Saw Palmetto - Προσοχή στις ετικέτες !!!

JOJO

Active Member
Εχω αρχίσει να παίρνω κι εγώ saw Palmetto. Τι εξετάσεις θα πρέπει να κάνω για να δω αυτα που λέει ο jojo. Tι επιπτώσεις έχει αυτό δηλαδή σε σένα Jojo;
Πολύ ισχυρούς και επαναλαμβανόμενους πονοκεφάλους. Γνώριμη παρενέργεια από το παρελθόν (φιναστερίδη).
Όσον αφορά τις εξετάσεις, ας απευθυνθείς σε έναν ενδοκρινολόγο, συζήτησε μαζί του και αυτός θα σε κατευθύνει.
Πάντως οι άλλοι που το.εχουν πάρει έχουν παρατηρήσει αύξηση της λίμπιντο. Μήπως οι συγκεκριμένες κάψουλες σου δημιούργησαν το θεμα;
Εγώ είμαι στις αρχές δεν μπορώ να κρίνω
Δεν ανέφερα πότε μείωση της λίμπιντο. Εν αντίθεση αύξηση είχα και εγώ.
Κάτι τελευταίο, αντιλαμβάνομαι ότι ταράχτηκες διαβάζοντας αυτό που έγραψα. Μην το κάνεις, δεν είναι αυτός ο σκοπός της ανάρτησης μου. Ο κάθε οργανισμός είναι μοναδικός, το ότι σε εμένα δημιουργεί τόσο μεγάλη αύξηση της τεστοστερόνης, δεν σημαίνει ότι θα το κάνει και σε κάποιον άλλο.
Ο λόγος που έγραψα τα ανωτέρω είναι καθαρά ενημερωτικός. Αν βγαίνει κάποιο πόρισμα, αυτό είναι πως θα ήταν καλό όσοι κάνουν χρήση κάποιου DHT blocker, κάποια στιγμή να κάνουν και έναν έλεγχο στις ορμόνες τους. Καθαρά προληπτικά. Αν δεν έχεις παρενέργειες και σου προσφέρει ένα αποτέλεσμα στην τριχόπτωση, δεν υπάρχει λόγος να το διακόψεις.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

spi

Well-Known Member
Πολύ ισχυρούς και επαναλαμβανόμενους πονοκεφάλους. Γνώριμη παρενέργεια από το παρελθόν (φιναστερίδη).
Όσον αφορά τις εξετάσεις, ας απευθυνθείς σε έναν ενδοκρινολόγο, συζήτησε μαζί του και αυτός θα σε κατευθύνει.

Δεν ανέφερα πότε μείωση της λίμπιντο. Εν αντίθεση αύξηση είχα και εγώ.
Κάτι τελευταίο, αντιλαμβάνομαι ότι ταράχτηκες διαβάζοντας αυτό που έγραψα. Μην το κάνεις, δεν είναι αυτός ο σκοπός της ανάρτησης μου. Αν δεν έχεις παρενέργειες και σου προσφέρει ένα αποτέλεσμα στην τριχόπτωση, δεν υπάρχει λόγος να το διακόψεις.
Οχι δεν ταράχτηκα απλα ρώτησα για το τι εξετάσεις πρέπει να κάνει κάποιος σύμφωνα με αυτό που είδες. Πρέπει να παίρνουμε όλα τα μέτρα και προς Θεού δεν πρέπει να κρίνουμε τον έναν οργανισμό με τον άλλον. Εγώ πχ με Μινοξ δεν είδα ποτέ κάποια παρενέργεια (όπως κατακράτηση, πονοκεφάλους κλπ) που έχουν αναφερθεί εδώ κατά καιρούς ενώ ήξερα ότι κάποιοι είχαν, οπότε δεν με αγγίζουν ψυχολογικά αυτού του είδους τα θεματα
 

gerassis

Well-Known Member
Saw Palmetto

Αυτό ειναι το πιο οικονομικό προίον μεχρι στιγμης. Απο το εξωτερικό βέβαια χωρις τα έξοδα αποστολής.

Με 1 κάψουλα (Soft Gel) παιρνεις 320mg ενεργού προϊοντος προϊοντος + λίγο Pumkin Seed Oil (Anti-DHT).
Με ενα κουτί βγάζεις ενάμιση μήνα.

Εμενα προς το παρόν JOJO δεν μου δημιούργησε κανένα πρόβλημα ούτε στα νευρα ούτε στη στήση. Η ερωτική διάθεση βελτιώθηκε όπως και στα υπόλοιπα παιδια. Το χρησιμοποιώ 45 μέρες.

Το ποσοστό της φυτοστερόλης που κάνει το Saw palmetto ενεργο υπερκαλύπτεται αν το προϊον ειναι Standardized. δλδ 85%-95% fatty Acids / 0.2% total sterols , 0.1% beta-sitosterol.
 

Συνημμένα

  • saw1.jpg
    saw1.jpg
    159.2 KB · Προβολές: 76
  • saw2.jpg
    saw2.jpg
    108.8 KB · Προβολές: 87

Georgie

Well-Known Member
Saw Palmetto

Αυτό ειναι το πιο οικονομικό προίον μεχρι στιγμης. Απο το εξωτερικό βέβαια χωρις τα έξοδα αποστολής.

Με 1 κάψουλα (Soft Gel) παιρνεις 320mg ενεργού προϊοντος προϊοντος + λίγο Pumkin Seed Oil (Anti-DHT).
Με ενα κουτί βγάζεις ενάμιση μήνα.

Εμενα προς το παρόν JOJO δεν μου δημιούργησε κανένα πρόβλημα ούτε στα νευρα ούτε στη στήση. Η ερωτική διάθεση βελτιώθηκε όπως και στα υπόλοιπα παιδια. Το χρησιμοποιώ 45 μέρες.

Το ποσοστό της φυτοστερόλης που κάνει το Saw palmetto ενεργο υπερκαλύπτεται αν το προϊον ειναι Standardized. δλδ 85%-95% fatty Acids / 0.2% total sterols , 0.1% beta-sitosterol.
1 την ημέρα δε παίρνεις ? 3 μηνες σε βγάζει .
 

greco

New Member
Μόλις πήρα 2 κουτάκια .. 41.94 EUR to iHerb, LLC . έχει νόημα να τα λαμβάνω μαζι με τη fina/duta για επιπλεον αποτελεσμα ; Η συνδυαστική δράση θα επιφέρει επιπλεον πτωση της dht δεδομένου ότι το saw είναι ασθενέστερο απο τα 2 φάρμακα όμως δρα με άλλο τρόπο ?
 

gerassis

Well-Known Member
Το Saw palmetto δεν αντικαθιστά 100% την Φίνα. Δεν έχει την ίδια αποτελεσματικότητα. Να παίρνεις και τα 2 το θεωρώ υπερβολή. Αν παίρνεις Φίνα δεν υπάρχει λόγος για Saw Palmetto. Δεν θυμάμαι πιο από τις παρακάτω ουσίες δρα με διαφορετικό τρόπο από τη Φίνα. Υπάρχουν Pygeum Extract, Nettle extract, Punkin seed oil. Ψαξτω στο ίντερνετ για να το πάρεις συνδιαστικα. Πιστεύω όμως αν δε σε πιάνει η Φίνα τι να σου κάνουν αυτά...
Εγώ παράγγειλα το 3ο κατά σειρά κουτί Evdermia γιατί τελειώνει και μάλλον θα είναι το τελευταίο. Μου βγαίνει 26€ για 30 μέρες και το θεωρώ ακριβό αλλά αποτελεσματικό. Μόλις έρθει θα προβώ και εγώ στη παραγγελία από iherb μιας και όπως έγραψε ο φίλος με 42€ καθαρίζεις για ένα εξάμηνο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

greco

New Member
Το Saw palmetto δεν αντικαθιστά 100% την Φίνα. Δεν έχει την ίδια αποτελεσματικότητα. Να παίρνεις και τα 2 το θεωρώ υπερβολή. Αν παίρνεις Φίνα δεν υπάρχει λόγος για Saw Palmetto. Δεν θυμάμαι πιο από τις παρακάτω ουσίες δρα με διαφορετικό τρόπο από τη Φίνα. Υπάρχουν Pygeum Extract, Nettle extract, Punkin seed oil. Ψαξτω στο ίντερνετ για να το πάρεις συνδιαστικα. Πιστεύω όμως αν δε σε πιάνει η Φίνα τι να σου κάνουν αυτά...
Εγώ παράγγειλα το 3ο κατά σειρά κουτί Evdermia γιατί τελειώνει και μάλλον θα είναι το τελευταίο. Μου βγαίνει 26€ για 30 μέρες και το θεωρώ ακριβό αλλά αποτελεσματικό. Μόλις έρθει θα προβώ και εγώ στη παραγγελία από iherb μιας και όπως έγραψε ο φίλος με 42€ καθαρίζεις για ένα εξάμηνο.

Καλά περίμενε μην στα δώσω όπως έρθουν με αυτά που αναφέρεις.... ;;;!!!!
 

gerassis

Well-Known Member
Αν το μετανιώσες εδώ είμαι εγώ. Με το καλό να έρθουν και τα παίρνω. Από την αρχή του ποστ προβάλλουμε το Saw σαν εναλλακτικό προϊόν για όσους φοβούνται η δε θέλουν να πάρουν Φίνα. Είναι φυτικό προϊόν και όχι φάρμακο. Κάνει δουλειά αλλά όχι όσο η Φίνα. Και στις περισσότερες περιπτώσεις ανεβάζει και τη λίμπιντο.
Κάποια στιγμή θα το συνδιασω με μια από τις 3 ουσίες που σου έγραψα και η οποία μπλοκάρει τη DHT με διαφορετικό μηχανισμό από τις άλλες. Προς το παρόν το Saw μου μείωσε την τριχόπτωση αρκετά + έκανε την ούρηση πιο άνετη και πιο ποσοτική. (δεν είχα θέμα)
 

manly_Man

Well-Known Member
εγω με 17 μερες χρησης saw palmetto 320mg softgels, δεν εχω δει καμια παρενέργεια..ισα ισα παιζει να μου ανεβασε κ τη λιμπιντο! και ηδη εχω δει βελτιωση στην τριχοπτωση, οταν βαζω τις τοπικες λοσιον στο κεφαλι μου μενουν 2-3 τριχες στο δαχτυλα ενω πριν εβλεπα καμια 10αρια σιγουρα.
 

Xristoforaz

Well-Known Member
εγω με 17 μερες χρησης saw palmetto 320mg softgels, δεν εχω δει καμια παρενέργεια..ισα ισα παιζει να μου ανεβασε κ τη λιμπιντο! και ηδη εχω δει βελτιωση στην τριχοπτωση, οταν βαζω τις τοπικες λοσιον στο κεφαλι μου μενουν 2-3 τριχες στο δαχτυλα ενω πριν εβλεπα καμια 10αρια σιγουρα.
Εχεις δικιο...εχουν γινει μελετες που εδειξαν οτι βελτιωνει τη σεξουαλικη υγεια των ανδρων
Ενω και σε προιον που βοηθαει τον προστατη ειδα να αναγραφεται οτι το παλμεττο βελτιωνει τη λιμπιντο
Επισης οσοι παρουσιαζουν κατακρατηση υγρων απο τη μινοξιδιλη, το παλμεττο την μειωνει..δειτε
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gerassis

Well-Known Member
Video με Φυσικα Προϊοντα
Στο 2'.41'' αρχιζει να αναφέρει τα συμπληρώματα που βοηθούν το τριχωτο της κεφαλής και θεωρει Βασιλιά το Saw Palmetto
Στο 7'13'' Ισχυρίζεται ότι αν θες να μπλοκάρεις την DHT γιατι χάνεις μαλλιά θα πρέπει να επιλέξεις κάποιο απο τα 3 φυσικά συστατικα που προτεινει και υπάρχουν στα περισσότερα σκευασματα της αγοράς.
Στο καπάκι ισχυρίζεται ότι αν θελεις να αυξήσεις την διάμετρο της τρίχας σου θα πρέπει να επιλέξεις τα υπόλοιπα τα οπόια φυσικά ειναι συμπλεγματα της βιταμίνης Β (Biotin) και Ψευδάργυρου (Zinc)
 

mic6

Well-Known Member
Παιδιά εγώ μετά τη μεταμόσχευση άρχιζα να βάζω ρεγκέιν αφρό κάθε βράδυ και αυτό το κάνω μέχρι σήμερα. Οι χρήστες αφρού θα ξέρουν ότι κατά την εφαρμογή με το τρίψιμο μένουν στο χέρι από λίγες έως πολλές τρίχες. Εδώ και καιρό άρχισα το saw 320 mg σε soft gels και στις προδιαγραφές που έχουν περιγραφεί στην αρχή αυτού του νήματος. Θα πω το εξής απιστευτο, έχω να δω τριχουλα στο χέρι μου περίπου ένα μήνα. Εννοώ ΤΙΠΟΤΑ, ΚΑΜΜΙΑ.

Ελπίζω να μην κάνει κακό κάπου αλλού και επίσης ελπίζω να μην εθιστεί ο οργανισμός μου γιατί σκοπεύω να γίνω σκλάβος αυτού του θαύματος της φύσης προστατεύοντας σε κάποιο βαθμό προληπτικά και τον προστάτη μου. Τα χάπια που παίρνω είναι της NOW FOODS prostate health και είναι μείγμα με pumkin seed oil, ψευδάργυρο, βιταμίνη , ρόδι, πράσινο τσάι.
 

gerassis

Well-Known Member
Το συμπλήρωμα που παιρνεις ειναι τούμπανο. Μιας και το serving size ειναι 3 soft gels εκτος απο ενεργό Saw Palmetto 320mg παιρνεις Pumpkin Seed Oil (και μάλιστα σε ικανή ποσότητα) , Stinging Nettle Root Extract (Urtica dioica), Φυτοστερόλες λυκοπένιο ψευδάργυρο κτλ. Είναι με διαφορά αυτό που εχω ξεχωρίσει απο ολα τα άλλα με τιμη όμως στην Ελλαδα υψηλη και αν την προσθέσεις με ότι αλλο κάνουμε για τα μαλλια μες το χρόνο (Μίνοξ - συμπληρώματα - σαμπουαν -λάδια κανα PRP σε προσφορά ) περνάει το χιλιάρικο. Με χαλάει που πρέπει να παιρνεις 3 κάψουλες ανα μερα μιας και χρησιμοποιώ συμπλήρωμα Perfectil plus hair και έχω ήδη μειώσει την δόση σε μια καψ/ απο δύο που προτείνει. Όλα αυτά σύν την Μινοξ μεταβολλίζονται στο συκώτι και στρεσάρουν τους νεφρούς (ελαφρα) γιαυτό και η λήψη πολυβιταμινών δεν πρεπει να ξεπερνάει τους 6 μήνες. Επειδή δεν πίνω και δεν καπνίζω πάντα στις εξετάσεις αίματος οι τρανσαμινάσες ηταν παρα πολύ χαμηλά. Με τα συμπληρώματα τσιμπησαν ελαφρά αλλά κάτω απο τα αποδεκτά όρια. Όσοι όμως έχουν θέματα με τους δείκτες η παρατεταμένη χρήση τους θέλει προσοχή. Και προπαντώς απο ολους πάρα πολύ νερό.

Εννοειτε πως θα συνεχίσω κανονικά να τα παίρνω και σε 40 μέρες περίπου που θα τελειώσει το προϊον της Endermia που έχω προμηθευτεί θα δοκιμάσω και της NOW FOODS prostate health απο το iHerb μιας και έχω την μαρτυρία του mic6 ότι κάνει δουλειά.
To Παράγγειλα απο το iherb 1 κουτί αναγκαστικά γιατι έρχεται απο Αμερική ωστε να μην έχει τελωνείο. Μετά το 2ο Refresh και ενα πισωγύρισμα στο σαϊτ σαν να ειμαι αναποφάσιστος μου μειώσε και τη τιμή. Πληρωμή μέσω Paypal αν δεν έρθει στις 90 μέρες τα λεφτά μου πίσω χωρίς μα και μου.
 

Συνημμένα

  • saww.jpg
    saww.jpg
    138.4 KB · Προβολές: 72
  • paraggelia.jpg
    paraggelia.jpg
    44.1 KB · Προβολές: 61
Τελευταία επεξεργασία:

manos69

New Member
mic6 πόσα απο αυτα τα σοφτ τζελσ παίρνεις την ημέρα ; το κάθε χαπι περιεχει 320 saw ; μοιαζει πιο οικονομικό απο το evdermia saw που παίρνω εγώ .Το δικό σου είναι stadarized;
 

mic6

Well-Known Member
mic6 πόσα απο αυτα τα σοφτ τζελσ παίρνεις την ημέρα ; το κάθε χαπι περιεχει 320 saw ; μοιαζει πιο οικονομικό απο το evdermia saw που παίρνω εγώ .Το δικό σου είναι stadarized;
Παίρνω 3 όπως λέει και τα 3 μαζί περιέχουν 320 συν όλα τα υπόλοιπα που περιέχει.
 

spi

Well-Known Member
Εγώ έχω υψηλές τιμές τρανσαμινασες πριν ένα χρόνο. Άρχισα ήδη saw Palmetto και θα κάνω ξανά εξετάσεις αλλά πότε λέτε να κάνω τις εξετάσεις; Κανέναν μήνα μετά το ξεκίνημα του palmogen; Επίσης Gerassis είπες.οτι θα πρέπει να γίνεται η λήψη βιταμινών για 6 μήνες. Μετά το 6μημο λες να κάνουμε διακοπή για κανέναν μήνα ξέρω εγώ;
 

gerassis

Well-Known Member
Κανονικά ναι αλλά εγώ απλά μείωσα τη δόση στο μισό. Κάνε εξετάσεις περίπου κάνα 3 μηνο μετά και πες μας τι σου δείχνει. Εγώ ξανά τον Απρίλιο. Αλλά μιλάμε για ελαφριά αύξηση. Όχι τπτ ανησυχητικό
 
  • Like
Reactions: spi

dim d

Well-Known Member
υψηλες τρανσαμινασες εχουν πολλοι, κυριως λογω διατροφης. Δεν επηρεαζει πουθενα το να παιρνεις βιταμινες, ειναι αμελητεο.
 
Μπλουζα