Συζήτηση & Πληροφορίες για την κλινική

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ποια μιλιά μου χάνω ρε φίλε; Δεν μιλάω για μένα. Εγώ σου μιλάω για τον μέσο άνθρωπο και όχι για τα μέλη του φόρουμ που προφανώς με τοσες μεταμόσχευσεις που έχουν δει θα έχουν και άλλες απαιτήσεις, θα αντιλαμβάνονται και την παραμικρή λεπτομέρεια κτλπ. Δεν έχεις καταλάβει κιόλας ότι άλλες απαιτήσεις έχεις από εναν που χρεώνει x ποσό και άλλες από κάποιον που χρεώνει x/4.

Εσένα σε βλέπουμε μονίμως σε έναν ρόλο να κατευθύνεις τα μέλη εκεί που θες και να αγωνίζεσαι "αφιλοκερδώς" και χωρίς συμφέρον. Άλλοτε με την FUT, τώρα βρήκες την Τουρκία μετά θα βρεις άλλο αναλόγως τι έχει η ατζέντα στο πρόγραμμα. Κάνε μας τη χάρη που θα μας την πεις κιόλας.

Δεν είναι τόσο απλοϊκά τα πράγματα αγαπητέ. Και ούτε μπορείς να συγκρίνεις το κόστος vs. απαιτήσεις λες και είναι καταναλωτικό προϊόν το οποίο θα πετάξεις στα σκουπίδια αν πέσεις έξω. Εδώ μιλάμε για κάτι που θα κουβαλάμε για πάντα πάνω μας και θα μας αρέσει ή θα μας τρελαίνει αν κάτι πάει στραβά. Σκοπός του φόρουμ είναι να ενημερώνει ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ για τις κακοτοπιές, ακόμα και αν το ρίσκο είναι μικρό και δευτερευόντως για το value for money. Η ασφάλεια στις μμ είναι αδιαπραγμάτευτη και δεν πρέπει να συναρτάται με την τιμή. Όσοι δεν το καταλαβαίνουν δεν έχουν αντιληφθεί τίποτα για το αντικείμενο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Ronaldo

Well-Known Member
Δεν είναι τόσο απλοϊκά τα πράγματα αγαπητέ. Και ούτε μπορείς να συγκρίνεις το κόστος vs. απαιτήσεις λες και είναι καταναλωτικό προϊόν το οποίο θα πετάξεις στα σκουπίδια αν πέσεις έξω. Εδώ μιλάμε για κάτι που θα κουβαλάμε για πάντα πάνω μας και θα μας αρέσει ή θα μας τρελαίνει αν κάτι πάει στραβά. Σκοπός του φόρουμ είναι να ενημερώνει ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ για τις κακοτοπιές, ακόμα και αν το ρίσκο είναι μικρό και δευτερευόντως για το value for money. Η ασφάλεια στις μμ είναι αδιαπραγμάτευτη και δεν πρέπει να συναρτάται με την τιμή. Όσοι δεν το καταλαβαίνουν δεν έχουν αντιληφθεί τίποτα για το αντικείμενο.
Δεν είπε κανείς να μην ενημερώνεται το κοινό για τις κακοτοπιές. Απλά είπα δεν μπορείς να έχεις τις ίδιες απαιτήσεις απο μια κλινική που χρεώνει 2500 ευρώ για 4500 grafts και να τη συγκρίνεις τι δεν κάνει καλά σε σχέση με την κλινική που τα κάνει όλα τέλεια και πληρώνεις 4-5 ευρώ το graft. Απλά δεν υπάρχει λογική σε αυτό το πράγμα. Οπότε παίρνεις τα ρίσκα σου και σαφώς ενέχει μεγαλύτερο ρίσκο και μεγαλύτερη πιθανότητα αποτυχίας.
 

grg19ggls

Member
Δεν είναι τόσο απλοϊκά τα πράγματα αγαπητέ. Και ούτε μπορείς να συγκρίνεις το κόστος vs. απαιτήσεις λες και είναι καταναλωτικό προϊόν το οποίο θα πετάξεις στα σκουπίδια αν πέσεις έξω. Εδώ μιλάμε για κάτι που θα κουβαλάμε για πάντα πάνω μας και θα μας αρέσει ή θα μας τρελαίνει αν κάτι πάει στραβά. Σκοπός του φόρουμ είναι να ενημερώνει ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ για τις κακοτοπιές, ακόμα και αν το ρίσκο είναι μικρό και δευτερευόντως για το value for money. Η ασφάλεια στις μμ είναι αδιαπραγμάτευτη και δεν πρέπει να συναρτάται με την τιμή. Όσοι δεν το καταλαβαίνουν δεν έχουν αντιληφθεί τίποτα για το αντικείμενο.
Ακριβώς!
Δεν έχουμε την απαίτηση να παράγουν όλοι τα αποτελέσματα του Lorenzo, Δε θα ήταν ρεαλιστικό.
Αλλά το να έχεις επαρκής κάλυψη, επαγγελματική προσέγγιση, ικανοποιητική φύτρωση και ΟΧΙ μια δότρια σουρωτήρι είναι βασικές απαιτήσεις,
Από εκεί και πέρα μπορούμε να συνεχίσουμε για το VFM (που έχει μεγάλη βαρύτητα στις επιλογές μας).
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν είπε κανείς να μην ενημερώνεται το κοινό για τις κακοτοπιές. Απλά είπα δεν μπορείς να έχεις τις ίδιες απαιτήσεις απο μια κλινική που χρεώνει 2500 ευρώ για 4500 grafts και να τη συγκρίνεις τι δεν κάνει καλά σε σχέση με την κλινική που τα κάνει όλα τέλεια και πληρώνεις 4-5 ευρώ το graft. Απλά δεν υπάρχει λογική σε αυτό το πράγμα. Οπότε παίρνεις τα ρίσκα σου και σαφώς ενέχει μεγαλύτερο ρίσκο και μεγαλύτερη πιθανότητα αποτυχίας.

Με κάλυψε ο από πάνω. Θα προσθέσω και την εντιμότητα (πράγμα σπάνιο στις μέρες μας), έστω και σχετική, για την προσέγγιση της αντιμετώπισης της ΑΑ σε βάθος χρόνου.
 

Ronaldo

Well-Known Member
Με κάλυψε ο από πάνω. Θα προσθέσω και την εντιμότητα (πράγμα σπάνιο στις μέρες μας), έστω και σχετική, για την προσέγγιση της αντιμετώπισης της ΑΑ σε βάθος χρόνου.
Μα και εγώ value for money θεωρώ μια κλινική που έχει και καλή τιμή αλλά τηρεί αυτά τα βασικά standards σε σταθερή βάση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αν τα δέχεσαι όλα αυτά δεν απέχεις από τις απόψεις του Nik.Mos.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Δεν είπε κανείς να μην ενημερώνεται το κοινό για τις κακοτοπιές. Απλά είπα δεν μπορείς να έχεις τις ίδιες απαιτήσεις απο μια κλινική που χρεώνει 2500 ευρώ για 4500 grafts και να τη συγκρίνεις τι δεν κάνει καλά σε σχέση με την κλινική που τα κάνει όλα τέλεια και πληρώνεις 4-5 ευρώ το graft. Απλά δεν υπάρχει λογική σε αυτό το πράγμα. Οπότε παίρνεις τα ρίσκα σου και σαφώς ενέχει μεγαλύτερο ρίσκο και μεγαλύτερη πιθανότητα αποτυχίας.
Συμφωνα με τον φιλο μας τον ronaldo λοιπον ειναι θεμα υψηλων απαιτησεων η επιτευξη φυσικοτητας και οχι κατι το αυτονοητο.
Αρα καποιος για να γλιτωσει χρηματα ας παει και στα κομματια η στραβη αφυσικη hairline.
Αλλωστε μονο εμεις οι λιγοι οι κολλημενοι τα προσεχουμε αυτα,σιγουρα κανεις δεν θα παρατηρουσε τις τριχες καποιου που οι μισες κοιταζουν δυση και οι μισες ανατολη,ειναι μια λογικη θυσια κατα τον ronaldo που πρεπει να δεχτει καποιος αν θελει να πληρωσει λιγοτερα λεφτα.
Και μονο για αυτες τις αποψεις που φερεις δημοσιως αν ειχα την δυνατοτητα θα σε ειχα μπαναρει δια παντως.
Εισαι δημοσιος κινδυνος και ελπιζω κανενας εδω μεσα να μην παρει ποτε στα σοβαρα τις αποψεις σου,εχεις να καψεις πολυ κοσμο εσυ,και ενας λογος που οι κακες κλινικες θα συνεχιζουν να υπαρχουν και να βασιλευουν ειναι επειδη θα υπαρχουν ατομα σαν και εσενα να λενε τετοιες ανοησιες.
Για την ταμπακιερα τελικα θα μου πεις κατι(3η φορα ρωταω);Στον Αναστασακη εβγαζες χολη,παντα παρων και ετοιμοπολεμος ησουν.Εδω γιατι δεν μιλας καλε μου;Mηπως εκλεισαν οι φωνητικες χορδες σου;Η ειναι θεμα επιλεκτικης ορασης;Για το αποτελεσμα που σου ανεβασα μιλαω,μηπως θες αλλο καλυτερο να ανεβασω;
 

Ronaldo

Well-Known Member
Συμφωνα με τον φιλο μας τον ronaldo λοιπον ειναι θεμα υψηλων απαιτησεων η επιτευξη φυσικοτητας και οχι κατι το αυτονοητο.
Αρα καποιος για γλιτωσει χρηματα ας παει και στα κομματια η στραβη αφυσικη hairline.
Αλλωστε μονο εμεις οι λιγοι οι κολλημενοι τα προσεχουμε αυτα,σιγουρα κανεις δεν θα παρατηρουσε τις τριχες καποιου που οι μισες κοιταζουν δυση και οι μισες ανατολη,ειναι μια λογικη θυσια κατα τον ronaldo που πρεπει να δεχτει καποιος αν θελει να πληρωσει λιγοτερα λεφτα.
Και μονο για αυτες τις αποψεις που φερεις δημοσιως αν ειχα την δυνατοτητα θα σε ειχα μπαναρει δια παντως.
Εισαι δημοσιος κινδυνος και ελπιζω κανενας εδω μεσα να μην παρει ποτε στα σοβαρα τις αποψεις σου,εχεις να καψεις πολυ κοσμο εσυ,και ενας λογος που οι κακες κλινικες θα συνεχιζουν να υπαρχουν και να βασιλευουν ειναι επειδη θα υπαρχουν ατομα σαν και εσενα να λενε τετοιες ανοησιες.
Για την ταμπακιερα τελικα θα μου πεις κατι(3η φορα ρωταω);Στον Αναστασακη εβγαζες χολη,παντα παρων και ετοιμοπολεμος ησουν.Εδω γιατι δεν μιλας καλε μου;Mηπως εκλεισαν οι φωνητικες χορδες σου;Η ειναι θεμα επιλεκτικης ορασης;
Ότι να 'ναι είσαι ρε φίλε και ότι να ναι καταλαβαίνεις. Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα και ζητάς από μια κλινική των 2500 ευρώ να σου δώσει αποτέλεσμα ισάξιο με την κλινική των 15000 ευρώ. Από εκει φαίνεται Ποσο γελοίος και κομπλεξικός είσαι. Δεν περίμενα κάτι άλλο βέβαια από ένα τσιράκι κλινικής όπως είσαι εσύ. Σου στέλνει έτοιμα τα κείμενα και τα ανεβάζεις; έφτιαξες και αλλο νημα είδα σχετικά με τι λέει ο ISHRS κατόπιν εντολής που σου έδωσαν με το έτοιμο το κείμενο; Όπως και τις ερωτήσεις σου σε αυτό το νήμα που τις είχες έτοιμες στην ατζέντα σου; Οποιoσδήποτε αντιλαμβάνεται ότι όλα αυτά που λες και ολες αυτες οι λεπτομερείες προέρχονται από την κλινική σου και φυσικά είναι προπαγάνδα εξυπηρέτησης των συμφεροντων της κλινικής. Φίλε μου ενα πράγμα δεν μπορώ..τα ΤΣΙΡΑΚΙΑ. Μου αρέσει να τα ξεσκεπάζω. Κατάλαβες;
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ρε σύ ποιο τσιράκι; Εδώ σε άλλο νήμα κόντεψαν να σκοτωθούν. Σταματήστε τις υπερβολές και προσέξτε λίγο και τις εκφράσεις σας.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Ότι να 'ναι είσαι ρε φίλε και ότι να ναι καταλαβαίνεις. Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα και ζητάς από μια κλινική των 2500 ευρώ να σου δώσει αποτέλεσμα ισάξιο
Στο ισαξιο σταματησα να διαβαζω .Παμε αλλη μια γιατι δεν καταλαβαινεις ή το παιζεις οτι δεν καταλαβαινεις.
Εκπτωση σε πυκνοτητα μπορω να κανω, δηλαδη να δεχτω να μου βαλουν μικροτερη.Σιγα τα ωα,με μια ακομα επεμβαση ή δυο θα φτασω τον στοχο μου.
Εκπτωση σε μια ικανοτητα που καθε γιατρος απο τον πιο φθηνο μεχρι τον πιο ακριβο πρεπει να διαθετει δεν κανω γιατι μιλαμε για μια ικανοτητα που αν λειπει σε καταστρεφει.Εσυ μας λες ευθαρσως οτι ειναι αναμενομενη αυτη η καταστροφη λογω χαμηλης τιμης,ε οχι αυτο ειναι νερο στο μυλο των κακων κλινικων και κακων γιατρων,που σιγουρα ηδονιζονται διαβαζοντας τα μηνυματα σου.
Με λιγα λογια για να μην το κουραζουμε,δεν μιλαμε απλα για ενα λιγοτερο καλο αποτελεσμα σε συγκριση με τον Lorenzo η τον καθε Lorenzo,μιλαμε για αυξημενες πιθανοτητες για καταστροφικο και μη αναστρεψιμο πολλες φορες αποτελεσματα λογω μη τηρησης βασικων αρχων και πρωτοκολλων μμ,δεν μιλαμε απλα για λιγοτερο καλους απο τον Lorenzo μιλαμε για ασχετους τελειως.

Ναι,με ξεσκεπασες..Αν θες ελα να σε κερασω ενα σουβλακι στο μαγαζι που δουλευω σαν σερβιτορος,αλλωστε η σωστη κριση πρεπει παντα να επιβραβευεται(not)
 

Aris81

Well-Known Member
Αν τα δέχεσαι όλα αυτά δεν απέχεις από τις απόψεις του Nik.Mos.

Ποιες απόψεις;
Moυ είπε ένας φίλος από το χωριό που πήγε Κων/πολη για μμ ή από φωτογραφίες περιστατικών που δεν ξέρουμε με ποια κλινική συνδέονται
και ποια συμφέροντα εξυπηρετούν;

Το συγκεκριμένο μέλος έχει βαλθεί τον τελευταίο καιρό,να τσουβαλιάσει όλες τις κλινικές της Τουρκίας
και να τις υποβαθμίσει σε κλάση ινστιτούτου αισθητικής τριτοκοσμικής χώρας.
Εσύ πρώτος,ξέρεις πως κάτι τέτοιο δεν ισχύει.
Aν χρειαστεί να αποδείξει όλα αυτά που ισχυρίζεται,τι θα κάνει;
Αλλά μέσα στην ανωνυμία και την ανοχή του forum,o καθένας μπορεί να γράψει ότι θέλει.

Τώρα μάλιστα άνοιξε και thread όπου και καλά θα του δείχνει το ιατρικό προσωπικό τα πτυχία του από το Μπακλαβά University,
μάλλον μεταφρασμένα στα ελληνικά και με σφραγίδα Apostille
και μετά θα κάνει και ταυτοποίηση ότι πρόκειται για το ίδιο άτομο..

Ξέρεις τι συμβαίνει;
Mπήκε ένας μετριοπαθής και ευγενικός εκπρόσωπος κλινικής στο forum
και το γνωστό εμμονικό μέλος τον άρπαξε από τα μούτρα,καταλογίζοντας λογικές supermarket
με αποτέλεσμα να βρει πάτημα έτερη κλινική και να γράψει

Ο καθένας κανει οτι θέλει, διαφημίζει ότι θέλει και ο καθενας μπορει να παει να φαει το κεφαλι του βάζοντας τις λάθος
"προτεραιότητες".
Δειτε τι γινεται στην Ελλάδα.
- Κομμωτης κανει τον ιατρό σε γνωστο κεντρο
- 60ρης με περούκα κανει το ιατρό σε άλλο κεντρο
- Νοσηλευετες πλασαρονται για ιατροί.

Οπότε ένα νέο μέλος του forum,μαθαίνει ότι στην Τουρκία η φάση είναι supermarket
ενώ στην Ελλάδα ισχύουν μόνο τα άνωθεν,πράγματα που φυσικά ΔΕΝ ισχύουν.

Υ.Γ.Τόσα μέλη έχουμε πάει Κων/πολη για μμ,
μάλλον μας δωροδωκούν με μπακλαβά για να κρύβουμε την αλήθεια..
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Ronaldo

Well-Known Member
Στο ισαξιο σταματησα να διαβαζω .Παμε αλλη μια γιατι δεν καταλαβαινεις ή το παιζεις οτι δεν καταλαβαινεις.
Εκπτωση σε πυκνοτητα μπορω να κανω, δηλαδη να δεχτω να μου βαλουν μικροτερη.Σιγα τα ωα,με μια ακομα επεμβαση ή δυο θα φτασω τον στοχο μου.
Εκπτωση σε μια ικανοτητα που καθε γιατρος απο τον πιο φθηνο μεχρι τον πιο ακριβο πρεπει να διαθετει δεν κανω γιατι μιλαμε για μια ικανοτητα που αν λειπει σε καταστρεφει.Εσυ μας λες ευθαρσως οτι ειναι αναμενομενη αυτη η καταστροφη λογω χαμηλης τιμης,ε οχι αυτο ειναι νερο στο μυλο των κακων κλινικων και κακων γιατρων,που σιγουρα ηδονιζονται διαβαζοντας τα μηνυματα σου.
Με λιγα λογια για να μην το κουραζουμε,δεν μιλαμε απλα για ενα λιγοτερο καλο αποτελεσμα σε συγκριση με τον Lorenzo η τον καθε Lorenzo,μιλαμε για αυξημενες πιθανοτητες για καταστροφικο και μη αναστρεψιμο πολλες φορες αποτελεσματα λογω μη τηρησης βασικων αρχων και πρωτοκολλων μμ,δεν μιλαμε απλα για λιγοτερο καλους απο τον Lorenzo μιλαμε για ασχετους τελειως.

Ναι,με ξεσκεπασες..Αν θες ελα να σε κερασω ενα σουβλακι στο μαγαζι που δουλευω σαν σερβιτορος,αλλωστε η σωστη κριση πρεπει παντα να επιβραβευεται(not)
Εσύ δεν καταλάβαινεις και μου βάζεις λόγια χωρίς να πω. Δεν είπα ότι είναι αποδεκτό να καταστρέφεται μια δότρια επειδή πλήρωσες λίγα. Απλά δεν μπορεί να σου παρέχει όλο αυτό το πακέτο και την τελειότητα που θα σου δώσει η κλινική με την τιμή 5-6 φορές πιο πανω. Αν εσύ δεν μπορείς να το καταλάβεις αυτό πρόβλημα σου. Ή αν δεν θες να το καταλάβεις για να συνεχίζεις να κανεις άστοχες συγκρίσεις αποτελεσμάτων μεταξύ κλινικών.

Λέω να έρθω καλυτερα στην κλινική να μου δώσετε και εμένα γραπτά όλα αυτα τα κείμενα που σου στέλνουν και σένα και τα ανεβάζεις σε αυτό και στο άλλο νημα από ISHRS και μας το παίζεις ότι έχεις και σχέσεις με την Τουρκία και ξερεις. Ναι ρε ο φιλος σου ο Μπάμπης στην Τουρκία γνωρίζει πως λειτουργούν ολες οι κλινικές εκει και στα λεει. Απλα γελαω φίλε με αυτά που λες. Αλήθεια μετά την Τουρκία τι αλλο σου έχουν αναθέσει ;
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Άρη, μιλάω για τις γενικές απόψεις σχετικά με το τι μας ενδιαφέρει στις μμ, τι σημαίνει «κακοτοπιά» και value for money. Προφανώς και στην Τουρκία η φάση είναι στην πλειοψηφία της supermarket. Και αυτά που αναφέρονται για την Ελλάδα επίσης ισχύουν. Οι γενικεύσεις όμως κάποιων κακών πρακτικών είναι που κάνουν κακό. Και για την Τουρκία και για την Ελλάδα.
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Aγαπητε @Aris81 δεν τα εβαλα με κανεναν εκπροσωπο.
Θελω απλα να τονισω οτι αυτες οι φθηνες μεταμοσχευσεις δεν ειναι και τοσο φθηνες τελικα αν αναλογιστουμε και συμπεριλαβουμε και το κοστος για repair που σιγουρα θα χρειαστουν αρκετοι οπως το παιδι στις φωτο που ανεβασα,btw το ειδες;ποια η αποψη σου;ειναι απλα ενα λιγοτερο καλο αποτελεσμα,ή ενα κακο που χρηζει επιδιορθωσης;Αληθεια,πως θα αισθανοσουν αν ειχες προτεινει εσυ την κλινικη αυτη σε εναν φιλο σου και γυρνουσε με τετοιο κεφαλι;Θα ειχες τυψεις καθολου;Εγω θα ειχα πολλες.
Αρα τελικα,μηπως η επιλογη της φθηνης λυσης της τουρκιας μας κοστισει μακροχρονια πολυ πιο ακριβα;Food for thought

@Ronaldo στα λογια μου ερχεσαι,κλινικες σαν την παρουσα εχουν καταστρεψει δοτριες,ελπιζω τωρα που συντονιστηκαμε στο ιδιο μηκος κυματος να καταλαβαινεις τι λεω και τι εννοω.Ειναι λογικο μια κλινικη που εχει 30 τεχνικους,καποιοι απο αυτοι να ειναι κακοι,για να μην πω οι περισσοτεροι.Το τραγικο ειναι οτι δεν ξερεις ποτε αν θα πεσεις στα χερια των καλων η των κακων.Οποτε,ή το ρισκαρεις με τις γνωστες πιθανες συνεπειες ή απλα βαζεις ενα μεγαλο πελωριο και τρανταχτο Χ στην τουρκια και μενεις Ευρωπη.
Παντως για να μην νομιζετε οτι τα βαζω με την τουρκια σαν αλλος Τουρκοφαγος,ειναι και η ινδια μεσα ,ακομα και κλινικες τυπου eugenix που διαφημιζονται αρκετα πανω στο ιδιο μοτιβο λειτουργουν.Αυτα,δεν ξαναγραφω στο παρων νημα, οτι ειχα να πω το ειπα.Θα επανελθω οταν παρω και εγκριση απο καποιους φιλους να παρουσιασω τις δικες τους περιπτωσεις και εμπειριες απο την κλινικη των τεχνικων.
 

Aris81

Well-Known Member
Άρη, μιλάω για τις γενικές απόψεις σχετικά με το τι μας ενδιαφέρει στις μμ, τι σημαίνει «κακοτοπιά» και value for money. Προφανώς και στην Τουρκία η φάση είναι στην πλειοψηφία της supermarket. Και αυτά που αναφέρονται για την Ελλάδα επίσης ισχύουν. Οι γενικεύσεις όμως κάποιων κακών πρακτικών είναι που κάνουν κακό. Και για την Τουρκία και για την Ελλάδα.

Αυτές τις γενικεύσεις καυτηριάζω,'ωστε να μην προκύπτει πως μία ολόκληρη χώρα με αναρίθμητες επιλογές,δεν μπορεί να αποτελεί επιλογή για μμ,
όπως επίσης να μην αυτοπροβάλλετε κανείς εγχώριος ως η μοναδική επιλογή στην Ελλάδα,γιατί όλοι οι άλλοι είναι κομμώτριες...
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Δεν είναι αυτή η εικόνα μην λέτε ότι θέλετε.
Το γεγονός πως υπάρχουν μεμονωμένα περιστατικά από ασυνείδητους, όπως γίνεται παντού,δεν καθρεφτίζει την εικόνα των μμ στην Ελλάδα κακή.
Αντιθέτως είναι σε πολύ καλά πλαίσια.

Μακαρι να μπορουσα να συμφωνησω μαζι σου.
Εγω δεν ειμαι καθόλου ικανοποιημένος από το επίπεδο.
Αλλα μπορούμε κάλλιστα να το αναλυσουμε όποτε θες σε ξεχωριστο νημα, χωρις όμως αηδίες κάποιων τυπου "επιθεσεις σε συναδελφους", ειδικα οταν δεν ειναι καν συναδελφοι και όταν λέω πάντα και μονο την αλήθεια.

Τα περιστατικα που ανεφερα τα ανεφερα όχι ως τον μεσο όρο, αλλα ως τους αόρατους κινδύνους @Aris81 στην Ελληνική αγορά.
Ο κλασσικος ελεφαντας στο δωματιο για τον οποίο δεν μιλάει κανεις.
 

Aris81

Well-Known Member
Aγαπητε @Aris81 δεν τα εβαλα με κανεναν εκπροσωπο.
Θελω απλα να τονισω οτι αυτες οι φθηνες μεταμοσχευσεις δεν ειναι και τοσο φθηνες τελικα αν αναλογιστουμε και συμπεριλαβουμε και το κοστος για repair που σιγουρα θα χρειαστουν αρκετοι οπως το παιδι στις φωτο που ανεβασα,btw το ειδες;ποια η αποψη σου;ειναι απλα ενα λιγοτερο καλο αποτελεσμα,ή ενα κακο που χρηζει επιδιορθωσης;Αληθεια,πως θα αισθανοσουν αν ειχες προτεινει εσυ την κλινικη αυτη σε εναν φιλο σου και γυρνουσε με τετοιο κεφαλι;Θα ειχες τυψεις καθολου;Εγω θα ειχα πολλες.
Αρα τελικα,μηπως η επιλογη της φθηνης λυσης της τουρκιας μας κοστισει μακροχρονια πολυ πιο ακριβα;Food for thought

'Οχι,η επιλογή μίας φθηνής λύσης(όταν μάλιστα εγχώριες ή δυτικές κλινικές υπερκοστολογούν τις μμ),δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα κοστίσει πιο ακριβά.

Η επιλογή μίας κακής λύσης,θα κοστίσει σίγουρα πιο ακριβά.

Αυτό που περιγράφεις,σε γενικές γραμμές,δεν απέχει από την πραγματικότητα της πλειοψηφίας των κλινικών της Τουρκίας.
Το πρόβλημα είναι ότι εσύ,τις έχεις βάλει όλες σε ένα τσουβάλι..
Και ποσώς με ενδιαφέρει η κλινική που πήγα,ούτε ήρθα να υπερασπιστώ τις τουρκικές κλινικές.
Άλλωστε αν είχα ακούσει για Τυρκάλα νωρίτερα,δε θα πήγαινα Τουρκία.

Απλά εσύ είσαι ισοπεδωτικός με όλες τις κλινικές ενώ υπάρχουν κάποιες,που τουλάχιστον στην Ελλάδα,δεν τις έχουμε σαν επιλογή.
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Αυτές τις γενικεύσεις καυτηριάζω,'ωστε να μην προκύπτει πως μία ολόκληρη χώρα με αναρίθμητες επιλογές,δεν μπορεί να αποτελεί επιλογή για μμ,
όπως επίσης να μην αυτοπροβάλλετε κανείς εγχώριος ως η μοναδική επιλογή στην Ελλάδα,γιατί όλοι οι άλλοι είναι κομμώτριες...

Αγαπητέ, έχοντας κάνει μια 3 ετη καμπανια μεχρι σημερα ενημερωνοντας για τους κινδυνους και τα ...κακοτοπια της ΜΕΤ στην Ελλάδα,
εχω συνολο >8 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ views στο youtube.
Στην Ελλάδα....
Αν θες printscreen analytics να σου ανεβασω.
Εσυ μπορει να ενοχλήσε από τις αλήθειοες που λέω για τους δικούς σου λογους αλλα εγω έχω ευθυνη απέναντι σε όρκους που εχω δώσει στην Σχολή, στην ISHRS και στο ABHRS να ενημερωνω το κοινό.
Στην Τουρκια το 98% των κλινικών ειναι μη-ιατρων μελών της ISHRS.
Εγω εχω τοσο αριστες σχεσει με Τουρκους συναδςλφους που ειμαι επιτημο μελος της νεοσυστατης Turkish Society of Hair REstoration Surgery.
Οπότε ξερω από του ςιδιους τι συμβαινει.

ΚΑι φυσικα θα προστατευσω και τον πολυετη κόπο μου και τα νομιμα επαγγελματικά μου συμφεροντα εναντια σε απατεωνες και αερητζηδες!
Όταν λοιπόν λέω στα βιντεο "Ζητηστε εξειδικευμενο και πιστοποιημενο ιατρό" και οι μονοι στην Ελληνες ειμαστε ο Ζοντος και εγω, δεν ...
αυτοπροβαλλομαι.
Ειναι η θλιβερη και άβολη αληθεια. Αν θελουν να διαβασουν και να υποβληθούν εξετασεις, ολοι μπορούν...
Τωρα καποιος θα πει "και άλλοι Έλληνες ξερουν ΜΕΤ και ας μην έχουν πιστοποιηση".
Οκ, αλλα καιρός να δουμε και τακτικα, συνεχη και διαφορων ειδων αποτελεσματα ειτε σε συνεδρια, ειτε στο site τους ειτε και εδω μεσα.
Δεν συμφωνεις?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nik.Mos

Well-Known Member
'Οχι,η επιλογή μίας φθηνής λύσης(όταν μάλιστα εγχώριες ή δυτικές κλινικές υπερκοστολογούν τις μμ),δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα κοστίσει πιο ακριβά.

Η επιλογή μίας κακής λύσης,θα κοστίσει σίγουρα πιο ακριβά.

Αυτό που περιγράφεις,σε γενικές γραμμές,δεν απέχει από την πραγματικότητα της πλειοψηφίας των κλινικών της Τουρκίας.
Το πρόβλημα είναι ότι εσύ,τις έχεις βάλει όλες σε ένα τσουβάλι..
Και ποσώς με ενδιαφέρει η κλινική που πήγα,ούτε ήρθα να υπερασπιστώ τις τουρκικές κλινικές.
Άλλωστε αν είχα ακούσει για Τυρκάλα νωρίτερα,δε θα πήγαινα Τουρκία.

Απλά εσύ είσαι ισοπεδωτικός με όλες τις κλινικές ενώ υπάρχουν κάποιες,που τουλάχιστον στην Ελλάδα,δεν τις έχουμε σαν επιλογή.

Δυο προυποθεσεις θα πρεπει παντα να ικανοποιουνται για να κριθει μια μεταμοσχευση επιτυχης στο τεχνικο κομματι,η φυσικοτητα του αποτελεσματος και η ορθη διαχειριση δοτριας.Ειναι και η φυτρωση φυσικα αλλα σκοπιμως την αφηνω απεξω γιατι στην τουρκια ουτως η αλλως τα grafts βγαινουν με την σεσουλα οποτε θες δεν θες θα εχεις φυτρωση.
Θα θεωρησω οτι μια κλινικη ειναι αψογη και θα εχει την αμεριστη στηριξη μου οταν φροντιζει να παραγει αποτελεσματα στα οποια ικανοποιουνται και οι 2 αυτες προυποθεσεις σε σταθερη βαση,δηλαδη ΠΑΝΤΑ!
Οσο υπαρχουν εστω και λιγα περιστατικα με κακη δοτρια ή με αφυσικες hairline τοσο θα εχω το δικαιωμα να τις τσουβαλιαζω για ΕΝΑΝ πολυ απλο λογο:Δεν γνωριζω σε αυτη την ρημαδα κλινικη ποιοι ειναι οι καλοι που ικανοποιουν τις 2 αυτες προυποθεσεις και ποιοι ειναι οι κακοι ωστε να τους αποφυγω.Ουτε φυσικα η κλινικη νοιαζεται ιδιαιτερα να τους γνωστοποιησει.Αυτη λοιπον η αγνοια εκ μερους μου ειναι που μου δινει το δικαιωμα να αμφιβαλλω για το συνολο των κλινικων της τουρκιας.
Καποτε πχ η asmed αποτελουσε πραγματικη σχολη και ηταν κλινικη-προτυπο στην ικανοποιηση και των 2 αυτων προυποθεσεων,οταν αποφασισε να ανοιχτει και να μετατραπει σε σουπερμαρκετ ομως αρχισαν και τα παρατραγουδα.Μπορω να κατηγορησω την asmed στο συνολο της;Ναι πλεον μπορω και ελπιζω μεχρι τωρα να εχεις καταλαβει το γιατι

υ.γ.Επειδη ειδα το σχολιο μου για εξακριβωση των πτυχιων των τεχνικων που αναλαμβανουν το ΚΕΦΑΛΙ μου σου προκαλεσε γελιο,οχι μονο πρεπει να το κανουν ολοι οι ασθενεις αλλα αν χρειαστει να βγαζουν και φωτογραφια τα πτυχια για περαιτερω διερευνηση.Ετσι πρεπει,λεφτα δινεις και πρεπει να απαιτεις οτι χρειαζεται για να διασφαλισεις την ψυχολογικη σου ηρεμια,αλλο αν τα λεφτα ειναι λιγα,προβλημα τους..εγω τα δινω οποτε εχω το δικαιωμα να απαιτω κιολας
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα