Φτιάξτε τοπική φιναστερίδη (ή ντουταστερίδη)

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

σκεφτομαι να χρησιμοποιησω την τοπικη φιναστεριδη απο H&W.. σε σχετική επικοινωνία που είχα με το ιταλικό φαρμακείο μου απάντησαν αυτο:

''thank you for contacting us.

To receive Finasteride gel 2,5% you only need to send us by email prescription of a doctor, and we can directly ship to you.

Attached you can find a sample of prescription that your doctor needs to fill.

The price for one bottle 30 ml is € 50,00 (+ shipping cost).''
 

tasos33

Well-Known Member
και ποιος γιατρος απο ελλαδα θα γραψει την συνταγη? και που θα ξερουν οτι ειναι και γιατρος θα κατσουν να το ψαξουν?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
εγω δινω για 50ml για την chitosan finasteride 50 ευρω και δεν ειμαι ικανοποιημενοσ οσο το χαπι :/

Προσωπικά πιστεύω πως οτιδήποτε έχει σχέση με τοπικό, ειδικά αντιανδρογόνο, πρέπει να εφαρμόζεται σε όλο το κεφάλι και όχι μόνο στην άνω περιοχή. Δυστυχώς αν τα 30 ml έχουν 50 ευρώ, δεν θα βγάζει μήνα.
 

crossfire

Well-Known Member
Κάτι ενδιαφέρον πάνω στα τοπικά αντιανδρογόνα ξεκίνησε πρόσφατα να διατίθεται στην Ευρώπη μέσω Ιταλικού φαρμακείου και αφορά τοπική φιναστερίδη σε μορφή liposomal από hasson&wong.
Η συγκεκριμένη μορφή λιποσωμάτων ανάλογα με την παρασκευή της έχει ιδιότητες υδροφιλικές ή/και λιποφιλικές με αποτέλεσμα μέσω των φωσφολιπιδίων να δρουν ακριβώς εκεί που εφαρμόζονται με πολύ αποτελεσματική δέσμευση στους ιστούς.

Απόσπασμα από H&W
Our topical Finasteride solution that we have been using for the past 2 years has proven to be very effective . It has been used primarily in patients who had been experiencing side effects on the oral drug. These patients have been free of side effects on the topical formulation. This is a good sign that the drug is unlikely to be going systemic via cutaneous permeation. We are currently performing tests using Franz diffusion cells with the The University of Milan to get more data.
Once we have secured a reliable source for Dutasteride we will start testing topical formulations with this drug as it will likely be more effective.
A new liposomal formulation of topical finasteride is currently available to our European patients. It has been developed in collaboration with Farmacia Parati in Italy. This preparation can be obtained from this company . You will require a physicians prescription for this as the formulation needs to be compounded on a case by case basis (to comply with European and FDA regulations).
Victor Hasson MD

Γενικότερα είναι πολύ ενδιαφέρον στο μέλλον να δούμε και άλλες μορφές τοπικών αντιανδρογόνων μέσω της συγκεκριμένης μορφής, καθώς επίσης και μινοξιδίλης.

Το φαρμακείο που την παρασκευάζει και την αποστέλλει Ευρώπη είναι αυτό
http://www.farmaciaparati.it/
Θέλει συνταγή η οποία συμπληρώνεται από τον γιατρό και στέλνεται με fax
https://3pfizs243h34c09mn6s0ul69-wp...016/03/form-prescription-finasteride_2016.pdf

Η περιεκτικότητα είναι 2,5% που προτείνεται από H&W, αλλά σε συνεννόηση με το φαρμακείο μπορεί να γίνει όσο επιθυμεί κάποιος (για μένα κοντά στο 1%) όπως επίσης μπορεί να προστεθεί και μινοξιδίλη εφόσον ζητηθεί.
Η τιμή τώρα, απ όσο έχω δει στο περίπου, υπολογίζεται κάπου στα 200$ για US, και αφορά προμήθεια 4 μηνών.


Εδώ είναι το ζουμί....
Τα ελπιδοφόρα θέματα απλά τα προσπερναμε και ασχολούμαστε με κρεμμύδια ,λάδια καλαματας και πόσους ψεκασμούς κάνουμε με το regaine......
 
  • Like
Reactions: tta

nikolakis

Well-Known Member
Σημερα έψαχνα πολυ στο διαδύκτιο για τοπική φίνα κ βρήκα 2 προϊόντα που έχουν σαν βάση τη μινοξ κ προσθέτουν φίνα, περίπου δηλαδή κάτι σαν αυτο που περιγράφει ο @Ακης. Το θέμα ειναι οτι δεν έχουμε feedback απο άτομα που δοκίμασαν κάτι ανάλογο κ μου κανει εντύπωση.
Εδώ είναι το ζουμί....
Τα ελπιδοφόρα θέματα απλά τα προσπερναμε και ασχολούμαστε με κρεμμύδια ,λάδια καλαματας και πόσους ψεκασμούς κάνουμε με το regaine......
 

pithikas

Well-Known Member
Οκ. Για να δουλέψει η τοπική φιναστερίδη πρέπει να πάει συστημικά για να δουλέψει όπως και η όραλ. Άρα τα ίδια sides.
Οι Χασονες και οι Γουόνγκ λογικά το placebo προσπαθούν να εξαλείψουν.
 

Georgex6

Well-Known Member
εγω παντωσ που χρησιμοποιω τη chitosan version μπορω να πω με σιγουρια οτι δεν υπαρχουν sides τουαχιστον καμια σχεση με το χαπι
 

Utopia

Active Member
Η τοπική φιναστερίδη/ντουταστερίδη ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ! Μπορεί να έχει αλλά κα πάλι είναι πολύ περιορισμένη η δράση της, προφανώς πολύ κατώτερη από αυτή της μινοξιδίλης. Έχουν γίνει 300 trials και 300 μελέτες πάνω σε αυτό, ας μην το ανακυκλώνουμε... Μέχρι και η Κετοκοναζόλη πιο αποτελεσματική είναι σύμφωνα με τις έρευνες από τα τοπικά αντιανδρογόνα.

Αυτά τα λέω όχι για να σας παρακινήσω να πάρετε Proscar/Propecia, αλλά για να μην κλέτε τα πενηντάρικα...
 

Georgex6

Well-Known Member
Μην εισαι απολυτος σε καποιους κατι κανει αλλα μην περιμενετε να εχει τη δυναμη του χαπιου.
Τα πενηνταρικα (και παραπανω με ολα τα φυτικα που παιρνω) τα δινω προφανως γιατι δεν τη παλευω αλλο με το χαπι και δεν θελω να το παρατησω τελειως
παλιοκατασταση μην ψαχνεις
 

koumparos

Well-Known Member
Ετσι ακριβως ...πεταμενα λεφτα ..δυστυχως.
Ειχα δοκιμασει και παλιοτερα τη συνταγη του χασον και γυρισα πολυ γρηγορα στο χαπι.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Georgex6

Well-Known Member
εγω κανω κανα τριμηνο τετραμηνο το χαπι μετα το σταματαω παιρνω διαφορα και μολις δω χειροτερευση ξαναξεκιναω
κατι γλυτωνω
 

hater_of_baldness

Active Member
Ώρα να ξεθάψω το συγκεκριμένο θέμα. :)

Έχει κάποιος feedback/εμπειρία σχετικά με τη δράση της τοπικής φιναστερίδης; Αυτά που διαβάζω online για το σκεύασμα που προτείνουν οι H&W φαίνονται ελπιδοφόρα...
 

Georgex6

Well-Known Member
Εγω φτιαχνω την τοπικη φιναστεριδη (chitosan version) δεν μπορω να πω οτι ειναι για πεταμα αλλα δεν συγκρινεται με το χαπι δεν συγκρινονται και τα sides ομως
τωρα σκεφτομαι γιαυτο τον μηνα να φτιαξω την φορμουλα με την ΝΤΟΥΤΑΣΤΕΡΙΔΗ η οποια απο τι διαβαζα ψαχνοντας ειναι σιγουρα ποιο δυνατη και επισης εχει μεγαλυτερο χρονο half life καπου 5 μερες σε σχεση με τη φιναστεριδη που εχει λιγες ωρες
Οποτε θα μπορεις να μην βαζεις πρωι βραδυ η και καθε μερα
Αλλα αυτο που με φοβιζει ειναι οτι αν μου βγαλει sides δεν καθαριζει γρηγορα απο τον οργανισμο θελει βδομαδα/δες
Αυτη την εβδομαδα θα επισκευτω δερματολογο και θα του πω για την version με τα λιποσωματα των hasson & w ειναι 30μλ αλλα νομιζω λενε δεν χρειαζεται να παιρνεισ καθε μερα
υπαρχει κανενασ εδω που να εχει δοκιμασει αυτη τη βερσιον απο ιταλια???
 

koumparos

Well-Known Member
Εγω ρωτησα τον χασον πριν μερικα χρονια που εκανα consultation και τον ρωτησα διακριτικα για την τοπικη φινα.Μου λεει παιρνεις το χαπι?Λεω ναι.Εχεις προβληματα με το χαπι με ρωταει.Του λεω οχι.Οκ μου λεει μεινε στο χαπι.Αυτα.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
δεν ξερω αν το ειδατε,κυκλοφορει αυτο το σκευασμα στα 20 ευρω μαζι με τα μεταφορικα
στο ebay βαλτε αυτο το κειμενο
Morr-F 5% (Minoxidil/Finasteride) Hair Regrowth FDA approved DHT Blocker-60mL@UK
s-l1600.jpg
 

crossfire

Well-Known Member
Κάτι ενδιαφέρον πάνω στα τοπικά αντιανδρογόνα ξεκίνησε πρόσφατα να διατίθεται στην Ευρώπη μέσω Ιταλικού φαρμακείου και αφορά τοπική φιναστερίδη σε μορφή liposomal από hasson&wong.
Η συγκεκριμένη μορφή λιποσωμάτων ανάλογα με την παρασκευή της έχει ιδιότητες υδροφιλικές ή/και λιποφιλικές με αποτέλεσμα μέσω των φωσφολιπιδίων να δρουν ακριβώς εκεί που εφαρμόζονται με πολύ αποτελεσματική δέσμευση στους ιστούς.

Απόσπασμα από H&W
Our topical Finasteride solution that we have been using for the past 2 years has proven to be very effective . It has been used primarily in patients who had been experiencing side effects on the oral drug. These patients have been free of side effects on the topical formulation. This is a good sign that the drug is unlikely to be going systemic via cutaneous permeation. We are currently performing tests using Franz diffusion cells with the The University of Milan to get more data.
Once we have secured a reliable source for Dutasteride we will start testing topical formulations with this drug as it will likely be more effective.
A new liposomal formulation of topical finasteride is currently available to our European patients. It has been developed in collaboration with Farmacia Parati in Italy. This preparation can be obtained from this company . You will require a physicians prescription for this as the formulation needs to be compounded on a case by case basis (to comply with European and FDA regulations).
Victor Hasson MD

Φοτο
Προβολή συνημμένου 12942

Γενικότερα είναι πολύ ενδιαφέρον στο μέλλον να δούμε και άλλες μορφές τοπικών αντιανδρογόνων μέσω της συγκεκριμένης μορφής, καθώς επίσης και μινοξιδίλης.

Το φαρμακείο που την παρασκευάζει και την αποστέλλει Ευρώπη είναι αυτό
http://www.farmaciaparati.it/
Θέλει συνταγή η οποία συμπληρώνεται από τον γιατρό και στέλνεται με fax
https://3pfizs243h34c09mn6s0ul69-wp...016/03/form-prescription-finasteride_2016.pdf

Η περιεκτικότητα είναι 2,5% που προτείνεται από H&W, αλλά σε συνεννόηση με το φαρμακείο μπορεί να γίνει όσο επιθυμεί κάποιος (για μένα κοντά στο 1%) όπως επίσης μπορεί να προστεθεί και μινοξιδίλη εφόσον ζητηθεί.
Η τιμή τώρα, απ όσο έχω δει στο περίπου, υπολογίζεται κάπου στα 200$ για US, και αφορά προμήθεια 4 μηνών.

Για να ξανανοιξουμε αυτό το νήμα με αφορμή την ανάρτηση του CVIAL για τον Dr Wong......
Λάθος πιστεύω που δεν το έχουμε πάρει τόσο "ζεστά" κατά τη γνώμη μου.
 

koumparos

Well-Known Member
Την εχω δοκιμασει παλιοτερα τη συνταγη του χασον αλλα γρηγορα γυρισα στο χαπι.Ειναι γνωστο οτι η τοπικη φινα δεν εχει την αποτελεσματικοτητα του χαπιου.Αν δουλευε και μαλιστα με ελαχιστες παρενεργειες οπως ισχυριζεται ο ντοκτορ θα ανοιγαμε σαμπανιες και ειδικοτερα αυτοι που δεν αντεξαν το χαπι.Εκτος οτι θα το ειχε βγαλει η μερκ και θα εβγαζε τρελα λεφτα.
 
Μπλουζα