"Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορια!!

Η φιναστεριδη σου δημιουργησε ανεπιθυμητες ενεργειες.......??

  • Ναι.....ηταν αρκετα εντονες....και αναγκαστηκα να σταματησω την χρηση της.....

    Ψηφοφορίες: 15 25.9%
  • Ναι.....ειναι αρκετα εντονες.....αλλα επιμενω θελοντας να σωσω τα μαλλια μου......

    Ψηφοφορίες: 6 10.3%
  • Ναι.....ηταν ελαφρες....αλλα φοβηθηκα και σταματησα την χρηση της.....

    Ψηφοφορίες: 9 15.5%
  • Ναι.....ειναι ελαφρες....αλλα συνεχιζω γιατι συντηρει τα μαλλια μου.......

    Ψηφοφορίες: 13 22.4%
  • Οχι....δε μου δημουργησε καμμια ανεπιθυμητη παρενεργεια......

    Ψηφοφορίες: 15 25.9%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    58

Hairboost

Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

VAMPIRIA είπε:
Ειναι σημαντικο να μαθουμε ποσοι ειχανε παρενεργειες αλλα εξισου σημαντικο ειναι να μαθουμε και ποσοι ειδανε καποιο αποτελεσμα.
σιγουρα ολοι απο τους 3 μηνες και μετα ειδανε αποτελεσματα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Hairboost

Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

Ειναι πολυ σωστο να κανουμε αυτο το πολλ, με ειλικρινια και σοβαροτητα, ανεξαρτητα οτι καθε σωμα αντιδραει διαφορετικα, αναλογα ηλικια και αλλους παραγοντες.Αλλα παρολαυτα, τα ποσοστα θα μας μαθουν πολλα για το θεμα που μας απασχολει. Και θα βγαλουμε καποια συμπερασματα, ενω θα ξεκινησουμε και αλλα πολλ
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

Η ιστορία μου γνωστή εδώ... http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,1694.0.html

Τα αποτελέσματα μου στο Link της υπογραφής μου.

Ψιλοβετεράνος στις θεραπείες, χρήστης φίνας απο το 2005 με ενα έτος διακοπής μεταξύ 2008-2009, παρενέργειες τύπου προστατίτιδας είχα 2 μήνες μετά την διακοπή λήψης της φιναστερίδης για 1 έτος. Κατα την διάρκειας της, παρατήρησα αυξημένη κόπωση και μειωμένη επιθυμία για σεξ. Βέβαια έπαιρνα 1/4 και μετά για πολύ καιρό 1/3.

Απο 10/2009 σε proscar 1/5 αδιάκοπα ως και σήμερα μαζί με λίγη μινόξ που και που και fungoral. Παρενέργεια καμία και το εννοώ, σαν να μην παίρνω. Τι να χαμπαριάσω όταν την πάλευα με 1/3 παλιά!!! Έκανα και γενικές εξετάσεις προ λίγων ημερών με άριστα αποτελέσματα.

Η φίνα μου έδωσε πάρα πολλα!!! Διατηρούμε ακόμη και σήμερα, 6 έτη μετά την πρώτη θεραπεία και σχεδόν 10 έτη απο την ημέρα που άρχισε η τρομοκρατική επίθεση της ΑΑ σιγά σιγά. Εφόσον δεν έχω την παραμικρή παρενέργεια και έχω αποτέλεσμα, συνεχίζω, ρισκάρω, μέχρι τελικής πτώσης ή εαν βρεθεί η θεική θεραπεία (ποτέ δηλαδή) ή εαν χάσει εντελώς την δραστικότητα της.
 

Hairboost

Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

danceworld_2001 είπε:
Η ιστορία μου γνωστή εδώ... http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,1694.0.html

Τα αποτελέσματα μου στο Link της υπογραφής μου.

Ψιλοβετεράνος στις θεραπείες, χρήστης φίνας απο το 2005 με ενα έτος διακοπής μεταξύ 2008-2009, παρενέργειες τύπου προστατίτιδας είχα 2 μήνες μετά την διακοπή λήψης της φιναστερίδης για 1 έτος. Κατα την διάρκειας της, παρατήρησα αυξημένη κόπωση και μειωμένη επιθυμία για σεξ. Βέβαια έπαιρνα 1/4 και μετά για πολύ καιρό 1/3.

Απο 10/2009 σε proscar 1/5 αδιάκοπα ως και σήμερα μαζί με λίγη μινόξ που και που και fungoral. Παρενέργεια καμία και το εννοώ, σαν να μην παίρνω. Τι να χαμπαριάσω όταν την πάλευα με 1/3 παλιά!!! Έκανα και γενικές εξετάσεις προ λίγων ημερών με άριστα αποτελέσματα.

Η φίνα μου έδωσε πάρα πολλα!!! Διατηρούμε ακόμη και σήμερα, 6 έτη μετά την πρώτη θεραπεία και σχεδόν 10 έτη απο την ημέρα που άρχισε η τρομοκρατική επίθεση της ΑΑ σιγά σιγά. Εφόσον δεν έχω την παραμικρή παρενέργεια και έχω αποτέλεσμα, συνεχίζω, ρισκάρω, μέχρι τελικής πτώσης ή εαν βρεθεί η θεική θεραπεία (ποτέ δηλαδή) ή εαν χάσει εντελώς την δραστικότητα της.
και μακαρι να εχεις παντα την υγεια σου. Για την καταστροφη των νευροδιαβιβαστων και την μεταλλαξη των γονιδιων στην παραγωγη 5α τι γνωριζεις ?
 

danceworld_2001

Well-Known Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

Ελάχιστα πράγματα που διάβασα εδώ μέσα. Καλύτερα να μην γνωρίζω....... και μακάρι να μην γνωρίσω. Η τύχη ειναι με τους τολμηρούς. Ρισκάρουμε και βλέπουμε!!

Hairboost είπε:
[quote author=danceworld_2001 link=topic=2808.msg50006#msg50006 date=1300967943]
Η ιστορία μου γνωστή εδώ... http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,1694.0.html

Τα αποτελέσματα μου στο Link της υπογραφής μου.

Ψιλοβετεράνος στις θεραπείες, χρήστης φίνας απο το 2005 με ενα έτος διακοπής μεταξύ 2008-2009, παρενέργειες τύπου προστατίτιδας είχα 2 μήνες μετά την διακοπή λήψης της φιναστερίδης για 1 έτος. Κατα την διάρκειας της, παρατήρησα αυξημένη κόπωση και μειωμένη επιθυμία για σεξ. Βέβαια έπαιρνα 1/4 και μετά για πολύ καιρό 1/3.

Απο 10/2009 σε proscar 1/5 αδιάκοπα ως και σήμερα μαζί με λίγη μινόξ που και που και fungoral. Παρενέργεια καμία και το εννοώ, σαν να μην παίρνω. Τι να χαμπαριάσω όταν την πάλευα με 1/3 παλιά!!! Έκανα και γενικές εξετάσεις προ λίγων ημερών με άριστα αποτελέσματα.

Η φίνα μου έδωσε πάρα πολλα!!! Διατηρούμε ακόμη και σήμερα, 6 έτη μετά την πρώτη θεραπεία και σχεδόν 10 έτη απο την ημέρα που άρχισε η τρομοκρατική επίθεση της ΑΑ σιγά σιγά. Εφόσον δεν έχω την παραμικρή παρενέργεια και έχω αποτέλεσμα, συνεχίζω, ρισκάρω, μέχρι τελικής πτώσης ή εαν βρεθεί η θεική θεραπεία (ποτέ δηλαδή) ή εαν χάσει εντελώς την δραστικότητα της.
και μακαρι να εχεις παντα την υγεια σου. Για την καταστροφη των νευροδιαβιβαστων και την μεταλλαξη των γονιδιων στην παραγωγη 5α τι γνωριζεις ?
[/quote]
 

sofo85

New Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

σειρα μου τωρα...αν και λιγο πολυ τα εχω ψιλοαναφερει,μετα απο σχεδον 8 μηνες φινα (big 3) η μοναδικη παρενεργεια που εχω πλεον ειναι σε μικρο βαθμο αραιωμενο σπερμα,απο αποτελεσματα η τριχοπτωση εχει σταματησει(χανω καποιες τριχες καθημερινα αλλα νομιζω σε λογικο αριθμο),εχω δει καποια επανεκφυση και εχει βελτιωθει κατα πολυ η ποιοτητα της τριχας.Γενικα το ισοζυγιο κλινει υπερ της φινα αλλα εαν μπορουσα να το αλλαξω με κατι αλλο που θα μου εδινε τα ιδια αποτελεσματα αλλα χωρις το φοβο παρενεργειων θα το εκανα.Αυτο περι καταθλιψης εχω παρατηρησει οτι οταν διαβαζω περι παρενεργειων με παιρνει απο κατω και υπαρχουν περιοδοι που νιωθω ενα μικρο τσιμπημα στους ορχεις αλλα πιστευω οτι ειναι περισσοτερο ιδεα μου.Μετα απο τον ενα χρονο χρησης σκοπευω να περασω σε φαση συντηρησης (1 mg ανα δυο ημερες) και να κανω διακοπη εναν μηνα ανα χρονο με την ελπιδα να βγει κατι που θα λυσει το κοινο μας προβλημα χωρις παρενεργειες.Συντομα σκοπευω να επισκεφτω ουρολογο και παθολογο να μου πουν την αποψη τους περι φινα.
 

Άκης

Administrator
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

Σειρά μου.
Οι πιο παλαιοί θα ξέρουν ότι είχα αρχίσει 1mg και είδα sides όπως ευαισθησία στο πέος, ενοχλήσεις στον ένα όρχι, brain fog (κάτι σαν σουρομένος ένα πράγμα) και κάτι άλλα "ψιλά".

Με μειωμένη την δοσολογία, είδα αδυναμία στύσης (όχι πάντα).

Τώρα αραιωμένο σπέρμα δεν είδα, αλλά την εξαφάνιση της πρωινής στύσης την είχα πάντα, σε κάθε δοσολογία.
 

VAMPIRIA

Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

Hairboost είπε:
[quote author=VAMPIRIA link=topic=2808.msg49998#msg49998 date=1300954908]
Ειναι σημαντικο να μαθουμε ποσοι ειχανε παρενεργειες αλλα εξισου σημαντικο ειναι να μαθουμε και ποσοι ειδανε καποιο αποτελεσμα.
σιγουρα ολοι απο τους 3 μηνες και μετα ειδανε αποτελεσματα.
[/quote]
Εγω και πολλοι αλλοι δεν ειδαμε αποτελεσματα.
 

Hairboost

Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

εισαι γυναικα η΄αντρας ? με μπερδευει το νικνειμ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tatini

New Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

Vampiria, μιλάμε για 1mg σε ημερίσια βάση, έτσι;
 

xDante

Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

76% μέχρι στιγμής αναφέρει οτι είδε παρενέργειες (έστω και ελαφριές ) με το 2 % που αναφέρει η μερκ απέχει πααααααααααααααααρα πολύ...... :(

δεν μπορεί μόνο 34 άτομα στο φορουμ μόνο να έχουν πάρει φίνα ?

φίλε άκη μήπως να έστελνες ένα mail σε όλα τα μέλη περί της ψηφοφορίας για την φίνα για να έχουμε τουλάχιστον 100 και πάνω ?

η δεν γίνεται ?
 

VAMPIRIA

Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

Blindfold είπε:
Vampiria, μιλάμε για 1mg σε ημερίσια βάση, έτσι;
ε ναι 1mg, εγω εβαζα revivogen και regain αλλα δεν μου εκανε κατι και ξεκινησα proscar μαζι με revivogen και regain αλλα δεν ειχα αποτελεσματα...
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

VAMPIRIA είπε:
[quote author=Blindfold link=topic=2808.msg50038#msg50038 date=1300998421]
Vampiria, μιλάμε για 1mg σε ημερίσια βάση, έτσι;
ε ναι 1mg, εγω εβαζα revivogen και regain αλλα δεν μου εκανε κατι και ξεκινησα proscar μαζι με revivogen και regain αλλα δεν ειχα αποτελεσματα...
[/quote]

θα φτιαξουμε ενα πολλ και γι αυτο αν ειναι......αν και πιστευω οτι δε χρειαζεται γιατι οι περισσοτεροι συμφωνουν οτι βλεπουν αποτελεσμα.....
τωρα ακομα και η ιδια η μερκ που πουλαει το φαρμακο...και οπως ειναι φυσικο το παινευει και λιγο παραπανω......παρ ολα αυτα το λεει οτι δε κανει για ολους.....μερικους δε τους βοηθαει....
 

BLuEArMy

Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

Είμαι στη 10η μέρα 1/2 propecia κάθε πρωί. Είχα ενα πολύ πολύ ελαφρύ τσίμπημα στον αριστερό όρχι τις πρώτες 5-6 μέρες που τώρα δεν παρατηρώ. Κατά τα άλλα όλα ΟΚ! Η αλήθεια είναι ότι ψάχνουμε οι ίδιοι παρενέργειες και είναι πολύ περισσότερες από όσες θα προσέχαμε αν δεν ξέραμε όλα αυτά και απλά μας το έδινε ο γιατρός. Πάντως εγώ εκτός αν μου δώσει ΘΕΑΜΑΤΙΚΑ και μόνο αποτελέσματα θα συνεχίσω πέραν του χρόνου! Αυτή τη στιγμή το ξεκίνησα για ένα χρόνο για να καθυστερήσω όσο μπορώ τη μεταμόσχευση αφού έστω κι αν τώρα έχω μεγάλη αραίωση, αισθητικά δε φαίνεται πολύ. Εξ' άλλου πριν κάνω μεταμόσχευση, όταν κάνω, θα θέλω να πέσουν όσα κρατήθηκαν από το Propecia για να μη βρεθώ εξ απρόοπτου αργότερα μετά τη μεταμόσχευση.. γιατί δε πρόκειται να το παίρνω για πολύ καιρό. Οτι είναι να πέσει ως τότε ας πέσει για να ξέρω τι γίνεται..! Δε θα ψηφίσω γιατί είμαι μόλις στη 10η μέρα!
 

sofo85

New Member
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

συμφωνω απολυτα με τον σκεπτικιστη,οσο για τη δευτερη παρατηρηση αλλος μπορει να το ερμηνευσει οτι το 70% εμφανισε παρενεργειες εστω και ελαφρες.

p.s ολα αυτα βεβαια λεγονται οχι για να τσακωθουμε παλι για τη φινα η για το poll αλλα για να βελτιωσουμε την ερευνα μας και να βγαλουμε ασφαλη συμπερασματα.
σκεπτικιστη αυτα τα τρια ατομα που αναφερες δεν ειχαν αντιληφθει τιποτα απο παρενεργειες πριν το συζητησετε?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: "Φιναστεριδη" και ποσοστο % παρενεργειων.....Ψηφοφορ

προτιμο να μαθω καμια τεχνικη σαμουραι ωστε να καταφερω να το κοψο στα 8 το προσκαρ :tease:

αυτο που με ανυσιχει περισσοτερο ομως ειναι αν τα 625g θα κανουν δουλεια..

παρε μια λεπιδα ξυραφακι απο τα παλια που ξυριζονταν οι παπουδες μας.
οσο ποιο κοφτερο εργαλειο χρησιμοποιεις για τον τεμαχισμο του proscar τοσο λιγοτερο θα θρυματιζετε το χαπι.
σφαξτο μια κατα μηκος και το καθε κομματι ξανα στην μεση,και υστερα ακομα μια φορα στην μεση το καθε κομματι.
μετα απο προπονηση καταφερνα να το κοψω και σε 1 /16
κανει δουλεια και η ποσοτητα που θες
 
Μπλουζα