Aldo, FUE, 2409g, 05/08/2020

Aldo

Well-Known Member
Πως γνωριζεις τι εχω στο μυαλο μου ?? :D
Για να το ξεκαθαρισουμε, δεν θεωρω τις μπουκωμενες πυκνοτητες μαλλι υψηλης αισθητικης, τις θεωρω περουκα γενικοτερα και δεν πανε σε ολους.
Προσωπικα, μια ομοιομορφη εικονα περιμενω, ειμαι αισιοδοξος πως θα την εχω! Εαν χρειαστει να μπουν 100 κ 200g σε δυο τρια σημεια(εφοσον θα μπω για temporals) δεν τρεχει κατι... ζεις και χωρις αυτα.


Θα βγουν καποια λιγα πολυτριχα που υπαρχουν στα temporals και θα περιστραφουν επιτοπου καποια αλλα για να διορθωθει η γωνια τους, τα ειχαμε συζητησει κατι σελιδες πισω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aeratos28

Just aeratos
Ποιος μίλησε για μπουκωμενες πυκνότητες? Το ακούω να το λέτε συνεχώς λες και κάποιος η όλοι εμείς μιλάμε για μπουκώματα.αυτο που λες και εσύ λέμε φίλε aldo..ομοιομορφία..ομοιομορφια με τα υπάρχοντα μαλλιά.να δένουν όλα με ίδια πυκνότητα.για να γινόταν αυτό έπρεπε να ήσουν περίπου στις 3000 grafts.και με αυτά όμως καλός θα είσαι αλλά όχι ομοιόμορφος.με 100-200 δεν θα έπαιρνες την ομοιορφια που ζητάς.με 600-700+ ,σίγουρα..τα temples τώρα ,αυτά τα πολύτριχα που θα βγουν θα αντικατασταθούν με μονοτριχα?και τα πολύτριχα θα τοποθετηθούν ίσως σε σημεία της α ζώνης?
 

Aldo

Well-Known Member
φιλε Αερατε, ποιοι το λεμε? ενας ειμαι ... εγω μιλαω για τον εαυτο μου και μονο! Μην με συγχεεις με αλλους.

Συμφωνουμε, καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος ομως, ομοιομορφια στο δικο μου κεφαλι μπορει να επιτυχθει με Χ αριθμο grafts ενώ στο κεφαλι πχ του ''the beast''..
1615244599702.png
με Y αριθμο.

3 K grafts σε αυτη την περιοχη των 45 cm2?? δεν νομιζω οτι βαζει κανενας αλλα και να ηθελε να τα βαλει καποιος δεν θα ηταν σε καμια περιπτωση στο δικο μου κεφαλι.

Ναι αυτο ειναι το πλανο.
 

koumparos

Well-Known Member
Αδερφέ το αποτέλεσμα μέχρι στιγμής είναι αρκετά καλό.Σοφη επιλογή τα 2400 το ίδιο όριο θα βάλω και εγώ στην πρώτη μου μμ.Ο δεξιός κρόταφος είναι το ζητούμενο για το που θα κινηθεί συνολικά το αποτέλεσμα.Λογικα σε κανονικό φωτισμό θα φενεσαι γεμάτος και στον ήλιο θα υπάρχει θεματακι.Η περιοχή προφανώς θα χρειαστεί touch up αλλά θα εξαρτηθεί από τις δικές σου προσδοκίες.Εαν η κλινική αλλάξει τιμολογιακή πολιτική(ύφος βλέπω άλλαξε) νομίζω θα αποτελεί σοβαρή λύση για Ελλάδα.Ωραιες hairline υψηλές φυτρωσεις και το σημαντικό, πλάνο για τον ασθενή με βάση το μέλλον.
 
  • Like
Reactions: spi

aeratos28

Just aeratos
3κ grafts στο νερό..forelock δεν ακουμπήσατε καν, ούτε κάποια σημεία στην αριστερή σου μεριά προς το βάθος κοντά στο forelock .υπήρχε άφθονος χώρος να μπουν μοσχεύματα και να μην πας για αποτέλεσμα σαν του beast που είπες
 
  • Like
Reactions: spi

Nik.Mos

Well-Known Member
Υπαρχει περιστατικο του Τυρκαλα που η φυτρωση στο forelock δεν συμβαδιζε με την γενικη φυτρωση και το κενο ηταν φανερο.Εκει τα περισσοτερα μελη ισχυριστηκαν οτι ακομη ειναι νωρις για να κρινουμε και οτι η φυτρωση δεν ειναι ιδια για ολους και οτι θα χρειαστει να δωσει χρονο και να περιμενει,τις σωστες παρατηρησεις δηλαδη οσον αφορα την φυτρωση και το waiting game που πρεπει καποιος να δινει σε τετοιες περιπτωσεις.Εδω η ταση ειναι η αντιθετη ακριβως.Τελοσπαντων,φιλε aldo,απολογισμος μετα το κλεισιμο χρονου,ανωφελο να γινεται εκτιμηση απο τον 7ο μηνα.Στους 12 η οποια αξιολογηση θα εχει μεγαλυτερη και εγκυροτερη βαρυτητα.Υπομονη και απλα χαμογελα :)
 

vlafo

Well-Known Member
Το σύνολο της μμ κρίνεται στο 12μηνο αυτό είναι το μόνο σίγουρο.
Αλλά στις περισσότερες των περιπτώσεων,στο 6μηνο-8μηνο έχεις διαμορφώσει πλήρη εικόνα τουλάχιστον αν δεν είσαι εντελώς αδαής.
Βλέπεις που έχει κάτσει η μπίλια να το πω έτσι, και μπορείς να καταλάβεις πως θα διαμορφωθεί η τελική εικόνα.

Εδώ συγκεκριμένα σε αυτή την κλινική γνωρίζουμε πλέον τι ακριβώς παίρνεις,δεν θα δούμε εκπλήξεις, κάτι που δεν περιμένουμε.
Απομένει η κλινική του Τιρκαλά να φανούν τα αποτελέσματα και εκεί θα κρίνουμε εξίσου.

Άφησα το πιο σημαντικό για το τέλος.
Τα αποτελέσματα όταν τα δεις από κοντά από όλες τις κλινικές,τότε πλέον ξέρεις τι πρόκειται να πάρεις.
Τα άλλα είναι για να έχουμε να λέμε.
Εμένα πάντα αυτή ήταν η επιδίωξη μου και αυτό κυνηγούσα.
Αλλά φωνή βοώντος εν τη ερήμο.
Έλα να γίνεις ασθενής μου,δες και ένα αποτέλεσμα περίπου να δεις πως θα σε κάνω,και τα υπόλοιπα θα τα δούμε στην πορεία,με αφήνουν παγερά αδιάφορο και για αυτό κανένας πλην ενός με κέρδισε.
Και δείχνουν και το επίπεδο των κλινικών και του επαγγελματισμού που επικρατεί στην Ελλάδα.
Ή λέξη ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ δεν υπάρχει στο λεξικό τους,λες και είναι κρατικά μυστικά να μου δείξεις τη δουλειά σου από κοντά.
Όταν μιλάνε τα αποτελέσματα σου,τότε τα προβάλλεις παντού,και πολύ περισσότερο στον ασθενή,προτού καν τον κάνεις ασθενή αλλά εν δυνάμει πελάτη.
 

aeratos28

Just aeratos
Ρε Νικ μος,κοίτα τι έγραψες και θα καταλάβεις πόσο λάθος γράφεις..λες είδαμε περιστατικο του τιρκαλά που η φυτρωση στο forelock δεν συμβαδίζει με τα άλλα..καταλαβαίνεις εδώ την διαφορά?στον τιρκαλα περιμένεις να δεις τη φυτρωση στο forelock..εδώ δεν ακούμπησαν καν το forelock και ούτε πλησίον αυτού ειδικά από την αριστερή μεριά προς τα μέσα,όχι hairline..να λέμε και να συγκρίνουμε όμοια πράγματα ..συμφωνώ στους 12 μήνες θα φανεί το κάθε αποτέλεσμα..και ο aldo για τα grafts αυτά θα είναι πολύ καλός ..όμως μην περιμένεις να δεις στο forelock του κάτι..δεν το δούλεψαν καν..στον τιρκαλα δεν ξέρω ποιο είναι το περιστατικό που λες αλλά θα περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει και εκεί και κάνε μου quote να το δω και να το σχολιάσω τότε
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Το παραδειγμα του φορλοκ το εφερα σαν απαντηση για την αργη φυτρωση,που ξαναλεω απο ανθρωπο σε ανθρωπο εξελισσεται διαφορετικα.Στου Τυρκαλα δειξατε επιεικεια και του προτεινατε του παιδιου να κανει υπομονη μεχρι το 12μηνο,γιατι οντως το forlock δεν φαινοταν να δινει κατι στο 7μηνο σε σχεση με την γενικη φυτρωση.Εδω γιατι μην υπαρχει εστω ο ιδιος βαθμος επιεικειας;
Και συνεχιζω να πιστευω οτι στο 12μηνο η εικονα του θα ειναι διαφορετικη στο σημειο που εξεταζουμε δηλαδη στο temple.Το ιδιο πιστευω και για το περιστατικο του Τυρκαλα γιατι πολυ απλα its early to judge.
Γιατι αν ακολουθησω αυτη την λογικη θα επρεπε να ισχυριστω οτι το αποτελεσμα του Τυρκαλα κριθηκε ανεπιτυχες λογω χαμηλης φυτρωσης φορλοκ στο 7μηνο.Μπορω να το πω;Οχι,γιατι ειναι νωρις.Μπορει να αποδειχτει εκ των υστερων οτι εχω δικιο.Αλλα ειναι ΝΩΡΙΣ.
Υπαρχουν ασθενεις ,ιδιαιτερες περιπτωσεις βεβαια,που την μεγαλυτερη φυτρωση την ειδαν απο το 8μηνο και μετα.
 

vlafo

Well-Known Member
Nik
Το έγραψα και εχτές στον Georgie και δεν πρέπει να λέγονται τέτοια πράγματα και ανακρίβειες και ειδικά από τους γιατρούς.
Δεν ισχύει ότι η φύτρωση τελειώνει στο 12μηνο.
Η φύτρωση σε όλους τους ασθενείς τελειώνει στο 6μηνο κατά 80% και στο 8μηνο το πολύ ολοκληρώνεται.
Period.
Απλά αυτό που δίνει τεράστια διαφορά και αλλαγή στην εικόνα,είναι η διαφοροποιήση της διαμέτρου της τρίχας.
Αυτό είναι όλο τίποτα άλλο,για αυτό λέμε στο 12μηνο.
Παράδειγμα.
Εγώ δεν είχα χάσει μαλλιά στο crown,επειδή όμως η τρίχα είχε λεπτύνει υπερβολικά,φαινότανε άρρωστη και μου δημιουργούσε ενα κενό και φαινότανε άσχημο,για αυτό και επενέβησα εκεί.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Nik.Mos

Well-Known Member
Vlafo προσωπικα συνεχιζω να πιστευω οτι υπαρχουν περιπτωσεις(συμφωνω οτι δεν αποτελουν νορμα,αλλα υπαρχουν) που η διαδικασια φυτρωσης δεν ακολουθει την πεπατημενη.Εχω δει εγω προσωπικα αποτελεσμα απο bisanga που μεχρι το 7μηνο η φυτρωση πηγαινε αργα και εδινε την εντυπωση ολοκληρωμενου περιστατικου αλλα ηρθε το 9μηνο και τον διεψευσε.Εχεις δικιο για την διαμετρο της τριχας αλλα εγω αναφερομαι καθαρα στην φυτρωση.Υπαρχουν ιδιαιτερες περιπτωσεις που για χ,y λογους (φυσιολογια?) βλεπουν αργη φυτρωση,ναι μια εικονα την εχεις στο 7μηνο αλλα προσωπικα δεν νιωθω safe να βγαλω πορισμα αν δεν ολοκληρωθει η δουλεια.
 

vlafo

Well-Known Member
Εγώ θα το ξαναπώ.
Νομίζεις ότι είναι φύτρωση αλλά δεν είναι.
Μόνο η διάμετρος είναι τίποτα άλλο.
O Αldo έχει σχεδόν τελειώσει,αλλά θα δει μεγάλη διαφορά ακριβώς για αυτό το λόγο.
Δεν είναι φύτρωση αυτό που θα επακολουθήσει.
 

Aldo

Well-Known Member
Αδερφέ το αποτέλεσμα μέχρι στιγμής είναι αρκετά καλό.Σοφη επιλογή τα 2400 το ίδιο όριο θα βάλω και εγώ στην πρώτη μου μμ.Ο δεξιός κρόταφος είναι το ζητούμενο για το που θα κινηθεί συνολικά το αποτέλεσμα.Λογικα σε κανονικό φωτισμό θα φενεσαι γεμάτος και στον ήλιο θα υπάρχει θεματακι.Η περιοχή προφανώς θα χρειαστεί touch up αλλά θα εξαρτηθεί από τις δικές σου προσδοκίες.Εαν η κλινική αλλάξει τιμολογιακή πολιτική(ύφος βλέπω άλλαξε) νομίζω θα αποτελεί σοβαρή λύση για Ελλάδα.Ωραιες hairline υψηλές φυτρωσεις και το σημαντικό, πλάνο για τον ασθενή με βάση το μέλλον.
Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια. Προσωπικα, δεν νομιζω οτι ειναι δοκιμο να βασιζουμε το πλανο μας στο πλανο καποιου αλλου, γιατι απλα τυχαινει να εχουμε κατι κοινο!
ο καθ ενασ απο εμασ ειναι διαφορετικη περιπτωση και χρειαζεται customized προσεγγιση, αυτο πρπεει να ψαχνουμε, μια λυση tailored για το δικο μασ κεφαλι(νουμερα και πλανα κομενα και ραμενα αποκλειστικα). Προσεγγισεις βαζω σε ολους οσα περνει κ οσα βγαζω την ημερα, ή 1500g ανεξαρτητως για φτιαξιμο hairline ...ειναι τραγικες!
 

Κουρσαρος

Presicion turbo
@vlafo συμφωνώ καλλιτέχνης αλλά πανάκριβος και αναμονή μεγάλη δεν γνωρίζω σε fue +bht αν επιμένει για φαρμακευτική αγωγή
 

vlafo

Well-Known Member
@vlafo συμφωνώ καλλιτέχνης αλλά πανάκριβος και αναμονή μεγάλη δεν γνωρίζω σε fue +bht αν επιμένει για φαρμακευτική αγωγή
[/QUOTE
Πανάκριβος 2,5€ δεν θα το έλεγα,αν και τώρα μαθαίνω ότι το έχει πάει στα 3,5€.Αν ισχύει.
Ναι αλλά τα δίνεις και ξεμπερδεύεις για μια ζωή με αποτέλεσμα που το χαίρεσαι και όχι ημίμετρα.
 

Aldo

Well-Known Member
3κ grafts στο νερό..forelock δεν ακουμπήσατε καν, ούτε κάποια σημεία στην αριστερή σου μεριά προς το βάθος κοντά στο forelock .υπήρχε άφθονος χώρος να μπουν μοσχεύματα και να μην πας για αποτέλεσμα σαν του beast που είπες
Λαμβανω υποψιν την τοποθετηση σου, ομως το να ''σακατευα'' οτι μαλλι υπηρχε την περιοχη του forelock θα ηταν τουλαχιστον ανευθυνο! Το αν χρειαζοταν καποια παρπανω (οχι 700 ομως) και δεν τα βαλαμε ... θα το δω στο τελος και θα τοποθετηθω.

Μην εχει κανεις αμφιβολιες γι αυτο!

Προσ το παρων κανω υπομονη, οπως οφειλω!
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν μπορουμε να ειμαστε 100% σιγουροι για αυτο.Αλλα ας συμφωνησουμε οτι διαφωνουμε.

Έχει δίκιο ο Vlafo, αν κοίταγες με μικροσκόπιο το κρανίο στο 6μηνο θα έβλεπες πολλές μικρές τριχούλες, παιδικές. Αν τις μέτραγες και αυτές θα έλεγες ότι η φύτρωση έχει ολοκληρωθεί. Τώρα όμως δεν τις βλέπεις και σου φαίνονται ότι η φύτρωση συνεχίζεται στους επόμενους μηνες. Η αλήθεια είναι ότι απλά αυτές οι αόρατες σχεδόν τρίχες, μεγαλώνουν.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Λαμβανω υποψιν την τοποθετηση σου, ομως το να ''σακατευα'' οτι μαλλι υπηρχε την περιοχη του forelock θα ηταν τουλαχιστον ανευθυνο! Το αν χρειαζοταν καποια παρπανω (οχι 700 ομως) και δεν τα βαλαμε ... θα το δω στο τελος και θα τοποθετηθω.

Μην εχει κανεις αμφιβολιες γι αυτο!

Προσ το παρων κανω υπομονη, οπως οφειλω!

Τα 3000 είναι υπερβολικά. Το σωστό νούμερο θα ήταν γύρω στα 2500 (χωρίς τα temples αλλά με πύκνωση και στο forelock) με ελαφρώς πιο "τσιμπημένο" λόγο όπως σου είπα από κοντά. Άποψη μου είναι ότι είναι προτιμότερο να κάνεις ένα fine tuning στο μπροστινό κομμάτι 200-300g, τόσα μάλλον θα σου λείψουν, και να το δέσεις τέλεια παρά να ρισκάρεις. Θα μου πει κάποιος μα καλά δεν μπορεί να πάρω ένα τέλειο αποτέλεσμα με την μια? Στο youtube σίγουρα, στην πραγματικότητα μάλλον όχι.
 
Μπλουζα