FUE Μεταμόσχευση Hair Genesis Clinic (Κολωνάκι) - 1440 grafts 04/01/2020

Harris_G

Well-Known Member
Η μεθοδος Preformed Slit ειναι ενα καγκουριλικι και μισο γενικα και απορω γιατι την χρησιμοποιουν ακομα και μεγαλα ονοματα. Ειδικα στο να μπεις σε υπαρχοντα μαλλια ειναι απο τις χειροτερες. Οι placers χανουν οπες και γενικα καλυτερα να εχεις καλους,-ες placers παρα γιατρο αφου περιοριζεται ο ρολος του. Σα το impanter δεν εχει, τσαμπα κανουν δυσκολη τη ζωη τους.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Ποτέ οι μεγάλες οπές δεν είναι πλεονεκτημα, ειναι απομεινάρι από το παρελθόν όταν δεν υπήρχε FUE αλλά minigrafts.

Στο συγκεκριμένο θέμα πιστεύω μπορώ να προσφέρω γνωση εκ των ...εσω.

Οι υποδοχές (οπές) είναι ΤΡΙΣΔΙΑΣΤΑΤΕΣ κατασκευές και έχουν διάφορα χαρακτηριστικά που ΟΛΑ πρέπει να είναι 10/10 ή 9/10 προκειμένου να υπάρχει το αποτέλεσμα που λέει ο κόσμος «φυσικό και πυκνό».

Κάθε υποδοχή έχει:

  • Μήκος
  • Πλάτος
  • Σχήμα
  • Βάθος
  • Γωνία (angulation)
  • Κατεύθυνση (direction)
  • Στροφή (tilt)
  • Προσανατολισμό (orientation)
  • Παρακείμενα μοσχεύματα ή τριχοθυλάκια
Πολλές υποδοχές μαζί έχουν:

  • Πυκνότητα (density)
  • Διάταξη (pattern)
Στην προκειμενη περίπτωση έχει σχολιαστει μονο το ΜΗΚΟΣ + σχημα, τα οποια, όμως, τα βλεπω να είναι μια χαρα, πιθανον 0.8-1mm στο μέγιστο.

Και το πλατος είναι πολύ καλο, μαλλον με microblade έχουν γινει. (εντυπωσιακο για τον συγκεκριμενο συναδελφο!)

Για βαθος και γωνια ΔΕΝ μπορω να εχω αποψη από την φωτο αλλα έχω δει τυπικα πολύ κάθετες γωνιες σε δεκαδες παλαιότερα περιστατικα που έχουν ερθει για repair. Πρόσφατα έχω δει βελτίωση!

Οι περισσοτερες υποδοχές είναι παραλληλες με τα προυπαρχοντα τριχθυλάκια, καποιες είναι coronal και πολύ λιγες sagittal (θεωρω κακως), φαινεται πως αρκετα παρακειμενα τριχοθυλάκια έχουν τραυματιστει, η πυκνότητα είναι πολύ χαμηλη και η διαταξη είναι τυχαια, χωρις πλάνο και στρατηγική διάταξη για βελτιστη κάλυψη.

Το πιο σημαντικο είναι πως αυτά τα μαλλια ΔΕΝ μπορουν να έχουν κάλυψη διοτι έχουν παραταχθει ακτινωτα (radially) σαν ακτινες ποδηλατου δλδ. Και το ματι «περνάει» αναμεσα.
 

Georgie

Well-Known Member
Εδω τωρα γιατρέ δε σε βρίσκω fair.
Δε νομίζω οτι χρειαζεται να εξηγήσεις τεχνικές και να κανεις έμμεση κριτικη λέγοντας τη γνώμη σου σε ενα περιστατικό που δεν εχει σχεση με τη κλινική σου .
Δε ξέρω εάν το δέχονται οι διαχειριστές .
Εάν το δέχονται καλώς, αποχωρώ εγω απο το φορουμ .
 

makis25

Well-Known Member
Εγω παλι νομιζω πολυ καλα κανει και μιλαει , επιτελους με γιατρους που κανουν μεταμοσχευσεις να μιλανε στο φορουμ μονο να μαθουμε εχουμε . Κακως που τοσα χρονια δεν υπαρχουν και αλλοι γιατροι απο αλλες κλινικες να λενε αποψεις κτλ εδω μεσα . Στο hairtransplantnetwork πχ ειναι πολυ πιο συνηθισμενο να εμφανιζονται γιατροι να σχολιαζουν
 

Georgie

Well-Known Member
Εγω παλι νομιζω πολυ καλα κανει και μιλαει , επιτελους με γιατρους που κανουν μεταμοσχευσεις να μιλανε στο φορουμ μονο να μαθουμε εχουμε . Κακως που τοσα χρονια δεν υπαρχουν και αλλοι γιατροι απο αλλες κλινικες να λενε αποψεις κτλ εδω μεσα . Στο hairtransplantnetwork πχ ειναι πολυ πιο συνηθισμενο να εμφανιζονται γιατροι να σχολιαζουν
Καλα κανει και μιλάει εννοείται , αλλα μπορει να περιοριστεί στα δικά του περιστατικα που το φορουμ του εχει δώσει τη δυνατότητα να παρουσιάζει ελεύθερα.
Το να λες τη γνώμη σου σαν επαγγελματίας για ενα περιστατικό που δεν ειναι δικό σου, οσο σωστή και να ειναι και οσο δίκιο να εχεις δεν ειναι δίκαιο
Ειδικά οταν δεν υπαρχει αντίλογος .
 

Harris_G

Well-Known Member
Συμφωνω και γω Maki. Αυτο που λεει ο Georgie θα ειχε βαση μονο αν υπηρχαν και αλλοι γιατροι με προφιλ στο φορουμ και το ειχαν σαν αγραφο νομο να μη σχολιαζει ποτε ο ενας τα περιστατικα του αλλου. Απλα μας φαινεται περιεργο γιατι επιτελους γραφει γιατρος .
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Εδω τωρα γιατρέ δε σε βρίσκω fair.
Δε νομίζω οτι χρειαζεται να εξηγήσεις τεχνικές και να κανεις έμμεση κριτικη λέγοντας τη γνώμη σου σε ενα περιστατικό που δεν εχει σχεση με τη κλινική σου .
Δε ξέρω εάν το δέχονται οι διαχειριστές .
Εάν το δέχονται καλώς, αποχωρώ εγω απο το φορουμ .

Μπα, δεν ειχα κανενα τετοιο σκοπό.
Δεν περιμενετε απο μενα για να ξερετε για τον καθενα, έτσι δεν ειναι?
Σκεφτηκα οτι ειναι μια ευκαιρια να δουν καποιοι καποια επιπλεον θεματακια που μπορει να μην γνωριζουν.
Έδωσα ευσημα στα σημεια που αξιζουν, τεκμηριωσα ότι έγραψα και σε οποιοδηποτε συνεδριο αν ειχε αναρτηθει από τον ιατρο
αυτη ή άλλη φωτο θα ειχε εισπραξει σχόλια και θετικά και μη.
Νομιζα μαλιστα, οτι ακριβως για αυτο θα μπορουσα να ειμαι χρησιμος εδω μεσα: να παρεχω γνωση ΑΜΕΣΗ σε ενα χωρο που οι περισσοτεροι έχουν εξ' αντανακλασεως.
Μιας και ειναι από τα πρώτα μου ποστ, δεν γνωριζω αν έκανα καποιο "φαουλ" συμφωνα με του κανονες του φορουμ.
Μπορει να με κατευθυνει ο αρμοδιος/α.

Για οσους ενδιαφερονται, σας παρεχω και 2 σχηματακια:
Ένα που ΔΕΝ παρέχει κάλυψη (8g) και ενα που παρέχει εξαιρετική κάλυψη (8a, σε δεξιοχειρες).
(τα σχηματα ειναι προσωπικά και παρακαλω να μην μοιραστουν, ακόμα)

περισσοτερα μπορειτε να βρειτε εδω
Βeehner M. Hairline design in hair replacement surgery. Facial Plast Surg. 2008 Nov;24(4):389-403
 

Συνημμένα

  • 8g.jpg
    8g.jpg
    538.7 KB · Προβολές: 98
  • 8a.jpg
    8a.jpg
    554.3 KB · Προβολές: 100

makis25

Well-Known Member
Ναι γιατρε ομως το 8g δεν ειναι αυτο που ειναι πιο κοντα στη φυση; Αν παρει καποιος με μηχανη το μαλλι του στη hairline συνηθως οι τριχες δε κοιτανε προς τα μπρος και εξω οπως στο 8g ;
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Ναι γιατρε ομως το 8g δεν ειναι αυτο που ειναι πιο κοντα στη φυση; Αν παρει καποιος με μηχανη το μαλλι του στη hairline συνηθως οι τριχες δε κοιτανε προς τα μπρος και εξω οπως στο 8g ;

Ναι, ακριβως όπως το λες!
Αλλα στη φυση σε μια περιοχη που είχε 8000-12000 τριχοθυλακια (hairline + 1/2 midscalp) καλούμαι να στο κανω να δειχνει πυκνό με 2500-3500!
Αυτο το καταφερνει κανεις με "strategic artistry".
Που εμπεριέχει μικρο-προσρμογες σε ολες τις παραπάνω παραμέτρους!
Διαφορετικες σε καθε περιστατικο αλλα και σε καθε υπο-περιοχή του καθε περιστατικού!
 

dimitris50423

Well-Known Member
Εδω τωρα γιατρέ δε σε βρίσκω fair.
Δε νομίζω οτι χρειαζεται να εξηγήσεις τεχνικές και να κανεις έμμεση κριτικη λέγοντας τη γνώμη σου σε ενα περιστατικό που δεν εχει σχεση με τη κλινική σου .
Δε ξέρω εάν το δέχονται οι διαχειριστές .
Εάν το δέχονται καλώς, αποχωρώ εγω απο το φορουμ .

Τον λογαριασμό Κωνσταντίνος Αναστασάκης ειπώθηκε σε ποστ του ίδιου ότι τον διαχειρίζονται συνεργάτες του. Ισχύει αυτό τελικά; Για να γνωρίζουμε τι βαρύτητα έχουν τα ποσταρισματα και αν είναι του γιατρού η συνεργατών.
Κρίνω αντιδεοντολογικο να κρίνει δημοσια κάποιος ιατρός δουλειά συναδέλφου του από όπου και αν προέρχεται και δεν το έχω συναντήσει. Άλλο να κάνουν κριτική σε μμ τα μέλη του φόρουμ και άλλο να γίνεται κριτική από ιατρό σε συνάδελφό του.
Ειδικά σε αποτελέσματα που δεν έχει ολοκληρωθεί. Ακόμη και αν συμφωνώ με κάποια από αυτά που διάβασα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Georgie

Well-Known Member
[/QUOTE]
Συμφωνω και γω Maki. Αυτο που λεει ο Georgie θα ειχε βαση μονο αν υπηρχαν και αλλοι γιατροι με προφιλ στο φορουμ και το ειχαν σαν αγραφο νομο να μη σχολιαζει ποτε ο ενας τα περιστατικα του αλλου. Απλα μας φαινεται περιεργο γιατι επιτελους γραφει γιατρος .
Αυτό που λέω εγώ φίλε που θεωρείς ότι δεν έχει βάση είναι ότι σε ένα νήμα ενός περιστατικού μιας άλλης κλινικής ο Κύριος Αναστασάκης θεώρησε ότι πρέπει να μας κάνει τεχνική ανάλυση και να μας πει τελικά ότι δε θα έχει επαρκή κάλυψη και τελικά θα είναι ένα μέτριο αποτέλεσμα
Εγώ προσωπικα το θεωρώ αντιδεοντολογικο
Εάν το έκανε σε περιστατικό του Lorenzo τα ίδια θα μας έλεγες?
 
  • Like
Reactions: spi

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

locococo

Member
Προσωπικά θεωρώ ότι ο γιατρός καλώς έκανε και τοποθετήθηκε με μια πιο τεχνική ανάλυση για τις οπές καθώς δεν νομίζω να έχουν πολλοί από εδώ την έμπειρια του γιατρού. Επίσης δεν βλέπω να κρίνει η να κακολογεί επομένως καλώς έκανε και σχολίασε Κατε με
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Τον λογαριασμό Κωνσταντίνος Αναστασάκης ειπώθηκε σε ποστ του ίδιου ότι τον διαχειρίζονται συνεργάτες του. Ισχύει αυτό τελικά; Για να γνωρίζουμε τι βαρύτητα έχουν τα ποσταρισματα και αν είναι του γιατρού η συνεργατών.
Κρίνω αντιδεοντολογικο να κρίνει δημοσια κάποιος ιατρός δουλειά συναδέλφου του από όπου και αν προέρχεται και δεν το έχω συναντήσει. Άλλο να κάνουν κριτική σε μμ τα μέλη του φόρουμ και άλλο να γίνεται κριτική από ιατρό σε συνάδελφό του.
Ειδικά σε αποτελέσματα που δεν έχει ολοκληρωθεί. Ακόμη και αν συμφωνώ με κάποια από αυτά που διάβασα.

Τον λογαριασμο αυτον τον χειριζομαι εγω προσωπικα.
Της κλινικής τον χειριζεται η ομαδα μου.
Δεχομαι την κριτικη σας και δεν συμφωνω.
Ειναι καλο να μην μπερδευουμε την γνωμη και τη γνωση.
Δεν ειπα γνωμη για τον συναδελφο ουτε κατι αρνητικο, ειναι τεκμηριωμενη γνωση.
Νομιζω επισης πως προσπερασατε τα θετικα σχόλια.
Ανεφερα συγκεκριμενα τεχνικα στοιχεια και αντιθετα με οσα γραφτηκαν, εθιξα την πραγματικη ουσια του προβληματος.
Επειδη εβλεπα να σχολιαζονται πραγματα που ήταν μια χαρα ενω δεν εβλεπε κανεις την βαθυτερη λεπτομέρεια που έχει ουσια.
Αν υπάρχει θεμα "δεοντολογιας" βασει κανονισμου του φορουμ που ειμαστε ολοι φιλοξενουμενοι (και εγω νεοτερος απο ολους!) θα χαρω να προσαρμοστω.
Άλλο θέμα δεοντολογιας δεν βλεπω, ως ιατρος.
Δεν υπάρχουν ιερα τοτεμ.
Και οι ιατροι μεταξύ μας σχολιαζουμε ο ένας τη δουλεια του άλλου.
Εγω ειδικά το κάνω.
Πάντα τεκμηριωμένα πάντα ευγενικά αλλά πάντα με θαρρος και ποτε με συμφερον.
 

Georgie

Well-Known Member
Επίσης δεν βλέπω να κρίνει η να κακολογεί επομένως καλώς έκανε και σχολίασε Κατε με
1: Και το πλατος είναι πολύ καλο, μαλλον με microblade έχουν γινει. (εντυπωσιακο για τον συγκεκριμενο συναδελφο!)

2: Οι περισσοτερες υποδοχές είναι παραλληλες με τα προυπαρχοντα τριχθυλάκια, καποιες είναι coronal και πολύ λιγες sagittal (θεωρω κακως), φαινεται πως αρκετα παρακειμενα τριχοθυλάκια έχουν τραυματιστει, η πυκνότητα είναι πολύ χαμηλη και η διαταξη είναι τυχαια, χωρις πλάνο και στρατηγική διάταξη για βελτιστη κάλυψη.
Το πιο σημαντικο είναι πως αυτά τα μαλλια ΔΕΝ μπορουν να έχουν κάλυψη διοτι έχουν παραταχθει ακτινωτα (radially) σαν ακτινες ποδηλατου δλδ. Και το ματι «περνάει» αναμεσα.
 

Massimo

Member
Στο συγκεκριμένο θέμα πιστεύω μπορώ να προσφέρω γνωση εκ των ...εσω.

Οι υποδοχές (οπές) είναι ΤΡΙΣΔΙΑΣΤΑΤΕΣ κατασκευές και έχουν διάφορα χαρακτηριστικά που ΟΛΑ πρέπει να είναι 10/10 ή 9/10 προκειμένου να υπάρχει το αποτέλεσμα που λέει ο κόσμος «φυσικό και πυκνό».

Κάθε υποδοχή έχει:

  • Μήκος
  • Πλάτος
  • Σχήμα
  • Βάθος
  • Γωνία (angulation)
  • Κατεύθυνση (direction)
  • Στροφή (tilt)
  • Προσανατολισμό (orientation)
  • Παρακείμενα μοσχεύματα ή τριχοθυλάκια
Πολλές υποδοχές μαζί έχουν:

  • Πυκνότητα (density)
  • Διάταξη (pattern)
Στην προκειμενη περίπτωση έχει σχολιαστει μονο το ΜΗΚΟΣ + σχημα, τα οποια, όμως, τα βλεπω να είναι μια χαρα, πιθανον 0.8-1mm στο μέγιστο.

Και το πλατος είναι πολύ καλο, μαλλον με microblade έχουν γινει. (εντυπωσιακο για τον συγκεκριμενο συναδελφο!)

Για βαθος και γωνια ΔΕΝ μπορω να εχω αποψη από την φωτο αλλα έχω δει τυπικα πολύ κάθετες γωνιες σε δεκαδες παλαιότερα περιστατικα που έχουν ερθει για repair. Πρόσφατα έχω δει βελτίωση!

Οι περισσοτερες υποδοχές είναι παραλληλες με τα προυπαρχοντα τριχθυλάκια, καποιες είναι coronal και πολύ λιγες sagittal (θεωρω κακως), φαινεται πως αρκετα παρακειμενα τριχοθυλάκια έχουν τραυματιστει, η πυκνότητα είναι πολύ χαμηλη και η διαταξη είναι τυχαια, χωρις πλάνο και στρατηγική διάταξη για βελτιστη κάλυψη.

Το πιο σημαντικο είναι πως αυτά τα μαλλια ΔΕΝ μπορουν να έχουν κάλυψη διοτι έχουν παραταχθει ακτινωτα (radially) σαν ακτινες ποδηλατου δλδ. Και το ματι «περνάει» αναμεσα.
Καλησπέρα Γιατρέ κ ευχαριστω για το χρόνο που πήρατε να αναλύσετε το περιστατικό μου.

Απ’οτι καταλαβαίνω εδώ μιλαμε για καλες οπές αλλά ο τρόπος που έχουν μπει εχει τραυματίσει τα γύρω τριχοθυλακια; Πιστεύετε πως είναι ο συνδυασμός λιγων γκραφτ, και τοποθέτησης (που μπορεί να πείραξε τα μαμα μαλλια) που πιθανωσ Να μη δώσει το επιθυμητό αποτέλεσμα πύκνωσης ; Προσθέτοντας στη παραπάνω ερώτηση, ποσά γκραφτς θεωρείτε ότι χρειαζόταν η περιοχή πριν για φουλ πύκνωση;

Επαναλαμβάνω ότι δε πρόκειται να μιλήσω άσχημα για το ιατρό της κλινικής που εκανα τη μμ. Τις τελευταίες μερες μάλιστα έχω δει και μια μικρή πύκνωση που είναι ενθαρρυντική θα ποστάρω σε 2 βδομαδες για περαιτέρω αξιολόγηση.

Προσωπικά θεωρώ θετική τη συνεισφορά του κ. Αναστασάκη οπως και έμπειρων μελών (CVIAL) που Μπόρου να δώσουν το κάτι παραπάνω σε μια τεχνική συζήτηση οπως αυτή. Καλο είναι να λαμβάνουμε γνώση από παντού και να αξιολογούμε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Αυτό που λέω εγώ φίλε που θεωρείς ότι δεν έχει βάση είναι ότι σε ένα νήμα ενός περιστατικού μιας άλλης κλινικής ο Κύριος Αναστασάκης θεώρησε ότι πρέπει να μας κάνει τεχνική ανάλυση και να μας πει τελικά ότι δε θα έχει επαρκή κάλυψη και τελικά θα είναι ένα μέτριο αποτέλεσμα
Εγώ προσωπικα το θεωρώ αντιδεοντολογικο
Εάν το έκανε σε περιστατικό του Lorenzo τα ίδια θα μας έλεγες?
[/QUOTE]

Αγαπητε,
δεν καταλαβαινω γιατι εισαι τοσο άδικος όσον αφορα τα κινητρα μου.
Μπορει να ειναι κατι προσωπικο διότι έχω δει και σκληρα σχόλια στο παρελθον από εσας.
Ελπίζω να μη σας έχω κανει κατι προσωπικά και σας έχω αδικήσει ή προσβάλει εν αγνοια μου στον πραγματικό κόσμο!

Αρχικα, επετρεψε μου ενα disclaimer:
Ο συγκεκριμενος ιατρος τουλαχιστον ΕΙΝΑΙ ιατρος.
Δεν πιστευω στους "ανταγωνιστες".
Όσοι ειναι ΙΑΤΡΟΙ και κανουν ευσυνειδητη δουλεια ειναι ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ. (ακόμα και αν καποιους δεν του συμπαθω σε προσωπικο επίπεδο, υπάρχει και αυτο ξερεις!)
Παραδειγμα ο Cole. Δεν τον θέλω ούτε ζωγραφιστό αλλά ειναι καλός επιστημονας!
Ακόμα και αν μου "παρουν" δουλεια, ειναι συνάδελφοι, τελεια και παύλα.
Διότι, μας ενωνει το ενδιαφερον για τον ασθενή, η αγαπη για το αντικειμενο και η επιθυμία για βελτίωση και προοδο.
Με αυτούς του συνδελφους βρισκομαι καθε χρονο στα συνεδρια και μαθαινω, μεταδιδω γνωση και ολοι βελτιωνομαστε! Ακόμα και όταν διαφωνούμε, μαθαινουμε. και αυτο ειναι το ζητούμενο. (Νομίζω και εδω μέσα αυτο ειναι το ζητουμενο, αλλα μπορει να κανω λάθος!)

Όσοι ασχολούνται με μεταμοσχεύσεις και ΔΕΝ ειναι ιατροι, όσοι εξαπατουν τον απεγνωσμενο ασθενη, ειναι άσχετοι και πουλανε ελπίδα σε μορφη τριχων και εκμεταλλεύονται την ιδιοτητα τους (ή το όνομα του μαγαζιου που έχτισαν με άλλο τροπο καποτε) για να καταστρεψουν ζωες (για εμενα ο κακοχειρουργημενος ασθενης ειναι βαθια τραυματισμενος πολλαπλά) ειναι ΕΧΘΡΟΙ μου!
Όχι ανταγωνιστες, αλλα ΕΧΘΡΟΙ!
Διότι πληγωνουν ευάλωτους ανθρώπους, διότι το κάνουν εσκεμμενα, διότι θα μπορούσαν να το κάνουν σωστα, τιμια, νομιμα και σε υψηλο επίπεδο και ΔΕΝ το κανουν από επιλογη!

Οπότε, μπορεις να εισαι ησυχος, ΑΝ με δεις να ασκησω κριτικη, ΔΕΝ θα ειναι σαν την παραπάνω!
θα ειναι σαφής, αιχμηρη και σκληρη. Γιατι θα ειναι απέναντι σε καποιον εχθρο.

Τωρα, η ανάλυση έδωσε γνωση και ήταν απολυτα ταιρισατη στο thread.
Τέλος, δεν ήταν περιστατικο κλινικής, ήταν περιστατικο από ασθενή.

Αν πάντως υπάρχει θέμα πιστευω θα πάρει θεση καποιος αρμοδιος/α να μου πει αν ειναι εκτος κανόνων του φορουμ.
Αντιδεοντολογικό δεν ειναι.
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Καλησπέρα Γιατρέ κ ευχαριστω για το χρόνο που πήρατε να αναλύσετε το περιστατικό μου.

Απ’οτι καταλαβαίνω εδώ μιλαμε για καλες οπές αλλά ο τρόπος που έχουν μπει εχει τραυματίσει τα γύρω τριχοθυλακια; Πιστεύετε πως είναι ο συνδυασμός λιγων γκραφτ, και τοποθέτησης (που μπορεί να πείραξε τα μαμα μαλλια) που πιθανωσ Να μη δώσει το επιθυμητό αποτέλεσμα πύκνωσης ; Προσθέτοντας στη παραπάνω ερώτηση, ποσά γκραφτς θεωρείτε ότι χρειαζόταν η περιοχή πριν για φουλ πύκνωση;

Επαναλαμβάνω ότι δε πρόκειται να μιλήσω άσχημα για το ιατρό της κλινικής που εκανα τη μμ. Τις τελευταίες μερες μάλιστα έχω δει και μια μικρή πύκνωση που είναι ενθαρρυντική θα ποστάρω σε 2 βδομαδες για περαιτέρω αξιολόγηση.

Προσωπικά θεωρώ θετική τη συνεισφορά του κ. Αναστασάκη οπως και έμπειρων μελών (CVIAL) που Μπόρου να δώσουν το κάτι παραπάνω σε μια τεχνική συζήτηση οπως αυτή. Καλο είναι να λαμβάνουμε γνώση από παντού και να αξιολογούμε.

Πιθανον να υπάρχει καποιος τραυματισμος προς το midscalp, αλλα σιγουρα οχι κατι ανησυχητικό.
Ασε που δεν υπάρχει απόδειξη ότι τριχθυλάκια που έχουν μεταμοσχευθει σε μια περιοχή και τραυματιζονται στην επόμενη ΜΕΤ,
οτι δεν ξαναφυτρωνουν. Τετοιες αποδειξεις υπάρχουν μονο για προυπάρχοντα τριχοθυλάκια.
Οπότε, υπομονη και αισιοδοξια.

Τα υπόλοιπα δεν θα τα απαντησω διότι, αντιθετα με τα προηγούμενα σχολιά μου, δεν θα ήταν δεοντολογικό και πολλούς λόγους.
Με την ολοκλήρωση της φυρτωσης/ωριμανσης σε 12-18 μήνες, θα δεις πως ειναι και αν χρειαστεις κάτι θα χαρω να σε
εξετασω αλλά μονον στο ιατρειο μου.
Μέσω οθονης θα ήταν ακόμα και τοτε εντελώς ασοβαρο να απαντηθουν τόσο δύσκολες ερωτησεις!
 

Georgie

Well-Known Member
Αυτό που λέω εγώ φίλε που θεωρείς ότι δεν έχει βάση είναι ότι σε ένα νήμα ενός περιστατικού μιας άλλης κλινικής ο Κύριος Αναστασάκης θεώρησε ότι πρέπει να μας κάνει τεχνική ανάλυση και να μας πει τελικά ότι δε θα έχει επαρκή κάλυψη και τελικά θα είναι ένα μέτριο αποτέλεσμα
Εγώ προσωπικα το θεωρώ αντιδεοντολογικο
Εάν το έκανε σε περιστατικό του Lorenzo τα ίδια θα μας έλεγες?

Αγαπητε,
δεν καταλαβαινω γιατι εισαι τοσο άδικος όσον αφορα τα κινητρα μου.
Μπορει να ειναι κατι προσωπικο διότι έχω δει και σκληρα σχόλια στο παρελθον από εσας.
Ελπίζω να μη σας έχω κανει κατι προσωπικά και σας έχω αδικήσει ή προσβάλει εν αγνοια μου στον πραγματικό κόσμο!

Αρχικα, επετρεψε μου ενα disclaimer:
Ο συγκεκριμενος ιατρος τουλαχιστον ΕΙΝΑΙ ιατρος.
Δεν πιστευω στους "ανταγωνιστες".
Όσοι ειναι ΙΑΤΡΟΙ και κανουν ευσυνειδητη δουλεια ειναι ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ. (ακόμα και αν καποιους δεν του συμπαθω σε προσωπικο επίπεδο, υπάρχει και αυτο ξερεις!)
Παραδειγμα ο Cole. Δεν τον θέλω ούτε ζωγραφιστό αλλά ειναι καλός επιστημονας!
Ακόμα και αν μου "παρουν" δουλεια, ειναι συνάδελφοι, τελεια και παύλα.
Διότι, μας ενωνει το ενδιαφερον για τον ασθενή, η αγαπη για το αντικειμενο και η επιθυμία για βελτίωση και προοδο.
Με αυτούς του συνδελφους βρισκομαι καθε χρονο στα συνεδρια και μαθαινω, μεταδιδω γνωση και ολοι βελτιωνομαστε! Ακόμα και όταν διαφωνούμε, μαθαινουμε. και αυτο ειναι το ζητούμενο. (Νομίζω και εδω μέσα αυτο ειναι το ζητουμενο, αλλα μπορει να κανω λάθος!)

Όσοι ασχολούνται με μεταμοσχεύσεις και ΔΕΝ ειναι ιατροι, όσοι εξαπατουν τον απεγνωσμενο ασθενη, ειναι άσχετοι και πουλανε ελπίδα σε μορφη τριχων και εκμεταλλεύονται την ιδιοτητα τους (ή το όνομα του μαγαζιου που έχτισαν με άλλο τροπο καποτε) για να καταστρεψουν ζωες (για εμενα ο κακοχειρουργημενος ασθενης ειναι βαθια τραυματισμενος πολλαπλά) ειναι ΕΧΘΡΟΙ μου!
Όχι ανταγωνιστες, αλλα ΕΧΘΡΟΙ!
Διότι πληγωνουν ευάλωτους ανθρώπους, διότι το κάνουν εσκεμμενα, διότι θα μπορούσαν να το κάνουν σωστα, τιμια, νομιμα και σε υψηλο επίπεδο και ΔΕΝ το κανουν από επιλογη!

Οπότε, μπορεις να εισαι ησυχος, ΑΝ με δεις να ασκησω κριτικη, ΔΕΝ θα ειναι σαν την παραπάνω!
θα ειναι σαφής, αιχμηρη και σκληρη. Γιατι θα ειναι απέναντι σε καποιον εχθρο.

Τωρα, η ανάλυση έδωσε γνωση και ήταν απολυτα ταιρισατη στο thread.
Τέλος, δεν ήταν περιστατικο κλινικής, ήταν περιστατικο από ασθενή.

Αν πάντως υπάρχει θέμα πιστευω θα πάρει θεση καποιος αρμοδιος/α να μου πει αν ειναι εκτος κανόνων του φορουμ.
Αντιδεοντολογικό δεν ειναι.
[/QUOTE]
Σκληρό σχόλιο για τη δουλειά σας απο εμένα αποκλείεται να ακούσατε .
Στο δικό μου νήμα εχω απαντήσει μάλιστα σε άλλο χρήστη οτι έχετε εξαιρετικα αποτελέσματα .
Εάν εννοείται για τις συσκευές laser, ναι εγω προσωπικά τις θεωρώ αναποτελεσματικές όπως και πολλα αλλα products απο άλλες κλινικές όπως τα gel φιναστεριδης τα prp και αλλα διαφορα .
Επίσης εχω αναφερθεί και με τα καλυτερα λόγια ως αναφορά σε περιστατικό που αξιολογησατε ως μη κατάλληλο .
Απο που προκύπτει η σκληρότητα ?
Εάν σας αδίκησα σας ζήτω συγγνώμη ειλικρινά .
Επιμένω στην άποψη μου αλλα απο τη στιγμή που αρκετά μέλη ειναι ok με αυτο .
No worries
 

gregkont13

Verified MM member
Προσωπικά, θεωρω πλεονεκτημα για το φορουμ να μιλαει ενας γιατρος.

πχ, στην περιπτωση του @giannis1991 ο κ. Αναστασακης θα μπορουσε να συμβάλει στη διαφωνια για τη θεωρια του τρακαρισματος που συζητηθηκε απο τον @CVIAL και τον @Panos1982 που ειναι και οι δυο τρομερα εμπειρα μελη.
 
Μπλουζα