ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ ΚΛΙΝΙΚΩΝ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗΣ. ΑΛΗΘΕΙΑ Ή ΟΧΙ;

Theodor

Member
Δεν εχεις αδικο στο οτι ο καθενας διατεινεται για το πολυ καλο αποτελεσμα π πηρε. Πες μ ομως, πως μπορει να γινει μια αντικειμενικη κριτικη σε μια μμ. πες μας ποια κριτιρια πρεπει να επαληθευει ...ποιος ειναι αυτος π μπορει να βαλει τα "σωστα" κριτηρια...πως μπορουμε να ορισουμε εναν "κανονα"σε μια μμ. ;;;

Φιλε για την πλειοψηφια των ασθενων που πασχουν απο Ανδρογενετικη αλωπεκια και που δεν εχουν ολη αυτην την εμπειρια που εχουν καποια ατομα του φορουμ π.χ, το μοναδικο κριτηριο ειναι αυτο της ''Αλλαγης της οψης'' οταν πριν την ΜΜ ειχαν μια τελειως αδεια επιφανεια στο κεφαλι και μετα την ΜΜ εχουν καλυψει αυτην την επιφανεια με ενα ''Χ'' ποσοστο μαλλιων οποτε αρκουνται σε αυτο που βλεπουν ως μια αλλαγη οτι απο εκει που δεν ειχα, τωρα εχω.
Επισης δεν υπαρχουν σωστα και λαθος κριτηρια γιατι η καθε περιπτωση, ο καθε ανθρωπος και το κεφαλι κ οι διαστασεις του καθενος ειναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ οποτε τα κριτηρια προσωπικα πιστευω απο ανθρωπο σε ανθρωπο διαφερουν οπως και απο κλινικη σε κλινικη και αυτος ο οποιος θα τα κρινει ειναι μονο ο ΙΑΤΡΟΣ της συγκεκριμενης ΜΜ. Καποιος ο οποιος ξεκιναει σημερα την αναζητηση για το προβλημα της αραιωσης το πρωτο πραγμα που θα κανει αν θελει να προχωρησει σε ΜΜ ειναι οτι θα μπει να κανει ενα Google Search και θα του εμφανησει τις κλινικες μεταμοσχευσης μαλλιων. Απο εκει και περα αν αποφασισει να κλεισει 2-3-4 ραντεβου θα παει στην καθε κλινικη με μοναδικο κριτηριο του να γεμησει το ''κενο'' στην περιοχη αραιωσης, και αυτο ειναι που θα σου πουν και στα περισσοτερα κεντρα αισθητικης, οτι ναι θα γεμησουμε ''ΟΛΗ'' την περιοχη, θα γινει ''ΠΥΚΝΟ'' μην ανησυχεις κλπ κλπ. Οποτε βλεπωντας μετα απο 12 μηνες καποιος το αποτελεσμα, ακομα και μετριο να ειναι, αν πριν ειχε το σημειο Άδειο και μετα η επιφανεια εχει καλυφθει αλλα χωρις τη μεγιστη πυκνοτητα, του δινει τη ψευδαισθηση οτι ολα πηγαν καλα και δηλωνει απολυτα ικανοποιημενος. Επισης ναι συμφωνω οτι θελει παρα πολυ μεγαλη προσοχη γιατι ο κοσμος μπορει να ξεγελαστει πολυ ευκολα.


Φιλε μου, τα κριτηρια, κατα την προσωπικη μου αποψη, ειναι δεδομενα...

Εμπεριστατωμενη μελετη, ενδελεχης ερευνα ολων των δυνατων επιλογων και πανω απ' ολα αυτοψια αποτελεσματων (δια ζωσης και οχι απο φωτογραφικο υλικο κλινικων ή προφορικων δηλωσεων ικανοποιησης των πελατων).

Επομενως, επ' ουδενι δεν πρεπει καποιος να επαφιεται σε δηθεν εξαιρετικες εντυπωσεις πελατων. Οφειλει να προχωρει πολυ περισσοτερο την ερευνα του, να εχει γνωσεις, να συγκρινει πολλαπλα αποτελεσματα, να μη στεκεται σε επισημες παρουσιασεις επιλεγμενων περιστατικων.

Αυτη ειναι, φιλε μου, κατ' εμε η ορθη αντιμετωπιση που διασφαλιζει και τις καλυτερες δυνατες αποφασεις/επιλογες.

Σιγουρα αυτα ειναι καποια πολυ βασικα κριτηρια τα οποια αναφερεις και με τα οποια θα πρεπει καποιος να πορευτει πριν παρει την οποιαδηποτε αποφαση και προχωρησει σε ΜΜ αλλα δεν εχουν ολοι αυτην την πολυτελεια η την δυνατοτητα απο το συγκεκριμενο point of view. Ολο το ''επιθετικο Μαρκετινγκ'' γινεται μεσω του ιντερνετ, κ οπως προανεφερες με φωτογραφικο υλικο του πριν και του μετα, αλλα και των google reviews της καθε κλινικης. Αυτος που κοιταει να κανει σημερα ΜΜ τα 2 πραγματα που θα δει πρωτα ειναι αυτα, δηλαδη θα μπει στο site της καθε κλινικης, θα διαβασει μερικα google reviews, θα δει το φωτογραφικο υλικο του πριν και του μετα, θα δει σε καποιες φωτογραφιες με ανθρωπους με μεγαλη αραιωση οτι με τον εκαστοτε τροπο της ΜΜ κ της καθε κλινικης, καλυφθηκε καπως ολο αυτο το κενο ειτε με μετρια η με καλη η με πολυ μετρια πυκνοτητα, οποτε το ματι πλεον δεν βλεπει τελειως καραφλα, και θα πει ωπα εδω ειμαστε και θα δηλωσει και απολυτα ικανοποιημενος.

Ναι δεν αντιλεγω, το καλυτερο θα ηταν να δεις καποιον ασθενη ''Απο κοντα'' και να εχεις μετρο συγκρισης με τις φωτογραφιες των site πριν προχωρησεις σε ΜΜ, κατι το οποιο ομως ειναι δυσκολο να γινει.

Το να εχει γνωσεις καποιος οπως αναφερεις ειναι το μονο καλο, η γνωση ειναι το παν, αλλα οταν ερχομαστε σε αυτο το επιμαχο σημειο που κλεινεις το ραντεβου σε καποιον Ιατρο και πας απο κοντα να συζητησεις αυτα τα πραγματα, πρωτα απο ολα οι 90/100 ανθρωποι ( και λεω 90/100 γιατι αυτοι οι 10 οι οποιοι μπορει να διαβαζουν το φορουμ τα τελευταια χρονια μπορει να μην την πατησουν) θα ακουσουν απο την πλευρα των κλινικων αυτα που θελουν να ακουσουν, ακομα και αν δεν ισχυουν, για φανταστικα αποτελεσματα κ.ο.κ, γιατι ξερουν να πατανε πανω στη χαμενη σου αυτοπεποιθηση κ την ψυχολογια.

Το πορισμα ειναι δυο επιλογες πηγαινωντας στα ραντεβου που εχεις κανονησει ( το αναφερω επειτα απο τη δικη μου εμπειρια).

Η θα καταληξεις να φυγεις διοτι το κλιμα θα ειναι σαν πελατης να πας να κανεις ιδιαιτερο μαθημα στο Ιατρο ( στα 5-10 λεπτα του ραντεβου).
Η θα σου πουν ''ναι εννοειται θα γινουν ολα τελεια, θα εχεις ενα πολυ πυκνο μαλλι κ πολλα αλλα χαιδευτικα στα αυτια''

Στην τελικη κανεις δεν μπορει να εγγυηθει στον καθενα οτι το αποτελεσμα και οι προσδοκιες που εχει θα ειναι ακριβως αυτο το οποιο φανταζοταν και ειχε στο μυαλο του.

Οπως αναφερεις παραπανω, οσο διαβασμενος και να παει καποιος σε οποιοδηποτε κλινικη στην Ελλαδα, οση ερευνα και να εχεις κανει, οσες γνωσεις και να εχεις, επειδη διαβαζω και καποια αλλα σχολια των παιδειων παρακατω που αφορουν Grafts κλπ η ερωτηση μου ειναι η εξης.

Εχεις παει για ΜΜ, κουμπωνεις το ΧΑΝΑΧ, εχεις ολα τα calming effects σε συνδυασμο με τις ενεσεις και ξυπνας μετα απο ενα ωραιοτατο 6ωρο-7ωρο Nirvanas. Πως μπορει καποιος να αποδηξει ( 90/100) , αφηνω τους 10 εκτος που εχουν την στοιχειωδη εμπειρια και λεω απο τους ενενηντα στους εκατο, ποσοι μπορουν να γνωριζουν τι αριθμος grafts τοποθετηθηκε στο κεφαλι τους, αν δηλαδη πληρωνεις τον πραγματικο αριθμο των grafts που εξαγωντε με βαση την τιμολογιακη πολιτικη της καθε κλινικης και παντα με βασικο γνωμονα ολες αυτες τις γνωσεις, την ερευνα και την κατ'εμε ορθη αντιμετωπιση της ΜΜ, με βαση Ολες αυτες τις γνωσεις που εχει ο συγκεκριμενος X,Y,Z χειρουργημενος ασθενης την προκειμενη στιγμη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν λέμε κάτι διαφορετικό, και δεν είπα ότι είναι ψέμα.
Σε υποκειμενικό επίπεδο ισχύει απόλυτα αυτό που λες. Απλά σε όλες αυτές τις υπηρεσίες υπάρχει και μια αντικειμενική διάσταση. Στις ταινίες φωτογραφία, σκηνοθεσία, ηθοποιία κτλ. Σε αυτές τις αντικειμενικές διαστάσεις σίγουρα δεν είναι η αρτιοτερη ταινία.
Το πρόβλημα είναι όταν μπερδεύεις τις δύο διαστάσεις, προσπαθώντας να αξιολογήσεις με αντικειμενικό τρόπο τις υποκειμενικές προτιμήσεις. Αυτό κάνει εδώ ο tol και δεν νομίζω να καταλήξει καπου

O Τοl δεν κάνει λάθος όταν λέει ότι πρέπει να υπάρχει μέτρο σύγκρισης. Αυτό ισχύει για πολλά πράγματα. Μπορείς να δεις 2 τηλεοράσεις/προβολείς σε 2 διαφορετικά δωμάτια και να σου αρέσουν και οι 2, αλλά όταν τις βάλεις δίπλα-δίπλα υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πεις "καμία σχέση η μια με την άλλη". Τι σημαίνει όμως αυτό? Ότι η μια είναι τόσο κακή και η άλλη τόσο καλή? Όχι. Απλά υπάρχει ένα κατώτατο επίπεδο πάνω από το οποίο είσαι ικανοποιημένος και από εκεί και πέρα μόνο μέσω σύγκρισης μπορείς να εκτιμήσεις το καλύτερο (τις περισσότερες φορές δεν ξέρεις καν ότι υπάρχει).

Το ίδιο ισχύει και στις μεταμοσχεύσεις μιλώντας για το ευρύ (και όχι εξειδικευμένο) κοινό. Το δύσκολο είναι να προσδιορίσουμε το κατώτατο επίπεδο. Εκτίμηση μου είναι ότι σήμερα οι περισσότερες μμ σε κλινικές που δεν είναι κέντρα αισθητικής και πετυχαίνουν υψηλές φυτρώσεις πληρούν κατά κανόνα αυτές τις προϋποθέσεις για το ευρύ κοινό (και όχι φυσικά για το εξειδικευμένο), άρα προφανώς και οι πελάτες είναι ικανοποιημένοι. Αν φυσικά τους βάλεις δίπλα σε κάποιον με παρόμοια χαρακτηριστικά/ηλικία που έχει πάρει ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα πιθανώς να απογοητευτούν. Τι πιθανότητες όμως έχει να συμβεί αυτό στην πραγματική ζωή (και όχι στο φόρουμ)? Σχεδόν μηδενικές.
 

george_hatzi

Well-Known Member
O Τοl δεν κάνει λάθος όταν λέει ότι πρέπει να υπάρχει μέτρο σύγκρισης. Αυτό ισχύει για πολλά πράγματα. Μπορείς να δεις 2 τηλεοράσεις/προβολείς σε 2 διαφορετικά δωμάτια και να σου αρέσουν και οι 2, αλλά όταν τις βάλεις δίπλα-δίπλα υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πεις "καμία σχέση η μια με την άλλη". Τι σημαίνει όμως αυτό? Ότι η μια είναι τόσο κακή και η άλλη τόσο καλή? Όχι. Απλά υπάρχει ένα κατώτατο επίπεδο πάνω από το οποίο είσαι ικανοποιημένος και από εκεί και πέρα μόνο μέσω σύγκρισης μπορείς να εκτιμήσεις το καλύτερο (τις περισσότερες φορές δεν ξέρεις καν ότι υπάρχει).

Το ίδιο ισχύει και στις μεταμοσχεύσεις μιλώντας για το ευρύ (και όχι εξειδικευμένο) κοινό. Το δύσκολο είναι να προσδιορίσουμε το κατώτατο επίπεδο. Εκτίμηση μου είναι ότι σήμερα οι περισσότερες μμ σε κλινικές που δεν είναι κέντρα αισθητικής και πετυχαίνουν υψηλές φυτρώσεις πληρούν κατά κανόνα αυτές τις προϋποθέσεις για το ευρύ κοινό (και όχι φυσικά για το εξειδικευμένο), άρα προφανώς και οι πελάτες είναι ικανοποιημένοι. Αν φυσικά τους βάλεις δίπλα σε κάποιον με παρόμοια χαρακτηριστικά/ηλικία που έχει πάρει ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα πιθανώς να απογοητευτούν. Τι πιθανότητες όμως έχει να συμβεί αυτό στην πραγματική ζωή (και όχι στο φόρουμ)? Σχεδόν μηδενικές.
Συμφωνώ προφανώς. Η ένστασή μου είναι ότι δεν θα το βρει αυτό σε google reviews.
 

gerassis

Well-Known Member
Το μονο που μετράει ειναι ο Γιατρός και η ομαδα του (δλδ οι νοσηλευτριες). Στην ίδια κλινική που έκανα εγω και έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος είχε κάνει γνωστός μου 2 επεμβάσεις 1 χρονο πριν με "γιατρό" που πια δε συνεργάζεται με την κλινικη. Εγω ενθουσιαστηκα και ξαναμπηκα πριν 2.5 μήνες για πύκνωση. Ο γνωστός μου απογοητευτηκε μιας και εχασε 4.500 υπερπολυτιμα grafts. (πολύ χαμηλή φύτρωση)
 
Μπραβο , πολύ σωστή κίνηση. Ψάχνω τόσο καιρό που θα κάνω μεταμόσχευση ανεξάρτητως χρημάτων και δε μπορώ να καταλήξω με τίποτα τελικά στο που θα έχω τα καλύτερα αποτελέσματα . Η υποκειμενική κρίση ανθρώπων που δε γνωριζουν είναι σίγουρα ανελλιπής , για αυτό και θέλουμε αυστηρούς κριτές που έχουν την εμπειρία και μπορούν να μας κατατοπισουν σωστά.
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Ανοιγω το συγκεκριμενο νημα για πολλους λογους:

Καταρχας, επειδη θελω να ειμαι ακριβοδικαιος και να κρατω ισες αποστασεις απεναντι σε ολες τις κλινικες.

Επειτα, για να συζητησουμε κατα ποσο η ικανοποιηση των πελατων κλινικων ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα.

Επισης, θα ηθελα οι παρατηρησεις που θα γινουν, να δωσουν τροφη για σκεψη σε μελλοντικους υποψηφιους και να μην παρασυρονται ευκολα απο υποτιθεμενες εξαιρετικες εντυπωσεις πελατων για τα αποτελεσματα που ειχαν.

Το μεσημερι εγραψα ενα σχολιο στο νημα φιλου που εκανε μεταμοσχευση στη DHI της Θεσσαλονικης και δηλωνε απολυτα ικανοποιημενος. Σε αυτο το σχολιο (οποιος θελει πηγαινει και το διαβαζει) κατεθεσα την προσωπικη μου αποψη, οτι η ικανοποιηση του πελατη δε συναδει με το μετριοτατο αποτελεσμα που ειχε. Ασκησα για αλλη μια φορα δριμεια κριτικη στη συγκεκριμενη κλινικη για τα "φτωχα" και υπερτιμημενα αποτελεσμα της.

Πριν απο λιγο διαβασα και το προσφατο νημα που ανοιξε ο κ. Αναστασακης, αναφερομενος σε καποια αρνητικη κριτικη που εγινε στη σελιδα της κλινικης του. Προσωπικα ποτέ δεν ειχα διαβασει τις κριτικες στο συγκεκριμενο site. Απο περιεργεια, λοιπον, πηγα και εριξα μια ματια.

Ε, λοιπον, δε χρειαστηκε παρα να διαβασω τα πρωτα δεκα σχολια των ΑΠΟΛΥΤΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΩΝ πελατων, ωστε να επιβεβαιωσω μια παγια αποψη που εχω επι του θεματος. Ποια ειναι αυτη;


Η ικανοποιηση αρκετων πελατων των κλινικων δεν ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα. Δηλωνουν ικανοποιημενοι, επειδη δεν εχουν μετρο συγκρισης...επειδη ειναι αδαεις...επειδη δε γνωριζουν τι σημαινει πραγματικα καλο αποτελεσμα.

Για να τεκμηριωσω τη θεση μου...

Στο πεμπτο κατα σειρα σχολιο της κλινικης ειδα τις φωτογραφιες που ανεβασε ο απολυτα ικανοποιημενος πελατης.

Προβολή συνημμένου 32888



Δεν ξερω, φιλοι μου...μπορει να ειμαι υπερβολικος, αλλά προσωπικα θεωρω οτι το αποτελεσμα αυτο καθε αλλο παρα αξιζει επιδοκιμασια και χειροκροτημα.

Προσωπικα βλεπω ενα μετριο αποτελεσμα που θυμιζει DHI!!! Δειτε προσεκτικα την hairline (ζουμαρετε, αν και η ληψη ειναι απο μακρια). Με μια λεξη... σκοροφαγωμενη. Η πυκνοτητα ειναι απλα αποδεκτη...τιποτα περισσοτερο.

Κι ομως ο συγκεκριμενος πελατης, οπως το μεσημερι ο πελατης της DHI, γραφει για εξαιρετικο αποτελεσμα!!! Ναι, σιγουρα η εικονα του βελτιωθηκε...αλλά ειναι αυτο εξαιρετικο αποτελεσμα;

Θυμαστε το περασμενο καλοκαιρι που ο φιλος Χριστοφορος (που χαθηκε, αραγε, αυτη η ψυχη!!! ) ειχε ανεβασει ενα video απο την κλινικη του κ. Παπανικολαου, στο οποιο ο πελατης δηλωνε απολυτα ικανοποιημενος; Και ολοι εμεις...γελουσαμε...γιατι απλουστατα επροκειτο για ενα πολυ μετριο αποτελεσμα.

Μηπως, λοιπον, δεν πρεπει τα υποψηφια για μεταμοσχευση μελη να δινουν βαση σε τετοιου ειδους θετικες κριτικες ατομων που δεν εχουν μετρο συγκρισης; Που, επειδη φυτρωσαν καποια μαλλια και βελτιωθηκε η εικονα τους, επευφημουν γιατρους και κλινικες;


Επισης, συνεχιζοντας την αναγνωση κριτικων στο site της κλινικης του κ. Αναστασακη, εφθασα στο δεκατο κατα σειρα αποθεωτικο σχολιο για την κλινικη. Το παραθετω:

Προβολή συνημμένου 32890


Ρωτω, τωρα, ειναι αυτο σχολιο για αποθεωση ή μηπως για δριμεια κριτικη προς τον γιατρο και την επιεικως εσφαλμενη τακτικη του;

22 χρονων παιδακι και με τις ευλογιες του γιατρου εισηλθε στο γιατρειο!!!

Επικροτουμε αυτο που εγινε;

Παντοτε εδω στο forum δεν κραζουμε ως αντιεπαγγελματιες, ως στυγνους εκμεταλλευτες ολους εκεινους τους γιατρους που προβαινουν σε μεταμοσχευσεις σε τοσο νεαρα ατομα;

Υπαρχει, εστω και ενας, που επικροτει την τακτικη να βαζουμε στο ιατρειο 20χρονα παιδακια, απλα και μονο για να καρπωθουμε τα χρηματα τους; Πως ειναι δυνατον να κανει ενας γιατρος μεταμοσχευση σε τοσο νεαρα ατομα και μαλιστα να τα πειθει οτι ηταν η καλυτερη δυνατη επιλογη και να βγαινουν υστερα να τον αποθεωνουν; Αληθεια, αν μετα απο μια δεκαετια ο συγκεκριμενος νεαρος βρεθει προ δυσαρεστων εκπληξεων με καλπαζουσα τριχοπτωση, τοτε ο κ. Αναστασακης τι θα κανει; Θα εχει τυψεις συνειδησεως; Ή πανω απο ολα το χρημα;


Εν κατακλειδι...με βαση τα 4 συγκεκριμενα περιστατικα που ποσταρα (ενα της DHI, ενα του κ. Παπανικολαου και δυο του κ. Αναστασακη), μηπως τελικα η ικανοποιηση των πελατων ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΑΛΑΝΘΑΣΤΟ ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΙΑΣ ΚΛΙΝΙΚΗΣ; Μηπως η αγνοια, η απειρια, ο υπερβολικος και, μαλλον, αδικαιολογητος ενθουσιασμος καποιων πελατων, δε θα πρεπει να παρασυρουν και να καλλιεργουν χιμαιρες σε μελη που αναζητουν την καλυτερη επιλογη για το προβλημα της τριχοπτωσης;


Θα ηθελα, λοιπον, φιλοι μου, να διαβασω, εκτος απο τις γνωμες σας, και την αποψη του γιατρου πανω στο συγκεκριμενο θεμα που ανοιξα.

Μιας και τωρα ειδα αυτο το σχολιο, ας δουμε την αλήθεια.
και γιατι ο ασθενής ειναι διακολογημενα ενθουσιασμενος και οποιαδηποτε προσπαθεια
να υποβιβασει καποιος το αποτελεσμα του ασθενούς για να πληξει εμενα θα πεσει ξανα στο κενο.

Αυριο θα ερθει ο ασθενης από την επαρχία για φωτογραφιση στην κλινική.
Ανεβαζω για την ωρα σε αλλο νημα φωτογραφιες.
 
Μπλουζα