Πόσες τρίχες χάνονται ημερησίως;

Bouklas

Well-Known Member
μετά από 5 μήνες θεραπείας μινοξιδίλης και proscar 1mg, τις τελευταίες 10 μέρες παρατηρώ κάποια μικρή τριχόπτωση.
Επειδή έχω λιπαρό δέρμα μου λαδώνει γρήγορα το κεφάλι, λούζομαι μέρα παρα μέρα. Όταν λουστώ βλέπω 10-20 τρίχες και μετά το λούσιμο συνήθως 5-6.
Λογικά θα είναι κάποιο shedding λέτε? είναι η πρώτη φορα που βλέπω τόσες τρίχες να πέφτουν από τότε που ξεκίνησα την θεραπεία.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

mikipitri

Member
Φίλε Boukla 10-20 τρίχες και αργότερα άλλες 5-6 δεν αποτελούν shedding!!!!!
Αυτη είναι μια νορμάλ τριχόπτωση... που ούτε έτσι θα την έλεγα...
Μακάρι όλοι μας εδώ μέσα να είχαμε απώλεια 30 τριχών μόνο!!!
 

somari

Active Member
Ανάλογα τι εννοεί, σε βουλωμένο νιπτήρα ή σε κανονική ροή;

Γιατί οι πραγματικές χαμένες τρίχες δείχνουν μόνο στο βουλωμένο νιπτήρα...
 

Bouklas

Well-Known Member
mikipitri είπε:
Φίλε Boukla 10-20 τρίχες και αργότερα άλλες 5-6 δεν αποτελούν shedding!!!!!
Αυτη είναι μια νορμάλ τριχόπτωση... που ούτε έτσι θα την έλεγα...
Μακάρι όλοι μας εδώ μέσα να είχαμε απώλεια 30 τριχών μόνο!!!

σε ευχαριστώ για την απάντηση φιλε μου. Απλά ρώτησα γιατί έχω διαβάσει για το shedding που λένε και μέχρι στιγμής στους 5 μήνες πραγματικά, το πολύ σε λούσιμο είτε σε νιπτήρα είτε στη μπανιέρα έπεφταν 2-3 τρίχες και τώρα βλέπω σε κάθε λούσιμο αυτή την αύξηση. Είπα μήπως είναι το shedding γίαυτό ρώτησα.


somari είπε:
Ανάλογα τι εννοεί, σε βουλωμένο νιπτήρα ή σε κανονική ροή;

Γιατί οι πραγματικές χαμένες τρίχες δείχνουν μόνο στο βουλωμένο νιπτήρα...

όχι, σε καθαρό νιπτήρα και χωρίς καμια τρίχα. Είπα μήπως είναι το shedding, γιατί είμαι 5 μήνες και δεν έχω δει τίποτα ακόμα, είδα αυτό και λέω μήπως.
 

weznem

Well-Known Member
για σεντινγκ μου φαινεται λιγο κουλο να χανεις μονο 20 τριχες..βεβαια δεν εχω εμπειρια φινας οποτε μπορει να κανω και λαθος..ειναι χονδρες οι τριχες που πεφτουν οι λεπτες μικρες?(τοτε ισως και να ναι σεντινγκ)..
παρακαλα να χανεις τοσες για ολοι σου την ζωη!! εγω στο ευχομαι φιλε!! :)
 

Bouklas

Well-Known Member
weznem είπε:
για σεντινγκ μου φαινεται λιγο κουλο να χανεις μονο 20 τριχες..βεβαια δεν εχω εμπειρια φινας οποτε μπορει να κανω και λαθος..ειναι χονδρες οι τριχες που πεφτουν οι λεπτες μικρες?(τοτε ισως και να ναι σεντινγκ)..
παρακαλα να χανεις τοσες για ολοι σου την ζωη!! εγω στο ευχομαι φιλε!! :)

Γίαυτό είπα να ρωτήσω φιλε, τόσο καιρό δεν έπεφταν τόσες και λέω μήπως είναι αυτό, shedding. Είναι και χονδρές κανονικές δηλαδή αλλα και πριν 4-5 μέρες είχα δει και μικρές κατσαρές μαύρες που λέω αυτές είναι από τις καινούργιες λογικά.
Καλά εντάξει εννοείτε αυτό φιλε μου, τόσες εύχομαι να χάνουμε και όλα τα παιδιά εδώ μέσα μακάρι, θυμάμαι τον εαυτό μου πριν την θεραπεία σε κάθε μου λούσιμο στο σώμα και κάτω στο ντούς γεμάτο τρίχες, σαν ένα μικρό κούρεμα. Τα θυμάμαι και λέω μακάρι να μην ξαναζήσω όλη αυτή τη άσχημη φάση. :(
 

weznem

Well-Known Member
Bouklas είπε:
weznem είπε:
για σεντινγκ μου φαινεται λιγο κουλο να χανεις μονο 20 τριχες..βεβαια δεν εχω εμπειρια φινας οποτε μπορει να κανω και λαθος..ειναι χονδρες οι τριχες που πεφτουν οι λεπτες μικρες?(τοτε ισως και να ναι σεντινγκ)..
παρακαλα να χανεις τοσες για ολοι σου την ζωη!! εγω στο ευχομαι φιλε!! :)

Γίαυτό είπα να ρωτήσω φιλε, τόσο καιρό δεν έπεφταν τόσες και λέω μήπως είναι αυτό, shedding. Είναι και χονδρές κανονικές δηλαδή αλλα και πριν 4-5 μέρες είχα δει και μικρές κατσαρές μαύρες που λέω αυτές είναι από τις καινούργιες λογικά.
Καλά εντάξει εννοείτε αυτό φιλε μου, τόσες εύχομαι να χάνουμε και όλα τα παιδιά εδώ μέσα μακάρι, θυμάμαι τον εαυτό μου πριν την θεραπεία σε κάθε μου λούσιμο στο σώμα και κάτω στο ντούς γεμάτο τρίχες, σαν ένα μικρό κούρεμα. Τα θυμάμαι και λέω μακάρι να μην ξαναζήσω όλη αυτή τη άσχημη φάση. :(
καποιοι χρηστες φινας θυνμαμαι εμφανιζαν τριχοπτωση στους 5-8μηνες χρησης της..οποτε κανε λιγο υπομονη να δουμε..τις χανεις γενικα η απο συγκεκριμενο σημειο τις τριχες?
 

Bouklas

Well-Known Member
weznem είπε:
καποιοι χρηστες φινας θυνμαμαι εμφανιζαν τριχοπτωση στους 5-8μηνες χρησης της..οποτε κανε λιγο υπομονη να δουμε..τις χανεις γενικα η απο συγκεκριμενο σημειο τις τριχες?

Μακάρι.
Δεν μπορώ να καταλάβω φιλε, πέφτουν οποτε βάζω μινοξιδίλη, κάνω 3 λωρίδες στο κεφάλι αριστερά μέση και δεξιά και με τα δάχτυλα από μπροστά προς τα πίσω μασάζ, όταν σηκώνω το χέρι για να το φέρω πάλι μπροστά το τινάζω να δω όπως και το κεφάλι στο τέλος και εκεί βλέπω τι πέφτει, δεν μπορώ να καταλάβω όμως από ποια σημεία :(
Αλλα όπως είπες και εσύ θα περιμένω να δω. Τις τελευταίες 10 μέρες παρατηρώ όλο αυτό.
 

weznem

Well-Known Member
χρησιμοποιεις σαμπουαν καταλληλο?μηπως αλλαξες μινοξιδιλη μαρκα?,μηπως παιρνεις prospecia?το κοβεις μονο σου?ρωταω να δω τι φταιει,μηπως το κοβεις λανθασμενα και αυξανεις την δοση οποτε εχεις τριχοπτωση?
 

Bouklas

Well-Known Member
weznem είπε:
χρησιμοποιεις σαμπουαν καταλληλο?μηπως αλλαξες μινοξιδιλη μαρκα?,μηπως παιρνεις prospecia?το κοβεις μονο σου?ρωταω να δω τι φταιει,μηπως το κοβεις λανθασμενα και αυξανεις την δοση οποτε εχεις τριχοπτωση?

Κανένα πρόβλημα, ευχαριστώ και που ρωτάς.
Σαμπουάν χρησιμοποιώ johnson's baby :D .Δεν είχα σκοπό από την αρχή να πάρω κάποιο ειδικό σαμπουάν γιατί είχα διαβάσει ότι αν είναι να πάρω φιναστερίδη και μινοξιδίλη το σαμπουάν θα μου δωσει ελάχιστο αποτέλεσμα στη θεραπεία μου. Και διάλεξα αυτό που είναι για τα μωρά και τόσο αθώο :D Και δεν έχει και ZINC για να βάζω γρήγορα μετά το λούσιμο αφού τα στεγνώνω για να μην περιμένω.
Μινοξιδίλη φιλε άλλαξα στον δεύτερο μηνα από rogaine αφρο σε kirkland αφρο , λόγο απειρίας και πρώτη φορα τελειωσα 3 μπουκάλια rogaine σε 2 μήνες. Μετά και λόγο τιμής αλλα και επειδή είναι ίδια από ότι διάβασα πήγα σε kirkland εδώ και 3 μήνες. Όταν άλλαξα μινοξιδίλη δεν είχα τριχοπτωση η κάτι άλλο, λες και συνέχιζα rogaine ήτανε, κανονικά όλα.
Τώρα το proscar. Το κόβω στα 5, είχα βρει μια φωτογραφία στο forum που έδειχνε πως να το κόβω και έτσι έκανα. Τις 3-4 πρώτες φορες δεν το έκοβα καλά, μετά όμως συνήθισα και το κόβω εντάξει. Αυτά :)


+ επειδή ξέχασα έβαζα και airol μέχρι πριν 1-1.5 μηνα, όπου και μετά σταμάτησα.
 

weznem

Well-Known Member
δεν μπορω να βρω λυση,οποτε καταλήγω οτι ισως αυξηθηκε η τριχοπτωση λογω α/α η φινα δεν την εξαλείφη..
για το σαμπουαν ρωτησα μηπως λογω σμηγαμτος πεφτουν..ειναι μια εκδοχη
υπαρχουν και τα φυτικα μην ξεχνας..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Bouklas

Well-Known Member
weznem είπε:
δεν μπορω να βρω λυση,οποτε καταλήγω οτι ισως αυξηθηκε η τριχοπτωση λογω α/α η φινα δεν την εξαλείφη..
για το σαμπουαν ρωτησα μηπως λογω σμηγαμτος πεφτουν..ειναι μια εκδοχη
υπαρχουν και τα φυτικα μην ξεχνας..
Ευχαριστώ και πάλι φιλε. Θα περιμένω να δω πως θα πάει και μετά βλέποντας και κάνοντας ;)
 

baldy

Member
ρε παιδια εγω παντα εχανα πολλες τριχες στο λουσιμο,χανω ισα με 70-80!και ακουω καποιους με 15 που φρικαρουν
 

weznem

Well-Known Member
baldy είπε:
ρε παιδια εγω παντα εχανα πολλες τριχες στο λουσιμο,χανω ισα με 70-80!και ακουω καποιους με 15 που φρικαρουν

και εγω το ιδιο.. χάνω,
δεν είναι ολοι το ιδιο.. κάποιοι χάνουν όλο το χρόνο μαλλιά και δεν έχουν αραίωση.. είναι ρευστό το θέμα..
το σημαντικό,είναι,να θυμάσαι πόσες τρίχες έχανες στα 17,και πόσες τώρα,αυτό είναι ένα ασφαλή συμπέρασμα θα έλεγα..
ποιός θυμάται,θα μου πεις.. άλλη ιστορία αυτό.. :eat:
 

Bouklas

Well-Known Member
Πριν από φιναστερίδη + μινοξιδίλη έχανα τις διπλάσιες και τριπλάσιες από σένα baldy, επί χρονια, κάθε μέρα!
Με 15 δεν φρίκαρα απλά είπα να δω μήπως είναι το shedding που παθαίνουν όλοι σε κάποια φάση της θεραπείας.
 

baldy

Member
μπουκλα ποσο εισαι?και τι νοργουντ,ειναι απαραιτητα κακο να χανεις στο μπανιο τοσες τριχες,παλια δεν εδινα σημασια
 

Bouklas

Well-Known Member
baldy είπε:
μπουκλα ποσο εισαι?και τι νοργουντ,ειναι απαραιτητα κακο να χανεις στο μπανιο τοσες τριχες,παλια δεν εδινα σημασια

26 είμαι φιλε, norwood πιστευω 1.5 με 2.
Μα όχι δεν είναι καθόλου κακό σε καμια περίπτωση! Έχω πάνω από 5 μήνες δεν έπεφτε τρίχα κάτω, το πολύ 1-2 την ημερα. Δεν με χαλάει η κατάσταση να μου πέφτουν και 50 την ημερα, όσο έπεφταν παλιά δεν χάνω τώρα. Ούτε αγχώνομαι γιατί πέφτουν 15, καμια σχέση!
Απλά σε κάποια φάση απορησα γιατί πολλοί περνάγανε αυτή τη φάση του shedding και εγώ όχι, όταν είδα αύξηση της τριχοπτωσης απλά έγραψα να δω μήπως παίζει να είναι αυτό. Δεν με χαλάει να χάνω τόσες τρίχες άλλο ήτανε το θέμα μου φιλε.
 

baldy

Member
Bouklas είπε:
baldy είπε:
μπουκλα ποσο εισαι?και τι νοργουντ,ειναι απαραιτητα κακο να χανεις στο μπανιο τοσες τριχες,παλια δεν εδινα σημασια

26 είμαι φιλε, norwood πιστευω 1.5 με 2.
Μα όχι δεν είναι καθόλου κακό σε καμια περίπτωση! Έχω πάνω από 5 μήνες δεν έπεφτε τρίχα κάτω, το πολύ 1-2 την ημερα. Δεν με χαλάει η κατάσταση να μου πέφτουν και 50 την ημερα, όσο έπεφταν παλιά δεν χάνω τώρα. Ούτε αγχώνομαι γιατί πέφτουν 15, καμια σχέση!
Απλά σε κάποια φάση απορησα γιατί πολλοί περνάγανε αυτή τη φάση του shedding και εγώ όχι, όταν είδα αύξηση της τριχοπτωσης απλά έγραψα να δω μήπως παίζει να είναι αυτό. Δεν με χαλάει να χάνω τόσες τρίχες άλλο ήτανε το θέμα μου φιλε.
1,5 με 2 μπορει να ειναι απλως ενα mature hairline ποσα χρονια κανεις θεραπεια με προσκαρ,βιαστηκες, πιστευω οτι αν δεν πιασεις καλο το 2 δεν αξιζει
 

gianniskritikos

New Member
γιατι δεν αξηζει να χασει δηλαδει κιαλο μαλλι? οσο το προλαβει νοριτερα τοσο το καλυτερο... αλλο να συντηρεις μαλλια και αλλο ν απροσπαθεις να βγαλεις μαλλια.... καλα εκανε αν δεν εχει παρενεργειες καλα κανει... κραταει οσα περισσοτερα μπορει για να μην τρεχει..
 

baldy

Member
γιαννη αυτα ειναι επικυνδινα φαρμακα ρωτα οποιον γιατρο θες και οι μακροχρονιες συνεπειες ειναι υπολογισιμες,οποτε οποιος τα παιρνει ειναι μεγαλο ρισκο και σιγουρα επηρρεαζει την υγεια του.Οποτε για να παρεις ενα τετοιο ρισκο πρπει να εχεις και αναλογο προβλημα ενας που ειναι στο 1,5 δεν σημαινει οτι εχει προβλημα,αλιμονο οποιος ηταν στο 1,5 αρχιζε να παιρνει φαρμακα.Δηλαδη ποιος εχει την τελεια γραμμη,πολλα παραδειγματα νοργουντ 2 και δεν καραφλιασαν θα συζηταμε για 1,5 τωρα,μην τρελενομαστε!
 
Μπλουζα