Toppik

primax

Member
Όπως τα λέει ο φίλος tol. Το toppik σε άδεια περιοχή κάθεται στο δέρμα και δείχνει πολύ άσχημα, γίνεται αντιληπτό, σαν να έβαλες καρβουνόσκονη. Πρέπει να υπάρχουν τρίχες στην περιοχή, ώστε να δέσει επάνω και τότε πραγματικά έχει εξαιρετικό αποτέλεσμα.. Μιλώ από προσωπική εμπειρία.
 
  • Like
Reactions: tol

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

manly_Man

Well-Known Member
Όπως τα λέει ο φίλος tol. Το toppik σε άδεια περιοχή κάθεται στο δέρμα και δείχνει πολύ άσχημα, γίνεται αντιληπτό, σαν να έβαλες καρβουνόσκονη. Πρέπει να υπάρχουν τρίχες στην περιοχή, ώστε να δέσει επάνω και τότε πραγματικά έχει εξαιρετικό αποτέλεσμα.. Μιλώ από προσωπική εμπειρία.
πισω και στη μέση του κεφαλιου και να μην εχεις ικανοποιητικη πυκνοτητα δεν θα φανει οτι επεσε πανω στο δερμα....

αλλα ειδικα στην hairline φαινεται ασχημα αμα πας να βαλεις κ δεν εχεις μια ικανοποιητικη πυκνοτητα πέφτει πανω στο δερμα κ κανει μπαμ οτι εβαλες κατι εκει...οποτε δεν ειναι για ολους το toppik
 

Ntinos2G

New Member
Φιλε μου, αν εχεις διατηρησει δικα σου μαλλια (π.χ. το 50% της αρχικης πυκνοτητας) και δεν εχεις αδειες/φαλακρες περιοχες, το toppik κανει θαυματα. Δεν ειναι βαφη. Ειναι μονο ινες που καθονται στα ηδη υπαρχοντα μαλλια και δινουν ογκο και πυκνοτητα.

Με την προϋποθεση λοιπον οτι υπαρχει ηδη μια σχετικα καλη πυκνοτητα, το toppik μπορει να σε μεταμορφωσει σε Ρουβα, χωρις να γινεται αντιληπτο απο κανεναν.
Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Το συγκεκριμένο της ΜΑΝΕ έβγαζε και ίνες και χρώμα βαφής που σου καθόταν ως πρώτη στρώση και λέω "όλα έτσι είναι;"! Σίγουρα έχω διατηρήσει πάνω από το 50% του τριχωτού και, αφού είπες και εσύ ότι δεν βάφει, σίγουρα θα το δοκιμάσω!
 
  • Like
Reactions: tol

tasos33

Well-Known Member
Αν βλέπατε τι πυκνότητα έχω κ τι φτιάχνω δε θα το πιστεύετε, θα αυτοχαστουκιζοσασταν μήπως βλεπατε καποιο ονειρο:D:D:D:eek::eek::eek:,
Ιδιαίτερα στο σπίτι σας προσφέρει ο tasos33
 

primax

Member
Φίλε Τάσο, έχεις καλό αποτέλεσμα σε εντελώς κενό σημείο; Πώς το κάνεις; Βοήθησέ μας λίγο με την τεχνική σου. Εγώ έχω απογοητευτεί, δεν έχω καταφέρει καλό αποτέλεσμα σε κενό σημείο. Προτιμώ να μην βάζω εκεί γιατί κάνει μπαμ.
 

karampalikis

Active Member
Αν βλέπατε τι πυκνότητα έχω κ τι φτιάχνω δε θα το πιστεύετε, θα αυτοχαστουκιζοσασταν μήπως βλεπατε καποιο ονειρο:D:D:D:eek::eek::eek:,
Ιδιαίτερα στο σπίτι σας προσφέρει ο tasos33
Γράψε αν μπορείς με την σειρά και αναλυτικά τα βήματα που ακολουθείς, να βοηθήσεις και τους υπόλοιπους να έχουν το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα (βάζω και εμένα μέσα).
Γράψε και ποια ακριβώς προϊόντα χρησιμοποιείς (λακ, κρέμες διαμόρφωσης...), αν χρησιμοποιείς το applicator, τι είδους χτένα χρησιμοποιείς και όσες περισσότερες λεπτομέρειες μπορείς.

Κάνω χρόνια χρήση τοπικ αλλά ακόμα δεν έχω καταφέρει αυτό που λες. Δεν έχω τελείως γυμνές περιοχές αλλά αραιωμενες, την μεγαλύτερη αραίωση την έχω στο μπροστινό μέρος. Η λάμπα στο μπάνιο είναι ακριβώς πάνω και κολλητά με τον καθρέφτη. Παρατηρώ ότι όταν τελειώνω και κοιτάζομαι στον καθρέφτη φαίνονται όλα ωραία και πυκνό το μαλλί. Όμως όταν γυρίσω πλάτη στο καθρέφτη και έχω το φως από πίσω μου, αν πάρω έναν καθρέφτη χειρός και κοιταχτω βλέπω όλο το φως από την λαμπα να περνά μέσα από τα μαλλιά μου. (Πράγμα που δεν θα συνέβαινε αν όντως είχα πυκνό μαλλί). Άρα γίνεται αντιληπτό από τους άλλους όταν εκείνοι στέκονται μπροστά μου και έχω φως πίσω μου.
 

tasos33

Well-Known Member
Λοιπόν επειδή είμαι θάλασσα θα τα ξαναγράψω αργότερα αναλυτικά, μη ρωτήσετε αν βουτάω το κεφάλι μέσα, δεν το βάζω.
 

karampalikis

Active Member
Λοιπόν επειδή είμαι θάλασσα θα τα ξαναγράψω αργότερα αναλυτικά, μη ρωτήσετε αν βουτάω το κεφάλι μέσα, δεν το βάζω.
Οκ, θα περιμένουμε.....

Πάντως από όσο έχω δοκιμάσει στο σπίτι στο ντους όταν βρέχω το κεφάλι, δεν τρέχει καμία μαυρίλα και δεν φαίνεται κάτι περίεργο....αν στεγνωσει δεν ξέρω
Σημείωση: Βάζω πηλό πριν το τοπικ και στο τέλος υγρή λακ
 

tasos33

Well-Known Member
Η εφαρμογή τοπικ σε εκτεταμένες αραιώσεις είναι δύσκολο θέμα , γι'αυτό θα πρέπει να συμβιβαζόμαστε ως προς αυτό που θέλουμε να πετύχουμε, δεν γίνεται να είμαστε nw 4 διάχυτο όπως εγώ δηλαδή και να ονειρευόμαστε φραντζες και μαγικά χτενισματα.

Ποια είναι η κατάσταση μου.
Hairline k α ζώνη έχουν 750 μμ graft από το 2008 και σε όλο το κεφάλι αδύνατες τρίχες με πολύ μικρή πυκνότητα, το θετικό είναι πως τα πλαϊνά είναι ψηλά και ακόμα το crown δεν έχει κατέβει. Για να καταλάβετε το μέγεθος της αραίωσης χρειάζομαι σε κάθε εφαρμογή 1.2 gr τοππικ.

Ως εκ τούτου κουρευω αναγκαστικά κοντά τα γύρω μαλλιά και να δένει το τελικό αποτέλεσμα με τον όγκο που δίνει το τοππικ μετά την εφαρμογή.

Επειδή ένας φιλος ποιο πάνω έθεσε θέμα herlain και φως , αυτό είναι το πιο δύσκολο σημείο της εφαρμογής ειδικά αν δεν υπάρχει back up πυκνότητας στην β ζώνη. Επομένως όταν έχουμε αραιή hairline και β ζώνη από πίσω θα πρέπει το μήκος της τρίχας να είναι σχετικά κοντό, δεν γίνεται να έχουμε μήκος 10cm και να περιμενουμε να γεμίσει . Για να κάτσει καλά το τοπικ θα πρέπει η τάση του χτενίσματος να είναι με μαλλιά προς τα κάτω,ούτε κολλητά στο δέρμα ούτε όρθια και την hairline ελαφρώς σηκωμένη.

Στην εφαρμογή τώρα , πριν ρίξω την σκόνη και αφού έχω με μια αραιή βούρτσα χτενίσει το μαλλί προς τα πάνω , βάζω στην παλάμη πάστα διαμόρφωσης , σφιχτή όπως είναι το βούτυρο στο ψυγείο και περνάω το μαλλί τούφα τουφα με τα ακροδαχτυλα , από την ρίζα ως τις άκρες, έπειτα με την ίδια βούρτσα χτενίζω κατά τον επιθυμητό τροπο ελαφρώς σηκωμένη hairline και β ζώνη και προς τα κάτω τα υπόλοιπα, έτσι πετυχαίνουμε κάτι πολύ βασικό, να κάθεται όσο το δυνατόν περισσότερη σκόνη στην τριχα και λιγότερη στο δέρμα .

Ξεκινάω να ρίχνω από το crown προς τα εμπρός με πλάτη στον καθρέπτη, με τη βοήθεια δεύτερου καθρέπτη καλύπτοντας crown και γ ζώνη , φτάνοντας στην β ζώνη ψεκάζω ελαφρώς με αυτό https://hairmaker.gr/el/wax-in-spra...or-force-4-wax-spray-150ml-4021609278603.html
Και μετά συνεχιζω να ρίχνω ,όσο ρίχνω ανα τακτά διαστήματα είτε με τα δάχτυλα είτε με τον πάτο από το κουτί του τοππικ χτυπάω ελαφρώς τα μαλλιά ωστα να κάθεται η σκόνη που μένει στην επιφανεια. Με το μπουκαλάκι ρίχνω μέχρι να φτάσω μπροστά στην hairline, oχι εντελώς μπροστά ,φτάνω δηλαδή δύο με τρεις πόντους πριν το τέρμα, έπειτα γυρνάω κανονικά προς τον καθρέπτη και ξεκινάω να ρίχνω με το applicator αφού πρώτα έχω ψεκάσει ελαφρώς με το σπρέι, ριχνωντας με applicator η φορα είναι να ρίχνουμε από κάτω προς τα πάνω ώστε η σκόνη να κατευθύνεται πρώτα προς την κορυφή των τριχών και ότι δεν κολλάει στην τριχα να πέφτει στο δέρμα , αν ρίχνουμε με την αντίθετη κατεύθυνση θα κάτσει πιο πολύ στο δερμα .Για να γεμίσει η hairline και να σταθεί η σκόνη στο ύψος της θέλει συντομους ψεκασμους ,δηλαδή κάνα δυο πριν αρχίσουμε ,αφού μαυρίσει λίγο άλλους δύο και πριν ολοκληρώσουμε αλλους δύο ώστε να κάθεται πάνω και όχι στο δέρμα.

Toπαραπανω σπρέι κάνει όλη την δουλειά γιατί δεν ξεραίνεται ,είναι πολύ βασικό αυτο, παραμενει κολλώδες και εύπλαστο άρα κρατάει πάνω του σκόνη .

Στο τέλος ψεκάζω όλο το μαλλί με το σπρέι κερί και γίνεται fix.

H όλη διαδικασία κρατάει 10 λεπτά και επειδή έχω βαρεθεί δεν το τελειοποιω, επίσης βάζω παραπάνω αποσο πρέπει γιατί οι λαμπες στο μπάνιο μου είναι χαμηλά ,παράγουν λευκό κ δυνατό φως ,εγώ είμαι ψηλός είναι κοντά λοιπόν στο κεφάλι και έτσι ρίχνω περισσότερο. Μη ρωτήσετε γιατί δεν τις αλλάζω.
Επισυνάπτω κ κάποιες φωτό .

Για οποιαδήποτε απορία στη διάθεσή σας..
 

Συνημμένα

  • IMG_20190825_150622.jpg
    IMG_20190825_150622.jpg
    108.4 KB · Προβολές: 426
  • IMG_20190825_150742.jpg
    IMG_20190825_150742.jpg
    129 KB · Προβολές: 434
  • IMG_20190825_150915.jpg
    IMG_20190825_150915.jpg
    236.9 KB · Προβολές: 435
  • IMG_20190825_153558.jpg
    IMG_20190825_153558.jpg
    273.6 KB · Προβολές: 460
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

karampalikis

Active Member
Η εφαρμογή τοπικ σε εκτεταμένες αραιώσεις είναι δύσκολο θέμα , γι'αυτό θα πρέπει να συμβιβαζόμαστε ως προς αυτό που θέλουμε να πετύχουμε, δεν γίνεται να είμαστε nw 4 διάχυτο όπως εγώ δηλαδή και να ονειρευόμαστε φραντζες και μαγικά χτενισματα.

Ποια είναι η κατάσταση μου.
Hairline k α ζώνη έχουν 750 μμ graft από το 2008 και σε όλο το κεφάλι αδύνατες τρίχες με πολύ μικρή πυκνότητα, το θετικό είναι πως τα πλαϊνά είναι ψηλά και ακόμα το crown δεν έχει κατέβει. Για να καταλάβετε το μέγεθος της αραίωσης χρειάζομαι σε κάθε εφαρμογή 1.2 gr τοππικ.

Ως εκ τούτου κουρευω αναγκαστικά κοντά τα γύρω μαλλιά και να δένει το τελικό αποτέλεσμα με τον όγκο που δίνει το τοππικ μετά την εφαρμογή.

Επειδή ένας φιλος ποιο πάνω έθεσε θέμα herlain και φως , αυτό είναι το πιο δύσκολο σημείο της εφαρμογής ειδικά αν δεν υπάρχει back up πυκνότητας στην β ζώνη. Επομένως όταν έχουμε αραιή hairline και β ζώνη από πίσω θα πρέπει το μήκος της τρίχας να είναι σχετικά κοντό, δεν γίνεται να έχουμε μήκος 10cm και να περιμενουμε να γεμίσει . Για να κάτσει καλά το τοπικ θα πρέπει η τάση του χτενίσματος να είναι με μαλλιά προς τα κάτω,ούτε κολλητά στο δέρμα ούτε όρθια και την hairline ελαφρώς σηκωμένη.

Στην εφαρμογή τώρα , πριν ρίξω την σκόνη και αφού έχω με μια αραιή βούρτσα χτενίσει το μαλλί προς τα πάνω , βάζω στην παλάμη πάστα διαμόρφωσης , σφιχτή όπως είναι το βούτυρο στο ψυγείο και περνάω το μαλλί τούφα τουφα με τα ακροδαχτυλα , από την ρίζα ως τις άκρες, έπειτα με την ίδια βούρτσα χτενίζω κατά τον επιθυμητό τροπο ελαφρώς σηκωμένη hairline και β ζώνη και προς τα κάτω τα υπόλοιπα, έτσι πετυχαίνουμε κάτι πολύ βασικό, να κάθεται όσο το δυνατόν περισσότερη σκόνη στην τριχα και λιγότερη στο δέρμα .

Ξεκινάω να ρίχνω από το crown προς τα εμπρός με πλάτη στον καθρέπτη, με τη βοήθεια δεύτερου καθρέπτη καλύπτοντας crown και γ ζώνη , φτάνοντας στην β ζώνη ψεκάζω ελαφρώς με αυτό https://hairmaker.gr/el/wax-in-spra...or-force-4-wax-spray-150ml-4021609278603.html
Και μετά συνεχιζω να ρίχνω ,όσο ρίχνω ανα τακτά διαστήματα είτε με τα δάχτυλα είτε με τον πάτο από το κουτί του τοππικ χτυπάω ελαφρώς τα μαλλιά ωστα να κάθεται η σκόνη που μένει στην επιφανεια. Με το μπουκαλάκι ρίχνω μέχρι να φτάσω μπροστά στην hairline, oχι εντελώς μπροστά ,φτάνω δηλαδή δύο με τρεις πόντους πριν το τέρμα, έπειτα γυρνάω κανονικά προς τον καθρέπτη και ξεκινάω να ρίχνω με το applicator αφού πρώτα έχω ψεκάσει ελαφρώς με το σπρέι, ριχνωντας με applicator η φορα είναι να ρίχνουμε από κάτω προς τα πάνω ώστε η σκόνη να κατευθύνεται πρώτα προς την κορυφή των τριχών και ότι δεν κολλάει στην τριχα να πέφτει στο δέρμα , αν ρίχνουμε με την αντίθετη κατεύθυνση θα κάτσει πιο πολύ στο δερμα .Για να γεμίσει η hairline και να σταθεί η σκόνη στο ύψος της θέλει συντομους ψεκασμους ,δηλαδή κάνα δυο πριν αρχίσουμε ,αφού μαυρίσει λίγο άλλους δύο και πριν ολοκληρώσουμε αλλους δύο ώστε να κάθεται πάνω και όχι στο δέρμα.

Toπαραπανω σπρέι κάνει όλη την δουλειά γιατί δεν ξεραίνεται ,είναι πολύ βασικό αυτο, παραμενει κολλώδες και εύπλαστο άρα κρατάει πάνω του σκόνη .

Στο τέλος ψεκάζω όλο το μαλλί με το σπρέι κερί και γίνεται fix.

H όλη διαδικασία κρατάει 10 λεπτά και επειδή έχω βαρεθεί δεν το τελειοποιω, επίσης βάζω παραπάνω αποσο πρέπει γιατί οι λαμπες στο μπάνιο μου είναι χαμηλά ,παράγουν λευκό κ δυνατό φως ,εγώ είμαι ψηλός είναι κοντά λοιπόν στο κεφάλι και έτσι ρίχνω περισσότερο. Μη ρωτήσετε γιατί δεν τις αλλάζω.
Επισυνάπτω κ κάποιες φωτό .

Για οποιαδήποτε απορία στη διάθεσή σας..
Ωραίος. Στις φωτο φαίνεται εντυπωσιακό το αποτέλεσμα, ειδικά αν δεν περνάει και το φώς.

Μερικές ερωτήσεις μου προέκυψαν με την πρώτη ανάγνωση.
1)ποια πάστα διαμόρφωσης χρησιμοποιείς;

2)το συγκεκριμένο κερί σπρευ είναι εξαντλημένο από οτι είδα. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο που να το έχεις δοκιμάσει;

3)όταν βάζεις την πάστα και χτενίζεις με την αραιή χτένα τα μαλλιά...ακόμα και τότε τα μαλλιά δεν είναι αρκετά κολλημένα μεταξύ τους; Άρα όταν ρίχνεις το τοπικ από πάνω επειδή υπάρχουν κενά ανάμεσα στις τρίχες (λογικό αφού έχουμε αραίωση και επιπλέον είναι και κολλημένα μεταξύ τους με την πάστα) δεν πέφτει πολύ τοπικ πάνω στο δέρμα;

4) είπες βάζεις την πάστα ανά τούφες....βάζεις αρκετή ποσότητα;



Εγώ βάζω πηλό, όχι ανα τούφες αλλά σε δύο δόσεις...μια στα πίσω μισά μαλλιά και άλλη μια στα υπόλοιπα...τα χτενίζω με την χτένα προς τα κάτω....αλλά τα μαλλιά είναι πολύ κολλημένα μεταξυ τους.
Αν ρίξω τοπικ με τις τρύπες το περισσότερο πηγαίνει στο δέρμα, επειδή τα μαλλιά είναι πολύ κολλημένα μεταξύ τους.
Έτσι, ανασηκωνω λίγο τα μαλλιά και ρίχνω τοπικ με το applicator και ύστερα τα ξαναχτενιζω προς τα κάτω.....το αποτέλεσμα δεν είναι καλό
 

Stolis43

Member
...στην μια καθαρη απο τις φωτο που εβαλες,το χεις παρακανει και φαινεται στο εκπαιδευμενο ματι,απο την αλλη εχεις λιγα δικα σου μαλλια και το αποτελεσμα ειναι εντυπωσιακο...respect και στην τεχνικη σου,καθως πιστευα ολα αυτα τα 20 χρονια που το χρησιμοποιω,οτι εχω γινει ειδικος...παω να σκισω το πτυχιο μου...:p

Το topik δεν θελει υπερβολες,καθως δινει το αντιθετο αφυσικο αποτελεσμα,καλυτερα λιγο αραιος και φυσιολογικος,παρα τερμα πυκνος και μαλλι μοκετα...
 
Μπλουζα