Για όσους θέλουν να πάρουν Proscar....

tol

Well-Known Member
Γεια σας φιλοι, ειμαι 27 χρονων και εχω μικρη αραιωση.Εδω και 3 μηνες ξεκινησα μινοξιδολι και εχω δει ηδη αποτελεσμα..Αλλα δεν επανηλθαν ακομα πληρως τα μαλλια.. Θελω να μου πειτε αν θα ηταν καλυτερο να ξεκινησω και φιναστεριδη(γιατι διαβασα οτι δινει τα μεγιστα αποτελεσματα αν την ξεκινησεις απο τα πρωιμα σταδια) η να συνεχισω με μινοξιδιλη για οσο βλεπω αποτελεσμα?
Αναντιρρητα, φιλε μου, η προληψη ειναι καλυτερη απο την καταστολη. Οσο πιο γρηγορα (σε πιο πρωιμο σταδιο) αντιμετωπιζεις ενα προβλημα, τοσο μεγαλυτερες πιθανοτητες επιτυχιας εχεις.

Αν πραγματικα η αλωπεκια σου εχει χτυπησει την πορτα (αν δεν ανεβασεις φωτογραφιες, δεν μπορουμε να δωσουμε εμπεριστατωμενες και εγκυρες συμβουλες) και αν υπαρχει κληρονομικη προδιαθεση, τοτε ταπεινη προσωπικη αποψη εκ πειρας ειναι να χρησιμοποιησεις ολα τα διαθεσιμα οπλα.

Ξεκινα χωρις φοβο και προκαταλειψη την ενδεδειγμενη θεραπεια και, αναλογως των αποτελεσματων, αποφασιζεις πως θα πορευθεις στο μελλον.

Σου ευχομαι τα καλυτερα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

makis25

Well-Known Member
και να συμπληρωσω σε αυτο που ειπε ο tol , κατι πολυ σημαντικο , οταν πλεον το παιδι εχει ξεκινησει ολες τις θεραπειες , για την καλυτερη δυνατη ψυχικη του υγεια ας μεινει μακρυα απο το φορουμ και τα νηματα περι φιναστεριδης εν γενει. Αυτοματα θα εχει καλυτερη διαθεση και πιο καθαρο μυαλο , πραγματα ευαίσθητα και πολύτιμα ειδικα στα 27
 

kamilopardali

New Member
Αναντιρρητα, φιλε μου, η προληψη ειναι καλυτερη απο την καταστολη. Οσο πιο γρηγορα (σε πιο πρωιμο σταδιο) αντιμετωπιζεις ενα προβλημα, τοσο μεγαλυτερες πιθανοτητες επιτυχιας εχεις.

Αν πραγματικα η αλωπεκια σου εχει χτυπησει την πορτα (αν δεν ανεβασεις φωτογραφιες, δεν μπορουμε να δωσουμε εμπεριστατωμενες και εγκυρες συμβουλες) και αν υπαρχει κληρονομικη προδιαθεση, τοτε ταπεινη προσωπικη αποψη εκ πειρας ειναι να χρησιμοποιησεις ολα τα διαθεσιμα οπλα.

Ξεκινα χωρις φοβο και προκαταλειψη την ενδεδειγμενη θεραπεια και, αναλογως των αποτελεσματων, αποφασιζεις πως θα πορευθεις στο μελλον.

Σου ευχομαι τα καλυτερα.
ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου, χρειαζεται συνταγη για να το παρω απο φαρμακειο?( για το proscar μιλαω)
 

kamilopardali

New Member
και να συμπληρωσω σε αυτο που ειπε ο tol , κατι πολυ σημαντικο , οταν πλεον το παιδι εχει ξεκινησει ολες τις θεραπειες , για την καλυτερη δυνατη ψυχικη του υγεια ας μεινει μακρυα απο το φορουμ και τα νηματα περι φιναστεριδης εν γενει. Αυτοματα θα εχει καλυτερη διαθεση και πιο καθαρο μυαλο , πραγματα ευαίσθητα και πολύτιμα ειδικα στα 27
εννοεις φιλε μου για της πιθανες παρενεργειες που μπορει να εχει η φιναστεριδη?
 

tol

Well-Known Member
ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου, χρειαζεται συνταγη για να το παρω απο φαρμακειο?( για το proscar μιλαω)
Καμια συνταγη...απλα πας σε οποιοδηποτε φαρμακειο και ζητας proscar 5 mg (κοστος περιπου 7 ευρω). Το κοβεις σε 4 ή 5 κομματια.
 

kamilopardali

New Member
Καμια συνταγη...απλα πας σε οποιοδηποτε φαρμακειο και ζητας proscar 5 mg (κοστος περιπου 7 ευρω). Το κοβεις σε 4 ή 5 κομματια.
μαλιστα, θα ξεκινησω οποτε με 1/5 την μερα( καλυτερα ειναι να το παιρνω καθε μερα ιδια ωρα ε?) και βλεποντας και κανοντας.
 

tol

Well-Known Member
μαλιστα, θα ξεκινησω οποτε με 1/5 την μερα( καλυτερα ειναι να το παιρνω καθε μερα ιδια ωρα ε?) και βλεποντας και κανοντας.
Ναι, καλυτερα την ιδια ωρα καθε μερα. Προσωπικα παιρνω 1/4 καθε βραδυ, πριν κοιμηθω (περιπου στις 12).
 
φίλε μου, καλά κάνεις και το πηρες, και εγώ από τα 27 το πήρα και είμαι 32, δεν είχα παρενέργειες, το σταμάτησα φέτος το καλοκαίρι και άρχισε η τριχόπτωση, οπότε το ξανά πήρα, το χάπι είναι απόλυτα ασφαλές, έκανα έρευνα αυτές τις μέρες αρκετή!! αυτό με τον καρκίνο που ανέφερα παραπάνω δεν έχει αποδειχθεί επιστημονικά, επισης ο φίλος παραπάνω έχει δίκιο, παίρνω interal λόγω κάποιων ταχυκαρδιών που είχα και μέχρι και έμφραγμα γράφει στις επιπλοκές:eek:, όπως και να έχει, όλοι από κάτι θα πάμε:p, οπότε χαλαρά πάρε την φίνα σου, βάζε και μινοξ ( εγώ βάζω 6 ψεκασμούς το βράδυ πριν κοιμηθώ) και 10 ψεκασμούς με revivogen το πρωί συν 1/5 του proscar, Ωστόσο, μην τρελαίνεσαι με τα ψίχουλα που φεύγουν, ούτως ή άλλως κανένα χάπι δεν απορροφάται 100%, είναι τρελή κλεψιά το 1mg να το πουλάν 40 ευρώ και τα 5mg 7!! πατάνε στην ανάγκη μας, αν μπεις στον Γαληνό θα δεις ότι είναι ακριβώς το ίδιο χάπι.
 

kamilopardali

New Member
Επισης είναι καλύτερα το πρωί που η τεστοστερόνη είναι στα ύψη.
εχεις δει καλα αποτελεσματα φιλε μου με την φινα? και αν ναι σε ποσο καιρο? πιστευεις ειναι καλυτερα να την ξεκινησω απο τωρα ( στα πρωιμα σταδια) η αργοτερα ?
 
Αν εχω μαλλια αυτη την στιγμη το οφείλω στην φινα σε συνδιασμο με μινοξ. Εννοείται τωρα στην αρχη ωστε να εισαι οκ και να συντηρείς τα μαλλιά σου οπως πρεπει. Οι μονες επιστημονικά αποδεδειγμενες θεραπειες για την τριχοπτωση ειναι αυτες οι δυο ουσιες, ολα τα αλλα ειναι μπουρδες.( τσαγια στο κεφαλι λαδια κτλ κτλ,) τωρα θα δοκιμάσω και το derma roller στο κεφαλι και στο προσωπο. Εχω ακουσει καλα λογια και εχω διαβασει αρκετα, οποτε σε συνδιασμο με τα παραπανω θα δω τι κανει και αυτο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

φιλε σου απαντω μετα απο πολυ καιρο αλλα τωρα ειδα το post σου, εισαι σιγουρος οτι η fina σου εκανε την ταχυκαρδία; καταρχην ηταν φλεβοκομβικη ή υπερκοιλιακη; σε ρωταω γτ εχει σημασια, η φινα προκαλει αισθημα παλμων, οπως το τσιγαρο και ο καφες και αλλα τοσα, σε απλα ελληνικα εκτακτες κολπικες ή κοιλιακες συστολες (δλδ ενας η 2-3 συνεχόμενοι παλμοι σε κατασταση ηρεμιας) τπτ αλλο. Απο ταχυκαρδιες υποφερω και εγω λογω στρες και ετσι πηρα ενα ιντεραλ και ισιωσα.(χαπι για ταχυκαρδιες κτλ κτλ) επισης ο φιλος πανω εχει δικιο δεν ξερεις τι εφτιαξε ο φαρμακοποιος, καλυτερα να παιρνεις σκευασματα που να μπορεις να διαβασεις τι εχουν μεσα, επισης οταν πηγες στον καρδιολογο σου εκανε triplex; holter; ή ενα απλο καρδιογραφημα;; μην τρομαζουμε τσαμπα τον κοσμο δεν υπαρχει λογος!
 
Φιλε μου, δεν ξερω σε ποιο post αναφερεσαι, αλλά σιγουρα αυτο που αναγραφεται ειναι για γελια....αρα, μαλλον, για post "της πλακας" προκειται ή για post υποκινουμενο απο οικονομικα συμφεροντα για την προωθηση του πανακριβου propecia.

Το proscar περιεχει την ιδια ακριβως ουσια σε μεγαλυτερη ποσοτητα και γι' αυτο αλλωστε θελει κοψιμο.

Πως ειναι δυνατον να μην προσφερει τιποτα σε θεματα τριχοπτωσης; Επισης, πως ειναι δυνατον ολοι οι φημισμενοι γιατροι εξωτερικου (Λορεντζο, Ερντογαν) να συμφωνουν στο κοψιμο του proscar, αν ισχυε το "ανεκδοτο" που αναγραφεται στο συγκεκριμενο post;

Η μονη διαφορα που θα εντοπιζα, ειναι η ακριβης δοσολογια του propecia, σε αντιθεση με την κατα προσεγγιση δοσολογια του proscar (αφου ειναι μαλλον αδυνατον να γινεται καθε φορα απολυτα συμμετρικο κοψιμο του χαπιου). Ωστοσο, ακομη και σε αυτο το θεμα, οι ειδημονες των μεταμοσχευσεων (π.χ. Λορεντζο) ισχυριζονται οτι δεν υπαρχει κανενα προβλημα, αν τα κομματια διαφερουν ελαχιστα μεταξυ τους.

ΥΓ. Αν λοιπον εχεις λεφτα για πεταμα (αν και στο σχολιο σου αναφερεσαι σε αλλαγη αφρου μινοξιδιλης σε υγρο λογω κοστους), τοτε αγοραζε καθε μηνα propecia.....περιπου 500 ευρω τον χρονο. Αλλιως proscar περιπου 30 ευρω τον χρονο (κερδος 470 ευρω τον χρονο....σε πεντε χρονια απο τωρα...5×470=2.350 ευρω..δηλαδη μια δωρεαν μεταμοσχευση μαλλιων σε ελληνικη κλινικη). Σου ευχομαι καλη συνεχεια.
εχω διαβασει αυτο το αρθρο και ο Γιατρος που γραφει δεν γραφει οτι δεν κανει τπτ αυτο των 5mg λεει απλως σε απλα ελληνικα οτι για την τριχοπτωση κανει δουλεια το 1mg φινα, και οχι παραπανω δοση (δλδ δεν χρειαζεται παραπανω) με λιγα λογια αν παρεις 5mg δεν θα δεις καλυτερα αποτελεσματα.
 
  • Like
Reactions: tol
Καλησπέρα εγω εχω κλεισει 9 μηνες με proscar 1/4 κόβουμε 1/4 γιατι μας φευγουν καποια μικρα κομματακιά στο κόψιμο αυτο μου πε ο φαρμακοποιός μου μαζι με μινοξ 2 φορες την μερα και λουσιμο καθε μερα με σαμπουαν της vichy για πυκνωση και αντιπιτυριδικο με p.o εναλλαξ εχω δει τρελή διαφορά. Αν θες στειλε μου σε ενα P.m το mail σου να σου στείλω φωτογραφίες. Στην ουσια πια το μονο που μου έχει μεινει ειναι να κλείσω κροτάφους που θα γίνει λογικά Φεβρουαριο στον Γεωργίου. Η διαφορά τιμής ειναι τέτοια που κερδίζεις μια μεταμόσχευση και σκέψου οτι πρέπει να το παίρνεις και εφορου ζωής!
φιλε να σε ρωτησω; αν το κοβεις στα 4 πως το κοβεις;;
 

kamilopardali

New Member
Αν εχω μαλλια αυτη την στιγμη το οφείλω στην φινα σε συνδιασμο με μινοξ. Εννοείται τωρα στην αρχη ωστε να εισαι οκ και να συντηρείς τα μαλλιά σου οπως πρεπει. Οι μονες επιστημονικά αποδεδειγμενες θεραπειες για την τριχοπτωση ειναι αυτες οι δυο ουσιες, ολα τα αλλα ειναι μπουρδες.( τσαγια στο κεφαλι λαδια κτλ κτλ,) τωρα θα δοκιμάσω και το derma roller στο κεφαλι και στο προσωπο. Εχω ακουσει καλα λογια και εχω διαβασει αρκετα, οποτε σε συνδιασμο με τα παραπανω θα δω τι κανει και αυτο.
φιλε, απο φινα εκτος του proscar, πιστευεις κανει την ιδια δουλεια και το finar(σκευασμα)? γιατι διαβασα απο εναν οτι εχει λιγοτερες παρενεργειες ααπο το poscar
 

manly_Man

Well-Known Member
έχει δοκιμάσει κανεις custom καψουλες φιναστεριδης των 1mg που τις φτιαχνουν ορισμενα φαρμακεια απο πρωτη υλη φιναστερίδης;; είναι σχετικά φτήνες και πιστεύω μπορει να ειναι καλύτερες απο το να κόβεις το proscar σε 5 κομματια και να μη μοιράζεται σωστα η δραστικη ουσια.
 
Τελευταία επεξεργασία:
μανος αντ. μια ερωτηση , ποσο inderal παιρνεις ;
3/4 χωρισμενο σε πρωι μεσημέρι βραδυ, εδω κ 14 χρονια,απο τα 18 μου παιρνω β αναστολεις (πιο παλια επινα τενορμιν και μπλοκατενς, ο γιατρος που πηγα φετος μου εδωσε ιντεραλ
 
φιλε, απο φινα εκτος του proscar, πιστευεις κανει την ιδια δουλεια και το finar(σκευασμα)? γιατι διαβασα απο εναν οτι εχει λιγοτερες παρενεργειες ααπο το poscar
είναι ακριβώς το ίδιο φάρμακο, δες το στον Γαληνό
 

vlafo

Well-Known Member
έχει δοκιμάσει κανεις custom καψουλες φιναστεριδης των 1mg που τις φτιαχνουν ορισμενα φαρμακεια απο πρωτη υλη φιναστερίδης;; είναι σχετικά φτήνες και πιστεύω μπορει να ειναι καλύτερες απο το να κόβεις το proscar σε 5 κομματια και να μη μοιράζεται σωστα η δραστικη ουσια.
Είναι το ίδιο απλά πολύ περισσότερο χρηστικές γιατί ακριβώς δεν κόβεις.Λίγα φαρμακεία πάντως να ξέρεις την φτιάχνουνε.
 
Μπλουζα