Dermaroller 1.5mm - διαφορετική ερευνητική µεθοδολογία

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Σκέφτηκα πως θα ήταν καλύτερο να υπάρχει ένα ξεχωριστό θέμα για το dermaroller που να αφορά διαφορετική προσέγγιση από αυτή που έχουμε περιγράψει στο αντίστοιχο θέμα, ώστε όσοι δοκιμάσουν την συγκεκριμένη, ειδικά εκείνοι που (δικαιολογημένα) φοβούνται να φτάνουν σε σημείο έντονου τραυματισμού, να αναφέρουν τις παρατηρήσεις τους εδώ.


Η μελέτη δημοσιεύθηκε τον Μάιο του 2015

http://www.e-ijd.org/article.asp?is...=60;issue=3;spage=260;epage=263;aulast=Dhurat

Όποιος ενδιαφέρεται, να την διαβάσει προσεκτικά.

Περιληπτικά αναφέρει ασθενής (βέβαια μόλις 4) με μακροχρόνιο πρόβλημα τριχόπτωσης οι οποίοι είχαν πάρει ότι καλύτερο μπορούσαν από μεταμοσχεύσεις, μεσοθεραπεία και 2 - 5 χρόνια χρήσης μινοξιδίλης μαζί με φιναστερίδη και με το συγκεκριμένο πρωτόκολλο είχαν αύξηση πυκνότητας και πάχος των μαλλιών.

Αυτό που διαφέρει στην εν λόγω προσέγγιση με τα προηγούμενα που έχουμε αναφέρει εδώ είναι το εξής.

Microneedling procedure

The scalp was surgically cleansed with betadine and normal saline. A dermaroller of 1.5 mm sized needles was gently rolled over the affected areas of the scalp in longitudinal, vertical, and diagonal directions until mild erythema was noted; this was considered as the end point of the procedure. Each procedure lasted for about 20-25 minutes. The patients were advised to continue with their ongoing therapy with finasteride and minoxidil.

Διάρκεια θεραπείας 6 μήνες. Σύνολο συνεδριών 15.
Για τον πρώτο μήνα, 4 συνεδρίες, μια κάθε εβδομάδα. Τους επόμενους 5 μήνες, 1 συνεδρία κάθε 15 ημέρες.
Το μέγιστο των αποτελεσμάτων, το πήραν μετά το πέρας των 6 μηνών, μέσα σε μια περίοδο συνολικά 18 μηνών.

Φαίνεται ασφαλής και για όσους έχουν κάνει μεταμόσχευση στο παρελθόν αλλά και για την γυναικείας μορφής αλωπεκίας, όπως φαίνεται στον 4ο ασθενή. (A 40-year-old male with female pattern type III of hair loss)

Από λίγο που το έψαξα, η διαφορά της συγκεκριμένης προσέγγισης από το πρωτόκολλο του έντονου τραυματισμού, είναι πως το ερύθημα που προκαλείται στο δέρμα μετά από το διαρκή ερεθισμό του, μπορεί να "προσκαλέσει" αυξητικούς παράγοντες δίχως την φλεγμονή που ακολουθεί ένα βαθύ τραυματισμό ή, τουλάχιστον πολύ μικρότερου βαθμού.

Δοκιμάστε το....ειδικά όσοι έχουν "παρθένο" κεφάλι σε ότι αφορά το dermaroller....
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

scubas

Member
Εγώ έτσι το ξεκίνησα συμπτωματικά. Η πρώτη μου εφαρμογή ήταν light χωρίς καθόλου αίμα! και η επόμενη θα γίνει σε μία εβδομάδα. έχω βγάλει και φωτογραφίες οπότε σε κανα εξαμηνάκι βλέπουμε αποτελέσματα!
η ερυθρότητα έχει φύγει ήδη την επόμενη πάντως και κυκλοφορείς σάν άνθρωτος συν οτι "ο πόνος" είναι κάτι μεταξύ τσιμπίματος και μασάζ! Είναι πολύ ανεκτός!Το πρόβλημα είναι όταν το roller πιάσει τρίχα. Εκεί πονάς γιατί σου κάνει και αποτρίχωση! Αν και σε μία έρευνα που έχει γίνει λέει οτι αν αφαιρέσεις βίαια μια τρίχα τότε αυτό οδηγεί σε επανέκφυση περιοχής οπότε ας δούμε την θετική του πλευρά!!!(αυτό για τις περιοχές με μαλί οπως το μπιφτέκι)
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εγώ έτσι το ξεκίνησα συμπτωματικά. Η πρώτη μου εφαρμογή ήταν light χωρίς καθόλου αίμα! και η επόμενη θα γίνει σε μία εβδομάδα. έχω βγάλει και φωτογραφίες οπότε σε κανα εξαμηνάκι βλέπουμε αποτελέσματα!
η ερυθρότητα έχει φύγει ήδη την επόμενη πάντως και κυκλοφορείς σάν άνθρωτος συν οτι "ο πόνος" είναι κάτι μεταξύ τσιμπίματος και μασάζ! Είναι πολύ ανεκτός!Το πρόβλημα είναι όταν το roller πιάσει τρίχα. Εκεί πονάς γιατί σου κάνει και αποτρίχωση! Αν και σε μία έρευνα που έχει γίνει λέει οτι αν αφαιρέσεις βίαια μια τρίχα τότε αυτό οδηγεί σε επανέκφυση περιοχής οπότε ας δούμε την θετική του πλευρά!!!(αυτό για τις περιοχές με μαλί οπως το μπιφτέκι)

Προσπάθησε να διαρκεί αυτό που κάνεις 25 λεπτά με περάσματα προς όλες τις κατευθύνσεις. Εδώ δηλαδή σε αντίθεση με την ένταση, θέλουμε περισσότερη διάρκεια. Ουσιαστικά αυτό είναι και το ζητούμενο του όλου θέματος. Η διάρκεια. Αν υπάρχει αρκετό μαλλί, (πχ οι γυναίκες) είναι καλύτερο το dermapen ώστε να μην τραβάει τις τρίχες.
 

scubas

Member
Στο μπιφτέκι ναί. Υπάρχει μαλλί αλλα εχει αραιώσει και γυαλίζει το δέρμα στους κροτάφους οχι
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
προφανως και εχουν πολλα να ανακαλυψουν ακομα με αυτην την θεραπεια και οι ερευνες συνεχιζονται.
ειναι πολυδιάστατη,σε ενταση,χρονο αποκαταστασης,χρονο τραυματισμου.
εγω την εχω δοκιμασει με πολυ ενταση,λιγη ενταση,πολυ χρονο αποκαταστασης μετριο χρονο αποκαταστασης,με οινοπνευμα,χωρις οινοπνευμα.
13 μηνες τωρα.
αν δειτε καλα την ερευνα καπου γραφει οτι κανενας δεν ειχε πτωση αποδοσης της θεραπειας,αυτο που βλεπω και εγω σε εμενα καθως βαδιζω σε 7 πλασια διαρκεια αποτελεσματων εναντι της μινοξιδιλης
 

xk

Active Member
το κανω πανω απο μηνα

εχω δοκιμασει τραυματισμο με αιμα σκετο και δε μου δουλεψε ασε που πιστευω οτι κανει κακο στο δερμα θα μεινουν τιποτα σημαδια στο τελος.

κανω εδω και 1 μηνα ''τραυματισμο'' 15 λεπτων χωρις αιμα απλα μονο να γινει ερυθρο το σκαλπ για την κυκλοφορια του αιματος και μετα βαζω betadine οχι για καθαρισμο αλλα για το ιωδιο.Αμεσως εβγαλα τριχες στη δευτερη βδομαδα αλλα δεν εγραψα κατι γιατι τωρα στην 4η-5η βδομαδα εχω μεινει στασιμος.Θα το συνεχισω για ενα ολοκληρο χρονο,απλα επειδη εχω μεγαλη αραιωση(nw4+) δεν ενθουσιαζομαι μεχρι να δω κατι πραγματικα εντυπωσιακο,λιγες τριχες δε θα σωσουν κανεναν μας.
Φυσικα οπως εχω ξαναγραψει το betadine κατι κανει,μαλιστα με επιασε το συνωμοσιολογικό μου όταν διαβασα ότι σε μερικες χωρες το απαγορεψαν ή πηγαν να το απαγορεψουν δε θυμαμαι καλα

οπως ειχα γραψει το ιωδιο μου προκαλεσε θεμα στον θυροειδη γιατι εβαζα ανα 2-3 μερες(κα ειχα βγαλει καλες τριχες τοτε,αλλα τελικα δεν ηταν μονιμες γιατι οταν το σταματησα τις εχασα)

Τωρα βαζω μια φορα τη βδομαδα και δεν εχω παρενεργειες ,μαλλον γιατι προλαβαινει να επεξεργαστει ο οργανισμος το ετσι κι αλλιως λιγο ιωδιο που περιεχει το betadine.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
το κανω πανω απο μηνα

εχω δοκιμασει τραυματισμο με αιμα σκετο και δε μου δουλεψε ασε που πιστευω οτι κανει κακο στο δερμα θα μεινουν τιποτα σημαδια στο τελος.

κανω εδω και 1 μηνα ''τραυματισμο'' 15 λεπτων χωρις αιμα απλα μονο να γινει ερυθρο το σκαλπ για την κυκλοφορια του αιματος και μετα βαζω betadine οχι για καθαρισμο αλλα για το ιωδιο.Αμεσως εβγαλα τριχες στη δευτερη βδομαδα αλλα δεν εγραψα κατι γιατι τωρα στην 4η-5η βδομαδα εχω μεινει στασιμος.Θα το συνεχισω για ενα ολοκληρο χρονο,απλα επειδη εχω μεγαλη αραιωση(nw4+) δεν ενθουσιαζομαι μεχρι να δω κατι πραγματικα εντυπωσιακο,λιγες τριχες δε θα σωσουν κανεναν μας.
Φυσικα οπως εχω ξαναγραψει το betadine κατι κανει,μαλιστα με επιασε το συνωμοσιολογικό μου όταν διαβασα ότι σε μερικες χωρες το απαγορεψαν ή πηγαν να το απαγορεψουν δε θυμαμαι καλα

οπως ειχα γραψει το ιωδιο μου προκαλεσε θεμα στον θυροειδη γιατι εβαζα ανα 2-3 μερες(κα ειχα βγαλει καλες τριχες τοτε,αλλα τελικα δεν ηταν μονιμες γιατι οταν το σταματησα τις εχασα)

Τωρα βαζω μια φορα τη βδομαδα και δεν εχω παρενεργειες ,μαλλον γιατι προλαβαινει να επεξεργαστει ο οργανισμος το ετσι κι αλλιως λιγο ιωδιο που περιεχει το betadine.
εμεις οι παππουδες πρεπει να κανουμε λιγο υπομονη με αυτην την θεραπεια.
δες λιγο την ταχυτητα http://www.hairlossgr.com/threads/derma-roller-1-5mm-μονο-του.10024/page-13#post-146476
πρωτη φωτο με 3 μηνες τραυματισμο,αποτελεσματα μηδεν ακομα,δευτερη φωτο 6μηνες τραυματισμο αποτελεσματα σαν του folligen,τριτη φωτο 8 μηνες τραυματισμο,αποτελεσματα μινοξιδιλης.
η καθε θεραπεια χτυπαει με συγκεκριμενη ενταση στο να βγαλει κατι σε ολους.
το ποσο γρηγορα θα αποδωσει εχει να κανει με το ποσα χρονια εχουμε που αραιωσαμε.
3 μηνες θεραπειας δεν ειναι τιποτα με αυτο για τους 35+ηλικιακα,στους 9 με 10 μηνες θα ερθει το τελικο αποτελεσμα,ισως και ποιο αργα.
εγω στο 3μηνο ακομα αμφεβαλα στο αν δουλευει και στο 9μηνο ετριβα τα ματια μπροστα στον καθρεπτη,ειναι περιεργο να φτανεις σε τετοια επανεκφυση χωρις λοσιον
 

Dynamics

Active Member
εμεις οι παππουδες πρεπει να κανουμε λιγο υπομονη με αυτην την θεραπεια.
δες λιγο την ταχυτητα http://www.hairlossgr.com/threads/derma-roller-1-5mm-μονο-του.10024/page-13#post-146476
πρωτη φωτο με 3 μηνες τραυματισμο,αποτελεσματα μηδεν ακομα,δευτερη φωτο 6μηνες τραυματισμο αποτελεσματα σαν του folligen,τριτη φωτο 8 μηνες τραυματισμο,αποτελεσματα μινοξιδιλης.
η καθε θεραπεια χτυπαει με συγκεκριμενη ενταση στο να βγαλει κατι σε ολους.
το ποσο γρηγορα θα αποδωσει εχει να κανει με το ποσα χρονια εχουμε που αραιωσαμε.
3 μηνες θεραπειας δεν ειναι τιποτα με αυτο για τους 35+ηλικιακα,στους 9 με 10 μηνες θα ερθει το τελικο αποτελεσμα,ισως και ποιο αργα.
εγω στο 3μηνο ακομα αμφεβαλα στο αν δουλευει και στο 9μηνο ετριβα τα ματια μπροστα στον καθρεπτη,ειναι περιεργο να φτανεις σε τετοια επανεκφυση χωρις λοσιον
+1 από εμένα με αύτα π γράφει κάπα!είναι αυτό που γράφω καιρό ότι όσοι κάνουν την θεραπεία με το ρολλερ καλό είναι να γράφουν ηλικία κ νορ γιατί δεν γίνεται να δουλέψει η θεραπεία σε κάποιον που είναι 18 χρονών με μικρό νορ με κάποιον που είναι 35+ π έχει μεγάλο νορ κ έχει χάσει καιρό τα μαλλιά του
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μια προσωπική άποψη.
Στο αντίστοιχο θέμα του dermaroller, είχα κάνει αναφορά σε μια αλοιφή που κυκλοφορεί στην Ελλάδα, που λέγεται
IRUXOL MONO. Είναι σε έλλειψη και απ ότι μου είπε σήμερα το πρωί ο φαρμακοποιός, μάλλον θα παραμείνει.

Η συγκεκριμένη περιέχει ένα ένζυμο που λέγεται Collagenase clostridium histolyticum.

Αντίστοιχη αλοιφή και 200 φορές πιο δυνατή (που δεν χρειάζεται) κυκλοφορεί στο εξωτερικό σε τιμή απ ότι είδα κοντά στα 200 ευρώ.
Λέγεται santyl.

(για όποιον θέλει να δει περισσότερα)
http://www.santyl.com/content/pdf/SANTYL_PI.pdf

Χαρακτηριστικό αυτού του ενζύμου, είναι αυτό

The enzyme collagenase is derived from the fermentation by Clostridium histolyticum. It possesses the unique ability to digest collagen in necrotic tissue.

Αυτό το κολλαγόνο στους ιστούς είναι η λεγόμενη ίνωση που έχει αποδειχθεί πως υπάρχει στους φαλακρούς, ειδικά σε προχωρημένα norwood.

Τώρα, τι σχέση έχει αυτό με το ρολλερ.

Υπάρχει ένας γιατρός "γκουρού" πάνω στο θέμα skin microneedling που λέγεται Dr Lance Setterfield ο οποίος έχει γράψει και βιβλίο που κυκλοφορεί στο amazon. Δεν κατάφερα να βρω δωρεάν αντίγραφο στο διαδίκτυο, αλλά βρήκα αυτό.

http://www.blushzuidas.nl/bestanden/thuisroller-BLUSH.pdf

Τα πιο βασικά που αναφέρονται στο pdf σε σχέση με τα παραπάνω είναι αυτά

Based on the research of Dr Lance Setterfield M.D. who has been researching skin rolling for over 5 years we are advising that you only roll with the .05 roller once a month, that’s right once a month! The reason being is that this length of needle is the length that causes a micro trauma by creating minute punctures in the skin at the basal layer resulting in a mild inflammation response that initiates collagen induction. Rolling with this length of needle will also stimulate the skin’s wound healing mechanism consisting of anti – fibrotic, pro –fibrotic, inflammatory cytokines and collagenase.


Rolling more than once a month with the 0.5 will cause collagenase to be permanently peaked and this will break collagen down as fast as you make it.

Collagenase is a protein that attacks the protein bonds of collagen hence destroying it. Treating once a month allows the healing cascade to follow the normal pathway. Also too frequent rolling with a 0.5 results in too much of a inflammatory response, and we want to minimize this.

Το ότι αναφέρει 0.5mm, δεν έχει ιδιαίτερη σημασία γι αυτό που θέλουμε να πετύχουμε εμείς. Παραμένει το 1.5mm ιδανικό.

Οπότε, η συνεχή χρήση του ρολλερ, σε διαστήματα μικρότερα του ενός μηνός, κρατά ανεβασμένη μόνιμα την κολλαγενάση.
Κρατώντας ανεβασμένη την κολλαγενάση, είναι ο τρόπος που δουλεύει το ρολλερ σε τόσα και τόσα πράγματα ανεξαρτήτως της τριχόπτωσης.

Κάτι επίσης ενδιαφέρον για αυτό το ένζυμο που αφορά τις προσταγλανδίνες.

Exogenous prostaglandin E2 (PGE2) and PGF2 alpha significantly stimulated the production of collagenase in a dose dependent manner.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2845482

Οι δυο από τις σημαντικότερες προσταγλανδίνες που παίζουν πρωταγωνιστικό ρόλο στην ανάπτυξη των μαλλιών, δουλεύουν μέσω της κολλαγενάσης, αυξανοντάς την.

Επίσης πολλές φορές έχουμε αναφέρει πως υπάρχουν κοινά σημεία των φαλακρών κεφαλιών με μορφές σκληροδέρματος. (πχ το λεγόμενο "καρούμπαλο" που έχει αναφερθεί από πολλούς όταν ξεκίνησε και η τριχόπτωση)

Collagenase activity was measured by direct assay in skins from 12 patients afflicted with systemic sclerosis. In seven of those cases where extensive involvement of the forearm and trunk skin existed, collagenase activity of the involved skin was minimal or absent.

These studies indicate that the major defect responsible for the hidebound skin lesions of scleroderma may be decreased collagenase activity.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/171282

Εν ολίγοις η κολλαγενάση είναι αυτή που μπορεί να διαλύσει την ίνωση, ΑΛΛΑ, για όσο παραμένει ανεβασμένη, καινούργιο κολλαγόνο δεν μπορεί να δημιουργηθεί, που εξηγεί και την παραπάνω έρευνα για το ότι η τριχοφυΐα αυξήθηκε κατά πολύ, εφόσον ολοκληρώθηκε ο κύκλος των συνεδριών. Δηλαδή όταν άρχισε το κολλαγόνο να αποκαθίσταται, κάτι που θέλει μήνες.

Η προσωπική άποψη αφορά στο ότι μετά από μακροχρόνια χρήση του ρολλερ, πρέπει να υπάρξει μια περίοδο τουλάχιστον 6 μηνών ώστε να αρχίσει το κολλαγόνο να αναγεννάται, κάνοντας το περιβάλλον όσο πιο ιδανικό γίνεται για την ανάπτυξη των μαλλιών.


 

dk1984

Member
Gomi αυτους τους 6 μηνες θα πρεπει να σταματησουμε το ρολλερ για να αρχισει η αναγεννηση του κολλαγονου?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Gomi αυτους τους 6 μηνες θα πρεπει να σταματησουμε το ρολλερ για να αρχισει η αναγεννηση του κολλαγονου?

Για το δέρμα σίγουρα χρειάζεται...για το μαλλί τώρα, παραμένει άγνωστο. Πάντως κάπως έτσι θα το πάω και την περίοδο που θα σταματήσω το ρολλερ, θα χρησιμοποιώ τοπικά που ενισχύουν την παραγωγή κολλαγόνου όπως πχ ascorbic acid k hyaluronic acid.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
η συγκεκριμενη ερευνα λεει για τραυματισμο ανα 14 μερες.
θελω να δειτε λιγο τις φωτο τωρα.
σε αυτην την ενταση καθε 7 μερες ειχα επανεκφυση http://www.hairlossgr.com/threads/derma-roller-1-5mm-μονο-του.10024/#post-139074
και σε αυτην την ενταση καθε 14 μερες ειχα υποχωρηση αποτελεσματων http://www.hairlossgr.com/threads/derma-roller-1-5mm-μονο-του.10024/page-31#post-149185
προσοχη ομως,αποτελεσματων,οχι υποχωρηση.
δηλαδη μικρη ενταση καθε 7 μερες απεδωσε το διπλασιο απο οτι με μεγαλη ενταση καθε 14 μερες.
τα μονοπατια του roller ειναι Wnt/B catenin,stat 3 and Shh and inhibitory pathways of Dkk-1, Dickkopf-related protein 1 and BMP 4.η ενεργοποίηση των βλαστικών κυττάρων του εξογκώματος των μαλλιών και τη βελτίωση της αγγείωση,με προχειρη μεταφραση του google
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πρώτη εφαρμογή σήμερα με αυτόν τον τρόπο....ατελείωτα τα 25 λεπτά :rolleyes:
 

xk

Active Member
εμεις οι παππουδες πρεπει να κανουμε λιγο υπομονη με αυτην την θεραπεια.
δες λιγο την ταχυτητα http://www.hairlossgr.com/threads/derma-roller-1-5mm-μονο-του.10024/page-13#post-146476
πρωτη φωτο με 3 μηνες τραυματισμο,αποτελεσματα μηδεν ακομα,δευτερη φωτο 6μηνες τραυματισμο αποτελεσματα σαν του folligen,τριτη φωτο 8 μηνες τραυματισμο,αποτελεσματα μινοξιδιλης.
η καθε θεραπεια χτυπαει με συγκεκριμενη ενταση στο να βγαλει κατι σε ολους.
το ποσο γρηγορα θα αποδωσει εχει να κανει με το ποσα χρονια εχουμε που αραιωσαμε.
3 μηνες θεραπειας δεν ειναι τιποτα με αυτο για τους 35+ηλικιακα,στους 9 με 10 μηνες θα ερθει το τελικο αποτελεσμα,ισως και ποιο αργα.
εγω στο 3μηνο ακομα αμφεβαλα στο αν δουλευει και στο 9μηνο ετριβα τα ματια μπροστα στον καθρεπτη,ειναι περιεργο να φτανεις σε τετοια επανεκφυση χωρις λοσιον

τελος παντων,καλυτερα να μην κανουμε και ολοι τα ιδια ας ακολουθουμε διαφορετικα μονοπατια να δουμε τι αποδιδει καλυτερα...εγω οπως ιπα εχω μεγαλη αραιωση δε μου φτανει να βγαλω λιγες τριχες σε μια ακρη,αυτο το πετυχα με το σκετο τραυματισμο με αιμα...αλλα με τον τροπο που το κανω τωρα βλέπω να γεμιζει μεγαλύτερη περιοχη...μπορει να κανω και λαθος, θα δειξει,ασε να περασουν οι μηνες να δουμε


Πρώτη εφαρμογή σήμερα με αυτόν τον τρόπο....ατελείωτα τα 25 λεπτά :rolleyes:

gomi αν το σταματησεις για 6 μηνες οπως λεει η ερευνα πιστευω θα χασεις μεσα στο 2μηνο ότι εχεις κερδισει.Τεσπα ειναι νωρις ακομη παιξε μπαλα και βλέπουμε
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
@xk χρησιμοποιώ καθημερινά και ακόμα και αμέσως μετά το ρολλερ stemoxydine. Εκτός του ότι πρέπει να βοηθάει, πιστεύω πως έχει πολλές πιθανότητες να κρατήσει αποτελέσματα που ήρθαν σε συνδυασμό με το ρολλερ. Υποθέσεις βέβαια, η πράξη θα δείξει.

Μια καλή περίοδο διακοπής του ρολλερ είναι γύρω από τους καλοκαιρινούς μήνες, εξαιτίας του ήλιου που κάνει πολύ κακό σε δέρμα που έχει υποστεί μικροτραυματισμούς και φλεγμονές. Κάπου εκεί θα πειραματιστώ με διακοπή για αρχή και βλέπουμε...

Μια ακόμα σκέψη, είναι η τοπική παρακεταμόλη που είναι άριστη στο να κρατάει τις προσταγλανδίνες σε πολύ χαμηλό επίπεδο. (είναι η ουσία του depon, Panadol κλπ, αλλά έχω πολύ βιβλιογραφία για το τι κάνει τοπικά). Το αρνητικό της είναι πως κρατάει και τις καλές για το μαλλί προσταγλανδίνες χαμηλά, αλλά με νοιάζει πρωταρχικά η διατήρηση των αποτελεσμάτων.

Σίγουρα πάντως πρέπει να δοκιμάζουμε ο καθένας όσο μπορεί διαφορετικά πράγματα πάνω στο θέμα microneedling, γιατί αν περιμένουμε να ασχοληθούν κάποιοι επιστημονικά, θα περιμένουμε πολύ...
 

LostUser

Active Member
GOMI εγώ αρχικά θα ακολουθήσω το 2ο ποστ σου,την μέθοδο του Dr Lance Setterfield M.D. (0.5mm μια φορά τον μήνα). Αυτό ξεκίνησες και συ? Ή του Ινδού?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
GOMI εγώ αρχικά θα ακολουθήσω το 2ο ποστ σου,την μέθοδο του Dr Lance Setterfield M.D. (0.5mm μια φορά τον μήνα). Αυτό ξεκίνησες και συ? Ή του Ινδού?

Εχθές ξεκίνησα τα 25 λεπτά με το 1.5mm, αλλά τόσο χαλαρά που δεν μάτωσα σχεδόν καθόλου, αλλά η δουλειά έγινε και μια φορά τον μήνα κάνω με 2mm έντονο τραυματισμό. Μια παραλλαγή και των 2 ουσιαστικά, αλλά πιστεύω πως η εδώ μέθοδος, μπορεί να δουλέψει ακόμα καλύτερα, ειδικά σε μικρά nw. Δεν πιστεύω πως το 0.5 με μια φορά το μήνα, μπορεί να κάνει κάτι το ιδιαίτερο, αλλά όπως είπα, είναι καλό ο καθένας μας να δοκιμάζει διαφορετικά πράγματα μπας και βρούμε καμιά άκρη. Το ρολλερ παραμένει αυτή τη στιγμή, έστω στα χαρτιά, ότι καλύτερο μετά τη μινοξ+φινα...
 
Μπλουζα