Βοήθεια φίλοι με το καλώς σας βρήκα!!!

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
1 εβδομάδα ban ο Tol. Σας ζητάει κάτι ο διαχειριστής και εσείς τον γράφετε.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Επειδή δεν βάζετε μυαλό, σας προειδοποιώ ότι όταν σας ζητάω κάτι με ευγενικό αλλά δηκτικό τρόπο "Θα παρακαλέσω να σταματήσετε εδώ και το εννοώ", θα πρέπει να συμμορφώνεστε ειδικά όταν έχω επανέλθει με δεύτερο ποστ προειδοποίησης. Οι παραβάτες (οποίοι και αν είναι) θα τιμωρούνται άμεσα. Σε υποτροπή θα αποβάλλονται δια παντός. Δυστυχώς (και λυπάμαι που το λέω) δεν καταλαβαίνετε με άλλο τρόπο.
 

Harris_G

Well-Known Member
υποθετω εννοειτε να εχετε δει καλύτερα αποτελεσματα με τα κριτηρια σας, παντα)
Να βάλουμε ένα Poll αν το επιτρέπει ο CVIAL με θέμα ποια κλινική θεωρειτε ότι την παρουσα στιγμη (γιατι οσο υπεροπτικη συμπεριφορα και να βγαζετε κατ'εμε εξελίσσεστε και θα συνεχισετε να εξελισσεστε και αυτο σας τιμα, εν ολιγοις εγω κοιταω το δασος και οχι το δεντρο) δίνει έστω και περιστασιακά περισσότερο εντυπωσιακά αποτελέσματα;
 

aeratos28

Just aeratos
Cvial κάποια στιγμή θα πρέπει να γίνει μια κουβέντα εφ όλης της ύλης γιατί το να μιλάς εσύ η οποίος άλλος με δηκτικό τρόπο ίσως μπει και το ευγενικό αλλά παραμένει το δηκτικο και να μπαναρεις αβερτα επειδή είσαι mod ,νομίζω κάπου το έχουμε χάσει..απορώ με τη στροφή και τη δική σου 180 μοιρών σε βασικά πράγματα που βλέπουμε εκτός και από τα ψαρέματα που είπαμε αλλά και σε δουλειές..εδώ και χρόνια εκραζες την κατανομή 3500 grafts σε όλη την έκταση του κεφαλιού που ακολουθούν οι ελληνικές κλινικές και έλεγες πως η σωστή πρακτική είναι να τελειώνει σε μια επέμβαση κάθε ζώνη..το κάνουν εύκολα οι καλές κλινικές του εξωτερικού..και δική σου παρατήρηση αυτή την οποία έχεις πει άπειρες φορες..δεν σε έχω ακούσει να το αναφέρεις όμως πάλι αυτό ..εδώ βλέπουμε τακτική dhi ,αλλά δεν έχει σχολιαστεί καν.ενα παράδειγμα δίνω,έχω πάρα πολλά ακόμα τέτοιου τύπου.καποια στιγμή όποιος θέλει τα συζητάμε..
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Cvial κάποια στιγμή θα πρέπει να γίνει μια κουβέντα εφ όλης της ύλης γιατί το να μιλάς εσύ η οποίος άλλος με δηκτικό τρόπο ίσως μπει και το ευγενικό αλλά παραμένει το δηκτικο και να μπαναρεις αβερτα επειδή είσαι mod ,νομίζω κάπου το έχουμε χάσει..απορώ με τη στροφή και τη δική σου 180 μοιρών σε βασικά πράγματα που βλέπουμε εκτός και από τα ψαρέματα που είπαμε αλλά και σε δουλειές..εδώ και χρόνια εκραζες την κατανομή 3500 grafts σε όλη την έκταση του κεφαλιού που ακολουθούν οι ελληνικές κλινικές και έλεγες πως η σωστή πρακτική είναι να τελειώνει σε μια επέμβαση κάθε ζώνη..το κάνουν εύκολα οι καλές κλινικές του εξωτερικού..και δική σου παρατήρηση αυτή την οποία έχεις πει άπειρες φορες..δεν σε έχω ακούσει να το αναφέρεις όμως πάλι αυτό ..εδώ βλέπουμε τακτική dhi ,αλλά δεν έχει σχολιαστεί καν.ενα παράδειγμα δίνω,έχω πάρα πολλά ακόμα τέτοιου τύπου.καποια στιγμή όποιος θέλει τα συζητάμε..

Αεράτε έχω κάνει βίντεο με τον Αναστασάκη το οποίο το έχω ποστάρει κιόλας (για να υπάρχει για πάντα) όπου του έχω πει τις αντιρρήσεις μου και έχω κατα κάποιο τρόπο συγκρουστεί μαζί του, ευγενικά μεν, εμφατικά δε. Δεν μασάω τα λόγια μου, τι μου λες τώρα?

Ναι, έχω κάνει στροφή 180 μοιρών όχι στις απόψεις μου για τις μμ αλλά όταν βλέπω ότι δεν μπορείτε να κάνετε μια κουβέντα της προκοπής και αρχίζετε τα σεντόνια με τον αντιπρόσωπο και ξαναμασάτε τα ίδια και τα ίδια. Αυτό λέγεται συντονισμός συζήτησης όπως ακριβώς έκανα με τον Αναστασάκη όταν τον έκοβα όπου χρειαζόταν για να πάμε παρακάτω. Όσο κάποιοι δεν το καταλαβαίνουν θα μπανάρονται. Είπα κάτι για τα σχόλια τοy Manly_man? Δηκτικό και αξιοπρεπέστατο. Ακόμα και στο δικό σου δεν είπα κάτι. Ενώ εσύ σεβάστηκες την παρακλησή μου να σταματήσουμε αφού ξεκάθαρα είπατε αυτά που θέλατε στον αντιπρόσωπο γιατί ο Tol πετάχτηκε να ξαναπεί τα ίδια με τα σεντόνια που έγραψε και που και εσεις έχετε πει προηγουμένως. Σε μια συζήτηση όταν κάποιοι δεν ακουν τον συντονιστη απλά αποβάλονται. Αλλιώς δεν υπάρχει συζήτηση αλλά χάβρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

aeratos28

Just aeratos
Σε αυτό οκ συμφωνώ..δεν έπρεπε ο tol να ξεφύγει.επρεπε να σταματήσουμε εκεί που είπες τέλος.λαθος του.ομως θέλω ειλικρινά να δω μια αντικειμενική άποψη σε περιστατικά τα οποία σε 180-200 τετραγωνικά απλώνονται 3500 grafts.το τελευταίο που ανέβηκε από Αναστασάκη.ειναι η δεν είναι τακτική dhi αυτή?όλα αυτά τα χρόνια σε άκουγα να λες πως είναι λάθος να γίνεται αυτό.θα μπορούσαν να μπουν αυτά τα grafts σε hairline ,α ζώνη,forelock και β ζώνη και να χτιστεί όπως πρέπει και σε δεύτερη επέμβαση να φτιαχτεί το πίσω κομμάτι..φώναζαν τόσα χρόνια στο φόρουμ και εσύ μαζί πως πρέπει να τελειώνει με μια επέμβαση η κάθε ζώνη και να μην ξαναεπεμβαινουμε γιατί στο ίδιο σημείο γιατί δεν είναι ότι καλύτερο και για το δέρμα..εγώ διαφωνούσα με αυτό αλλά πλέον έχω έρθει σε αυτή τη μεριά και συμφωνώ με το σχέδιο αυτό..να τελειώνει σε μια επέμβαση..εσύ έχεις αλλάξει σκέψη σε αυτό?και αν όχι γιατί δεν το αναφέρεις σε αυτά τα περιστατικά που ανεβάζει ο εκπρόσωπος?αν ειναι από αμέλεια και δεν τα έχεις δει οκ,στα τονιζω όμως τώρα ώστε να πεις τη γνώμη σου για όλα αυτά.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αεράτε είμαι ένας πολυάσχολος επαγγελματίας και (από χόμπυ) κάνω και τον moderator εδώ. Δεν έχω καιρό να διαβάζω όλα τα νήματα και δεν μου αρέσει να επαναλαμβάνω τα ίδια σε κάθε νήμα. Είναι χάσιμο χρόνου. Για να υπάρχει καμμία αμφιβολία, είπα την άποψη μου ανοιχτά στο βίντεο, είχα τον Αναστασάκη απέναντι να πει και αυτός τις απόψεις του έτσι ώστε να υπάρχει ένας ολοκληρωμένος αντίλογος και το πόσταρα έτσι ώστε κάθε μέλος (νέο ή παλιό) να το δει. Εκεί πλέον έχω ολοκληρώσει την αποστολή μου. Να περιμένω καραούλι κάθε νέο περιστατικό του Αναστασάκη για να ξαναλέω τα ίδια δεν θα το κάνω.
 

aeratos28

Just aeratos
Και εγώ επαγγελματίας είμαι αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση με αυτό που σου λέω.το να μπεις τώρα να δεις αυτό το νήμα που σου είπα δεν χρειάζεται καραούλι,στο ίδιο μήκος κύματος είναι όλα τα περιστατικά του..όσο έκανες να μου απαντήσεις ,τόσο θα έκανες να το δεις και να πεις αν συμφωνείς η όχι.μημ κάνουμε την τρίχα τριχιά .απλά είναι τα πραγματα
 

vlafo

Well-Known Member
Aerate γιατί προβληματίζεσαι?
Οι ζώνες πρέπει να κλείνουνε μια και έξω εκτός αν θέλεις ένα touch up σε μια χερλάιν.
Μπορεί να κλείνουνε και 2 ζώνες άνετα όπως και έκανα και εγώ και θα το δείς.
Δεν μπορεί να κλείσει η συγκεκριμένη κλινική ή το κάνει για άλλους λόγους.
Τα δεδομένα της είναι ότι δεν κλείνει σκοπίμως για να ξαναπάς να στα πάρει πάλι και να είσαι μόνιμα εξαρτημένος αν και με τέτοιες τιμές δεν ξέρω αν ο πελάτης ξαναπηγαίνει.
Πολύ αμφιβάλλω.
Οι δυνατότητες της είναι γνωστές και το ότι βάζει 45-50g από το ένα μπαίνουν από το άλλο βγαίνουν.
Ενα περιστατικό ανέβασε μόνο και όλοι ξέρουμε το λόγο.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Και εγώ επαγγελματίας είμαι αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση με αυτό που σου λέω.το να μπεις τώρα να δεις αυτό το νήμα που σου είπα δεν χρειάζεται καραούλι,στο ίδιο μήκος κύματος είναι όλα τα περιστατικά του..όσο έκανες να μου απαντήσεις ,τόσο θα έκανες να το δεις και να πεις αν συμφωνείς η όχι.μημ κάνουμε την τρίχα τριχιά .απλά είναι τα πραγματα

Ξέρεις πολύ καλά ότι δεν συμφωνώ αφού δεν το εφάρμοσα στον εαυτό μου. Το είπα και στο βίντεο. Δεν είναι απλό το θέμα όμως, έχει σχέση με το οικονομικό και άλλα πολλά. Ευχαρίστως να κάνουμε εκτεταμένα αυτή την συζήτηση σε ένα νήμα και να πάρω με αναλυτικό τρόπο θέση.
 

aeratos28

Just aeratos
Το θέμα είναι ότι γίνεται μονίμως αυτή η δουλειά.στα 100 περιστατικά ας πούμε θεωρητικά ένα νούμερο,τα 97-98 είναι έτσι.ωραιο θα ήταν ένα νήμα τέτοιο γιατί υπάρχουν αρκετά αλλα τέτοια ερωτήματα.οπως ας πούμε όσον αφορά τα combo..βλέπω πως και σε καλές περιπτώσεις με καλή δοτρια και όχι τεράστια προς κάλυψη ληπτρια,γίνεται combo και τα νούμερα παραμένουν μικρά..3200-3500 άντε 3700 grafts..world class γιατροί που κάνουν στριπ σε βάζουν στο χειρουργείο και το κορδόνι που βγαίνει ,δίνει 6k + grafts εδώ και αρκετά χρόνια πίσω ..έχουμε και εδώ περιστατικά πριν χρόνια που πήγαν και έκαναν τέτοια επέμβαση..να κάνω combo αλλά να βγάλω τον απαιτούμενο αριθμό και να γίνει σωστή δουλειά.οχι να έχω το χαμογελο της crest για 3.5k grafts..λάθος το βρίσκω και αυτό.ωραια θα ήταν σε ένα νήμα να απαντηθουν τέτοια ερωτήματα και από τον γιατρό η εκπροσωπο
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Anastasakis Hair Clinic

Κλινική αποκατάστασης τριχωτού
Γιατί ρε χάρη είναι καλύτεροι στην Ελλάδα; Επειδή το λένε μόνοι τους και αυτό αποκαλούνται έτσι ;

Πάλι τα ίδια???
Υπαρχει κάποιο μετάλιο?
Υπάρχει καποιο βραβειο?
Υπάρχει καποιο ζωνη όπως στο μποξ?
Ας ειμαστε σοβαροι, δε ειναι ΚΑΛΛΙΣΤΕΙΑ η Ιατρική.
Υπάρχουν καλοι ιτροί σε όλες τις ειδικοτητες και μάλιστα όλοιέχουν στοχο να μαθουν περισσοτερα και να βελτιωθούν προς οφελος του ΑΣΘΕΝΗ.
Δεν ειναι zero sum game, εγινα εγ ωκαλυτερος εγινες εσυ δευτερος κτλ.
Στοχος ειναι η γνωση, η βελτιωση, η λυση στον ασθενη και τελικα και η δικαι αμοιβη σου.

Επειδη καποιοι ΝΟΜΙΖΟΥΝ οτι έγιναν "γνωστες" εδω μεσα και εβγαλαν ...καλλιστεια, παει να παει οτι τα παιρνει κανεις σοβαρα όλα αυτα εκτος από του ιδιους???
Ότι καλλιστεια και να βγαλετ στο μικροκοσμο των 6-8 ατομων στο φορουμ, τα πολλες εκατονταδες περιστατικα του Αναστασακη εινα ιικανοποιημενα και καθημερινα τον προτεινουν ...δαγκωτο.
Η αντιπολιτευση που κανουν καποιοι εδω μεσα για τους λογους τους, που σιγουρα δεν ειναι ούτε οι γνωσεις, ουτε το ηθος ουτε η ποιοτητα του Αναστασακη ή των αποτελεσματων του, λεειε ΜΟΝΟ για τους ιδιους πραγματα.

ΠΟΤΕ δεν έχει πει κανει οτι ειμαστε οι καλύτεροι, γιατι ειναι γελοιό.
ΔΕΝ υπάρχει τετοιο metric στην επιστημη.

[Το οτι ο Αναστασακης ειναι μακραν ο πλέον καταρτισμενος και καταξιωμενος ακαδημαϊκα και στις σχετικες Ιατρικες οργανωσεις (το μοναδικο ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ κριτηριο) ειναι γεγονος, αλλα ακριβως επειδη ακυρωνει ΠΛΗΡΩΣ την γνωμη καθε "ειδικού" εδω μεσα, καλα κανετε και δεν τα λαμβανετε αυτα υπ' οψιν και για αυτο δεν ασχολουμε να τα ξαναγραψω.]
Σε αυτό οκ συμφωνώ..δεν έπρεπε ο tol να ξεφύγει.επρεπε να σταματήσουμε εκεί που είπες τέλος.λαθος του.ομως θέλω ειλικρινά να δω μια αντικειμενική άποψη σε περιστατικά τα οποία σε 180-200 τετραγωνικά απλώνονται 3500 grafts.το τελευταίο που ανέβηκε από Αναστασάκη.ειναι η δεν είναι τακτική dhi αυτή?όλα αυτά τα χρόνια σε άκουγα να λες πως είναι λάθος να γίνεται αυτό.θα μπορούσαν να μπουν αυτά τα grafts σε hairline ,α ζώνη,forelock και β ζώνη και να χτιστεί όπως πρέπει και σε δεύτερη επέμβαση να φτιαχτεί το πίσω κομμάτι..φώναζαν τόσα χρόνια στο φόρουμ και εσύ μαζί πως πρέπει να τελειώνει με μια επέμβαση η κάθε ζώνη και να μην ξαναεπεμβαινουμε γιατί στο ίδιο σημείο γιατί δεν είναι ότι καλύτερο και για το δέρμα..εγώ διαφωνούσα με αυτό αλλά πλέον έχω έρθει σε αυτή τη μεριά και συμφωνώ με το σχέδιο αυτό..να τελειώνει σε μια επέμβαση..εσύ έχεις αλλάξει σκέψη σε αυτό?και αν όχι γιατί δεν το αναφέρεις σε αυτά τα περιστατικά που ανεβάζει ο εκπρόσωπος?αν ειναι από αμέλεια και δεν τα έχεις δει οκ,στα τονιζω όμως τώρα ώστε να πεις τη γνώμη σου για όλα αυτά.

Αν μου επιτρεπεται η απάντηση θα ειμαι συντομος.
Ας μου πει ο @CVIAL γιατι πάλι αφηνονται πολυ ενοχλητικα υπονούμενα
 

andy.k

Active member
Προσωπικά ούτε σε εμένα αρέσει η προσέγγιση από τον εκπρόσωπο της κλινικής σε σχεδόν κάθε νέο μέλος που μπαίνει στο φόρουμ για να πάρει μια γνωμη. Νομίζω ότι, όσο διακριτικά και αν αυτή γίνεται, δίνει την εντυπωση ψαρέματος πελατών. Σε γραμμές η κλινική σε εμένα φαινεται τίμια. Δε συγκρίνεται με bergman, medi κλπ... Και ο γιατρός σίγουρα αγαπάει αυτο που κάνει και είναι διαβασμενος. Επισης είναι νομίζω αρκετα συντηριτικος, δε παίζει πολύ επιθετικά. Αυτό σε κάποιους μπορεί να φαινεται ως αδυναμια επίτευξης μεγάλων πυκνοτητων. Εγώ θέλω να πιστεύω ότι ο γιατρός θα μπορούσε να πετυχει αλλα ΔΕ προτείνει μεγάλες πυκνοτητες για λόγους διαχείρισης δοτριας. Σε ότι αφορά το κόστος και τις παροχες, νομίζω ότι η κλινική προσφέρει πιο ολοκληρωμένες υπηρεσίες από αλλες κλινικές τόσο εντός όσο και εκτός Ελλάδος, η αντιμετώπιση είναι περισσότερο ιατρική και ενδεχομένως για κάθε περίπτωση υπάρχει πλάνο,δεν είναι όλα άρπα κόλα. Όμως αυτό δε δικαιολογεί το διπλάσιο η ίσως και τριπλάσιο κόστος σε σχέση με άλλες κλινικές που δίνουν αντίστοιχα αποτελέσματα. Υπάρχει η διαφορά ότι στην κλινική του κ. Αναστασάκη η διαδικασία γίνεται από το γιατρό ενώ στις περισσορες φθηνές κλινικές γίνεται από νοσοκόμες η βοηθούς. Αυτό μαλλον κρατά την τιμή σε πολύ υψηλά επίπεδα αφού ο γιατρός προφανως δουλεύει, δεν κάνει μονο PR πίνοντας freddo στη γραφειαρα του. Προκειμένου να δικαιολογηθεί η τιμή αυτή, υπάρχει μια προσπάθεια παρουσιασης από τον εκπρόσωπο της κλινικής ως κορυφαίας κάτι που προφανώς εξοργίζει κάποια μέλη που έχουν άλλη άποψη περί κορυφαίων κλινικών. Ναι ο γιατρός είναι διαβασμενος, είναι σοβαρός, έχει πλανο,αλλα τα αποτελέσματα της κλινικής δεν είναι κορυφαία δε σε αφήνουν αφωνο, είναι αντίστοιχα άλλων κλινικών και αντίστοιχες θα πρέπει να είναι και οι τιμές. Ίσως λίγο ακριβοτερες γτ σε διαχειριστηκε ο γιατρός και όχι η γλάστρα στο front desk. Αν ο Βεκρης πχ για 2300gt παίρνει 3Κ, άντε να δώσεις στον Αναστασακη μέχρι 4Κ...δλδ 1,7€/gt, αλλά αν μιλάμε για τιμές 6-7 Κ...εκεί ξεφεύγει η κατάσταση από οικονομικής απόψεως. Σίγουρα θα πρέπει να πληρώνεται παραπανω το πλανο και η σοβαρότητα της κλινικής και του ιατρού, αλλά όσο να ναι, είναι παράλογο στην Ελλάδα του 2021 να ζητάει μια κλινική τα ίδια και περισσότερα από κλινικές του εξωτερικού που έχουν αναμονή ίσως και 1 χρόνο για να πάρεις σειρά. Βέβαια ο καθένας μπορεί να ζητάει ότι θελει... ελεύθερη αγορά έχουμε αν έχουν τόσο πολύ ζήτηση καλά κάνουν και ζητάνε αυτά που ζητανε. Αλλά από την άλλη, αν έχουν τόσο πολύ ζήτηση, σα πολύ χρόνο δε τρώνε εδώ στο φόρουμ? Πάντως (ρωτάω δε ξέρω) μηπως το παραπάνω σχόλιο του εκπροσώπου είναι λίγο προκλητικο...? ποιος είναι ο τόσο γνωστός σεφ στο οποίο αναφέρεται? Ποιος είναι αυτός ο Jamie Oliver της ΜΜ που τόσο καιρό αγνοουσαμε...? Και επίσης...το 90% των μελών του φόρουμ που..."έχουμε πάει στα βλάχικα να φάμε"...να περιμένουμε να μας πιάσουν τα στομαχικά μας? Κριμα σε εμάς τους αδαείς και φτωχομπινεδες που δε μπορούμε να πληρώσουμε τον πασίγνωστο σεφ . Αλλα τι να κάνουμε...έτσι είναι η ζωή...δεν είναι όλα για όλους...
 

Stratos

Well-Known Member
αφού όλοι έχουμε μάτια και βλέπουμε, όσοι έχουμε ψάξει γνωρίζουμε ποιος είναι ο καλός, ο μέτριος και ο κακός.
τι κάθεστε και ασχολείστε? διαφήμιση κάνετε, αφήστε να νομίζουν ότι είναι οι καλύτεροι, βαρεθήκαμε να διαβάζουμε τα
ίδια.
 

Ronaldo

Well-Known Member
Προσωπικά ούτε σε εμένα αρέσει η προσέγγιση από τον εκπρόσωπο της κλινικής σε σχεδόν κάθε νέο μέλος που μπαίνει στο φόρουμ για να πάρει μια γνωμη. Νομίζω ότι, όσο διακριτικά και αν αυτή γίνεται, δίνει την εντυπωση ψαρέματος πελατών. Σε γραμμές η κλινική σε εμένα φαινεται τίμια. Δε συγκρίνεται με bergman, medi κλπ... Και ο γιατρός σίγουρα αγαπάει αυτο που κάνει και είναι διαβασμενος. Επισης είναι νομίζω αρκετα συντηριτικος, δε παίζει πολύ επιθετικά. Αυτό σε κάποιους μπορεί να φαινεται ως αδυναμια επίτευξης μεγάλων πυκνοτητων. Εγώ θέλω να πιστεύω ότι ο γιατρός θα μπορούσε να πετυχει αλλα ΔΕ προτείνει μεγάλες πυκνοτητες για λόγους διαχείρισης δοτριας. Σε ότι αφορά το κόστος και τις παροχες, νομίζω ότι η κλινική προσφέρει πιο ολοκληρωμένες υπηρεσίες από αλλες κλινικές τόσο εντός όσο και εκτός Ελλάδος, η αντιμετώπιση είναι περισσότερο ιατρική και ενδεχομένως για κάθε περίπτωση υπάρχει πλάνο,δεν είναι όλα άρπα κόλα. Όμως αυτό δε δικαιολογεί το διπλάσιο η ίσως και τριπλάσιο κόστος σε σχέση με άλλες κλινικές που δίνουν αντίστοιχα αποτελέσματα. Υπάρχει η διαφορά ότι στην κλινική του κ. Αναστασάκη η διαδικασία γίνεται από το γιατρό ενώ στις περισσορες φθηνές κλινικές γίνεται από νοσοκόμες η βοηθούς. Αυτό μαλλον κρατά την τιμή σε πολύ υψηλά επίπεδα αφού ο γιατρός προφανως δουλεύει, δεν κάνει μονο PR πίνοντας freddo στη γραφειαρα του. Προκειμένου να δικαιολογηθεί η τιμή αυτή, υπάρχει μια προσπάθεια παρουσιασης από τον εκπρόσωπο της κλινικής ως κορυφαίας κάτι που προφανώς εξοργίζει κάποια μέλη που έχουν άλλη άποψη περί κορυφαίων κλινικών. Ναι ο γιατρός είναι διαβασμενος, είναι σοβαρός, έχει πλανο,αλλα τα αποτελέσματα της κλινικής δεν είναι κορυφαία δε σε αφήνουν αφωνο, είναι αντίστοιχα άλλων κλινικών και αντίστοιχες θα πρέπει να είναι και οι τιμές. Ίσως λίγο ακριβοτερες γτ σε διαχειριστηκε ο γιατρός και όχι η γλάστρα στο front desk. Αν ο Βεκρης πχ για 2300gt παίρνει 3Κ, άντε να δώσεις στον Αναστασακη μέχρι 4Κ...δλδ 1,7€/gt, αλλά αν μιλάμε για τιμές 6-7 Κ...εκεί ξεφεύγει η κατάσταση από οικονομικής απόψεως. Σίγουρα θα πρέπει να πληρώνεται παραπανω το πλανο και η σοβαρότητα της κλινικής και του ιατρού, αλλά όσο να ναι, είναι παράλογο στην Ελλάδα του 2021 να ζητάει μια κλινική τα ίδια και περισσότερα από κλινικές του εξωτερικού που έχουν αναμονή ίσως και 1 χρόνο για να πάρεις σειρά. Βέβαια ο καθένας μπορεί να ζητάει ότι θελει... ελεύθερη αγορά έχουμε αν έχουν τόσο πολύ ζήτηση καλά κάνουν και ζητάνε αυτά που ζητανε. Αλλά από την άλλη, αν έχουν τόσο πολύ ζήτηση, σα πολύ χρόνο δε τρώνε εδώ στο φόρουμ? Πάντως (ρωτάω δε ξέρω) μηπως το παραπάνω σχόλιο του εκπροσώπου είναι λίγο προκλητικο...? ποιος είναι ο τόσο γνωστός σεφ στο οποίο αναφέρεται? Ποιος είναι αυτός ο Jamie Oliver της ΜΜ που τόσο καιρό αγνοουσαμε...? Και επίσης...το 90% των μελών του φόρουμ που..."έχουμε πάει στα βλάχικα να φάμε"...να περιμένουμε να μας πιάσουν τα στομαχικά μας? Κριμα σε εμάς τους αδαείς και φτωχομπινεδες που δε μπορούμε να πληρώσουμε τον πασίγνωστο σεφ . Αλλα τι να κάνουμε...έτσι είναι η ζωή...δεν είναι όλα για όλους...
Βασικά δεν υπάρχει κανένα πλάνο με μετρήσεις δότριας από την συγκεκριμένη κλινική. Το μόνο πλάνο που έχει η συγκεκριμένη κλινική, αν θεωρείται πλάνο αυτό, είναι να βάζει συντηρητικούς αριθμούς grafts ανα περιοχή, το οποίο δεν αρέσει σε πολλούς καθώς δεν κλείνει ζώνες όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω, με αποτέλεσμα να πρέπει να ξανά επέμβεις στην ίδια περιοχή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aris81

Well-Known Member
Σίγουρα θα πρέπει να πληρώνεται παραπανω το πλανο και η σοβαρότητα της κλινικής και του ιατρού, αλλά όσο να ναι, είναι παράλογο στην Ελλάδα του 2021 να ζητάει μια κλινική τα ίδια και περισσότερα από κλινικές του εξωτερικού που έχουν αναμονή ίσως και 1 χρόνο για να πάρεις σειρά.

Γιατί είναι παράλογο;
Aφού ο εκπρόσωπος έχει αναφερθεί στους "εκατοντάδες ευχαριστημένους πελάτες που περνάνε κάθε μήνα την πόρτα της κλινικής" και έτερο μέλος δήλωσε περιχαρής ότι τον ανέλαβαν άμεσα γιατί ακύρωσαν "κάποιοι πελάτες από το εξωτερικό".
Tι;
Δεν πιστεύεις ότι εν έτη 2021 στην Ελλάδα της συνεχούς κρίσης και του κορονοιού,την πόρτα της κλινικής διαβαίνουν 100άδες χαρούμενοι πελάτες πληρώνοντας 3ευρώ/graft;
Δεν πιστεύεις ότι ασθενείς από το εξωτερικό έρχονται στην εν λόγω κλινική για να βρουν λύση στο πρόβλημά τους;

Μήπως είσαι απλά ένας κακοπροαίρετος πτωχός(φτου φτου,μακριά από εμάς) που τρως μπριζόλες στη λαδόκολλα;
Δεν είναι όλα για όλους τύπε, τα μεταξωτά βρακιά θέλουν κι επιδέξιους κώλους.

Εμένα πάντως με χαροποιεί που παρά τον πόλεμο που δέχεται η εν λόγω κλινική,έχει εκατοντάδες περιστατικά κάθε μήνα.
Συχνά διαβάζω και παρουσιάσεις μεταμοσχεύσεων της από ξένους σε αλλοδαπά forum, που σημαίνει ότι η φήμη της έχει περάσει τα σύνορα και επίσης φέρνει και λεφτά στην Ελλάδα.

Αλλά κλασσικά, η Ελλάδα τρώει τα παιδιά της.
'Εχουμε και την κάθε φτωχάτζα να γκρινιάζει για τις τιμές,που να δει προκοπή ο τόπος και το κεφάλι μας.
 

theodorosPap

New Member
1 εβδομάδα ban ο Tol. Σας ζητάει κάτι ο διαχειριστής και εσείς τον γράφετε.

Αγαπητε φιλε Cvial, ειμαι ο "tol" και εφτιαξα εναν προχειρο λογαριασμο για ενα και μοναδικο λογο, να δωσω εξηγησεις για αυτο που συνεβη χθες.

Καταρχας, νομιζω οτι δεν εχω δωσει ποτέ δειγματα γραφης οτι δε σε σεβομαι. Γνωριζεις πολυ καλα οτι ο σεβασμος μου προς το προσωπο σου ειναι απεριοριστος. Εξαλλου εχουμε και προσωπικες επαφες που νομιζω οτι δειχνουν την αμοιβαια συμπαθεια. Ποτέ δεν εχω παρακουσει καποια προειδοποιηση σου. Θυμιζω οτι και αλλες φορες στο παρελθον, σε άλλα νηματα, ειχες κανει καποιες προειδοποιησεις και ημουν ο πρωτος που τις εφαρμοζα. Ποτέ δε παραβιασα τις εντολες σου.

Στην προκειμενη περιπτωση...

Οπως μπορειτε να διαπιστωσετε, χθες σε ολη τη συζητηση δε συμμετειχα καθολου. Οταν γυρισα στο σπιτι, περιπου στις 4, και αρχισα να τη διαβαζω, αποφασισα να παρεμβω, γιατι θεωρησα οτι για πολλοστη φορα αυτα που γραφονταν ηταν επι προσωπικου θεματος, ηταν προσβολες και αγενεια απεναντι σε καποια μελη του forum (συμπεριελαμβανομενου και του υποφαινομενου). Χαρακτηριστηκαμε, οπως και πολλες αλλες φορες στο παρελθον, ως "αδιαφορα" μελη, που δε νοιαζομαστε για τους υπολοιπους συμφορουμιτες, που λειτουργουμε πονηρα και δολια, που δε προσφερουμε τιποτα στο "forum".

Ξεκινησα, λοιπον, να γραφω ενα μακροσκελες σχολιο, ως απαντηση στα γραφομενα. Ειναι αυτονοητο, φιλε Cvial, οτι δε διαβασα κατα τη διαρκεια της γραφης τα προσφατα σχολια που ανεβηκαν. Σε διαβεβαιω με καθε ειλικρινεια οτι ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΗΝ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΣΟΥ. Ειναι δυνατον να πιστευεις οτι ειχα διαβασει τα μηνυματα σου και παρολα αυτα δεν τα σεβαστηκα; ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΠΟΤΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ. Δε μου το επιτρεπει ο χαρακτηρας μου. Σε εκτιμω αφανταστα και ποτέ δε θα περιφρονουσα αυτα που γραφεις.

Με το που ανεβασα, λοιπον, το σχολιο, βλεπω στο κινητο μου την ενδειξη "μπαναρισματος". Ειλικρινα επεσα απο τα συννεφα. Δεν καταλαβα, γιατι, ενω παρενεβη για πρωτη φορα στη συζητηση, αποκλειστηκα. Στη συνεχεια, μπαινοντας στο forum απο το κινητο του γιου μου, καταλαβα τι ειχε συμβει. Διαβασα τα τελευταια σχολια και τις προειδοποιησεις σου, αλλά ηταν πλεον αργα.

Νομιζω, φιλε Cvial, οτι σου εδωσα επαρκεις εξηγησεις. Οχι μονο σε εσενα, αλλά και σε ολους τους φιλους του forum που πιθανον να σχηματισαν αρνητικη εικονα για το προσωπο μου, θεωρωντας οτι εδειξα ελλειψη σεβασμου και ανυπακοη στον διαχειριστη.

Αν θελεις, φιλε Cvial, κανε μια αρση του αποκλεισμου του κανονικου λογαριασμου μου, αφου απο τον συγκεκριμενο λογαριασμο δεν προκειται να ξαναγραψω τιποτα. Τον δημιουργησα απλα για να λυσω τις όποιες παρεξηγησεις/παρερμηνειες.

Σε ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

Με εκτιμηση, ο φιλος σου tol.
 

dlazaros

Well-Known Member
Όταν επιτρέπεις σαν κοινότητα να συμμετέχουν οι εταιρείες (και να υπερισχύουν με όπλο την επιστημονική τους κατάρτιση) τότε έχει αρχίσει το τέλος της κοινότητας. Οι πρακτικές επικοινωνίας, οι τιμολογιακές πολιτικές, οι στρατηγικές προσέλκυσης πελατών είναι άλλο απο την επιστημονική ικανότητα. (την οποία δεν μπορεί κάποιος χωρίς γνώση να κρίνει). Είμαι μέλος 5 χρόνια, η διαφορά στον τόνο και στον λόγο των ανθρώπων της σελίδας είναι παραπάνω απο εμφανής. Όταν πχ. στο youtube έγινε γνωστό οτι κάποιοι youtubers έγραφαν καλές κριτικές γιατί είχαν χορηγηθεί ή υποστηριχθεί απο τις εταιρείες με ανταλλάγματα και υποσχέσεις τότε η κοινότητα τους εγκατέλειψε τάχιστα. Μπορεί να μην ήταν αλήθεια πάντα αλλά, η γυναίκα του Καίσαρα δεν πρέπει να είναι καθαρή... πρέπει και να φαίνεται.
 

andy.k

Active member
Γιατί είναι παράλογο;
Aφού ο εκπρόσωπος έχει αναφερθεί στους "εκατοντάδες ευχαριστημένους πελάτες που περνάνε κάθε μήνα την πόρτα της κλινικής" και έτερο μέλος δήλωσε περιχαρής ότι τον ανέλαβαν άμεσα γιατί ακύρωσαν "κάποιοι πελάτες από το εξωτερικό".
Tι;
Δεν πιστεύεις ότι εν έτη 2021 στην Ελλάδα της συνεχούς κρίσης και του κορονοιού,την πόρτα της κλινικής διαβαίνουν 100άδες χαρούμενοι πελάτες πληρώνοντας 3ευρώ/graft;
Δεν πιστεύεις ότι ασθενείς από το εξωτερικό έρχονται στην εν λόγω κλινική για να βρουν λύση στο πρόβλημά τους;

Μήπως είσαι απλά ένας κακοπροαίρετος πτωχός(φτου φτου,μακριά από εμάς) που τρως μπριζόλες στη λαδόκολλα;
Δεν είναι όλα για όλους τύπε, τα μεταξωτά βρακιά θέλουν κι επιδέξιους κώλους.

Εμένα πάντως με χαροποιεί που παρά τον πόλεμο που δέχεται η εν λόγω κλινική,έχει εκατοντάδες περιστατικά κάθε μήνα.
Συχνά διαβάζω και παρουσιάσεις μεταμοσχεύσεων της από ξένους σε αλλοδαπά forum, που σημαίνει ότι η φήμη της έχει περάσει τα σύνορα και επίσης φέρνει και λεφτά στην Ελλάδα.

Αλλά κλασσικά, η Ελλάδα τρώει τα παιδιά της.
'Εχουμε και την κάθε φτωχάτζα να γκρινιάζει για τις τιμές,που να δει προκοπή ο τόπος και το κεφάλι μας.

Επειδή εδώ και κανένα εξάμηνο και για αρκετό καιρό ακόμα θα είμαι στην Αμερική δε φανταζεσαι μου εχει λείψει το σουβλάκι και η λαδόκολλα...Παντως μη νομίζεις...κάθε μέρα που κυκλοφορώ θα πάρει το αυτί μου και 2-3 πρώην καραφλες και νυν αμερικανοχαιταδες να μαρσαρουν τις harley εκθειάζοντας μια φοβερή κλινική ΜΜ στο Μαρουσι, που χάρη σε αυτή δε χωράει το κράνος πλέον στο κεφάλι... Και τώρα πλέον σκέφτομαι πόσο αδαής και απερίσκεπτος ήμουν που ενώ τα ειχα τα μπικικινια, αντί να τα σκάσω στον "σεφ", τα σκαω για να λαβουν τα παιδιά μου καλύτερη εκπαίδευση ώστε,όταν μεγαλωσουν να μάθουν να ξεχωρίζουν την αυτοεκτίμηση από το ναρκισσισμό, να γίνουν ισορροπημένες προσωπικότητες με γνώθι σαυτόν, και αυτοσυγκράτηση, στοιχεία που μάλλον λείπουν από ορισμενους... Επειδή όμως δε θέλω να παρεξηγηθω, ότι ειρωνεύονμαι την κλινική κλπ απλά θα πω το εξής. Ξεκίνησα να γράφω το προηγούμενο ποστ γτ θεωρώ την κλινική σοβαρή. Αλλα υπερβολικα ακριβή (δικαίωμα της) για αυτό που προσφέρει με βάση τις τιμές που ακουγονται. Αυτο πήγα να θίξω ...ΑΛΛΑ αφού ολοκλήρωσα το κείμενο σε word και ενώ πήγα να κάνω copy paste εδώ, πήρε το μάτι μου το θεϊκό σχόλιο που έγινε ενδιάμεσα από τον εκπροσώπο, περί σεφ και...δε ξέρω κάπως μου στραβοέκατσε. Και ξαναλέω...είναι αυτά τώρα σοβαρά σχόλια από εκπρόσωπο κλινικής? Άντε, να το φάμε το σχόλιο περί "κορυφαίου σεφ", αν και κατά εμε είναι αστοχο γιατί δεν έχω δει(παρόλο που έχω όραση 20/20) κάτι κορυφαιο...αλλά το ότι στις υπόλοιπες φθηνότερες κλινικές εγγυμονει ο κίνδυνος..."στομαχικών διαταραχών"...αυτό πλέον ακούγεται ως προσπάθεια δυσφημησης των υπολοίπων κλινικών...εάν εγγυμονει τέτοιος κίνδυνος αυτό μπορει να το κρίνει ο καθενας μεσα απο σχόλια/απόψεις αμεροληπτων σχολιαστων. Ο καθε εκπρόσωπος οφείλει κατά εμε να μιλά μόνο για την κλινική του και να προβάλλει τα θετικά της χωρίς να ασχολείται με πιθανά αρνητικά των άλλων κλινικών. Παράδειγμα ο Γιάννης που ενώ παλιότερα μπορεί να έκανε και κανένα ήπιο τζατζαρισμα, υποστηριζοντας την κλινική στην οποία είχε κάνει την επέμβαση τώρα πλέον, ως εκπρόσωπος, απλά ενημερώνει για τα θετικά της και φυσικά αναφέρει κατά καιρούς και τα σημεία που χρήζουν ίσως βελτιωσης. Ακόμα προτρέπει για περαιτέρω μείωση τιμών ώστε να μπορέσουν να πανε περισσότερα μελη...
Πάντως, ένα like στον κ. Αναστασακη που αφιέρωσε 3 ώρες για να ενημερώσει το φόρουμ και στον Μοd φυσικά που αφιέρωσε πιθανότατα ακόμη περισσότερες ώρες για την όλη προετοιμασια. Αν και όσα ειπώθηκαν εγώ προσωπικά τα γνώριζα ήδη, σίγουρα μπορούν να βοηθήσουν κάποιον χωρίς γνώσεις και να λύσουν πολλές απορίες.
 
Μπλουζα