, 1.0 mm εργαλειο εξαγωγης κ 11 χιλιαρικα τσεπη (για τα ιδια τθ ο Λπρεντζο θα επαιρνε 15 000€).

ποιος δουλευει ποιον;;;

υ.γ. δεν εχω κατι προσωπικο μαζι σου κ γι αυτο σ μιλαω σαν απλο μελος κ οχι σαν ανθρωπο, αλλα δεν μπορω το μηδενισμο ολων των αλλων πραγματων εξω απο τη δικη σ σφαιρα πραγματικοτητας.
 

Hairsick

Active Member
Εδω ενα μελος ειχε τα λεφτα κ ειχε κλεισει να παει Lorentzo κ Freitas αλλα πηγε Θεσσαλονικη. Πηγε στην ακομη καλυτερη λυση(ετσι λεει) η οποια του εκανε ταμειο,

περιπου 1000 τθ μειον, 38 πολυτριχα στα 2/3 της hairline, 1.0 mm εργαλειο εξαγωγης κ 11 χιλιαρικα τσεπη (για τα ιδια τθ ο Λπρεντζο θα επαιρνε 15 000€).

ποιος δουλευει ποιον;;;

υ.γ. δεν εχω κατι προσωπικο μαζι σου κ γι αυτο σ μιλαω σαν απλο μελος κ οχι σαν ανθρωπο, αλλα δεν μπορω το μηδενισμο ολων των αλλων πραγματων εξω απο τη δικη σ σφαιρα πραγματικοτητας.
Φίλε μου, ο vlafo παρουσίασε την δίκη του ΜΜ και επιλογή, με πλήρη στοιχεία και άπλετο φως όσο ελάχιστοι εδώ μέσα. Λίγο σεβασμός δεν βλάπτει...
 
Μπλουζα