"Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορια!!

Η φιναστεριδη σου δημιουργησε ανεπιθυμητες ενεργειες.......??

  • Ναι.....ηταν αρκετα εντονες....και αναγκαστηκα να σταματησω την χρηση της.....

    Ψηφοφορίες: 15 25.9%
  • Ναι.....ειναι αρκετα εντονες.....αλλα επιμενω θελοντας να σωσω τα μαλλια μου......

    Ψηφοφορίες: 6 10.3%
  • Ναι.....ηταν ελαφρες....αλλα φοβηθηκα και σταματησα την χρηση της.....

    Ψηφοφορίες: 9 15.5%
  • Ναι.....ειναι ελαφρες....αλλα συνεχιζω γιατι συντηρει τα μαλλια μου.......

    Ψηφοφορίες: 13 22.4%
  • Οχι....δε μου δημουργησε καμμια ανεπιθυμητη παρενεργεια......

    Ψηφοφορίες: 15 25.9%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    58

Panos1982

Well-Known Member
Ψηφιστε συμφωνα με την δικη σας εμπειρια σχετικα με την φιναστεριδη......για να δουμε τελικα ποιο ειναι το αλιθινο ποσοστο που παρουσιαζει παρενεργειες.....και οχι αυτο που μας πλασαρουν......

Οποιος θελει μπορει να γραφει και δυο λογια για την περιπτωση του.......
Αλλα και αν δε γραψετε.....μπειτε στον κοπο τουλαχιστον να ψιφησετε....για να βγαλουμε μια ακρη τουλαχιστον οσο αναφορα τα μελη του φορουμ..... :grandpa:
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

ψήφισα αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι η περίπτωσή μου-δεν είχα ιδιαίτερες παρενέργειες,αλλά λόγω ότι ήθελα ένα χρονικό διάστημα >1 χρόνο να καθαρίσω (λόγω πιθανής τεκνοποίησης) άλλαξα την θεραπεία με τοπική ντουντα
 

Georgex6

Well-Known Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

κρισεις καταθλιψης το κυριοτερο
και προβλημα στη στυση
αλλα συνεχιζω γιατι ειναι το μοναδικο φαρμακο που μου σταματησε τη τριχοπτωση
υ.γ. σε οποιον γιατρο κιαν εχω μιλησει τωρα τελευταια απο ουρολογους μεχρι παθολογους κλπ ολοι μου εχουν πει να τη σταματησω
 

lab_rat

Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

Georgex6 είπε:
κρισεις καταθλιψης το κυριοτερο
και προβλημα στη στυση
αλλα συνεχιζω γιατι ειναι το μοναδικο φαρμακο που μου σταματησε τη τριχοπτωση
υ.γ. σε οποιον γιατρο κιαν εχω μιλησει τωρα τελευταια απο ουρολογους μεχρι παθολογους κλπ ολοι μου εχουν πει να τη σταματησω

Με ποια αιτιολογια??
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

Σπύρος είπε:
ψήφισα αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι η περίπτωσή μου-δεν είχα ιδιαίτερες παρενέργειες,αλλά λόγω ότι ήθελα ένα χρονικό διάστημα >1 χρόνο να καθαρίσω (λόγω πιθανής τεκνοποίησης) άλλαξα την θεραπεία με τοπική ντουντα

και τι διαφορες ειδες στο μαλλι ολο αυτο το διαστημα σπυρο???
 

badday

New Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

ωραιος πανο αντε να δουμε..
 

akol

Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

όλα καλά παρόλο που ειχα ξεκινήσει το πρώτο τρίμηνο με μισό προσκάρ.
 

Leone

Active Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

Παιρνω φινα 2 χρονια ακριβως.Με τα μαλλια ολα καλα.Για εναμιση χρονο ντουρος και στο sex.Τελευταια μου κανει νερα μερικες φορες.Δεν εχω την αισθηση του σκληρου πεους και μια ψηλοδυσκολια στη στυση.Μολις την εκοψα για κανα 5 μερες επανηλθα αισθητα.Αποφασισα να περασω σε φαση συντηρησης με 1/8 μερα παρα μερα.Ξεκινησα με 1/5 κατεβηκα σε 1/6 και τους τελευταιους 4 μηνες με 1/8 πεντε φορες τη βδομαδα.Δε θελω να τη σταματησω γιατι μου σταματησε την τριχοπτωση.Α και καποιες φορες που γυρναγα απο προπονηση καθοτι ποδοσφαιριστης η απο το γυμναστηριο εντονο αισθημα κοποσης μερικες φορες.Θελω να κανω καποιες εξετασεις να δω τι γινεται?Τι πρεπει να ελεγξω?
 

Leone

Active Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

Παιρνω φινα ακριβως 2 χρονια.Ξεκινησα με 1/5 καθε μερα για το πρωτο χρονο.Στο δευτερο χρονο με 1/6 το πρωτο εξαμηνο και διακοπη πανω στο εξαμηνο για ενα μηνα περιπου,και 1/8 στο δευτερο εξαμηνο πεντε φορες την εβδομαδα και διακοπη παλι 1 μηνα στο τελος του εξαμηνου.Τα μαλλια ειναι οκ.Απο παρενεργειες τωρα:εναμιση χρονο ημουν ντουρος στο sex πλην ελαχιστων περιπτωσεων.Τελευταια μου εκανε νερα καθως δεν ειχα την αισθηση του σκληρου πεους και ψιλοδυσκολευομουνα στη στυση.Την εκοψα για 5 μερες και επανηλθα αισθητα.Τελος μετα απο προπονηση η απο γυμναστηριο εντονο αισθημα κοπωσης μερικες φορες οχι παντα.Δε θελω να τη σταματησω γιατι σιγουρα στο θεμα τριχοπτωση δουλευει.Πλεον κανω συντηρηση με 1/8 μερα παρα μερα και διακοπη ενος μηνος ανα 6μηνο να καθαριζει το συκωτι.
 

tatini

New Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

κρισεις καταθλιψης το κυριοτερο
και προβλημα στη στυση

αλλα συνεχιζω γιατι ειναι το μοναδικο φαρμακο που μου σταματησε τη τριχοπτωση
υ.γ. σε οποιον γιατρο κιαν εχω μιλησει τωρα τελευταια απο ουρολογους μεχρι παθολογους κλπ ολοι μου εχουν πει να τη σταματησω

Με ποια αιτιολογια??



:explod
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

ειχα ξεκινησει 1/4 proscar,στους δυομιση μηνες χρησης αρχισε πονος στους ορχεις,συνεχισα δυο βδομαδες ακομα μηπως και περασει αλλα γινοταν ποιο εντονοι.
το εκοψα για 3 μηνες και ξαναξεκινησα με την μιση ποσοτητα 1/8,ο πονος στους ορχεις ηρθε ποιο γρηγορα την δευτερη φορα,μετα απο δυο βδομαδες χρησης,συνεχισα αλλες δυο βδομαδες μηπως καλμαρει αλλα γινοταν ποιο εντονος
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

Panos1982 είπε:
[quote author=Σπύρος link=topic=2808.msg49940#msg49940 date=1300874196]
ψήφισα αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι η περίπτωσή μου-δεν είχα ιδιαίτερες παρενέργειες,αλλά λόγω ότι ήθελα ένα χρονικό διάστημα >1 χρόνο να καθαρίσω (λόγω πιθανής τεκνοποίησης) άλλαξα την θεραπεία με τοπική ντουντα

και τι διαφορες ειδες στο μαλλι ολο αυτο το διαστημα σπυρο???
[/quote]
δες ρε Χαλίφη => http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,561.0.html
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

Η δικη μου πλευρα εχει ως εξης......
Απο αποτελεσματα ειδα οτι μου μειωθηκε η τριχοπτωση....και δυναμωσε τις τριχες στο κροουν μου.....

Απο αλλες παρενεργειες....ειδα τα εξης.....

1)Αυξηση δυναμης στο γυμναστηριο.......
2)μειωση των αντοχων του οργανισμου μου....και αναγκη για περισσοτερο υπνο....
3)για εναμησι χρονο καμμια σεξουαλικη παρενεργεια......μετα τον εναμησι χρονο αρχισα να παρατηρω μειωμενη λιμπιντο (σε ανεκτο ομως επιπεδο).....οι στυσεις υπηρχαν αλλα οχι οπως πρωτα.....και μειωθηκαν σταδιακα οι πρωινες στυσεις......αυτη την στιγμη δεν εχω σχεδον καθολου πρωινες στυσεις.....

Υ.Γ επειδη στην αρχη για εναμησι χρονο.....στο θεμα σεξ ημουν τζετ......πιστευω οτι αυτο που λεει η μερκ οτι με τα χρονια ο οργανισμος συνιθιζει....ειναι μεγαλη μπαρουφα......εγω πιστευω οτι με τα χρονια ο οργανισμος γονατιζει.....και οι παρενεργειες οσο περνανε τα χρονια δεν εξαφανιζονται....αλαλ αντιθετως....αυξανονται και γινονται πιο εντονες......
Προς το παρων συνεχιζω φινα....αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι θα ερθει καποια μερα που θα αναγκαστω να σταματησω.......
 

Agahnim

Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

ξεκινησα φινα 1/5 και τις πρωτες μερες ξεχασα πραγματικα τι ειναι σεκς..σαν να μην υπηρχε ποτε.μετα απο μερικες μερες που το θυμιθικα, διαπιστωσα οτι απλα ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.

ετσι επεσα στο 1/6 και ειδα καποια μικρη βελτιωση..

τωρα προσπαθω να πεσω στο 1/8 αλλα 1) δεν ξερω πως θα το κοψω σε 8 pieces 2) δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο.. θα δινει τιποτα στα μαλλια μου το 1/8? 0625mg?
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

Cursed είπε:
ξεκινησα φινα 1/5 και τις πρωτες μερες ξεχασα πραγματικα τι ειναι σεκς..σαν να μην υπηρχε ποτε.μετα απο μερικες μερες που το θυμιθικα, διαπιστωσα οτι απλα ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.

ετσι επεσα στο 1/6 και ειδα καποια μικρη βελτιωση..

τωρα προσπαθω να πεσω στο 1/8 αλλα 1) δεν ξερω πως θα το κοψω σε 8 pieces 2) δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο.. θα δινει τιποτα στα μαλλια μου το 1/8? 0625mg?

παρε προπεσια αντι για προσκαρ......
το προπεσια αν το κοψεις στα 2 ειναι 0.5μγ.... δλδ περιπου η δοση που ζητας.....
στοιχιζει ομως 48 ευρο και θα σου κρατησει 2 μηνες.....εκτος κι αν κανεις χρηση μερα παρα μερα....οποτε θα κρατησει 4 μηνες....
 

Hairboost

Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

Cursed είπε:
ξεκινησα φινα 1/5 και τις πρωτες μερες ξεχασα πραγματικα τι ειναι σεκς..σαν να μην υπηρχε ποτε.μετα απο μερικες μερες που το θυμιθικα, διαπιστωσα οτι απλα ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.
δηλαδη..............?
 

Agahnim

Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

το προσκαρ ειναι πανακριβο! προτιμο να μαθω καμια τεχνικη σαμουραι ωστε να καταφερω να το κοψο στα 8 το προσκαρ :tease:

αυτο που με ανυσιχει περισσοτερο ομως ειναι αν τα 625g θα κανουν δουλεια..

@hairboost: εννοω μειωμενη ερωτικη επιθυμια.. ειναι οτι χειροτερο.συμπτωματα καταθληψης δεν ξερω αν ειχα. γενικα ο τροπος σκεψης μου ειναι negative οπωτε.. :-\


ξεχασα να πω οτι ψηφισα την δευτερη επιλογη
 

3746741

Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

Εγω παιρνω φινα 10 μηνες τωρα!

Αν κ οι εξετασεις της διυδροτεστοστερονης μου ηταν στα φυσιολογικα επιπεδα ξεκινησα γιατι ηθελα να κανω το big 3 (ακομα μερικες φορες αναρωτιεμαι αν με τετοιες εξετασεις πρεπει να παιρνω αυτο το φαρμακο!!!!!!!!!Το θετω κ σαν ερωτημα στα παιδια του φορουμ αυτο!!)

Ξεκινησα με 1mg ημερησιως κ δεν ειχα καμια παρενεργεια!

Μετα απο 3 μηνες παρατηρησα οτι ειχα μειωμενη ποσοτητα σπερματος!

Εριξα την δοση σε 1mg μερα παρα μερα κ η ποσοτητα σχεδον εχει επανελθει!

Καποιες φορες αισθανομαι κοπωση αλλα δεν ξερω αν φταιει η φινα γιαυτο 'η οι ρυθμοι μου!

Προς το παρον την συνεχιζω αλλα αν υπηρχε ενα τοπικο ανταξιο της την ειχα αντικαταστησει την επομενη μερα!

Παρατηρω οτι αν οχι ολοι οι περισσοτεροι βγαζουν παρενεργειες επομενως επιφυλασσομαι αν θα την συνεχισω κ με τι δοσολογια!
 

passenger

Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

Χρησιμοποιώ φινα από τον φλεβάρη2010, 1/6 proscar
Όσο αφορά αποτελέσματα:
Λοιπόν αρχικά τρελό seed…σκέτη φρίκη, πρώτη φορά είδα τον εαυτό μου έτσι, έβριζα όλη μέρα από μερκ μέχρι hairlossgr :slap … το πράγμα άλλαξε μετά από 1.5 μήνα, σήμερα 1+ χρόνο μετά, είχα καλύτερα αποτελέσματα απότι περίμενα, όταν ξεκίνησα έλεγα ότι αν η φινα μου κρατήσει τα μαλλιά που είχα τότε θα ήμουν ευχαριστημένος, σήμερα λέω με σιγουριά ότι κάτι «κενά» που είχαν αρχίσει να φαίνονται στο κεφάλι μου έχουν καλυφθεί!
Δεν έχω φώτο δυστυχώς για το πώς ήμουν πριν αρχίσω την φίνα, ήμουν πάντως σε φάση που είχε αρχίσει επιθετική τριχόπτωση κ με είχε πιάσει απελπισία, κυρίως γιατί δε μπορούσα να κάνω κάτι..εε, τώρα το κεφάλι μου είναι περίπου όπως το θέλω για την ηλικία μου (στα 27μισι)
Τώρα…από θέμα side
Αρχικά ανεβασμένη λίμπιντο (δε κάνω πλάκα, μιλάω για πολλές κα*λες…δεν ξέρω αν έφταιγε η φίνα ή ότι έμπαινε η άνοιξη, μελισούλες,λουλουδάκια…)
Αραιωμένο σπέρμα, βελτιώθηκε η κατάσταση σε κάνα 3μηνο, μπορώ να πω είναι κ το μόνο side που έχω μέχρι και σήμερα (αν κ βελτιωμένα επαναλαμβάνω)…μειωμένο σπέρμα κλπ δεν παρατήρησα κάτι
Αλλαγή στην αίσθηση, δε μπορώ να το εξηγήσω (όσοι παίρνουν φίνα με καταλαβαίνουν φαντάζομαι…) αλλά είναι σαν να φοράς προφυλακτικό…. βάλε κ ότι δε πάω ποτέ ξεσκούφωτος…
Από θέμα στύσης δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα ποτέ στο πεδίο της μάχης…
Γυναικομαστία, τσιμπήματα σε όρχεις, κόπωση κ γενικά ότι άλλο έχει ακουστεί, δεν παρουσίασα κάποιο πρόβλημα
Τώρα για τις διάφορες συγκρίσεις με πριν ξεκινήσω φινα κλπ… τι να σας πω ρε παίδες… η αλήθεια είναι δε μπορώ να τις πολυκάνω, γιατί πολύ απλά όσο καιρό παίρνω φίνα άρχισα να παρατηρώ κάποια πράγματα αν μου συμβαίνουν ή όχι. Παλιά ποτέ δεν είχα κάτσει να παρατηρήσω τις πρωινές μου στύσεις για παράδειγμα… ούτε θυμάμαι και ποτέ να είχα έντονες πρωινές στύσεις (με εξαίρεση το στρατό που ξυπνούσα και από της 6) ίσως γιατί ξυπνάω αργά, λόγο προγράμματος …
Το μεγαλύτερο κακό που μου έχει κάνει η φίνα, είναι ότι πρώτη φορά στη ζωή μου έκατσα να τεστάρω πράγματα για να δώ αν όλα πάνε καλά (φυσικά αυτό γινόταν κυρίως μετά από ανάγνωση κάποιας έρευνας που προσπαθούσε να αποδείξει ότι έχω πρόβλημα και δε το ξέρω…) ενώ πριν τη ξεκινήσω ποτέ δεν έκατσα να το κάνω… κοινός, μου μπήκαν ιδέες για πράγματα που στη τελική δεν μου έχουν συμβεί…
Αν μπορώ να κάνω κάποια σύγκριση… εδώ και 1.5 μήνα περίπου το έχω ρίξει στο 1/8. Ε, σε σχέση με το 1/6 παρατήρησα καλύτερη ποιότητα στύσης (αυτό έχει να κάνει κυρίως με την αίσθηση που αναφέρω παραπάνω) και σαφώς περισσότερες πρωινές(εκτός και αν φταίει πάλι η άνοιξη :eat:)
Δε ξέρω αν η περίπτωση μου είναι στο «δε μου δημιουργήθηκε καμία παρενέργεια» η στο «πολύ ελαφριές»… αυτό που λέω πάντως στα σίγουρα είναι ότι μέχρι στιγμής αυτά που μου «έδωσε» η φίνα είναι πολύ περισσότερα από αυτά που μου «πήρε» (το κάπως αραιωμένο σπέρμα κ η αλλαγή στην αίσθηση δε μου έχουν επηρεάσει την σεξουαλική μου ζωή, σχεδόν τα θεωρώ αμελητέα). Αν μπορούσε να μου πει κάποιος με σιγουριά ότι από δω και πέρα στη ζωή μου τα πράγματα θα συνεχίσουν έτσι κ δε θα αλλάξει τπτ, θα έλεγα και εγώ με σιγουριά ότι δε θα την έκοβα ποτέ μου, αλλά ποιος μπορεί να μου το εγγυηθεί ότι δε θα μου παρουσιάσει κάποια παρενέργεια στο μέλλον;;; αυτός είναι και ο λόγος που την ελάττωσα, κ θα κοιτάξω να την ελαττώσω κ άλλο στο μέλλον αν μπορέσω να διατηρήσω με κάποιον τρόπο τα μαλλιά μου στα δεδομένα που είναι τώρα
 

VAMPIRIA

Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

Ειναι σημαντικο να μαθουμε ποσοι ειχανε παρενεργειες αλλα εξισου σημαντικο ειναι να μαθουμε και ποσοι ειδανε καποιο αποτελεσμα.
 
Μπλουζα