Anargiros88_dhi thessalonikis_2966 grafts_5-6/8/2017

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tasos33

Well-Known Member
@anargiros88 Βλεποντας νηματα σαν του mic6,εχεις δευτερες σκεψεις για την dhi?
Απορώ πως καποιοι έχουν ακόμα την dhi σαν πρώτη σκέψη, αν πηγαινε Βεκρη το αποτελεσμα θα ήταν πολύ καλύτερο, ουτε καν παράθυρο θα αποκτουσε αφού εξ ανάγκης θα έπαιρναν απ όλη την δοτρια.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Λογικές υποθέσεις αλλά μην ξεχνάτε ότι κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Έχω ξαναπει ότι στους 10, 1-2 είναι δύσκολες περιπτώσεις.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Φίλε Ανάργυρε κατι ασχετο με το προβλημα σου ( αν κ γω προσωπικα δεν βλεπω κάτι το τραγικό σε σχεση με προηγουμενες φωτος σου δεν ξερω γιατι τέτοιος πανικός...) το αλλο σαββατο ερχομαι θες κ μπαινω για μμ αν ενδιαφερεσαι να ρθεις βολτα....
 

Adriano

Well-Known Member
Δεν μπορω να το εξηγησω.


Περιμενε αναλυση και μαλιστα εμπεριστατωμενη γιατι επεσαν καποια μεταμοσχευμενα. Εδω η κλινικη δεν ξερει.

Θα ηθελα κ εγω τη γνωμη του cvial γιατι αυτος στην αρχη ηταν ο μεγαλυτερος μου φοβος.

Δημήτρη.

Έχοντας επαφή με την κλινική θα ήθελα να σου ζητήσω μια χάρη. Θα μπορούσε ο κύριος Βεκρής να αξιολογήσει την περίπτωση και να ποστάρεις εξ ονόματός του την απάντησή του; Επίσης υπάρχουν και δύο τρία θέματα που περιμένουμε απάντηση της κλινικής. Έχει κάποιο επίσημο εκπρόσωπο εδώ όπως ο John-John της HDC;

Επίσης Ανάργυρε δεν στέλνεις στην DHI να μας πει και αυτή την άποψή της για την κατάστασή σου;

Θα ήταν ωραία αντιπαραβολή των δύο γνωματεύσεων για να δούμε και εμείς οι αδαείς τι συμβαίνει έχοντας και την άποψη των ειδικών.
 

anargiros88

Well-Known Member
Επίσης Ανάργυρε δεν στέλνεις στην DHI να μας πει και αυτή την άποψή της για την κατάστασή σου;

Δεν υπάρχει λόγος να στείλω στην dhi την προηγούμενη εβδομάδα ήμουν στην κλινική στη Θεσσαλονίκη . Ο εκπρόσωπος μου ειπε να μην ανησυχω και ότι μίλησε και με το γιατρο που μου κάνε την μεταμόσχευση . Η απαντηση του Νικολας νικ είναι όμοια με αυτή της κλινικη ότι δλδ η εικόνα οφείλεται σε τελογενη φάση των μ.μ μαλλιών και ότι θα επανέλθει στην προηγούμενη κατάσταση .
 

anargiros88

Well-Known Member
το αλλο σαββατο ερχομαι θες κ μπαινω για μμ αν ενδιαφερεσαι να ρθεις βολτα....

Άντε με το καλο . Που θα την κανεις ; Ανοιξε κλινική ο γιατρός; Αν ήταν τρίτη η τέταρτη η πέμπτη θα μπορούσα να έρθω αλλά Σ/Κ αδυνατον
 

anargiros88

Well-Known Member
Βλεποντας νηματα σαν του mic6,εχεις δευτερες σκεψεις για την dhi?

Βλέποντας το συγκεκριμένο νήμα απλά χαίρομαι που το μέχρι τώρα αποτέλεσμα ικανοποιεί τον mic6 και του φτιαχνει την διάθεση και την ψυχολογία . Δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να πάρω κάτι παρομοιο .
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Ναι εχει δικο του ιατρείο ... θα κανω σαββατο κυριακη δευτερα κ πεζει κ τριτη .... οποτε πριν την τριτη αποκλειεται να φυγω... αν μπορεις στειλε μου μηνυμα να συνενοηθουμε.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Giorgos-3

Well-Known Member
Σιγουρα τρεις μερες κ θα δουμε αν χρειαστει η οχι τεταρτη (πιθανον οχι)... θελει να επιδιώξει το μάξιμουμ φυτρωσης κ εκμετάλλευσης μοσχευμάτων κ θελει χρονο ...εχω άπλετο χρονο (βρίσκομαι σε αδεια πατρότητας)... η δότρια μου δεν εχει σπουδαίο αποθεμα ακομα... περιπου 3500 αν πιασουμε θα ναι πολυ καλα.ειμαι κ λιγο ζόρικος στην εξαγωγή κ του περνει ωρα...επισης θα επιστρατεύσουμε γενια (εγω θελω κ στήθος αλλα δεν ψήνεται..).μην σου χαλάω το νημα ομως με τα δικα μου. Οταν ερθει η ωρα θα γραψω αναλυτικά.
 

PROF

Active Member
Μάλλον εννοει ότι θα μείνει αυτές τις μέρες στην πόλη.....ο δαίμονας

Μη σας φαίνεται περίεργο να αφιερώνουν οι κλινικές τόσο χρόνο σε μια επέμβαση. Όταν λέω ότι προσωπικά με
ενδιέφεραν πάρα πολύ τα πρωτόκολλα και οι διαδικασίες μιας κλινικής, ανάμεσα στα πρωτόκολλα που εγώ έψαχνα ήταν και ο χρόνος επέμβασης, δηλαδή ο συνολικός χρόνος που αφιερώνει μια κλινική σε έναν ασθενή της. Έτσι στην πρώτη μου επέμβαση έβαλα περίπου 4500grafts σε 4 ημέρες και στη δεύτερη περίπου 3000grafts σε τρεις ημέρες. Όπως φαντάζεστε τη συνολική διάρκεια των επεμβάσεων δεν την αποφάσισα εγώ, αλλά αυτά ήταν τα πρωτόκολλα τόσο της HLC, όσο και του Kaan Pekiner, τα οποία όμως γνώριζα από πριν.
 

karampalikis

Active Member
Μη σας φαίνεται περίεργο να αφιερώνουν οι κλινικές τόσο χρόνο σε μια επέμβαση. Όταν λέω ότι προσωπικά με
ενδιέφεραν πάρα πολύ τα πρωτόκολλα και οι διαδικασίες μιας κλινικής, ανάμεσα στα πρωτόκολλα που εγώ έψαχνα ήταν και ο χρόνος επέμβασης, δηλαδή ο συνολικός χρόνος που αφιερώνει μια κλινική σε έναν ασθενή της. Έτσι στην πρώτη μου επέμβαση έβαλα περίπου 4500grafts σε 4 ημέρες και στη δεύτερη περίπου 3000grafts σε τρεις ημέρες. Όπως φαντάζεστε τη συνολική διάρκεια των επεμβάσεων δεν την αποφάσισα εγώ, αλλά αυτά ήταν τα πρωτόκολλα τόσο της HLC, όσο και του Kaan Pekiner, τα οποία όμως γνώριζα από πριν.
Εγώ είχα μείνει στις δύο μέρες.
Ισως είναι καλύτερα 3000 grafts σε 3 μέρες παρά σε μια μέρα...αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με την δοτρια, την ταλαιπωρία και την αναισθησία...τρεις επεμβάσεις απανωτές ακόμα και αν είναι μικρές ίσως επιβαρύνουν περισσότερο την δοτρια από ότι αν γίνονταν δύο συνεδριες
 

PROF

Active Member
Εγώ είχα μείνει στις δύο μέρες.
Ισως είναι καλύτερα 3000 grafts σε 3 μέρες παρά σε μια μέρα...αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με την δοτρια, την ταλαιπωρία και την αναισθησία...τρεις επεμβάσεις απανωτές ακόμα και αν είναι μικρές ίσως επιβαρύνουν περισσότερο την δοτρια από ότι αν γίνονταν δύο συνεδριες

Η αναισθησία είναι τοπική και η εξαγωγή γίνεται κάθε μέρα σε διαφορετική περιοχή της δότριας.
Παρακάτω σου αντιγράφω από το site της HLC, τους λόγους που αυτή έχει επιβάλλει τα πρωτόκολλα των μικρών συνεδριών, μεταξύ των οποίων είναι the delicately manual extraction χωρίς καθόλου χρήση motorized punches και το ποσοστό του transection rate, που με βάση τα δικά της πρωτόκολλα στις δικές της επεμβάσεις κινείται σε ποσοστό γύρω από το 1%, όταν σε άλλες κλινικές μπορεί να φθάνει έως 30%.

How long will the hair transplant procedure take?

The maximum time for every procedure will depend on the patient´s predisposition and the amount of grafts (hair follicles) needed. Patients with progressive balding will necessarily ask for a higher amount of grafts. As every step of the procedure at the HLC is manually and precisely performed without any use of motorized punches the maximum number of grafts to be relocated per day will reach about 1500-1800. This involves a daily procedure of about 8-10 hours. Patients with higher demands up to 3000 grafts will require two more daily sessions. As for patients arriving from abroad we kindly advise for a minimum stay of about 4 days.


What is the transection rate at the HLC?

Unfortunatly some of the hair follicles will be damaged during the extraction process in case the physician does not have the necessary experience and precision needed. Sometimes hair follicles offer a complicated position and may not easily be extracted by the manual punch. Furthermore some hair surgeons are using wrong or older medical tools / devices for the removal of the grafts. This often involves a damage of the individual follicle respectively the hair bulb. Our medical team will use all their artistic skills to delicately perform expert hair transplants with one of the lowest transection rates in the business. As with untalented physicians rates of 20 to 30 % are regular the HLC has an average yield of about 1 % only.
 

makis25

Well-Known Member
καλα prof το 1% ειναι ανήκουστο.. αλλα απ την άλλη ελαχιστοι γιατροι και κλινικες βγαινουν να πουν ποσοστα τρανσεξιον δημοσίως στη σελιδα τους . Μαλλον ο γιατρος σου εχει μεγαλη εμπιστοσυνη στα χερια του και στη κλινικη του. Τωρα λιγα γραφτ ανα μερα σημαινει πως τα γραφτ ξοδευουν το λιγοτερο δυνατο χρονο εκτος σωματος . Αυτο ειναι καλο . Η επαναλαμβανομενη τοπικη αναισθησια ειναι ενα θεμα . Εμεις χρειαζομαστε τη μεγαλυτερη δυνατη αιματωση στα νεα μοσχευματα και το τοπικο αναισθητικο σφίγγει τα αγγεια και χειροτερευει τη μικροκυκλοφορια . Το ιδανικο ειναι να χρησιμοποιειται το λιγοτερο δυνατο τοπικο αναισθητικο για να γινει η δουλεια.
 

PROF

Active Member
καλα prof το 1% ειναι ανήκουστο.. αλλα απ την άλλη ελαχιστοι γιατροι και κλινικες βγαινουν να πουν ποσοστα τρανσεξιον δημοσίως στη σελιδα τους . Μαλλον ο γιατρος σου εχει μεγαλη εμπιστοσυνη στα χερια του και στη κλινικη του. Τωρα λιγα γραφτ ανα μερα σημαινει πως τα γραφτ ξοδευουν το λιγοτερο δυνατο χρονο εκτος σωματος . Αυτο ειναι καλο . Η επαναλαμβανομενη τοπικη αναισθησια ειναι ενα θεμα . Εμεις χρειαζομαστε τη μεγαλυτερη δυνατη αιματωση στα νεα μοσχευματα και το τοπικο αναισθητικο σφίγγει τα αγγεια και χειροτερευει τη μικροκυκλοφορια . Το ιδανικο ειναι να χρησιμοποιειται το λιγοτερο δυνατο τοπικο αναισθητικο για να γινει η δουλεια.

Μάκη προφανώς και είναι θεμελιώδες θέμα αυτό της αναισθησίας, όμως αυτό αφορά όλες τις επεμβάσεις μμ σε όλες τις κλινικές, είτε αυτές γίνονται σε δύο, είτε σε τρεις, είτε ακόμη και σε τέσσερις ημέρες (βέβαια αποτελεί σπάνια περίπτωση πολύ μεγάλου NW και με εξαγωγή την τελευταία ημέρα grafts μόνο από τα γένια) και αφορά συνολικά τον τρόπο που η κάθε κλινική αντιμετωπίζει το συγκεκριμένο ζήτημα.
Πάντως για το συγκεκριμένο θέμα όταν το είχαμε συζητήσει η κλινική δεν είχε κανένα ενδοιασμό γιατί είναι ενσωματωμένο στα πρωτοκολλά της και τα εκατοντάδες αποτελέσματα που υπάρχουν στο διαδίκτυο τη δικαιώνουν απόλυτα. Επίσης με τη συγκεκριμένη διαδικασία των μικρών συνεδριών δουλεύει εδώ και πολλά χρόνια ο Keser, ο οποίος όμως ασχολείται μόνο με πολύ μικρά NW και δεν εξάγει περισσότερα από 600grafts/ημέρα.
Ιδιαίτερες λεπτομέρειες για τον τρόπο που δουλεύουν οι κλινικές το θέμα της αναισθησίας δεν κυκλοφορούν ιδιαίτερα, όμως αυτό που είδα και μπορώ να σου πω είναι ότι η HLC έχει για τις επεμβάσεις και ειδικό αναισθησιολόγο, ο οποίος σου βάζει από την αρχή ειδικό όρο (μη με ρωτήσεις τι έχει μέσα ο ορός) και που βρίσκεται μέσα στα χειρουργεία συνεχώς μέχρι το πέρας όλων των επεμβάσεων, έχει διεθνές training center για εκπαίδευση γιατρών, κάνει δική της έρευνα, είναι από τις πλέον εξειδικευμένες παγκοσμίως στα beard and body grafts, χρησιμοποιεί δικά της πρωτόκολλα (π.χ. πέρα από όσα έχουν αναφερθεί χορηγεί για 1 μήνα μετά τη μεταμόσχευση ασπιρίνη) και θεωρώ ότι αντιμετωπίζει το θέμα των μμ με πολύ μεγάλο επαγγελματισμό.
 

makis25

Well-Known Member
prof πιστευω πως τετοια session 600-1000 graft τη μερα μπορουν να εχουν φοβερη επιτυχια . Απο πλευρας τραυματος και φυτρωσης δηλαδη . Ειναι τοσο οσο . Το λιγοτερο δυνατο ζορι για τον οργανισμο . Για τον ορο θα σου πω εγω τι βαζει , ειναι φυσιολογικος ορος με καποια βενζοδιαζεπινη ( ηρεμιστικό) ή κοκτειλ 2 διαφορετικων ηρεμιστικων , ενα που δρα άμεσα και ενα που δρα αργα , αναλογα με τη διάρκεια της επεμβασης . Τα ηρεμιστικα αυτα , εκτος απο την χαλαρωση που προσφερουν , αλλοιώνουν και την ικανοτητα να μεταφερονται οι εμπειριες απο την προσωρινη μνημη στην μονιμη , οποτε στο τελος της μερας και μετα απο καιρο θυμασαι την εμπειρια πιο ευχαριστα απο οτι ηταν στην πραγματικοτητα . Ειναι πολυ συνηθισμενο . Αλλοι για μεγαλυτερη ευκολια απλα προσφερουν τα ηρεμιστηκα σε χαπι στον ασθενη . Υπαρχουν και λιγοι ασθενεις που δεν τα χρειαζονται καν . Προσωπικα παντως εγω , μετα απο σκεψη και περισυλογη των τελευταιων 2 χρονων , τελικα μαλλον θα προτιμισω μικρο αριθμο μοσχευματων για εμενα οταν παρω την αποφαση να κανω , κυριως για το λιγοτερο δυνατο στρες . Για μερικους ανθρωπους η ανεση και το μηδενικο στρες ειναι το 50% της επιτυχιας της μεταμοσχευσης μαλλιων . Υψηλο στρες σημαινει υψηλη κορτιζολη και αδρεναλινη , αυτες ειναι καταβολικες ορμονες , ζοριζεται πολυ το σωμα να φτιαξει νεα αγγεια για να ζησουν οι νεες τριχες οταν εχεις υψηλη κορτιζολη και αδρεναλινη . Παρεπιπτοντως και οι 2 αυτες ορμονες πεφτουν με την χρηση των ηρεμιστηκων και της αναισθησιας.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εγώ πάλι θα πω πως κάθε κλινική φτιαχνεί τα πρωτόκολλα της πρωτίστως με το business μοντέλο που θέλει να ακολουθήσει ο κάθε γιατρός και δευτερευόντως με οτιδήποτε άλλο. Αν ο γιατρός θέλει να ελέγξει πλήρως μόνος του και την εξαγωγή πέραν της τοποθέτησης θα προβάλλει τa καλά των μικρών συνεδριών (π.χ HLC). Από την άλλη αν θέλει να μεγαλώσει τον τζίρο με πολλούς technicians και γιατρούς θα προβάλλει τα καλά (η μάλλον θα πει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα) των μεγάλων session (π.χ ASMED). Δεν υπάρχει ένας μοναδικός σωστός δρόμος αλλά περισσότεροι. Άρα όλοι στο βαθμό που τους δικαιώνει με σοβαρή στατιστική το αποτέλεσμα μπορούν να κάνουν αυτό που τους εξυπηρετεί.
 
Μπλουζα