απορίες

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

zoinikolaou

New Member
Απ: απορίες

captain
σημερα ,ειδα τι έχεις γράψει ,και ειναι εδώ και μήνες , τι έχει γίνει σήμερα?
πως εισαι?
δεν ξερω περι γιατρών αλλά θα μπορουσα να πώ οτι
1. υπάρχουν γιατροι που ειναι καλοι και , ξερουν οσο αφορά το θέμα μαλλιών( αλλά αν έχει τύχη και λεφτά ,κάπου θα τους συναντήσεις!!!!!)
2. υπάρχουν γιατροι που ειναι δερματολογοι αλλά δέν ειναι ενημερωμενοι στο θεμα μαλλιών
3. υπάρχουν μεγαλογιατροι που ειναι μέσα σε όλα (αλλά δέν βγάζεις,νοημα ,πουθενά(δεν προλαβαινεις κάν ,στο ραντεβου να νοιώσεις οτι εκεινο το τέταρτο σε ακουει, γιατι σαν μεγαλογιατρός έχει το μυαλο του και στους άλλους ,(ισως πλουσιοτερους) που περιμένουν εξω
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ANNA

New Member
Απ: απορίες

μια απορία. αρκετοί αναφέρουν για τη φεριτίνη οτι πρέπει να είναι ανεβασμένη...
ρώτησα την δερματολόγο μου και μου είπε οτι στην περίπτωση της ανδρογενής αλωπεκείας δεν παίζει ρόλο :chinscratch
ομολογώ έχω μπερδευτεί!
 
Απ: απορίες

ANNA είπε:
μια απορία. αρκετοί αναφέρουν για τη φεριτίνη οτι πρέπει να είναι ανεβασμένη...
ρώτησα την δερματολόγο μου και μου είπε οτι στην περίπτωση της ανδρογενής αλωπεκείας δεν παίζει ρόλο :chinscratch
ομολογώ έχω μπερδευτεί!

Ναι και μένα που ήταν πολύ χαμηλή και τελικά την ανέβασα με φάρμακα δεν μου λύθηκε το πρόβλημα. Υπάρχουν όμως περιπτώσεις που αραιώνει το μαλλί λόγω της χαμηλής φεριτίνης. Σε αυτές τις περιπτώσεις το μαλλί ξαναβγαίνει όταν ανέβει η φεριτίνη.

Αλλά και πάλι και ΑΑ να έχεις, αν η φεριτίνη είναι χαμηλή, νομίζω ότι θα υπάρχει μια σχετική βελτίωση και στην τρίχα όπως συμβαίνει και στα νύχια που σπάνε.
 

ANNA

New Member
Απ: απορίες

Χριστίνα είπε:
[quote author=ANNA link=topic=823.msg22366#msg22366 date=1261908847]
μια απορία. αρκετοί αναφέρουν για τη φεριτίνη οτι πρέπει να είναι ανεβασμένη...
ρώτησα την δερματολόγο μου και μου είπε οτι στην περίπτωση της ανδρογενής αλωπεκείας δεν παίζει ρόλο :chinscratch
ομολογώ έχω μπερδευτεί!

Ναι και μένα που ήταν πολύ χαμηλή και τελικά την ανέβασα με φάρμακα δεν μου λύθηκε το πρόβλημα. Υπάρχουν όμως περιπτώσεις που αραιώνει το μαλλί λόγω της χαμηλής φεριτίνης. Σε αυτές τις περιπτώσεις το μαλλί ξαναβγαίνει όταν ανέβει η φεριτίνη.

Αλλά και πάλι και ΑΑ να έχεις, αν η φεριτίνη είναι χαμηλή, νομίζω ότι θα υπάρχει μια σχετική βελτίωση και στην τρίχα όπως συμβαίνει και στα νύχια που σπάνε.
[/quote]

για πόσο καιρό όμως πρέπει να γίνεται η λήψη? δεν είναι κ λίγο επικύνδυνο αν ο σίδηρος είναι σε φυσιολογικά επίπεδα.? φαντάζομαι εξαρτάται απο τονν οργανισμό...
 
Απ: απορίες

ANNA είπε:
για πόσο καιρό όμως πρέπει να γίνεται η λήψη? δεν είναι κ λίγο επικύνδυνο αν ο σίδηρος είναι σε φυσιολογικά επίπεδα.? φαντάζομαι εξαρτάται απο τονν οργανισμό...
Καλό είναι η φεριτινή να είναι πάνω από 70 για να μην επηρεάζεται το μαλλί. Ναί φυσικά θα πρέπει να μην υπερβεί τις φυσιολογικές τιμές. Γι'αυτό και είμαι υπερ να γίνεται με παρακολούθηση γιατρού. Εκείνος θα σου πεί πότε πρέπει να κάνεις εξέταση αίματος για να δείς πόσο έχει φτάσει η τιμή της (αν παίρνεις σίδηρο).
 

Alien Sex Fiend

New Member
Απ: απορίες

paidiaaaa....
ama xrhsimopoihsw mazi me galhniko (minoxidi+kortizonh+formula helsinki)
parallhla kai mposta mprosta se ena shmeio polu milkro tou kafaliou pou exei pio megalo provlhma
k topikh σπιρονολακτόνη,mpas k kanei diafora,8a zhsw???
(vasiko)
euxaristw..
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: απορίες

Alien Sex Fiend είπε:
paidiaaaa....
ama xrhsimopoihsw mazi me galhniko (minoxidi+kortizonh+formula helsinki)
parallhla kai mposta mprosta se ena shmeio polu milkro tou kafaliou pou exei pio megalo provlhma
k topikh σπιρονολακτόνη,mpas k kanei diafora,8a zhsw???
(vasiko)
euxaristw..
ελληνικά ρε αρχηγόπουλο!
 
Απ: απορίες

Alien Sex Fiend είπε:
parallhla kai mposta mprosta se ena shmeio polu milkro tou kafaliou pou exei pio megalo provlhma
k topikh σπιρονολακτόνη,mpas k kanei diafora,8a zhsw???
(vasiko)
euxaristw..
Καλημέρα.. θα ζήσεις σίγουρα αλλά αν δείς διαφορά με τοπική σπίρο αν θέλεις ενημέρωσε μας. Εγώ έβαζα αλλά το γύρισα σε φλουταμίδη. Αν έχεις κοιτάξει λίγο το φορούμ πιστεύω να έχεις δεί ότι καλό είναι την σπιρονολακτόνη να τη βάζεις 2 φόρες τη μέρα για να κάνει δουλειά.
 

Alien Sex Fiend

New Member
Απ: απορίες

Σπύρος είπε:
[quote author=Alien Sex Fiend link=topic=823.msg24536#msg24536 date=1264872981]
paidiaaaa....
ama xrhsimopoihsw mazi me galhniko (minoxidi+kortizonh+formula helsinki)
parallhla kai mposta mprosta se ena shmeio polu milkro tou kafaliou pou exei pio megalo provlhma
k topikh σπιρονολακτόνη,mpas k kanei diafora,8a zhsw???
(vasiko)
euxaristw..
ελληνικά ρε αρχηγόπουλο!
[/quote]

το εμπεδωσα λεμε! :tease:
(τι ξενοφοβια ειναι αυτη??) ???
 

Alien Sex Fiend

New Member
Απ: απορίες

Alien Sex Fiend είπε:
[quote author=Σπύρος link=topic=823.msg24539#msg24539 date=1264882920]
[quote author=Alien Sex Fiend link=topic=823.msg24536#msg24536 date=1264872981]
paidiaaaa....
ama xrhsimopoihsw mazi me galhniko (minoxidi+kortizonh+formula helsinki)
parallhla kai mposta mprosta se ena shmeio polu milkro tou kafaliou pou exei pio megalo provlhma
k topikh σπιρονολακτόνη,mpas k kanei diafora,8a zhsw???
(vasiko)
euxaristw..
ελληνικά ρε αρχηγόπουλο!
[/quote]

το εμπεδωσα λεμε! :tease:
(τι ξενοφοβια ειναι αυτη??) ???
[/quote]

κ ρε σεις?
με τη προγεστερονη δε 8α πρηστω παλι??
τα genofen τα κοψα φετος κοντευα να εκραγω..
κ για νας προλαβω τα αλλα μου πεφτουν λιγο ελαφρια..απο ενδοκρινολογικης αποπσεως παντα μιλαμε..
 

Spacestation

New Member
Απ: απορίες

Γεια σας είμαι καινούρια στο forum και επειδή δεν ήξερα αν έπρεπε να δημιουργήσω καινούριο θέμα μπήκα εδώ να σας εκφράσω κιεγώ το πρόβλημά μου και να ζητήσω τη γνώμη σας!
είμαι 20 χρονών και πριν από 4 χρόνια ξεκίνησα να έχω τριχόπτωση και γενικότερα το μαλλί μου να είναι στο κακό του το χάλι (εφταιγα βέβαια με τα πιστολάκια και τις αηδίες!) οπότε επισκέφτηκα έναν ιδιώτη γιατρό ο οποίος με απλή εξέταση με τη λάμπα και αιματολογικές εξετάσεις και εξετάσεις θυροειδή-που ήταν οκ- μ διέγνωσε τριχόπτωση και σμηγματορροική δερματίτιδα.(σημειώνω ότι είχα εντονη φαγούρα στ κεφάλι) και μ έδωσε λοσιόν με συνταγή και ειδικά σαμπουάν.Τότε δν το είχα πάρει σοβαρά το θέμα οπότε έκανα λίγο καιρό τη θεραπέια-ούτε 3 μήνες- συνέχιζα να έχω έντονη φαγούρα κτλπ και σταμάτησα.Υστερα μπήκα στην τρίτη λυκείου-που μυαλό για το θέμα με τα μαλλιά- και αφου τελείωσα και πέρασε ένασ χρόνος στο πανεπιστήμιο άρχισα πάλι να αισθάνομαι οτι χειροτερεύει το ζήτημα με πολύ έντονη τριχόπτωση.
Αποφάσισα να επισκεφθώ ενα φημισμένο δερματολογικό δημόσιο νοσοκομείο στην Αθήνα όπου για πρώτη φορά πέρα απο τις άλλες εξετάσεις που με βάλανε οι τρεις γιατροί που με εξέτασαν να κάνω ορμονολογικές εξετάσεις καθώς και εξέταση για πολυκιστηκές και τριχοριζόγραμμα.Τα αποτελέσματα απο τiς ορμονολογικές ήταν φυσιολογικά και δεν έχω και πολυκιστηκές.Το μόνο που προέκυψε είναι ότι έχω χαμηλή φερριτίνη.
Τα αποτελέσματα απο το τριχοριζόγραμμα είναι:
Αναγενείς 29,8%
Καταγενείς: -
Τελογενείς: 12,2%
Δυστροφικές: 57,8%
και συμπέρασμα των γιατρών: Δυστροφικό τριχοριζόγραμμα με πολύ μεγάλη μείωση των αναγενών τριχών και ανάλογη άυξηση των δυστροφικών.
Εκεί είναι που συνηδητοποιησα οτι δεν έιναι κατι απλό..Εδώ και 3 μήνες ακολουθώ θεραπεία με minoxidil και δυο σαμπουάν εναλλάξ.Τον πρώτο εναμισι μήνα μόνο λοσιόν μινοξιδίλης 2% και τώρα λοσιόν Minoxidil εναλλάξ με σπρέι minoxidil.
Τον πρώτο καιρό δεν έβλεπα καμία βελτίωση στ θέμα της τριχόπτωσης...ήταν άθλιο..Πλέον υπάρχει κάποια μείωση αλλά γενικότερα δν έχω δει κάποια ορατή βελτίωση αν και υποθέτω από όσα έσω διαβάσει στο forum οτι είναι νωρίς ακόμα.Καταρχήν με δική μου πρωτοβουλία,αφού η γιατρός μου δεν μου έιπε τπτ,τη ρώτησα ουσιαστικά ποια είναι η πάθηση και μου έιπε ανδρογενετικού τύοπυ αλωπεκία.Αλλά αναρωτιέμαι, δεν θάπρεπε να έχω θέμα με τις ορμονολογικές εξετάσεις?...Απελπίζομαι γτ δεν ξέρω τι έιναι ακριβώς αυτό που έχω και η γιατρός δεν ήταν καθόλου σαφής για την αποτελεσμάτικότητα της θεραπείας παρά μόνο για το γεγονός οτι θα πρεπει να κάνω εφ'όρου ζωής.
Κάτι άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι οτι διάβασα κάποια στιγμή μέσα στο forum πως καλύτερα είναι να μην χρησιμοποιούμε Minoxidil γτ αν σταματήσουμε τη χρήση της θα πέσουν όσα μαλλιά έχουν βγει.Ισχύει αυτό όντως και θα ήθελα αν υπάρχει κάποιος που να ξέρει υπάρχουν παρενεργεις από τη χρήση αυτής της ουσίας?
Συγγνώμη που σας υπερανελυσα την περίπτωσή μου και σασ κατακεραύνωσα με ερωτήσεις αλλά νιώθω αρκετά χαμένη...και πιστεύω πω μπορείτε να βοηθήσετε!
Τη υποστήριξή μου σε όλες!!!!!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Haroula

New Member
Απ: απορίες

re paidia, exo mia aporia kai dn iksera pou na grapso, opote to leo edo. Ego eimai 16 xronon, dn exo kanena provlima me ta mallia mou kai thelo na louzomai mera para mera (auto theoreite suxno?) omos i mitera mou, mou leei oti einai polu suxno ki oti otan megaloso dn tha exo trixes, ki auto me exei tromaksei. gt fusika dn antexo ta mallia mou na einai ladomena (gt einai lipara kai ladonoun grigora) gi auto kai thelo an louzomai suxna, omos dn tha ithela na madiso kiolas... ti lete? einai kalo mera para mera (peripou 3 fores tin evdomada) i prepei pio araia?
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: απορίες

Haroula είπε:
re paidia, exo mia aporia kai dn iksera pou na grapso, opote to leo edo. Ego eimai 16 xronon, dn exo kanena provlima me ta mallia mou kai thelo na louzomai mera para mera (auto theoreite suxno?) omos i mitera mou, mou leei oti einai polu suxno ki oti otan megaloso dn tha exo trixes, ki auto me exei tromaksei. gt fusika dn antexo ta mallia mou na einai ladomena (gt einai lipara kai ladonoun grigora) gi auto kai thelo an louzomai suxna, omos dn tha ithela na madiso kiolas... ti lete? einai kalo mera para mera (peripou 3 fores tin evdomada) i prepei pio araia?

Και καθε μερα να λούζεσαι δεν τρεχει τιποτα Haroula ίσα ισα που το καθαρο κεφαλι ειναι υγεια
Απλα παρε ενα καλο σαμπουαν
Γραφε στα ελληνικα μονο
 

xk

Active Member
Απ: απορίες

Haroula είπε:
re paidia, exo mia aporia kai dn iksera pou na grapso, opote to leo edo. Ego eimai 16 xronon, dn exo kanena provlima me ta mallia mou kai thelo na louzomai mera para mera (auto theoreite suxno?) omos i mitera mou, mou leei oti einai polu suxno ki oti otan megaloso dn tha exo trixes, ki auto me exei tromaksei. gt fusika dn antexo ta mallia mou na einai ladomena (gt einai lipara kai ladonoun grigora) gi auto kai thelo an louzomai suxna, omos dn tha ithela na madiso kiolas... ti lete? einai kalo mera para mera (peripou 3 fores tin evdomada) i prepei pio araia?

όντως χαρουλα αυτα ειναι μύθοι,μη σε τρομαζουν.οι γονεις δεν εχουν παντα δικιο,αυτα ξερουν αυτα λενε(όπως για τη μυωπια πχ και οτι την προκαλει η τηλεοραση ή το πολύ διάβασμα...έλεος...)

Και καθε μερα να λούζεσαι δεν υπαρχει πρόβλημα.απλα μην ξαναγορασεις τα σαμπουαν του σουπερ μαρκετ,ειναι της πλάκας...
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: απορίες

xk είπε:
[quote author=Haroula link=topic=823.msg28162#msg28162 date=1267713612]
re paidia, exo mia aporia kai dn iksera pou na grapso, opote to leo edo. Ego eimai 16 xronon, dn exo kanena provlima me ta mallia mou kai thelo na louzomai mera para mera (auto theoreite suxno?) omos i mitera mou, mou leei oti einai polu suxno ki oti otan megaloso dn tha exo trixes, ki auto me exei tromaksei. gt fusika dn antexo ta mallia mou na einai ladomena (gt einai lipara kai ladonoun grigora) gi auto kai thelo an louzomai suxna, omos dn tha ithela na madiso kiolas... ti lete? einai kalo mera para mera (peripou 3 fores tin evdomada) i prepei pio araia?

όντως χαρουλα αυτα ειναι μύθοι,μη σε τρομαζουν.οι γονεις δεν εχουν παντα δικιο,αυτα ξερουν αυτα λενε(όπως για τη μυωπια πχ και οτι την προκαλει η τηλεοραση ή το πολύ διάβασμα...έλεος...)

Και καθε μερα να λούζεσαι δεν υπαρχει πρόβλημα.απλα μην ξαναγορασεις τα σαμπουαν του σουπερ μαρκετ,ειναι της πλάκας...
[/quote]

Εγω γιατι νομιζω οτι οι γονεις ΔΕΝ εχουν ποτε δίκιο ;D
 

Maria

New Member
Απ: απορίες

Spacestation καλώς ήρθες! Αυτό που λες για τις ορμονολογικές εξετάσεις ότι ήταν εντάξει αλλά παρόλα αυτα έχεις τριχόπτωση μη σου φαίνεται περίεργο. Κι εγώ ίδια περίπτωση με σένα είμαι, δεν έχω ορμονικά αλλά έχω τριχόπτωση. Κι εγώ είχα χαμηλά φερριτίνη αλλά δεν ήταν αυτός ο λόγος που έχασα μαλλί διότι τώρα που την έχω ανεβάσει το μαλλί δεν φύτρωσε. Είναι κληρονομικό το θέμα κι αν έχεις κι εσύ κληρονομική προδιάθεση ή έστω αν τα γονίδιά σου είναι προγραμματισμένα να σου κάνουν ανδρογεννετική αλωπεκία, δεν έχει σημασία αν οι ορμόνες σου είναι φυσιολογικές ή όχι, την τριχόπτωση θα την πάθεις. Παρόλα αυτά όμως, αν είσαι σε φάση με τριχόπτωση καλό είναι να πάρεις τίποτα αντισυλληπτικά πάντως για να βοηθηθείς και να σταματήσει η τριχόπτωση, και βέβαια να πάρεις και σίδηρο αν η φερριτίνη είναι χαμηλή. Και να συνεχίσεις το regaine γιατί από την εμπειρία μου, δε βγαίνει πάλι το μαλλί που έπεσε μόνο με χάπια.... Εγώ δεν το χρησιμοποιώ για το λόγο που ανέφερες (ότι αν το σταματήσεις πέφτουν τα μαλλιά που έβγαλες και ότι θέλει να το χρησιμοποιείς για πάντα) αλλά επειδή δεν έχω δει επανέκφυση λέω να το προσπαθήσω με ρεγκαιν...

Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως..
 
Απ: απορίες

Γειά σου Haroula συμφωνώ με ότι σου είπαν τα παιδιά, μη φοβάσαι να λούζεσαι είναι μύθος ότι θα σου μείνουν 5 τρίχες αν λούζεσαι συχνά, αρκεί να προσέχεις να μη λούζεσαι με ότι να ναι απο σουπερ μαρκετ. Το μέρα παρα μέρα το συνιστούν και οι γιατροί και δεν είναι υπερβολή!

Spacestation καλησπέρα κι απο μένα! Συμφωνώ με ότι σου είπε η Μαρία μόνο να υπενθυμίσω ότι αν ξεκινήσεις οτίδηποτε σε χάπι να συμβουλευτείς γιατρό και να παρακολουθήσε με εξετάσεις.
Γενικά μην απογοητεύεσαι και να μη ξεχνάς ποτέ ότι και κληρονομικό να είναι, ποτέ δε ξέρεις ότι αν ξεκινήσεις μια θεραπεία το πώς θα αντιδράσει ο οργανισμός σου και ότι αν κάποια δεν έχει δεί καλό αποτελέσμα δε σημαίνει ότι δε θα δείς κι εσύ. Πάντως εκτός απο δερματολόγο θα σου έλεγα να πας και σε ένα ενδοκρινολόγο να το συζητήσεις.
 

Haroula

New Member
Απ: απορίες

ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις... ησυχασα καπως... θα την μπαινω και στη μανα μου τωρα ;D
αλλα οταν λετε "ο,τι να ΄ναι απο το supermarket" πως το εννοειτε; ας πουμε (δεν θελω να κανω διαφημιση απλα θελω να ξερω :p ) το pantene θεωρειται ο,τι να 'ναι;
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: απορίες

Haroula είπε:
ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις... ησυχασα καπως... θα την μπαινω και στη μανα μου τωρα ;D
αλλα οταν λετε "ο,τι να ΄ναι απο το supermarket" πως το εννοειτε; ας πουμε (δεν θελω να κανω διαφημιση απλα θελω να ξερω :p ) το pantene θεωρειται ο,τι να 'ναι;

Χαρουλα καλυτερα να παρεις καποιο καλο σαμπουαν απο φαρμακείο
 
Απ: απορίες

Haroula είπε:
ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις... ησυχασα καπως... θα την μπαινω και στη μανα μου τωρα ;D
αλλα οταν λετε "ο,τι να ΄ναι απο το supermarket" πως το εννοειτε; ας πουμε (δεν θελω να κανω διαφημιση απλα θελω να ξερω :p ) το pantene θεωρειται ο,τι να 'ναι;

Φυσικά και πρέπει να ησυχάσεις ;) Μερικές φορές οι γονείς δεν γνωρίζουν, αλλά επειδή αγαπούν τα παιδιά τους προσπαθούν να τα προστατέψουν αλλά με λάθος τρόπο. Αν το μαλλί σου λαδώνει δε θα το αφήνεις με τη λαδίλα εννοείται αυτό ;) Μπορείς να πάρεις απο φαρμακείο αλλά και φυτικά σαμπουάν SLS free, προσπάθησε να πάρεις κάποιο σαμπουάν που είναι όσο πιο αγνο γίνεται για να ησυχάσει και η μαμά... Αν διαβάσεις λίγο το φόρουμ κάποια παιδιά έχουν προτίνει καθημερινά σαμπουάν.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα