Ρινοπλαστική ξανά (tropheus)

elna

New Member
Γεια σας παιδια πριν 11 μερες εκανα διαφραγμα και ρινοπλαστικη με τον γνωστο πλαστικο Ζ.Μ στο μετροπολιταν και το αποτελεσμα δεν μου αρεσει καθολου!ασχετα οτι πριν μιλησα με εναν συνεργατη του και μετα ολες τις αλλαγες μου τις εκανε ενας αλλος συνεργατης του!ο γιατρος με ειδε δυο φορες και μου ειπε οτι η περιπτωση μου ειναι ευκολη οποτε και εγω τον εμπιστευτηκα!πηγα απο τις 9 στο νοσοκομειο για να κανω τις εξετασεις μου και κατα τη μια μου ειπαν οτι θα εμπαινα χειρουργιο..αλλα ηρθε ο γιατρος και μου ειπε οτι προεκυψε ενα δικαστηριο και πρεπει να φυγει!μακαρι εκεινην την στιγμη να μου εκοβε και να εφευγα θα ευχαριστουσα τον θεο τωρα!λοιπον με τα πολλα μπαινω κατα τις 5 για να φωτογραφισει την μυτη μου και του λεω οτι δεν θελω να αλλαξουν τα χαρακτηριστικα μου και οτι θελω να ξεφορτωθω την μικρη καμπουρα που εχω και μου ειπε οτι πρεπει να στην σηκωσω ελαχιστα γτ παει προς τα κατω οταν γελας...το θεμα ειναι οτι πανω στην ναρκωση πρεπει να ξυπνησα γτ ενιωθα καποιον νε με σπρωχνει πισω και ακουγα και καποιον να μιλαει..πραγματικα ολα αυτα τα θυμαμαι αμυδρά και θυμαμαι χαρακτηριστικα οτι οταν ξυπνησα καποιος γιατρος μου ειπε οτι ημουν πολυ ανησυχη και θα με δειρει..αλλα εγω ημουν με παγο στο προσωπο και δεν μπορουσα να μιλησω νομιζα οτι θα πεθανω!
τελος παντον περναει μια εβδομαδα και βγαζω τον ναρθηκα...ουτε καθρεφτη δεν ειχαν θα με εδιωχνε χωρις να την δω καν... επρεπε να του το πω εγω για να με παρει στην τουαλετα να την δω στην αρχη μου αρεσε αλλα μετα που με παρατηρουσα ειχα απογοητευτει πληρως!απο το πλαι μου ελεγε οτι θα μου την κανει ισια ελληνικη και μου την εκανε σαν γαλλικη πες νταξ ηξερα οτι δεν θα εβγαινε τελεια αλλα απο την στιγμη που πληρωνω δεν θελω να γινονται τετοια λαθη!!!! τα ρουθουνια μου εχουν ανεβει αρκετα απο οσο ηθελα με αποτελεσμα απο μπροστα να μην μου αρεσει μοιαζω με ζωακι πραγματικα...παιδια δεν ξερω τι να κανω ειμαι αποοητευμενη θελω να γυρισω τον χρονο πισω και να τα σβησω ολα!οποιος εχει παρομοιο περιστατικο ας μου απαντησει :)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

sevi_lol

New Member
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του φορουμ.Θα ήθελα κ εγώ να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου από την αποτυχημένη μου ρινοπλαστική και να ζητήσω παράλληλα συμβουλές για 2η ρινοπλαστική.Υποβλήθηκα λοιπόν σε ρινοπλαστική τον Μάρτιο του 13 στον Ζ.Μ του Μετροπόλιταν.Το αποτέλεσμα δεν είναι καθόλου σωστό καθώς δεν μπορώ να αναπνευσω σωστα (ειχα στραβό διάφραγμα κ κόγχες).Εξωτερικά η μύτη δεν είναι σωστή επίσης καθώς στη μέση περίπου έχει ένα βαθούλωμα-αυλάκι ας πούμε κ μετά πετάει προς τα πανω όλο το ακρορρίνιο.Το προφιλ φαινεται πολύ πειραγμένο κ αφύσικο.Έχοντας πλέον περάσει τόσοι μήνες η μύτη δεν πρόκειται να αλλάξει άλλο και έχω πάρει απόφαση ότι πρέπει να υποβληθώ σε 2η εγχείρηση.Το πρώτο εξάμηνο πέρασα κατάθλιψη.Στην πορεία προσπάθησα να χαλαρώσω κ να αφησω το χρόνο να δείξει ενώ είχα άρνηση να συζητήσω το θέμα.Δεν πήγα καν στον πλαστικό για να μην ακούσω τις κοροιδίες του.Τώρα αν κ έχω κόμπλεξ με τη μύτη μου νιώθω την ανάγκη πια να το μοιραστώ κ να ζητήσω συμβουλες να επισκεφτω πλαστικους κ να ψαχτω για δευτερη κ τελευταια ρινοπλαστικη

Στείλε μου αν θες σε προσωπικό μήνυμα το fb σου ή κάποιο μαιλ :)
 

sevi_lol

New Member
Sevi lol ενας φιλος μου εκανε εκει πριν μια βδομαδα με τον ιδιο και εχει ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια παραπονα. Tropheus μπορεις να μου στειλεις πμ ολους τους γιατρους που πηγες; Θελει να κανει και η αδελφη μου οποτε να την προειδοποιησω. Εγω παιδια εκανα διαφραγμα πριν 6 χρονια στον Κας...λη ο οποιος ειναι ωρλ και μου εκανε αυτος πλαστικη στην καμπουριτσα που ειχα. Πολλοι δεν καταλαβαινουν οτι εχω κανει επεμβαση γιατι το αποτελεσμα ειναι φυσικο και αυτο ειναι που με κανει ευχαριστημενη.

Δες pm σου έστειλα μήνυμα :)
 

sevi_lol

New Member
Γεια σας παιδιά ενδιαφέρομαι για 2η ρινοπλαστικη γτ η πρώτη ήταν αποτυχημένη έχει κάνει κάποιος από εσας και έμεινε ικανοποιημενος?
 

nosferatou

New Member
Καλησπερα, αυτο που καταλαβα ειναι μη μπλεξεις με γιατρους. ειμαι 23 ετων και το καλοκαιρι του 2014 πηρα επιτελους την αποφαση να κανω ρινοπλαστικη. Την επεμβαση την εκανα στην κλινικη euromedica στη θεσσαλονικη και ο πλαστικος υποτιθεται πως ηταν απο τους καλυτερους. ο κυριος Χ.Γ. λοιπον (εκτος του οτι σαν ανθρωπος ηταν απιστευτα αλαζονας και κυνικος) οταν το ρωτησα το ποσοστο επιτυχιας πριν κανω την επεμβαση μου ειπε πως κανεις δεν του εχει κανει παραπονα εως τωρα και το ποσοστο αποτυχιας ειναι πολυ μικρο. οταν εκανα την ρινοπλαστικη, μου πειραξε το διαφραγμα ενω δεν ειχε προβλημα, μου εκανε ανοιχτη ρινοπλαστικη για να κανει καλυτερη δουλεια και το αποτελεσμα ηταν το εξης: το ενα ρουθουνι μεγαλυτερο απο το αλλο και η μυτη στραβωσε (προ επεμβασης ειχα μια κεντραρισμενη ισια μυτη, το μονο προβλημα ηταν η καμπουρα), και αυτος ο κυριος αντι να παραδεχτει το λαθος του αποποιηθηκε τις ευθυνες του ισχυριζομενος πως φταιει ο οργανισμος μου γιαυτο.! αυτοι ειναι χασαπηδες δεν ειναι γιατροι. μολις ειδαμε το αποτελεσμα ειπε πως χρειαζεται επανορθωτικη επεμβαση και αυτη τη φορα ισχυριστηκε πως το 80% των επεμβασεων παντα χρειαζονται 2η ρινοπλαστικη!!!!
πως γινεται λοιπον εγω να ξαναεμπιστευτω αυτον τον ανθρωπο να με εγχειρησει για δευτερη φορα?! επισης με τι ψυχικη δυναμη να ξαναμπω σε αυτη τη διαδικασια μετα απο αυτο? (ακομα και με αλλο γιατρο). με τοσα που ακουγονται πραγματικα ειναι μεγαλο το ρισκο για να ξαναμπεις σε αυτη τη διαδικασια.
παροτι δεν ειμαι τετοιος ανθρωπος, για τον συγκεκριμενο εχω σκεφτει να του κανω μεχρι και μηνυση, αλλα φοβαμαι πως δεν προκειται να βρω το δικιο μου. αυτοι οι χασαπηδες χρειαζονται καταγγελιες, δεν ειναι δυνατον να βαζουν κατω νεα ατομα και να τα σακατευουν στην κυριολεξια.
 

tropheus

Well-Known Member
Καλησπερα, αυτο που καταλαβα ειναι μη μπλεξεις με γιατρους. ειμαι 23 ετων και το καλοκαιρι του 2014 πηρα επιτελους την αποφαση να κανω ρινοπλαστικη. Την επεμβαση την εκανα στην κλινικη euromedica στη θεσσαλονικη και ο πλαστικος υποτιθεται πως ηταν απο τους καλυτερους. ο κυριος Χ.Γ. λοιπον (εκτος του οτι σαν ανθρωπος ηταν απιστευτα αλαζονας και κυνικος) οταν το ρωτησα το ποσοστο επιτυχιας πριν κανω την επεμβαση μου ειπε πως κανεις δεν του εχει κανει παραπονα εως τωρα και το ποσοστο αποτυχιας ειναι πολυ μικρο. οταν εκανα την ρινοπλαστικη, μου πειραξε το διαφραγμα ενω δεν ειχε προβλημα, μου εκανε ανοιχτη ρινοπλαστικη για να κανει καλυτερη δουλεια και το αποτελεσμα ηταν το εξης: το ενα ρουθουνι μεγαλυτερο απο το αλλο και η μυτη στραβωσε (προ επεμβασης ειχα μια κεντραρισμενη ισια μυτη, το μονο προβλημα ηταν η καμπουρα), και αυτος ο κυριος αντι να παραδεχτει το λαθος του αποποιηθηκε τις ευθυνες του ισχυριζομενος πως φταιει ο οργανισμος μου γιαυτο.! αυτοι ειναι χασαπηδες δεν ειναι γιατροι. μολις ειδαμε το αποτελεσμα ειπε πως χρειαζεται επανορθωτικη επεμβαση και αυτη τη φορα ισχυριστηκε πως το 80% των επεμβασεων παντα χρειαζονται 2η ρινοπλαστικη!!!!
πως γινεται λοιπον εγω να ξαναεμπιστευτω αυτον τον ανθρωπο να με εγχειρησει για δευτερη φορα?! επισης με τι ψυχικη δυναμη να ξαναμπω σε αυτη τη διαδικασια μετα απο αυτο? (ακομα και με αλλο γιατρο). με τοσα που ακουγονται πραγματικα ειναι μεγαλο το ρισκο για να ξαναμπεις σε αυτη τη διαδικασια.
παροτι δεν ειμαι τετοιος ανθρωπος, για τον συγκεκριμενο εχω σκεφτει να του κανω μεχρι και μηνυση, αλλα φοβαμαι πως δεν προκειται να βρω το δικιο μου. αυτοι οι χασαπηδες χρειαζονται καταγγελιες, δεν ειναι δυνατον να βαζουν κατω νεα ατομα και να τα σακατευουν στην κυριολεξια.

Όπως τα λες είναι nosferatou. Eπικρατεί μεγάλη αλητεία ψευτιά και υποκρισία ανάμεσα σε πολλούς από αυτούς τους "ανθρώπους" που στο βωμό του χρήματος ισοπεδώνουν οτιδήποτε βρεθεί μποστά τους.

Τελευταία όλο και πιο συχνά γίνομαι αποδέκτης παρόμοιων περιστατικών όπως και το δικό σου. Και επειδή νομικά είναι δύσκολο να βγάλεις άκρη μόνο η μαζική δημοσιοποίηση των ονομάτων όλων αυτών των "κυρίων" θα μπορούσε να ανασχαίσει το "έργο" τους.

Δυστυχώς στην Ελλάδα η ρινοπλαστική είναι ένα "άθλημα" που δεν το κατέχουν...
 

νάγια

New Member
Καλησπέρα παιδιά..! ειμαι καινούρια στο σάιτ και θέλω και γω με την σειρά μου να ρωτήσω τα εξής μιας και εχω αρκετά θέμα με την μύτη μου μόνο αισθητικό..δεν εχω οικονομική άνεση να κάνω επέμβαση αλλα υπάρχει μια περίπτωση να καταφέρω σε λίγους μήνες να βγάλω τα χρήματα και να επισκεφτώ κάποιον καλό πλαστκικό χειρουργό.. τεσπα! ειχα στο μυαλό μου το Αθ.σκουρα και τον Βασ.παυλιδελη,ποιον απο τους δυο προτείνεται οσοι έχετε ασχοληθεί με το θεμα? εγω αυτους γνωρίζω σαν τους τόπ πάντως αυτή τη στιγμή..με 1500- 2000 παίζει να κάνω μια καλή ρινοπλαστική η ειναι στάνταρ οτι θα χρειστώ πανω απο 2000?
 

tropheus

Well-Known Member
Καλησπέρα παιδιά..! ειμαι καινούρια στο σάιτ και θέλω και γω με την σειρά μου να ρωτήσω τα εξής μιας και εχω αρκετά θέμα με την μύτη μου μόνο αισθητικό..δεν εχω οικονομική άνεση να κάνω επέμβαση αλλα υπάρχει μια περίπτωση να καταφέρω σε λίγους μήνες να βγάλω τα χρήματα και να επισκεφτώ κάποιον καλό πλαστκικό χειρουργό.. τεσπα! ειχα στο μυαλό μου το Αθ.σκουρα και τον Βασ.παυλιδελη,ποιον απο τους δυο προτείνεται οσοι έχετε ασχοληθεί με το θεμα? εγω αυτους γνωρίζω σαν τους τόπ πάντως αυτή τη στιγμή..με 1500- 2000 παίζει να κάνω μια καλή ρινοπλαστική η ειναι στάνταρ οτι θα χρειστώ πανω απο 2000?

Αν η επέμβαση που πρέπει να κάνεις απαιτεί ολική αναισθησία τότε δε φτάνουν 2000€.
Οι γιατροί πάντως που ανέφερες θεωρούνται τοπ αλλά έχουν και πάρα πολλές αποτυχίες στο ενεργητικό τους.
Διάβασε καλά το τρέχον νήμα και θα καταλάβεις τι παίζει...
 

νάγια

New Member
Σίγουρα ολική αναισθησία.. δηλαδή πόσο περίπου κυμαίνεται η τιμή? εσυ που εχεις εμπειρία ποιον θα μου πρότεινες?
 

tropheus

Well-Known Member
Σίγουρα ολική αναισθησία.. δηλαδή πόσο περίπου κυμαίνεται η τιμή? εσυ που εχεις εμπειρία ποιον θα μου πρότεινες?

Τα ονόματα που ανέφερες παίρνουν 3000-3500€.
Εγώ δε θα σου πρότεινα κανέναν στην Ελλάδα. Αν διαβάσεις το νήμα θα δεις ότι το έχω πει πολλές φορές.
Αν θέλεις να μην παίξεις στα ζάρια την κατάσταση της μύτης σου ΜΟΝΟ εξωτερικό.
Έχε υπόψιν σου ότι η 1η επέμβαση είναι και η πιο καθοριστική. Αν δεν πάει καλά (που η πιθανότητα στην Ελλάδα είναι πάαααααρα πολύ μεγάλη) η 2η είναι πολύ πιο δύσκολη.
Όλοι στην Ελλάδα σου υπόσχονται αυτά που θέλεις να ακούσεις και μετά την επέμβαση τα βλέπουν όλα τέλεια.
Το κακό είναι ότι μετά εσύ δεν αντέχεις να κοιτάζεις τον εαυτό σου στον καθρέπτη... Το έχω δει πολλές φορές το έργο και προσωπικά και μέσα από το φόρουμ...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Dis

New Member
Μόνο εξωτερικό λέτε παιδιά και μου ακούγεται αρκετά λογικό μετά από τόσες μαρτυρίες.
Το θέμα είναι που και ποιός όμως. Ο κόσμος είναι πολύ μεγάλος :)
 

νάγια

New Member
Εξωτερικό μου ειναι αδύνατον να πάω και δεν πιστεύω οτι ολοι οι πλαστικοί χειρουργοί στην ελλάδα ειναι απο "κρεοπωλείο".. Σίγουρα υπάρχουν κάποιοι καλοί στο είδος τους απλά θέλει πολύ ψάξιμο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tropheus

Well-Known Member
Εξωτερικό μου ειναι αδύνατον να πάω και δεν πιστεύω οτι ολοι οι πλαστικοί χειρουργοί στη ελλάδα ειναι απο "κρεοπωλείο".. Σίγουρα υπάρχουν κάποιοι καλοί στο είδος τους απλά θέλει πολύ ψάξιμο.

Το θέμα είναι ότι ακόμα κανένας δεν έχει βρει τους καλούς στην Ελλάδα. Είναι σαν το κυνήγι του χαμένου θησαυρού.

Ψάξε λίγο στα φόρα και θα δεις ότι ΟΛΟΙ τους έχουν από πολλούς μέχρι πάρα πολλούς δυσαρεστημένους ασθενείς - πελάτες.
 

νάγια

New Member
Για ρινοπλαστική στο ιατρικό αθηνών ξέρεις κάτι μήπως? εκει χειρουργεί ο Γιάννης Δημ. Μήτσου και εχω ακούσει για προσιτές τιμές και οτι γίνεται με e-mail να τους στείλεις φωτογραφία σου και να σου πουν ακριβώς πόσα χρήματα θα σου κοστίσει.
 

tropheus

Well-Known Member
Για ρινοπλαστική στο ιατρικό αθηνών ξέρεις κάτι μήπως? εκει χειρουργεί ο Γιάννης Δημ. Μήτσου και εχω ακούσει για προσιτές τιμές και οτι γίνεται με e-mail να τους στείλεις φωτογραφία σου και να σου πουν ακριβώς πόσα χρήματα θα σου κοστίσει.

Τις πρώτες μου 2 αποτυχημένες επεμβάσεις (από τις συνολικά 4) τις έκανα με 2 γιατρούς του Ιατρικού Αθηνών. Όχι με τον Μήτσου για τον οποίο δεν έχω ακούσει κάτι.
Αντιλαμβάνομαι τους οικονομικούς περιορισμούς που πιθανώς έχεις αλλά όπως έχω δει πολλές φορές στη ζωή μου είναι απόλυτα σωστό το : "ότι πληρώνεις παίρνεις".

Μια αποτυχημένη επέμβαση μπορεί να δείχνει τη μύτη σου πολύ χειρότερη από ότι δείχνει τώρα...
 

νάγια

New Member
Ειμαι 21 και απο τα 16-17 ονειρεύομαι αυτη την επέμβαση...πονάει η ψυχή μου ειλικρινά που θέλω και δεν μπορώ να μαζέψω τα χρήματα.. εχω εντονη καμπουρα και μπροστα ειναι χοντρη..αστα να πανε σου λεω.. με αδικει τοσο μα τοσο πολυ.. και ποσο πιο χειροτερη να μου την κανουν! ? δεν ξερω και που να βρω εναν καλο γιατρο γ@μωτο.. να δω τι θα μου πει.. στο ιατρικο αθηνων ποσα χρηματα πληρωσες? μα γιατι τοσες αποτυχημενες τι εφταιξε? ολοι για τα μπαζα ηταν τοσο πολυ??
 

tropheus

Well-Known Member
Ειμαι 21 και απο τα 16-17 ονειρεύομαι αυτη την επέμβαση...πονάει η ψυχή μου ειλικρινά που θέλω και δεν μπορώ να μαζέψω τα χρήματα.. εχω εντονη καμπουρα και μπροστα ειναι χοντρη..αστα να πανε σου λεω.. με αδικει τοσο μα τοσο πολυ.. και ποσο πιο χειροτερη να μου την κανουν! ? δεν ξερω και που να βρω εναν καλο γιατρο γ@μωτο.. να δω τι θα μου πει.. στο ιατρικο αθηνων ποσα χρηματα πληρωσες? μα γιατι τοσες αποτυχημενες τι εφταιξε? ολοι για τα μπαζα ηταν τοσο πολυ??

Προφανώς για να θέλεις να κάνεις την επέμβαση αισθάνεσαι πολύ άσχημα με την εικόνα της μύτης σου.
Σκοπός μου απλά είναι να σε ενημερώσω για το αβέβαιο του αποτελέσματος.
Πλήρωσα 3500€ για την πρώτη επέμβαση, δωρεάν η δεύτερη καθώς παραδέχτηκαν οι 2 γιατροί του Ιατρικού ότι είχαν κάνει λάθη, 1800€ (με τοπική αναισθησία) η τρίτη, και 3500€ η τέταρτη.
Όλες αποτυχημένες με λιγότερο αποτυχημένη την τελευταία.
Και μιλάμε για "γιατρούς" τηλεορασάτους... τρομάρα τους
 

Corfu Rider

Active Member
Προς naya: Εχω κανει χειρουργιο στον κο Μητσου, και συγκεκριμενα στο 'Υγεια' πριν απο 8 χρονια. Μπορω να πω οτι ειναι εντιμος ανθρωπος και ιατρος. Παρολο που το αποτελεσμα δεν με ενθουσιασε, καταλαβα οτι δεν ηταν αποκλειστικα στο χερι του χειρουργου να 'κατοχυρωσει' το αποτελεσμα επι του μελλοντικου σχηματος, διοτι υπαρχουν και αλλοι παραγοντες, οπως: 'Αναπτυξη' χονδρων -δηλ περαιτερω διευρυνση τους εντος του θαλαμου, μεγαλη αιμοραγια κατα την επεμβαση, μετεγχειρητικη συμπεριφορα ασθενους κτλ.. και για οσους πιστευουν οτι στο 'εξωτερικο' ειναι οι κορυφαιοι.. χμμ επειδη στο παρελθον εμενα στην δυτικη Ευρωπη, εχω δει περιπτωσεις που δεν θελετε να ξερετε.. οσον αφορα τον κο Μητσου, μπορω να σου πω οτι η εντυπωση μου ειναι θετικη για τον χαρακτηρα και το ηθος του.. Και ειχα επισκευθει και Παυλιδελη.. καμμια σχεση στην αντιμετωπιση του ασθενους-πελατη.. οτι θελεις περεταιρω, ρωτα με..
 

sito

Active Member
Δεν έχω ασχοληθεί με το συγκεκριμένο θέμα. Αλλά για όσους είναι από βόρεια ελλάδα, έχω ακούσει καλά λόγια για έναν γιατρό στην Βέροια. Έχω δει και δύο αποτελέσματα live. Το ένα ενός γνωστού μου και το άλλο ενός φίλου μου. Βέβαια δεν τα κοίταξα σχολαστικά τα αποτελέσματα αλλά φαινόταν αρκετά καλά με μια γρήγορη ματιά. Και οι δύο (τουλάχιστον έτσι λενε) έχουν μείνει ευχαριστημένοι. Όνομα δεν συγκράτησα μιας και δεν με ενδιαφέρει το θέμα.
 
Μπλουζα