Θα ήθελα την έμπειρη γνώμη σας για τη περίπτωση μου!

mpiliak0s

Member
Καλησπέρα σε όλους τους συμπάσχοντες και μη!

Είμαι ο Φίλιππος, 27 χρονών, ζω και εργάζομαι στην Ολλανδία. Τα τελευταία 5 χρόνια αντιμετωπίζω πρόβλημα τριχόπτωσης μιας και τα κληρονομικά μου γονίδια δείχνουν ότι θα ακολουθήσω την εξέλιξη του πατέρα μου(NW-6 πλέον), ωστόσο η μεγάλη πτώση σε εμένα έγινε τη περίοδο 2016-2018. Τώρα δείχνει να είναι πιο σταθερή, ωστόσο βλέποντας παλιές φωτογραφίες του πατέρα μου στην αντίστοιχη ηλικία, ξέρω ότι τα μετά τα 30-33 η τριχόπτωση θα επεκταθεί πιο πολυ προς τα πίσω.

Έτσι λοιπόν αποφάσισα να αρχίσω να ψάχνομαι για μεταμόσχευση μιας και βλέπω ότι η τεχνολογία και η τεχνογνωσία έχει προχωρήσει αρκετά ώστε να πάρεις κάποια αρκετά καλά αποτελέσματα. Η προσέγγιση που έχω σκεφτεί είναι να κάνω μια μμ στη τωρινή ηλικία και όταν προχωρήσει πολύ πιο πολύ η τριχόπτωση (γύρω στα 35-40) να επαναλάβω και μια δεύτερη κυρίως για crown. Πιο συγκεκριμένα τώρα σκέφτομαι να καλύψω την hairline (που είναι ήδη κενή) και λίγο πίσω στο crown.

Διαβάζοντας τις απόψεις και τη στήριξη που παρέχεται στο φόρουμ -που πραγματικά συγχαρητήρια γιατί είναι εξερετική- σκέφτηκα να απευθυνθώ σε εσάς πρώτα, ρωτωντας τη γνώμη σας είτε για κλινικές είτε για το τι να προσέξω. Έχει πάρει το μάτι μου ότι ο περισσότερος κόσμος προτείνει τον κ. Λορέντζο ως τον καλύτερο, εύχομαι να μπορούσα να του απευθυνθώ ωστόσο μάλλον στη δικιά μου περίπτωση, το κόστος δε θα μπορέσει να το υποστηρίξει η τσέπη μου, δυστυχώς.
(Σημείωση: Κοιτάω κλινικές εξωτερικού για πιο "σίγουρα/φυσικά" αποτελέσματα.)

Σας παραθέτω μερικές φωτογραφίες με κοντό μαλλί για να δείτε τη κατάσταση μου. Νομίζω ανήκω περίπου στη κλίμακα NW(3)Vertex με NW4, αν κάνω λάθος διορθώστε με.

Τέλος θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους εκ των προτέρων, μιας και αυτό είναι πολύ δύσκολο να το μοιραστείς με κόσμο αλλά διαβάζοντας τα σχόλια σε αυτό το φόρουμ θα ήθελα να ξέρετε ότι εμπνέεται αυτοπεποίθηση! :)
 

Συνημμένα

  • 1.jpg
    1.jpg
    424.5 KB · Προβολές: 171
  • 2.jpg
    2.jpg
    694.2 KB · Προβολές: 179
  • 3.jpg
    3.jpg
    832.3 KB · Προβολές: 162
  • 4.jpg
    4.jpg
    1 MB · Προβολές: 170
  • 5.jpg
    5.jpg
    1.3 MB · Προβολές: 169
  • 6.jpg
    6.jpg
    604.5 KB · Προβολές: 154
  • 7.jpg
    7.jpg
    658.1 KB · Προβολές: 168

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

mpiliak0s

Member
Απο την ταπεινή μου και άπειρη έρευνα μου, έχω καταλήξει σε μερικά ονόματα ωστόσο όπως προανέφερα το μπάτζετ δεν είναι άθφονο(ας πούμε τιμή εκκίνησης στα 5-6k), θα προσπαθήσω να διαλέξω το καλύτερο δυνατό μιας και το αποτέλεσμα είναι που μετράει.

Σας παραθέτω μερικά ονόματα που βρήκα:
  • Dr Jose Lorenzo (Forum's winner)
  • Dr Koray Erdogan
  • Dr Juan Couto
  • Dr Levent Acar
  • Hair of Instabul

    Η τελευταία παρουσιάζει εξωπραγματικά αποτελέσματα στο ινσταγκραμ και μου έχει τραβήξει το ενδιαφέρον καθώς βλέπω και πολλούς youtubers/instagrammers που δείχνουν τα αποτελέσματα τους με αυτή τη κλινική 1 χρόνο μετά και φαίνονται αξιοθαύμαστα. Too good to be true? Τι να πω... :/
 

DimiForg

Member
Καλησπέρα κι από εμένα φίλε.
Πως και δεν έχεις σκεφτεί να ακολουθήσεις κάποια θεραπεία και βασίζεσαι μόνο στην μ.μ.?
 

mpiliak0s

Member
Καλησπέρα κι από εμένα φίλε.
Πως και δεν έχεις σκεφτεί να ακολουθήσεις κάποια θεραπεία και βασίζεσαι μόνο στην μ.μ.?
Καλησπέρα DimiForg.

Πριν πολλά χρόνια -2014 αν θυμαμαι καλα-, είχα παρατηρήσει ότι θα αρχίσει η τριχόπτωση μου και έπαιρνα το Regaine για αρκετούς μήνες χωρίς να δω καμία διαφορά. Αντιθέτως με "ενοχλούσε" κιόλας με φαγούρα. Οπότε απο τότε άφησα, μέχρι που έπεσε το βλέμμα μου στη μινοξιδίλη το τελευταίο χρόνο. Ωστόσο δεν έχω πάρει ποτέ γιατί θεώρησα πως είναι άσκοπο να προσπαθήσω να σώσω κάτι μιας και έχω ήδη φαλάκρα με κενά σημεία όπως φαίνεται και στις φωτογραφίες :(
 

spi

Well-Known Member
Εννοείς Φιναστεριδη, καθώς Rogaine και μινοξιδιλη είναι το ίδιο πράγμα. Από εκεί και πέρα μπορείς να βάλεις καμία φωτογραφία από την δοτρια σου. Θα χρειαστείς σίγουρα 4000 γκραφτς για να καλύψεις όλη την περιοχή γιατί φαίνεται οι τρίχες να αδυνατίζουν. επίσης είσαι 27 και θα προχωρήσει κι άλλο η τριχόπτωση. Νομίζω ότι καλό θα ήταν να κάνεις κάποια αγωγή πρώτα και μετά να δεις πως θα προχωρήσεις σε μμ
 

Fox

New Member
Καλησπέρα φίλε, ελπίζω να ενημερώσεις και εσύ με την σειρά σου το φόρουμ οποία απόφαση και αν πάρεις και την εξέλιξη της. Είναι νωρίς να σου ευχηθώ καλή επιτυχία, μια μικρή διευκρίνιση το ριγκειν έχει ως δραστική ουσία την μινοξιδιλη οπότε την έχεις χρησιμοποιήσει εν αγνοία σου, πλέον μπορείς να ξεκινήσεις πάλι την θεραπεία με ριγκειν στην κορυφή και πίσω που έχεις ακόμα πολύ μαλλί
 

mpiliak0s

Member
Καλησπέρα σας παιδιά.
Αρχικά σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και το χρόνο σας.

Ναι με συγχωρείτε, δε γνώριζα ότι είναι το ίδιο πράγμα, ωστόσο όταν το έπαιρνα(σε υγρή μορφή-ψεκασμούς κάθε βράδυ) είχα ακόμα πάρα πολύ μαλλί (καμία σχέση με τώρα) και θυμάμαι ότι έπαιρνα και κάποια μεγάλα καφέ χάπια (νομίζω ήταν αυτά).

Η θεραπεία όντως αποτελεί μια λύση απλά σκέφτηκα αν με μια μμ καλύψω τις ήδη κενές μπροστινές περιοχές και αρχίσω και θεραπεία για τα πίσω μαλλιά ίσως να ήταν η βέλτιστη λύση καθώς τώρα έχει αρχίσει να με ενοχλεί πολύ αισθητικά. Τι λέτε εσείς;;

Από εκεί και πέρα μπορείς να βάλεις καμία φωτογραφία από την δοτρια σου.
Αγαπητέ φίλε spi σου παραθέτω φωτογραφίες απο τη δότρια μου. Δυστυχώς έχω μόνο προ-κουρέματος. Αν δεν είναι ικανοποιητικές θα περιμένω λίγο καιρό μεχρι να μακρύνει το μαλλί και θα ξαναβγάλω γιατί τώρα το ξύρισα εκεί πίσω :D
 

Συνημμένα

  • 20200514_154904.jpg
    20200514_154904.jpg
    1.1 MB · Προβολές: 179
  • 20200515_175024.jpg
    20200515_175024.jpg
    1.3 MB · Προβολές: 192

TiEisai

Member
Καλησπέρα φίλε,

Οι γιατροί που αναφέρεις είναι αρκετά πάνω από το μπατζετ σου.

Ακόμα και αν κανόνιζες χειρουργείο με αυτούς, θα σου ζητούσαν να ξεκινήσεις φιναστεριδη για 6-12 μήνες πριν την επέμβαση και τουλάχιστον κάποιους μήνες μετά.

Αφου είσαι Ολλανδία, μπορείς να πεταχτεις μέχρι Βέλγιο μονοημερη με αμάξι, εκεί μπορούν να σε δουν 2-3 αξιόλογοι γιατροί (Bisanga, Feriduni, Lapanzula κλπ κλπ)

Αυτοί θα σου μετρήσουν την δότρια περιοχή και θα σου πουν ποσά χρειάζεσαι.
 

mpiliak0s

Member
Καλησπέρα φίλε,

Οι γιατροί που αναφέρεις είναι αρκετά πάνω από το μπατζετ σου.

Ακόμα και αν κανόνιζες χειρουργείο με αυτούς, θα σου ζητούσαν να ξεκινήσεις φιναστεριδη για 6-12 μήνες πριν την επέμβαση και τουλάχιστον κάποιους μήνες μετά.

Αφου είσαι Ολλανδία, μπορείς να πεταχτεις μέχρι Βέλγιο μονοημερη με αμάξι, εκεί μπορούν να σε δουν 2-3 αξιόλογοι γιατροί (Bisanga, Feriduni, Lapanzula κλπ κλπ)

Αυτοί θα σου μετρήσουν την δότρια περιοχή και θα σου πουν ποσά χρειάζεσαι.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου φίλε!

Το φαντάστηκα ότι θα είναι πολύ πιο πάνω απο το μπάτζετ μου μιας και απο ότι λέτε είναι οι τοπ στο τομέα. Εμένα για κάποιο λόγο μου έχει κολλήσει η τελευταία επιλογή της λίστας (HOI) μιας και βρήκα αρκετά αληθινά testimonials.

Να φανταστώ και οι γιατροί που παρέθεσες είναι και αυτοί εκτός μπάτζετ;; γνωρίζεις κάτι;;
Μου είναι λίγο δύσκολο να μεταβώ Βρυξέλλες γιατί είμαι στη βορειότερη πόλη της Ολλανδίας, ωστόσο θα το έχω κατά νου και θα σημειώσω τα ονόματα που έγραψες σε περίπτωση πιθανής μμ.
 

TiEisai

Member
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου φίλε!

Το φαντάστηκα ότι θα είναι πολύ πιο πάνω απο το μπάτζετ μου μιας και απο ότι λέτε είναι οι τοπ στο τομέα. Εμένα για κάποιο λόγο μου έχει κολλήσει η τελευταία επιλογή της λίστας (HOI) μιας και βρήκα αρκετά αληθινά testimonials.

Να φανταστώ και οι γιατροί που παρέθεσες είναι και αυτοί εκτός μπάτζετ;; γνωρίζεις κάτι;;
Μου είναι λίγο δύσκολο να μεταβώ Βρυξέλλες γιατί είμαι στη βορειότερη πόλη της Ολλανδίας, ωστόσο θα το έχω κατά νου και θα σημειώσω τα ονόματα που έγραψες σε περίπτωση πιθανής μμ.
Να είσαι καλά, ναι και οι Ολλανδοί είναι εκτός μπατζετ δυστυχώς. Ο Feriduni είναι στο Hasselt όχι Βρυξέλλες το οποίο είναι στα σύνορα με Ολλανδία.
Ανεξαρτήτως μπατζετ για την μεταμόσχευση κάθε αυτή, μην τσιγκουνευτείς το consultation.

Για εμένα ξεκινά φιναστεριδη και αποταμίευση εφόσον θες να πας σε τοπ, έτσι και αλλιώς καλό θα ήταν να μην την κανείς πριν κλείσεις τα 30
 

mpiliak0s

Member
Να είσαι καλά, ναι και οι Ολλανδοί είναι εκτός μπατζετ δυστυχώς. Ο Feriduni είναι στο Hasselt όχι Βρυξέλλες το οποίο είναι στα σύνορα με Ολλανδία.
Ανεξαρτήτως μπατζετ για την μεταμόσχευση κάθε αυτή, μην τσιγκουνευτείς το consultation.

Για εμένα ξεκινά φιναστεριδη και αποταμίευση εφόσον θες να πας σε τοπ, έτσι και αλλιώς καλό θα ήταν να μην την κανείς πριν κλείσεις τα 30
Μου ακούγεται αρκετά σόφο και λογικό το consultation πριν τη μμ. Θα τσεκάρω τον Feriduni μήπως πεταχτώ να πάρω τη γνώμη του.
Όσο για τη φιναστεριδη συνιστάς σε υγρή ή σε μορφή χαπιού; παίζει ρόλο;

Παρεπιπτόντως σχετικά με τη τελευταία κλινική που σας παράθεσα έχω αρχίσει να συλλέγω πληροφορίες για αυτή και επικοινωνώ κατευθείαν με τα άτομα που έκαναν την επέμβαση και μου λένε τα καλύτερα και ότι δενέχουν πειράξει καθόλου τις φώτο τους που δημοσιεύουν στο προφίλ τους.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

TiEisai

Member
Μου ακούγεται αρκετά σόφο και λογικό το consultation πριν τη μμ. Θα τσεκάρω τον Feriduni μήπως πεταχτώ να πάρω τη γνώμη του.
Όσο για τη φιναστεριδη συνιστάς σε υγρή ή σε μορφή χαπιού; παίζει ρόλο;

Παρεπιπτόντως σχετικά με τη τελευταία κλινική που σας παράθεσα έχω αρχίσει να συλλέγω πληροφορίες για αυτή και επικοινωνώ κατευθείαν με τα άτομα που έκαναν την επέμβαση και μου λένε τα καλύτερα και ότι δενέχουν πειράξει καθόλου τις φώτο τους που δημοσιεύουν στο προφίλ τους.
Εγώ παίρνω τα χάπι propecia που βγαίνει περίπου 40 το μήνα. Για πιο φτηνά μπορείς να πάρεις proscar και να το κόβεις στα 4 ή 5. Καλό θα ήταν να κανείς εξετάσεις πριν για να έχεις ένα benchmark. Με το μπατζετ σου λογικά προς Τουρκία μεριά σε κόβω όποτε καλό θα ήταν να στείλεις φωτός σε 2-3 τουρκικές κλινικές. Υπάρχουν αρκετές παρουσιάσεις από Τουρκικές κλινικές πέρα του Κοραυ που είναι εκτός μπατζετ, ξεκινά από εκεί
 

dimitris50423

Well-Known Member
Σκέψου το καλά πριν μπεις στη διαδικασία να πάρεις φιναστεριδη. Όπου είσαι άδειος από μαλλί θα συνεχίσεις να είσαι.
Όπου έχεις μαλλί θα στο δυναμώσει και θα στο πυκνώσει. Τη μμ αν θες μαλλιά στους κροτάφους και ολοκληρωμένη hairline την χρειαζεσαι.
Κροταφους να μην κατεβάσεις πολύ για να μην βρεθείς χωρίς μοσχευματα στη δοτρια στο μέλλον. Φαίνεται ότι μάλλον θα προχωρήσει η αραίωση σου και σε κάποια χρόνια με μια ακόμη θα συμπληρώσεις όπου χρειαστεί.
Τέλος η συμβουλή μου είναι να μην ξοδέψεις κανένα τεράστιο αριθμό μοσχευματων για τους κροτάφους. Θα τα χρειαστείς στο μέλλον. Έως 2500 grafts θα έλεγα μέγιστο.
 

mpiliak0s

Member
Εγώ παίρνω τα χάπι propecia που βγαίνει περίπου 40 το μήνα. Για πιο φτηνά μπορείς να πάρεις proscar και να το κόβεις στα 4 ή 5. Καλό θα ήταν να κανείς εξετάσεις πριν για να έχεις ένα benchmark. Με το μπατζετ σου λογικά προς Τουρκία μεριά σε κόβω όποτε καλό θα ήταν να στείλεις φωτός σε 2-3 τουρκικές κλινικές. Υπάρχουν αρκετές παρουσιάσεις από Τουρκικές κλινικές πέρα του Κοραυ που είναι εκτός μπατζετ, ξεκινά από εκεί
Έχεις να μου προτείνεις κάποιες καλές κατά τη γνώμη σου κλινικές που μπορώ να απευθυνθώ; αν δεν επιτρέπεται να γραφτεί εδώ, μπορώ να σου στείλω pm.

Σκέψου το καλά πριν μπεις στη διαδικασία να πάρεις φιναστεριδη. Όπου είσαι άδειος από μαλλί θα συνεχίσεις να είσαι.
Όπου έχεις μαλλί θα στο δυναμώσει και θα στο πυκνώσει. Τη μμ αν θες μαλλιά στους κροτάφους και ολοκληρωμένη hairline την χρειαζεσαι.
Κροταφους να μην κατεβάσεις πολύ για να μην βρεθείς χωρίς μοσχευματα στη δοτρια στο μέλλον. Φαίνεται ότι μάλλον θα προχωρήσει η αραίωση σου και σε κάποια χρόνια με μια ακόμη θα συμπληρώσεις όπου χρειαστεί.
Τέλος η συμβουλή μου είναι να μην ξοδέψεις κανένα τεράστιο αριθμό μοσχευματων για τους κροτάφους. Θα τα χρειαστείς στο μέλλον. Έως 2500 grafts θα έλεγα μέγιστο.
Καλησπέρα Δημήτρη. Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Και εγώ στην δική σου λογική βαδίζω και η προσέγγιση που σκέφτομαι να κάνω είναι η εξής :
Με μια μμ θέλω να φτιάξω ένα natural looking hairline αλλά χωρίς να κατέβω πολύ κάτω από τους κροταφους και να τοποθετήσω και λίγα grafts στο crown και ελάχιστα στο ενδιάμεσο από crown και hairline μιας και εκεί έχω μια μικρή αραίωση. Σε συνδυασμό με όλα αυτά να αρχισω να παίρνω και φιναστεριδη για ακόμα καλύτερο μακροχρόνιο αποτέλεσμα. Εάν ολα αυτά πάνε καλά, τότε θαρρώ πως θα είμαι οκ για τα επόμενα 6-7 χρόνια. Αυτή είναι η ταπεινή και άπειρη γνώμη μου πάντα. Τι λέτε εσείς;

Σημείωση 1:
Δεν έχω μεγάλη ιδέα από πόσα grafts χρειάζομαι αλλά μήπως 2500 είναι λίγα για τη περίπτωση μου και γιαυτό που μόλις είπα;

Σημείωση 2:
Θέλω να απευθυνθώ σε κλινικές αλλά δε ξέρω τι να ρωτήσω/προσέξω. Μπορείτε να μου προτείνετε τι ακριβώς μπορώ να έχω κατά νου για να καταλάβω ότι μιλάω με αξιόλογη κλινική και τι σωστές ερωτήσεις μπορώ να κάνω;; Ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη αν υπάρχει αντίστοιχο νήμα στο φόρουμ, απλά με την αναζήτηση που έκανα δεν μπόρεσα να βρω αντίστοιχες πληροφορίες.

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο σας για τις συμβουλές και τη στήριξη!
 

dimitris50423

Well-Known Member
Έχεις να μου προτείνεις κάποιες καλές κατά τη γνώμη σου κλινικές που μπορώ να απευθυνθώ; αν δεν επιτρέπεται να γραφτεί εδώ, μπορώ να σου στείλω pm.


Καλησπέρα Δημήτρη. Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Και εγώ στην δική σου λογική βαδίζω και η προσέγγιση που σκέφτομαι να κάνω είναι η εξής :
Με μια μμ θέλω να φτιάξω ένα natural looking hairline αλλά χωρίς να κατέβω πολύ κάτω από τους κροταφους και να τοποθετήσω και λίγα grafts στο crown και ελάχιστα στο ενδιάμεσο από crown και hairline μιας και εκεί έχω μια μικρή αραίωση. Σε συνδυασμό με όλα αυτά να αρχισω να παίρνω και φιναστεριδη για ακόμα καλύτερο μακροχρόνιο αποτέλεσμα. Εάν ολα αυτά πάνε καλά, τότε θαρρώ πως θα είμαι οκ για τα επόμενα 6-7 χρόνια. Αυτή είναι η ταπεινή και άπειρη γνώμη μου πάντα. Τι λέτε εσείς;

Σημείωση 1:
Δεν έχω μεγάλη ιδέα από πόσα grafts χρειάζομαι αλλά μήπως 2500 είναι λίγα για τη περίπτωση μου και γιαυτό που μόλις είπα;

Σημείωση 2:
Θέλω να απευθυνθώ σε κλινικές αλλά δε ξέρω τι να ρωτήσω/προσέξω. Μπορείτε να μου προτείνετε τι ακριβώς μπορώ να έχω κατά νου για να καταλάβω ότι μιλάω με αξιόλογη κλινική και τι σωστές ερωτήσεις μπορώ να κάνω;; Ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη αν υπάρχει αντίστοιχο νήμα στο φόρουμ, απλά με την αναζήτηση που έκανα δεν μπόρεσα να βρω αντίστοιχες πληροφορίες.

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο σας για τις συμβουλές και τη στήριξη!

Φίλε κρίνοντας από τις φωτογραφίες εγώ θα σου πρότεινα crown να μην αγγίξεις καθόλου στην πρώτη μμ. Έχεις ακόμη δικά σου μαλλιά εκεί και μπορεί να καταλήξεις με ίδιο crown η και λίγο χειρότερο από ότι είναι τωρα.
Ούτε στο ενδιάμεσο να βάλεις για τον ίδιο λόγο.
Θα φτιάξεις μόνο το μπροστά (hairline, κροταφους) και προς τα μέσα σε όλη την άδεια περιοχή. Επίσης πυκνωση στο τσουλούφι που θα χαθεί σίγουρα τα επόμενα 3-4 χρόνια η θα αραιώσει πολύ.
Συντήρηση με μινοξιδιλη η αν επιλέξεις φιναστεριδη και μετά από 5-6 χρόνια βλέπεις τι έχει μείνει στο κεφάλι σου και κάνεις άλλη μια καλή συνεδρία γεμίζοντας ξανά το μπροστά όπου χρειάζεται το crown που θα έχει έρθει η ώρα του και φτιαχνεις ένα ομοιόμορφο αποτέλεσμα που θα σε πάει αρκετά καλά έως τα 40+.
Αυτό θα ήταν το καλύτερο πλάνο που θα επέλεγα εγώ αν ήμουν στη θέση σου.
Έχω ήδη πλάνο και για τον εαυτό μου για το μέλλον έχοντας κάνει ήδη μια μμ στα 30 μου και προς το παρόν μου βγαίνει πολύ καλά.
Για κλινικές μέσα από τις δοκιμασμένες κλινικές του φόρουμ θα διαλέξεις δοκιμές με άγνωστες η μη δοκιμασμένες κλινικές μπορεί να σε εκπλήξουν δυσάρεστα.
 

TiEisai

Member
Έχεις να μου προτείνεις κάποιες καλές κατά τη γνώμη σου κλινικές που μπορώ να απευθυνθώ; αν δεν επιτρέπεται να γραφτεί εδώ, μπορώ να σου στείλω pm.


Καλησπέρα Δημήτρη. Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Και εγώ στην δική σου λογική βαδίζω και η προσέγγιση που σκέφτομαι να κάνω είναι η εξής :
Με μια μμ θέλω να φτιάξω ένα natural looking hairline αλλά χωρίς να κατέβω πολύ κάτω από τους κροταφους και να τοποθετήσω και λίγα grafts στο crown και ελάχιστα στο ενδιάμεσο από crown και hairline μιας και εκεί έχω μια μικρή αραίωση. Σε συνδυασμό με όλα αυτά να αρχισω να παίρνω και φιναστεριδη για ακόμα καλύτερο μακροχρόνιο αποτέλεσμα. Εάν ολα αυτά πάνε καλά, τότε θαρρώ πως θα είμαι οκ για τα επόμενα 6-7 χρόνια. Αυτή είναι η ταπεινή και άπειρη γνώμη μου πάντα. Τι λέτε εσείς;

Σημείωση 1:
Δεν έχω μεγάλη ιδέα από πόσα grafts χρειάζομαι αλλά μήπως 2500 είναι λίγα για τη περίπτωση μου και γιαυτό που μόλις είπα;

Σημείωση 2:
Θέλω να απευθυνθώ σε κλινικές αλλά δε ξέρω τι να ρωτήσω/προσέξω. Μπορείτε να μου προτείνετε τι ακριβώς μπορώ να έχω κατά νου για να καταλάβω ότι μιλάω με αξιόλογη κλινική και τι σωστές ερωτήσεις μπορώ να κάνω;; Ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη αν υπάρχει αντίστοιχο νήμα στο φόρουμ, απλά με την αναζήτηση που έκανα δεν μπόρεσα να βρω αντίστοιχες πληροφορίες.

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο σας για τις συμβουλές και τη στήριξη!
Ριξε μια ματια στις παρουσιάσεις μεταμοσχεύσεων από κλινικές εξωτερικού, υπάρχουν θρεαντς από Yaman, Doganay, Cinik κλπ. Στείλε τους φωτός και ζητά να σου προτείνουν πλαν και τιμές.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Κλασική αραίωση άλλα η ηλικία μικρή και δεν ξέρουμε μέσα σε 3 χρονιά πως θα εξελιχθεί. Μπορείς να κάνεις μεταμόσχευση αλλά χωρίς θεραπείες μέσα σε 1 χρόνο να πέσει όλο το τσουλούφι και να ξανά χρειαστείς να μπεις η να λες τι δεν πήγε καλά στην πρώτη μεταμόσχευση και άδειασες. Μπορεί και να μην πέσει να σου πάει 3 χρόνια + άλλα κάνεις δεν ξέρει.
3500+μοσχεύματα για Hairline και γέμισμα σαν πρώτη μεταμόσχευση.
Δότρια πλαϊνά και πίσω δεν έχουμε καθαρές φωτογραφίες.

4.jpg
 

Harris_G

Well-Known Member
Φιλε μου, με ολο το σεβασμο (και χονδρικα παντα η εκτιμηση μου επειδη σπουδασα 2 χρονια στην Ολλανδια και λιγο ελειψε να μεινω και γω μονιμα), η λογικη λεει οτι εχεις καλο μισθο μαζεψε ενα δεκαχιλιαρο και πηγαινε σε ενα καλο γιατρο. Μην ασχολεισαι με φθηνες λυσεις. Το Βελγιο οντως βολευει. Αλλα και Ισπανια ανετα πεταγεσαι. Αν μενεις Amsterdam εχω αδελφικο φιλο που εχει κανει στον Erdogan μηπως και τα πειτε απο κοντα.
 

mpiliak0s

Member
Φίλε κρίνοντας από τις φωτογραφίες εγώ θα σου πρότεινα crown να μην αγγίξεις καθόλου στην πρώτη μμ. Έχεις ακόμη δικά σου μαλλιά εκεί και μπορεί να καταλήξεις με ίδιο crown η και λίγο χειρότερο από ότι είναι τωρα.
Ούτε στο ενδιάμεσο να βάλεις για τον ίδιο λόγο.
Θα φτιάξεις μόνο το μπροστά (hairline, κροταφους) και προς τα μέσα σε όλη την άδεια περιοχή. Επίσης πυκνωση στο τσουλούφι που θα χαθεί σίγουρα τα επόμενα 3-4 χρόνια η θα αραιώσει πολύ.
Συντήρηση με μινοξιδιλη η αν επιλέξεις φιναστεριδη και μετά από 5-6 χρόνια βλέπεις τι έχει μείνει στο κεφάλι σου και κάνεις άλλη μια καλή συνεδρία γεμίζοντας ξανά το μπροστά όπου χρειάζεται το crown που θα έχει έρθει η ώρα του και φτιαχνεις ένα ομοιόμορφο αποτέλεσμα που θα σε πάει αρκετά καλά έως τα 40+.
Αυτό θα ήταν το καλύτερο πλάνο που θα επέλεγα εγώ αν ήμουν στη θέση σου.
Έχω ήδη πλάνο και για τον εαυτό μου για το μέλλον έχοντας κάνει ήδη μια μμ στα 30 μου και προς το παρόν μου βγαίνει πολύ καλά.
Για κλινικές μέσα από τις δοκιμασμένες κλινικές του φόρουμ θα διαλέξεις δοκιμές με άγνωστες η μη δοκιμασμένες κλινικές μπορεί να σε εκπλήξουν δυσάρεστα.
Καταλαβαίνω πως τι λες και έχει πολύ νόημα και λογική έτσι όπως το βλέπεις. Θα συμφωνήσω με μόνο έναν μικρό ενδοιασμό στο crown. Όταν κάνεις μια μμ στην ουσία το κάνεις για να καλύψεις όλα τα κενά σημεία. Αν φανταστώ τον εαυτό μου ότι κάνω μμ και γεμίζω μπροστά αλλά το crown μου είναι έτσι αλλά και πιο αραιό θα μου φαίνεται πολύ άσχημο(αισθητικά) στο καθρέφτη. Οπότε αυτό που σκέφτηκα είναι ότι αν βάλω και εκεί πολύ λίγα, θα φαίνεται όλο το κεφάλι μου πιο γεμάτο/καλυμμένο και με μια θεραπεία (minoxidil or finasteride) θα με κρατήσει για αρκετά χρόνια μέχρι τη δεύτερη μμ.

Ριξε μια ματια στις παρουσιάσεις μεταμοσχεύσεων από κλινικές εξωτερικού, υπάρχουν θρεαντς από Yaman, Doganay, Cinik κλπ. Στείλε τους φωτός και ζητά να σου προτείνουν πλαν και τιμές.
Ευχαριστώ πολύ φίλε!! Θα απευθυνθώ και σε αυτές!

Κλασική αραίωση άλλα η ηλικία μικρή και δεν ξέρουμε μέσα σε 3 χρονιά πως θα εξελιχθεί. Μπορείς να κάνεις μεταμόσχευση αλλά χωρίς θεραπείες μέσα σε 1 χρόνο να πέσει όλο το τσουλούφι και να ξανά χρειαστείς να μπεις η να λες τι δεν πήγε καλά στην πρώτη μεταμόσχευση και άδειασες. Μπορεί και να μην πέσει να σου πάει 3 χρόνια + άλλα κάνεις δεν ξέρει.
3500+μοσχεύματα για Hairline και γέμισμα σαν πρώτη μεταμόσχευση.
Δότρια πλαϊνά και πίσω δεν έχουμε καθαρές φωτογραφίες.
Καλημέρα Γιάννη. Ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή σου. Προτείνεις και εσύ να αγγίξω μόνο hairline; (δηλαδή τη περιοχή που κυκλωσες)
Επισυνάπτω δύο φωτογραφίες από πλάγια και πίσω δοτριας. Ίσως φαίνεται αραιό γιατί το ξυρισα πρόσφατα αλλά θαρρώ πως πίσω είμαι δυνατός. Ποια είναι η γνώμη σας;

Φιλε μου, με ολο το σεβασμο (και χονδρικα παντα η εκτιμηση μου επειδη σπουδασα 2 χρονια στην Ολλανδια και λιγο ελειψε να μεινω και γω μονιμα), η λογικη λεει οτι εχεις καλο μισθο μαζεψε ενα δεκαχιλιαρο και πηγαινε σε ενα καλο γιατρο. Μην ασχολεισαι με φθηνες λυσεις. Το Βελγιο οντως βολευει. Αλλα και Ισπανια ανετα πεταγεσαι. Αν μενεις Amsterdam εχω αδελφικο φιλο που εχει κανει στον Erdogan μηπως και τα πειτε απο κοντα.
Καλημέρα Χάρη. Είχα στο μυαλό μου ότι μέχρι 3 χιλιάρικα θεωρούνται οι φθηνές λύσεις, από 4 έως 9 τα mid range και 9+ τα ακριβά. Τα λεφτά οκ δεν είναι πολύ μεγάλο ζήτημα, είναι αποταμιευσεις ενός χρόνου ας πούμε, ούτε έχω πρόβλημα στη μετάβαση στο εξωτερικό για πιθανή μεταμόσχευση. Απλά αυτοί οι καλοί γιατροί που βλέπω στο φόρουμ εδω, είναι πολύ πιο πάνω από τα 10 χιλιάρικα και μέχρι να τα έχω θα έχω γίνει γλόμπος :p
Η αλήθεια είναι πως είχα στο μυαλό μου κάπου στο mid range καθώς υπάρχουν και εκεί αξιόπιστες λύσεις από την μέχρι τώρα αναζήτηση που έχω κάνει δηλαδή...(για να είμαι και ειλικρινής οι περισσότερες που έχω βρει είναι στη Τουρκία).
Δυστυχώς δεν μένω Άμστερνταμ αλλά σε υπερευχαριστω που το σκέφτηκες αλλά και για τη συμβουλή σου!

Υ.Γ.
Επειδή δε γνωρίζω όλους τους κανονες, μπορω να ενημερώνω το νήμα με τις επικοινωνίες που κάνω με κλινικές για το τι μου προσφέρουν και το τι μου ζητάνε;;
Αν δεν επιτρέπεται να αναφέρω όνομα, μπορώ να αναφέρω το τι χρήματα μου ζητάνε ανώνυμα;

Σας ευχαριστώ!
 

Συνημμένα

  • 20200521_104826.jpg
    20200521_104826.jpg
    2 MB · Προβολές: 149
  • 20200521_103656.jpg
    20200521_103656.jpg
    1.4 MB · Προβολές: 157
  • Like
Reactions: spi
Μπλουζα