Γιατί οι περισσότερες δίαιτες αποτυγχάνουν;

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Akis-multi

Well-Known Member
Σχολίασα για τον konelo που ειπε οτι στο περπάτημα καις περισσοτερο απ οτι στην εντονη γυμναστική ....
Λίπος καίμε όταν δουλευουμαι στο 65-75% των μέγιστων σφυγμών μας.
Το μέγιστο των σφυγμών ολων των ανθρώπων είναι 220 μείον την ηλικία του.
Κάποιος γυμνασμενος για να φτάσει το 65-75% πρεπει να τρέξει.
Κάποιος λιγότερο γυμνασμενος ή ευτραφής το 65-75% το φτάνει περπατώντας.
Για τον ακριβή υπολογισμό θα πρεπει :
- να κανουμε τεστ κοπώσεως για να βρούμε τον μεγιστο αριθμο σφυγμών μας
-να τρέχουμε ή να περπατάμε με μετρητή σφυγμών (καρδιοσφυγμόμετρο τύπου polar)
Καθε ένας μας ειναι διαφορετικός.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Λίπος καίμε όταν δουλευουμαι στο 65-75% των μέγιστων σφυγμών μας.
Το μέγιστο των σφυγμών ολων των ανθρώπων είναι 220 μείον την ηλικία του.
Κάποιος γυμνασμενος για να φτάσει το 65-75% πρεπει να τρέξει.
Κάποιος λιγότερο γυμνασμενος ή ευτραφής το 65-75% το φτάνει περπατώντας.
Για τον ακριβή υπολογισμό θα πρεπει :
- να κανουμε τεστ κοπώσεως για να βρούμε τον μεγιστο αριθμο σφυγμών μας
-να τρέχουμε ή να περπατάμε με μετρητή σφυγμών (καρδιοσφυγμόμετρο τύπου polar)
Καθε ένας μας ειναι διαφορετικός.
Σωστο απλα ετσι οπως το ανέφερε τοσο λιτά ερμηνεύεται ευκολα αλλιως ...
 

konelos

Active Member
Εγω μιλάω για χάσιμο κιλών και ποντών καθαρά και όχι για υγιεινή διατροφή- τρόπο ζωής, γιατί αυτό λέει ο τίτλος του thread.
Η φωτό είναι μετά από 60 μέρες δίαιτα dukan, την κάνεις σωστά να χάσεις τα κιλά που θες και να τα κλειδώσεις, μετά κοιτάς για μια ισορροπημένη διατροφή και άσκηση. Το κάλο με την συγκεκριμένη δίαιτα είναι ότι δεν πείνας ποτέ , δεν υπάρχει πρόγραμμα και όρια.
Πείτε και κάτι για τα μαλλάκια μου τι να τα κάνω :(

49298190_10217523444537700_1041075745855635456_o.jpg
 

guru_gr

Member
@konelos
αριστερα πριν δεξια μετα?? :p:DΜια χαρα.
Εκει κοντα στις 90 ημερες σιγα σιγα μπες σε κανονικους ρυθμους, δεν ειναι για πολυ καιρο!
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
και ερχομαι με την απαντηση μετα απο εναν χρονο.
επειδη δεν γυμναζομαστε!!!!
αν δεν κανουμε προπονηση λαχανιασματος,τζοκιν η σχοινακι οι ορμονες απο μια ηλικια και μετα δεν μπορουν να δουλεψουν υπερ μας.

το τζοκιν,προσοχη στην λεπτομερεια δεν αναφερομαι σε προπονηση με βαρη η γρηγορο βαδιν,αλλα λαχανιασμα...
επηρεαζει περισσοτερες απο 10 ορμονες που συμετεχουν στο αδυνατισμα,δυο ορμονες απο αυτες ειναι η πτωση της κορτιζολης που αν ειναι ανεβασμενη παχαινεις ακομα και με τον αερα,και η αυξηση της IGF1.
δειτε ενα αρθρο εδω με μια ακομα ορμονη που επηρεαζεται
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
ακομα ενα αρθρο με αρκετες ορμονες που επηρεαζονται
παω να κανω στο σχοινακι μου;)
 

konelos

Active Member
Kapa αν δεν κάνεις διατροφή όσο και να χτυπιέσαι κιλά δεν χάνεις, κάνω χρονομέτρηση σε μαραθώνιους, είναι πολλοί με παραπανίσια κιλά που τρέχουν χλμ κάθε βδομάδα, να γυμνάζεσαι και να τρως σαν ζώο δεν βοηθάει, να κάνεις διατροφή και άσκηση βοηθάει περισσότερο από το να κάνεις μόνο διατροφή, πλέον έχω αρχίσει και πηγαίνω με τα πόδια στη δουλειά μου με γρήγορο περπάτημα, 2+2 χλμ για να ισορροπήσω τις σπατάλες στο φαγητό γιατί τρέμω στην ιδέα να πάρω τα κιλά πίσω.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Kapa αν δεν κάνεις διατροφή όσο και να χτυπιέσαι κιλά δεν χάνεις, κάνω χρονομέτρηση σε μαραθώνιους, είναι πολλοί με παραπανίσια κιλά που τρέχουν χλμ κάθε βδομάδα, να γυμνάζεσαι και να τρως σαν ζώο δεν βοηθάει, να κάνεις διατροφή και άσκηση βοηθάει περισσότερο από το να κάνεις μόνο διατροφή, πλέον έχω αρχίσει και πηγαίνω με τα πόδια στη δουλειά μου με γρήγορο περπάτημα, 2+2 χλμ για να ισορροπήσω τις σπατάλες στο φαγητό γιατί τρέμω στην ιδέα να πάρω τα κιλά πίσω.
το κακο ειναι οτι θελει συνδιασμο και των δυο.
εγω πλεον το γυρισα στο τζοκιν γιατι το σχοινακι ειναι πολυ εποδυνο για γονατα και γαμπες αν εισαι αρκετα κιλα,
εχω 4 μερες τα γονατα χαλια
 

konelos

Active Member
το κακο ειναι οτι θελει συνδιασμο και των δυο.
εγω πλεον το γυρισα στο τζοκιν γιατι το σχοινακι ειναι πολυ εποδυνο για γονατα και γαμπες αν εισαι αρκετα κιλα,
εχω 4 μερες τα γονατα χαλια
Έτσι είναι δυστυχώς, εγώ έκανα στάση περπάτημα 2 μέρες γιατί πρήστηκα στους αστράγαλους, κανονικά και αυτό δεν πρέπει να το κάνω γιατί δεν θέλει κραδασμούς ο αυχένας μου.
Αλλάζει ο μεταβολισμός όσο μεγαλώνουμε δυστυχώς, πρέπει να προσέχουμε πάντα και δεν είναι εύκολο.
Αν έχεις κάποια συνήθεια με πολύ ζάχαρη κόψε μαχαίρι, πχ ζάχαρη στον καφέ, αναψυκτικά που δεν είναι light.... Σίγουρα θα δεις γρήγορα διάφορα. Άμα κόψεις και κακό υδατάνθρακα μοντέλο εύκολα :)
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Έτσι είναι δυστυχώς, εγώ έκανα στάση περπάτημα 2 μέρες γιατί πρήστηκα στους αστράγαλους, κανονικά και αυτό δεν πρέπει να το κάνω γιατί δεν θέλει κραδασμούς ο αυχένας μου.
Αλλάζει ο μεταβολισμός όσο μεγαλώνουμε δυστυχώς, πρέπει να προσέχουμε πάντα και δεν είναι εύκολο.
Αν έχεις κάποια συνήθεια με πολύ ζάχαρη κόψε μαχαίρι, πχ ζάχαρη στον καφέ, αναψυκτικά που δεν είναι light.... Σίγουρα θα δεις γρήγορα διάφορα. Άμα κόψεις και κακό υδατάνθρακα μοντέλο εύκολα :)
περα απο την πλακα ειναι αδικο αυτο που συμβαινει,οσο κοπο εκανα στα 33 μου να χασω 20 κιλα με τον ιδιο κοπο τωρα χανω 1 κιλο.και δεν υπερβαλω καθολου στα νουμερα....
να πω οτι κανω καμια τρελη καταχρηση οκ...δικαιολογημενα κιλα...
αλλα με 2 γευματα την μερα και κομμενο το ψωμι 3 χρονια τωρα και τα κιλα να φευγουν ανεξελεγκτα πρως τα πανω ειναι πραγματικα αδικο.
ουτε ο κολλητος μου δεν με πιστευει το ποσο τρωω,βλεπει το αποτελεσμα και νομιζει οτι λεω ψεματα η υπερβολες
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

konelos

Active Member
περα απο την πλακα ειναι αδικο αυτο που συμβαινει,οσο κοπο εκανα στα 33 μου να χασω 20 κιλα με τον ιδιο κοπο τωρα χανω 1 κιλο.και δεν υπερβαλω καθολου στα νουμερα....
να πω οτι κανω καμια τρελη καταχρηση οκ...δικαιολογημενα κιλα...
αλλα με 2 γευματα την μερα και κομμενο το ψωμι 3 χρονια τωρα και τα κιλα να φευγουν ανεξελεγκτα πρως τα πανω ειναι πραγματικα αδικο.
ουτε ο κολλητος μου δεν με πιστευει το ποσο τρωω,βλεπει το αποτελεσμα και νομιζει οτι λεω ψεματα η υπερβολες
Δες τον θυρεοειδή σου αν δεν τον έχεις δεί, άμα χάνεις τόσο δύσκολα, είναι δύσκολα.
Κόβεις τηγανητά, υδατάνθρακα μόνο ολικής άλεσης, το καλύτερο είναι βρώμη και όχι ανεξέλεγκτα, κόβεις άμυλο, κόβεις ζάχαρη από παντού, κόβεις φρούτα - χυμούς, τρως όσο ποιό πολύ πρωτεΐνη μπορείς, αυγά, ψάρια, κοτόπουλο, κρέας, λαχανικά, τυροκομικά με χαμηλά λιπαρά, πολύ νερό, γενικές εξετάσεις συχνά.
Άμα χάσεις τα κιλά βάλε φρούτα, κάνε ελεύθερα γεύματα 1-2 τη βδομάδα χωρίς να ξεφύγεις ποτέ :) αυτό είναι το βασικό.
Άμα άσκησε και συχνά όλα θα πάνε καλά, άμα χάνεις πολύ αργά πρέπει να έχεις υπομονή.
Πόσο ύψος , κιλά , ηλικία;
Ότι γράφω είναι από προσωπική εμπειρία, με οδηγίες της ενδοκρινολόγου μου που δεν συμφωνούσε μόνο με τα light γαλακτοκομικά και με τα φρούτα.
Αν θες να την κάνεις ποιό σκληρά κοιτάζεις την doukan και περνάς όλες τις φάσεις καταγράμμα, προσέχεις ουρικό οξύ που δεν θέλει πολύ κρέας και αν τα αυγά επηρεάζουν χοληστερίνη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Georgie

Well-Known Member
Ενα tip.
Μαύρη σοκολάτα 85% για δεκατιανό .
Πικρή σα κάρβουνο ( με το καιρο τη συνηθιζεις)αλλα σου κόβει την όρεξη .
Κανει καλο όμως γενικά και αποδεδειγμένα .
Σαρδέλες απο κονσέρβα ( καλυτερα απο ψητές λογω περισσότερου ασβεστίου)
Πολλα όσπρια και σαλάτες .
Περπάτημα , ποδηλατο .

Βέβαια στην Ελλαδα που το φαγητό ειναι υψηλού επιπέδου και σε καθε γωνία υπαρχει κατι νόστιμο όλες τις ωρες της ημέρας, respect στα παιδια που καταφέρνουν και χάνουν έστω ενα γραμμάριο !
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
πριν εναν χρονο κοιταξα τον θυροειδη σε γιατρο,εβλεπα οτι κατι δεν παει καλα,τελικα ο θυροειδης μου ειναι φυσιολογικος.
ειμαι 92 κιλα ενω επρεπε να ειμαι 78 με αυτα που τρωω,ειχα πει στον γιατρο οτι δεν χανω κιλα,μου λεει καλα εισαι.
92 με διαιτα ομως,το σωμα εχει ταση να παρει πολλα ακομα,αυτο δεν καταλαβε.
οχι οτι δεν χανω εντελως αλλα για να χασω 15 κιλα τωρα πρεπει να κανω ενα γευμα την μερα και θα παρει 5 μηνες να ερθει ο στοχος,φυσικα θα εχω γονατισει ψυχολογικα πολυ νωριτερα,εννοειτα παει ο υπνος περιπατο.
απο ηλικα τα 40 κοντευω,αυτο ξεκινησε καπου στα 33 μου,τοτε εχανα κιλα για πλακα,ξεκινουσα σημερα διαιτα και σε 10 μερες εχανα 20 κιλα
 

aeratos28

Just aeratos
Kapa καλημέρα.μηπως ρε φίλε όλα αυτά οφείλονται σε αυτό που είπες πριν?επειδή έκανες συνεχόμενα τρελές δίαιτες και μέσα σε 10 μέρες έχανες 20 κιλά κτλ έχεις χαλάσει τον μεταβολισμό σου εντελώς?
 

konelos

Active Member
Είμαστε ιδια φάση, 6 μήνες την διατροφή που σου είπα θες. Άμα αφεθώ παίρνω 1 κιλό την βδομάδα, για να το χάσω θέλω ένα μήνα διατροφή, άμα έχεις κάνει δίαιτες είναι πολύ δύσκολο να σοκάρεις τον οργανισμό και θέλει πολύ υπομονή,
δυστυχώς George η κάθε γωνία της Ελλάδας και το γρήγορο φαγητό μας έχει καταστρέψει, δεν υπάρχει χειρότερο από κονσέρβες και τυποποιημένα, θέλει μπαλάκια για να κρατήσει κάποιος ένα υγιεινό πρόγραμμα διατροφής.
Βλέπω κάτι ντοκιμαντέρ για αυτούς που λένε είναι το σκαρί τους αδύνατο και όσο και να τρώνε δεν παίρνουν κιλα, φυσικά και δεν ισχύει, σε όλους υπάρχει μια συνήθεια που δεν τους αφήνει να πάρουν κιλά, άλλος είναι υπερκινητικός, άλλος κάνει καταλάθος σωστή διατροφή με γεύματα σε σωστό χρόνο για τον οργανισμό, υπάρχει για όλα εξήγηση. Πόσο γρήγορα θα χάσεις έχει να κάνει με το πόσες κακές συνήθειες θα κόψεις, εγώ ζούσα με πίτσες , σουβλάκια και σε τεράστιες ποσότητες, όταν κόπηκαν μαχαίρι έχασα τα 30 για πλάκα, όταν πήρα πίσω τα μισά ωραία λέω πάλι για πλάκα θα τα χάσω, αμ δε, πάνω από 6 μήνες για 15 κιλά.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Kapa καλημέρα.μηπως ρε φίλε όλα αυτά οφείλονται σε αυτό που είπες πριν?επειδή έκανες συνεχόμενα τρελές δίαιτες και μέσα σε 10 μέρες έχανες 20 κιλά κτλ έχεις χαλάσει τον μεταβολισμό σου εντελώς?
αυτο ποιο πολυ για μυθος μου μοιαζει,πιστευω οτι ο μεταβολίσμος χαλαει μονο αν εχει ξεφυγει καποια ορμονη,το οποιο γινεται.
τα παντα ειναι σχετικα με το αδυνατισμα δηλαδη το ποσα κιλα ειμαστε δεν λεει τιποτα,ειμαστε σε αυτα τα κιλα τρογωντας 5 πιατα φαγητο την μερα?
ειμαστε σε αυτα τα κιλα τρογωντας 2 πιατα την μερα?
γεγονος ειναι οτι το ετησιο φαγητο μου απο τα 33 μου μεχρι τα 40 μου ειναι το μισο σε σχεση με πριν τα 33 μου και τωρα ειμαι 15 κιλα πανω απο τοτε σε ετησιο ποσοστο.
φυσικα εχω 10 παντελονια τα οποια ουτε τα φορεσα τα τελευταια 7 χρονια,δεν μπαινουν.
75 κιλα τοτε 90+ τωρα,το κακο ειναι οτι τα 90 τα κραταω με το στανιο,το σωμα θελει να παει 100.
τα τελευταια 2 χρονια ουτε μεχρι τα 80 κιλα δεν καταφερνω να φτασω,ειναι τεραστια η διαδρομη(6 μηνες).
πεινα σημαινει και αυπνια που σε εμενα φτανει και τις 4 ωρες υπνο το 24ωρο
 

konelos

Active Member
αυτο ποιο πολυ για μυθος μου μοιαζει,πιστευω οτι ο μεταβολίσμος χαλαει μονο αν εχει ξεφυγει καποια ορμονη,το οποιο γινεται.
τα παντα ειναι σχετικα με το αδυνατισμα δηλαδη το ποσα κιλα ειμαστε δεν λεει τιποτα,ειμαστε σε αυτα τα κιλα τρογωντας 5 πιατα φαγητο την μερα?
ειμαστε σε αυτα τα κιλα τρογωντας 2 πιατα την μερα?
γεγονος ειναι οτι το ετησιο φαγητο μου απο τα 33 μου μεχρι τα 40 μου ειναι το μισο σε σχεση με πριν τα 33 μου και τωρα ειμαι 15 κιλα πανω απο τοτε σε ετησιο ποσοστο.
φυσικα εχω 10 παντελονια τα οποια ουτε τα φορεσα τα τελευταια 7 χρονια,δεν μπαινουν.
75 κιλα τοτε 90+ τωρα,το κακο ειναι οτι τα 90 τα κραταω με το στανιο,το σωμα θελει να παει 100.
τα τελευταια 2 χρονια ουτε μεχρι τα 80 κιλα δεν καταφερνω να φτασω,ειναι τεραστια η διαδρομη(6 μηνες).
πεινα σημαινει και αυπνια που σε εμενα φτανει και τις 4 ωρες υπνο το 24ωρο
Εννοείται ότι δεν υπάρχει κανένας τρόπος να χάσεις κιλά και να είναι εύκολος, το θετικό της doukan είναι ότι τρως όσο θες και όποτε θες, δηλ δεν πεινάς, απλά κόβεις μαχαίρι τα απαγορευμένα, μπορείς να την κάνεις να τρέφεσαι σαν πασάς αλλά πρέπει να δίνεις πολλά λεφτά , μπορείς να την κάνεις απλά και οικονομικά εύκολα, ειδικά αν το έχεις με την κουζίνα, άμα θες μπες σε κανένα group στο Facebook που πέφτει πολύ βοήθεια με συνταγές κτλπ.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
ειδικά αν το έχεις με την κουζίνα, άμα θες μπες σε κανένα group στο Facebook που πέφτει πολύ βοήθεια με συνταγές κτλπ.
ειμαι μαγειρας στο επαγγελμα ποιο συγκεκριμενα ειμαι σου σεφ.
να τους δωσω συνταγη αν θελουν:p
 

Giorgos-3

Well-Known Member
το κακο ειναι οτι θελει συνδιασμο και των δυο.
εγω πλεον το γυρισα στο τζοκιν γιατι το σχοινακι ειναι πολυ εποδυνο για γονατα και γαμπες αν εισαι αρκετα κιλα,
εχω 4 μερες τα γονατα χαλια
Το σκοινακι συγκεκριμένα είναι η καλύτερη δυνατή άσκηση για την καύση λίπους ....
 
Μπλουζα