Η ζωη με Covid-19

Nik.Mos

Well-Known Member
Ενα ενδιαφερον βιντεο για την ενημερωση περι εμβολιων με απλα λογια απο εναν πολυ καλο γιατρο:
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Nik.Mos

Well-Known Member
Τα ατομα που εχουν κανει το εμβολιο κατα της Covid-19 θα μπορουσαν να μεταδωσουν τον ιο σε αλλους και θα πρεπει να συνεχισουν να ακολουθουν τους κανονες του lockdown, προειδοποιησε ο αναπληρωτης επικεφαλης των υγειονομικων υπηρεσιων της Αγγλιας, καθηγητης Τζοναθαν Βαν Ταμ.
Σε αρθρο του στη Sunday Telegraph τονισε οτι οι επιστημονες «δεν γνωριζουν ακομη τον αντικτυπο του εμβολιου στη μεταδοση».
«ακόμη κι αν κάνει κάποιος και τις δύο δόσεις εμβολίου μπορεί και πάλι να μεταφέρει τον ιό σε κάποιον άλλο κι έτσι οι αλυσίδες της μετάδοσης να συνεχιστούν. Εάν αλλάξουμε τη συμπεριφορά μας μπορούμε να μεταδώσουμε τον ιό διατηρώντας σε υψηλό επίπεδο τον αριθμό των κρουσμάτων και βάζοντας σε κίνδυνο άλλους που επίσης χρειάζονται εμβόλιο αλλά βρίσκονται πιο χαμηλά στη λίστα προτεραιότητας».
Συνεπώς, κατέληξε «ανεξάρτητα από το εάν κάποιος είχε εμβολιαστεί ή όχι, είναι ζωτικής σημασίας να τηρούνται όλοι οι εθνικοί περιορισμοί και οι συμβουλές για τη δημόσια υγεία, καθώς απαιτούνται έως και τρεις εβδομάδες για να ενεργοποιηθεί η προστασία και δεν γνωρίζουμε ακόμη τον αντίκτυπο των εμβολίων στη μετάδοση».
Πηγή: BBC
 

hijikos

Active Member
Πότε βλέπετε με τα τωρινά δεδομένα να βγαίνονμε από αυτό το μαρτύριο?
Γιατί έχω αρχίσει και φρικάρω σιγά σιγά.
εγω ειμαι με αναρωτικη σπιτι (χειροργειο ωλενιο νευρο ) εχω α βγω εξω 7 ημερες εκει α δεις φρικη
 

vlafo

Well-Known Member
Να το επαναδιατυπώσω.
Με τα μελλοντικά σχέδια,το Πάσχα κατά Μάιο, θα έχουμε ελευθερωθεί?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Να το επαναδιατυπώσω.
Με τα μελλοντικά σχέδια,το Πάσχα κατά Μάιο, θα έχουμε ελευθερωθεί?

Ούτε με σφαίρες αλλά πιθανώς να είναι καλύτερη η κατάσταση σε σχέση με τώρα λόγω καλύτερου καιρού και εμβολισμού μιας σεβαστής κατηγορίας ευπαθών ομάδων.
 

vlafo

Well-Known Member
Ούτε με σφαίρες αλλά πιθανώς να είναι καλύτερη η κατάσταση σε σχέση με τώρα λόγω καλύτερου καιρού και εμβολισμού μιας σεβαστής κατηγορίας ευπαθών ομάδων.
Δηλαδή τι θέλεις να μου πεις,ότι το καλοκαίρι θα μας έχουν μέσα?
Δεν γίνεται αυτό με τίποτα δεν παίζει.
Αν επιταχυνθούν οι εμβολιασμοί που θα γίνει,θα έχουμε φτάσει στα 4εκ οπότε θα είμαστε οκ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν έχει αλλάξει κάτι προς το καλύτερο. Ειδικά τώρα που το AstraZeneca δεν θα εγκριθεί για πάνω από 65 θα αλλάξουν και οι προτεραιότητες. Αν δεν μπουν και άλλα εμβόλια στο παιχνίδι είναι πολύ δύσκολο. Ίδωμεν.
 

Georgie

Well-Known Member
Δηλαδή τι θέλεις να μου πεις,ότι το καλοκαίρι θα μας έχουν μέσα?
Δεν γίνεται αυτό με τίποτα δεν παίζει.
Αν επιταχυνθούν οι εμβολιασμοί που θα γίνει,θα έχουμε φτάσει στα 4εκ οπότε θα είμαστε οκ.
Έδω εχουν αρχίσει να λενε οτι διακοπες στο εξωτερικό το καλοκαιρι ειναι μη ρεαλιστικό σενάριο !
 

vlafo

Well-Known Member
QUOTE="Aldo, post: 247698, member: 24756"]
για Ιρλανδια μιλαει, εσυ μια χαρα θα εισαι...
Εκτος και αν μας θες για παρεα να κοιταμε ο ενασ τα μαλλια του αλλου
[/QUOTE]
Έχουμε χάσει και τα μυαλά μας ήδη.
Ελπίζω γιατί είτε ετσι είτε αλλιώς έξω θα είμαι,το μέσα αποκλείεται.
Αυτό είναι μια καλή ασχολία να το κάνουμε τώρα.:)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα