Τζέλ φιναστερίδης

Tsek

Well-Known Member
Ρώτησα τιμή και είναι 60 ευρώ τα 25 μιλιγκράμ. Το προιόν ειναι της advance.

Το έχει δοκιμάσει κάποιος?

Γενικά έχει δει κάποιος αποτέλεσμα με τοπική χρήση φίνας?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

le2der

Active Member
Σε παρακαλώ άλλαξε τον τίτλο αλλιώς ας διαγραφεί η δημοσίευση.... ας συζητήσουμε γενικά για την τοπική φίνα και το τι μπορούμε να περιμένουμε απο τη συγκεκριμένη προσέγγιση θεραπείας
 

tasos33

Well-Known Member
μετα απο τριμηνη χρηση fagron me φινα τιποτα το ιδιαιτερο, ισως σε λιγο καλυτερη κατασταση η τριχα αλλα μεχρι εκει.

Απο απορροφηση ειχε γιατι με το ξεκινημα μου εκανε shedding και μαλιστα αρκετο, επανεκφυση δεν ειδα η ενδυναμωση
των πολυ μικρων τριχων οι οποιες ειναι δυσδιακριτες με το ματι ,το παρακολουθουσα το θεμα με ηλεκρονικο μικροσκοπιο.

Ρώτησα τιμή και είναι 60 ευρώ τα 25 μιλιγκράμ.

Το έχει δοκιμάσει κάποιος?

Γενικά έχει δει κάποιος αποτέλεσμα με τοπική χρήση φίνας?
 

Tsek

Well-Known Member
μετα απο τριμηνη χρηση fagron me φινα τιποτα το ιδιαιτερο, ισως σε λιγο καλυτερη κατασταση η τριχα αλλα μεχρι εκει.

Απο απορροφηση ειχε γιατι με το ξεκινημα μου εκανε shedding και μαλιστα αρκετο, επανεκφυση δεν ειδα η ενδυναμωση
των πολυ μικρων τριχων οι οποιες ειναι δυσδιακριτες με το ματι ,το παρακολουθουσα το θεμα με ηλεκρονικο μικροσκοπιο.
Έβαζες μόνος σου φίνα μέσα στο fagron?
 

Tsek

Well-Known Member
Σε παρακαλώ άλλαξε τον τίτλο αλλιώς ας διαγραφεί η δημοσίευση.... ας συζητήσουμε γενικά για την τοπική φίνα και το τι μπορούμε να περιμένουμε απο τη συγκεκριμένη προσέγγιση θεραπείας
Έχω συγκεκριμένο λόγο που ρωτάω γιατί θέλω να πάρω 2 απαντήσεις.
Η μία είναι αν λειτουργεί γενικά τοπικά η φίνα και η άλλη αν κάποιος δοκίμασε το συγκεκριμένο προιόν και αν είδε αποτέλεσμα.
 

le2der

Active Member
Έχω συγκεκριμένο λόγο που ρωτάω γιατί θέλω να πάρω 2 απαντήσεις.
Η μία είναι αν λειτουργεί γενικά τοπικά η φίνα και η άλλη αν κάποιος δοκίμασε το συγκεκριμένο προιόν και αν είδε αποτέλεσμα.
Σε ευχαριστώ που το άλλαξες. Κάνε ένα edit στο πρώτο σχόλιο το προιόν που σε ενδιαφέρει και είσαι πρώτος. Επίσης και εμένα με ενδιαφέρει η τοπική φίνα και θα ήθελα να ακούσω απόψεις για την αποτελεσματικότητά της, απλά όπως ήταν ο τίτλος παρέπεμπε σε διαφήμιση και δεν θα έδινε κανείς απαντήσεις επι του θέματος
 

nikolakis

Well-Known Member
Έβαζες μόνος σου φίνα μέσα στο fagron?
Το φτιάχνει η εταιρία έτοιμο μεσα σε μινοξ κ εσπουμιλ. Το ειχα δοκιμάσει για ενα μηνα κ δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος. Γενικά τα προϊόντα της εν λογω εταιρίας δεν λενε τιποτα το ιδιαίτερο.
 

Tsek

Well-Known Member
Το φτιάχνει η εταιρία έτοιμο μεσα σε μινοξ κ εσπουμιλ. Το ειχα δοκιμάσει για ενα μηνα κ δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος. Γενικά τα προϊόντα της εν λογω εταιρίας δεν λενε τιποτα το ιδιαίτερο.
Δηλαδή, μινοξυδιλη, φίνα και εσπουμιλ απο την Φαργκον.
Δεν το γνώριζα.
 

tasos33

Well-Known Member
Ειναι πακετακι αυτο τυποποιημενο, παντως χρησιμοποιωντας το η τριχοπτωση ηταν σε πολυ χαμηλα επιπεδα.
 

turnfiji123

Active Member
Παιδιά, τοπική φίνα δεν κάνει τίποτα. Παράδειγμα: είμαι στον 3ο μήνα φιναστεριδης και πάω για 4ο από βδομάδα. Έκανα αιματολογικά τα οποία και θα ποστάρω, κρατούσα χαμηλό προφίλ τους τελευταίους 2 μήνες επειδή τα περίμενα.

Συνοπτικά: η τεστο ανέβηκε, η ε2 κατέβηκε, η προλακτινη κατέβηκε, η DHT ανέβηκε από 450 σε 476. Δεν έχασα χάπι ούτε μια μέρα, τρώω σαλάτες με το κιλό κλπ. Χαπάκι του 1mg την ημέρα. Και ο θυροειδης από 3 πήγε 0,06 ούτε εκεί έχασα χάπι. Τρέχα γύρευε. Τώρα περιμένεις με τζελ και λάδια φινας να δεις προκοπή. Το άλλο άκυρο... 476 από 450 αλλά έχω επανεκφυση παντού. Ξεκίνησαν σαν χνούδι τώρα έχουν γίνει μεγαλύτερες και σκληρές τρίχες που δειλά δειλά μαυρίζουν. Δότρια κατάμαυρη και πύκνωση. Άντε πες μου εσυ τώρα τι γίνεται :D

Σορρυ τσεκ για το μεγάλο ποστ απλά για να σε σώσω από πεταμένα - κατ εμε - λεφτά.
 

Tsek

Well-Known Member
Για ο τζελ της advance
Παιδιά, τοπική φίνα δεν κάνει τίποτα. Παράδειγμα: είμαι στον 3ο μήνα φιναστεριδης και πάω για 4ο από βδομάδα. Έκανα αιματολογικά τα οποία και θα ποστάρω, κρατούσα χαμηλό προφίλ τους τελευταίους 2 μήνες επειδή τα περίμενα.

Συνοπτικά: η τεστο ανέβηκε, η ε2 κατέβηκε, η προλακτινη κατέβηκε, η DHT ανέβηκε από 450 σε 476. Δεν έχασα χάπι ούτε μια μέρα, τρώω σαλάτες με το κιλό κλπ. Χαπάκι του 1mg την ημέρα. Και ο θυροειδης από 3 πήγε 0,06 ούτε εκεί έχασα χάπι. Τρέχα γύρευε. Τώρα περιμένεις με τζελ και λάδια φινας να δεις προκοπή. Το άλλο άκυρο... 476 από 450 αλλά έχω επανεκφυση παντού. Ξεκίνησαν σαν χνούδι τώρα έχουν γίνει μεγαλύτερες και σκληρές τρίχες που δειλά δειλά μαυρίζουν. Δότρια κατάμαυρη και πύκνωση. Άντε πες μου εσυ τώρα τι γίνεται :D

Σορρυ τσεκ για το μεγάλο ποστ απλά για να σε σώσω από πεταμένα - κατ εμε - λεφτά.
Μα τι λες?! Πολύ καλό ποστ!!
Αυτή ακριβώς την απάντηση ψάχνω απο κάποιον που το έχει ψάξει.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

minoxidilis

Active Member
Για ο τζελ της advance

Μα τι λες?! Πολύ καλό ποστ!!
Αυτή ακριβώς την απάντηση ψάχνω απο κάποιον που το έχει ψάξει.
Και εμενα μου το εδωσαν στην ahc,αλλα απο αυτα που διαβασα σε post εκτος ελλαδος,ειναι μουφα,και σε μερικα ατομα δημιουργησε συστημικες παρενεργειες.
 

makis25

Well-Known Member
Παιδιά, τοπική φίνα δεν κάνει τίποτα. Παράδειγμα: είμαι στον 3ο μήνα φιναστεριδης και πάω για 4ο από βδομάδα. Έκανα αιματολογικά τα οποία και θα ποστάρω, κρατούσα χαμηλό προφίλ τους τελευταίους 2 μήνες επειδή τα περίμενα.

Συνοπτικά: η τεστο ανέβηκε, η ε2 κατέβηκε, η προλακτινη κατέβηκε, η DHT ανέβηκε από 450 σε 476. Δεν έχασα χάπι ούτε μια μέρα, τρώω σαλάτες με το κιλό κλπ. Χαπάκι του 1mg την ημέρα. Και ο θυροειδης από 3 πήγε 0,06 ούτε εκεί έχασα χάπι. Τρέχα γύρευε. Τώρα περιμένεις με τζελ και λάδια φινας να δεις προκοπή. Το άλλο άκυρο... 476 από 450 αλλά έχω επανεκφυση παντού. Ξεκίνησαν σαν χνούδι τώρα έχουν γίνει μεγαλύτερες και σκληρές τρίχες που δειλά δειλά μαυρίζουν. Δότρια κατάμαυρη και πύκνωση. Άντε πες μου εσυ τώρα τι γίνεται :D

Σορρυ τσεκ για το μεγάλο ποστ απλά για να σε σώσω από πεταμένα - κατ εμε - λεφτά.

γιαυτο εχω πει πως ειναι αχρηστες οι εξετασεις και δεν προτεινονται γιατι θα εχεις στρεβλη εικονα του τι σου συμβαινει . Επανεκφυση εχεις επειδη μειωνεται 20-25% η dht στο δερμα απο τη φινα 1mg, η dht ορου , δεν αντικατοπτριζει τι συμβαινει στο δερμα. Επισης η διαφορα 450-476 ειναι τοσο μικρη , ανευ σημασιας, υπαρχουν ημερήσια , εβδομαδιαια , και εποχιακά variations και swings πολυ μεγαλυτερα . Το πιο πιθανο ειναι πως διχως τη φινα θα ηταν λιγο πιο πανω το νουμερο. Δηλαδη μη σκεφτεσαι πως ανεβηκε , αλλα πως διχως τη φινα θα ηταν πανω απο 500 . Δε γραφεις νουμερα οποτε υποθετω πως η τεστο ανεβηκε το αναμενομενο 5-15% . Υποθετω επισης πως ειτε γυμναζεσαι ειτε εισαι δραστηριος καθημερινα . Μιας και τα νουμερα σου ειναι μια χαρα , και το μαλλι βελτιωνεται , και τα 2 πραγματα ηταν αναμενόμενα , νομιζω θα εχεις και καλυτερη διαθεση , σε αντιθεση με τη θολούρα στο μυαλο πολλων με φοβικα συνδρομα για τη φιναστεριδη


Η τοπικη φιναστεριδη δεν δινει τα αποτελεσματα του φαρμακου απο το στομα , ενω εχει το ιδιο προφιλ παρενεργειων . Αν γινεται προωθηση της τοπικης ως λυσης διχως παρενεργειες , τοτε ειναι κοροιδια . Εχω μιλησει για την τοπικη φινα σε παλαιοτερο νημα , οποιος θελει , ας κανει αναζητηση.
 

gorgi

Active Member
Η τοπικη φιναστεριδη δεν δινει τα αποτελεσματα του φαρμακου απο το στομα , ενω εχει το ιδιο προφιλ παρενεργειων . Αν γινεται προωθηση της τοπικης ως λυσης διχως παρενεργειες , τοτε ειναι κοροιδια . Εχω μιλησει για την τοπικη φινα σε παλαιοτερο νημα , οποιος θελει , ας κανει αναζητηση.

@iraklisgk αυτό το έχεις ψάξει?
 

joplin

New Member
ξεκινισα της fargon 2.5% minoxidil 50 mg finasteride 50 mg trihofoam to peira apo farmakeio kanei doyleia ayto einai kapoios poy to xrisimopiei ??
 

ManCyprus87

Well-Known Member
Φίλε ταπεινή μου άποψη: Εαν θέλεις μακροπρόθεσμα αποτελέσματα πήγαινε χάπι φίνα.
Τοπικές φίνες χήνες και κηφήνες μόνο βραχυπρόθεσμα αποτέλεσματα και ψεύτικες ελπίδες δίνουν.
 

Billyme

New Member
Εχει δοκιμασει καποιος την χρηση τοπικου σκευασματος σε συνδιασμο με micro needling? Ή micro needling και στη συνεχεια σαμπουαν με φινα υο οποιο να αφηνει να καθετε στα μαλλια 5-10 λεπτα; Βελτιωνει καθολου την απορροφηση και δραση;
 

dlazaros

Well-Known Member
Εχει δοκιμασει καποιος την χρηση τοπικου σκευασματος σε συνδιασμο με micro needling? Ή micro needling και στη συνεχεια σαμπουαν με φινα υο οποιο να αφηνει να καθετε στα μαλλια 5-10 λεπτα; Βελτιωνει καθολου την απορροφηση και δραση;
Το microneedling 0,25 - 0,50mm ανοίγει μικρές οπές στο τριχωτό του κεφαλιού και η φίνα ή η μινόξ δεν χρειάζεται να δουλέψουν πολύ για να σπάσουν το φράγμα του δέρματος. Αποτέλεσμα είναι πολύ καλύτερη απορρόφηση αλλά και περισσότερες πιθανότητες να πάει συστεμικά η ουσία και να παρουσιαστούν κάποιες παρενέργειες. Με λίγα λόγια είναι σχεδόν σαν να παίρνεις το χάπι της φίνας αλλά δεν είσαι ακριβής στην ποσότητα όπως το χάπι και πας ψάχνοντας.
 

Billyme

New Member
Το microneedling 0,25 - 0,50mm ανοίγει μικρές οπές στο τριχωτό του κεφαλιού και η φίνα ή η μινόξ δεν χρειάζεται να δουλέψουν πολύ για να σπάσουν το φράγμα του δέρματος. Αποτέλεσμα είναι πολύ καλύτερη απορρόφηση αλλά και περισσότερες πιθανότητες να πάει συστεμικά η ουσία και να παρουσιαστούν κάποιες παρενέργειες. Με λίγα λόγια είναι σχεδόν σαν να παίρνεις το χάπι της φίνας αλλά δεν είσαι ακριβής στην ποσότητα όπως το χάπι και πας ψάχνοντας.
Σε ευχαριστω για την απαντηση. Εχω δει καποιους που χρησιμοποιουν το δερμαρολλερ χωρις την χρηση καποιας ουσιας απλα και μονο για να αυξησουν την κυκλοφορια αιματος κλπ. Γνωριζει καποιος αν αυτο πραγνατι βοηθα σε κατι;
 

dlazaros

Well-Known Member
Σε ευχαριστω για την απαντηση. Εχω δει καποιους που χρησιμοποιουν το δερμαρολλερ χωρις την χρηση καποιας ουσιας απλα και μονο για να αυξησουν την κυκλοφορια αιματος κλπ. Γνωριζει καποιος αν αυτο πραγνατι βοηθα σε κατι;
Αυτό κάνω εγώ. Αλλά θέλει μεγαλύτερη βελόνα στα 1 με 1,5mm κάθε 1-2 εβδομάδες. Εδω θέλει προσοχή γιατί αμα το παρακάνεις θα έχεις τα αντίθετα αποτελέσματα και αμα έχεις μακρυά μαλλιά όπως εγώ τότε προσέχεις να μην κόβουν οι βελόνες τις τρίχες κοντύτερες γιατί μετά φαίνεται το κεφάλι πιό αραιό. Πλέον κάνω κάθε 2 εβδομάδες 1mm ταμποναριστά και όχι ρολλαριστά γιατί πιάνονται οι τρίχες. Κάνει δουλίτσα αντίστοιχη της μινόξ αλλά λιγότερο, όμως χωρίς θεραπεία με φίνα/ντούτα είναι μια τρύπα στο νερό.
 
Μπλουζα