Costis, fut, 3660 grafts, 24/03/2009

max_os

New Member
Απ: Φωτογραφιες απο την μεταμοσχεύση μου στην HDC

απόψή μου είναι η εξής: :grandpa:
δεν μπορεί 2 επιχειρήσεις έστω και αν αγοράζουν το ίδιο εμπορευμα να το πουλάνε στην ίδια τιμή.
Για 1000 διαφορετικούς λόγους. Αρα δεν ωφελεί σε τίποτα , νομίζω, να αναρωτιόμαστε γιατί η διαφορά αυτή στην τιμή πώλησης.
Μπορεί το κατα μονάδο κόστος στον φιαλίδιο της μινοξ. που πουλάνε στην κύπρο να είναι μεγαλύτερο από το αντίστοιχο μιας αλλης εταιρείας αρα να πρεπει να πωληθεί σε μεγαλύτερη τιμή για το επιδιωκόμενο κέρδος.

Πχ αγοράζουμε και πουλάμε πορτοκάλια τιμη αγοράς 1,00€ ανα κιλό έστω 1000 κιλά.
αν όλα τα εξοδα μας είναι 1000,00 € εκτος του ενοικίου και το ενοίκιο διαμορφώνεται:
για τον -α- εμπορο 1000,00€ τότε αυτος για να κερδίσει 1,00 στο κιλό θα πρέπει να πωλήσει προς 4,00 ε/κιλο * 1000 κιλα = 4000,00 εσοδα μειον (1000 αγορα + 1000 εξοδα +1000 νοικι) 3000,00 άρα κέρδος 1000,00

για τον -β- εμπορο που έχει ενοικιο 3000,00 ε (δεν είναι και όλα ιδια) αυτος θα πρέπει να πωλήσει προς 6,00ε το κιλό δηλαδη έχω αμέσως 50% μεγαλύτερη τιμή.

Πχ 2ο γνωστή αυτοκινητοβιομηχανία παραγει δυο διαφορετικές μάρκες αυτοκινήτων με τα ακριβώς ίδια χαρακτηριστικά δλδ τα εν λόγο ΕΙΧ βγαίνουν από την ίδια γραμμή παραγωγής.
Και όμως η τιμή τους στην αγορά είναι ΗΜΕΡΑ/ΝΥΧΤΑ το ίδιο και η αξία τους.
Τι αλλάζει? αλλάζει το γεγονός ότι στο ακριβό μοντέλο μπαινουν υλικά που παράγονται με μεγαλύτερες και καλύτερες προδιαγραφές ασφάλeιας και σε προηγμένες χώρες.
Ενώ στο άλλο μοντέλο μπαίνουν υλικά ναι μεν τα ιδια αλλά από υποδεέστες και λιγότερο αναπτυγμένενες "τεχνολογικά" χώρες.
Ποιοτικά είναι δυνατόν να αλλάζουν και άλλα χαρακτηριστικά που στο άθροισμά τους να δίνουν τη διαφορά αυτή.

σορυ για την πολυλογία :-[
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Φωτογραφιες απο την μεταμοσχεύση μου στην HDC

Μάχος είπε:
απόψή μου είναι η εξής: :grandpa:
δεν μπορεί 2 επιχειρήσεις έστω και αν αγοράζουν το ίδιο εμπορευμα να το πουλάνε στην ίδια τιμή.
Για 1000 διαφορετικούς λόγους. Αρα δεν ωφελεί σε τίποτα , νομίζω, να αναρωτιόμαστε γιατί η διαφορά αυτή στην τιμή πώλησης.
Μπορεί το κατα μονάδο κόστος στον φιαλίδιο της μινοξ. που πουλάνε στην κύπρο να είναι μεγαλύτερο από το αντίστοιχο μιας αλλης εταιρείας αρα να πρεπει να πωληθεί σε μεγαλύτερη τιμή για το επιδιωκόμενο κέρδος.

Πχ αγοράζουμε και πουλάμε πορτοκάλια τιμη αγοράς 1,00€ ανα κιλό έστω 1000 κιλά.
αν όλα τα εξοδα μας είναι 1000,00 € εκτος του ενοικίου και το ενοίκιο διαμορφώνεται:
για τον -α- εμπορο 1000,00€ τότε αυτος για να κερδίσει 1,00 στο κιλό θα πρέπει να πωλήσει προς 4,00 ε/κιλο * 1000 κιλα = 4000,00 εσοδα μειον (1000 αγορα + 1000 εξοδα +1000 νοικι) 3000,00 άρα κέρδος 1000,00

για τον -β- εμπορο που έχει ενοικιο 3000,00 ε (δεν είναι και όλα ιδια) αυτος θα πρέπει να πωλήσει προς 6,00ε το κιλό δηλαδη έχω αμέσως 50% μεγαλύτερη τιμή.

Πχ 2ο γνωστή αυτοκινητοβιομηχανία παραγει δυο διαφορετικές μάρκες αυτοκινήτων με τα ακριβώς ίδια χαρακτηριστικά δλδ τα εν λόγο ΕΙΧ βγαίνουν από την ίδια γραμμή παραγωγής.
Και όμως η τιμή τους στην αγορά είναι ΗΜΕΡΑ/ΝΥΧΤΑ το ίδιο και η αξία τους.
Τι αλλάζει? αλλάζει το γεγονός ότι στο ακριβό μοντέλο μπαινουν υλικά που παράγονται με μεγαλύτερες και καλύτερες προδιαγραφές ασφάλeιας και σε προηγμένες χώρες.
Ενώ στο άλλο μοντέλο μπαίνουν υλικά ναι μεν τα ιδια αλλά από υποδεέστες και λιγότερο αναπτυγμένενες "τεχνολογικά" χώρες.
Ποιοτικά είναι δυνατόν να αλλάζουν και άλλα χαρακτηριστικά που στο άθροισμά τους να δίνουν τη διαφορά αυτή.

σορυ για την πολυλογία :-[
το ερωτημα του sovagg ειναι πως γινετε ενα αμαξι 1000 κυβικων να πωλειτε 50.000 ευρο,δεν δικαιολογειτε τετοιο κοστος οσο ποιοτικο και να ειναι
 

kabamarou

Member
Απ: Φωτογραφιες απο την μεταμοσχεύση μου στην HDC

Καλή η αναφορά σου Μάχο αλλά εδώ δεν μιλάμε για 10% διαφορά η για 30,40 η έστω και 50% μιλάμε για 1000% διαφορά και τίποτα δεν δικαιολογεί μια τέτοια διαφορά.

Οπως είπε και ο kapamarou τίποτα δεν διακιολογεί να πουλιέται αμάξι 1.000 κυβικών 50.000 ευρώ όσο ποιοτικό και αν είναι ειδικά αν αυτό το αμάξι δεν έχει αποτελέσματα ερευνών από ανεξάρτητους φορείς που να πιστοποιούν ότι είναι καλό αλλά απλά εγγυάται η εταιρία λέγοντας σου "πάρτο είναι καλό έμειναν ευχαριστημένοι όσοι το πήρανε".

Σε ξένες χώρες όπως η Γερμανία για παράδειγμά τέτοιοι έμποροι δεν μπορούν να επιζήσουν με τίποτα γιατί τρώνε μποικοτάζ που πάει σύννεφο εδώ στην Ελλάδα θέλουμε δουλειά ακόμη.

Επίσης η kirkland δεν παράγεται σε καμιά υποδεέστερη χώρα από ότι ξέρω αλλά στις Η.Π.Α και υπάρχουν χιλιάδες ευχαριστημένοι χρήστες της σε όλον τον κόσμο.
 

Souzie

Member
Απ: Φωτογραφιες απο την μεταμοσχεύση μου στην HDC

sovagg είπε:
[quote author=tse link=topic=1181.msg32956#msg32956 date=1272902365]

Ο ψευδάργυρος επίσης σύμφωνα με έρευνες μπλοκάρει την μινοξιδίλη.Τι έχετε να πείτε για αυτό;

+1 φιλε τσε.Την ιδια ακριβως απορια εχω εκφρασει κ σε αλλο θεμα(εργαζομαι στην HDC) και απαντηση δεν εχω παρει...
[/quote]
Επαναλαμβάνω αυτά που έχω γράψει στο ποστ “Εργάζομαι στο HDC”

Αναφορικά με το ερώτημα σου, θα ήθελα αρχικά να αναφέρω ότι υπάρχουν αρκετά είδη ενώσεων ψευδαργύρου (ZINC). Για παράδειγμα Zinc Pirithione, Zinc Sulphide, Zinc Chloride. Μερικές από αυτές τις ενώσεις μορφοποιούν τα άλατα.

Η ένωση στο Azelaic είναι το Zinc Sulphate και σε πάρα πολύ μικρή ποσότητα έχοντας έτσι συνεργεί επίδραση με το Azelaic Acid και τη Βιταμίνη B6 χωρίς να επηρεάζει καθόλου τη μινοξιδίλη.

Μελέτη που έγινε από τον Stamatiadis el (1988) έδειξε ότι η μινοξιδίλη σε συνδυασμό με το Azelaic Acid το Zinc Sulphate, τη Βιταμίνη B6 και εκχύλισμα χυμού σταφυλιού εμποδίζουν μέχρι και 90% την εισδοχή του DHT στο ανθρώπινο δέρμα.

Οι πληροφορίες που λες ότι το zinc σε συνδυασμό με τη μινοξιδίλη δημιουργούν άλατα προέρχονται από έναν αμερικάνο λιανοπωλητή ενός μίγματος μινοξιδίλης 5% και το Azelaic 5%. Δεν είναι επιστημονικά αποδεδειγμένες αλλά προέρχονται από ένα blog στον ιστοχώρο για να πωλήσει τα προϊόντα του.

Το καλύτερο είναι να βλέπουμε πάντοτε τις επιστημονικές μελέτες και να αποφεύγουμε τους εύκολους τρόπους που χρησιμοποίει ο κάθε παρασκευαστής για να πωλήσει τα προϊόντα του.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Φωτογραφιες απο την μεταμοσχεύση μου στην HDC

tse είπε:
Ευχαριστώ για την απάντηση.
52 Ευρώ το μήνα πολλά δεν είναι;
Γνωρίζεις ότι μπορείς να προμηθευτείς από το internet την μινοξιδίλη kirkland με 5 ευρώ περίπου το μπουκαλάκι που κρατάει 1 μήνα (και παραπάνω ίσως);

μπα οχι και πολλα :D :D :D τεραστια θα ελεγα

αν πω την γνωμη μου τωρα για την τιμη της θα εχουμε μαχες
και κουραστηκα ρε σεις να
προσπαθω να ανοιγω τα ματια του καθενος

αν καποιος θελει να σκασει και 200 ευρω για να αγορασει μινοξιδιλη δικαιωμα του
και προβλημα του

εχω γραψει και εγω και ποσα αλλα παιδια λοιπον για τις τιμες τις μινοξιδιλης

ΕΦΟΣΟΝ πλεον ο καθενας μπορει να ενημερωθει απο εδω και γενικα απο το ιντερνετ
για το τι παιζει δεν θα τον δικαιολογησω

ο καθενας ας αποφασισει αν θελει να τρωει παραμυθι η οχι



tse είπε:
Καλά και είναι λογικό να χρεώνετε 47 ευρώ ακριβότερα (σε σχέση με άλλη μινοξιδίλη πολύ καλής αποτελεσματικότητας αποδεδειγμένη) για αυτές τις σταγόνες που βάζετε;

Πέρα από την εμπειρία που έχετε σαν κλινική και λέτε ότι μέσω της έρευνας σας είναι πιο αποτελεσματική αυτή η μινοξιδίλη που κατασκευάζεται υπάρχει κάποια επίσημη έρευνα που να πιστοπιεί κάτι τέτοιο η απλά το λέτε μόνο εσείς;

Ο ψευδάργυρος επίσης σύμφωνα με έρευνες μπλοκάρει την μινοξιδίλη.Τι έχετε να πείτε για αυτό;


οχι ουτε λογικο ειναι ουτε τιποτα
ουτε κατι επισιμο εχω δει για τον συνδιασμο
και δεν ξερω αν εχει και εγριση να κυκλοφορει απο FDA ΕΟΦ η το αντιστοιχο καποια αλλης χωρας

σαν μινοξιδιλη υπαρχει εγριση αλλα με το τι βαζει ο καθανας εκει αλλαζει το πραγμα
μπορει να ειναι καλυτερο μπορει και χειροτερο
μπορει ο συνδιασμος να ειναι επιτυχης μπορει να ειναι και σκετη αποτυχια

και αντε να φτιαξει κατι ο καθενας μονος του καταλαβαινω επομιζετε και τα αρνιτηκα και τα θετικα αναλαμβανει μονος του την ευθυνη

αλλα οταν ειναι εταιρια που πληρωνετε αλλαζουν τα πραγματα

γραφει αραγε τι ακριβως εχει μεσα
εχει εγριση σαν εμπορικο προιον

ο καθενας μπορει πλεον να αγοραζει μινοξιδιλη τυπου kirland (φτηνη)
να βαζει μερικα συστατικα παμφτηνα να αλλαζει λογοτυπο
και να την πουλαει σαν χρυσο

δεν λεω οτι κατι τετοιο συμβαινει

αλλα λεω οτι τα λεφτα κατα την γνωμη μου ειναι απαραδεκτα



Souzie είπε:
Αυτό που στοιχίζει €52 είναι ένα διαφορετικό παρασκεύασμα με βάση τη μινοξιδίλη. Επαναλαμβάνω το τι έχω πει σε ένα άλλο ποστ για να διευκρινιστεί ότι δεν είναι απλή μινοξ.


Οι επιπρόσθετες ουσίες που προσφέρονται στις σταγόνες αυτές που προσφέρει το κέντρο μας είναι:

α) Η tretinoin η οποία βοηθάει τη μινοξιδίλη να δράσει πιο αποτελεσματικά.

β) Αντιανδρογενή ουσίες όπως η medroxyprogesterone acetate και η oestradiol ralerate οι οποίες μειώνουν τη διυδροτεστερόνη (DHT) που δρα γενετικά εναντίον του τριχοθυλακίου.

γ) η Methyl Nicotinate η οποία βοηθά στη διέγερση του δέρματος για καλύτερη απορρόφηση όλων των πιο πάνω ουσιών.

Συμπεριλαμβανομένων των πιο πάνω, υπάρχει επιλογή περιεκτικότητας της μινοξιδίλης από 2%, 3%, 4% και 5%.

Διατίθεται επίσης και η επιλογή του 5% με όλα τα συστατικά που έχω αναφέρει πιο πάνω και των ουσιών Azelaic Acid και Zinc που είναι επιπρόσθετες αντιανδρογενή ουσίες, σε ελαφρώς υψηλότερη τιμή.

Έρευνες του κέντρου μας σε πελάτες που χρησιμοποιούσαν κοινή μινοξιδίλη από τα φαρμακεία ή εργοστασιακά παρασκευάσματα έχουν δείξει ότι με τη χρήση των συγκεκριμένων σταγόνων το αποτέλεσμα ήταν σαφώς καλύτερο.

οκ και πιστευεις οτι αξιζει τα λεφτα της

και τα προσθετα αυτα στις δοσολογιες που πρεπει να μπουν ειναι τοσο φτηνα

παραδειγμα η γνωστη στους πολλους airol με την δραστικη ουσια tretinoin
κοστιζει μολις 3 ευρω και δεν ειναι μιας χρησης αλλα για πολλες χρησης

μην φανταστει κανεις οτι τα αλλα συστατικα που αναφερεις ειναι ακριβα
τοσο ωστε να δικαιολογουν την τιμη της

δεν πιστευεω οτι το κοστος του ενος μπουκαλιου οτι ξεπερναει τα 10 ευρω αντε το πολυ 15

για την αποτελεσματικοτητα της δεν γνωριζω
αλλα δεν γνωριζω επισης και καμια εταιρια να πουλαει κατι και να μην λεει οτι ειναι καλυτερο απο καποια αλλη

ολοι στηριζουν αυτο που πουλαν

το αν στους πελατες σας εδειξε οτι ηταν καλυτερη μπορω να το δεχτω εν μερη
απο την στιγμη που δεν υπαρχει κατι επισιμο απο ανεξαρτητο φορεα
που να πιστοποιει οτι οντως ειναι

τελος παντων το θεμα συζητησης ηταν η τιμη του προιοντος

το αν ειναι αποτελεσματικο ηα ηταν κατα την γνωμη μου να καλυτερο να δοκιμαστει σε ατομα που δεν καναν μεταμοσχευση


αναγνωριζω οτι ειναι δικαιωμα της καθε εταιριας να πουλαει οσο θελει ενα προιον της
αλλα μιας και λογο δουλειας γνωριζεις διαβαζεις βλεπεις τις τιμες του εμποριου
αναγνωρισε οτι η τιμη της ειναι υπερβολικη για να μην πω απαραδεκτη ( κατ΄εμε )
 

Souzie

Member
Απ: Φωτογραφιες απο την μεταμοσχεύση μου στην HDC

Αγαπητέ Παναγιώτη αντιλαμβάνομαι αυτά που λες και βλέποντας τα πράγματα από αυτή την πλευρά είναι σωστά. Απλώς ας τα δούμε και από μια άλλη πλευρά και ο καθένας ας κρίνει τι τον συμφέρει να κάνει.

Το προπέσια με φίνα 1mg πωλείται
52 Ευρώ ανά 25 δισκία = 1.85 ανά δισκίο

Σε αυτή την σελίδα http://www.4rx.com/online-pharmacy/categories/skin-hair/generic-propecia.html η φίνα πωλείται

5Mg 0.77 ανά δισκίο = 0.15 ανά mg

Συμπέρασμα 1ο από αυτή την σελίδα παίρνεις 1 mg φίνα στην τιμή των 0,15Ευρώ ενώ από τα φαρμακεία στην τιμή των 1,85 Ευρώ άρα 12 φορές ακριβότερη.

Συμπέρασμα 2ο ούτε τα φαρμακεία κλέβουν αυτόν που αγοράζει προπέσια ούτε η hdc υπερχρεώνει αυτόν που αγοράζει τις δικές τις σταγόνες

Σημειώστε ότι το rigaine πωλείται στα 30 Ευρώ και όχι στα 5.

Τέλος ο καταναλωτής διαλέγει και παίρνει.
 

alexXXX

Active Member
Απ: Φωτογραφιες απο την μεταμοσχεύση μου στην HDC

παιδια η generic propecia ειναι ελεγμενη απο ε.ο.φ οπως και το propecia ??ειναι το ιδι αποτελεσματικο ??γτ ειναι τοσο φθηνοτερο ??σκεφτομαι να παρω και να παιρνω μισο την ημερα
 

kabamarou

Member
Απ: Φωτογραφιες απο την μεταμοσχεύση μου στην HDC

ούτε η hdc υπερχρεώνει αυτόν που αγοράζει τις δικές τις σταγόνες.

Το αν υπερχρεώνει η όχι είναι κάτι το απόλυτα σχετικό μιας και δεν ξέρουμε από ποια μινοξιδίλη είναι κατασκευασμένο αυτό που πουλάει.

Σημειώστε ότι το rigaine πωλείται στα 30 Ευρώ και όχι στα 5
Ναι οκ αλλά τι σχέση έχει αυτό;Η μινοξιδίλη που βάζετε μέσα στο σκεύασμα είναι rigaine οπότε αναγκαστικά το πουλάτε ακριβότερα;


Εδω ο Παναγιώτης αναρωτιέται για κάποια πράγματα.Θα με ενδιέφερε η απάντηση σας.
γραφει αραγε τι ακριβως εχει μεσα
εχει εγριση σαν εμπορικο προιον
 

kabamarou

Member
Απ: Φωτογραφιες απο την μεταμοσχεύση μου στην HDC

Καμία απάντηση ακόμη στα θέματα που έθιξα οπότε ο κόσμος βγάζει τα συμπεράσματα του...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Φωτογραφιες απο την μεταμοσχεύση μου στην HDC

tse είπε:
Καμία απάντηση ακόμη στα θέματα που έθιξα οπότε ο κόσμος βγάζει τα συμπεράσματα του...
1000 κυβικα,50.000 ευρο,...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Souzie

Member
Απ: Φωτογραφιες απο την μεταμοσχεύση μου στην HDC

Αγαπητέ Τσέ,

Βλέπω ότι οι ερωτοαπαντήσεις αυτού του τύπου δεν είναι παραγωγικές και δίνουν και μια αρνητική χροιά στο φόρουμ.

Επαναλαμβάνω ότι συμφωνώ με τον Παναγιώτη που λέει ότι 52Ευρώ είναι ακριβά και έδωσα και μια άλλη όψη του πως μπορεί κάποιος να αντιληφθεί το θέμα αυτό.

Το HDC προσφέρει 3 σταγόνες και 1 σαμπουάν μεγάλο δωρεάν. Το ολικό κόστος αυτών των σταγόνων είναι 156Ευρώ και το σαμπουάν το οποίο προσφέρεται δωρεάν 35Ευρώ. Συνεπώς το κόστος των σταγόνων κατεβαίνει στα 121 Ευρώ. Στην τιμή αυτή περιλαμβάνεται και μια επίσκεψη στην τριχολόγο του κέντρου κάθε 3 μήνες για αξιολόγηση της τριχόπτωσης. Η επίσκεψη/διάγνωση αυτή κοστίζει 50Ευρώ συνεπώς το κόστος για τα 3 μπουκάλια σταγόνες κατεβαίνει στα 71Ευρώ. Η λιανική πώληση του rigaine στην Κύπρο είναι 31,25 Ευρώ και οι σταγόνες του κέντρο μας δεδομένων των πιο πάνω είναι 23,66Ευρώ. Η σύγκριση πρέπει πάντοτε να γίνεται λαμβανομένων υπόψη όλων των παραμέτρων και επίσης να γίνεται λιανική με λιανική και όχι λιανική με διαδίκτυο. Η τριχολόγος είναι διαθέσιμη πάντοτε να απαντάει σε απορίες των πελατών μας τηλεφωνικώς ή και κατ’ιδίαν συναντήσεων χωρίς επιπλέον κόστος.

Ο πελάτης που θέλει παρακολούθηση και θεραπεία έρχεται σε κέντρα σαν το HDC που προσφέρουν μια διαφορετική θεραπεία από τα φαρμακεία ή το διαδίκτυο. Όπως είπα και σε προηγούμενο ποστ μου ο κάθε ένας κάνει τις επιλογές του – αυτές που ο ίδιος κρίνει σωστές βάσει των αναγκών του.
 

Pierre

Member
Απ: Φωτογραφιες απο την μεταμοσχεύση μου στην HDC

Souzie είπε:
Επαναλαμβάνω ότι συμφωνώ με τον Παναγιώτη που λέει ότι 52Ευρώ είναι ακριβά και έδωσα και μια άλλη όψη του πως μπορεί κάποιος να αντιληφθεί το θέμα αυτό.

Ο πελάτης που θέλει παρακολούθηση και θεραπεία έρχεται σε κέντρα σαν το HDC που προσφέρουν μια διαφορετική θεραπεία από τα φαρμακεία ή το διαδίκτυο. Όπως είπα και σε προηγούμενο ποστ μου ο κάθε ένας κάνει τις επιλογές του – αυτές που ο ίδιος κρίνει σωστές βάσει των αναγκών του.

Ουσιαστικά η όψη που παρουσιάζεις είναι πως στην τιμή αυτή περιέχεται και το "after sales support"... το οποίο προσωπικά γουστάρω σαν πολιτική και το θέλω σε οτιδήποτε και αν αγοράζω, είτε αυτό πρόκειται για μαλλί είτε για οτιδήποτε άλλο.
Κάνω λάθος?
Όπως συμφωνώ στο ότι ο καθένας κάνει τις επιλογές του και πάντα με βάση το δικό του πρόβλημα....
 

kabamarou

Member
Απ: Φωτογραφιες απο την μεταμοσχεύση μου στην HDC

Βλέπω ότι οι ερωτοαπαντήσεις αυτού του τύπου δεν είναι παραγωγικές και δίνουν και μια αρνητική χροιά στο φόρουμ.
Ποια ερώτηση δεν είναι παραγωγική και ποια δίνει αρνητική χροιά στο forum;
Η ερώτηση που αφορά για το αν έχει έγκριση σαν εμπορικό προϊόν αυτό που πουλάτε;
Η η ερώτηση για το αν γράφει τι ακριβώς συστατικά έχει μέσα;
Γιατί δεν απαντάς σε αυτά τα 2 ερωτήματα;

Επαναλαμβάνω ότι συμφωνώ με τον Παναγιώτη που λέει ότι 52Ευρώ είναι ακριβά
ωραία χαίρομαι που το αναγνώρισες επιτέλους.

Το HDC προσφέρει 3 σταγόνες και 1 σαμπουάν μεγάλο δωρεάν. Το ολικό κόστος αυτών των σταγόνων είναι 156Ευρώ και το σαμπουάν το οποίο προσφέρεται δωρεάν 35Ευρώ. Συνεπώς το κόστος των σταγόνων κατεβαίνει στα 121 Ευρώ

Οχι δεν πάει έτσι το πράγμα.Το δώρο είναι δώρο και είναι άσχετο με το αρχικό προϊόν. Χώρια που είναι απόλυτα σχετικό πόσο δίκαιη είναι η τιμολόγηση του σαμπουάν που κάνει 35 ευρώ και κατά πόσο ήθελε κάποιος να το πάρει εκ των προτέρων.

Στην τιμή αυτή περιλαμβάνεται και μια επίσκεψη στην τριχολόγο του κέντρου κάθε 3 μήνες για αξιολόγηση της τριχόπτωσης. Η επίσκεψη/διάγνωση αυτή κοστίζει 50Ευρώ συνεπώς το κόστος για τα 3 μπουκάλια σταγόνες κατεβαίνει στα 71Ευρώ

Αυτό δεν μας το είπες από την αρχή καταρχάς.Επίσης εδώ πάλι η έκπτωση είναι κάτι το απόλυτα σχετικό και έχει όφελος από αυτή μόνο κάποιος που ούτως η άλως σκόπευε να κάνει επισκέψεις σε εσάς.Αλλά είναι και κάτι άλλο που θέλω να πω.Οταν κάνει κάποιος μεταμόσχευση σε εσάς και δίνει 10.000 ευρώ πχ. δεν είναι αρκετά αυτά και θα πρέπει να δίνει χρήματα ακόμη και για να δείτε το πως προοδεύει η εργασία που έχετε επιτελέσει;Έκτος και αν προσφέρει και κάτι άλλο η επίσκεψη πέρα πό την εξέταση της προόδου .


Η λιανική πώληση του rigaine στην Κύπρο είναι 31,25 Ευρώ και οι σταγόνες του κέντρο μας δεδομένων των πιο πάνω είναι 23,66Ευρώ.

Πάλι το ίδιο επιχείρημα.Δεν απάντησες όμως στην ερώτηση προηγουμένως.Βάζετε rigaine μέσα στο σκεύασμα και κάνεις την σύγκριση με το rigaine;
Και επίσης γιατί να γίνεται η σύγκριση με το rigaine και όχι με το kirkland;Ακόμη και αν δεχτούμε όλα τα παραπάνω δεδομένα που παραθέτεις που για μένα δεν υφίστανται η μινοξιδίλη που πουλάτε είναι πάλι κατά 13 ευρώ ακριβότερη από την kirkland.

Η σύγκριση πρέπει πάντοτε να γίνεται λαμβανομένων υπόψη όλων των παραμέτρων και επίσης να γίνεται λιανική με λιανική και όχι λιανική με διαδίκτυο
Οχι η σύγκριση γίνεται από τον πελάτη βάσει αυτού που τον συμφέρει.Πουλήστε και εσείς από το διαδίκτυο την μινοξιδίλη σας με 5 ευρώ η με 10 αν θέλετε.

Και πέρα από αυτό και εσύ κάνεις συνεχώς σύγκρισης της τιμής του rigaine που πωλείται στα φαρμακεία με το δικό σας σκεύασμα που μάλλον εκτός από την κλινική σας δεν πωλείτε πουθενά αλλού και είναι γνωστό και στον πιο άσχετο από πωλήσεις ότι η τιμή ενός προϊόντος αυξάνεται με τους μεσάζοντες και τα μεταφορικά και εσείς δεν έχετε ούτε μεσάζοντες ούτε μεταφορικά που έχει το rigaine...
 

Άκης

Administrator
Απ: Φωτογραφιες απο την μεταμοσχεύση μου στην HDC

Βασικά να πω να μην κάνουμε "επίθεση" στην Souzie, μιας και πιστεύω ότι είναι υπάλληλος (;, sorry αν κάνω λάθος).
Ωστόσο Souzie, έχω και εγώ με την σειρά μου κάποιες απορίες.

Souzie είπε:
α) Η tretinoin η οποία βοηθάει τη μινοξιδίλη να δράσει πιο αποτελεσματικά.
Souzie, την βοηθά να απορροφηθεί, όχι να δράσει καλύτερα.

Souzie είπε:
β) Αντιανδρογενή ουσίες όπως η medroxyprogesterone acetate
Από το wikipedia,
Side effects and risks
In females, the most common side effects are acne, changes in menstrual flow, and drowsiness. In males, Medroxyprogesterone can reduce sex drive. Medroxyprogesterone can cause birth defects and should not be used by pregnant women. Medroxyprogesterone is secreted in breast milk.

There is evidence that Medroxyprogesterone increases the risk of breast cancer, coronary heart disease (CHD), and dementia, at least in postmenopausal women. The Women's Health Initiative (WHI) study revealed that conjugated equine estrogens (CEEs) alone reduced the risk of breast cancer but CEEs plus Medroxyprogesterone increased the risk, and CEEs alone had no effect on the risk of CHD but CEEs plus Medroxyprogesterone increased the risk. The WHI Memory Study (WHIMS) revealed that CEEs plus Medroxyprogesterone increased the risk of dementia significantly more than CEEs alone. Further research is necessary to substantiate causality.

Medroxyprogesterone acetate can cause depression up to suicidal level.

Souzie είπε:
πάλι από το wikipedia:
Estrogen combined with medroxyprogesterone is associated with an increased risk of dementia. It is not known whether estradiol taken alone is associated with an increased risk of dementia. Estrogens should only be used for the shortest possible time and at the lowest effective dose due to these risks. Attempts to gradually reduce the medication via a dose taper should be made every 3 – 6 months.
Dementia = άνοια.

Souzie είπε:
Έρευνες του κέντρου μας σε πελάτες που χρησιμοποιούσαν κοινή μινοξιδίλη από τα φαρμακεία ή εργοστασιακά παρασκευάσματα έχουν δείξει ότι με τη χρήση των συγκεκριμένων σταγόνων το αποτέλεσμα ήταν σαφώς καλύτερο.
Υπάρχει κάποια έρευνα ασφαλείας, ώστε να αποκλείει τα παραπάνω; Έχει γίνει δηλαδή κάποια έρευνα σχετικά με την ασφάλεια σε ανθρώπους;

Με την λογική ότι αναφέρεται σε παρενέργειες που σχετίζονται με τον εγκέφαλο, εγώ θα την πετούσα την μινοξ αυτήν από το παράθυρο. Ακόμα και αν μπλόκαραν την DHT.
Ψαχνόμαστε με ότι αφορά πχ την φινα και δεχόμαστε με την μια ότι βάζουν σε μινοξ.
Γιατί και οι ουσίες αυτές να μην απορροφόντε, της "βοηθά" σε αυτό η μινοξ, που έχει δείξει ουκ ολίγες φορές sides (και σε εμέ).

Και κάτι ακόμη, η μινοξ έχει λάβει έγκριση σαν απλή μινοξ. Το big 3 κάνει όλη την δουλειά.
Θα δεχτώ ότι πατέντα στην μινοξ, αν σταματά την τριχόπτωση μόνη της, χωρίς φινα.

Προς θεού, ΔΕΝ θέλω να θίξω ούτε την Souzie, ούτε την HDC. Ωστόσο, κάποια πράγματα πρέπει να λέγονται.
 

kabamarou

Member
Απ: Φωτογραφιες απο την μεταμοσχεύση μου στην HDC

Εννοείτε πως δεν κάνω επίθεση η δεν υπάρχει σκοπός τουλάχιστον για κάτι τέτοιο προς την souzie.

Έχει τονιστεί πολλές φορές αυτό το πράγμα ήδη.Απλά αυτή είναι ο αγωγός επικοινωνίας και σε αυτήν απευθύνομαι αναγκαστικά προς μια κλινική που από ότι φαίνεται δεν αρκείτε στα εξωφρενικά ποσά που χρεώνει για επεμβάσεις (που τα αποτελέσματα τους δεν είναι μόνιμα χωρίς την χρήση χαπιών που εμπερικλείουν πιθανά ρίσκα για την υγεία) αλλά χρεώνει και αισχροκερδή ποσά για τις λοσιόν που πουλάει. Και όσο είμαι γερός και μπορώ να γράφω δεν πρόκειται να σταματήσω να ξεμπροστιάζω οποιαδήποτε τέτοιου είδους εκμετάλλευση.


Δεν υπάρχει τίποτα προσωπικό εννοείτε με την Souzie απλά από την μία πλευρά ο ένας σκέφτεται πως να απαντήσει για χάρη των χρημάτων που παίρνει ενώ από την άλλη ο άλλος χωρίς κανένα χρηματικό όφελος σκέφτεται πως να απαντήσει για χάρη του κοινό καλού.

Πάντως αν κρίνω από την καθυστέρηση στην απάντηση έχει έρθει σε δύσκολη θέση η κλινική μιας και έχει ξεμείνει από απαντήσεις πλέον.
 

dim74

Member
Απ: Φωτογραφιες απο την μεταμοσχεύση μου στην HDC

ρε παιδια πολυ σοβαρα το εχετε δει το ολο θεμα!η hdc ειναι επιχειρηση δεν ειναι φιλανθρωπικο ιδρυμα!πουλαει κατι και εχει δικαωμα να το πουλαει στην τιμη που νομιζει πως θα εχει το καλυτερο αποτελεσμα σε σχεση με την πελατεια της αλλα και απο την αλλη στα κερδη της!και μενα μου φαινεται ακριβη επειδη βγαζω λιγα!αν εβγαζα παραπανω δεν θα με ενοιαζε!αν δεν μπορω να ανταποκριθω στα χρηματα δεν τους βριζω ουτε τους περνω με τις πετρες!αφου μπηκε η σουζυ εδω ας δωσει μια βοηθεια σε οποιον θελει να παει εκει(με πληροφοριες κτλ),εως εκει ομως!οι τιμες ειναι γνωστες δεν περιμεναμε την σουζυ να μας τις πει.μπαινουμε σε μια διαδικασια ασκοπη ρωτωντας ερευνες,λινκ κτλ.αλλωστε τι να μας πει η hdc που δεν το ξερουμε?λετε να εχουν ανακαλυψει καμια νεα θεραπεια κρυφη?και η b****man k**d εχει προιοντα τριχοπτωσης!τιμη ενος προιοντος http://www.k**d.gr/default.asp?pID=10&ct=18&la=1 50ml-105 ευρω!ε και?αστους να το περνουν οι ιδιοι!
 

Manos21

Member
Απ: Φωτογραφιες απο την μεταμοσχεύση μου στην HDC

Έτσι είναι φίλε Tse αυτό ακριβός συμβαίνει! Και απλά έχω να προσθέσω ότι όποιος έχει την μύγα μυγιάζεται.
 

Manos21

Member
Απ: Φωτογραφιες απο την μεταμοσχεύση μου στην HDC

Φιλε dim74 το θέμα είναι πολύ σοβαρό!! Εδώ μιλάμε καθαρά για εκμετάλλευση, τι να κάνουμε δηλαδή να μην μιλάμε?
Η Σουζη είναι h αντιπρόσωπος της κλινικής, που αλλού να τα πούμε????
Στην τελική παιδιά θα το πω και το πιστεύω ακράδαντα αυτό! Τα χάπια είναι που κάνουν την δουλειά! Σε οποιαδήποτε κλινική και να πας πλεον που να έχει έναν σχετικά γνώστη της δουλειάς, και υπάρχουν αρκετές, γιατί πλέων όλοι το έχουν μυριστεί ότι έχει ψωμί η δουλειά και το έχουν πάρει στα σοβαρά και κάνουν σεμινάρια κτλπ!Θα υπάρξει το ίδιο αποτέλεσμα. Και μην ξεχναμε ότι οι γιατροί στην HDC είναι έλληνες και κύπριοι, έτσι?(δλδ Ποιος είναι αυτός που τους προσέλαβε και με τι κριτήρια Και τους εχουμε κανει τοπ ιατρους ??) Θα μπορούσαν άνετα να δουλεύουν σε οποιαδήποτε κλινική στην Ελλάδα, και δεν το αποκλείω να το έχουν κάνει! :chinscratch
Πιστεύω πως δεν θα έπρεπε να ήμαστε πλεον τόσο καχύποπτη και προκατειλημμένη με της εγχωριες κλινικές από τα λάθη του παρελθόντος.
Γιατί από ότι φαίνετε η συγκεκριμένη της HDC την έχουν δει κάπως… :down
 
Μπλουζα