HISTOGEN

kos1987

New Member
Απ: HISTOGEN

xaris12 είπε:
Και ποιος μας εγγυάται,οτι η δεύτερη συνέδρια θα είναι το ίδιο με την πρώτη;;;;; :chinscratch
Αυτο που θέλω να πω Κώστα,που είναι και η φοβία μου για την συγκεκριμένη εταιρία,είναι μήπως τα αποτελέσματα έχουν μια παρόμοια συμπεριφορά με αυτα της μινοξιδιλης,δηλαδή δίνουν στην αρχη πολυ πιο έντονα αποτελέσματα απο οτι στην συνέχεια....γιατι ως γνωστόν οι περισσότεροι στην αρχη,με την μινοξιδιλης βλέπουν πολυ καλα αποτελεσμα που με τον καιρο,παρόλο που συνεχίζεται η χρήση της αυτα χάνονται...

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ ο προβληματισμος σου! Αυτο σκεφτομουν και γω τις προαλλες...Λοιπον ας παρουμε τα πραγματα με τη σειρα.Στις πρωτες δοκιμες παρατηρησαν οτι η επανεκφυση διατηρουνταν με τον ιδιο ρυθμο μετα απο 1 χρονο απο την ενεση.Αυτο εξηγειται με 2 τροπους.1ον Τα τριχ/κια πλεον δεν εχουν κανενα θεμα με τα ανδρογονα 2ον Η ενεση που εκαναν ηταν βραδυτατης αποδεσμευσης δλδη παρεμενε στο δερμα για μεγαλο χρονικο διαστημα.Εαν συνεβαινε το 2ο τοτε θα επρεπε τα εωσινοφιλα να ειναι αυξημενα.Εαν δεις στο προσφατο φυλλαδιο 1 μηνα μετα, τα εωσινοφιλα ανεβαινουν ελαχιστα και στο τριμηνο ειναι στη baseline.Αρα το 2ο σεναριο απορριπτεται για την ωρα.Ειναι ομως δυνατον να συμβαινει το 1ο?.Συμφωνα με τη histogen μπορει να ειναι.Ο μηχανισμος ειναι ο εξης:Τα dp κυτταρα εκφραζουν ανδ.υποδοχεις.Οι υποδοχεις οταν ενεργοποιουνται κοβουν το παρε δωσε που εχουν τα κυτταρα αυτα με τα βλαστοκυτταρα που υπαρχουν γυρω.Αποτελεσμα αυτου ειναι ο πληθυσμος σιγα σιγα να μειωνεται και να μην ειναι πλεον ικανα να φτιαξουν τριχες.Οι ουσιες αυτες που χορηγουν εξομειωνουν την εμβρυικη αναπτυξη.δλδη λενε τα κυτταρα να πολλαπλασιαστουν οπως συμβαινει σε ενα εμβρυο.Ειναι πιθανο αυτοι οι παραγοντες να κατασκευαζουν-μεταμορφωνουν τα βλαστοκυτταρα σε dp αφαιρωντας την εκφραση του γονιδιου που κατασκευαζει ανδ.υποδοχεις, γιατι τα εμβρυα αρχικα ειναι ολα θηλυκα και οι ορμονες αρχιζουν να επιδρουν αργοτερα.Στην πραγματικοτητα ουτε αυτοι γνωριζουν.Εγω πιστευω οτι θα ειναι παλι ευαισθητα αλλα θα αργει πολυ να επανελθει η καθοδος.Ο μηχανισμος δρασης δεν εχει καμια σχεση με μινοξ κλπ και μαλιστα φαινεται να αντιστρεφει πληρως την εξελιξη της α/α, αρα γιατι να χανει σε δυναμη?

Η αρχικη επιδραση της μινοξ οφειλεται στο οτι προκαλει πολλαπλασιασμο των dp κυτταρων αλλα μεχρι εκει.Αυτα παλι αρχιζουν να τα φτυνουν και η καθοδος ερχεται.Εαν ομως διατηρηθει ο φυσιολογικος μηχανισμος αναγεννησης των dp κυτταρων με τα βλαστοκυτταρα, τοτε αυτα αναπτυσσονται παλι πολλαπλασιαζονται σε μεγαλους αριθμους και οι τριχες κανουν παλι εμφανιση.Αποδειξη ειναι ο συνδυασμος airol+μινοξ για οποιον αντεχει τις παρενεργειες και των δυο φαρμακων.Τωρα οι κορεατες με τα αντιεπιληπτικα ισχυριζονται οτι βρηκαν τη λυση αυτη.Πολυ συντομα θα ξερουμε(απο βδομαδα δοκιμαζω και εγω)

Εμενα αυτο που μ κανει εντυπωση ειναι οτι αφαιρεσαν την λεξη wnt protein απο τη συνθεση στο φυλλαδιο αλλα και στις κλινικες δοκιμες, ενω στο site λενε μιγμα wnt proteins + growth factors..Ισως οι παραγοντες αυτοι ενεργοποιουν το μονοπατι wnt και συνεπως ειναι αχρειαστο στη συνθεση.Αυτο πρεπει να το ρωτησουμε :chinscratch
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

xaris12

Member
Ο ziering (ο νταραβεριτζης της histogen)έδωσε συνέντευξη στο bald truth,για την οποία για κάποιο λόγο,δεν μπορω να βάλω link..δεν ξέρω γιατι....
Λέει κάποια ενδιαφέροντα πραγματάκια...οποίος έχει όρεξη......
 

kos1987

New Member
Η Histogen χθες πατενταρησε τον τροπο παρασκευης των προϊοντων της στις ΗΠΑ. http://www.histogen.com/aboutus/news_events.htm#37 Πρακτικα τι σημαινει αυτο?Οχι αλλα δικαστηρια, διαμαχες, καθυστερησεις για την καραφλοκοινοτητα.Αντε σε κανα διμηνο θα εχουμε και ενημερωση για το πως τα πηγε σε σχεση με την ανακοινωση στο τριμηνο(+62% συνολικες τριχες , +79% τερματικες τριχες και αυξηση παχους κατα περιπου 50%)
 

kos1987

New Member
quiz:
Πως λεγεται ο Ελληνας που κρυβεται πισω απο τη Histogen? Μαλλον, καλυτερα... Η Histogen βασιστηκε μεταξυ αλλων στις μελετες του................... και απ'οτι φαινεται θα χεστει στο ταλιρο.... Μον.3/10

Απ http://www.fns.aegean.gr/index.php/to-tmima/epistimoniko-prosopiko/185-poulios.html

Η μελετη http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16827160
 

kos1987

New Member
mimis giova είπε:
κ ποτε υπολογιζεται ρε παλικαρια να ειναι στην αγορα??????????

Εαν, λεμε εαν, ολα πανε κατ'ευχην τοτε σε 2 χρονια...αλλα πριν το 2015 δεν το κοβω...Ειμαι σιγουρος οτι μεχρι τοτε θα βγει ρεπλικα απο πειραματοζωα που συχναζουν σε φορουμ και θα δουλευει...απλα θα ειναι Casio και οχι Rolex:legal
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
θα βγει ρεπλικα απο πειραματοζωα που συχναζουν σε φορουμ

Κώστα το κουδούνι.. πήγαινε να ανοίξεις :legal
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kos1987

New Member
Ρε σεις περα απο την πλακα εχουμε ενα επιστημονα Λαρισαιο (Ακη και συ απο εκει δεν εισαι?) που η ερευνα του αποτελεσε τη βαση για τη "σουπα" της Χιστοτζεν...λεω να τον ρωτησω(εννοειται με το πανεπιστημιακο mail) περι hif1a vegf και ciclopirox...εεε οσο να'ναι θα ενδιαφερεται...συναδελφος ειναι και αυτος nw5a... τι λετε?
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
kos1987 είπε:
Ρε σεις περα απο την πλακα εχουμε ενα επιστημονα Λαρισαιο που η ερευνα του αποτελεσε τη βαση για τη "σουπα" της Χιστοτζεν...λεω να τον ρωτησω(εννοειται με το πανεπιστημιακο mail) περι hif1a vegf και ciclopirox...εεε οσο να'ναι θα ενδιαφερεται...συναδελφος ειναι και αυτος nw5a... τι λετε?

Δεν χρειάζεται καν να ρωτήσεις αν θα τον ρωτήσεις.. νομίζω ήδη πρέπει να γράφεις mail αν δεν κάνω λάθος ε?? :heart:
 

mimis giova

Active Member
κ χαρηκα ρε μαγκες παρα πολυ!!!!!!!αλλα ας εχει τοσο καλα αποτελεσματα..κ 2 χρονακια δεν ειναι τιποτα!!!υπομονουλα λοιπον να δουμε!!!α!!!κ προσευχει καθειμερινα...χαχαχχαχαχχα
 
Ρε μάγκες μην τρώτε το ψέμα ! Δυο χρόνια λέει ο ένας 5 ο άλλος ...η λύση είναι τόσο μακριά που δεν θα την δούμε εμείς τουλάχιστον ! Κανείς δεν πλησιάζει ! Η τριχοπτωση είναι γονιδιακη ασθένεια ...αν έρθει η μέρα που θα επέμβουμε στο DNA μας ...τότε θα εκλείψει η φαλακρα ! Ας βάλουμε ότι χημικη ουσια μας πασαρουν γι λίγο χνουδι και ας το πάρουμε απόφαση !
 

MANKAR

Active Member
haircloningnow είπε:
Ρε μάγκες μην τρώτε το ψέμα ! Δυο χρόνια λέει ο ένας 5 ο άλλος ...η λύση είναι τόσο μακριά που δεν θα την δούμε εμείς τουλάχιστον ! Κανείς δεν πλησιάζει ! Η τριχοπτωση είναι γονιδιακη ασθένεια ...αν έρθει η μέρα που θα επέμβουμε στο DNA μας ...τότε θα εκλείψει η φαλακρα ! Ας βάλουμε ότι χημικη ουσια μας πασαρουν γι λίγο χνουδι και ας το πάρουμε απόφαση !

σοβαρα ρε φιλε ετσι νομιζεις εσυ??τοτε απαντα σε αυτο , αυτοι που εχουν μυωπια δεν ειναι κληρονομικη γονιδιακη??τοτε με την επεμβαση λειζερ γιατι βλεπουν μετα μια χαρα???http://www.eyeart.org/index.php?option=com_content&view=article&id=24&Itemid=85&lang=el ......edit......
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
haircloningnow είπε:
Ρε μάγκες μην τρώτε το ψέμα ! Δυο χρόνια λέει ο ένας 5 ο άλλος ...η λύση είναι τόσο μακριά που δεν θα την δούμε εμείς τουλάχιστον ! Κανείς δεν πλησιάζει ! Η τριχοπτωση είναι γονιδιακη ασθένεια ...αν έρθει η μέρα που θα επέμβουμε στο DNA μας ...τότε θα εκλείψει η φαλακρα ! Ας βάλουμε ότι χημικη ουσια μας πασαρουν γι λίγο χνουδι και ας το πάρουμε απόφαση !

Αγαπητέ διακρίνω απογοήτευση... Πάνε οι εποχες που ο κοσμος κοιμόταν όρθιος.. πλεον.. ο κοσμος ξυπνησε.. ερευνα μονος κανει δοκιμες.. δεν περιμενει και πολλα απο στοματα δλδ πλεον.. αυτο και μονο φίλε μου είναι ενα βημα πιο κοντα στην λυση..
 

3746741

Member
MANKAR είπε:
haircloningnow είπε:
Ρε μάγκες μην τρώτε το ψέμα ! Δυο χρόνια λέει ο ένας 5 ο άλλος ...η λύση είναι τόσο μακριά που δεν θα την δούμε εμείς τουλάχιστον ! Κανείς δεν πλησιάζει ! Η τριχοπτωση είναι γονιδιακη ασθένεια ...αν έρθει η μέρα που θα επέμβουμε στο DNA μας ...τότε θα εκλείψει η φαλακρα ! Ας βάλουμε ότι χημικη ουσια μας πασαρουν γι λίγο χνουδι και ας το πάρουμε απόφαση !

σοβαρα ρε φιλε ετσι νομιζεις εσυ??τοτε απαντα σε αυτο , αυτοι που εχουν μυωπια δεν ειναι κληρονομικη γονιδιακη??τοτε με την επεμβαση λειζερ γιατι βλεπουν μετα μια χαρα???http://www.eyeart.org/index.php?option=com_content&view=article&id=24&Itemid=85&lang=el .....edit.....

συμφωνω απολυτα κ εγω με τον makar!!!

το ειχα πει κ παλιοτερα αυτο κ εγω!!

κ μια χαρα πουλανε τα υποκαταστατα βλεπε φακους επαφης/γυαλια!!

απλα αν καποιος θελει οριστικη λυση κ θελει να τα σκασει υπαρχει κ αυτη η δυνατοτητα!!
 

MANKAR

Active Member
απλα ο φιλος μπορει να δικαιολογηθει εν μερη διοτι μπορει να εχει απογοητευτει τοσο καιρο που δεν εχει βγει τιποτα οπως και πολυ αλλοι , αλλα το μονο που χρειαζεται αυτη την στιγμη ειναι αισιοδοξια και οχι απογοητευση , θελει υπομονη, κοντα ειμαστε σε κατι καλο!!!!
 

3746741

Member
MANKAR είπε:
απλα ο φιλος μπορει να δικαιολογηθει εν μερη διοτι μπορει να εχει απογοητευτει τοσο καιρο που δεν εχει βγει τιποτα οπως και πολυ αλλοι , αλλα το μονο που χρειαζεται αυτη την στιγμη ειναι αισιοδοξια και οχι απογοητευση , θελει υπομονη, κοντα ειμαστε σε κατι καλο!!!!


μακαρι....γιατι κ εγω πολλες φορες εχω απογοητευτει!!!!

μακαρι να συζηταμε συντομα για κατι καλο!!!!!
 
Μπλουζα