Anargiros88_dhi thessalonikis_2966 grafts_5-6/8/2017

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πολλοί μπορούν να τοποθετηθούν, απλά θα πω και εγώ την γνώμη μου. Για να κρίνουμε ένα αποτέλεσμα πρέπει να έχουμε κάποια δεδομένα. Ο αριθμός των graft και η επιφάνεια που καλύφθηκε είναι σημαντική παράμετρος αλλά από μόνη της δεν αρκεί για ασφαλή συμπεράσματα πάντα. Χρειάζεται επίσης η διάμετρος της τρίχας και ο λόγος έτσι ώστε να υπολογιστεί το coverage value (CV) και έτσι ανάλογα με την τιμή του να έχουμε και τις αντίστοιχες προσδοκίες οι οποίες επιβεβαιώνονται στην πράξη αν η φύτρωση είναι υψηλή. Ένα αποτέλεσμα μπορεί να έχει υψηλότατη φύτρωση αλλά να είναι κακό γιατί το CV δεν ήταν υψηλό λόγω μικρού λόγου ή λεπτής τρίχας ή μικρής πυκνότητας. Χαρακτηριστικό παράδειγμα το παρακάτω (την έχω ξαναβάλει την φώτο). Υψηλή φύτρωση, πολύ λεπτή τρίχα, χαμηλό cv.

1d91a808-e603-49a8-bf47-328b00e563b0.JPG


Δυστυχώς ΚΑΜΜΙΑ ελληνική κλινική δεν υπολογίζει CV οπότε εκτός από καραμπινάτες αποτυχίες δεν μπορούμε να αναλύσουμε με δόκιμο τρόπο αποτελέσματα. Με αυτό το δεδομένο, νομίζω ότι η περίπτωση του Anargirou είναι περισσότερο περίπτωση "αδύναμου" CV, πιθανώς λόγω τρίχας ή και λόγου (έχουμε αναλύσει παλιότερα ότι η πυκνότητα φύτευσης λόγω μεγάλης διασποράς ήταν μικρή). Εξάλλου φαίνεται και στη δοτριά του η οποία αν και έχει να δώσει (έχει?) 3000g εντούτοις έχει φτωχή καλυπτικότητα, σημάδι ότι μάλλον η διάμετρος της τρίχας ή/και ο λόγος είναι κάτω του μετρίου ενώ η πυκνότητα είναι σε νορμάλ τιμές (υποτίθεται μετρήθηκε από την DHI).
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tasos33

Well-Known Member
Ο λόγος είναι 1.95, άγνωστο βέβαια αν αυτό ωφειλεται σε επιλογή της κλινικης για να χρησιμοποιήσει τα πολύτριχα σε μελλοντική μμ στις πίσω ζώνες η το θεμα είναι κατασκευαστικο.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Έτσι όπως βλέπω την δοτριά του αυτό πρέπει να είναι και το max. Σε κάθε επόμενη μμ θα είναι χειρότερος.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Συμπερασματικά κρίνω επιτυχημένη την μμ σε σχέση με την φύτρωση για Ελληνικά δεδομένα και φυσικά σε αυτό συμβάλει και η χαμηλή πυκνότητα φύτευσης. Στο εξωτερικό σε τοπ πιθανώς να έδινε άλλο ένα 5-10%, αλλά 150-300g ακόμα δεν θα είχαν καμμιά ουσιάστική διαφορά με αυτό που βλέπουμε. Η στρατηγική ίσως είναι λάθος για άπλωμα σε τόσο μεγάλη έκταση αλλά αν γίνει και 2η το τελικό αποτέλεσμα δεν θα έχει διαφορά. Βέβαια η 2η θέλει περισσότερη προσοχή.

Γενικά μια πολύ δύσκολη περίπτωση εξαρχής. Τις πανοραμικές ούτε καν τις κοιτάω είναι άδικος κόπος. Το ζητούμενο είναι να φαίνεσαι αξιοπρεπής μπροστά και πλάγια. Αυτό είναι και το max που μπορείς να πετύχεις.
 

anargiros88

Well-Known Member
Η στρατηγική ίσως είναι λάθος για άπλωμα σε τόσο μεγάλη έκταση αλλά αν γίνει και 2η το τελικό αποτέλεσμα δεν θα έχει διαφορά.

δλδ CVIAL να μην μπω στη διαδικασία να κάνω δεύτερή μ.μ ?

Έτσι όπως βλέπω την δοτριά του αυτό πρέπει να είναι και το max. Σε κάθε επόμενη μμ θα είναι χειρότερος.

αυτό μου το είπαν και στην κλινική , συνήθως ο λόγος πέφτει .
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν με κατάλαβες, αν κάνεις 2μμ θα έχει διαφορά και μάλιστα μεγάλη, απλά θα διορθωθεί το λάθος της 1ης που τα σκόρπισαν σε μεγάλη έκταση.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Νικολας νικ

Well-Known Member
δλδ CVIAL να μην μπω στη διαδικασία να κάνω δεύτερή μ.μ ?



αυτό μου το είπαν και στην κλινική , συνήθως ο λόγος πέφτει .
Το οτι λογος πεφτει στη δευτερη μμ Αναργυρε, δεν αποτελει κανονα παρα μονο οταν μια επεμβαση γινεται χωρις μελλοντικο πλανο κ παμε να βαλουμε οσο δυνατον περισοτερα γραφτς στη ληπτρια, κοινως τουμπανιασμα κ βλεπουμε..... Το σωστο ειναι οταν μια επεμβαση γινεται σε hairline κ α ζωνη ευρητερα, να γινεται πλανο ωστε τα πολυτριχα που αυξανουν τον λογο, εφοσον κ εαν υπαρχουν, να αφηνονται οσο το δυνατον, για μελλοντικη επεμβαση στις πισω ζωνες, crown.
Βεβαια στη δικη σου περιπτωση οπου δουλευτηκε διαχυτη περιοχη θεωρω φυσιολογικο να πεσει ο λογος σε επομενη μμ μιας κ καναν οτι καλυτερο μπορουσαν για να καλυψουν πολυ μεγαλη περιοχη.
 

Tsek

Well-Known Member
Ανάργυρε την άποψή μου στην είπα απο την αρχή και το αστειο ειναι οτι δεν με πιστευες.
Όλοι σου έλεγαν μπραβο για τις φωτογραφίες και εσύ νόμιζες πως σου ελεγαν μπράβο για το αποτέλεσμα.!!

Civial έχει λεπτή τρίχα ναι, αλλά είναι και χάλια η φύτρωση.
Το παράδειγμα που εχεις στην φωτογραφία ειναι λεπτή τριχα με καλή φύτρωση. Στην περίπτωση του Ανάργυρου δεν έχουμε δυστυχώς κάτι τέτοιο.

Φεύγεις το συντομότερο για δευτερη επέμβαση Ανάργυρε οπουδήποτε αλλού εκτός απο dhi. Δεν μπορούν να σου δωσουν αυτό που θες.
 

anargiros88

Well-Known Member
Ανάργυρε την άποψή μου στην είπα απο την αρχή και το αστειο ειναι οτι δεν με πιστευες.

Δεν είναι ότι δεν σε πίστευα αλλά ο τρόπος που έγραφες δεν ήταν και ο καλύτερος .

Όλοι σου έλεγαν μπραβο για τις φωτογραφίες και εσύ νόμιζες πως σου ελεγαν μπράβο για το αποτέλεσμα.!!

Αυτό το αφήνω ασχολιαστο .
Επιλογη μου ήταν να βάλω τέτοιες φωτό γιατί σκοπος της παρουσίασης ήταν να δούμε το αποτέλεσμα και όχι να μαζέψω πελάτες για την κλινική .

Δεν μπορούν να σου δωσουν αυτό που θες.

Από την αρχή ο πήχης ήταν χαμηλά .
 

Veron

Well-Known Member
Καλημερα @anargiros88 . Στην θεση σου θα ερχομουν σε επικοινωνια με αρκετους απο τους "καλους γιατρους". Εισαι μια περιπτωση που αν καραφερουν ενα καλο αποτελεσμα θα αποτελεσεις "κραχτη" για την κλινικη τους.( καταλαβαινεις πως εννοω την έννοια κραχτης) . Οποτε εκει πρεπει να πατησεις και συ ωστε να κερδισεις το μεγιστο που μπορεις απο οικονομικης πλευρας.Συζτησε μαζι τους και διαλεξε την καλυτερη επιλογη.Αλλοι μπορουν να δεχθουν διακανονισμο στην τιμη αλλοι οχι...
Ολοκληρωσε αυτο που ξεκινησες,μην το αφησεις στη μεση και για μενα ( μην εμπιστευτεις ξανα την dhi).Εισαι ενας αξιοσεβαστος χρηστης στο φορουμ και σου αξιζει το καλυτερο.
Καλη δυναμη οτι και να επιλεξεις!
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Civial έχει λεπτή τρίχα ναι, αλλά είναι και χάλια η φύτρωση.
Το παράδειγμα που εχεις στην φωτογραφία ειναι λεπτή τριχα με καλή φύτρωση. Στην περίπτωση του Ανάργυρου δεν έχουμε δυστυχώς κάτι τέτοιο.

Εγώ θα ξαναπώ ότι δεν είναι χάλια. Απλά ότι δεν μπήκε μπροστά στη ζώνη Α "χάθηκε" στην άβυσσο της κενής περιοχής και δημιουργεί στις πανοραμικές την ψευδαισθηση της μη φύτρωσης. Ενας χονδρικός υπολογισμό του CV έχει ως εξής:
0.05 (50μ - λεπτή τρίχα αλλά στα όρια) x 1.95 x 20 g/cm2 (3000g/150cm2) x 85% (φύτρωση) = 1.66!!!
Το ζητούμενο (π.χ. Paulo) είναι το 5.4, το αποτέλεσμα με την κακή κάλυψη που έβαλα πιο πάνω έχει 4.0. Με αυτή την σύγκριση το 1.66 είναι "άντε γειά", αυτό που τον σώζει είναι το σαφώς μεγαλύτερο νούμερο της ζώνης Α και το layering στις φώτο από μπροστά. Κανονικά πανοραμικές έπρεπε να ποστάρει μετά την 2μμ (αν γίνει).
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

anargiros88

Well-Known Member
Στην ουσία και ο CVIAL και ο Tsek έχουν δίκιο .

Εγώ θα ξαναπώ ότι δεν είναι χάλια. Απλά ότι δεν μπήκε μπροστά στη ζώνη Α "χάθηκε" στην άβυσσο της κενής περιοχής και δημιουργεί στις πανοραμικές την ψευδαισθηση της μη φύτρωσης.

Σε αυτήν την πρόταση ο CVIAL το λέει ξεκάθαρα . Θα ανεβάσω και μια φώτο για να φανεί καλύτερα.
 

Tsek

Well-Known Member
Αφού λοιπόν η εγχείρηση πέτυχε και είχες καλή φύτρωση θα χαρούμε να δούμε το αποτέλεσμά σου ολοκληρωμένο απο την dhi.
Δεν έχεις λόγο να ψαχνεσαι αλλού.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Και εγω πιστευω οτι πρεπει να δοκιμασεις αλλου Αναργυρε και οχι d*i ακομη και αν σημαινει οτι θα σου κοστισει παραπανω. Δεν υπαρχουν περιθωρια για να χαθουν μοσχευματα.
Με οτι σου εμεινε στη δοτρια πρεπει να παρεις την καλυτερη καλυψη και να ολοκληρωθει ομοιομορφα το αποτελεσμα.
Καλη επιτυχια στη 2η προσπαθεια οταν ερθει η ωρα.
 
  • Like
Reactions: tol

Tsek

Well-Known Member
Μα γιατί Δημήτρη? Αφού έμεινε ευχαριστημένος και έπιασε και καλή φύτρωση.
Γιατί να ρισκάρει?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αν το δει με αυτό που λέμε marginal cost μάλλον έχεις δίκιο.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

anargiros88

Well-Known Member
Λοιπόν . Βάζω την φώτο από την dhi

1.jpg Αυτό που λέει ο CVIAL είναι ότι το αποτέλεσμα πρέπει να κριθεί βάση των μοσχευμάτων που μπήκαν κάτω από την μαύρη γραμμή την πρώτη μέρα και τα 1500 που μπήκαν την δεύτερη ήμερα . Σωστά το κατάλαβα CVIAL ?
 

naruto

Well-Known Member
Λοιπόν . Βάζω την φώτο από την dhi

Προβολή συνημμένου 18846 Αυτό που λέει ο CVIAL είναι ότι το αποτέλεσμα πρέπει να κριθεί βάση των μοσχευμάτων που μπήκαν κάτω από την μαύρη γραμμή την πρώτη μέρα και τα 1500 που μπήκαν την δεύτερη ήμερα . Σωστά το κατάλαβα CVIAL ?
Με βαση αυτη την φωτο απο την DHI τοτε συμπαιρενουμε οτι η φυτρωση ηταν οντως υψηλη.Μονο αυτος ομως.
Το μπροστινο κομματι για μολις 1500 μοσχευματα,κ με λογο καθως κ παχος τριχας κατω απο το μεσο ορο,φαινετε πολυ αξιοπρεπες.
Απο εκει κ περα τα γνωστα,πανε κ απλωνουν τα υπολοιπα μοσχευματα σε ολο το κεφαλι,με αποτελεσμα φυτρωσουν δεν φυτρωσουν το ιδιο κ το αυτο.Καμμια κοσμητικη διαφορα.Εντελως λαθος πλανο για αλλη μια φορα.
 
Μπλουζα