ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ ΚΛΙΝΙΚΩΝ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗΣ. ΑΛΗΘΕΙΑ Ή ΟΧΙ;

tol

Well-Known Member
Ανοιγω το συγκεκριμενο νημα για πολλους λογους:

Καταρχας, επειδη θελω να ειμαι ακριβοδικαιος και να κρατω ισες αποστασεις απεναντι σε ολες τις κλινικες.

Επειτα, για να συζητησουμε κατα ποσο η ικανοποιηση των πελατων κλινικων ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα.

Επισης, θα ηθελα οι παρατηρησεις που θα γινουν, να δωσουν τροφη για σκεψη σε μελλοντικους υποψηφιους και να μην παρασυρονται ευκολα απο υποτιθεμενες εξαιρετικες εντυπωσεις πελατων για τα αποτελεσματα που ειχαν.

Το μεσημερι εγραψα ενα σχολιο στο νημα φιλου που εκανε μεταμοσχευση στη DHI της Θεσσαλονικης και δηλωνε απολυτα ικανοποιημενος. Σε αυτο το σχολιο (οποιος θελει πηγαινει και το διαβαζει) κατεθεσα την προσωπικη μου αποψη, οτι η ικανοποιηση του πελατη δε συναδει με το μετριοτατο αποτελεσμα που ειχε. Ασκησα για αλλη μια φορα δριμεια κριτικη στη συγκεκριμενη κλινικη για τα "φτωχα" και υπερτιμημενα αποτελεσμα της.

Πριν απο λιγο διαβασα και το προσφατο νημα που ανοιξε ο κ. Αναστασακης, αναφερομενος σε καποια αρνητικη κριτικη που εγινε στη σελιδα της κλινικης του. Προσωπικα ποτέ δεν ειχα διαβασει τις κριτικες στο συγκεκριμενο site. Απο περιεργεια, λοιπον, πηγα και εριξα μια ματια.

Ε, λοιπον, δε χρειαστηκε παρα να διαβασω τα πρωτα δεκα σχολια των ΑΠΟΛΥΤΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΩΝ πελατων, ωστε να επιβεβαιωσω μια παγια αποψη που εχω επι του θεματος. Ποια ειναι αυτη;


Η ικανοποιηση αρκετων πελατων των κλινικων δεν ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα. Δηλωνουν ικανοποιημενοι, επειδη δεν εχουν μετρο συγκρισης...επειδη ειναι αδαεις...επειδη δε γνωριζουν τι σημαινει πραγματικα καλο αποτελεσμα.

Για να τεκμηριωσω τη θεση μου...

Στο πεμπτο κατα σειρα σχολιο της κλινικης ειδα τις φωτογραφιες που ανεβασε ο απολυτα ικανοποιημενος πελατης.

Screenshot_20210316-202221.png



Δεν ξερω, φιλοι μου...μπορει να ειμαι υπερβολικος, αλλά προσωπικα θεωρω οτι το αποτελεσμα αυτο καθε αλλο παρα αξιζει επιδοκιμασια και χειροκροτημα.

Προσωπικα βλεπω ενα μετριο αποτελεσμα που θυμιζει DHI!!! Δειτε προσεκτικα την hairline (ζουμαρετε, αν και η ληψη ειναι απο μακρια). Με μια λεξη... σκοροφαγωμενη. Η πυκνοτητα ειναι απλα αποδεκτη...τιποτα περισσοτερο.

Κι ομως ο συγκεκριμενος πελατης, οπως το μεσημερι ο πελατης της DHI, γραφει για εξαιρετικο αποτελεσμα!!! Ναι, σιγουρα η εικονα του βελτιωθηκε...αλλά ειναι αυτο εξαιρετικο αποτελεσμα;

Θυμαστε το περασμενο καλοκαιρι που ο φιλος Χριστοφορος (που χαθηκε, αραγε, αυτη η ψυχη!!! ) ειχε ανεβασει ενα video απο την κλινικη του κ. Παπανικολαου, στο οποιο ο πελατης δηλωνε απολυτα ικανοποιημενος; Και ολοι εμεις...γελουσαμε...γιατι απλουστατα επροκειτο για ενα πολυ μετριο αποτελεσμα.

Μηπως, λοιπον, δεν πρεπει τα υποψηφια για μεταμοσχευση μελη να δινουν βαση σε τετοιου ειδους θετικες κριτικες ατομων που δεν εχουν μετρο συγκρισης; Που, επειδη φυτρωσαν καποια μαλλια και βελτιωθηκε η εικονα τους, επευφημουν γιατρους και κλινικες;


Επισης, συνεχιζοντας την αναγνωση κριτικων στο site της κλινικης του κ. Αναστασακη, εφθασα στο δεκατο κατα σειρα αποθεωτικο σχολιο για την κλινικη. Το παραθετω:

Screenshot_20210316-210234.png


Ρωτω, τωρα, ειναι αυτο σχολιο για αποθεωση ή μηπως για δριμεια κριτικη προς τον γιατρο και την επιεικως εσφαλμενη τακτικη του;

22 χρονων παιδακι και με τις ευλογιες του γιατρου εισηλθε στο γιατρειο!!!

Επικροτουμε αυτο που εγινε;

Παντοτε εδω στο forum δεν κραζουμε ως αντιεπαγγελματιες, ως στυγνους εκμεταλλευτες ολους εκεινους τους γιατρους που προβαινουν σε μεταμοσχευσεις σε τοσο νεαρα ατομα;

Υπαρχει, εστω και ενας, που επικροτει την τακτικη να βαζουμε στο ιατρειο 20χρονα παιδακια, απλα και μονο για να καρπωθουμε τα χρηματα τους; Πως ειναι δυνατον να κανει ενας γιατρος μεταμοσχευση σε τοσο νεαρα ατομα και μαλιστα να τα πειθει οτι ηταν η καλυτερη δυνατη επιλογη και να βγαινουν υστερα να τον αποθεωνουν; Αληθεια, αν μετα απο μια δεκαετια ο συγκεκριμενος νεαρος βρεθει προ δυσαρεστων εκπληξεων με καλπαζουσα τριχοπτωση, τοτε ο κ. Αναστασακης τι θα κανει; Θα εχει τυψεις συνειδησεως; Ή πανω απο ολα το χρημα;


Εν κατακλειδι...με βαση τα 4 συγκεκριμενα περιστατικα που ποσταρα (ενα της DHI, ενα του κ. Παπανικολαου και δυο του κ. Αναστασακη), μηπως τελικα η ικανοποιηση των πελατων ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΑΛΑΝΘΑΣΤΟ ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΙΑΣ ΚΛΙΝΙΚΗΣ; Μηπως η αγνοια, η απειρια, ο υπερβολικος και, μαλλον, αδικαιολογητος ενθουσιασμος καποιων πελατων, δε θα πρεπει να παρασυρουν και να καλλιεργουν χιμαιρες σε μελη που αναζητουν την καλυτερη επιλογη για το προβλημα της τριχοπτωσης;


Θα ηθελα, λοιπον, φιλοι μου, να διαβασω, εκτος απο τις γνωμες σας, και την αποψη του γιατρου πανω στο συγκεκριμενο θεμα που ανοιξα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Xristos87

Well-Known Member
Δεν εχεις αδικο στο οτι ο καθενας διατεινεται για το πολυ καλο αποτελεσμα π πηρε. Πες μ ομως, πως μπορει να γινει μια αντικειμενικη κριτικη σε μια μμ. πες μας ποια κριτιρια πρεπει να επαληθευει ...ποιος ειναι αυτος π μπορει να βαλει τα "σωστα" κριτηρια...πως μπορουμε να ορισουμε εναν "κανονα"σε μια μμ. ;;;
 

tol

Well-Known Member
Δεν εχεις αδικο στο οτι ο καθενας διατεινεται για το πολυ καλο αποτελεσμα π πηρε. Πες μ ομως, πως μπορει να γινει μια αντικειμενικη κριτικη σε μια μμ. πες μας ποια κριτιρια πρεπει να επαληθευει ...ποιος ειναι αυτος π μπορει να βαλει τα "σωστα" κριτηρια...πως μπορουμε να ορισουμε εναν "κανονα"σε μια μμ. ;;;

Φιλε μου, τα κριτηρια, κατα την προσωπικη μου αποψη, ειναι δεδομενα...

Εμπεριστατωμενη μελετη, ενδελεχης ερευνα ολων των δυνατων επιλογων και πανω απ' ολα αυτοψια αποτελεσματων (δια ζωσης και οχι απο φωτογραφικο υλικο κλινικων ή προφορικων δηλωσεων ικανοποιησης των πελατων).

Επομενως, επ' ουδενι δεν πρεπει καποιος να επαφιεται σε δηθεν εξαιρετικες εντυπωσεις πελατων. Οφειλει να προχωρει πολυ περισσοτερο την ερευνα του, να εχει γνωσεις, να συγκρινει πολλαπλα αποτελεσματα, να μη στεκεται σε επισημες παρουσιασεις επιλεγμενων περιστατικων.

Αυτη ειναι, φιλε μου, κατ' εμε η ορθη αντιμετωπιση που διασφαλιζει και τις καλυτερες δυνατες αποφασεις/επιλογες.
 

Georgie

Well-Known Member
Δεν έχεις άδικο @tol
Σκέψου όμως το ποσες κλινικές αφήνουν περιστατικα να φύγουν ως μη κατάλληλα .
Προσωπική άποψη, ελάχιστα
Και αυτα στη περίπτωση γενικευμένης αραίωσης και μη υποστήριξης απο τη δοτρια .
Στο θεμα ηλικίας εχω την εντύπωση οτι τους βάζουν ολους .
Και αυτο ειναι το θεμα .
Το πιο εμπορικό κοινό ειναι οι πιτσιρικάδες των 20+ που τους πιάνει ο πανικός απο την απωλεια των μαλλιων στη πιο ευαίσθητη ηλικια .
Οι πιο πολλοί δεν ανακαλύπτουν το φορουμ, αλλα τις κλινικές .
Τι λες να τους συμβουλεύουν ?
Έλα σε 10 χρονια
Η
Θα σε κάνω τούμπανο ?
 

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Ανοιγω το συγκεκριμενο νημα για πολλους λογους:

Καταρχας, επειδη θελω να ειμαι ακριβοδικαιος και να κρατω ισες αποστασεις απεναντι σε ολες τις κλινικες.

Επειτα, για να συζητησουμε κατα ποσο η ικανοποιηση των πελατων κλινικων ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα.

Επισης, θα ηθελα οι παρατηρησεις που θα γινουν, να δωσουν τροφη για σκεψη σε μελλοντικους υποψηφιους και να μην παρασυρονται ευκολα απο υποτιθεμενες εξαιρετικες εντυπωσεις πελατων για τα αποτελεσματα που ειχαν.

Το μεσημερι εγραψα ενα σχολιο στο νημα φιλου που εκανε μεταμοσχευση στη DHI της Θεσσαλονικης και δηλωνε απολυτα ικανοποιημενος. Σε αυτο το σχολιο (οποιος θελει πηγαινει και το διαβαζει) κατεθεσα την προσωπικη μου αποψη, οτι η ικανοποιηση του πελατη δε συναδει με το μετριοτατο αποτελεσμα που ειχε. Ασκησα για αλλη μια φορα δριμεια κριτικη στη συγκεκριμενη κλινικη για τα "φτωχα" και υπερτιμημενα αποτελεσμα της.

Πριν απο λιγο διαβασα και το προσφατο νημα που ανοιξε ο κ. Αναστασακης, αναφερομενος σε καποια αρνητικη κριτικη που εγινε στη σελιδα της κλινικης του. Προσωπικα ποτέ δεν ειχα διαβασει τις κριτικες στο συγκεκριμενο site. Απο περιεργεια, λοιπον, πηγα και εριξα μια ματια.

Ε, λοιπον, δε χρειαστηκε παρα να διαβασω τα πρωτα δεκα σχολια των ΑΠΟΛΥΤΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΩΝ πελατων, ωστε να επιβεβαιωσω μια παγια αποψη που εχω επι του θεματος. Ποια ειναι αυτη;


Η ικανοποιηση αρκετων πελατων των κλινικων δεν ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα. Δηλωνουν ικανοποιημενοι, επειδη δεν εχουν μετρο συγκρισης...επειδη ειναι αδαεις...επειδη δε γνωριζουν τι σημαινει πραγματικα καλο αποτελεσμα.

Για να τεκμηριωσω τη θεση μου...

Στο πεμπτο κατα σειρα σχολιο της κλινικης ειδα τις φωτογραφιες που ανεβασε ο απολυτα ικανοποιημενος πελατης.

Προβολή συνημμένου 32888



Δεν ξερω, φιλοι μου...μπορει να ειμαι υπερβολικος, αλλά προσωπικα θεωρω οτι το αποτελεσμα αυτο καθε αλλο παρα αξιζει επιδοκιμασια και χειροκροτημα.

Προσωπικα βλεπω ενα μετριο αποτελεσμα που θυμιζει DHI!!! Δειτε προσεκτικα την hairline (ζουμαρετε, αν και η ληψη ειναι απο μακρια). Με μια λεξη... σκοροφαγωμενη. Η πυκνοτητα ειναι απλα αποδεκτη...τιποτα περισσοτερο.

Κι ομως ο συγκεκριμενος πελατης, οπως το μεσημερι ο πελατης της DHI, γραφει για εξαιρετικο αποτελεσμα!!! Ναι, σιγουρα η εικονα του βελτιωθηκε...αλλά ειναι αυτο εξαιρετικο αποτελεσμα;

Θυμαστε το περασμενο καλοκαιρι που ο φιλος Χριστοφορος (που χαθηκε, αραγε, αυτη η ψυχη!!! ) ειχε ανεβασει ενα video απο την κλινικη του κ. Παπανικολαου, στο οποιο ο πελατης δηλωνε απολυτα ικανοποιημενος; Και ολοι εμεις...γελουσαμε...γιατι απλουστατα επροκειτο για ενα πολυ μετριο αποτελεσμα.

Μηπως, λοιπον, δεν πρεπει τα υποψηφια για μεταμοσχευση μελη να δινουν βαση σε τετοιου ειδους θετικες κριτικες ατομων που δεν εχουν μετρο συγκρισης; Που, επειδη φυτρωσαν καποια μαλλια και βελτιωθηκε η εικονα τους, επευφημουν γιατρους και κλινικες;


Επισης, συνεχιζοντας την αναγνωση κριτικων στο site της κλινικης του κ. Αναστασακη, εφθασα στο δεκατο κατα σειρα αποθεωτικο σχολιο για την κλινικη. Το παραθετω:

Προβολή συνημμένου 32890


Ρωτω, τωρα, ειναι αυτο σχολιο για αποθεωση ή μηπως για δριμεια κριτικη προς τον γιατρο και την επιεικως εσφαλμενη τακτικη του;

22 χρονων παιδακι και με τις ευλογιες του γιατρου εισηλθε στο γιατρειο!!!

Επικροτουμε αυτο που εγινε;

Παντοτε εδω στο forum δεν κραζουμε ως αντιεπαγγελματιες, ως στυγνους εκμεταλλευτες ολους εκεινους τους γιατρους που προβαινουν σε μεταμοσχευσεις σε τοσο νεαρα ατομα;

Υπαρχει, εστω και ενας, που επικροτει την τακτικη να βαζουμε στο ιατρειο 20χρονα παιδακια, απλα και μονο για να καρπωθουμε τα χρηματα τους; Πως ειναι δυνατον να κανει ενας γιατρος μεταμοσχευση σε τοσο νεαρα ατομα και μαλιστα να τα πειθει οτι ηταν η καλυτερη δυνατη επιλογη και να βγαινουν υστερα να τον αποθεωνουν; Αληθεια, αν μετα απο μια δεκαετια ο συγκεκριμενος νεαρος βρεθει προ δυσαρεστων εκπληξεων με καλπαζουσα τριχοπτωση, τοτε ο κ. Αναστασακης τι θα κανει; Θα εχει τυψεις συνειδησεως; Ή πανω απο ολα το χρημα;


Εν κατακλειδι...με βαση τα 4 συγκεκριμενα περιστατικα που ποσταρα (ενα της DHI, ενα του κ. Παπανικολαου και δυο του κ. Αναστασακη), μηπως τελικα η ικανοποιηση των πελατων ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΑΛΑΝΘΑΣΤΟ ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΙΑΣ ΚΛΙΝΙΚΗΣ; Μηπως η αγνοια, η απειρια, ο υπερβολικος και, μαλλον, αδικαιολογητος ενθουσιασμος καποιων πελατων, δε θα πρεπει να παρασυρουν και να καλλιεργουν χιμαιρες σε μελη που αναζητουν την καλυτερη επιλογη για το προβλημα της τριχοπτωσης;


Θα ηθελα, λοιπον, φιλοι μου, να διαβασω, εκτος απο τις γνωμες σας, και την αποψη του γιατρου πανω στο συγκεκριμενο θεμα που ανοιξα.

Ας ολοκληρωσουν πρώτα ολοι οι υπόλοιποι την κριτική τους για το πώς ασκω την Ιατρική.
Have fun gentlemen.
 

Mak39

Member
Δεν νομίζω οτι οι παραπάνω φωτογραφίες και κριτικές είναι στοιχεία που μπορεί να βασιστεί κάποιος για ασφαλή συμπεράσματα. Ο κίνδυνος να εκτεθείς είναι μεγάλος όταν δεν γνωρίζεις λεπτομέρειες επέμβασης.

Ο καθένας εχει διαφορετικά κριτήρια. Άλλος ζητάει και μένει ευχαριστημένος με hairline στα 5 εκατοστά και δεν τον ενδιαφέρει το αύριο.
Πολλές φορές τα θέλω ενός ασθενή έρχονται αντιμέτωπα με το τι είναι ιατρικό σωστό. Δυστυχώς οι περισσότεροι που ειναι σταδιο 3-4 εχουν τελείως διαφορετική προσέγγιση με εναν που ειναι σταδιο 6-7.

Όταν δεν γνωρίζουμε λεπτομερειες επέμβασης δεν έχει κανένα νόημα πιστεύω να προχωράμε σε κριτική για το αποτέλεσμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Xristoforaz

Well-Known Member
Ανοιγω το συγκεκριμενο νημα για πολλους λογους:

Καταρχας, επειδη θελω να ειμαι ακριβοδικαιος και να κρατω ισες αποστασεις απεναντι σε ολες τις κλινικες.

Επειτα, για να συζητησουμε κατα ποσο η ικανοποιηση των πελατων κλινικων ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα.

Επισης, θα ηθελα οι παρατηρησεις που θα γινουν, να δωσουν τροφη για σκεψη σε μελλοντικους υποψηφιους και να μην παρασυρονται ευκολα απο υποτιθεμενες εξαιρετικες εντυπωσεις πελατων για τα αποτελεσματα που ειχαν.

Το μεσημερι εγραψα ενα σχολιο στο νημα φιλου που εκανε μεταμοσχευση στη DHI της Θεσσαλονικης και δηλωνε απολυτα ικανοποιημενος. Σε αυτο το σχολιο (οποιος θελει πηγαινει και το διαβαζει) κατεθεσα την προσωπικη μου αποψη, οτι η ικανοποιηση του πελατη δε συναδει με το μετριοτατο αποτελεσμα που ειχε. Ασκησα για αλλη μια φορα δριμεια κριτικη στη συγκεκριμενη κλινικη για τα "φτωχα" και υπερτιμημενα αποτελεσμα της.

Πριν απο λιγο διαβασα και το προσφατο νημα που ανοιξε ο κ. Αναστασακης, αναφερομενος σε καποια αρνητικη κριτικη που εγινε στη σελιδα της κλινικης του. Προσωπικα ποτέ δεν ειχα διαβασει τις κριτικες στο συγκεκριμενο site. Απο περιεργεια, λοιπον, πηγα και εριξα μια ματια.

Ε, λοιπον, δε χρειαστηκε παρα να διαβασω τα πρωτα δεκα σχολια των ΑΠΟΛΥΤΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΩΝ πελατων, ωστε να επιβεβαιωσω μια παγια αποψη που εχω επι του θεματος. Ποια ειναι αυτη;


Η ικανοποιηση αρκετων πελατων των κλινικων δεν ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα. Δηλωνουν ικανοποιημενοι, επειδη δεν εχουν μετρο συγκρισης...επειδη ειναι αδαεις...επειδη δε γνωριζουν τι σημαινει πραγματικα καλο αποτελεσμα.

Για να τεκμηριωσω τη θεση μου...

Στο πεμπτο κατα σειρα σχολιο της κλινικης ειδα τις φωτογραφιες που ανεβασε ο απολυτα ικανοποιημενος πελατης.

Προβολή συνημμένου 32888



Δεν ξερω, φιλοι μου...μπορει να ειμαι υπερβολικος, αλλά προσωπικα θεωρω οτι το αποτελεσμα αυτο καθε αλλο παρα αξιζει επιδοκιμασια και χειροκροτημα.

Προσωπικα βλεπω ενα μετριο αποτελεσμα που θυμιζει DHI!!! Δειτε προσεκτικα την hairline (ζουμαρετε, αν και η ληψη ειναι απο μακρια). Με μια λεξη... σκοροφαγωμενη. Η πυκνοτητα ειναι απλα αποδεκτη...τιποτα περισσοτερο.

Κι ομως ο συγκεκριμενος πελατης, οπως το μεσημερι ο πελατης της DHI, γραφει για εξαιρετικο αποτελεσμα!!! Ναι, σιγουρα η εικονα του βελτιωθηκε...αλλά ειναι αυτο εξαιρετικο αποτελεσμα;

Θυμαστε το περασμενο καλοκαιρι που ο φιλος Χριστοφορος (που χαθηκε, αραγε, αυτη η ψυχη!!! ) ειχε ανεβασει ενα video απο την κλινικη του κ. Παπανικολαου, στο οποιο ο πελατης δηλωνε απολυτα ικανοποιημενος; Και ολοι εμεις...γελουσαμε...γιατι απλουστατα επροκειτο για ενα πολυ μετριο αποτελεσμα.

Μηπως, λοιπον, δεν πρεπει τα υποψηφια για μεταμοσχευση μελη να δινουν βαση σε τετοιου ειδους θετικες κριτικες ατομων που δεν εχουν μετρο συγκρισης; Που, επειδη φυτρωσαν καποια μαλλια και βελτιωθηκε η εικονα τους, επευφημουν γιατρους και κλινικες;


Επισης, συνεχιζοντας την αναγνωση κριτικων στο site της κλινικης του κ. Αναστασακη, εφθασα στο δεκατο κατα σειρα αποθεωτικο σχολιο για την κλινικη. Το παραθετω:

Προβολή συνημμένου 32890


Ρωτω, τωρα, ειναι αυτο σχολιο για αποθεωση ή μηπως για δριμεια κριτικη προς τον γιατρο και την επιεικως εσφαλμενη τακτικη του;

22 χρονων παιδακι και με τις ευλογιες του γιατρου εισηλθε στο γιατρειο!!!

Επικροτουμε αυτο που εγινε;

Παντοτε εδω στο forum δεν κραζουμε ως αντιεπαγγελματιες, ως στυγνους εκμεταλλευτες ολους εκεινους τους γιατρους που προβαινουν σε μεταμοσχευσεις σε τοσο νεαρα ατομα;

Υπαρχει, εστω και ενας, που επικροτει την τακτικη να βαζουμε στο ιατρειο 20χρονα παιδακια, απλα και μονο για να καρπωθουμε τα χρηματα τους; Πως ειναι δυνατον να κανει ενας γιατρος μεταμοσχευση σε τοσο νεαρα ατομα και μαλιστα να τα πειθει οτι ηταν η καλυτερη δυνατη επιλογη και να βγαινουν υστερα να τον αποθεωνουν; Αληθεια, αν μετα απο μια δεκαετια ο συγκεκριμενος νεαρος βρεθει προ δυσαρεστων εκπληξεων με καλπαζουσα τριχοπτωση, τοτε ο κ. Αναστασακης τι θα κανει; Θα εχει τυψεις συνειδησεως; Ή πανω απο ολα το χρημα;


Εν κατακλειδι...με βαση τα 4 συγκεκριμενα περιστατικα που ποσταρα (ενα της DHI, ενα του κ. Παπανικολαου και δυο του κ. Αναστασακη), μηπως τελικα η ικανοποιηση των πελατων ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΑΛΑΝΘΑΣΤΟ ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΙΑΣ ΚΛΙΝΙΚΗΣ; Μηπως η αγνοια, η απειρια, ο υπερβολικος και, μαλλον, αδικαιολογητος ενθουσιασμος καποιων πελατων, δε θα πρεπει να παρασυρουν και να καλλιεργουν χιμαιρες σε μελη που αναζητουν την καλυτερη επιλογη για το προβλημα της τριχοπτωσης;


Θα ηθελα, λοιπον, φιλοι μου, να διαβασω, εκτος απο τις γνωμες σας, και την αποψη του γιατρου πανω στο συγκεκριμενο θεμα που ανοιξα.
Κοιτα φιλε Τολ, οχι μονο ηταν φτωχο το αποτελεσμα το συγκεκριμενο που χε ανεβασει ο γιατρος Παπανικολαου...αλλα εγραφε στον τιτλο του βιντεο κιολας τον αριθμο των τριχων οπως κανει κι ο doctor Zontos! Δε μας απασχολουν εμας οι ..τριχες! Τα grafts μας ενδιαφερουν και μονο! Αφηστε που ειναι και φουσκωμενα και αυτα απο τις διαφορες κλινικες (μονο γιατροι στυλ Λορεντζο δινουν ακριβως τα μοσχευματα που πραγματικα εξηγαγαν και τοποθετησαν)...
Επισης, δε χαθηκα...διαβαζω το φορουμ, μαθαινω και κανω λαικς..απλως δε διαθετω τις γνωσεις τις καταλληλες ωστε να απανταω στα νηματα!
Κατι αλλο φιλε Τολ!
Οι Κλινικες προκειμενου να λεγονται ολοκληρωμενες πρεπει να παρεχουν και ολες τις υπηρεσιες τις σχετιζομενες με μεταμοσχευση!
Ναι το συγκεκριμενο αποτελεσμα του γιατρου Αναστασακη ειναι φτωχο σε πυκνοτητα (παρα την ικανοποιηση του ΑΔΑΟΥΣ πελατη)
Αλλα τουλαχιστον Κωνσταντης και Τυρκαλας, προβαινουν και σε μεταμοσχευση με τριχοθυλακια οχι απ το κεφαλι (γενια,στηθος)!
Ξερουν να αποσπουν γκραφτς απο το σβερκο και να τα τοποθετουν στις αραιες περιοχες (πχ κροταφους)...
Δεν προτεινουν στους ασθενεις τους νεες σφαγες της δοτριας με αλλο ενα τριχιλιαρο!
Δεν προτεινουν στους πελατες τους που ΔΕΝ ειναι ικανοποιημενοι (εξ ου και η θρασυτητα-ψευτοευγενεια), να αξιολογησουν διαδικτυακα την κλινικη τους!
Και το βασικοτερο:
Η τιμολογιακη τους πολιτικη ειναι ξεκαθαρη:
Πχ 1 ευρω ο Τυρκαλας, 3 ευρω ο Αναστασακης!
Δε σου λενε 2.500 ευρω για μια συνεδρια, 3.500 ευρω για δυο συνεδριες και τελικα να σου παιρνουν 3.000 ευρω για μια!.. γνωστοποιωντας σου μαλιστα, κομπιναδορικα, λανθασμενο αριθμο εξαγωγης τριχοθυλακιων!
Και δε σου λενε "σκασε, με εκπτωση, αλλα 2.500 ευρω(3.000 ανευ εκπτωσεως), για να προβουμε σε δευτερη συνεδρια με μαλλια απ την ηδη θερισμενη απο λινα, λευτερη δοτρια (απ τα δυο φονικα λαμδα δηλαδη, οχι εννοειται με την εννοια φονων του γκολτζη ελ αραμπι ουτε βεβαιως με την εννοια ΔΟΛΟΦΟΝΙΩΝ-ΕΚΤΡΩΣΕΩΝ ως θεση της Ελενας Ακριτα)!!!"
---
Τωρα αν θαβει συναδελφους ο Αναστασακης αυτο δε θα το εξετασω ουτε θα το κρινω..ειναι Ευαγγελιο αλλωνων!
---
Οσον αφορα τη γυμναστικη φιλε Τολ, σε αυτο εχεις δικιο...σημερα πχ που χα παει Αγιους Αναργυρους με σκοπο να βρω κατι Γκραφιτι για τον Κολοκοτρωνη και αλλα πατριωτικα, ειδα την κορη του αρχηγου του νεοναζιστικου κομματος (που εξυπακουεται οτι δεν το υποστηριζω ως γνησιος γονος ΕΛΑΣιτων) να αθλειται στο εφταθυριτικο ιλιον μαζι με αλλες κοπελες!
Και στο νου μου ηρθαν παραυτα τα λογια σου περι αγλεορα!!! Και χτυπησαν καμπανακι ηχηροτατον!..γυρνω κεινη την ωρα στον φορη και τον νουθετω αναρωτωντας....παραδειγματισου απ την πρωην ευσωμη και συγχρονως ακουσε επιτελους Χριστοφορε τις συμβουλες του Τολ!
Και να σου τωρα που σερφαρα, κοιτω τον Τολ να με αναπολει...φοβερο!!!???? Που λεει και μια διασημη ψυχη(Τακαρος)... Οοοο,τι σου λεω!
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Reactions: tol

gerassis

Well-Known Member
Τέτοιο αποτέλεσμα (ίσως λίγο καλύτερο) πήρα έγω από τη 1η μου μεταμόσχευση. Φυσικά μπήκα για πύκνωση και τώρα που είμαι στους 2.5 μήνες έχω αρχίσει να διακρίνω τα καινούρια που σκάνε. Αλλά το αν θα μεινεις ευχαριστημένος εξαρτάται απο 2 παράγοντες.
1. Πώς ήσουν και πώς έγινες
2. Τι αποτέλεσμα πήρες ανάλογα με τον αριθμό των graft που έβαλες.

Από τη δική μου μεριά με την 1η μεταμόσχευση έμεινα πολύ ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα το οποίο συμφωνα με τον αριθμό των grafts (2450) που έβαλα δεν μπορούσε με τπτ να ειναι καλύτερο έστω και σχετικα αραιο.
Φυσικά με έντονο φως η εικόνα μου δεν ήταν και τόσο ειδυλλιακή αλλά δεν είχε καμία σχέση με το πως ημουν πριν.
Εδώ λοιπόν κόλλησε η δευτερη μεταμόσχευση με σκοπό να πετύχω και την επιθυμητή πύκνωση.
Στην πραγματικότητα οποιοδήποτε αποτέλεσμα που αντανακλά ικανοποιητική φύτρωση θεωρείται επιτυχημένο μιας και τουλάχιστον παιρνεις αυτό που πλήρωσες.
Δυστυχώς οι πιο πολλοί προσπαθούν να συμπιέσουν το κόστος της επέμβασης ( όπως και εγώ) με αποτέλεσμα να μπουν ξανα χειρουγείο.
Δλδ πας άσχετος με το θέμα σε μια κλινική που εκτιμούν ότι με 2000grafts θα εισαι κομπλέ και θέλουν 3000€. Πάς σε μία άλλη και σου λεν την αλήθεια. Δλδ χρειάζεσαι 4000grafts και ζητάνε 5000€. Και σε μια τρίτη που σου λένε 2.500 και ζητάνε 1.700€. Η απόφαση είναι προδιαγεγραμμένη.
Το ζήτημα λοιπόν κατ έμε είναι η υψηλή φύτρωση μιας και εκει έξω υπάρχουν επαγγελματίες που ξέρουν απο πριν τι να σου πούνε πως να στο πλασάρουν και πως θα αντιδράσουν σε ότι και αν τους πεις. Εγώ έμαθα παρά πολλά απο αυτό το Φόρουμ αλλά γράφτηκα εκ των υστέρων έχοντας ήδη προβεί σε μεταμόσχευση.
Οι περισσότεροι 40άρηδες που χρειάζονται μεταμόσχευση πρέπει να έχουν στο μυαλό τους ένα ποσό κοντά στα 5.000€ και φυσικά επέμβαση σε 2 συνεδρίες.
 

karaflomallias

Active Member
..........
Οι περισσότεροι 40άρηδες που χρειάζονται μεταμόσχευση πρέπει να έχουν στο μυαλό τους ένα ποσό κοντά στα 5.000€ και φυσικά επέμβαση σε 2 συνεδρίες.

Αυτό έχω καταλάβει και εγώ (που είμαι στα 42) από την ενασχόληση μου με το αντικείμενο τον τελευταίο καιρό.. για κάποιο λόγο όμως όλες ανεξαιρέτως οι κλινικές που επισκέφτηκα μου μιλάνε για μια συνεδρία ... μόνο κατόπιν πίεσης δικής μου, στη μια μου αποκάλυψαν ότι για μαξ αποτέλεσμα θα ήθελα 400 -500 επιπλέον grafts από το μαξ των 2500 που μπαίνουν ανα συνεδρία αλλά λένε ότι η διαφορά στο μάτι θα είναι μικρή άρα με κατευθύνουν σε μία... δεν μου αρνούνται προφανώς δυο (εννοείται με το έξτρα κόστος) αλλά η κατεύθυνση που μάλλον μου δίνουν είναι προς μια...

Με την ευκαιρία να κάνω και σε αυτό το νήμα μια ερώτηση γιατί ενδεχομένως κάνω κάτι λάθος.. Έχω ανεβάσει και γω ενα νήμα με φωτογραφίες που με τράβηξε μια φίλη στο οποίο νήμα εκθέτω αναλυτικά το πρόβλημα μου και κάνω συγκεκριμένες ερωτήσεις.. Το νήμα το έχει δει αρκετός κόσμος αλλά μόνο ένα παλικάρι, το οποίο ευχαριστώ, μπήκε στον κόπο να απαντήσει... Σε ανάλογα νήματα νέων μελών που εκθέτουν τις απορίες - ανησυχίες βλέπω πολλές απαντήσεις από παλιούς.. Αναρωτιέμαι αν κάνω εγώ κάτι λάθος και η περίπτωση μου τυγχάνει τόσο ανάξια σχολιασμού... Συγγνώμη αν γινομαι πιεστικός αλλά προσπαθώ να προλάβω την περίοδο lockdown και να κάνω μια μμ όσο είμαστε κλεισμένοι μέσα..
 

george_hatzi

Well-Known Member
Οι google κριτικές από χρήστες δεν βασίζονται σε κάποια "αντικειμενική αλήθεια", αλλά στην υποκειμενική τους εμπειρία.
Αν μπει ο Κοντιζάς σε google κριτικές κάποιου εστιατορίου που συγκεντρώνει 4,7 θα έχει παρόμοιες ανησυχίες με τις δικιές σου. Tο imdb έχει καλύτερη ταινία όλων των εποχών το "The Shawshank Redemption". Aυτό είναι το σύστημα του reviewing. Αν σε ενδιαφέρει η άποψη του ευρύ κοινού του δίνεις σημασία, αλλιώς το προσπερνάς...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Georgie

Well-Known Member
Οι google κριτικές από χρήστες δεν βασίζονται σε κάποια "αντικειμενική αλήθεια", αλλά στην υποκειμενική τους εμπειρία.
Αν μπει ο Κοντιζάς σε google κριτικές κάποιου εστιατορίου που συγκεντρώνει 4,7 θα έχει παρόμοιες ανησυχίες με τις δικιές σου. Tο imdb έχει καλύτερη ταινία όλων των εποχών το "The Shawshank Redemption". Aυτό είναι το σύστημα του reviewing. Αν σε ενδιαφέρει η άποψη του ευρύ κοινού του δίνεις σημασία, αλλιώς το προσπερνάς...
Ταινίαρα όμως
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ισχύει. Αλλά καλύτερη όλων των εποχών μάλλον υπερβολή

Νομίζω ότι καλύτερη πηγή είναι τα rotten tomatoes όπου μπορείς να δεις ταυτόχρονα τα ratings από κοινό και κριτικούς (που πολύ συχνά διαφέρουν). Η χρησιμότητα όλων αυτών των movie ratings είναι για να αποφύγεις περισσότερο τις "πατάτες" και όχι για να ξεχωρίσεις τα πραγματικά "διαμάντια".
 

gerassis

Well-Known Member
Αυτό έχω καταλάβει και εγώ (που είμαι στα 42) από την ενασχόληση μου με το αντικείμενο τον τελευταίο καιρό.. για κάποιο λόγο όμως όλες ανεξαιρέτως οι κλινικές που επισκέφτηκα μου μιλάνε για μια συνεδρία ... μόνο κατόπιν πίεσης δικής μου, στη μια μου αποκάλυψαν ότι για μαξ αποτέλεσμα θα ήθελα 400 -500 επιπλέον grafts από το μαξ των 2500 που μπαίνουν ανα συνεδρία αλλά λένε ότι η διαφορά στο μάτι θα είναι μικρή άρα με κατευθύνουν σε μία... δεν μου αρνούνται προφανώς δυο (εννοείται με το έξτρα κόστος) αλλά η κατεύθυνση που μάλλον μου δίνουν είναι προς μια...

Με την ευκαιρία να κάνω και σε αυτό το νήμα μια ερώτηση γιατί ενδεχομένως κάνω κάτι λάθος.. Έχω ανεβάσει και γω ενα νήμα με φωτογραφίες που με τράβηξε μια φίλη στο οποίο νήμα εκθέτω αναλυτικά το πρόβλημα μου και κάνω συγκεκριμένες ερωτήσεις.. Το νήμα το έχει δει αρκετός κόσμος αλλά μόνο ένα παλικάρι, το οποίο ευχαριστώ, μπήκε στον κόπο να απαντήσει... Σε ανάλογα νήματα νέων μελών που εκθέτουν τις απορίες - ανησυχίες βλέπω πολλές απαντήσεις από παλιούς.. Αναρωτιέμαι αν κάνω εγώ κάτι λάθος και η περίπτωση μου τυγχάνει τόσο ανάξια σχολιασμού... Συγγνώμη αν γινομαι πιεστικός αλλά προσπαθώ να προλάβω την περίοδο lockdown και να κάνω μια μμ όσο είμαστε κλεισμένοι μέσα..
Καλύτερα η ημερήσια συνέδρια να μη ξεπερνάει κατά πολύ τα 2000 grafts. Ηδη τα 2000 ειναι απαιτητικά σαν αριθμός και απαιτεί ταχύτατα απο όλη την ομάδα. Οσο αυξάνεται η ταχύτητα εξαγωγής τόσο αυξάνονται τα τραυματισμενα τριχοθυλακια με αποτέλεσμα μειωμένη φύτρωση. Εγω αν έπρεπε να βαλω 4000 θα τα εβαζα σε 2 συνεδρίες ισοκατανεμημενες.
 

veg

Active Member
επισης μια παραμετρος , ειναι οτι βλεπουμε ικανοποιημενους πελατες ,που δεν εχω κανενα λογο να το αμφισβητησω , αλλα αναρωτιεμαι τι ποσοστο του συνολου ειναι αυτοι οι 'ικανοποιημενοι ' . Υπαρχουν αναρωτιεμαι καποιοι που εκαναν μμ , και το 'σκυλομετανιωσαν ΄?
Επι εποχων 'ανοιχτης ' αγορας , εβλεπα στα εμπορικα κεντρα πολλους με την γνωστη 'γραμμη ' στο πισω του κεφαλιου . Δεν μπορουσα να
ξερω ο καθενας απο αυτους σε τι 'σταδιο/μηνα /χρονο ' ηταν απο την επεμβαση αλλα φαινοταν οτι καποιοι θα ειχαν η ηδη ειχαν αποτελεσμα 'μια τρυπα στο νερο ' . Ολοι ηταν αδαεις που επεσαν σε ανικανους /μη ειδικους γιατρους ?

για μενα σκοπος μια πετυχημενης μμ ειναι η 'φυσικη επιστροφη ' του ανθρωπου καποια σταδια τριχοπτωσης πριν . Δηλαδη αν μπορεσει να
γυρισει ο ασθενης 10 χρονια πριν για παραδειγμα με φυσικοτητα , αυτο ειναι πετυχημενη επεμβαση μμ .Αν πετυχει ενα illusion full head αλλα μη φυσικο για μενα ειναι αποτυχημενο .Θα προτιμουσα την πρωτη περιπτωση δηλαδη .
 

manly_Man

Well-Known Member
Ανοιγω το συγκεκριμενο νημα για πολλους λογους:

Καταρχας, επειδη θελω να ειμαι ακριβοδικαιος και να κρατω ισες αποστασεις απεναντι σε ολες τις κλινικες.

Επειτα, για να συζητησουμε κατα ποσο η ικανοποιηση των πελατων κλινικων ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα.

Επισης, θα ηθελα οι παρατηρησεις που θα γινουν, να δωσουν τροφη για σκεψη σε μελλοντικους υποψηφιους και να μην παρασυρονται ευκολα απο υποτιθεμενες εξαιρετικες εντυπωσεις πελατων για τα αποτελεσματα που ειχαν.

Το μεσημερι εγραψα ενα σχολιο στο νημα φιλου που εκανε μεταμοσχευση στη DHI της Θεσσαλονικης και δηλωνε απολυτα ικανοποιημενος. Σε αυτο το σχολιο (οποιος θελει πηγαινει και το διαβαζει) κατεθεσα την προσωπικη μου αποψη, οτι η ικανοποιηση του πελατη δε συναδει με το μετριοτατο αποτελεσμα που ειχε. Ασκησα για αλλη μια φορα δριμεια κριτικη στη συγκεκριμενη κλινικη για τα "φτωχα" και υπερτιμημενα αποτελεσμα της.

Πριν απο λιγο διαβασα και το προσφατο νημα που ανοιξε ο κ. Αναστασακης, αναφερομενος σε καποια αρνητικη κριτικη που εγινε στη σελιδα της κλινικης του. Προσωπικα ποτέ δεν ειχα διαβασει τις κριτικες στο συγκεκριμενο site. Απο περιεργεια, λοιπον, πηγα και εριξα μια ματια.

Ε, λοιπον, δε χρειαστηκε παρα να διαβασω τα πρωτα δεκα σχολια των ΑΠΟΛΥΤΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΩΝ πελατων, ωστε να επιβεβαιωσω μια παγια αποψη που εχω επι του θεματος. Ποια ειναι αυτη;


Η ικανοποιηση αρκετων πελατων των κλινικων δεν ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα. Δηλωνουν ικανοποιημενοι, επειδη δεν εχουν μετρο συγκρισης...επειδη ειναι αδαεις...επειδη δε γνωριζουν τι σημαινει πραγματικα καλο αποτελεσμα.

Για να τεκμηριωσω τη θεση μου...

Στο πεμπτο κατα σειρα σχολιο της κλινικης ειδα τις φωτογραφιες που ανεβασε ο απολυτα ικανοποιημενος πελατης.

Προβολή συνημμένου 32888



Δεν ξερω, φιλοι μου...μπορει να ειμαι υπερβολικος, αλλά προσωπικα θεωρω οτι το αποτελεσμα αυτο καθε αλλο παρα αξιζει επιδοκιμασια και χειροκροτημα.

Προσωπικα βλεπω ενα μετριο αποτελεσμα που θυμιζει DHI!!! Δειτε προσεκτικα την hairline (ζουμαρετε, αν και η ληψη ειναι απο μακρια). Με μια λεξη... σκοροφαγωμενη. Η πυκνοτητα ειναι απλα αποδεκτη...τιποτα περισσοτερο.

Κι ομως ο συγκεκριμενος πελατης, οπως το μεσημερι ο πελατης της DHI, γραφει για εξαιρετικο αποτελεσμα!!! Ναι, σιγουρα η εικονα του βελτιωθηκε...αλλά ειναι αυτο εξαιρετικο αποτελεσμα;

Θυμαστε το περασμενο καλοκαιρι που ο φιλος Χριστοφορος (που χαθηκε, αραγε, αυτη η ψυχη!!! ) ειχε ανεβασει ενα video απο την κλινικη του κ. Παπανικολαου, στο οποιο ο πελατης δηλωνε απολυτα ικανοποιημενος; Και ολοι εμεις...γελουσαμε...γιατι απλουστατα επροκειτο για ενα πολυ μετριο αποτελεσμα.

Μηπως, λοιπον, δεν πρεπει τα υποψηφια για μεταμοσχευση μελη να δινουν βαση σε τετοιου ειδους θετικες κριτικες ατομων που δεν εχουν μετρο συγκρισης; Που, επειδη φυτρωσαν καποια μαλλια και βελτιωθηκε η εικονα τους, επευφημουν γιατρους και κλινικες;


Επισης, συνεχιζοντας την αναγνωση κριτικων στο site της κλινικης του κ. Αναστασακη, εφθασα στο δεκατο κατα σειρα αποθεωτικο σχολιο για την κλινικη. Το παραθετω:

Προβολή συνημμένου 32890


Ρωτω, τωρα, ειναι αυτο σχολιο για αποθεωση ή μηπως για δριμεια κριτικη προς τον γιατρο και την επιεικως εσφαλμενη τακτικη του;

22 χρονων παιδακι και με τις ευλογιες του γιατρου εισηλθε στο γιατρειο!!!

Επικροτουμε αυτο που εγινε;

Παντοτε εδω στο forum δεν κραζουμε ως αντιεπαγγελματιες, ως στυγνους εκμεταλλευτες ολους εκεινους τους γιατρους που προβαινουν σε μεταμοσχευσεις σε τοσο νεαρα ατομα;

Υπαρχει, εστω και ενας, που επικροτει την τακτικη να βαζουμε στο ιατρειο 20χρονα παιδακια, απλα και μονο για να καρπωθουμε τα χρηματα τους; Πως ειναι δυνατον να κανει ενας γιατρος μεταμοσχευση σε τοσο νεαρα ατομα και μαλιστα να τα πειθει οτι ηταν η καλυτερη δυνατη επιλογη και να βγαινουν υστερα να τον αποθεωνουν; Αληθεια, αν μετα απο μια δεκαετια ο συγκεκριμενος νεαρος βρεθει προ δυσαρεστων εκπληξεων με καλπαζουσα τριχοπτωση, τοτε ο κ. Αναστασακης τι θα κανει; Θα εχει τυψεις συνειδησεως; Ή πανω απο ολα το χρημα;


Εν κατακλειδι...με βαση τα 4 συγκεκριμενα περιστατικα που ποσταρα (ενα της DHI, ενα του κ. Παπανικολαου και δυο του κ. Αναστασακη), μηπως τελικα η ικανοποιηση των πελατων ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΑΛΑΝΘΑΣΤΟ ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΙΑΣ ΚΛΙΝΙΚΗΣ; Μηπως η αγνοια, η απειρια, ο υπερβολικος και, μαλλον, αδικαιολογητος ενθουσιασμος καποιων πελατων, δε θα πρεπει να παρασυρουν και να καλλιεργουν χιμαιρες σε μελη που αναζητουν την καλυτερη επιλογη για το προβλημα της τριχοπτωσης;


Θα ηθελα, λοιπον, φιλοι μου, να διαβασω, εκτος απο τις γνωμες σας, και την αποψη του γιατρου πανω στο συγκεκριμενο θεμα που ανοιξα.
tol συμφωνω απολυτα με οσα ειπες...

Βλεπεις απλούς καθημερινούς ανθρώπους οι οποιοι λόγω άγνοιας, ελλείψη μέτρου σύγκρισης, και χαμηλών προσδοκιών να δηλώνουν απόλυτα ικανοποιημένοι με μετρια αποτελέσματα, όπως το συγκεκριμενο πoυ ανέβασες φωτογραφία απο το google review ή τα άλλα περιστατικά που ειδαμε απο L.P., αποτελέσματα που απέχουν πολυ απο την έννοια του καλού ή αριστου αποτελεσματος. Ετσι η γνωμη αυτών των ανθρώπων δεν θα επρεπε να λαμβάνεται σοβαρά υπόψιν, αν κάποιος επιζητά το καλύτερο αποτέλεσμα για την περίπτωση του. Αντίστοιχα δεν μπορεί να χρησιμοποιείται και ως επιχείρημα απο τις κλινικές οτι "ο ασθενης δηλώνει ικανοποιημένος".

Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί καποιος να εμπιστευτει τα google reviews μιας επιχείρησης, οταν δεν ειναι και κανα κρυφο μυστικο ότι μια επιχειρηση μπορει πολύ ευκολα να φτιάξει πολλα fake accounts και να κάνει θετικές αξιολογήσεις στον εαυτό της, με στόχο να ανεβάσει την βαθμολογία της στο google.
 
Τελευταία επεξεργασία:

karaflomallias

Active Member
Καλύτερα η ημερήσια συνέδρια να μη ξεπερνάει κατά πολύ τα 2000 grafts. Ηδη τα 2000 ειναι απαιτητικά σαν αριθμός και απαιτεί ταχύτατα απο όλη την ομάδα. Οσο αυξάνεται η ταχύτητα εξαγωγής τόσο αυξάνονται τα τραυματισμενα τριχοθυλακια με αποτέλεσμα μειωμένη φύτρωση. Εγω αν έπρεπε να βαλω 4000 θα τα εβαζα σε 2 συνεδρίες ισοκατανεμημενες.
καταλαβαίνω τι λες .. και η αλήθεια είναι ότι είναι μια από τις βασικές απορίες που εχω αναρτήσει στο δικό μου νήμα και παραμένει αναπάντητη..
ο γιατρός που έχω καταλήξει (δερματολόγος Βενετσάνος από την κλινική του Bisanga) μου λέει ότι χρειάζομαι περίπου 800-1000 grafts κροτάφους hairline και άλλα 1500 crown .. προτείνει στην φάση που είμαι να μην αγγίξουμε midsection όπου να συνεχίσω μινοξυδίλη που ήδη χρησιμοποιω εδώ και τρια χρόνια περίπου... ύστερα από επίμονες ερωτήσεις μου αν είναι καλύτερο να το σπάσουμε σε 2 sessions μου λέει ότι στο crown μου δεν μπαίνουν πάνω από 2000 grafts αλλά και με 1500 θα έχω ένα πολύ φυσικό και αποδεκτό αποτέλεσμα.. μου λέει δηλαδή ότι με 2 sessions θα μπορώ να πάω σε max 2000 για crown και σε άλλο session max 1000 κροτάφους και hairline... και δεν ξέρω τι να κάνω.. τα σκέφτομαι όλα αλλά θα εκτιμούσα ιδιαιτέρως και άποψη από τα έμπειρα από μένα μελη... σκέφτομαι είτε να το κάνω one off, ελπίζοντας σε κάτι αποδεκτό έως καλό και ίσως στο μέλλον κάποια διορθωση αν χρειαστεί είτε να κάνω ενα session μονο crown με τους Βενετσάνο-Κυπαρισσού και να περιμένω τον Bisanga για ενα δεύτερο session 800-1000 graft κροτάφους - hairline που όπως αντιλαμβάνομαι είναι και το πιο δύσκολο... Υπόψιν στην β εκδοχή το κόστος διπλασιάζεται... δεν είναι ο αποφασιστικός παράγοντας για μενα αλλά δεν παύει να είναι παράγοντας...
Γνώμες παρακαλώ..;;
 

vag25

Well-Known Member
Ισχύει. Αλλά καλύτερη όλων των εποχών μάλλον υπερβολή
Για οποιαδηποτε ταινια αυτος ο τιτλος θα φαινοταν ως υπερβολη.
Αφου υπολογιζεται με αριθμους και κατα σειρα λογικο ειναι καποια να βγει πρωτη. Δεν βλεπω κατι κακο σε αυτο. Και το ιδιο ισχυει για τις υπολοιπες υπηρεσιες, ταινιες τα παντα..

Η πρώτη θέση για την ταινία το μονο που λεει ειναι οτι ο κοσμος την προτιμα λιγο περισσότερο απο άλλες και οτι προκειται για μια σπουδαία ταινία. Τιποτα απο αυτα δεν ειναι ψεμμα.
 

george_hatzi

Well-Known Member
Για οποιαδηποτε ταινια αυτος ο τιτλος θα φαινοταν ως υπερβολη.
Αφου υπολογιζεται με αριθμους και κατα σειρα λογικο ειναι καποια να βγει πρωτη. Δεν βλεπω κατι κακο σε αυτο. Και το ιδιο ισχυει για τις υπολοιπες υπηρεσιες, ταινιες τα παντα..

Η πρώτη θέση για την ταινία το μονο που λεει ειναι οτι ο κοσμος την προτιμα λιγο περισσότερο απο άλλες και οτι προκειται για μια σπουδαία ταινία. Τιποτα απο αυτα δεν ειναι ψεμμα.
Δεν λέμε κάτι διαφορετικό, και δεν είπα ότι είναι ψέμα.
Σε υποκειμενικό επίπεδο ισχύει απόλυτα αυτό που λες. Απλά σε όλες αυτές τις υπηρεσίες υπάρχει και μια αντικειμενική διάσταση. Στις ταινίες φωτογραφία, σκηνοθεσία, ηθοποιία κτλ. Σε αυτές τις αντικειμενικές διαστάσεις σίγουρα δεν είναι η αρτιοτερη ταινία.
Το πρόβλημα είναι όταν μπερδεύεις τις δύο διαστάσεις, προσπαθώντας να αξιολογήσεις με αντικειμενικό τρόπο τις υποκειμενικές προτιμήσεις. Αυτό κάνει εδώ ο tol και δεν νομίζω να καταλήξει καπου
 
Μπλουζα