Anargiros88_dhi thessalonikis_2966 grafts_5-6/8/2017

anargiros88

Well-Known Member
Καλησπέρα και από μένα . Ήρθε και η δική μου σειρά να σας παρουσιάσω την μ.μ που έκανα στην DHI Θεσσαλονίκης το διήμερο 5-6/8/2017 . Έχοντας γνώση του προβλήματος μου ( μεγάλη έκταση λήπτριας ) , κρατώντας μικρο καλάθι και έχοντας ρεαλιστικές απαιτήσεις πήρα την απόφαση και προχώρησα . Πρώτου ξεκινήσω με φώτο και αριθμούς να πω ότι το προσωπικό της κλινικής ήταν ευγενικό και πρόθυμο σε ότι ζητούσα - ρωτούσα και οι χώροι του κτιρίου πεντακάθαροι .
ακολουθούν φώτο πριν την επέμβαση


ΠΡΙΝ 1.jpg ΠΡΙΝ 2.jpg ΠΡΙΝ 3.jpg

Την πρώτη ήμερα βγάλαμε 2948 τρίχες (1484 grafts ) η εξαγωγή έγινε με παντσ διαμέτρου 0,8-1,0

META 2.jpg META 3.jpg

Τη δεύτερη μέρα βγάλαμε 2915 τρίχες (1482 grafts)

META 2.2.jpg
 

Συνημμένα

  • ΜΕΤΑ 1.jpg
    2.6 MB · Προβολές: 885
  • META 1.jpg
    2.9 MB · Προβολές: 786

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Επιτέλους ένα σοβαρό νούμερο μμ (σε 2 μέρες όπως είναι το σωστό). Είναι προφανές ότι για την έκταση του προβλήματος δεν φτάνει με τίποτα (θέλει άλλα τόσα και κάτι παραπάνω) αλλά είναι σωστή σαν αντιμετώπιση. Η πυκνότητα στο forelock είναι 45+ όπως πρέπει να είναι και πίσω γύρω στα 25 όπως πρέπει να είναι επίσης.
 

aeratos28

Just aeratos
Ειναι 45 + ?? Το λες και ειδηση απο dhi..το ελαχιστο οπως πρεπει ειναι αυτη η πυκνοτητα..ας συνεχισει αυτο και ας δουλευουν με αυτη την πυκνοτητα..καλη επιτυχια αναργυρε,αρκετα καθαρη δουλεια φαινεται,οπτικα αυτο που βλεπω μου ειναι πολυ σωστο,καλος σχεδιασμος φαινεται να εχει γινει,θα δειξει η εξελιξη..ποιος γιατρος την εκανε ?? Επισης βαλε και καμια φωτο απο δοτρια..οτι καλυτερο φιλε,καλη συνεχεια
 

dimitris50423

Well-Known Member
Για τα μοσχευματα που μπηκαν σωστη φαινεται η τοποθετηση. Ειναι λιγα βεβαια για την περιπτωση αυτη. Θες αλλη μια συνεδρια για να ολοκληρωθει.
Καλη φυτρωση αναργυρε. Μακαρι να παει καλα και η φυτρωση.
Βγαλε φωτο και τη δοτρια να δουμε την εξαγωγη
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Είναι. Αν ζούμαρεις την φώτο και τα μετρήσεις κάπου εκεί είναι.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

aeratos28

Just aeratos
Νομιζω ειναι το πρωτο που βλεπουμε αυτη την πυκνοτητα..καινμε καλο γενικα σχεδιασμο και εικονα..εμενα μου αρεσει αυτο που βλεπω να πω την αληθεια..ειμαι περιεργος να δω ποιος γιατρος την εκανε και να δω και δοτρια.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Νομιζω ειναι το πρωτο που βλεπουμε αυτη την πυκνοτητα..καινμε καλο γενικα σχεδιασμο και εικονα..εμενα μου αρεσει αυτο που βλεπω να πω την αληθεια..ειμαι περιεργος να δω ποιος γιατρος την εκανε και να δω και δοτρια.

Νομίζω για αυτό το βάλανε με αυτό τον τρόπο για μα το μετρήσουμε και να το γράψουμε


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

aeratos28

Just aeratos
Και εγω ετσι πιστευω..προσωπικα δεν μου λεει τιποτα ομως..αν δεν γινει νομος αυτη η πυκνοτητα..δηλαδη να ειναι στανταρ αυτο το νουμερο σε hairline κτλ..
Υ.γ: το γραφω στα ισια
Νομίζω για αυτό το βάλανε με αυτό τον τρόπο για μα το μετρήσουμε και να το γράψουμε


Sent from my iPhone using Tapatalk
για να το δουν στη DHI
 

MariosOik

Active Member
Αδερφέ μου είμαστε και συνομίληκοι και επειδή από τις κουβέντες μας έχω ψυχολογήσει ότι είσαι παλίκαρος, εύχομαι ό,τι καλύτερο και υπομονή. Σε κάθε περίπτωση η εικόνα σου θα βελτιωθεί πολύ...! Καλή επιτυχία και καλή φύτρωση...!
 

tol

Well-Known Member
Φιλοι, ταπεινη μου αποψη ειναι οτι τα grafts ανα cm2 ειναι λιγοτερα απο αυτα που αναφερονται.

Ισως ειναι ιεροσυλια να ερθω σε αντιπαραθεση με εναν ειδημονα σε τετοια θεματα, αλλα νομιζω, φιλε CVIAL, οτι καπου εκανες λαθος στους υπολογισμους (παρασυρμενος απο μια μεμονωμενη φωτογραφια ενος cm2).

Συγκεκριμενα θεωρω οτι η ληπτρια περιοχη τη 2η μερα επεμβασης ειναι περιπου 70cm2. Τα grafts 1500. Αρα, πως ειναι δυνατον να μιλαμε για πυκνοτητα 45+;
Μεσος ορος grafts τη 2η μερα ειναι:
1500 grafts/70 cm2= περιπου 20 grafts ανα cm2.

Επειδη αναφερθηκες στο forelock, φιλε CVIAL, μονο αυτο ειναι περιπου 15 cm2. Αρα, αν εχει πυκνοτητα 45+, σπαταληθηκαν περιπου 700 grafts. Τοτε στα υπολοιπα 55 cm2 της ληπτριας ποσα μπηκαν; Ουτε 15 grafts ανα cm2!!!!!!

Την 1η μερα της επεμβασης η ληπτρια περιοχη ειναι περιπου 100 cm2 και τα grafts 1500. Αρα παλι λαθος υπολογισμος εγινε. Ο μεσος ορος ειναι 15 και οχι 25 grafts ανα cm2.

Επειδη, εχουμε απολυτη εμπειρια απο dhi, νομιζω οτι δεν φθανουν ποτε σε τετοιες πυκνοτητες, ειδικα σε μια επεμβαση.

Αρα, ας κραταμε μικρο καλαθι, ειδικα ο φιλος Αναργυρος να μην εχει φρουδες ελπιδες καλης πυκνοτητας. Σιγουρα θα βελτιωθει η κατασταση και το ευχομαι ολοψυχα, αλλα ας ειμαστε προσγειωμενοι και να μην περιμενουμε τετοιες πυκνοτητες που αναφερθηκαν απο τον CVIAL (συγγνωμη παλι, φιλε CVIAL, που "τολμω" να εχω διαφορετικη αποψη).

Υ.Γ. Οχι τιποτε αλλο, αλλα βλεπω οτι και ο φιλος aeratos (επηρεασμενος απο την αποψη σου CVIAL) ειναι υπερβολικα ενθουσιασμενος και καταπληκτος για τα δηθεν νουμερα πυκνοτητας που για πρωτη φορα βλεπουμε στη dhi.

Ταπεινη μου αποψη και φυσικα μπορει να σφαλλω. Απλα μετα απο 3 μμ στη dhi εχω μια ελαχιστη εμπειρια πυκνοτητων που επιτυγχανουν στη συγκεκριμενη κλινικη. Απο φυσικοτητα τα πραγματα ειναι αρκετα καλα, αλλα απο πυκνοτητα μετρια. Ευτυχως που προσωπικα εδω και ενα χρονο ξεκινησα τη ληψη φιναστεριδης και η σχετικα μετρια κατασταση βελτιωθηκε αρκετα και για την ηλικια μου (48 χρονων) το μαλλι ειναι σε πολυ καλη κατασταση.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Tol δεν είπα ότι η φύτευση είναι 45g+, είπα ότι στο τετραγωνάκι (στην περιοχή του forelock) που έχουν ποστάρει είναι 45g+ μετρημένα. Μπορεί να είναι αλλά 1-2cm2 σε αυτή την πυκνότητα μπορεί και παραπάνω. Το forelock δεν έχει ακριβές εμβαδόν, ο καθένας το μικραίνει ή το μεγαλώνει κατά το δοκούν. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να βάλουν τέτοιες πυκνότητες αν θέλουν. Αν διαβάσεις γράφω ότι για να έχει αξιοπρεπές αποτέλεσμα θέλει άλλα τόσα graft και κάτι παραπάνω. Πως είναι δυνατόν όταν καλύπτεις 150-170cm2 με 3000g να μιλάς για καλή πυκνότητα. Άρα πρακτικά το ίδιο λέμε. Το σχόλιο είχε να κάνει με το τετραγωνάκι(α) και μόνο.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
  • Like
Reactions: tol

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aeratos28

Just aeratos
Εισαι καλυμενος tol νομιζω..οσο για μενα αν ενθουσιαστηκα κτλ..για να ενθουσιαστω πρεπει να δω πολλα πραγματα ,τα οποια κανεις δεν μπορει να τα προσφερει..δεν ειμαι καινουριος στο (αθλημα) μεταμοσχευση ξερεις..ουτε ειμαι ανθρωπος που απο μια φωτο θα αλλαξω γνωμη και θα πεταω σε συννεφακια ροζ..ειδικα σε θεματα μεταμοσχευσεων που ξερω πολυ καλα τι παιζει..
 
  • Like
Reactions: tol

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Σε δυσκολο δρομο διαβεις φιλε Αναργυρε.
Ευχομαι τα καλυτερα και να μπορεσεις να κανεις ακομη μια μεταμοσχευση για να σουλουπωθεις περισσοτερο.
Καλη συνεχεια και υπομονη!!!
 

Dim10

Active Member
Πριονοτα παιζει και παπανικολαου , μπιρου δε νομιζω , επειδη πρωταγωνιστει τελευταια, γκαρτσονικα παιζει κυκλικα , οι αλλοι δεν εχουν δειξει πολλες δουλειες βεβαια εικασιες κανω δεν εχω ιδεα
Μπααα,δεν νομιζω..εχει αλλο στυλ δουλειας ο παπανικολαου ειδικα μπροστα..
 
Μπλουζα