Prp-μεσοθεραπεια

Schrei-boom

New Member
Δεν ξερω αν εχετε ακουσει για αυτο το νεο ειδος θεραπειας. Ειμαι 19,5 χρονων και χανω μαλλια απ τα 17. Μεχρι τωρα χρησιμοποιωντας regain και διαφορα σαμπουαν δεν ειδα καμια διαφορα προς το θετικο. Η αραιωση μου μεγαλωνει.
Επισκεφτηκα προσφατα εναν δερματολογο για 1η φορα και πλεον ακολουθω θεραπεια με χαπι proscar, regain, σαμπουαν και κατι σταγονες που περιεχουν μινοξιδιλη κ.α. Την θεραπεια θα ακολουθω για ενα 3μηνο καθε χρονο.

Το βασικο μου ερωτημα ειναι σχετικα με τη μεσοθεραπεια που επισης μου προτεινε να κανω. Ειπε πως θα γινεται μια φορα το μηνα. Αν και εψαξα παντου και θεωρητικα δεν υπαρχουν παρενεργειες, διαβασα σε ενα φορουμ για καρκινους. Δεν ξερω, ισως δεν πρεπει να του δωσω καμια σημασια, αλλα ισως και να εχει βαση. Ποια ειναι η αποψη σας?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

FreeThinker

Well-Known Member
ο,τι να ναι. μην πιστευεις ο,τι διαβαζεις. εχω κανει και γω prp και ειναι μεγαλη μουφα να το ξερεις. και σου πιανουν και τον κωλο στα χρηματα. αν ξεκινησεις φιναστεριδη, δηλαδη propecia η proscar δεν χρειαζεσαι σχεδον τιποτα αλλο. ολη την δουλεια το χαπι την κανει και σε μικροτερο βαθμο η μινοξιδιλη. αλλα με ενα τριμηνο το χρονο δουλεια δε θα κανεις. μαλακιες σου λεει ο γιατρος. το χαπι πρεπει να το παιρνεις για παντα αν θες να κρατησεις τα μαλλια σου. εκτος κι αν το παιρνεις ενα τριμηνο και μετα κανεις διαλλειμα κανα μηνα και το ξαναρχιζεις που δεν το εχω δοκιμασει. αλλα να αποκτησεις μαλλια για παντα με ενα τριμηνο το χρονο δεν παιζει.

Για να ξεκαθαρισω. Η μεσοθεραπεια ειναι απολυτα ασφαλης, αλλα και αναποτελεσματικη. Ψαξου λιγο παραπανω. Τι δουλεια εχει ο καρκινος με την μεταγγιση του ιδιου σου του αιματος παλι στον εαυτο σου?
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Θα διαφωνήσω με τον @FreeThinker, να πάρεις από αυτή την ηλικία φιναστερίδη (propecia) είναι εγκληματικό. Κάνε μια έρευνα στο forum για θεραπείες και θα ενημερωθείς για τις επιλογές σου.
 

FreeThinker

Well-Known Member
@Soralteno

Δεν του συνεστησα να παρει φιναστεριδη. Γραφει οτι ηδη εχει ξεκινησει να παιρνει οποτε του ειπα τη γνωμη μου για το prp.

Δεν ειναι τοσο τραγικο οσο λες το οτι ξεκινησα φινα, ειναι σχεοδον 20 χρονων το παιδι δεν ειναι 17. Εγω δε του του συνιστω προσωπικα, αλλα απ τη στιγμη που το πηρε αποφαση και το ξεκινησε, απο το να του κανουμε πλυση εγκεφαλου λεγοντας του οτι θα παθει κατι δε βοηθαμε. Γιατι συμφωνα με τις πιθανοτητες δε θα παθει κατι, και θα βγαλει και μαλλια. Ο,τι εγινε εγινε, το ξεκινησε, οποτε πρεπει να τον στηριξουμε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
@Soralteno

Δεν του συνεστισα να παρει φιναστεριδη. Γραφει οτι ηδη εχει ξεκινησει να παιρνει οποτε του ειπα τη γνωμη μου για το prp.
.
Σωστά, δικό μου λάθος

@Soralteno
Δεν ειναι τοσο τραγικο οσο λες το οτι ξεκινησα φινα, ειναι σχεοδον 20 χρονων το παιδι δεν ειναι 17. Εγω δε του του συνιστω προσωπικα, αλλα απ τη στιγμη που το πηρε αποφαση και το ξεκινησε, απο το να του κανουμε πλυση εγκεφαλου λεγοντας του οτι θα παθει κατι δε βοηθαμε.
Το να πάρεις φιναστερίδη σε αυτή την ηλικία και πριν τα 25 είναι απαγορευτικό, το έχω συζητήσει με γιατρούς. Δεν κάνω πλύση εγκεφάλου, ούτε κινδυνολογώ.

@Soralteno
Γιατι συμφωνα με τις πιθανοτητες δε θα παθει κατι, και θα βγαλει και μαλλια.
Αστειεύεσαι; Σύμφωνα με τις πιθανότητες θα έχει παρενέργειες, είτε μικρές είτε τεράστιες, αν όχι τώρα μπορεί αργότερα.
Επίσης κάτι που ξεχνάει πολύς κόσμος: με την φιναστερίδη δεν βγάζεις μαλλιά, κρατάς αυτά που έχεις.

Ρε παίδες, αν είναι να πάρετε ένα τόσο σοβαρό φάρμακο μάθετε τουλάχιστον τι να περιμένετε
 

FreeThinker

Well-Known Member
@Soralteno
Ρε παίδες, αν είναι να πάρετε ένα τόσο σοβαρό φάρμακο μάθετε τουλάχιστον τι να περιμένετε

Ειλικρινα, εγω ειμαι πληρως ενημερωμενος για τους κινδυνους του φαρμακου, το οποιο για την ωρα δεν εχω δοκιμασει, εσυ μαλλον εισαι αλλος ενας δεισιδαιμονας, που επειδη φοβαται να παρει ο ιδιος το φαρμακο ( και καλα κανεις τελος παντων, δε θα σε κρινω για αυτο ), δε θελει να το παρει και κανενας αλλος για να μη βγαλει μαλλια.

ΚΑΙ ΝΑΙ, με τη φιναστεριδη ΒΓΑΖΕΙΣ ΜΑΛΛΙΑ, εδω εσυ εισαι ανενημερωτος.

Απο τη στιγμη που τα τριχοθυλακια ειναι ακομα ενεργα, η φιναστεριδη μπλοκαροντας την dht, επιτρεπει σ αυτα τα θυλακια να ξαναμεγαλωσουν τις τριχες. Σε νεκρα τριχοθυλακια προφανως δεν μπορει να κανει τιποτα.

Ειλικρινα, δεν εχω ορεξη να αρχισω αντιπαραθεση για τη φινα μαζι σου, ή με τον οποιονδηποτε. Το χουν κανει παρα πολλοι αλλοι πριν απο μας, και απο τις 2 πλευρες.

Το να πάρεις φιναστερίδη σε αυτή την ηλικία και πριν τα 25 είναι απαγορευτικό, το έχω συζητήσει με γιατρούς.

Και εγω εχω μιλησει με γιατρους που λενε το αντιθετο.

Αστειεύεσαι; Σύμφωνα με τις πιθανότητες θα έχει παρενέργειες, είτε μικρές είτε τεράστιες, αν όχι τώρα μπορεί αργότερα.

Αυτο ειναι αυθαιρετη αποψη πολλων. Συμφωνα με το propecia, 2% εμφανιζουν παρενεργειες. Και πες οτι ειναι πειραγμενες οι κλινικες δοκιμες, που μπορω να πιστεψω σε ενα βαθμο. Θες 10% ? Θες 20% Θες 30%? Σιγουρα ομως κατω απο 50%. Αρα το να λες οτι συμφωνα με τις πιθανοτητες θα εμφανισεις παρενεργειες ειναι ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ ΚΑΙ ΨΕΜΑ. Εγω σου μιλαω με δεδομενα.

Και επαναλαμβανω οτι δεν ειμαι χρηστης φινας, προφανως επειδη δε θελω να ρισκαρω την υγεια μου τουλαχιστον οσο εχω εναλλακτικες, αλλα αφηνω τις επιλογες μου παντα ανοιχτες.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
@Soralteno


Ειλικρινα, εγω ειμαι πληρως ενημερωμενος για τους κινδυνους του φαρμακου, το οποιο για την ωρα δεν εχω δοκιμασει, εσυ μαλλον εισαι αλλος ενας δεισιδαιμονας, που επειδη φοβαται να παρει ο ιδιος το φαρμακο ( και καλα κανεις τελος παντων, δε θα σε κρινω για αυτο ), δε θελει να το παρει και κανενας αλλος για να μη βγαλει μαλλια.

ΚΑΙ ΝΑΙ, με τη φιναστεριδη ΒΓΑΖΕΙΣ ΜΑΛΛΙΑ, εδω εσυ εισαι ανενημερωτος.

Απο τη στιγμη που τα τριχοθυλακια ειναι ακομα ενεργα, η φιναστεριδη μπλοκαροντας την dht, επιτρεπει σ αυτα τα θυλακια να ξαναμεγαλωσουν τις τριχες. Σε νεκρα τριχοθυλακια προφανως δεν μπορει να κανει τιποτα.

Ειλικρινα, δεν εχω ορεξη να αρχισω αντιπαραθεση για τη φινα μαζι σου, ή με τον οποιονδηποτε. Το χουν κανει παρα πολλοι αλλοι πριν απο μας, και απο τις 2 πλευρες.



Και εγω εχω μιλησει με γιατρους που λενε το αντιθετο.



Αυτο ειναι αυθαιρετη αποψη πολλων. Συμφωνα με το propecia, 2% εμφανιζουν παρενεργειες. Και πες οτι ειναι πειραγμενες οι κλινικες δοκιμες, που μπορω να πιστεψω σε ενα βαθμο. Θες 10% ? Θες 20% Θες 30%? Σιγουρα ομως κατω απο 50%. Αρα το να λες οτι συμφωνα με τις πιθανοτητες θα εμφανισεις παρενεργειες ειναι ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ ΚΑΙ ΨΕΜΑ. Εγω σου μιλαω με δεδομενα.

Και επαναλαμβανω οτι δεν ειμαι χρηστης φινας, προφανως επειδη δε θελω να ρισκαρω την υγεια μου τουλαχιστον οσο εχω εναλλακτικες, αλλα αφηνω τις επιλογες μου παντα ανοιχτες.
απλα να το εχεις υποψιν οτι οι παρενεργειες ειναι σε ποσοστο 75% http://www.hairlossgr.com/threads/Φιναστεριδη-και-ποσοστο-παρενεργειων-Ψηφοφορια.2731/
πριν την τελευταια αναβαθμιση του φορουμ οι ψηφοι ηταν περισσοτεροι απο 100.
για καποιον λογο η καινουρια πλατφορμα δεν τα κρατησε ολα
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Ειλικρινα, εγω ειμαι πληρως ενημερωμενος για τους κινδυνους του φαρμακου, το οποιο για την ωρα δεν εχω δοκιμασει, εσυ μαλλον εισαι αλλος ενας δεισιδαιμονας, που επειδη φοβαται να παρει ο ιδιος το φαρμακο ( και καλα κανεις τελος παντων, δε θα σε κρινω για αυτο)
My dear frodo, τα φάρμακα που παίρνω εγώ για άλλη ασθένεια είναι απείρως δυνατότερα από τη φιναστερίδη και κοστίζουν 1500€ το μήνα, δεν έχω φοβία φαρμάκων, απλά έχω μυαλό, γνώση και εμπειρία.

δε θελει να το παρει και κανενας αλλος για να μη βγαλει μαλλια.
Λάθος εκτίμηση, αν ήξερες τι έχω περάσει στη ζωή μου θα το καταλάβαινες μόνος σου ότι δεν έχω ούτε εγωισμό ούτε ιδιοτέλεια

ΚΑΙ ΝΑΙ, με τη φιναστεριδη ΒΓΑΖΕΙΣ ΜΑΛΛΙΑ, εδω εσυ εισαι ανενημερωτος.
Έλα παππού να σου δείξω τα χωράφια σου. Έχω και ενημέρωση και γνώση για τη φιναστερίδη, αν νομίζεις ότι δουλειά του propecia είναι να βγάζει μαλλιά τότε επέτρεψε μου να σου πω ότι δεν χρειάζομαι μαθήματα από εσένα.

Απο τη στιγμη που τα τριχοθυλακια ειναι ακομα ενεργα, η φιναστεριδη μπλοκαροντας την dht, επιτρεπει σ αυτα τα θυλακια να ξαναμεγαλωσουν τις τριχες. Σε νεκρα τριχοθυλακια προφανως δεν μπορει να κανει τιποτα.
Αυτό το βλέπουμε ανά περίπτωση, βλέπε προηγούμενη απάντηση.

Ειλικρινα, δεν εχω ορεξη να αρχισω αντιπαραθεση για τη φινα μαζι σου, ή με τον οποιονδηποτε. Το χουν κανει παρα πολλοι αλλοι πριν απο μας, και απο τις 2 πλευρες.
Η αλήθεια είναι ότι και εγώ, όταν συζητώ για φιναστεριδη συνήθως είναι σαν να μιλάω σε τοίχο, για αυτό το αποφεύγω. Τις περισσότερες φορές οι άνθρωποι ακούν αυτό που θέλουν να ακούσουν.

Και εγω εχω μιλησει με γιατρους που λενε το αντιθετο.
Φυσικά, ο κάθε επιστήμονας δικαιούται να έχει τη γνώμη του. Ο πληθυντικός σου με προβληματίζει, δηλαδή μου λες ότι όχι μόνο βρήκες γιατρό που ενθαρρύνει τη χρήση της φιναστερίδης σε ηλικίες κάτω των 25 αλλά βρήκες και παραπάνω από ένα. Ενδιαφέρον.

Αυτο ειναι αυθαιρετη αποψη πολλων. Συμφωνα με το propecia, 2% εμφανιζουν παρενεργειες. Και πες οτι ειναι πειραγμενες οι κλινικες δοκιμες, που μπορω να πιστεψω σε ενα βαθμο. Θες 10% ? Θες 20% Θες 30%? Σιγουρα ομως κατω απο 50%. Αρα το να λες οτι συμφωνα με τις πιθανοτητες θα εμφανισεις παρενεργειες ειναι ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ ΚΑΙ ΨΕΜΑ.
α) Σύμφωνα με τη Merck θέλεις να πεις, όχι σύμφωνα με το propecia. Kαλή η έρευνα με την οποία πήρε έγκριση το propecia αλλά η εμπειρία της "πιάτσας" θέλει αυτό το ποσοστό πολύ παραπάνω από το 50%. β) Δεν σου επιτρέπω να με χαρακτηρίζεις ως ψεύτη, ξεπέρασες τα όρια, μάθε να ελέγχεις τον εαυτό σου.

Εγω σου μιλαω με δεδομενα.
Εγώ αυτό που ακούω δεν είναι δεδομένα και γόνιμος διάλογος αλλά ένα εκνευρισμό από άνθρωπο που η πραγματικότητα δεν συμφωνεί μαζί του. Δηλαδή στάδιο 1-2 των 5 σταδίων της θλίψης

Και επαναλαμβανω οτι δεν ειμαι χρηστης φινας, προφανως επειδη δε θελω να ρισκαρω την υγεια μου τουλαχιστον οσο εχω εναλλακτικες, αλλα αφηνω τις επιλογες μου παντα ανοιχτες.
Εδώ είναι το ζουμί, η κρίση σου χρωματίζεται από τις επιθυμίες σου.
 

FreeThinker

Well-Known Member
Δεν σου επιτρέπω να με χαρακτηρίζεις ως ψεύτη, ξεπέρασες τα όρια, μάθε να ελέγχεις τον εαυτό σου

Δεν σε χαρακτηρισα ψευτη. Σχολιασα οτι αναπαραγεις κατι που κατα τη γνωμη μου ειναι ψεμα, αρα μπορει να ψευδεσαι εν αγνοια σου. Μαθε να διαβαζεις προσεκτικα αυτα που γραφει ο ''συνομιλητης σου''.

Λάθος εκτίμηση, αν ήξερες τι έχω περάσει στη ζωή μου θα το καταλάβαινες μόνος σου ότι δεν έχω ούτε εγωισμό ούτε ιδιοτέλεια

Μιλας σε ενα ανωνυμο φορουμ. Στο θυμιζω.

Kαλή η έρευνα με την οποία πήρε έγκριση το propecia αλλά η εμπειρία της "πιάτσας" θέλει αυτό το ποσοστό πολύ παραπάνω από το 50%

Ακριβως αυτο. Ερευνα της πιατσας, οχι επιστημονικη. Και ναι η ερευνα της μερκ σου ειπα οτι ειναι πιθανο να ειναι πειραγμενη σ ενα βαθμο. Σιγουρα δε μπορουμε να καθορισουμε το ποσοστο. @kapa δεν ειχα δει αυτο το thread, σιγουρα λεει κατι, αλλα 100 ατομα δεν ειναι αντιπροσωπευτικο δειγμα, και οσο να ναι μια online ερευνα τετοιου μεγεθους, δεν μπορει να εχει μεγαλη βαρυτητα. Δεν την αμφισβητω ομως τελειως, ειναι ενδιαφερον νημα.

ΥΓ. Εχω μια αδυναμια. Ειμαι grammar nazi.
επέτρεψε μου να σου πω ότι δεν χρειάζομαι μαθήματα από εσένα

Ειναι ''επιτρεψε μου'', η προστακτικη δεν παιρνει αυξηση. Ισως φαινεται οτι το κανω ερειστικα, αλλα οντως εχω θεμα :p
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Δεν σε χαρακτηρισα ψευτη. Σχολιασα οτι αναπαραγεις κατι που κατα τη γνωμη μου ειναι ψεμα, αρα μπορει να ψευδεσαι εν αγνοια σου. Μαθε να διαβαζεις προσεκτικα αυτα που γραφει ο ''συνομιλητης σου''.
Δεν θα διασκεδάσω τους θεωρητικούς ακροβατισμούς σου, τις προτροπές κράτα τες για τον εαυτό σου. Πάρε την πρώτη σου προειδοποίηση και επισήμως.

Μιλας σε ενα ανωνυμο φορουμ. Στο θυμιζω.
βλέπε προηγούμενη απάντηση

Ακριβως αυτο. Ερευνα της πιατσας, οχι επιστημονικη. Και ναι η ερευνα της μερκ σου ειπα οτι ειναι πιθανο να ειναι πειραγμενη σ ενα βαθμο. Σιγουρα δε μπορουμε να καθορισουμε το ποσοστο. @kapa δεν ειχα δει αυτο το thread, σιγουρα λεει κατι, αλλα 100 ατομα δεν ειναι αντιπροσωπευτικο δειγμα, και οσο να ναι μια online ερευνα τετοιου μεγεθους, δεν μπορει να εχει μεγαλη βαρυτητα. Δεν την αμφισβητω ομως τελειως, ειναι ενδιαφερον νημα.
Η επιστημονική (και η μόνη έρευνα) της εταιρίας που εμπορεύεται το φάρμακο έχει ακυρωθεί στην πράξη, μερικές βόλτες στα forums παγκοσμίως θα σε ενημερώσουν.
 

zaxosdogkanos

Active Member
@Soralteno εχεις δικιο φιλε η φινα επανεκφυση δεν δινει
αυτο που κανει ειναι οτι δυναμωνει τις τριχες που ηδη εχεις
εφω ειχα πισω τριχες αλλα καταθλιπτικα λεπτες που τις δυναμωσε
οσον αφορα την ηλικια εχεις παλι δικιο δυστυχως...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dionisis19

Member
Δεν ξερω αν εχετε ακουσει για αυτο το νεο ειδος θεραπειας. Ειμαι 19,5 χρονων και χανω μαλλια απ τα 17. Μεχρι τωρα χρησιμοποιωντας regain και διαφορα σαμπουαν δεν ειδα καμια διαφορα προς το θετικο. Η αραιωση μου μεγαλωνει.
Επισκεφτηκα προσφατα εναν δερματολογο για 1η φορα και πλεον ακολουθω θεραπεια με χαπι proscar, regain, σαμπουαν και κατι σταγονες που περιεχουν μινοξιδιλη κ.α. Την θεραπεια θα ακολουθω για ενα 3μηνο καθε χρονο.

Το βασικο μου ερωτημα ειναι σχετικα με τη μεσοθεραπεια που επισης μου προτεινε να κανω. Ειπε πως θα γινεται μια φορα το μηνα. Αν και εψαξα παντου και θεωρητικα δεν υπαρχουν παρενεργειες, διαβασα σε ενα φορουμ για καρκινους. Δεν ξερω, ισως δεν πρεπει να του δωσω καμια σημασια, αλλα ισως και να εχει βαση. Ποια ειναι η αποψη σας?
φιλε αν θες ανεβασε καμια φωτογραφια βοηθαει εδω να σου πουν την γνωμη τους
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
@Soralteno εχεις δικιο φιλε η φινα επανεκφυση δεν δινει
αυτο που κανει ειναι οτι δυναμωνει τις τριχες που ηδη εχεις
εφω ειχα πισω τριχες αλλα καταθλιπτικα λεπτες που τις δυναμωσε
οσον αφορα την ηλικια εχεις παλι δικιο δυστυχως...
@zaxosdogkanos έχε υπ' όψιν σου ότι αυτό που κάνεις (χρήση φίνας) το σέβομαι, δεν το επικροτώ αλλά το σέβομαι γιατί την απόφαση την πήρες ξέροντας τους πιθανούς κινδύνους.
 

giocap

Member
ο,τι να ναι. μην πιστευεις ο,τι διαβαζεις. εχω κανει και γω prp και ειναι μεγαλη μουφα να το ξερεις. και σου πιανουν και τον κωλο στα χρηματα. αν ξεκινησεις φιναστεριδη, δηλαδη propecia η proscar δεν χρειαζεσαι σχεδον τιποτα αλλο. ολη την δουλεια το χαπι την κανει και σε μικροτερο βαθμο η μινοξιδιλη. αλλα με ενα τριμηνο το χρονο δουλεια δε θα κανεις. μαλακιες σου λεει ο γιατρος. το χαπι πρεπει να το παιρνεις για παντα αν θες να κρατησεις τα μαλλια σου. εκτος κι αν το παιρνεις ενα τριμηνο και μετα κανεις διαλλειμα κανα μηνα και το ξαναρχιζεις που δεν το εχω δοκιμασει. αλλα να αποκτησεις μαλλια για παντα με ενα τριμηνο το χρονο δεν παιζει.

Για να ξεκαθαρισω. Η μεσοθεραπεια ειναι απολυτα ασφαλης, αλλα και αναποτελεσματικη. Ψαξου λιγο παραπανω. Τι δουλεια εχει ο καρκινος με την μεταγγιση του ιδιου σου του αιματος παλι στον εαυτο σου?
Στις γυναικες δε μπορει να εχει αποτελεσματα;
 
Μπλουζα