Πόσες τρίχες χάνονται ημερησίως;

kerozen

New Member
Απ: Πόσες τρίχες χάνονται ημερησίως;

sofo85 είπε:
οκ,εαν δεν μπορει να σου πει κατι αλλο καποιος απο το φορουμ και θελεις θα σου στειλω τα στοιχεια μιας δερματολογου στην Αθηνα, με προσωπικο μνμ,( Αθηνα μενεις ετσι?)ειναι καλη αν και ακριβη 60 ευρω η επισκεψη.Το φορουμ και αυτη ειναι ο λογος που ξεκινησα τη θεραπεια που κανω.Αν και η γνωμη μου ειναι να ΜΗΝ ξεκινησεις φινα ακομα για να μην σου πω ουτε και μινοξ επειδη δεν μου φαινεται να εχεις προβλημα τουλαχιστον οχι ακομα.Προσεξε τη διατροφη σου και χρησιμοποιησε ενα πιο φιλικο σαμπουαν για τα μαλλια σου.
δυστυχως φιλε μου δεν μενω αθηνα...θεσσαλονικη...ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον...οσο για τη μινοξ λεω να τη συνεχισω για κανα μηνα ακομα εφοσον κανω εξετασεις αιματος και δεν δειξουν τιποτα(για να βρω την αιτια της τριχοπ.)και αν σταματησουν να πεφτουν μαλια σημαινει οτι επεφταν λογω ΑΑ(αφου θα δουλευει η μινοξ)..κι απο κει και περα βλεπω τι κανω(οσο για σαμπουαν χρησιμοποιω το hair force tis frezyderm)... κανενα καλο με βοτανια εχεις υποψην σου??
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kakashi

Member
Απ: Πόσες τρίχες χάνονται ημερησίως;

φιλε kerozen το μαλλι σ ειναι μια χαρα αυτη τη στιγμη απο αποψη πυκνοτητας ...αν κ μπορει να με ξεγελουν οι φοτο σ....εγω παντως ακομη κ στα 10 μ ειχα πιο αραιο μαλλι απο σενα....αλλα εφοσον λεσ οτι το μαλλι σ εχει αραιωσει πολυ κ οτι ειχες πολυ πθκνο μαλλι παλια πρεπει να το κοιταξεις....ισως βεβαια να μην ειναι ΑΑ γιατι λες οτι τα χανεις κ απο πισω κ απο τα πλαγια....γνωμη μ ειναι να κανεις ενα τριχοριζογραμμα για να δεις αν ειναι οντως ΑΑ κ αν οχι τοτε θα πρεπει να βρεις την αιτια κ να την καταπολεμησεις....γιατι μπορει να εχεις αρκετα μαλλια τωρα αλλα αν συνεχιστει η τριχοπτωση κινδυνευεις να τα χασεις....εγω σ ευχομαι οτι καλυτερο....
 

kerozen

New Member
Απ: Πόσες τρίχες χάνονται ημερησίως;

kakashi είπε:
φιλε kerozen το μαλλι σ ειναι μια χαρα αυτη τη στιγμη απο αποψη πυκνοτητας ...αν κ μπορει να με ξεγελουν οι φοτο σ....εγω παντως ακομη κ στα 10 μ ειχα πιο αραιο μαλλι απο σενα....αλλα εφοσον λεσ οτι το μαλλι σ εχει αραιωσει πολυ κ οτι ειχες πολυ πθκνο μαλλι παλια πρεπει να το κοιταξεις....ισως βεβαια να μην ειναι ΑΑ γιατι λες οτι τα χανεις κ απο πισω κ απο τα πλαγια....γνωμη μ ειναι να κανεις ενα τριχοριζογραμμα για να δεις αν ειναι οντως ΑΑ κ αν οχι τοτε θα πρεπει να βρεις την αιτια κ να την καταπολεμησεις....γιατι μπορει να εχεις αρκετα μαλλια τωρα αλλα αν συνεχιστει η τριχοπτωση κινδυνευεις να τα χασεις....εγω σ ευχομαι οτι καλυτερο....
αυτο σε δερματολογο το κανω? η σε κλινικη μεταμοσχευσης?και περιπου ποσο κοστιζει ...γνωριζεις?
 

kerozen

New Member
Απ: Πόσες τρίχες χάνονται ημερησίως;

και μια ακομα ερωτηση ...εαν δεν εχω ΑΑ η μινοξιδιλη προκαλει αραιωση?
 

sofo85

New Member
Απ: Πόσες τρίχες χάνονται ημερησίως;

οχι,υπαρχει περιπτωση στα τελη του πρωτου μηνα να αυξηθει η τριχοπτωση σου(ειτε εχεις ΑΑ ειτε οχι)αυτο ειναι σημαδι οτι η θεραπεια λειτουργει (sheding)και συντομα θα βγουν νεες τριχες στη θεση τους.Να θυμασαι οτι η μινοξιδιλη δεν σταματα τη τριχοπτωση αλλα δινει επανεκφυση.
 

kerozen

New Member
Απ: Πόσες τρίχες χάνονται ημερησίως;

οι τριχες που χανονται λογω sheding και ξαναβγενουν μετα ειναι εθισμενες στη μινοξ και πεφτουν οταν τη σταματησεις ?η ειναι φυσιολογικες και δεν επηρεαζονται μετα?(σε περιπτωση που δεν υπαρχει ΑΑ)
Η μινοξ ειναι εξ ισου αποτελεσματικη και σε τριχοπτωση που δεν ειναι ΑΑ?
 

sofo85

New Member
Απ: Πόσες τρίχες χάνονται ημερησίως;

καμμια θεραπεια με φαρμακα δεν δινει μονιμα αποτελεσματα,οταν την διακοψεις χανεις και τα αποτελεσματα.Η μινοξ δινει επανεκφυση οπου εχεις ενεργα τριχοθυλακια και εχει πεσει η τριχα.Τωρα εαν εχεις ελειψη σιδηρου ας πουμε και εχεις τριχοπτωση δεν θα παρεις μινοξ αλλα σιδηρο.
 

alex42

New Member
Απ: Πόσες τρίχες χάνονται ημερησίως;

Δεν ξέρω αν είναι το σωστό post αλλά βρήκα κάποια ενδιαφέροντα γεγονότα για την απώλεια μαλλιών και θεώρησα φρόνιμο να τα μοιραστώ μαζί σας.

Δείτε εδώ http://trixoptosi.blogspot.com/2010/12/blog-post_23.html

Το post λέγεται "Οι αριθμοί της Τριχόπτωσης και λεπτομέρειες για τα μαλλιά "
 

vag25

Well-Known Member
Απ: Πόσες τρίχες χάνονται ημερησίως;

Χανω πολυ τριχα τελευταια.Στο μπανιο χαμος...γενικα χαμος.Λιγο να τραβιξω πεφτουν πολλες.Το ερωτημα μου το εξης.Απο το ειδος της τριχας που πεφτει μπορουμε να βγαλουμε καποια συμπερασματα?

Για παραδειγμα οι τριχες μου που πεφτουν,ειναι σκληρες ,χοντρες,δυνατες,υγιης.Πολλες απο αυτες ειναι πολυ μικρες,δλδ κατω απο ενα εκατοστο,αλλα ειναι ιδιας ποιοτητας(σκληρες,χοντρες κτλ) με τις μεγαλυτερες.
Πολυ πολυ σπανια βλεπω λεπτες και αδυναμες τριχες.
 

sito

Active Member
Απ: Πόσες τρίχες χάνονται ημερησίως;

vag25 είπε:
Χανω πολυ τριχα τελευταια.Στο μπανιο χαμος...γενικα χαμος.Λιγο να τραβιξω πεφτουν πολλες.Το ερωτημα μου το εξης.Απο το ειδος της τριχας που πεφτει μπορουμε να βγαλουμε καποια συμπερασματα?

Για παραδειγμα οι τριχες μου που πεφτουν,ειναι σκληρες ,χοντρες,δυνατες,υγιης.Πολλες απο αυτες ειναι πολυ μικρες,δλδ κατω απο ενα εκατοστο,αλλα ειναι ιδιας ποιοτητας(σκληρες,χοντρες κτλ) με τις μεγαλυτερες.
Πολυ πολυ σπανια βλεπω λεπτες και αδυναμες τριχες.

αν η τριχα εχει απο κατω ενα μικρο ασπρο σημαινει οτι ηταν σε τελογενης φαση.

Γι'αυτο που θα σου γραψω παρακατω δεν ειμαι σιγουρος, τσεκαρε το και μονος.
Οταν εχεις τριχοπτωση λογω ΣΔ η τριχα νομιζω πεφτει γιατι σπαει (δηλαδη δεν θα εχει το ασπρο απο κατω). Ενω στην ΑΑ πεφτουν γιατι μπενουν πιο γρηγορα απο αναγενη φαση σε τελογενη.
 

vag25

Well-Known Member
Απ: Πόσες τρίχες χάνονται ημερησίως;

sito είπε:
αν η τριχα εχει απο κατω ενα μικρο ασπρο σημαινει οτι ηταν σε τελογενης φαση.

Γι'αυτο που θα σου γραψω παρακατω δεν ειμαι σιγουρος, τσεκαρε το και μονος.
Οταν εχεις τριχοπτωση λογω ΣΔ η τριχα νομιζω πεφτει γιατι σπαει (δηλαδη δεν θα εχει το ασπρο απο κατω). Ενω στην ΑΑ πεφτουν γιατι μπενουν πιο γρηγορα απο αναγενη φαση σε τελογενη.

Aναλογα πως το εννοεις το μικρο ασπρο.Γιατι στην ΣΔ πολλες φορες οι τριχες φευγουν με ενα μεγαλο κομματακι στην ακρη(οχι παντα βεβαια).
Στην ΣΔ δεν σπαει απλα πεφτει απο την ριζα.Τουλαχιστον αυτο βλεπω εγω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vag25

Well-Known Member
Απ: Πόσες τρίχες χάνονται ημερησίως;

sito είπε:
αν η τριχα εχει απο κατω ενα μικρο ασπρο σημαινει οτι ηταν σε τελογενης φαση.

Καθησα και παρατηρησα τις τριχες που πεφτουν και δεν εχει καμια κατι ασπρο απο κατω(μαυρο ναι πολυ μικρο).Σημαινει κατι αυτο?
 

sito

Active Member
Απ: Πόσες τρίχες χάνονται ημερησίως;

vag25 είπε:
Aναλογα πως το εννοεις το μικρο ασπρο.Γιατι στην ΣΔ πολλες φορες οι τριχες φευγουν με ενα μεγαλο κομματακι στην ακρη(οχι παντα βεβαια).
Στην ΣΔ δεν σπαει απλα πεφτει απο την ριζα.Τουλαχιστον αυτο βλεπω εγω.

Αυτο το μεγαλο ασπρο που λεσ εσυ προφανως ξεραμενο δερμα θα ειναι, ετσι δεν ειναι;

Οταν εννος ασπρο απο κατο ειναι ενα πολυ μικρο ασπρο σαν πολυ μικρη μπιλια.

Εσενα αν οντως δεν εχει ασπρο ή σπαει η βγαινει χωρις να εχει μπει σε τελογενης φαση (δηλαδη πχ πως ειναι οταν τραβας μονος σου μια τριχα)

Εγω που εχω αα οταν περναω το χερι μου μεσα απο τα μαλλια μου, οι τριχες που μου μενουν στα χερια εχουν αυτα τα μικρα ασπρα κατω. αν ομς παρω μια τριχα και την τραβηξω δεν το εχει απο κατω γιατι δεν ηταν η ωρα της να πεσει.

Αυτα συμβαινει οχι μονο σε οσους εχουν αα αλλα σε ολους απλα εμεις οι "καταραμενοι" εχουμε πολυ περισσοτερες τριχες σε τελογενης φαση, επομενως και περισσοτερη τριχοπτωση.
 

vag25

Well-Known Member
Απ: Πόσες τρίχες χάνονται ημερησίως;

sito είπε:
Αυτο το μεγαλο ασπρο που λεσ εσυ προφανως ξεραμενο δερμα θα ειναι, ετσι δεν ειναι;

Οταν εννος ασπρο απο κατο ειναι ενα πολυ μικρο ασπρο σαν πολυ μικρη μπιλια.

Εσενα αν οντως δεν εχει ασπρο ή σπαει η βγαινει χωρις να εχει μπει σε τελογενης φαση (δηλαδη πχ πως ειναι οταν τραβας μονος σου μια τριχα)

Εγω που εχω αα οταν περναω το χερι μου μεσα απο τα μαλλια μου, οι τριχες που μου μενουν στα χερια εχουν αυτα τα μικρα ασπρα κατω. αν ομς παρω μια τριχα και την τραβηξω δεν το εχει απο κατω γιατι δεν ηταν η ωρα της να πεσει.

Αυτα συμβαινει οχι μονο σε οσους εχουν αα αλλα σε ολους απλα εμεις οι "καταραμενοι" εχουμε πολυ περισσοτερες τριχες σε τελογενης φαση, επομενως και περισσοτερη τριχοπτωση.

Ενδιαφερον δεν το ηξερα αυτο. :)

Παρατηρησα οτι στις 20-50 τριχες που θα πεσουν η μια ηταν ετσι(με ασπρο μπιλακι οπως λες) οι περισσοτερες ειχαν ενα μαυρο μπιλακι στην ακρη.Τωρα δεν ξερω αν σημαινει κατι αυτο.
 

sakis9282

Member
Απ: Πόσες τρίχες χάνονται ημερησίως;

Ρε παιδιά έδώ και 2 μήνες χάνω πολλές τρίχες ημερισίως.Βάζω zix και μινοξ΄.Ξέρω ότι είναι και η εποχιακή τριχόπτωση αυτόν τον καιρό αλλά πέρυσι δεν έχανα τόσες πολλές.Τότε είχα άλλη θεραπεία (δεν ξέρω αν έχει σχέση αυτό) :chinscratch
 
όταν έχουμε shedding (χρησιμοποιώ μόνο zixII) μετά απο πόσο καιρό βγαίνει τρίχα? ακόμα δεν κατάλαβα αν μου κάνει καλό το ζίξ ή κακό!
 

somari

Active Member
Εγώ που τράβηξα επίτηδες μια υγιή τρίχα που ήξερα ακριβώς σε ποιο σημείο ήταν ωστε να τεσταρω σε ποσο χρόνο ξαναβγαίνει, παρατήρησα πως πήρε περίπου 2-3 βδομάδες.
 

panos_6

Active Member
Tα σημεια που εχει ενα απειρα μικρο χνουδι(σαν να βγαινει καινουργια τριχα και εσκασε εξω μυτη) υπαρχει περιπτωση να ξανα γινει κανονικη τριχα με την βοηθεια κατι αλλου περα του μινοξ; Γιατι οταν βαζω μινοξ νιωθω σε ολο το κεφαλι τετοια μικρα ενω εχω ηδη μαλλι-οχι πολυ αλλα οχι να φανει οτι ειναι αραιωμενο πολυ-.
Κ ειναι φυσιολογικο που πλεον οταν πλενω το κεφαλι βλεπω 1; αντε 2 τριχες να πεφτουν; Πιο παλια θα εβλεπα μεχρι και 10 20. Ή τουλαχιστον αυτες θα παρατηρουσα εγω..
 

somari

Active Member
Για να δεις ποσες χανεις λουσου σε βουλωμενο νιπτηρα. μετα ανοιξε το πωμα στο μισο για να μη φυγει πολυ γρηγορα το νερο. Οι τριχες που εχασες θα μεινουν στα τοιχωματα του νιπτηρα.
 
Μπλουζα