απορίες

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Anthi

New Member
Απ: απορίες

Καλησπερα!Μιας κ βλεπω οτι εδω γενικα αναλυονται θεματα εχω την εξης απορια σχετικα με την σωστη χρηση των λοσιον η οχι...
-Ψεκαζουμε σε κοντινη αποσταση πανω απο τα μαλλια η ριχνουμε σταγονες με αμπουλες με τον ιδιο τροπο κανοντας μασαζ(μιλω για περιπτωσεις αλωπεκιας που ακομη οι τριχες ειναι αρκετες στο κεφαλι) ???
-η ανοιγουμε με τα δαχτυλα τα μαλλακια μας προκειμενου να δημιουργηθει χωριστρα απο την οποια θα ειναι ορατο το δερμα του κεφαλιου κ οι ριζες κ κατοπιν τουτου ψεκαζουμε στην βαση των ριζων???Ακολουθως παλι κανουμε μασαζ.
Νομιζω οτι κανω κατι λαθος αν κ η απορια μπορει ν ακουγεται κουτη κ οι δυο πρακτικες να ειναι σωστες αλλα οταν δεν βρισκεις λυση σε κατι κοιτας κ την λεπτομερεια!Οποια κοπελα η αγορι ειναι ενημερο απο δερματολογο για την σωστη χρηση ας μου γραψει,παρακαλω!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

jfk

New Member
Απ: απορίες

Τελικά παιδιά έχω μπερδευτεί λίγο με την αγωγή που θα πρέπει να ακολουθεί κανείς και η αλήθεια είναι ότι δεν βρήκα και κανένα δερματολόγο που να τις λύσει, γιατί όσοι πήγα φαίνεται ότι δεν έχουν πολυασχοληθεί με το θέμα!!! Αυτό που κάνω τώρα είναι:
Το διάλυμα
Moresan lot I
Minoxidil 5%
Estradiol 60 mg
Κάθε βράδυ και λούσιμο με fezyderm hair force. Αρκούν αυτά; Τι λέτε;
 

Conan

Member
Απ: απορίες

Αν βαλεις και κανα τοπικο αντι dht ( εαν δε θελεις να παρεις χαπι), θα εισαι κομπλε
 

Conan

Member
Απ: απορίες

ωωχ σορρυ γραψε λαθος... :p νομιζα οτι ησουν κανα παλικαρι, ξερεις( και καλα) :angel:
Τωρα για γυναικεια τριχοπτωση δεν ξερω πολλα , οποτε ακυρη η απαντηση μου
 

jfk

New Member
Απ: απορίες

Conan ευχαριστώ για την προσπάθεια αλλά ναι πρέπει να μου απαντήσει μια γυναίκα ή κάποιος άνδτρας γνώστης...
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: απορίες

σου απάντησα και σε άλλο post=>ό,τι και αν κάνεις θέλει χρόνο,υπομονή και επιμονή 8)
 

liza

New Member
Απ: απορίες

παιδια, εως ξεκινησε και ενα αλλο θεμα αλλα επειδη ακομη καιγομαι και δεν εχω βρει ακρη χρειαζομαι την βοηθεια σας.. ειμαι 19 χρονων γυναικα.. η μητερα μου εχει πυκνα μαλλια αλλα ο μπαμπας μου κατηολου(η μητερα του μπαμπα μου 9εχει λιγα μαλλια.η φερριτινη μου βρισκεται στο 4. εχω παρατηρησει αυτεσ τις ημερες μερικες τριχες(πολλες) να ειναι σαν καμμενες και οταν τις τραωαω λιγο φευγουν πολλοι ευκολα..σημαινει αυτο κατι??? βοηθηστε με ειμαι χε απογνωση...
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: απορίες

liza είπε:
παιδια, εως ξεκινησε και ενα αλλο θεμα αλλα επειδη ακομη καιγομαι και δεν εχω βρει ακρη χρειαζομαι την βοηθεια σας.. ειμαι 19 χρονων γυναικα.. η μητερα μου εχει πυκνα μαλλια αλλα ο μπαμπας μου κατηολου(η μητερα του μπαμπα μου 9εχει λιγα μαλλια.η φερριτινη μου βρισκεται στο 4. εχω παρατηρησει αυτεσ τις ημερες μερικες τριχες(πολλες) να ειναι σαν καμμενες και οταν τις τραωαω λιγο φευγουν πολλοι ευκολα..σημαινει αυτο κατι??? βοηθηστε με ειμαι χε απογνωση...

Δες το pm σου ...
 

jfk

New Member
Απ: απορίες

Καλημέρα σε όλους! Μια απορία θα ήθελα να μου λύσετε επειδή έχω μπερδευτεί. Εγώ με την αγωγή που κάνω είμαι ευχαριστημένη προς το παρόν γιατί βλέπω ότι το κεφάλι μου έχει γεμίσει πολλές μικρές τρίχες (την κάνω εδώ και 3 μήνες). Τώρα τελευταία βλέπω μια ελαφριά τριχόπτωση αλλά δεν πτοούμαι. Αν ήθελα να βάλω και κάποιο τοπικό αντιανδρογόνο τι θα μου συστήνατε ως ακίνδυνο για μια γυναίκα;
 

ANNA

New Member
Απ: απορίες

μ'εχει πιάσει φαγούρα τελευταία στο κεφάλι και σε συνδιασμό με όσα λέτε σε διάφορα τόπικ για την ketoconazole είπα να πάρω το botaderm. οι οδηγίες μέσα λένε να μην το χρησιμοποιούμε για μεγάλο χρονικό διάστημα χωρίς συμβουλή γιατρού. επίσης αναφέρει να το χρησιμοποιούμε 1φορά ανα 1 ή 2 βδομάδες για πρόληψη ενώ αν χρησιμοποιείται για θεραπεία 2 φορές την εβδομάδα επί 2-4 εβδομάδες... (στις περιπτώσεις σμηγματορροικής δερματίτιδας κ πιτυρίασης).

μπερδεύτηκα βασικά! εσείς πως το χρησιμοποιείτε?
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: απορίες

οι περισσοτεροι στους πρωτους μηνες χρησης το χρησιμοποιουν 3 φορες την εβδομαδα
επειτα απο μερικους μηνες κανουν χρηση 2 φορες την εβδομαδα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

jfk

New Member
Απ: απορίες

Γεια σε όλους και πάλι!!! Μια ερώτηση... Μετά από 3,5 - 4 μήνες θεραπεία με διάλυμα (μινοξιδίλη +οιστραδιόλη+κορτιζόνη, και fungoral) βλέπω πάλι τριχόπτωση , βέβαια όχι τόσο έντονη όσο στην αρχή. Είναι φυσιολογικό ή κάτι δεν πάει καλά με τη θεραπεία;
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: απορίες

jfk είπε:
Γεια σε όλους και πάλι!!! Μια ερώτηση... Μετά από 3,5 - 4 μήνες θεραπεία με διάλυμα (μινοξιδίλη +οιστραδιόλη+κορτιζόνη, και fungoral) βλέπω πάλι τριχόπτωση , βέβαια όχι τόσο έντονη όσο στην αρχή. Είναι φυσιολογικό ή κάτι δεν πάει καλά με τη θεραπεία;

Το να αυξηθεί η τριχόπτωση σου δε λέει κάτι ...
Αν κάθε φορά που είχα τριχόπτωση ανησυχούσα θα είχα τρελαθεί.
Το έχω πει πολλές φορές : Σημασία δεν έχει πόσα μαλλάκια πέφτουν αλλά πόσα ξαναβγαίνουν !!!
4-5 μήνες κάθε χρόνο μου πέφτουν 200-300 τρίχες την ημέρα και όμως στα 40 μου είμαι ΝW 2
Μην ανησυχείς λοιπόν ;)
 

jfk

New Member
Απ: απορίες

Έυχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση!!! Η αλήθεια είναι ότι έχω πολύ σημαντική ανανέωση τριχών. Πολλές νέες τρίχες βγαίνουν διαφόρων μεγεθών. Το ζήτημα είναι ότι μήπως για να φανεί αποτέλεσμα πρέπει να σταματήσω την τριχόπτωση; Πόσο καιρό πρέπει να κάνω την παραπάνω θεραπεία; Μήπως πρέπει να αλλάξω κάτι για να μη συνηθίσει ο οργανισμός μου;
 

Spacestation

New Member
Απ: απορίες

Παιδιά θα ήθελα κιεγώ να σας ρωτησω κάτι οποιος ξέρει...
Είμαι κοπέλα 20 χρονών με ΑΑ εδώ και ένα χρόνο σε θεραπεία και δεν μπορώ να πω ότι βλέπω φοβερά αποτελέσματα...ρώτησα τη γιατρό μου και αυτό που έχω διαβάσει γενικα είναι ότι ουσιαστικά με τη θεραπεία δεν σταματάς την τριχόπτωση...αλλά την καθυστερείς.Δλδ μετά από κάποιο σημείο είναι αναπόφευκτο ότι θα πέσουν αν όχι όλα τα περισσότερα?
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: απορίες

κανοντας μια θεραπεια βοηθας αυτα που ειναι να πεσουν να μην πεσουν

κανοντας μια θεραπεια βοηθας οτι ενεργους θυλακες εχεις να αναπτυχθουν

περνοντας τα χρονια τα μαλλια σου γινονται πιο ευπαθη

οσο κανεις μια θεραπεια εχεις καποια αποτελεσμα
μολις σταματησεις την θεραπεια χανεις οτι αποτελεσματα πηρες απο αυτην
 

jfk

New Member
Απ: απορίες

Έχεις δίκιο Παναγιώτη ότι 4 μήνες είναι νωρίς για να κρίνει κανείς μια θεραπεία, αλλά είχα την ελπίδα ότι μετά το πρώτο sheding που είδα θα γλίτωνα από την έντονη τριχόπτωση (γύρω στις 150 υπολογίζω ότι πέφτουν). Αυτό που διαπιστώνω είναι ότι τώρα έχω μεν επανέκφυση, αλλά ταυτόχρονα πέφτουν και τρίχες μεγάλες και δυνατές και τα μαλλιά μου να αραιώνουν. Αυτό ρίχνει την ψυχολογία μου γιατί δεν ξέρω αν είναι αναμενόμενο όλο αυτό λόγω της θεραπείας ή κάτι άλλο φταίει. Μήπως οι 2 φορές που βάζω το διάλυμα την ημέρα είναι μεγάλη ποσότητα;
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: απορίες

οχι δεν νομιζω οι ειναι μεγαλη ποσοτητα 2 φορες την μερα

σημασια αδερφε εχει ποσες τριχες ξανα βγαινουν και οχι ποσες πεφτουν

συνηθως οταν κανεις μια θεραπεια οτι τριχα πεφτει ξανα βγαινει
 

jfk

New Member
Απ: απορίες

Ναι αυτ'ο είναι βέβαιο. Δεν είναι το ίδιο όμως να σου πέφτουν μεγάλες τρίχες μακριές και να φυτρώνουν τρίχες που για να μεγαλώσουν χρειάζονται μήνες. Μετά από μήνες δηλαδή θα είναι ορατό το αποτέλεσμα που θα έχεις... Αυτή είναι μια δύσκολη περίοδος.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα